Kolezyum gezisi hakkında bilgi ve tavsiyeler

Roma’nın Dev Arenası: Kolezyum Hakkında Bilgiler

Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen devasa Kolezyum temelde bir arkeolojik kalıntı. Ancak bu kadar basit değil elbette. 2 bin yaşındaki bu yapı dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri olmakla birlikte zaman içerisinde yıpranmış, bazı bölümleri yıkılmış veya deforme olmuş.

Öte yandan hala ilk günkü ihtişamını koruyarak gezginlere, gözlerini kapattıklarında arenada çığlık çığlığa bağıran onbinlerce izleyiciyi, yaşanan gladyatör dövüşlerini, saldıran ve öldüren yırtıcı hayvanları zihinlerinde canlandırabilme etkisini yaratabiliyor.

Elbette Roma’nın Dev Arenası sadece gladyatör dövüşleri gibi saldırgan oyunlara ev sahipliği yapmadı. İdamlar, tiyatro oyunları ve çeşitli gösterilerin, zaman zaman da kutlamaların yapıldığı Kolezyum günümüzde Roma’ya giden her gezginin ilk uğrak noktalarından da biri.

 

Kolezyum Hakkında Bilgiler

Kolezyum hakkında bilgiler

80 kemerli girişi olan Kolezyum 55 bin seyirci kapasiteli bir arena. 188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde bir elips formunda olan yapının yüksekliği de 49 metre.

Kolezyum aslında bir arena olmasına rağmen bu özel adını İmparator Neron’un “Colossus” isimli heykelinden almış. 30 metre yüksekliğindeki dev heykel Kolezyum’a çok yakın bir konumda bulunduğu için başlangınçta adı “Flavius Amfitiyatrosu” olan yapı zamanla “Colosseum – Kolezyum” olarak anılmaya başlamış ve bu isim bugüne kadar gelmiş. Yapının bölümleri ve içeride görebileceklerinize geçmeden önce ise tarihinden de kısaca bahsedelim isterseniz.

Kolezyum Tarihi

Kolezyum hakkında bilgiler

Flavius Hanedanlığı‘nın ilk krallarından İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında yapımı başlatılan Kolezyum aslında İmparator Neron’un halkın çok tepkisini çeken, bir görgüsüzlük örneği konutunun yerine inşa edilmiş. Yapımı sadece 8 yıl süren arenanın açılışı ise Vespasian’ın oğlu Titus’a kısmet olmuş.

100 gün süren kutlamalarla ve çoğunlukla gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan kavgaları ile açılan amfitiyatro ardından 5 yüzyıl kadar süren en ihtişamlı dönemi yaşanmış. Bu sürede arenada gladyatör dövüşleri, tiyatro gösterileri, kutlamalar gibi çeşitli sosyal olaylar düzenlenmiş.

Kolezyum eski hali

Amfitiyatronun M.S. 230 yılında bir restorasyon geçirdiği de biliniyor. M.S. 5. YY’da gladyatör dövüşlerinin yasaklanmasıyla birlikte Kolezyum’un Roma halkları sosyal hayatında önemi de bitmiş tabii.

13. YY’da kale olarak kullanılması dışında aslında 18.YY’a kadar Kolezyum herhangi önemli bir olaya tanıklık etmemiş diyebiliriz. Tabii bu arada yapının bir taş ocağı olarak kullanıldığı, yapı malzemelerinin sökülerek Rönesans Dönemi’nde başka yapıların inşaatında kullanıldığı süreç başlamış ki bugün Kolezyum’da görülen deformasyonun en önemli sebebi de bu.

1900’lü yılların başında temizlenerek, arkeolojik kazılarla zemin altındaki yapıların da ortaya çıkmasından sonra Roma’nın dev arenası Kolezyum turistik amaçla ziyaretlere açılmış ve o günden beri de  dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini ağırlamaya devam ediyor.

Kolezyum Bölümleri ve Görülecek Yerler

Kolezyum'da görülmesi gerekenler

2 bin yaşındaki dev amfitiyatro bazı bölümleri kısmen yıkılmış ve deforme olmuş olsa da ziyaretçilere sunacak zengin bir alternatif skalasına sahip. Hatta aslında arenanın her köşesi ayrı güzellikte diyebilirim.

Kolezyum Dış Duvarlar

Kolezyum dış duvarlar

Roma’nın dev arenası turunuzun başlangıç noktası Kolezyum’un dış duvarları olmalı. Güneydeki duvar tamamen deforme olmuş, hatta buradan alınan taşlar Rönesans Dönemi’nde şehirdeki pek çok köprü, saray ve San Pietro Bazilikası’nın yapımında kullanılmış. Ancak Kuzey duvarları hala dört katlı kemerlerle yükseliyor.

Bu kemerlerin her bir katı da farklı malzemelerden yapılmış aslında. 49 metreye kadar yükselen bu duvarların en alt katındaki (köprülü kemerler arasına yerleştirilmiş sütunlar) Tuscan-Dor, ikinci kattakiler Ion sütunlar, son iki kattakiler ise Korint sütunlarda oluşuyor.

Kolezyum Arena

Roma Kolezyum iç görünümü

Gladyatör veya hayvan dövüşlerinin yapıldığı arena alanı belki de Kolezyum içerisindeki en etkileyici yerlerden. Arenanın 55 bin koltuk kapasiteli olduğunu söylemiştim. Numaralı olan koltuklara arenanın yapıldığı dönemlerde de numaralı biletlerle giriliyormuş ve fiyatlar da bu koltukların konumuna göre ucuz veya pahalı olarak sınıflandırılıyormuş.

Arena kısmında ayrıca bir de İmparator Podyumu mevcut ki burası da İmparator ve şehrin seçkin ailelerinin locası diyebilirim. İç duvarları tuğladan yapılan arenanın zemini kumla kaplı olup bu kumun görevi de dövüşlerde ölen veya yaralanan gladyatörlerin, hayvanların kanını emerek temizlemesiymiş.

Kolezyum gezilecek yerler

Arena zemininde şimdi görmek mümkün olmasa da hayvanları vinçlerle sahaya çıkaran bir düzenek de mevcutmuş ancak hem yıllar boyunca uğranan deformasyon, hem de arkeolojik kazıların yer altı bölümlerini gün ışığına çıkarmasıyla bu düzenekleri görmek pek mümkün değil.

Kolezyum Yer Altı Yapısı

Kolezyum yer altı görünümü

1900’lü yılların başında kazılarak gün ışığına çıkarılan Kolezyum yer altı bölümleri aslında bir tiyatronun sahne arkası gibi diyebilirim.

Geniş koridorlar ve geçitlerle ulaşımın sağlandığı, hayvanlar ve gladyatör olarak dövüşürülen köleler, suçlular için asansör gibi aşağı yukarı da hareket eden kafesli hücrelerin olduğu, bu hücreleri zamanı geldiğinde bir üst kattaki koridora çıkaran vinç mekanizmalarının bulunduğu Kolezyum’ın yer altı yapısı şüphesiz en ilginç mühendislik işlerinden biri.

Constantinus Kemeri

Kolezyum çevresi gezilecek yerler Constantinus Kemeri

Constantinus Kemeri aslında Kolezyum’un hemen dışında ve yanında yer alıyor. Tarihçesinin de bu yapı ile direkt bir bağlantısı yok ancak yan yana olduğu için birlikte görülebilecek yerlerden biri diye Roma’nın Dev Arenası Kolezyum yazısında yer vermek istedim.

Roma’nın ilk Hıristiyan hükümdarı Constantin’in Maxentius’a karşı kazandığı zaferi onurlandırmak için Roma Senatosu tarafından M.S. 312 yılında yaptırılan 21 metre yüksekliğindeki yapı yan yana 3 kemerli girişten oluşuyor.

Kolezyum Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kolezyum konumu

Roma’nın merkezinde ve Roma Forumu’nun hemen güneydoğusunda yer alan Kolezyum’un adresi: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma şeklinde. Buraya bir turist olarak ulaşım da çok kolay.

Öncelikle eğer Piazza Navona, Pantheon ve bu çevrelerden gidecekseniz yürüyerek 15-20 dakikada, Termini Tren İstasyonu’ndan gidecekseniz yine yürüyerek 10 dakikada yapıya ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım tercih edenler ise Metro B hattını kullanarak Colesseo İstasyonu’nda inmeli, ki buradan Kolezyum’a yürümek 1 dakikayı geçmez.

Kolezyum Güncel Giriş Ücretleri

Kolezyum bilet fiyatları

Bilet fiyatlarına geçmeden önce Roma’nın dev arenası Kolezyum giriş biletlerini isterseniz internet üzerinden önceden, isterseniz de gişeden alma şansınız olduğunu söylemek istiyorum. Ki bileti internetten aldığınızda girişteki uzun kuyruklarda beklemeniz gerekmeyeceği için bu yolu seçmenizi öneririm.

Kolezyum’un resmi internet sitesinden alabileceğiniz giriş biletinin fiyatı yetişkinler için 16 Euro olup, 18 yaşından küçükler ve 65 yaşından büyükler (her milletten) içinse giriş ücretsiz.

Bu bilete (ister web sitesinden alın ister gişeden) aynı bölgede yer alan Roma Forumu ve Palatine Tepesi’ne giriş de dahil.

