Çin’in doğusunda, Doğu Çin Denizi kıyısında, Yangtza Nehri deltası üzerinde, Huangou Nehri’nin 2 yakasına kurulan Şangay, 25 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkesinin birinci, dünyanın ise üçüncü en kalabalık şehri.

Sadece Çin’in değil, tüm Uzak Doğu’nun en büyük limanına sahip olan, Çince “Deniz Kıyısı” anlamındaki Şangay, dünyanın en önemli ticaret ve endüstri bölgelerinden biri olarak kabul görüyor.

1842’de ilk İngiliz savaş gemisinin Çin ve Britanya Krallığı arasında ticaret anlaşmaları yapmak amacıyla limana girdiği güne kadar bataklık bölgedeki küçük bir kasaba-şehir olan Şangay, İngilizlerin ardından Amerikalı, Fransız, Alman, Rus tüccarların akınına uğramış ve günümüzdeki devasa ticaret hacmine ulaşmış.

Tapınaklar, müzeler, parklar, bahçeler, sirkler ve tekne turlarının yanı sıra kafeleri, restoranları, yürüyüş parkurları ve tarihi binalarıyla The Bund bölgesi, 1920’lerin mimarisi ve sanat galerileriyle Fransız Bölgesi Tianzifang, şehre panoramik bakış imkanı sunan 492 metrelik Şangay Dünya Ticaret Merkezi ve 468 metrelik Doğu’nun İncisi TV Kulesi gibi sonsuz gezme seçeneği sunan Şangay’ın Nanjing Road bölgesi içinse şehrin alışveriş kalbi diyebiliriz. Şangay Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Bulunamadı

Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.