İzmir

Türkiye’nin Ege Denizi’ne olan sahilinin ortasına kurulan İzmir, 5 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehri. 8-9 bin senelik yerleşim yeri olan bu güzel şehir, Herodotos’un “onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel ikliminde kurdular” iddiasıyla da tanınıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Efes Antik Kenti ile Bergama günlük turlarla gezilebilir. 1970’lerden itibaren Türkiye’nin deniz turizminin başlangıç noktası olan İzmir, 47 tane mavi bayraklı plaja ve dünyanın sayılı sörf spotlarına sahip. Her sene milyona varan ziyaretçi sayısı, yüzlerce otel ve pansiyonuyla Çeşme, Alaçatı ve Eski Foça sahilleri eşsiz olan şehir, Ege Bölgesi’nin kalbi, Ege mutfağının da başkenti.

Sayısız Ege otundan yapılan yerel yemekleri, balık sofraları ve Kordon Sahili’nde midye bira keyfiyle bilinen İzmir, sakızlı Türk kahvesi, İzmir kokoreç, boyoz, gevrek, kumru, kalamar ve menemen gibi diğer lezzetleri şehrin her bölgesinde misafirlerine sunuyor.

İzmir gezilecek yerler listesi

İzmir Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 40 Nokta)

Açıkçası İzmir gezilecek yerler listesine nereden başlamam gerektiğine bir türlü karar veremedim. Zira şehir, tıpkı İstanbul gibi kültürel açıdan gayet tatmin edici. Tarihi açıdansa medeniyetin beşiği olarak kabul edilen İskenderun, Hatay, Şanlıurfa ile eşdeğer sayılıyor.

Çeşme'de nerede kalınır? blog rehber

Çeşme’de Nerede Kalınır? En İyi 8 Bölge & Oteller

Siz de Çeşme‘ye seyahat planlıyor ve konaklama için detayları merak ediyorsanız bu rehberde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kafalardaki “Çeşme’de nerede kalınır?” sorusu için en ideal konaklama bölgelerini spesifik özellikleriyle anlatmaya ve Çeşme’nin en iyi otelleri denilebilecek tesisleri bölge bölge sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Alaçatı'da nerede kalınır? blog rehber

Alaçatı’da Nerede Kalınır? En İyi 3 Bölge & Oteller

Alaçatı’da nerede kalınır? İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, Türkiye’de yaz tatili için en popüler ve en sevilen lokasyonlardan biri. Tarihi taş evleri, Arnavut kaldırımlı keyifli sokakları, ünlü plaj ve beachleri, şık mekanları ve daha birçok özelliğiyle tüm yıl boyunca sayısız gezgini ağırlıyor.