Budva Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 21 Nokta)

Budva gezilecek yerler listesi bu eşsiz güzellikte tarihi ve turistik kenti ziyaret etmeye hazırlanan gezginler için en önemli listelerden biri olmalı.

“Karadağ’ın Miamisi” olarak adlandırılan kent, gerçekten de ülkenin doğu sahillerinde hem deniz ve güneşin, hem tarihin, hem de büyüleyici doğanın keyfini çıkarmak için ideal bir destinasyon.

Bilinen tarihi 2500 yıl öncesine uzanan, hatta Adriyatik kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu düşünülen, bir zamanların küçük ve sakin sahil kasabası olan Budva, bugün Karadağ turizminin merkezi ve özellikle yaz aylarında kalabalığın, eğlencenin ve hareketin yaşandığı yer diyebilirim. Dolayısıyla fazlasıyla popüler bir yer.

Kent, Old Town olarak bilinen merkezinde ve şehir çevresindeki manastırları sayesinde tarihi dokusuyla turistleri kendine çekerken, yan yana sıralanmış kum plajlarıyla da keyifli bir deniz tatili geçirebileceğiniz ideal adreslerden biri.

Budva’yı Adriyatik’in en popüler turizm destinasyonlarından biri yapan diğer bir sebep ise her kesimden turiste hitap ediyor olması. Şehir merkezi ve çevresinde görece uygun fiyatlı veya bunun biraz üstünde oteller, restoranlar ve eğlence alternatifleri olmakla birlikte, Sveti Stefan Adası ve hemen yanındaki Milocer’de lüks ve ultra lüks tatil köyleriyle zengin Avrupalı turistleri ağırlıyor.

Ben de bir süre önce yaz tatilimi geçirdiğim, geri dönmeyi hiç istemediğim Budva şehrindeki görmeye değer noktalar hakkında bu yazıyı yazarak şehre ilk defa gideceklere zamanlarını en keyifli ve en verimli şekilde planlamaları adına yardımcı olmak istedim. Yazıda ayrıca şehrin içinde ve çevresindeki plajlar, Budva’da akşam gezilecek yerler, konaklama için en uygun bölgeler ve oteller hakkında da bilgi vermeye çalışacağım.

Budva’ya Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Eğer Budva’da otel rezervasyonunuzu henüz yapmadıysanız Budva’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda, öncelikle kentteki konaklamaya uygun bölgeler ve özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Otel tavsiyesi isterseniz tarihi şehir merkezinde yer alan 3 yıldızlı Sailor House güzel bir seçenek. Burası hem gezilecek pek çok yere yakın, hem eğlencenin merkezinde hem de plajlara ulaşım açısından avantajlı.

Bunun dışında, biraz daha konforlu olsun derseniz 4 yıldızlı Hotel Majestic tesisini de değerlendirebilirsiniz. Bu otel Tarihi Şehir merkezine yürüme mesafesinde, ancak oranın gürültü ve kalabalığının dışında, Gospostina Bölgesi’nde limana karşı yer alıyor.

Karadağ’da Deniz Tatili de Yapabilirsiniz.

Budva hem tarihi yapıları dolayısıyla zengin bir şehir hem de büyüleyici kumsallarıyla Adriyatik’in en gözde tatil beldelerinden. Dolayısıyla eğer seyahatiniz de yaz aylarına denk geliyorsa, bol bol denize de girmek istersiniz. Kentteki en güzel plajlar ve özelliklerini Budva Plajları & Kotor Plajları yazısında bulabilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Karadağ’ın en güzel kentlerinden Budva’da yapılabilecek keyifli aktivitelerden biri günü birlik tekne turları ile hem Adriyatik’in çevredeki koyları ve adalarını gezmek, hem de bol bol güneşlenerek yüzmek. Boka Bay Tekne Turu fazlasıyla keyifli bir tur alternatifi.

Budva Gezilecek Yerler Listesi

Budva gezilecek yerler yazısında sizlere Karadağ’ın en keyifli şehri Budva ve çevresinde gezip görmeye değer 21 noktasından bahsedeceğim. Hakkında detaylı bilgiler de vereceğim bu turistik noktaların konumlarını Budva gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Şimdi lafı daha da uzatmadan Budva gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Budva Old Town (Tarihi Şehir Merkezi)

Budva gezilecek yerler Old Town

Budva gezilecek yerler listesinin ilk durağı şehrin en önemli kısmı olan Eski Tarihi Şehir Merkezi de diyebileceğim Old Town. Başka bir deyişle: Stari Grad.

Burası yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan antik bir yerleşim bölgesi diyebiliriz. Tarihi kayıtlara göre Budva kenti 4. YY’da kurulmuş ve o zamandan beri Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Venedik Cumhuriyeti ve Karadağ Krallığı gibi birçok farklı uygarlığın egemenliği altına girmiş.

Ancak şehrin Old Town kısmına Roma İmparatorluğu ve 15. YY sonlarına kadar hüküm süren Venedik Cumhuriyeti damgasını vurmuş. Zira, 1667 yılında şiddetli bir depremle büyük hasar alan kent yine Venedikliler tarafından neredeyse baştan inşa edilmiş.

