Bosna Hersek

Bosna Hersek, Osmanlı topraklarından günümüze kadar kendini koruyan, sokakları ve caddeleri tarih kokan bir ülkedir. Osmanlı dönemine ait pek çok cami, hamam, han ve köprüyü ve doğal güzelliği bulunduran Bosna, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

Özellikle kış aylarının soğuk geçtiği ülkede mayıs ayından itibaren havalar ısınmaya başlar. Kar altında kalan doğal ve tarihi güzellikleri görmek isteyen pek çok ziyaretçi şehri kışın ziyaret eder. Bosna, Avrupa’nın merkezinde bulunur ve ”Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak bilinir.

Şehir, Osmanlı’nın izleriyle donatılmış bir cennettir. Doğanın ve yeşilin her tonunu bir arada görmenin mümkün olduğu Saraybosna, ilkbahar ve yaz aylarının ihtişamını bir arada görmenize olanak tanır.

Milyaçka Nehri tarafından ikiye bölünen kent, Osmanlı’dan kalma türbeleri, camileri ve Başçarşı’sı ile sizleri tarihte keyifli bir yolculuğa çıkartır. Blagay gibi doğal güzellikleriyle büyüleyen pek çok köyü ile turistlerin ilgisini çeken Bosna; dar sokakları, meydanları ve tarihi eserleri ile her yıl yerli-yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapar. Şehirde ulaşım ve konaklama hem uygun fiyatlı hem de kolay ve konforludur.

Saraybosna gezilecek yerler listesi

Saraybosna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Balkanların gezmesi en keyifli şehirlerinden biri olan Saraybosna çok kültürlü yapısı, sıcak kanlı insanları ve yemyeşil doğası ile turistleri karşılıyor. Birçok gezginin aklında güzel anılar bırakan şehre gitmeden önce ise bir Saraybosna gezilecek yerler listesi hazırlamak oldukça faydalı.

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’yı doya doya gezdim diyebilmeniz adına popüler yerlerden derlemiş olduğum liste, çoğu gezgin gibi umarım size de iyi bir rehber olabilir.

Saraybosna'da nerede kalınır?

Saraybosna’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Bosna Hersek‘in en büyük şehri olan başkent Saraybosna son yılların en popüler Balkan şehirlerinden bir tanesi. Osmanlı’dan sosyalist döneme, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan günümüze birçok dönemin etkisinde kalan bu güzel şehir vizesiz seyahat edilebilecek en güzel yerlerin de başında geliyor. Seyahat planınızı yaptığınızda ise akıllara takılabilecek ilk soru doğal olarak Saraybosna’da nerede kalınır? oluyor.

Mostar'da nerede kalınır?

Mostar’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Balkan Turları‘nın olmazsa olmaz duraklarından Mostar belki nüfus ve coğrafi açıdan küçük ancak turistlerin hafızalarında bıraktıkları açısından da dev bir şehir. Mostar’da nerede kalınır yazısında sizlere bu mütevazi şehirdeki konaklama seçeneklerinden ve şehrin özelliklerinden bahsedeceğim. Ama isterseniz bundan, neden Mostar’da konaklanmalı sorusunun cevabına bakalım.

Saraybosna'da ne yenir?

Saraybosna’da Ne Yenir? En Popüler 14 Lezzet

“Saraybosna’da ne yenir?” Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, vadi üzerinde kurulmuş doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkat çeken güzel bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Kuzey’in Şam’ı” olarak kabul edilen şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve farklı dinlerden insanların hoşgörü içinde bir arada yaşamasını sağlamıştır.

Saraybosna'da ne yapılır?

Saraybosna’da Ne Yapılır? Yapılacak 18 Şey

Saraybosna’da ne yapılır? Bugün mütevazi bir şehir gibi görünse de, Saraybosna‘nın tarih sahnesindeki yeri dikkat çekicidir. Pek çok otorite tarafından “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak tanımlanan şehirde, üç ilahi dine mensup insanlar yüzlerce yıldır acısıyla tatlısıyla bitlikte yaşamışlardır.

Saraybosna gezi rehberi blog

Saraybosna Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Adı dilimizde “Saray Ovası” anlamına gelen Saraybosna, konuklarını tarihi ve kültürü ile büyülüyor. 20. yüzyılın tamamına yakınını savaşlarla geçirmiş olmasına rağmen kent, bu iki alandaki birikimlerini büyük oranda korumayı başarmış.

Mostar gezilecek yerler listesi

Mostar Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Mostar’da nereler gezilir? Mostar gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? İç savaş sırasında yıkılan tarihi köprüsü aracılığıyla ünü tüm dünyaya yayılan Mostar, kendine özgü atmosferinden dolayı Balkanlar’ın en dikkat çekici turistik şehirlerinden biri olarak anılıyor.