Budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, dünyanın her yerinden turist alan bir Orta Avrupa ülkesidir. Budapeşte birçok kraliyet ve imparatorluk görmüştür. Bu yüzden de kültürel miras açısından zengindir.

Bu güzel şehirde, hem müzeleri, şatoları gezerek tarihe doyabilir hem de Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerinden birinin tadını çıkarabilirsiniz. Tuna nehrinin iki yanına kurulmuş olan şehrin Buda ve Peşte olmak üzere iki bölümü bulunur. Buda tarafı, şehrin daha eskiden kurulmuş olan bölgesidir ve tarihi kalıntılar çoğunlukla bu yakadadır. Peşte tarafı ise modern yüzüyle alışveriş ve eğlence için bir merkezdir.

Avrupa’nın dört bir yanından gelen gençler Budapeşte partilerinde eğlenir. Özellikle hafta sonları Budapeşte’nin termal tesislerinde yapılan partiler büyük ilgi görmektedir. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Bu köprülerin üzerinden yürüyerek şehrin diğer tarafına geçmek mümkündür. Ayrıca Tuna nehri üzerinde düzenlenen tekne gezilerine katılarak, şehrin iki yarısını birden görebilirsiniz.

Budapeşte, gurme lezzetler anlamında da birçok alternatif sunar. El işçiliği ve ahşaptan oyma figürler Budapeşte’den alabileceğiniz en iyi hediyeliklerdir.

Budapeşte'de nerede kalınır?

Budapeşte’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte gecesi ve gündüzüyle ziyaretçilerine farklı atmosferler sunuyor. Gündüz güneşin doğuşuyla birlikte eşsiz bir tarih ve mimariye sahip yapıları çevrenizde görebiliyorsunuz. Güneşin batışı ve havanın kararmasıyla birlikte sokaklar cümbüşe hazır insanlarla doluyor.

Budapeşte gezilecek yerler rehberi

Budapeşte Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Orta Avrupa’da Budapeşte‘ye doğru bir yolculuğa çıkacaksanız bu etkileyici şehri gezerken onun sürekli başka bir yönünü keşfedeceğinize şüpheniz olmasın. Bu nedenle seyahatinizden önce Budapeşte gezilecek yerler listesi oluşturmak size daha planlı ve doyumlu bir şehir turunu garanti edebilir.

Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Budapeşte’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Macaristan’ın dinamik, eğlenceli, tarih ve kültüre doymuş başkenti Budapeşte alışveriş açısından son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip ve  –diğer Avrupa başkentlerine kıyasla- görece uygun fiyatlı bir destinasyon.

Budapeşte nasıl gezilir?

Budapeşte Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Doğal güzelliklerin tarihi yapılarla iç içe geçtiği bir kent olan Budapeşte nasıl gezilir? Kültürel anlamda da göz ardı edilemeyecek büyüklükte bir birikime sahip Macaristan’ın başkentinde gezilecek yerler fazla olunca ulaşım, ilk defa gidecek çoğu gezginin tatil planlarında üzerine kafa yorulması gereken öncelikli konulardan biri haline geliyor.

Budapeşte'den ne alınır?

Budapeşte’den Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Budapeşte’den ne alınır?” Hediyelik eşyalar yaptığımız harika tatilleri ve gördüğümüz nefes kesici yerleri bizlere hatırlatan, o ülkeye, o bölgeye özgü, kimi zaman ucuz kimi zaman pahalı ancak her daim özel ürünler. Macaristan’ın başkenti Budapeşte ise bu anlamda hiç de fakir sayılmayacak destinasyonlardan biri.

Budapeşte'de ne yapılır?

Budapeşte’de Ne Yapılır? Yapılacak 13 Şey

“Budapeşte’de ne yapılır?” Macaristan‘ın başkenti ve en büyük şehri Budapeşte Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Buda ve Peşte isimli daha küçük şehirlerden oluşuyor. Aslında Buda tarafında bir de Obuda var ancak onu da Buda’nın bir parçası sayabiliriz.

Budapeşte Havaalanı Ulaşım Araçları

Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte Havaalanı, kent merkezinin 16 kilometre kadar güneydoğusunda yer alıyor. Küçük olmasına rağmen kentin sivil hava taşımacılığı ihtiyacını tek başına karşılayan havalimanı, merkezi konumu ve seçeneklerin zenginliği sayesinde konuklarına ulaşım açısından zorluk yaşatmıyor. Dolayısıyla Budapeşte havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevapları da hayli kolay.

Budapeşte gezi rehberi blog

Budapeşte Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, 2-3 günlük bir tatil döneminde sınırsız eğlence olanakları bulabilmenize, tarih ve kültürel birikiminizi eşsiz bilgilerle artırabilmenize, Orta Avrupa’nın doğal güzelliklerini yakından tanıyabilmenize olanak verecek potansiyele sahip bir kent.