Roma gezilecek yerler

Kolezyum, Roma başta olmak üzere dünyanın en ünlü turistik yapılarından biridir. Yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. İnanışa göre bu ünlü yapı adını İmparator Nero’nun Colossus Neronis adı verilen 30 m yüksekliğindeki devasa heykelinden alır.

Roma Forumu’nun hemen doğusunda inşa edilen Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahiptir. Tiyatro amacı ile kullanıldığı zamanlarda bu izleyiciler yerlerine sınıf farklarına göre oturtuluyorlardı.

188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile devasa bir yapı olan Kolezyum, sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, idamlar ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Gladyatör mücadeleleri o günlerde çok popüler olan bir aktivitedir. Genellikle kölelerden, mahkumlardan ve suçlulardan oluşan gladyatörler arasında birkaç kadın gladyatör de vardı. Zengin fakir herkesin izlediği bu mücadeleler kimi zaman imparator tarafından da takip edilmekteydi. Kolezyum’um görkemli törenlere sahne olan açılışında bile 5000’den fazla hayvan, bir o kadar da insan öldürülmüştür. Afrika’dan getirilen yabani filler, aslanlar ve aç bırakılıp insanlara salınan ayılar oyunlar boyunca ilgi çekiyordu.

Kolezyum İç Görünüm
Kolezyum İç Görünüm

450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlardan sonra Kolezyum’un kemer altları; ağıllar, ahırlar ve kaleler ile doldurulmuş ve taşları yağmalanmıştır. Kolezyum’dan sökülen taşlar farklı yerlerde kullanılmıştır. İlgisizlik ve yağma ile tahrip olsa da yapı halen Roma başta olmak üzere İtalya’nın en ünlü ve önemli gezi noktalarından biridir. Kolezyum’un hemen etrafında ufak bir ücret karşılığında eğlenceli fotoğraflar çektirebileceğiniz gladyatör kostümlü Romalılar yer alıyor.

Kolezyum Gladyatörler
Kolezyum önünde para karşılığı fotoğraf çektiren gladyatör kostümlü sanatçılar

Roma Forumu’nun doğusunda yer alan Kolezyum’un etrafında bir çok önemli yapı yer almaktadır. Arco di Costantino (Konstantin Takı), Arco di Tito (Titus Zafer Takı), Domus Aurea, Circo Massimo, Traianus Sütunu ve Traianus Pazarları çevrede bulunan en önemli gezi noktaları arasında yer alır.

Dünyanın bu ünlü turistik noktasını mutlaka Roma gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koyun.

Kolezyum Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Colosseo, Roma
  • Ulaşım: C3, 60, 75, 81, 85, 87, 175 numaralı otobüsler, 3 numaralı tramvay ya da en rahat “Colosseo” metro durağı üzerinden Kolezyum’a ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: 08.30-Gün batımı, Resmi tatillerde kapalıdır. Giriş ücreti 9€. Roma Pass kart sahipleri gişe sırası beklemeden giriş yapabiliyor aklınızda olsun.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

3 Yorum

  1. Sizin sayenizde tüm italya’yı rahatlıkla hiç zorlanmadan arkadaşlarımla gezdik.Tüm tavsiyelerinizi dikkate aldık ve çok mutlu ayrıldık gittiğimiz yerlerden. Çok teşekkür ediyoruz size.Emeğinize sağlık. 🙂

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın