İstanbul

Avrupa’nın en kalabalık şehri olan İstanbul, gerek coğrafi güzellikleri gerek canlı kültürel ve sosyal hayatı ile Türkiye’nin en çekici destinasyonları arasında yer alıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan şehirde Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı güzelliği ile göz dolduruyor.

Deniz havasını sevenler için İstanbul’da görülmesi şart olan yerlerden biri ise Prens Adaları. Motorlu taşıtların bulunmadığı adalarda hala nostaljik bir yaşam süregeliyor. İstanbul, doğal güzellikleriyle olduğu gibi tarihi ve kültürel değerleriyle de tanınıyor. Tarih boyunca birçok medeniyetin yaşadığı şehirde hem Hristiyan hem de İslam dünyasının değerli eserleri ve Osmanlı Devleti’nin kültür mirasları ziyaretçileri büyülüyor.

Türkiye’nin kültür başkenti olan İstanbul, ülkenin ilk ve tek modern sanat müzesinin yanında birçok sanat galerisine ve kültürel merkeze ev sahipliği yapıyor. Kültürel anlamda olduğu gibi sosyal anlamda da adeta bir başkent olan İstanbul’da, ülkenin en iyi restoranları ve eğlence yerleri bulunuyor.

Şehrin her yerine dağılmış olan mekanlar özellikle Taksim- Etiler arasında ve Boğaz kıyısında yoğunlaşıyor. Alışveriş meraklısı gezginler ise yerli yabancı her türlü markanın mağazalarının yanı sıra; Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi ikonik alışveriş merkezlerinde alışverişin tadını çıkarıyor.

Sultanahmet gezilecek yerler listesi

Sultanahmet Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

“Tarihi şehir” diye de bilinen İstanbul’un en eski bölgesi Sultanahmet aynı zamanda en turistik yerlerden biri. O yüzden bu yazıda Sultanahmet Bölgesi’nde görmeye değer yerler ve yapıların bir listesini çıkarıp, hepsi hakkında kısa kısa bilgileri Sultanahmet gezilecek yerler rehberimiz boyunca paylaşacağım.

Üsküdar gezilecek yerler listesi

Üsküdar Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Üsküdar gezilecek yerler listesi isimli yazıda İstanbul’un Anadolu yakasındaki, belki de en zengin tarihe sahip bölgelerden olan Üsküdar’ı konuşacağız bol bol. Osmanlı Dönemi’nde yaşadığı ihtişamı da en iyi koruyan semt bugün de başta yerli turist olmak üzere İstanbul’u karış karış görmek isteyen herkesi keyifle ağırlıyor.

İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul çoğu gezginin favori yerlerinden biri olduğu kadar çocuklar için de çok renkli ve enerjik bir şehir. Dolayısıyla “İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler” listesi de birbirinden eğlenceli tematik parklar, eğitici müzeler, doğal alanlar ve bunlar gibi birçok ilgi çekici mekandan oluşuyor.

Topkapı Sarayı

7 Maddede Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında Bilgiler

Osmanlı sarayları söz konusu olduğunda genelde imparatorluğun gerileme döneminde Batı etkisiyle inşa edilmiş yapılar ön plana çıkıyor. Lakin tarihe ve mimariye merak duyan gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerini vazgeçilmezi konumundaki Topkapı Sarayı, bu genellemenin pek de doğru olmadığını kanıtlıyor.

Polonezköy gezi rehberi

Polonezköy Gezi Rehberi

İstanbul’un içinde ama İstanbul’dan çok çok farklı bir cennet Polonezköy. Çalışan, çalışmaktan bunalan, oksijene hasret bünyelerin günübirlik veya kısa bir hafta sonu gezisi için tercih ettiği, hatta o kadar tercih ettiği ki bahar aylarında deli trafiği olan Cennet’ten bir köşe. O yüzden gezi zamanlaması çok önemli.

istanbul gezilecek yerler blog, istanbul'da görülmesi gereken yerler

İstanbul Gezilecek Yerler – En Güzel 100 Yer

İstanbul gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Bizans ve Osmanlı gibi iki kudretli medeniyete başkentlik yapmış İstanbul, hem kültürel birikimi hem de eğlence olanakları ile gezginlere benzeri çok az yerde yaşanabilecek güzellikte tatil olanakları sunuyor.

istanbula yakın gezilecek erler

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Marmara Bölgesi, Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş bölgesi olması nedeniyle İstanbul’a yakın gezilecek yerler arayan gezginlere pek çok seçenek sunuyor. Dört mevsim ziyaret edilebilen bu yerler, hafta sonu kaçamaklarından hoşlananlara hem doğayı tanıma hem de iş hayatının getirdiği olumsuzluklardan arınma olanağı tanıyor.