Budva Gezilecek Yerler

Budva gezilecek yerler zenginliği ile Adriyatik‘in en ünlü tatil beldelerinden. Karadağ’ın en güzel şehirleri arasında yer alan Budva, şimdiye kadar gezip gördüğümüz şehirler arasında en beğendiğimiz yerlerden biri. “Mini Dubrovnik” olarak adlandırılan şehir sahip olduğu doğal güzellikleri ve denizi ile gezginleri kendine hayran bırakıyor. Bu yüzden eğer yaz aylarında şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız mayonuzu almayı unutmayın. Şehirde birbirinden güzel plajlar var. (Budva plajları hakkında bilgi almak için tıklayın.)

Özellikle Rusya ve çevredeki ülkelerin jet sosyetesinin akınına uğrayan şehir Balkan turu düşünen gezginlerin mutlaka gezi rotalarında yer alması gerekiyor. Gelelim Budva’da gezilecek yerlere. Budva gezilecek yerler konusunda Karadağ’ın en güzel kentlerinden biri. Başta Old Town’da yer alan gezi noktaları olmak üzere kentin sahip olduğu birbirinden güzel plajları tüm gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu nedenle konaklama planınızı ne kadar erken yaparsanız Budva otellerinde o kadar uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz.

Budva Gezilecek Yerler

Budva’da gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu şehrin eski yerleşim noktası olan Old Town‘da yer alıyor. Bunun dışında çevrede yer alan tüm gezi noktalarını sayfa boyunca bulabilirsiniz. Budva’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Budva’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Old Town (Eski Şehir)

Eski Şehir anlamına gelen Old Town, Budva’nın en önemli gezi noktası. Araştırmacılara göre 2500 yıllık yer alan Old Town, Adriyatik Denizi kenarındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1667 ve 1979 yıllarında meydana gelen depremlerden etkilenen şehir sonrasında yapılan çalışmalar ile günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Günümüzde Old Town, dar sokakları, meydanları, Orta Çağ’dan kalma duvar ve kuleleri ile bir labirent görünümü sunmaktadır. Budva gezilecek yerler listesindeki hemen hemen tüm önemli yapılar burada yer almaktadır. Burada yer alan birçok binanın giriş katı sanat galerisi, kafe, butik ya da mağazaya dönüştürülmüştür.

Budva Old Town
Eski Şehir (Old Town), Budva, Karadağ

Sveti Stefan

Karadağ’ın en ünlü yerlerinden olan Sveti Stefan, Budva’ya çok yakın bir konumda yer alan ufak bir ada. 15. yüzyılda saklanma ve silahları ateşleme noktası olarak savunma amaçlı kullanılan yer dönem dönem birçok kez korsanlar ve Osmanlıların saldırılarına maruz kalmıştır. Bir balıkçı köyü olarak kullanılan Sveti Stefan birkaç kez baştan inşa edilmiştir. 19. yüzyılda 400 kadar kişinin ikamet ettiği ada zamanla değişime uğramıştır. Özellikle 1940’lardan sonra adayı turistik hale getirmek hedeflenmiştir. Böylece Sveti Stefan için yeni bir dönem başlamıştır. 21. yüzyılın başında Yugoslavya’nın bölünmesi ile kötü günler geçiren ada 2007 yılında adanın neredeyse tamamının lüks resort işletmesi Amanresorts tarafından satın alınması ile bir dönüm noktası yaşamıştır.  Günümüzde içerisinde otel bulunan adayı yalnızda otelde konaklayanlar gezebiliyor. Ama dilerseniz adanın çevresinde yer alan muhteşem sahilde denize girebilirsiniz. Budva’ya 15 dakika uzaklıkta yer alan adaya dilerseniz minibüs, otobüs, resmi ve korsan taksiler ile ulaşabilirsiniz. Taksilere binmeden önce pazarlık yapmayı unutmayın.

Sveti Stefan
Sveti Stefan Adası, Budva, Karadağ

Sveti Nikola Adası

Budva yakınındaki Sveti Nikola Adası, Hawaii olarak da bilinir ve çevredeki en önemli yerlerden biridir. Adaya ulaşmanın en kolay yolu bot taksi ya da küçük sandallardır. Adada bir restoran, iki kumsal bulunmaktadır ve bir marinanın inşası planlanmaktadır. Sveti Nikola Adası tamamen doğal yaşam öğeleri barındırmaktadır. Birçok hayvan ve bitki çeşidi burada görülebilir.

Petrovac

Deniz kenarında yer alan bir kasabadır. Budva ve Bar arasında yer alan Petrovac 600 metrelik kumlu bir sahile sahiptir ve popüler turistik bir yerdir. Petrovac’dan ilk olarak 18. – 19. yüzyılda bahsedilmiştir. Bu güzel yerleşim yeri çam ormanları ile çevrilidir. Bir zamanlar öncelikli geçim kaynağı balıkçılık olan Petrovac’da günümüzde gelir kaynağı turizm, çam ve zeytin işlemeciliğidir

Etnoğrafya Müzesi

Budva gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir.  Budva’nın köklü tarihine rağmen bu müze sadece son yirmi yıllık süreci yansıtmaktadır. Müzede Budva tarihi ile ilgili resimli bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Helenistik döneme ait eserler, vazolar, takılar da mevcuttur. Etnoğrafya Müzesi’nde Yunan, Romalı, Bizans, Slav ve Budva’yı etkileyen diğer topluluklarla ilgili eserler görülebilir.

