Saraybosna’da Ne Yenir? En Popüler 14 Lezzet

“Saraybosna’da ne yenir?” Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, vadi üzerinde kurulmuş doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkat çeken güzel bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Kuzey’in Şam’ı” olarak kabul edilen şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve farklı dinlerden insanların hoşgörü içinde bir arada yaşamasını sağlamıştır.

Farklı ibadethanelerin yan yana durduğu Saraybosna kozmopolit yapısıyla ön plana çıkıyor. Nüfusunun azlığı ile dikkat çeken Saraybosna’nın birbirinden lezzetli yöresel lezzetleri, el sanatları dükkânları ve doğal güzellikleri sayesinde şehir, her yıl binlerce turistin seyahat noktalarından biri haline gelir.

Benzer damak tadına sahip olduğumuz şehrin yemekleri hakkında “Saraybosna’da ne yenir?” yazıma göz atarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir, seyahatinizi gurme lezzetlerle taçlandırabilirsiniz.

Baharatın bol kullanıldığı Saraybosna mutfağında yemeklerin neredeyse tamamı oldukça hafiftir. Yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan soslar genellikle yemeğin kendi suyu kullanılarak yapılır.

Müslümanların nüfus açısından yoğun olduğu şehirde genellikle sığır, tavuk ve kuş eti tercih edilir. Dört mevsimin yaşandığı şehirde taze sebze ve meyve çeşitleri de oldukça fazla.

Türk mutfağı ile ortak pek çok yemeğe sahip olan Saraybosna mutfağında genellikle soğan, sarımsak, kırmızı biber, taze ve kurutulmuş fasulye, havuç, lahana, mantar, ıspanak ve kabak gibi sebzeler kullanılıyor.

Bosna Hersek seyahatinizi birbirinden lezzetli yemekler eşliğinde yapabilmeniz için Boşnak mutfağının öne çıkan yemeklerini sizler için sıraladım. Hem şehrin yemek kültürü hem de yemek çeşitleri hakkında ön bilgiler içeren “Saraybosna’da ne yenir?” listesi ile umarım daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Önemli Not: Hazırladığım “Saraybosna’da ne yenir?” listesinde amaç sizleri şehrin yemekleri ve yemek kültürü hakkında bilgilendirmektir. Her ne kadar Saraybosna’da yaşayanların büyük bir çoğunluğu Müslüman olsa da listedeki bazı yemekler domuz eti ya da yağı içerebilir.

Ayrıca yemekler için kullanılan etler helal kesim olmayabilir. Eğer hassasiyetiniz varsa restoran görevlilerinden yemekler ve içerikleri hakkında detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

Saraybosna’da Ne Yenir?

Hamur işleri ve et yemeklerinin ön planda olduğu Saraybosna gezinizi daha keyifli hale getirecek yöresel lezzetleri bulabileceğiniz restoranları gelin, yakından inceleyelim.

Cevapi (Cevapcici)

Cevapcici Sarabosna'da yeme içme

Saraybosna gezisinde mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetlerden biri olan Cevapi, Türk mutfağında özel bir yere sahip olan İnegöl köftesinin bir başka formu olarak kabul edilebilir.

Cevapcici olarak da bilinen yemek, genellikle yanında küp küp kesilmiş soğan ile birlikte somun pide içinde servis edilen bir çeşit kebaptır. Yanında ekşimsi bir sos çeşidi ile sunulan köfteye yöresel bir diğer lezzet olan tuzlu kaymak eşlik eder. Şehirdeki hemen hemen her restoranda Cevapi ile karşılaşabilirsiniz.

Beşli, onlu ya da on beşli köfteler şeklinde servis edilen Cevapi için Petica Cevabdzinica adlı restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Bravadžiluk 21, Saraybosna 71000)

Burek (Boşnak Böreği)

Burek Saraybosna'da ne yenir?

“Saraybosna’da ne yenir?” listesinin yöresel lezzetlerinden biri de Burek’tir.

Neredeyse 400 senenin üzerinde Osmanlı himayesinde kalan Saraybosna’da Türk mutfağından bir esinti olarak tanımlayabileceğim Burek ya da Boşnak böreği, Türk mutfağındaki börek ile neredeyse aynı lezzete sahiptir.