İnternet sitesinde 18–25 yaş arası için indirimli bilet fiyatının 2 Euro olduğunu görebilirsiniz ancak bu Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli sadece.

Ayrıca her ayın ilk Pazar günü de giriş herkes için ücretsiz, öte yandan bu günlerde de uzun süre kuyrukta beklersiniz.

Online bilet almanız halinde +2 Euro da rezervasyon ücreti alınıyor ki bundan kaçınmamanızı tavsiye ederim, zira online bilet aldığınızda giriş kuyruğunda beklemeniz gerekmeyecek.

Önemli Not: Turizm sezonununda Kolezyum girişlerinde çok uzun kuyruklar oluşabiliyor. Eğer Roma’da 2-3 gün kalacaksanız tavsiyem Roma Pass adlı kartı satın almanız. Bu kart sahipleri girişte uzun kuyrukları beklemeden hızla yapıya giriş yapabiliyor. Kartı incelemek için tıklayın. Alttaki turları da mutlaka incelemenizi öneririm.

Not 2: Kolezyum biletleri ile Roma Forumu ve Palentine Hill’e de giriliyor.

Kolezyum İle İlgili Popüler Turlar

 

Yazı başında belirttiğim gibi burası şehrin en ünlü noktası. Yılın her dönemi girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Kuyruklardan kaçıp zaman kazanmanın tek yolu biletinizi önceden satın almak.

Giriş biletinizi resmi sitesinden satın alabileceğiniz gibi Getyourguide üzerinden rehberli/rehbersiz olarak da satın alabilirsiniz. Özellikle rehberli turlara katılarak bölgeyi daha keyifle gezmek mümkün.

Kolezyum ile ilgili en popüler turlardan bazıları: (Turlar hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için linklere tıklayabilirsiniz.)

Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi Paketi: Roma merkezindeki Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu’na bir karma paket ile sıra beklemeden girin. Kişi başı 23,80 Euro’dan başlayan fiyatlar. Hızlı Giriş, Hızlı Onay

Hızlı Giriş: Kolezyum, Roma Forumu ve Antik Roma Turu: Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Hill kestirme girişiyle 3 saatlik turda yürüyüş yapın. Süre 3 saat, Hızlı Giriş, Canlı rehber, Kolay iptal etme. Kişi başı 62 Euro’dan başlayan fiyatlar

Kolezyum Ziyaret Gün ve Saatleri

Kolezyum giriş sırası

Yapı haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri ise;

  • Ekim’in son Pazar günü ile 15 Şubat arasında; 08:30 – 16:30
  • 16 Şubat – 15 Mart arasında; 08:30 – 17:00
  • 16 Mart – 31 Ağustos arasında; 08:30 – 19:15
  • Eylül ayı boyunca; 08:30 – 19:00
  • Ekim ayı boyunca, 08:30 – 18:30
  •  

Bu Bölgede Konaklama Alternatifleri

Kolezyum çevresindeki oteller
Hotel Capo d Africa adlı otel, Kolezyum’a yakın bir konumda konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Capo d’Africa: Kolezyum’a 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Hotel Capo d’Africa zarif dekorasyonu, teras restoranı, bar ve kapalı spor salonuyla rahat ve konforlu bir seçenek.

1000’in üzerinde konuğun 9 gibi yüksek bir puanla değerlendirdiği otel Kolezyom çevresinde konaklamak isteyenler için ideal. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kolezyum yakınındaki roma otelleri
Kolezyum yanında bir otelde konaklamak isterseniz Hotel Centro Cavour adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

3★ Hotel Centro Cavour: Hotel Centro Cavour’u öne çıkaran en önemli iki özelliğinden birisi Kolezyum’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olması, diğer ise şehrin her yerine ulaşım sağlayabileceğiniz Cavour Metro İstasyonu’na 150 metre uzaklıkta olması.

Ferah ve zevkli dekorasyonunun yanında aynı kalitedeki diğer otellere nazaran daha uygun fiyatlı olması da diğer artılarından. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Roma hakkında tüm önemli bilgileri Roma gezi rehberi, şehirde gezip görülecek önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Roma gezilecek yerler ve Roma’da konaklama yapılabilecek yerler hakkında bilgi ve otel tavsiyelerini ise Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

  1. MERVE NUR CEREN

    Sizin sayenizde tüm italya’yı rahatlıkla hiç zorlanmadan arkadaşlarımla gezdik.Tüm tavsiyelerinizi dikkate aldık ve çok mutlu ayrıldık gittiğimiz yerlerden. Çok teşekkür ediyoruz size.Emeğinize sağlık. 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top