İtalya

Kuzeyi ile güneyi arasındaki kültürel farklılıkları, tarihi, doğal güzellikleri, yemek kültürü ve alışveriş olanakları nedeniyle genellikle yurt dışı gezilerde ilk uğranılan durak olan İtalya, Güney Avrupa’nın en önemli turistik destinasyonu olarak anılıyor.

Coğrafi yapısından dolayı iklim çeşitliliğine sahip olan İtalya’nın güneyi başta olmak üzere tüm sahil kesimlerinde Akdeniz iklimi, ortasında yarı tropikal hava şartları, kuzey kesimindeyse karasal iklim özellikleri görülüyor. İlkim çeşitliliği sayesinde yılın her ayı seyahat edilebilen İtalya’ya ülkemizden direkt uçuşlar aracılığıyla rahatça ulaşılabiliyor.

Sanatın, modanın ve mimarinin gelişiminde Avrupa’ya öncü olmuş ülkede Floransa, Bologna, Napoli, Pisa kültür turizmi ile öne çıkarken; başkent Roma ve Milano gibi büyük şehirler geniş alışveriş seçenekleri, eğlence hayatı ve ekonomik gelişmişliğinin desteklediği lüks konaklama olanaklarıyla ilgi topluyor. Makarnanın ve pizzanın ana vatanın doğal güzellikleriyle ünlü Toskana Bölgesi’nde yetişen organik ürünlerden hazırlanan gıdalar gastronomiye ilgi duyan gezginlerin bölgeye akın etmesine neden oluyor.

Kuzey-güney farklılığının yaşamın her alanında hissedildiği İtalya’nın turizm açısından değer kazanmış kentlerinde, yerel kültürden izlerini taşıyan eğlence hayatını deneyimlemek mümkün. Yıl içerisinde kış sporlarının ve yol bisikletinin en önemli yarışlarına ev sahipliği yapan ülkede Milano Moda Haftası, Venedik Karnavalı, Rossini Opera Festivali, Verdi Festivali gibi kültürel organizasyonlar düzenleniyor.

Roma gezilecek yerler listesi

Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın güzel ve popüler başkenti Roma özellikle ilk kez yurt dışına gidecek turistler başta olmak üzere gezginlerin en yoğun ilgi gösterdiği turizm merkezlerinin başında geliyor.

Roma'da nerede kalınır?

Roma’da Nerede Kalınır?

Antik döneme kadar dayanan binlerce yıllık tarihi ile Avrupa’nın en özel şehirlerinden biri olan Roma her tarzda gezgin için son derece ilgi çekici bir dokuya sahip. Tarih-arkeoloji turları, eğlenceli aktiviteler, coşkulu gece hayatı, Roma’yı Roma yapan birbirinden eşsiz mimari yapılar, sanat-kültür ruhu ve daha birçok özelliği ile milyonlarca turistin tatil için ilk tercihi oluyor.

Roma benim de şimdiye kadar gezip görüp en keyif aldığım yerlerden bir tanesi. Şu ana kadar bu büyüleyici şehre 4 kez gitmiş olsam da ara ara bu kendine has etkileyici şehri tekrar ziyaret etmeyi isterim. Tüm bu gezilerimde edindiğim tecrübelere ek olarak yaptığım detaylı araştırmaları da ekleyerek gezginlere yol vermesi açısından kapsamlı bir Roma’da konaklama rehberi hazırlamak istedim.

Napoli gezilecek yerler

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli gezilecek yerler nereler? Roma, Milano, Venedik gibi şehirler, turistik cazibeleriyle ilk defa İtalya‘ya seyahat etmeyi planlayan gezginlerin öncelikli tercihleri oluyor. Lakin güneydeki Napoli, samimi atmosferi ile daha yoğun ve gerçekçi bir İtalya deneyimi yaşatıyor.

Milano'da nerede kalınır?

Milano’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Moda trendlerine yön veren ünlü İtalya şehri Milano, dünyanın her yerinden turist çeken bir kent. Moda ve alışveriş teması Milano’da baskın olsa da şehirde büyüleyici Gotik binalardan lezzetli yiyeceklere, tarihi güzelliklerden ilgi çekici gezi noktalarına kadar daha birçok hazine var.

Eğer yakınlarda bir Milano gezisi gündeminizdeyse öncelikli olarak kararlaştırmanız gereken konulardan biri nerede konaklayacağınız. Milano’da konaklayacağınız bölge seyahat bütçesi, hangi gezi noktalarını ziyaret edeceğiniz ya da akşamları nerede vakit geçireceğiniz gibi durumları da etkileyecek. Peki, “Milano’da nerede kalınır?” İçeriğimizde bu soruya çok kapsamlı yanıtlar bulacaksınız.

Venedik'te nerede kalınır?

Venedik’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Romantik ambiyans söz konusu olduğunda dünya genelinde akla gelen ilk şehirlerden biri şüphesiz ki Venedik. 118 adadan, 150 kanaldan ve 400’den fazla köprüden meydana gelen şehir birçok yönüyle kendine özgü bir karaktere sahip. Eğer siz de yakınlarda unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz bu eşsiz İtalya şehrine gidecekseniz “Venedik’te nerede kalınır?” diye araştırmalara da başlamışsınızdır.

Bologna gezilecek yerler listesi

Bologna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Bologna gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? “Kızıl Şehir”, “Şişman Şehir” ve “Bilge Şehir” olmak üzere üç lakaba sahip olan Bologna, konuklarına Orta Çağ atmosferini fazlasıyla hissettiren bir yer. İtalya‘nın kuzeyinde yer alan kentte, her adımınızda geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir yapıya denk gelebilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler listesi

İtalya Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Akdeniz’in huzurlu olduğu kadar coşkulu ve ateşli karakterini de taşıyan İtalya Avrupa’nın en güzel turizm rotalarından biri. Eğer her yönüyle zengin ve dikkat çekici olan bu ülkeye bir seyahat planı yapıyorsanız İtalya gezilecek yerler listesi sizin için iyi bir rehber olabilir.

Milano gezilecek yerler listesi

Milano Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Kuzey İtalya’da yer alıp ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Milano Avrupa’nın gezmesi oldukça keyifli merkezleri arasında bulunuyor. Roma’nın ardından en turistik şehir olma özelliğini taşırken gezginler için de renkli bir gezi deneyimi vaadediyor.

Floransa gezilecek yerler rehberi

Floransa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)

Romantik ve sanatsal Rönesans şehri Floransa, dünyada gezip görebileceğiniz en büyüleyici yerlerden biri. Floransa gezilecek yerler arasında Rönesans döneminin etkileyici yapılarından onlarca sanat galerisine, kartpostal misali manzaralardan tarihte yolculuğa çıkartan daracık sokaklara kadar çok sayıda nokta bulunuyor.