Bakır tepside ve kömür ateşinde pişirilen yiyecek, her katmanında yağın kullanıldığı fark yaratan bir lezzettir. Pırasalı, kıymalı, ıspanaklı, peynirli ya da patatesli olarak yapılan Burek çeşitlerine, şehrin hemen her köşesinde yer alan restoran, kafe ve börek dükkanlarında rastlayabilirsiniz.

Kendine özgü lezzetiyle damaklarda şenlik havası yaratan Burek için Buregdzinica Bosna adlı restoranı denemenizi öneririm. (Adres: Bravadžiluk 11, Saraybosna 71000)

Begova Supa

Begova Supa Saraybosna'da ne yenir?

Türk mutfağının en lezzetli çorbalarından tavuk çorbasına benzeyen ancak malzeme açısından biraz daha zengin olan Begova Supa yani Begova çorbası, özellikle soğuk kış günleri ve bayramlarda sıklıkla yapılır.

Yapılışında küçük küçük bamya taneleri, didilmiş tavuk eti ve suyu ile bezelye, havuç ve patates gibi sebzeler kullanılır. Kremsi bir yapıya sahip olan çorba, güveç kaplarda ve kısık ateşte yavaş yavaş pişirilir. Genellikle üzerine ekşi bir sos dökülerek servis edilir ve “Saraybosna’da ne yenir?” listesinin yöresel lezzetlerinin başını çeker.

Bol malzemeli olmasına rağmen oldukça hafif olan Begova çorbası için Pod Lipom adlı restoranı deneyebilirsiniz. (Adres: Prote Bakovića 4, Saraybosna 71000)

Dolma Sahan

Dolma Sahan Saraybosna'da ne yenir?

“Saraybosna’da ne yenir?” listesinin Türk mutfağı ile benzerlik gösteren bir diğer yemeği olan Dolma Sahan’ı kıymalı dolma olarak tanımlayabilirim.

Patates, biber, kabak gibi sebzelerin oyulan içleri kıyma ve baharatla hazırlanan içle doldurulur. Tüm sebzeler aynı sahan içinde piştiği için sebzelerin kendine has aromaları birbirlerinin içine geçer ve lezzet seviyesi yükselir.

Bazı tariflerde dolmanın içine ekstra köfte ya da şişte et ile patates ve havuç da eklenebilir. Sıcak olarak servis edilen Dolma Sahan’ın yanında genellikle sarımsaklı yoğurt ve limon bulunur.

Ana yemekten ziyade garnitür olarak tercih edilen Dolma Sahan için Dzenita isimli restoranı önerebilirim. (Adres: Culhan 3, Saraybosna 71000)

Bosanski Lonac

Sarabosna'da yeme içme Bosanski Lonac

Lezzetli ve doyurucu bir et yemeği istiyorsanız Bosanski Lonac tam size göre olabilir. Saraybosna’ya özgü yöresel lezzet, bir güveç çeşididir. Büyük parçalar şeklinde doğranan sebze ve etler, güveç tenceresine konulur ve fırında, odun ateşinde yavaş yavaş pişirilir.

Bosna Hersek’in ulusal yemeği olarak kabul edilen Bosanski Lonac’ta genellikle lahana, havuç, patates gibi sebzeler kullanılır ve et olarak da kuzu eti tercih edilir.

Oldukça doyurucu bir yemek olan Bosanski Lonac için tarihi bir bina görünümünde, şirin bir yapı olan Inat Kuca adlı restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Veliki Alifakovac 1, Saraybosna 71000)

Klepe

Saraybosna yemekleri Klepe

Et ve hamur işleri konusunda zengin bir mutfağa sahip olan Saraybosna, Türk mutfağındaki mantıya benzeyen Klepe ile damaklarınızda kalıcı bir lezzet bırakma konusunda oldukça iddialı.

Şekil olarak bizim mantımıza oranla daha büyük hamura sahip olan Klepe’de de kıymalı bir iç harcı bulunur. Sarımsaklı yoğurt ile birlikte tüketilen Klepe, öğle ve akşam yemeklerinde ana öğün olarak servis edilir.

