Kapadokya

60 milyon yıl önce Güllüdağ, Hasandağı ve Erciyes Dağı’nın püskürttüğü lavlarla küllerin oluşturduğu kalın tabakanın, milyonlarca yıl aşınmasıyla oluşan ve dünyada bir eşi benzeri daha olmayan doğal bölgenin adıdır Kapadokya. Gezegenin en uzak yerlerinden bile misafir ağırlayan, Nevşehir’e bağlı bu küçük ilçe, Ortahisar, Ürgüp, Göreme ve Uçhisar olarak dörde ayrılır.

Sayısız vadiye ve çok güzel, tarihi taş kiliselerle dolu yürüyüş parkurlarına sahip olan bölgenin en popüler destinasyonları Ihlara Vadisi ile Aşk Vadisi. Eski, taş sokaklarına, Uçhisar Kalesi’ne, şapkalı peribacalarına, deve şeklindeki meşhur peribacasına, dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Museum’una, Sobesos Antik Kenti’ne, kayalar içerisine oyulmuş evlerine, otellerine, yerin 8 kat altına kurulmuş olan yeraltı şehirlerine aşık olacağınız Kapadokya, her gidenin muhakkak denemesi gereken, eşsiz manzaralı balon turlarıyla da göz dolduruyor.

Her türden fast food dışında, Türk, Uzakdoğu ve İtalyan mutfağı ağırlıklı bir çok lokanta bulabileceğiniz bölgenin en ünlü yerel tatları çömlek fasulyesi ve toprak çanakta pişirilen testi kebabı.