Budapeşte’de Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 5 Bölge & Oteller

Orta Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden biri olan Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Son yıllarda ülkemizden de bu güzel şehre giden binlerce gezgin var. Ama birçoğunun Budapeşte gezisi yapmaya karar verdiğinde akıllarına ilk takılan soru “Budapeşte’de nerede kalınır” oluyor.

Budapeşte seyahatlerini bireysel organize eden gezginler için çok faydalı olacağına inandığım bu rehberde Budapeşte’de konaklama konusunda birçok önemli bilgi ve tavsiye paylaşıp devamında ise başta Budapeşte şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye uygun Budapeşte otel tavsiye listesi sunacağım.

Tuna Nehri’nin şehri “Buda” ve “Pest” olarak ikiye ayırdığı Budapeşte 23 bölgeye ayrılmış durumda. Bu bölgeler tıpkı Paris’te olduğu gibi merkezden başlayıp spiral şeklinde genişleyerek ilerliyor.

Şehir 23 bölgeye ayrılmış olsa da ben Budapeşte’de nerede kalınır rehberimi şehrin popüler ve turistik noktalarına göre şekillendireceğim.

Acelesi olanlara…

Budapeşte’de konaklama için en ideal bölgeler şehrin tam merkezi kabul edilen 5. Bölge ile Andrassy Bulvarı’nın da içinde bulunduğu 6. Bölge.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Callas House‘u önerebilirim. Bunun dışında Vaci Utca Caddesi’ndeki, kaliteli Mercure Budapest City C. ve gezilecek yerlere yürüme mesafesindeki lüks Kempinski Hotel Corvinus adlı otelleri de değerlendirebilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte'de konaklama yapılacak yerler harita
Budapeşte’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Budapeşte’de konaklama yapabileceğiniz 5 temel bölge var. Bunlar:

 1. Merkez kabul edilen, Belvaros ve Lipotvaros semtlerinin içinde yer aldığı 5. Bölge,
 2. Alışveriş caddesi Andrassy Bulvarı’nı da sınırlarında bulunduran 6. Bölge Terezvaros,
 3. Hareketli gece hayatı ile ünlü olan 7. Bölge, Erzsebetvaros,
 4. Şehrin en eski yerleşim noktası olan Kale Bölgesi, 1. Bölge,
 5. Budapeşte’nin en kalabalık yerleşim yerlerinden 8. Bölge Jozsefvaros.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Belvaros – Lipotvaros (5. Bölge)

Vaci Utca, Budapeşte'de konaklama yerleri
Budapeşte’de nerede kalınır – Şehrin en hareketli yerlerinden Vaci Utca Caddesi

Budapeşte’de nerede kalınır yazımda ilk bölge tavsiyem “5. Bölge” olarak bilinen Belvaros – Lipotvaros semtleri. Budapeşte’nin kalbi olarak geçen bu yer şehirde gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olması, birçok cafe, restoran ve alışveriş olanakları ile dikkat çekiyor.

5. Bölgenin sahip olduğu en büyük avantajlar gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olması, ziyaretçilere gece gündüz hareketli yaşam sunması.

Budapeşte gezilecek yerler listemizde yer alan Parlamento Binası, Zincir Köprü, Aziz Stephen Bazilikası ve Büyük Pazar gibi önemli noktalar bu bölgede yer alıyor. Bu yüzden adı geçen bu noktalara kısa yürüyüşler ile ulaşabilirsiniz. Yürümenin zor olduğu diğer noktalara gitmek içinse bölgede yer alan metro hattını kullanabilirsiniz.

Art Nouveau tarzı, 19. yüzyıldan kalma binalarla kaplı bölgenin bir diğer öne çıkan noktası hareketli yaşantısı. Birbirinden güzel gece kulüpleri, barları, cafe ve restoranları ile gezginler keyifli vakit geçirebilir.

Budapeşte’nin trafiğe kapalı en ünlü alışveriş caddelerinden olan Vaci Utca yine bu bölgenin en hareketli noktalarından.

Belvaros – Lipotvaros bölgelerinin sahip olduğu belki de tek dezavantaj yüksek otel fiyatları. Budapeşte’de otel fiyatları genel olarak çok pahalı değil ama bu semtteki fiyatlar diğer noktalara göre bir tık daha yüksek.

Özetle burası, şehrin tam merkezinde kalıp çoğu yere yürüyerek ulaşmak isteyen, otelden dışarı adım attığı an kendisini hareketli şehir merkezinde bulmak isteyenler için mükemmel bir tercih.

5. Bölgedeki En Popüler Oteller

The Three Corners Hotel (★★★) 2015 yılında yenilenen bu otel şehirdeki birçok yere yürüme mesafesinde.

Mercure Budapest City Center (★★★★) Ünlü alışveriş caddesi Váci Utca’da bulunan tesis Budapeşte’de nerede kalınır, şöyle merkezde güzel bir yer olsun diyenler için ideal bir otel.

Hotel Parlament (★★) Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan bu 4 yıldızlı otelden şehirdeki birçok yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Kempinski Hotel Corvinus (★★★★) Zincir Köprüsü ve Aziz Stephen Bazilikası gibi önemli yerlere yakınlığı ile dikkat çeken bu 5 yıldızlı otel, özellikle lüks konaklama arayan gezginlere hitap ediyor.

2. Terezvaros (6. Bölge)

Budapeşte'de konaklama bölgeleri Andrassy ut
Budapeşte Opera Binası

Budapeşte’nin en büyük ve ünlü alışveriş noktası olan Andrassy Bulvarı’nın içinden geçtiği Terezvaros, Budapeşte’de nerede kalınır diyenler için 2. bölge tavsiyem.

Kültür turları yapanlar için ideal bölgelerden olan Terezvaros daha modern ve lüks seçenekler sunuyor. Sınırları içerisinde Andrassy Bulvarı, Opera Evi, House of Terror Museum gibi önemli gezi noktaları var. Kuzey sınırında ise Kahramanlar Meydanı yer alıyor.

Benim de kendi konaklamamda tercih ettiğim bu bölgeden yürüyerek şehrin birçok noktasına gitmek mümkün. Aziz Stephen Bazilikası ve Zincir Köprü çok kısa yürüyüş mesafesinde.

Eğer yürümek istemezseniz de bölgedeki metro hattını kullanabilirsiniz. Budapeşte’de hizmet veren turistik hop on hop off otobüsler de Andrassy Bulvarı boyunca yol alıyor.

Özetle burası şehir merkezinde konaklayıp alışveriş ve kültürel olaylara daha yakın olmak isteyenler için ideal. Üstelik buradaki otel fiyatları 5. Bölgedekilere nazaran biraz daha düşük.

6. Bölgedeki En Popüler Oteller

12 Revay Hotel (★★) Aziz Stefan Bazilikası’nın hemen yakınında yer alan bu tesis ekonomik konaklama için ideal.

Casati Budapest Hotel Superior (★★★) Geçmişi 18. yüzyıla dayanan bir binada hizmet veren bu tesis özellikle çocuksuz gezginler için ideal.

Callas House (★★★★) Son Budapeşte seyahatimde konakladığım bu tesisten ben çok memnun ayrıldım. Otel hakkında detaylı değerlendirmemi yazı devamında okuyabilirsiniz.

Opera Gardens Hotels (★★★★) Opera Binası ve Andrassy Bulvarı’na yalnızca birkaç blok uzaklıkta yer alan bu tesis şehrin en popüler 4 yıldızlı otellerinden biri.

3. Erzsebetvaros (7. Bölge)

Erzsebetvaros Budapeşte'de nerede kalınır
Budapeşte Büyük Sinagog

Budapeşte gece hayatının merkezi kabul edilen 7. Bölgedeki Erzsebetvaros, Budapeşte’de nerede kalınır rehberimizde tanıttığım yerler için de belki de en hareketli yerlerden.

Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bu bölge canlı ve renkli gece hayatı ile ünlü. Şehrin en ünlü barlarının yer aldığı bölge aynı zamanda gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehir içinde rahatça gezmenize imkan veriyor.

Avrupa’nın en büyük sinagoglarından biri olan Büyük Sinagog’u da sınırları içinde bulunduran Erzsebetvaros, şehrin Yahudi yerleşim noktası olarak da biliniyor.

Özetle gece hayatının merkezinde, partilere ve ünlü barlara yakın bir konumda konaklamak isterseniz burası doğru tercih yalnız otelinizi seçerken Kiraly utca ve Kazinczy utca gibi çok ünlü ama aynı zamanda gürültülü yerlerden biraz uzak durabilirsiniz.

7. Bölgedeki En Popüler Oteller

ibis Styles Budapest Center (★★★) Tuna Nehri ile Doğu Tren İstasyonu’nun arasında yer alan güzel bir tasarım oteli.

Roombach Hotel Budapest Center (★★★) 2014 yılında kapılarına ziyaretçilerine açan, 3 yıldızlı, temiz ve popüler bir tesis.

Eurostars Danube Budapest (★★) Dohány Sokağı Sinagogu’na çok yakın mesafesinde yer alan bu otel bölgedeki en popüler tesislerden biri.

Continental Hotel Budapest (★★) Art Deco tarzında dekore edilen odalara sahip, 4 yıldızlı, merkezi bir otel.

4. Kale Bölgesi (1. Bölge)

Budapeşte'de nerede kalınır Buda Kalesi ve çevresi

Tuna Nehri’nin diğer kıyısında yer alan Kale Bölgesi, Budapeşte’de nerede kalınır rehberimde yer verdiğim konaklama yerlerinden belki de en eskisi.

Eski Kraliyet Sarayı, Budin Kalesi, Matthias Kilisesi, Balıkçı Tabyası gibi şehrin önemli gezi noktalarını sınırları içinde barındırıyor. Tabi aynı zamanda bölgede yer alan füniküler sistemini kullanarak Zincir Köprü gibi yerlere de rahatça ulaşabilirsiniz.

Budapeşte manzarasını en güzel seyredebileceğiniz noktalardan olan Kale Bölgesi gündüzleri çok kalabalık olsa da hava kararınca yerini sessizliğe bırakıyor. Yani gece hayatı vb yok. Bu nedenle bu bölge daha çok romantik tatil planlayanlar, çocuklu çiftler ve biraz daha yaşlı gezginler için ideal sayılabilir.

Bölgenin en büyük dezavantajı ise ulaşım sıkıntısı. Buda Kalesi ve çevresinde birçok gezi noktası var, hepsi birbirine yürüme mesafesinde. Ama merkezde kalan diğer yerlere buradan ulaşmak çok da kolay değil.

Yine de Budapeşte’nin en tarihi, akşamları en sessiz ve bir nebze uygun otel fiyatlarının olduğu bir bölgede kalmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

1. Bölgedeki En Popüler Oteller

Budget Hotel Victoria (★★) Zincirli Köprü’ye yalnızca 400 m uzaklıkta yer alan ekonomik bir otel.

art’otel budapest (★★) Tuna Nehri kıyısında yer alan bu otel özellikle Budapeşte’de nerede kalınır, şöyle manzaralı bir yer olsun diyenler için ideal.

Boutique Hotel Victoria (★★★★) Budapeşte’nin merkezinde, çevreye hakim bir yerde konumlanmış güzel bir butik otel.

Hilton Budapest (★★★★) Kale bölgesinde, Balıkçılar Burcu yanında yer alan lüks ve popüler bir tesis.

5. Jozsefvaros (8. Bölge)

Budapeşte’de nerede kalınır rehberimdeki son bölge tavsiyem, güzel meydanları, müzeleri ve bahçeleri ile dikkat çeken Jozsefvaros.

Sınırları içinde National Museum ve National History Museum gibi önemli müzeleri barından Jozsefvaros aynı zamanda Budapeşte’nin en kalabalık yerleşimlerinden.

Yukarıda tanıttığım diğer bölgelere nazaran daha az gelişmiş olan bu bölgede gece geç saatlerde karanlık sokaklarda gezmemek akıllıca olacaktır.

8. Bölgedeki En Popüler Oteller

Bo18 Hotel Superior (★★) Corvin Alışveriş Merkezi’ne yakın, 3 yıldızlı popüler bir tesis.

Courtyard by Marriott City Center (★★) Blaha Lujza Meydanı’nda, lüks, kaliteli bir tesis.

Hotel Palazzo Zich (★★★★) 1899 yılından kalma neo-Barok tarzı bir sarayda hizmet veren kaliteli bir otel.

Budapeşte’de ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Budapeşte otel tavsiyesi Callas House
4 yıldızlı Callas House, merkezi konumda, son derece modern ve kaliteli bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Booking.com’da 10 üzerinden 9,1 gibi olağanüstü bir ziyaretçi değerlendirme puanına sahip olan Callas House, Budapeşte’nin en önemli yerlerinden, ünlü alışveriş bulvarı olan Andrassy Bulvarı üzerinde, Opera Evi’nin hemen yanında yer alıyor.

Benim bu oteli seçmemdeki en büyük 2 neden otelin sahip olduğu kolay ulaşım olanakları ve güzel ve modern tasarım odaları oldu. Zaten bu tesis klasik büyük otellerden değil, daha ufak, butik bir tesis.

Şehrin en iyi konumlarından birinde yer alan bu tesisten Aziz Stephen Bazilikası ile Zincir Köprü’ye çok kısa yürüyüşler ile ulaşmak mümkün. Yürümeyi sevmiyorsanız hemen yakındaki metro hattını ya da otelin önündeki hop on hop off otobüs duraklarını kullanabilirsiniz.

Budapeşte’nin en iyi fiyat/performans oranına sahip tesislerinden olan Callas House’ta, tam sezonda ben kahvaltı dahil, ücretsiz iptal seçeneği ile gecelik 122 Euro gibi bir rakama konakladım. Sezon dışında çok daha uygun fiyatlar bulmak mümkün tabi.

Kısacası şehrin en güzel noktalarından birinde, geniş odalı güzel bir otelde konaklamaktan ben çok memnun kaldım. Tekrar Budapeşte’ye gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden birisi burası olur.

Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Budapeşte’de Şehir İçi Ulaşım

Budapeşte ulaşım rehberi

Budapeşte’de nerede kalınır rehberi boyunca konaklama konusnda birçok bilgiler vermeye çalıştım. Tüm detaylardan bahsederken ulaşım konusundan bahsetmeden geçmek olmaz.

Öncelikle Budapeşte havaalanı ulaşımı yazımda bahsettiğim gibi havaalanından şehir merkezindeki otelinize ulaşırken en çok tercih edilen Minibud adındaki servisleri tercih edebilirsiniz. Bu gibi servisler zaten kapıdan kapıya hizmet veriyor.

Ben Minibud’dan hizmet aldım ve kişi başı 5 Euro ödeyerek otelime kolayca ulaştım. Rezervasyon anınızda zaten konaklama yapacağınız otel bilginizi sisteme giriyorsunuz.

Şehir içi ulaşım konusunda ise Budapeşte genel olarak çok büyük bir şehir değil. Merkezde konaklarsanız gezip görülecek birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Bunun dışında metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Eğer otelinizi metro duraklarına yakın tercih ederseniz rahatlık yaşarsınız. Taksileri ise mümkün olduğunca kullanmamanızı öneririm. Ayrıca hop on hop off otobüsleri tercih ederseniz de birçok yere bu turistik otobüslerle gidebilirsiniz.

Kısacası merkezde kalırsanız ulaşım konusunda çok sıkıntı çekeceğiniz düşünmüyorum. Ulaşım konusunda detaylı bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Budapeşte Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Budapeşte'de nerede kalınır rezervasyon

Fiyatlar

Budapeşte otel fiyatları konusunda yüz güldürecek bir yapıda. Özellikle Avrupa’daki turistik şehirlere göre burada çok daha uygun fiyatlara çok daha güzel tesislerde konaklaybilirsiniz.

Örnek olarak 3 yıldızlı tesisler 30 – 100 Euro, 4 yıldızlı tesisler 100 – 200 Euro ve 5 yıldızlı tesisler ise 130 – 350 Euro arsasında. Tabi indirim fırsatlarını yakalarsanız çok daha düşük rakamlara konaklama şansınız var.

Vergi

Budapeşte otel fiyatlarına %18 KDV dahilken %4 şehir vergisi hariç oluyor. Şehir vergisini otelinizde ayrıca ödemeniz gerekiyor.