Bol kıymalı ve yoğurtlu bir Klepe için Nanina Kuhinja adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Kundurdžiluk 35, Sarajevo 71000)

Pljeskavica

Pljeskavica Saraybosna'da ne yenir?

Saraybosna’nın en sevilen fast food yemeklerinden biri olan Pljeskavica, kocaman bir hamburger köftesi ve özel bir ekmek çeşidi ile birlikte sunulur. Zırh kullanılarak hazırlanan kıyma, soğan ve baharatlarla yoğrulur.

Hazırlanan devasa köfte mangalda pişirildikten sonra lahana turşusu ve özel bir sos eşliğinde servis edilir. Diğer köfte çeşitlerinden farkı ise içine eklenen tuzlu kaymaktır. Tuzlu kaymak, köfte kesildiğinde içinden akar ve zaten çok lezzetli olan bir köfteyi enfes bir tada dönüştürür.

Bazı restoranlarda hardal, patates kızartması, domates dilimleri, salata ve kuru soğan ile birlikte servis edilen Pljeskavica, oldukça doyurucu bir yemektir. Ancak yemeği sipariş ederken mutlaka restoran görevlisinden kullanılan et hakkında bilgi almalısınız. Bazı restoranlarda et olarak domuz eti kullanılabilir.

Saraybosna seyahatinde mutlaka denemeniz gereken enfes lezzetlerden olan Pljeskavica için Mrkva adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Zagrebačka, Saraybosna 71000)

Tufahija

Saraybosna'da ne yenir? Tufahija

Saraybosna’da ne yenir? listesinin en lezzetli tatlı seçeneklerinden biri olan Tufahija, aslında bir Osmanlı tatlısıdır. Cevizli elma tatlısı olarak tanımlayabileceğim Tufahija, içi ceviz ve tarçınlı, üzeri kremalı elmadan meydana gelir.

Şehir sakinlerinin çok sevdiği bu lezzet genellikle şekersiz kahvenin yanında tercih edilir. Şehir ziyaretinizde damak tadınıza uygun bir tatlı arıyorsanız Tufahija tam size göre.

Yorgunluğunuzu alacak bir kahvenin yanında Tufahija yemek isterseniz şehir merkezinde yer alan ve Osmanlı çarşısı olarak da bilinen Başçarşı’daki mekânları deneyebilirsiniz.

Grah

Grah Saraybosna'da ne yenir?

Saraybosna mutfağının Türk mutfağı ile benzerliğini kanıtlayan bir diğer yemek ise Grah, yani kuru fasulyedir. Bizim kuru fasulye yemeğine oranla salçası ve soğanı biraz daha azdır.

Salçanın eksiği bol kırmızı biberle tamamlanır. Genellikle güveç kaplarında ve közde pişirilen Grah, çok az suya sahiptir. Bazı restoranlarda içine et, pastırma ya da köfte eklenebilir.

Saraybosna’da güvenerek yiyebileceğiniz lezzetlerden biri olan Grah için Bijela Tabija isimli restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Poddžebhana 15, 71000 Saraybosna)

Baklava

Baklava Saraybosna'da ne yemeli?

“Saraybosna’da ne yenir?” listesinde yer alan bir diğer Osmanlı tatlısı da baklavadır. Özellikle cevizli çeşidine hemen her restoranda yemek sonrası tatlı seçeneği olarak rastlayabileceğiniz baklava, ülkemizde olduğu gibi Saraybosna’da da en sevilen tatlılardan biridir.

Yemek sonrası tercih edebileceğiniz gibi çay ya da kahvenin yanında baklava yiyebilir, Türk baklavası ile arasında fark olup olmadığını test edebilirsiniz.

Osmanlı’nın en lezzetli miraslarından biri olan baklava için Baklava Sarajbosna‘yı tercih edebilirsiniz. (Adres: Gajev Trg, Saraybosna 71000

Ustipci

Ustipci Saraybosna'da ne yenir?

Hamur işlerinin en çok tüketildiği şehirlerden biri olan Saraybosna’da, damak tadınıza uyabileceğini düşündüğüm bir diğer lezzet de Ustipci’dir.