Arkeoloji Müzesi

Budva’ya ait birçok eserin farklı yerlerde bulunması nedeniyle bazı açılardan eksik olan bir müzedir. Yine de antik dönemden 19. yüzyıla kadar dönemi kapsayan bazı eserler Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir. Özellikle Yunan, Roma ve Rönesans dönemine ait eserler görülmeye değerdir. Budva’da deniz ve tatil dışında bir şeyler görmek istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın en çok fotoğraflanan noktalarından biridir. Bir efsaneye göre Budva’da boğulan bir kızın heykeli olduğu söylenmektedir. Kimilerine göreyse sadece sıradan bir heykeldir. Old Town manzarası ile fotoğraflanması ve görülesi bir heykeldir. Heykele dokunmanın uğur getireceği yolunda söylentiler de vardır.

Dans Eden Kız Heykeli Budva
Dans Eden Kız Heykeli, Budva, Karadağ

Marina

Budva’ya tatile gelenler arasında çok da popüler bir yer olmasa da görülmeye değer bir yerdir. Yürüyüş, yemek ve yüzme gibi aktivite seçenekleri sunan marina birçok yat ve bota ev sahipliği de yapmaktadır. Ayrıca yaz aylarında Sveti Nikola Adası’na gitmek isterseniz buradan bota binebilirsiniz.

Hisar (The Citadel)

Budva’nın en yüksek noktasında bulunmaktadır. Yüzyıllar içerisinde genişletilip değiştirilen hisar günümüzde görsel önemini korumaktadır. 1836’da inşa edilmiştir. Giriş ücreti 2 Euro’dur.

Church of St John the Baptist

Budva’nın en eski kiliselerinden biridir. Yapı üç kısımdan oluşmaktadır: çan kulesi, kilise ve piskoposluk binası. Tarih içerisinde mimari değişiklikler yaşayan Church of St John the Baptist içerisinde şehrin tarihini gösteren figür ve resimler de görülebilir.

Church of St Mary of Punta

Yaklaşık 1200 yıl önce inşa edilmiş bir kilisedir. Bir efsaneye göre İspanyol denizcilerin Hz. Meryem heykeli bırakıp mum yaktıkları noktaya inşa edilmiştir. Budva’daki en eski kilise olan Church of St Mary of Punta bölgedeki en eski Roma dönemi öncesi yapılarındandır.

Church of St Sabas the Sanctified

Sanctified Budva’da bulunan eski bir Roma kilisesidir. Bazı kısımlarının zarar görüp yıkılmış olması nedeniyle bir kiliseden öte çan kulesine benzemektedir. İç kısmında bulunan freskler mutlaka görülmelidir.

Church of the Holy Trinity

1804 yılında inşa edilen kilisenin önünde ünlü yazar ve politikacı Stjepan Mitrov Ljubisa’nın mezarı bulunmaktadır. Kilisenin mimarisinde Church of the Assumption’dan esinlenilen noktalar bulunmaktadır.

Early Christian Basilica

5. yüzyıldan kalma bir bazilikadır. Bazilikadan kalanlar dönemin kültür, din, ticaret gibi unsurları hakkında bilgi vermektedir. Bazilikanın etrafında teras kafe ve restoran bulunmaktadır.

Open Art Studio

Budva’da yer alan hususi bir galeridir. Jelena Papovic ve Zivojin Celic’e ait olan galeri sanat, felsefe, hayat gibi konularda tartışmaların yapıldığı ruhani bir yerdir. İki odalık bu galeride özellikle soyut çalışmalar görülebilir.

Roman Necropolis

Budva’da bulunan tarihi bir alandır. 1937 yılında bir otelin inşaatı sırasında bulunan Roman Necropolis’in MÖ 4 -1. yüzyılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. 1950 – 1980 yılları arasında detaylı kazı çalışmaları yapılarak günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Burada yaklaşık 450 kişiye ait mezar, onlara ait seramik eşyalar, silahlar ve takı eşyaları bulunmaktadır.

Budva’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Deniz turizminin önemli olduğu Budva ve çevresinde birçok otel yer alıyor. Eğer Budva’ya kültür turu yapıyorsanız Old Town yani Eski Şehir olarak adlandırılan yere yürüme mesafesinde yer alan otellerden birini tercih edin. Böylece hem gezi boyunca zaman kaybetmezsiniz hem de toplu taşıma ile çok uğraşmanız gerekmez. Eğer Budva’ya deniz tatili için de gidiyorsanız çevredeki plajlara yakın konumda yer alan otellere göz atabilirsiniz. Biz Budva gezimizde Stanivukovic Plajı‘na 150 metre mesafede yer alan 3 yıldızlı Apartments Stanivuković adlı tesiste kalmıştık. Burası aile tarafından işletilen bir pansiyon tarzı yer olsa da hem 3 yıldız standartlarına sahip bir tesis hem de Booking.com’da 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir ziyaretçi puanına sahip. Otelden Old Town’a yürüyerek 15-20 dakikada ulaşmak mümkün. Biz kaldığımız dönemde tesise 2 gecelik çift kişilik oda fiyatı için 76 Euro gibi bir rakam ödemiştik. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Apartments Stanivukovic Budva
Apartments Stanivuković, Budva’da konaklama yapabileceğiniz ekonomik tesislerden bir tanesi.

Budva gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Umarım Budva gezilecek yerler yazımız Budva seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Budva’da yer alan tüm otellere göz atmak içinse şu linke tıklamanız yeterli. Budva’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda da şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz.

Budva Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın