hırvatistan zagreb yemekleri

Zagreb’de ne yenir? Hırvatistan’ın kalbi olan Zagreb, coğrafi olarak da merkezdedir. Hem Adriyatik Denizine kıyısının olması, hem de merkez Avrupa’ya yakın olması sebebiyle mutfağı zenginleşmiştir. Hem İtalyan hem de Orta Avrupa mutfaklarından esintiler taşır.

Gerek yemek tarifi, gerekse kullanılan malzemeler açısından karma lezzetlerinde bulunduğu bu mutfakta, belki evlerde değil ancak restoranlarda Adriyatik denizinin balıkları ile, Avusturya- Macar mutfaklarının esintileri  aynı sofrada buluşabiliyor.  Mesela, İtalyadan Deniz mahsulleri ve makarna; Macaristandan güveç; Viyanadan ise tatlı..

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

hırvatistan zagreb yemekleri shrimp

Zagreb Yemekleri

Hırvatistan’da iki farklı iklimin hüküm sürmesi sebebiyle iki temel yeme alışkanlığı var. Akdeniz iklimi etkisindeki bölgelerde yoğun olarak balık ve sebze tüketilip, zeytinyağı kullanılmakta. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde ise ağırlık sığır, domuz ve kümes hayvanlarının etlerine kaymaktadır.

Hayvancılık sebebiyle değişik peynirler üretilmektedir. Ancak en sevdikleri taze tuzsuz peynirdir. Pazarlarda çokça karşınıza çıkan bu peyniri hem tatlılarda hem de yemeklerde kullanırlar. Genellikle restoranlarda yemek öncesi aperatif olarak da servis edilmektedir.

yöresel zagreb yemekleri peynir

Bu kadar mutfak sayıp, Türk mutfağını atlamak olmaz. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan topraklarda, elbette mutfağının da etkisi görülecektir. Börek, yufka, sarma ve dolma hem yemek olarak hem de sözcük olarak kültürlerine eklenmiş öğelerdir.

Burek zagreb
Burek

Bildiğimiz anlamda baharat kullanımı yaygın değildir. Ancak, bir balkan tadı olan “Vegeta” çok kullanılmaktadır. Kurutulmuş sebzelerin toz haline getirilmesiyle hazırlanan bu tuzlu baharat, sarı tonlarındadır, ve yemeklere tarifi kolay yapılamayan bir lezzet katmaktadır.

Hatırlayanlar olacaktır, henüz Türkiye’ye gelmiyorken ve muadilleri üretilmemişken, yani 70’ler ve 80’lerde, memlekete giden akraba ya da komşulara siparişi verilirdi 🙂 bizde de sevilen bir çeşnidir..

Vegeta zagreb
Vegeta

Yeme alışkanlıkları farklıdır. Kahvaltı önemli bir öğün değildir. Basit bir kahvaltı ederler kahve ile.  Akşam yemeği için de aynı durum geçerlidir. Hemen hemen ortadan kalkmıştır denebilir. Ancak bu sizi korkutmasın, bu durum Zagreb’in yerel halkı için geçerli. Restoranlar, cafeler, pastaneler bu durumun dışında elbette.

Öğle yemeğini atlamadım. Onu yazmayı sonraya bıraktım çünkü günün en önemli öğünü öğle yemeği. Çorba ile başlayıp, et ve sebzeden yapılan suyu bir yemekle devam ederler. Ve yemeği tatlı ile tamamlarlar. Pek çok ulusun aksine öğle yemeği önemli bir yer tutar.

Zagreb’de Ne Yenir?

Peki, Zagreb’de neler yiyeceğiz derseniz.. Çorbalardan başlarsak, mutlaka et, tavuk ya da balığın haşlanması ile elde edilen suya, sebze ya da erişte benzeri hamur temelli malzemeler ya da pirinç eklenmesi ile elde edilen dolgun ve doyurucu çorbalar yapılmakta. İtalyanların Minesterone çorbasının benzerine de rastlamak mümkün.

Çorbalar

Ünlü çorbalarının arasında, strukle yani yufka çorbası, mısır ve fasülye ile yapılan ve özellikle kış aylarında daha çok sevilen Manestra od bobici, mevsime ve yöreye göre sebzeleri değişiklik gösteren Kalja‘yı saymak mümkün. Hırvatçada, çorbanın genel adı Juha.