Mayalanmış hamurun yağda pişirilmesi ile elde edilen lezzet tıpkı bizdeki lokmaya benzer. Ancak kızartılan hamur miktarı daha büyüktür ve şekil olarak pişiye daha yakındır. İsterseniz şerbetli olarak da tüketebileceğiniz Ustipci, dışı gevrek, içi yumuşak bir yapıya sahip bir hamur kızartmasıdır.

İçeceklerin yanında atıştırmalık tüketmekten hoşlanıyorsanız lezzetli bir Ustipci için Avlija adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Avde Sumbula 2, Sarajevo 71000)

Tarhana

Saraybosna yemekleri Tarhana

Türk mutfağının en sevilen çorbalarından biri olan tarhana, Saraybosna mutfağında da yaygın olarak tüketilir. Türk tarhanasından tek farkı içerisinde kullanılan baharat çeşitleridir. Bizim tarhanamıza oranla daha baharatlı yapıya sahip olan Saraybosna tarhanası, özellikle soğuk kış günlerinde tercih edilir.

Saraybosna’da tarhana denemek isterseniz Đulbašča adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Streljačka 58, 71000 Saraybosna)

Sarma

Saraybosna yemekleri Sarma

“Saraybosna’da ne yenir?” listesindeki bir diğer Türk esintisi ise sarmadır. Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan yaprak sarması, Saraybosna mutfağında da yaygın olarak tüketilir.

Pirinç, maydanoz, kuru soğan ve baharatlarla iç hazırlanır, yapraklara sarılarak pişirilir. Sıcak sıcak yoğurt ile birlikte servis edilen sarma, Saraybosna’da özel günlerde tüketilir.

Lezzetli bir sarma için Ascinica Sofra isimli restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Bashcharshija 31 U blizini Sebilja, Saraybosna 71000)

Filovana Paprika

Bosna yemekleri Filovana Paprika

Türk damak tadına yakın bir diğer lezzet olan Filovana Paprika, bizdeki etli biber dolmasının kardeşidir denebilir.

Maydanoz, pirinç, kıyma, soğan ve baharatlarla hazırlanan iç, biberlere doldurulur ve kısık ateşte pişirilir. Genellikle yoğurt ile birlikte sıcak servis edilen Filovana Paprika, bazı restoranlarda patates püresiyle de sunulabilir.

Biber dolmasının Saraybosna versiyonunu Bijela Tabija adlı restoranda deneyebilirsiniz. (Adres: Poddžebhana 15, 71000 Saraybosna)

Yaşam tarzının yanı sıra yemek kültürüyle de Türk gelenek ve görenekleri ile benzerlik gösteren Saraybosna mutfağındaki pek çok yemekten hoşlanabilirsiniz. Saraybosna’nın öne çıkan lezzetleri ve bu lezzetleri hangi restoranlarda tüketebileceğinizi “Saraybosna’da ne yenir?” yazımda sizlerle paylaştım.

Buna ek olarak Saraybosna gezinizi daha keyifli ve kolay hale getireceğine inandığım Saraybosna’da Gezilecek YerlerSaraybosna’da Nerede Kalınır? ve Saraybosna’da Ne Yapılır? başlıklı yazıları da inceleyebilirsiniz.

“Saraybosna’da Ne Yenir? En Popüler 14 Lezzet” üzerine 2 yorum

  1. Kesinlikle boşnak böreği yenmeli, özellikle közde pişirilen boşnak böreğini tavsiye ederim. Saraybosna ‘da yiyecek kültürü bize yakın ve yemek konusunda en rahat ettiğim yer diyebilirim. Dikkat ettiğim bir konu orada gelen sıcak içecekler kaynar sıcaklıkta değil, biraz bekletilmiş gibi ılık sıcaklıkta. Yada biz Türkler kaynar sıcaklıkta çaya alışkın olduğumuz için olabilir:) Tekirdağ köftesine alışık olduğumuz için cevapi köftesi pek on numara gelmedi. Baharat konusunda biraz yoksun ancak tabiki de denenmeli.

    Yanıtla

Yorum yapın