Bugün Budva Old Town pek çok tarihi yapı yer almakta ki bazılarından yazının devamında ayrıca bahsedeceğim.

Labirenti andıran daracık ve kıvrımlı sokakları, hediyelik eşya dükkanları, cafeleri ve restoranları ile Budva Old Town günümüzde şehrin en popüler, en turistik yeri. Dolayısıyla şehrin kalbi burada atıyor.

İlgi alanınız tarih de olsa, mimari de olsa, yerel lezzetler veya etkinlik, konser gibi popüler aktiviteler de olsa yolunuz Budva’da mutlaka Old Town’a düşecektir.

Budva’nın Tarihi Şehir Merkezinde Konaklayın

Eğer Budva Old Town’un tarihi sokaklarında, hareketin tam merkezinde konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Sailor House  adlı otele göz atabilirsiniz.

2. Citadel (Tarihi Kale)

Citadel Budva rehberi

Budva Old Town’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Citadel, başka bir deyişle tarihi Budva Kalesi, bir sonraki maddede bahsedeceğim şehir duvarlarının yeterli olmama ihtimaline karşı, 15. yüzyılda Venedik Cumhuriyeti tarafından şehrin savunması amacıyla inşa edilmiş.

Şehir duvarlarının en yüksek noktasında yer alan Budva Citadel Adriyatik Denizi’ne hakim bir konumda yer alıyor. Kale, 1667 yılındaki depremde hasar görmüş ve daha sonra Venedikliler tarafından onarılmış.

Bugün Budva Citadel, tarihi dokunun korunması için restore edilmiş ve turistlerin ziyaretine açılmış. Kalede gezinirken, tarihi savunma duvarları, antik toplar ve Venedik Cumhuriyeti’nin amblemi olan aslan figürlerini görmek mümkün.

Budva Citadel aynı zamanda yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim Budva Şehir Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Budva Kalesi ve surlarının Old Town’daki en önemli turistik yerlerinden biri olması sebebiyle tarihe ilgi duyan gezginlerin mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ederim.

3. Budva Eski Şehir Surları

Budva City Walls Budva'da gezilecek yerler

Citadel’in bir parçası gibi görünen ama aslında kaleden daha önce şehrin savunmasını üstlenen şehir duvarları ve surları Budva’da görülebilecek en güzel yerlerden. Üstelik duvarların kendi güzelliği dışında buradan seyredilecek manzara da takdire değer.

Şehir surlarının bugüne kadar gelen kısımları büyük ölçüde Venedik Cumhuriyeti tarafından yapıldığını gösteriyor olsa da, Ilriya, Antik Yunan ve Roma Dönemi’nden kalma kalıntılar da bu duvarların çok daha öncesinde de var olduğunu işaret ediyor.

Şehir duvarları ve surlarını ziyaret etmek isterseniz iki farklı yerden giriş seçeneği mümkün. Citadel yakınındaki giriş veya Old Town Ana Giriş Kapısı.

4. Azize Maria Kilisesi

Santa Maria in Punta Gezip Gördüm Budva

Budva Old Town’daki en eski kiliselerden biri olan Azize Maria Kilisesi’nin Bizans Dönemi’nde, 840 yılında yapıldığı biliniyor. Venedikliler tarafından 1667 yılındaki depremde aldığı hasardan sonra yeniden inşa edilen kilise bölgenin de en önemli tarihi yapılarından biri.

Kilisenin yapılış tarihi, bugün de kilise duvarlarında yer alan, bir taşa kazınmış Latince yazıtta verilen bilgilerden çıkarılmış. 

Gotik mimari tarzı ve Venedik Cumhuriyeti’nin etkisi altındaki süslemeleriyle dikkat çeken Azize Maria Kilisesi  girişindeki kabartma süslemeleri, freskler ve vitraylarıyla da sanatseverlerin ilgisini çekiyor.

Tarihi atmosferi ve mimari yapısıyla pek çok turistin ziyaret etmesine sebep olan kilise Budva gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken duraklardan biri.

5. Holy Trinity Kilisesi

Holy Trinity Budva görülecek yerler

Budva Old Town’da yer alan bir başka önemli tarihi kilise ise bölgenin güney kısmında yer alan Holy Trinity Kilisesi.

Sırbistan Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan ve günümüzde de Budva’daki Ortodokslar’ın güncel ibadethanesi olan kilise 1804 yılında inşa edilmiş. 

Gotik tarzda inşa edilmiş olan Holy Trinity Kilisesi dış cephesindeki süslemeler, özellikle de kabartmalar ve freskler ile dikkat çekiyor.

Budva Old Town’un tarihi dokusunu yansıtan en önemli yapılardan biri olan kilisenin içerisinde yer alan freskler, mozaikler ve diğer süslemeleri ile Budva’nın dini ve kültürel mirasını yansıtan önemli eserlerden de birisi. Ve turistik ziyaretlere de açık.

6. Aziz Sava Kilisesi

St Sava Budva gezip gördüm

Sırp Ortodoksları tarafından 13. YY’da inşa edilen Aziz Sava Kilisesi de Budva gezilecek yerler listesindeki dikkat çekici tarihi kiliselerden biri. Hatta burası için Sırp Ortodoks Kilisesi’nin en önemli kutsal yerlerinden biri olduğu söyleniyor.

Turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Aziz Sava Kilisesi inşa edildiği günden sonra, yüzyıllar içerisinde defalarca restorasyon geçirmiş ve hatta depremler, yangınlar sebebiyle büyük kısmı yıkılmış olmasına rağmen kalıntılarının Gotik mimari üslubunun en güzel örneklerinden olduğu söylenebilir.

7. Aziz Ivan Kilisesi

St ivan Budva gezilecek yerler

Old Town’un güneydoğu bölümünde yer alan Aziz Ivan Kilisesi de kentteki önemli kiliselerden birisi. Hatta bazı kaynaklarda buradan bahsederken Katedral tanımı da kullanılıyor.

7. yüzyılda inşa edilmiş olan Aziz Ivan Kilisesi Budva’nın tarihi ve kültürel mirasının bir sembolü olup Gotik ve Barok mimari tarzlarının bir karışımını yansıtıyor. Barok mimari akımı buraya nasıl karışmış derseniz? Sebebi yapının yüzyıllar içerisinde defalarca restorasyon geçirmesi diyebilirim.

Son restorasyonu 2006 yılında gerçekleştirilen Aziz Ivan Kilisesi bugün içerisindeki freskler, vitraylar ve çeşitli süslemeleri ile turistlerin ilgisini çeken bir tarihi yapı.

8. Budva Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Budva gezilecek yerler

Budva Arkeoloji Müzesi aslında fiilen 1987 yılında kurulmuş olsa da geçmişi biraz daha öncesine dayanıyor.

Kentteki müze faaliyetleri 1957 ve 1958 yılları arasında yapılan kazılarda bulunan eserlerin arkeolojik koleksiyonlarının oluşturulmaya başlandığı 1962 yılına kadar uzanıyor. Ancak o zamanlar bu arkeolojik eserler müze ile ilgili temel standartları bile karşılayamayan alanlarda sergilenmekteymiş.

1987 yılında müzenin resmi olarak açılmasıyla beraber bu eserler de düzgün ve korunaklı bir şekilde sergilenmeye başlamış.

Budva’nın tarihi ve kültürel mirasını koruma amacıyla kurulan müzede Budva ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan, antik dönemlere ait heykeller, seramikler, mezar taşları, sikkeler ve diğer arkeolojik eserler sergileniyor. 

Budva Arkeoloji Müzesi’nin içinde yer aldığı yapının kendisi de bir tarihi eser zaten. 18. YY’da Venedikliler tarafından inşa edilen ve daha çok savunma amacıyla kullanılan yapıyı görmek için bile müze ziyaret edilebilir.

9. Dans Eden Kız Heykeli

Dans Eden Kız Budva gezi blog

Budva gezilecek yerler listesinde kentin bir başka simgesi Dans Eden Kız Heykeli’nden de bahsedelim.

1965 yılında heykeltraş Gradimir Aleksic tarafından yapılan bronz bir dans eden kız heykeli şehri ziyaret eden tüm turistlerin ilgisini çeken, efsanelere ve çeşitli hikayelere konu olmuş bir eser.

Aslında heykel şehrin turizm potansiyelini arttırmak için yapılmış ancak daha romantik olan gezginler için bu heykel hakkındaki birkaç efsaneye de değinebiliriz.

Kimine göre dansçı bir kız, denizci sevgilisinin seferden dönmesini beklerken her gün deniz kıyısına gidip dans edermiş ve kız artık öldüğünde, anısına bu heykel dikilmiş.

Bir başka efsaneye göre ise Karadağ’ın en ünlü jimnastikçisi bu kayalar üzerinden denize girmeye çalışırken düşüp ölmüş ve anısına bu heykel yapılmış. Ancak bu jimnastikçi kimdir, adı nedir kimse bilmiyor.

Bir başka efsane ise birbirine aşık iki gencin burada denize girdiğini, kızın bir şekilde sahile çıkarak kendini kurtardığını ancak gencin bir köpek balığına yem olduğunu söylüyor. Söylentiye göre genç kız sevgilisinin ölümüne inanmadığı için yıllarca her gün bu kayalara gelip sevgilisinin geri dönmesini beklemiş.

Dans Eden Kız Heykeli Old Town’dan çıkıp Mogren Plajı’na giden, kayaların altına oyulmuş olan patikaya girdiğinizde, bir 50 metre ileride denizdeki kayaların üzerine konumlandırılmış.

Budva ile sınırlı değil, tüm Karadağ’da fotoğrafı en çok çekilen eser olan heykel görmeden dönmemeniz gereken Budva eserlerinden biri.

10. Podmaine (Podostrog) Manastırı

Podmaine Manastırı Budva gezilecek yerler

Budva’nın kuzeyinde, şehrin 4-5 kilometre dışında Ostrog Tepesi’nde yer alan Podostrog (Podmaine) Manastırı zengin tarihçesi, ve sıra dışı mimarisi ile ilgi çeken bir manastır.

Ostrog Tepesi’nde yer aldığı için Podostrog Manastırı deniliyor ancak eski Podmaine Manastırı’na olan yakınlığı sebebiyle sıklıkla Podmaine Manastırı olarak da adlandırılabiliyor.

Manastırın ilk yapılış tarihiyle ilgili rivayetler çeşitli. Ancak kendi kayıtlarında Podmaine Manastırı’nın 15. YY’da şehrin zengin ailelerinden Crnojeviçler tarafından yaptırıldığı belirtiliyor.  

Bugün içerisinde iki tane kilise de bulunan Podmaine Manastırı tarih boyunca farklı amaçlarla da kullanılmış. Örneğin bir dönem askeri bir savunma kalesi olarak kullanılmış olan manastır, 17. YY’da Karadağ Kraliyet Ailesi’nin yazlık konutu olmuş.

Aslında tarih boyunca defalarca restore edilmiş olan manastır 1869 yılında yaşanan bir yangında önemli ölçüde zarar gördükten sonra 15 Nisan 1979 tarihinde de çok şiddetli bir depremde ciddi hasar almış. Bugün gördüğümüz Podostrog Manastırı ise bu zarar gören yapının 2002 yılında aslına uygun olarak ve aslını mümkün olduğunca koruyarak restore edilmiş hali.

Podmaine Manastırı’nda bugün birisi 15. YY’da, diğeri 17.YY’da inşa edilmiş iki kilise, bölgenin kültürel miraslarını gösteren bir müze ve büyüleyici bir manzaraya sahip olan manastır bahçeleri görmeye değer.

Budva Çevresindeki Tarihi Yerleri Rehberli Turlarla Gezin

Kayalara oyulumuş olan bir başka manastırlar da dahil olmak üzere bölgedeki tarihi eserleri bir rehber eşliğinde gezmek isterseniz Durmitor, Tara ve Ostrog Manastırları Turu’na katılabilirsiniz. 400’e yakın turist satın aldıkları bu tura 5 üzerinden 4,8 puan vermiş.

11. Duljevo Manastırı

Budva’nın doğusunda, Buljarica Köyü yakınlarında, yemyeşil bir orman içerisinde yer alan Duljevo Manastırı da Budva gezilecek yerler listesinde bahsetmek istediğim tarihi yapılardan biri.

Çeşitli kaynaklarda Çar Dusan Dönemi’nde, 14. YY sonları veya 15. YY başında yapıldığı belirtilen manastır bölgedeki daha büyük bir manastır olan Decani Manastırı’nın bir koluymuş ve burada eğitim görerek yemin eden rahipler sonrasında Ducani Manastırı’na gidiyorlarmış.

En yıkıcısı Osmanlı Dönemi’nde olmak üzere deprem, yangın gibi çeşitli sebeplerle zarar gören manastır her seferinde restore edilmiş ve 17. YY’da aslına uygun bir şekilde neredeyse yeniden yapılmış.

Duljevo Manastırı’nı bölgedeki benzerlerinden ayıran en önemli özelliği içerisinde sadece bir kilise olması. Freskler ve vitraylarla süslü bu kilise dışında manastırın ayrıca müzesi, kütüphanesi ve huzurlu bahçesi de görülmesi gereken kısımlarından.

Bir de; eğer Duljevo Manastırı’nı ziyaret ederseniz, 1979 yılındaki depremden bazı duvarların yıkılmasıyla ortaya çıkarak keşfedilen Ortaçağ fresklerini de görmelisiniz.

12. Praskavica Manastırı

Budva şehir merkezinden Sveti Stefan Adası’na giderken, Milover Plajı’nın hemen arkasında, yolun solunda kalan Praskavica Manastırı Bölge’nin bir zamanlar en önemli manastırıymış. Aslında burada kurulan ilk manastırın 1050 yılında dayandığı söyleniyor ancak bugün gördüğümüz yapı muhtemelen 15. YY’da inşa edilmiş.

Büyük bir manastır olması sebebiyle, zamanında Praskavica Manastırı’na bağlı bölgede 6 kilise mevcutmuş. Bunlardan ikisi manastır sınırları içerisinde yer alan Holy Trinity ve Aziz Nikolas Kiliseleri. Diğer dördü ise Sveti Stefan Adası’nda yer alıyormuş. Ancak bunlardan biri II. Dünya Savaşı’nda büyük zarar gördükten sonra casinoya dönüştürülmüş, ikisi tamamen harabe durumunda, sonuncusu ise Aziz Stefan Kilisesi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Praskavica Manastırı’nın bir parçası olarak, geçmişte keşişlerin çocuklara okuma yazma öğrettiği eski bir okul ve yatakhaneler de mevcut. Manastır 1979 depreminde de önemli ölçüde hasar görmüş, ancak restore edilerek hem dini hem de turistik ziyaretlere açılmış.

13. Rustovo Manastırı

Budva gezilecek yerler listesinde bahsedeceğim diğer bir manastır da Praskavica Manastırı’nın üç kilometre kadar yukarısında yer alan Rustovo Manastırı.

Aslında burası bir manastır olarak 2003 yılında kurulmuş ancak kilisesinin tarihçesi 14. YY’a kadar uzanıyor.

Manastırın bahçesinde bulunan keşiş mezarları ise Ortaçağ Dönemi’nde bile buranın bir çeşit manastır veya büyük bir dini ibadethane olarak kullanıldığını gösteren kanıtlardan birisi.

Manastır sınırları içerisinde iki kilise yer alıyor ve burası turistler dışında, yerli halkın da sık sık şifa bulmak veya çocuk sahibi olmak için dua etmeye geldiği bir yer.

14. Stanjevici Manastırı

Stanjevici Manastırı da Budva’nın birkaç kilometre kuzeyinde yer alan, ülkenin Ortodoks geçmişine ışık tutan tarihi yapılardan biri.

15.Yüzyılda Nikola Stanjević tarafında inşa ettirilen manastır bir süre Karadağ Prensliği piskoposlarından Vasilije Petrovic tarafından ruhani ve dini merkez olarak kullanılmış. 

Ancak zamanla, şehrin yönetimindeki hükümdarlar tarafından bir kale dönüştürülmüş ve sonrasında buraya bir kilise inşa edilmiş.

Bugün görülebilen manastır ise Piskopos Petar Petroviç tarafından, içinde keşişlerin ve rahiplerin eğitim aldığı bir okul olarak XVII. yüzyılın sonunda kurulmuş.

Stanjevici Manastırı bugün turistik ziyaretlere açık olmanın yanı sıra yerel halk için de hala aktif bir ibadethane olarak işlev görüyor.

15. Sveti Stefan Adası

Sveti Stefan Budva gezi rehberi

Budva şehir merkezinden 6 kilometre uzaklıkta bulunan Sveti Stefan Adası bu şehre dair en ünlü yerlerden bir başkası. Aslında ada denilmesine rağmen burası anakaraya küçük bir toprak parçasıyla bağlı bir yarımada.

Bir zamanlar Karadağ’da yer alan Pastrovici küçük ülkesinin başkenti olan ve uzun yıllar boyunca bağımsız bir kent olan bu küçücük ada 15. YY’da Osmanlı istilasından korktukları için kendi arzularıyla Venedik Cumhuriyeti’ne bağlanmayı kabul etmiş.

Zamanında çoğunlukla balıkçılık ve tarımla uğraşan bir yerel halka sahip olan adaya bu dönemde bir da kale inşa edilmiş. Tarih boyunca çeşitli savaşlara tanıklık eden ve birkaç kez yağma ve yıkım da gören Sveti Stefan Adası’nda 12 aile yaşıyormuş ve nüfusları 1800’lerde 400’e kadar çıkmış.

Hatta bir dönem ada Sırbistan Kraliçesi’nin yazlık konutuna da ev sahipliği yapmış. Ancak zamanla adada yaşayan nüfusun azalmasıyla buranın lüks bir otele dönüştürülmesi kararı alınmış.

1960’lı yıllarda restore edilen adadaki yapılar bugün Aman Oteller Zinciri’nin en lüks tatil köylerinden birisi olarak hizmet veriyor ve adaya otel müşterileri dışında giriş yasak.

Ancak turistler gerek tekne turlarıya, gerek adanın iki yanındaki plajları ziyaret ederek adayı yakından görüyorlar.

16. Sveti Nikola Adası

Sveti Nikola Budva gezilecek yerler

Budva gezilecek yerler listesinde yer alan diğer bir ada Sveti Nikola aslında çok daha farklı bir yer.

Turistler ve yerel halk arasında “Hawaii” olarak da bilinen ada tamamen deniz, güneş turizmine hizmet ediyor. Yaz aylarında denize girmek için ideal bir yer olan Sveti Nikola Adası’nda uzunluğu 1 kilometreyi bulan kumsallar mevcut.

Sveti Nikola Adası’na Budva’nın çeşitli yerlerinden kalkan dolmuş taksilerle ulaşım sağlanıyor ve ücreti de gidiş dönüş olarak 3 Euro.

17. Petrovac Kasabası

Petrovac Budva'da nereler gezilmeli?

Budva gezilecek yerler listesinde şehrin 15 kilometre kadar güneyinde yer alan ancak yine Budva’ya bağlı, daha sakin bir tatil kasabası Petrovac’dan da bahsetmekte fayda var.

Kasabanın tarihçesi 4. YY’a, Roma İmparatorluğu Dönemi’ne kadar uzanıyor. Sonrasında burada Slav Köyleri kurulmuş ve tarih boyunca da Budva ile birlikte çeşitli hükümdarlıklar altına girmiş.

Kasaba ve çevresinde bir Venedik kalesi, tarihi kilise ve manastırlar da görülmeye değer olmakla birlikte burası daha sakin ve huzurlu tatil arayanlar için plajları ve doğal güzellikleriyle ideal bir yer olmuş.

18. Antik Roma Mezarları

Budva Old Town’dan dans eden kız heykeline doğru giden yolda merdivenler ile Avala Otel arasında antik duvar kalıntıları ve bir tür şapel görebilirsiniz. Bu kalıntılar Roma İmparatorluğu’nun erken dönemlerine tarihlenen antik bir Roma mezarlığının kalıntıları.

1930’larda Avala Otel’in temelleri kazılırken altın, gümüş, cam ve seramik olmak üzere çeşitli dekoratif objelerle birlikte birkaç tane de mezar keşfedilmiş. Kazıların devamında bin yıldan uzun süre boyunca kullanılan ve toplam 450 mezara sahip olan bir nekropol bulunmuş.

Nekropolün M.Ö. 4 ve 1. yüzyıllardaki Helenistik Döneme ait bir bölümü ve MS. 1 ve 2. Yüzyıllara tarihlenen Roma Dönemi’ne ait bir bölümü mevcut.

Burada bulunan dekoratif objeler Budva Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor ancak mezar kalıntıları ve şapeli yerinde görmek mümkün.

Kentin uzun dönem tarihi açısından son derece önemli olduğu için Budva gezilecek yerler yazısında da bahsetmek istedim.

19. Magic Yard Galerisi

Sadece deniz, güneş ve tarih değil Budva’nın biraz da sanatsal yönünü görmek isteyenler için Magic Yard Galerisi son derece keyifli bir durak olacaktır.

Cam, seramik, aksesuar ve diğer dekorasyon objelerine dair en güzel el sanatları ürünlerinin sergilendiği galeri zaman zaman çeşitli etkinlikler ve konserlere de ev sahipliği yapan bir yer.

20. Park Milocher Botanik Bahçeleri

Praskavica Manastırı’nın altlarında, Sveti Stefan Adası’nın hemen yanında bir zamanların Sırbistan  Kraliyet Ailesi’nin yazlık sarayları bulunuyor.

18 hektarlık alana yayılmış olan bahçelerin içerisinde kraliyet ailesi tarafından kullanılmış olan taş binalar da mevcut ancak burayı ilginç yapan Fransız tarzında düzenlenmiş olan botanik bahçesi.

Aslında Resort Milocher isimli fazlasıyla lüks bir tatil köyüne komşu olan park, Akdeniz’e özgü bitkilerin yanı sıra Asya, Amerika ve Afrika’dan getirilen çeşitli bitkilerle zenginleştirilmiş son derece keyifli ve huzurlu bir yer.

Park Milocher’i ziyaret eden turistler isterlerse Kralijicina Plajı’nda denize girebilir, isterlerse de birkaç adım ötedeki Sveti Stefan Adası manzarasının keyfini çıkarabilirler.

21. Krapina Köyü

Budva’da tarih ve deniz dışında doğal güzellikler de görmeye değer. Bunlardan biri ise şehrin sadece 6 kilometre kuzeyinde yer alan Krapina Köyü.

Daha çok dağ havası ve atmosferine sahip olan, küçücük restoranları ve cafeleriyle sıra dışı bir keyif arayan kesime hitap eden köyde yüzmek için bir şelale de mevcut.

Budva Plajları

Budva gezi notları denize girilecek yerler

Aslında Budva plajları yazısında daha detaylı bilgi vermekle birlikte, özellikle deniz, güneş turizmi için Budva’ya gidenler için burada da bir özet yapmak isterim.

Kentin toplamda 12 kilometreyi bulan sahil şeridinde 8’i mavi bayraklı olmak 30’dan fazla irili ufaklı plaj mevcut. Adriyatik Denizi’ndeki en güzel plajların yan yana sıralandığı tatil şehrinde kalabalık ve popüler beachleri tercih edenlere de, sakinlik ve doğal güzellik tercih edenlere de, çocuklu ailelere veya genç çiftlere de uygun plaj seçenekleri var.

Bunlardan Mogren Plajı ve Slovenska Plajı Budva’nın merkezinde yer alan, haliyle ulaşımı en kolay plajlardan. Ancak diğer plajların ulaşımının çok zor olduğu sonucu çıkmasın bu cümleden.

Kentin batısında yer alan Jaz Plajı da yine popüler ve kalabalık plajlar arasında yer alıyor. Budva Tarihi Şehir yanından kalkan dolmuşlarla 10 dakikada ulaşım mümkün.  

Budva gezilecek yerler listesinde ayrı bir maddede bahsetmeme rağmen Sveti Nikola Adası’ndan plajlar kısmında da bahsetmek iyi olur. Çünkü ada aslında tamamen plaj odaklı ve denize girmek için gidilen bir yer.

Bunlar dışında Becici Plajı, Guvance Plajı, Kralijicina Plajı ve Milocer Plajı da yine kolay ulaşım sağlanabilecek, biraz daha sakin olmakla birlikte yine de keyifli ve hareketli diğer plaj seçeneklerinden.

Daha Çok Denize Girmek için Konaklamanızı Plajlardan Birinde Yapmak İsterseniz

Size bu konuda iki tavsiye vermek isterim:

İlki Slovenska Plajı’nda, birkaç dakika yürüyerek hemen denize girebileceğiniz ancak Old Town’a da yakın olan 4 yıldızlı Fontana Hotel & Gastronomy. 1000’den fazla konuk bu otele 10 üzerinden 9,3 puan vermiş.

Diğer ise şehir merkezinden biraz daha uzak, tam bir deniz tatili tesisi olan 5 yıldızlı Hotel California By Aycon. Tesis 5 yıldızlı olmakla birlikte fiyatları Old Town’a yakın olan 4 yıldızlı tesislerle aynı seviyede. 400’e yakın konuğun 9 puan verdiği otelin kendine özel plajı da mevcut.

Budva Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Budva gezilecek yerler harita konumları
Budva gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Budva gezilecek yerler haritası ile şehirdeki tarihi ve turistik alanları, plajların konumlarını ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz.

Budva’da gezerken cep telefonunuzdan kolayca indirebileceğiniz harita için bu linke tıklamanız yeterli. Harita katmanları arasında geçiş yaparak gezip görülecek yerler, plajlar ve otel konumlarını inceleyebilirsiniz.

Budva gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Budva’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Budva gezi rehberi otel tavsiyeleri
5 yıldızlı Splendid Conference Resort bölgede konaklama için tercih edebileceğiniz en kaliteli ve popüler yerlerden…

Budva gezilecek yerler yazısının sonunda, özet halinde bile olsa sizlere bu cennet gibi sahil kasabasındaki konaklamaya uygun bölgeler ve birkaç konaklama tavsiyesinden de bahsetmek istiyorum.

Budva’da nerede kalınır? yazısında da bahsettiğimiz gibi, kentte turistik açıdan konaklamaya uygun dört bölge mevcut.

Old Town Bölgesi kentin hem tarihi bölgelerini keşfetmek, hem hareketli gece hayatını yaşamak hem de çevredeki plajlarda deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir konum.

Old Town’un çevresindeki Gospostina Bölgesi ve liman ise aynı amaçlarla ancak bir nebze daha uygun fiyatlı alternatifler bulunan bir bölge.

Maini, Veiji Vinogradi ve Becici Plajı çevresi ise şehir merkezinin 4 – 5 kilometre dışında, ancak Budva’nın en güzel plajlarının ortasında bir yer.

Bu bölgelerdeki birkaç keyifli otel seçeneklerinden biri Old Town Bölgesi’nde yer alan 3 yıldızlı Sailor House diyebilirim.

Sailor House 200’e yakın konuktan 9,4 gibi çok yüksek puan alabilmiş, tarihi kentin dar sokaklarında yer alan son derece şirin bir otel. Tesisin konum dışında en çok beğenilen diğer özelliği ise çalışanların ilgisi, temizlik ile konforu. Haliyle tam bir fiyat/performans seçeneği.

Biraz daha konforlu bir konaklama tercih edenler Gospostina Bölgesi’nde, hemen limanda yer alan Hotel Majestic tesisini inceleyebilirler. Otel 700’e yakın konuktan 9,4 puan almış. En beğenilen özellikleri konumu, güler yüzlü çalışanları ve temizliği.

Bunlar dışında sizlere bir de kendi seyahatimde kaldığım Guesthouse Blue Coast Oteli’nden de bahsetmek istiyorum.

Tesis Gospostina Bölgesi’nde, tarihi şehir merkezine yürüyerek 5 dakika, Slovenska ve Mogren Plajları’na ise 5 – 10 dakika mesafede. Diğer plajlara giden dolmuşlar da Tarihi Şehir Merkezi yanından hareket ettiği için o açıdan da avantajlı bir konumda.

Tesisin odaları geniş ve konforlu, temizlik açısından da son derece iyi. Ancak yeme içme için bir restoranı mevcut değil. Bu konu sizin için sorun değilse, Guest House Blue Coast’u da tercih edebilirsiniz.

Budva’da Akşam Gezilecek Yerler

Budva gezi notları akşam gezisi

Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan Budva’da listemizdeki yerlerden; Budva Old Town ve buranın içindeki Azize Maria Kilisesi, Holy Trinty Kilisesi, Aziz Ivan Kilisesi ve Aziz Sava Kilisesi akşamları da gezilebilir. Hatta aslında Old Town akşamları çok daha keyifli.

Bunun dışında Petrovac Kasabası, Krapina Köyü ve Park Milocher Botanik Bahçesi de akşam gezilebilecek yerlerden. Hatta eğer ulaşım sorununuz yoksa, kendi aracınızla geziyorsanız Krapina Köyü ve Petrovac’ı akşam saatlerine bırakabilirsiniz.

Budva’nın gece hayatı aslında hem şehir merkezinde, hem de 12 kilometreyi bulan sahil şeridinde devam ediyor. Ancak tabii ki en kalabalık, en hareketli restoranlar, cafeler ve barlar Old Town içerisinde yer alanlar. Old Town’ın hemen dışında, limanda bulunan mekanlar da bir o kadar hareketli ve dolu diyebilirim.

Özet Olarak Budva’da Nereler Gezilir?

Budva gezisi

Budva gezilecek yerler yazısında şehrin hem tam içerisindeki, hem de birkaç kilometre dışındaki turistik yerler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Özetlemem gerekirse:

Tarihi Old Town ve içerisinde yer alan Citadel, Eski şehir surları, Budva Arkeoloji Müzesi, Azize Maria, Holy Trinity, Aziz Sava ve Aziz Ivan Kiliseleri tarihi yapıları sevenlerin görmesi gereken yerler.

Tarihi yapıları gezmeyi sevenler, şehir merkezinden biraz uzaklaşmayı göze alırlarsa Podostrog, Duljevo, Praskavica, Rustovo ve Stanjevici Manastırlarını, tekne turuyla Sveti Stefan Adası’nı, her yönüyle Petrovac Kasabası’nı da gezebilirler.

Mogren Plajı’na giden yolda görebileceğiniz Dans Eden Kız Heykeli ile Antik Roma mezarları da şehrin yakın ve uzak tarihinin görgü tanıklarından.

Etkileyici fotoğraflar çekip paylaşmaktan hoşlanan gezginler ise; Old Town sokakları, Sveti Stefan Adası, ve Dans Eden Kız Heykeli mutlaka listelerine almalılar. Peki sizin Budva gezilecek yerler listesinde en merak ettiğiniz yer hangisi?

Budva’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Budva'da gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Budva’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Budva’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Kültür ve deniz turizminin bir arada yapıldığı Budva’da mutlaka görülmesi gereken yerleri; Old Town ve içerisindeki tarihi yapılar ile bu bölgenin daracık sokakları, Dans Eden Kız Heykeli, Sveti Stefan Adası, Sveti Nikola Adası ile Mogren ve Slovenska Plajları olarak sıralayabilirim.

Budva’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Aslında Budva’da ücretli gezilecek yerleri saysam daha kısa sürer, ki bunlar; Citadel, Budva Eski Şehir Surları ile Arkeoloji Müzesi. Bu üç yer dışında Budva’da tüm turistik yerlere giriş ücretsiz.

Öte yandan; bazı turistik yerlere ulaşım için tekneye binmek veya araç kiralamak gerekir. Sveti Stefan Adası ile Sveti Nikola Adası tekneyle, dolayısıyla ufak da olsa bir ücret ödeyerek gidilebilen yerler.

Budva şehir merkezinin birkaç kilometre dışında kalan tarihi yapılar ve köyler olan manastırlar, Petrovac Kasabası ve Krapina Köyü ise araçla gidilebilecek yerler. Bu saydıklarım dışında geri kalan her yer ücretsiz.

Budva’daki en iyi plajlar hangileri?

Kendi seyahatimde benim en beğendiğim plaj Jazz ve Mogren Plajları idi. Slovenska Plajı’nı biraz fazla kalabalık bulmuştum ancak o da güzel plajlardan biri.

Budva’da kaç gün kalmalı?

Old Town’da biraz gezip dönecekseniz Budva’yı gezmek için bir gün bile yetebilir. Ancak denize de girmek istiyorsanız bu bir günü, olanaklarınız ölçüsünde uzatmalısınız. Özellikle bir gününüzü de tekneyle Boca Turu’nu gezmek veya çevredeki turistik yerleri gezmeye ayıracaksanız en az 4 veya 5 gün kalmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Budva’ya ne zaman gitmeli?

Ilıman bir iklimde olmasından dolayı Budva’ya her mevsim gidilebilir. Ancak kış ayları biraz fazlaca sakin oluyor. Kültür turizmi için ideal zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları olup, kültür ve deniz turizmini birlikte yapmak istiyorsanız yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Budva’ya nasıl gidilir?

Budva’nın kendine ait bir havaalanı yok. Dolayısıyla buraya ancak Podgorica Havaalanı’ndan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’nın havaalanından Budva’ya gitmek için önce havaalanından taksiyle Podgorica Otobüs Terminali’ne, oradan da otobüslerle Budva’ya gidebilirsiniz. Tüm yolculuk toplamda 2 – 2,5 saat civarında sürüyor.

Budva’da nerede kalmalı?

Hem kültür hem de deniz turizmi açısından Budva’da konaklama yapılabilecek en önemli iki bölge tarihi Old Town ve hemen dışındaki Gospostina Bölgesi. Sadece denize girmek isteyenler güneydoğuya doğru uzanan plajlardaki otelleri de tercih edebilirler.

“Budva Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 21 Nokta)” üzerine bir yorum

Yorum yapın