Licka kalja zagreb
Licka kalja

Ana Yemekler

Ana yemekler kategorisi ise her zevkten insana hitap edecek kadar geniş. Her türden eti (sığır, kuzu, tavuk ya da domuz) baharat ve yöresel soslarla harmanlayarak pişirdikleri yahnileri cobanac, yine mevsime ve zevke göre seçilen etlerin (bu kez deniz ürünleri de işe dahil edilebilir, ahtapot gibi) taş fırında, kora gömülere saatlerce pişirildiği İspod peke, yalnızca dana etinden yapılan, bu etin sarımsak ve taze otlarla marine edilip, sonrasında ağır ateşte kuru erik, incir, karanfil ve Hindistan cevizi ile pişirilen dillere destan Pasticada, mürekkep balığı ile renklendirilen siyah rizotto Crni Rizot, Zagreb Şinitzeli de denilen, peynirli ve jambonlu şinitzel pariski odrezak, kremalı mantarlı sosla sunulan ev yapımı makarna Fuzi i Pljukanci, patatesli kalamar Lignjes Krumpirom bu lezzetlerden bazıları. Cevapi ise tanıdık lezzetlerden.

zagreb yeme içme Cobanac
Cobanac
Pasticada zagreb
Pasticada
hırvatistan zagreb yemekleri Pariski Odrezak
Pariski Odrezak

Çeşitli etlerin baharatla karışımından yapılan Kulaneva,  tütsülenmiş peynir skripavac ve çokça tüketilen mantarı Tardufi, kurutulmuş jambon Prsut, ödüllü peynirleri Paksi Sir, hem atıştırmalık olarak tüketilmekte hem de yemeklerde kullanılmakta.

Tatlılar

Mevzunun en tatlı kısmına gelecek olursak 🙂 Şerbetli ya da sütlü tatlılardan ziyade, kek ve krep temelli tatlılar daha yaygın, Avusturya Macar etkisi denebilir belki.

Çikolatalı mozaik kek Madjarica, mayalı hamurdan açılan yufkaların arasına haşhaş sürülerek yapılan haşhaşlı rulo Makovniyaca, benzer şekilde ancak  cevizle hazırlanan  Orehnjača, iki farklı krema katmanından oluşan Kremsinite, jöleli çörek Krafna ve creme brulenin Hırvat yorumu Dubrovacka turtası en çok tüketilen tatlılardan.

zagreb'de ne yenir Madjarica
Madjarica
Kremsinite zagreb
Kremsinite

Zareb’de Nerede Yemek Yenir? Restoran Tavsiyeleri

Peki, bunları nerede yiyebiliriz derseniz, işte size Zagreb’in güzel restoranlarından bazıları:

  • Gallo: Hebrangova 34, Çalışma Saatleri: 12:00-23:00, Ortalama Fiyat: 20-40 Kuna
  • Zindafel’s: Hebrangova 34, Çalışma Saatleri: 12:00-23:00, Ortalama Fiyat:  60-200 Kuna
  • Dubravkin Put: Dubravkin Put 2, Ortalama Fiyat: 100-200 Kuna
  • Bistro Apetit: Jurjevska Ulica 65, Çalışma Saatleri: 10:00-00:00, Ortalama Fiyat: 200 Kuna
  • Kralj Tomislav: Sheraton Zagreb Hotel, Çalışma Saatleri: 11:00-23:00, Ortalama Fiyat : 150-200 Kuna
  • Korkyra: Ulica Bozhidara Adzhije 26, Çalışma Saatleri: 09:00-23:00, Ortalama Fiyat : 175-200 Kuna
  • Konoba Primosten: Stupnichka Ulica 14, Çalışma Saatleri : Çalışma Saatleri: 11:00-23:00,Ortalama Fiyat : 150-200 Kuna
  • Trilogia: Kametina 5, Çalışma saatleri: 11:00-00:00, Ortalama Fiyat: 150-350 Kuna
  • Lari & Penati: Petrinjska 42a, Çalışma saatleri: 09:00-23:00, Ortalama Fiyat: 40-50 Kuna
  • Baltazar: Nova Ves 4, Çalışma saatleri: 11:00-00:30, Ortalama Fiyat: 120-250 Kuna
hırvatistan yemekleri Crni Risot
Crni Risot

Restoranların bazıları yalnızca rezervasyon yaptırmış müşteri kabul etmekte, bazıları ise bu zorunluluğu yalnızca hafta sonları ve özel günler için koymakta. Büyük bir heyecanla gittiğiniz yerde kapıda kalmak ya da beklemek istemiyorsanız, internet sitelerinden durumu kontrol etmenizde fayda var.

Buralar benim için pahalı diyenlere tavsiyem Gornji Grad  Opatovina Sokağı. Bu dar sokağın her iki tarafında da hem yerel hem de fast food menüleri olan küçük cafe ve restoranlar bulunmakta.

Fiyatlar oldukça makul. 20-40 Kuna’ya karnınızı doyurmanız mümkün. Bilmediği şeyi yemek istemeyenler için ise, dünya fast food zincirlerinin restoranları Zagreb’de bulunuyor. Onlardan birisine de uğrayabilirsiniz.

Benim o kadar vaktimde paramda yok diyenlere diğer önerim  Zagreb’in güzel pastanesi Vincek Slasticarnica‘ ya uğramadan dönmemeleri. 1977 yılında Ankica ve Stjepan Vincek tarafından kurulan bu pastane Zagreb’in en iyisi deniyor. Ben şahsen denedim ve memnun kaldım.

İlica Caddesi 18‘de hizmet veren bu şahane pastanede, mevsim müsaitse dondurma da yiyebilirsiniz. Minik bir not, kredi kartı geçerli değil. Ancak fiyatlar Türkiye ayarında.

Bir restorana gittiğinizde, aklınızda bulunması gereken nokta ekmekten alınan ücret. Tıpkı İtalya’da olduğu gibi, Zagreb’de de ekmek ücreti adı altında alınan bir ücret var.

Yemeğinizi beklerken, bir sepet yöresel ekmeklerden getiriyorlar, bazen yanında peynirle birlikte.. Ve bu servis için restoranına göre değişen bir ücret alıyorlar.

Örneğin, ben, Zagreb Katedrali’nin hemen karşısındaki Katedralis Restaurant’ta  yalnızca 1 dilim ekmek yediğim halde 15 Kuna ödedim, aklınızda bulunsun. Bu servisi almanız gerekip gerekmediğini mutlaka sorun, bazı yerlerde belirtmeniz durumunda getirmiyorlar.

Bahşiş konusuna gelecek olursak, resmi olarak bir oran ya da mecburiyet söz konusu değil. Ancak bahşiş bırakmak isterseniz de itiraz etmiyorlar.

Benim daha önce Belgrad’da, oldukça güzel ve tarihi bir restoranda başıma gelmişti, %10 oranında bir bahşiş bıraktım. Ancak kesinlikle kabul etmemişlerdi. Ama Zagreb’de bahşiş bırakırsanız kabul ediliyor 🙂

Zagreb’de Ne İçilir?

Kahvaltıda çay içmek gibi bir alışkanlıkları yok, baştan söyleyeyim. Balkan şehri olması, Balkanlarında vakti zamanında Osmanlı hakimiyetinde bulunması sebebiyle pek çok insan çay kültürü olduğuna ilişkin yaygın bir inanç taşımakta. Bitki çayı bulabilirsiniz ama yaygın içecek kahve.

hırvatistan kahve

Hırvatlar bira üretim ve tüketiminde listelerde üst sırlarda bulunuyorlar. Pan, Karlovocka, Oznjsko, Tomislav en ünlü markaları. Gittiğiniz restoranlarda ya da Opatovina Sokağı ‘daki cafelerde deneyebilirsiniz.

Şarap konusunda da durum farklı değil, üstelik coğrafi ve iklim durumlarını avantaja çevirmişler. Adriyatik kıyılarında İtalyan standartlarında ve o lezzetlerde kırmızı şarap üretimi yapılırken, iç kesimlerde ise beyaz şarap üretiminde daha başarılı.

Kırmızı şarapları için en ünlüsü Plavac Mali, beyazlar içinse Pasip, Malvazija ve Trasevina tavsiye edilen markalar.

Zagreb seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın