Karadağ

Adriyatik Denizi’nin kuzeyinde yer alan Karadağ; büyüleyici doğası, tertemiz plajları ve koruma altına alınmış tarihi alanlarıyla kendine hayran bırakıyor. Pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan bu güzel Baklan ülkesi; kültür, doğa, spor ve yaz turizmi ile ünlü.

Mayıs ayından itibaren başlayan deniz sezonu, sonbahara kadar devam ediyor. Karadağ’da sörf, dalış, kayak, tırmanış ve yelken gibi sportif faaliyetleri gerçekleştirme olanağı bulunuyor. Başkent Podgorica; tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve sahilleriyle dikkat çekiyor.

Ribnica Kalesi, Petrovic Sarayı ve Müzesi, Osmanlı döneminden kalma camiler, Aziz George Katedrali ve Milenyum Köprüsü görülmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Ülkenin sahil kesimindeki kentler her yaz ziyaretçi akınına uğruyor. Hareketli gece hayatı, temiz kumsalları, adaları ve tarihi mekanlarıyla Budva şehri; yaz turizminin gözde rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Plajları ve 2500 yıllık yerleşim alanlarının bulunduğu antik kalesi ile turistik merkezlerden biri olan Ulcinj kenti, farklı mutfaklara ait lezzetlerin tadılabileceği restoranları, Çıplaklar Cenneti olarak bilinen Bojana Adası ve farklı canlı türlerinin gözlemlenebileceği tarihi Svac bölgesi ile tanınıyor.

Bir başka liman kenti olan Kotor’da 8. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Sveti Tripun Kilisesi, Sveta Marija ve St Nicholas kiliseleri, Tryphon Katedrali gibi tarihi yapılar ve ünlü denizcilerin tanıtıldığı, denizcilik faaliyetleri ile ilgili materyallerin sergilendiği Deniz Müzesi bulunuyor.

Scroll to Top