Budva

2500 yılı aşan tarihi nedeniyle Adriyatik kıyısındaki en eski yerleşimlerden birisi olan Budva, Karadağ’ın güneyinde yer alıyor. Adriyatik’in masmavi sularına açılan upuzun kumsalları ve hareketli gece yaşamı nedeniyle “Karadağ’ın Miami’si” olarak anılan kent önemli bir eğlence turizmi destinasyonu.

Bunun yanı sıra eski şehir bölgesi (Budva Stari Grad) yüksek ve korunaklı kale duvarlarının ardında tarih severlerin hoşuna gidecek pek çok yapıyı barındırıyor.

Karadağ ile ülkemiz arasında gerçekleştirilen vize muafiyeti antlaşması nedeniyle 90 güne kadar olan seyahatlerde vizesiz gidilebilen kent, yaz turizmi ile öne çıkmasına rağmen ılıman ve iklimi sayesinde diğer mevsimlerde de rahatlıkla gezilebiliyor.

Ülkemizden Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya yapılan direkt uçak seferlerinin ardından kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Budvaya benzer şekilde Balkanlardaki çoğu önemli şehirden düzenlenen otobüs seferleri ile de ulaşabilirsiniz. Mart ayında Budva’da başlayan festival mevsimi Turist Pazarı, Bahar Maskeli Balosu, Budva Karnavalı, Karadağ Tenis Turnuvası gibi etkinliklerin ardından aralıkta son bulunuyor.

Yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu restoranların bulunduğu Budva’nın tarihi kısmında veya deniz kıyısında konaklayıp, yürüyerek rahatlıkla Sveti Nikola Adası, Petrovac, Budva Kalesi gibi önemli yapılara ulaşabilirsiniz.

Buddva Plajları & Budva Plajları

Budva Plajları & Kotor Plajları: En Güzel 11 Plaj!

Karadağ‘ın hem en turistik, hem de başkent Podgorica’dan bile popüler kentleri Budva ve Kotor deniz, güneş, kumsal tatili sevenler, sürekli Türkiye’nin güney ve batı sahillerine gitmekten sıkılanlar için ilaç gibi bir destinasyon. Aslında daha çok Budva demeliyim.

Budva'da nerede kalınır?

Budva’da Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Budva’da nerede kalınır?” 2500 yıllık tarihi ile Adriyatik Kıyıları’nın en eski kenti, Karadağ‘ın Bodrum’u, Marmaris’i olarak tarif edebileceğim Budva hem zengin tarihi hem de kristal berraklığında denizi, güneşi ve uzun plajlarıyla ziyaretçileri her açıdan kendine hayran bırakan bir şehir.

Budva'da ne yapılır?

Budva’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Budva’da ne yapılır?” “Karadağ‘ın Bodrum’u” diyebileceğim Budva turistleri eğlendirmeden geri göndermiyor. Kent size ilk bakışta “deniz, güneş ve kum” gibi gelse de, üstelik bu ifade kısmen doğru olsa da, şehir bundan ibaret değil.

budva gezilecek yerler rehberi

Budva Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

“Montenegro’nun Miami’si” olarak da bilinen, bu 10.000 nüfuslu küçücük şehir Adriyatik kıyısındaki hem en eski hem de en güzel kentlerden biri. Haliyle şehir bir Budva Gezilecek Yerler yazısını hak ediyor.