Kahvaltı

Kahvaltı genel olarak otel fiyatlarına dahil. Kahvaltı seçenekleri ise biz Türkler için gayet güzel.

Rezervasyon

Budapeşte otel rezervasyonunuzu rezervasyon sitelerinden, fiyat karşılaştırma sitelerinden ya da otellerin kendi sitelerinden yapabilirsiniz. Benim kendi seyahatlerimde en çok tercih ettiğim otel rezervasyon sitesi ise Booking.com.

Planlarınızda yaşanabilecek herhangi bir değişimde ise konaklama seçiminize bağlı olarak rezervasyonunuza 24 saat kalana kadar ücretsiz iptal şansınız var.

Booking.com’da yer alan tüm Budapeşte otellerine göz atmak için tıklayın.

Özetle Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte'de nerede kalınır rehberi

Özetle Budapeşte konaklama konusunda ziyaretçilerini hiç üzmeyecek bir şehir. Gerek konaklama bölge ve otel seçeneklerinin bolluğu gerekse de ekonomik otel fiyatları gezginlere keyifli bir tatilin anahtarını sunuyor.

Budapeşte’de nerede kalınır, en güzel bölge hangisi derseniz ben yazı boyunca ilk sıralarda yer verdiğim 5. Bölge (Belvaros – Lipotvaros) ile 6. Bölge‘yi (Terezvaros) tavsiye ederim.

Eğer Budapeşte’nin hareketli gece hayatına yakın olmak isterseniz 7. Bölge (Erzsebetvaros), tam tersine biraz daha sakin sessiz bir yerde kalmak isterseniz de 1. Bölge olan Kale Bölgesini tercih edebilirsiniz.

Budapeşte’de otel tavsiyesine gelirsek; ben son seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Callas House adlı tesiste konaklamaktan çok memnun kaldım. Gerek otelin konumu gerekse de sahip olduğu imkanlardan dolayı bir sonraki Budapeşte seyahatimde bu tesisin güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım.

Bunun dışında; eğer ekonomik bir tesis isterseniz 3 yıldızlı Casati Budapest Hotel Superior güzel bir seçenek. 4 yıldızlı Mercure Budapest City Center oteli ise benim favorilerimden. Eğer konaklama bütçenizde sıkıntı yoksa da 5 yıldızlı Kempinski Hotel Corvinus Budapest de çok güzel bir tesis.

Budapeşte’de nerede kalınır yazım boyunca Budapeşte gezisi boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgileri, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer vermeye çalıştım.Eğer sizin de Budapeşte’de nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Budapeşte’de Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 5 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

 1. Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
  Yalnız kaldığın otel çok pahalı. 4 günlük seçtim 5000 TL den kapıyı açıyor booking. :;)

  Cevapla
  • Murat Bey selamlar,

   Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. Konakladığım otel için baktığınızda size gecelik ortalama 200 Euro gibi bir fiyat çıkmış. Ben konakladığım dönemde 120 Euro gibi bir rakam ödemiştim. Dönemsel olarak bu gibi yükselme ya da ucuzla yapabiliyor oteller. Alternatiflere yönelmek daha mantıklı olur çünkü gecelik 200 Euro seviyesine çıktıktan sonra çok daha lüks yerlerde konaklanabilir. Sevgiler…

   Cevapla
 2. Budapeşte’de şehir merkezinde, hatta şehrin kalbinde ve her yere yürüme mesafesinde 1073 Bp. Erzsebet Krt. 29 adresinde TEMPO Life Apartman‘ı içtenlikle önerebilirim. Deneyimlediğimiz, inanılmaz konforla itina ile döşenmiş ve ekonomik bir mekan. Mekanda ihtiyacınız olan her şey, ama her şey mevcut. Çay, kahve, su, soda ikram. İnternet her daim güçlü, klima vs. .Sahipleri çok cana yakın, içten ve yardımsever. Hatta Türkçe’yi de konuşabiliyorlar.
  Her türlü yardım ve rehberliği yapmaya hazırlar.
  Bizler geç saatte gittiğimiz halde o kadar yardımcı oldular ki, sanki kendimizi Türkiye’de hissettik.
  Sevgi ile kalın.
  Ayça ve Hümeyra İmre – İzmir

  Cevapla

Yorum yapın