Okyanusya Kıtası’nın, sözlü anlatımla, hikayeyle, dansla, nesilden nesile 50 bin yıllık gelenek aktarımını günümüzde de yaşatan Aborjinler’in dev ülkesi Avustralya. 7.7milyon km²’ye yaklaşan yüzölçümüyle dünyanın en büyük altıncı ülkesi konumundaki Avustralya, sahip olduğu uçsuz bucaksız topraklara rağmen sadece 24.5 milyonluk bir popülasyona ev sahipliği yapıyor.

Halkının büyük çoğunluğunun doğu kıyısındaki büyük şehirlerde yaşadığı 7 eyaletten oluşan ülke, sunduğu yaşam kalitesi açısından dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Dev yağmur ormanları ve şelaleleriyle Tazmanya Adası, doğal yeşilliğiyle modern kent yaşamını aynı potada eriten başkent Canberra, güzel mimarisi, plajları ve ünlü Opera Binası’yla ülkenin en kalabalık kenti Sydney, hareketli gece hayatı ve sörf tutkunlarının aşık olduğu dalgalarıyla Melbourne, batıda, kültür ve sanat merkezleriyle Perth, Mercan Denizi’nde koruma altında bulunan dünyanın en büyük resifi Grand Barrier Reef ve kuzeyde “Aborjin Diyarı”, 20.000km² alanıyla Kakadu Milli Parkı ülkenin görülmeye değer eşsiz güzelliklerinin başlıcaları.

Asya ve Akdeniz mutfağının yaygın olduğu Avustralya, uluslararası mutfaklı pek çok restoranla da yerli-yabancı misafirlerine lezzetli seçenekler sunarken, yerli halkın favorisiyse ülkemizde de yabancı olmadığımız “barbekü”.

Bulunamadı

Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.