8 Soruda Kolezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen devasa Kolezyum temelde bir arkeolojik kalıntı. Ancak bu kadar basit değil elbette. 2 bin yaşındaki bu yapı dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri. Zaten bizim de Roma gezilecek yerler listemizin zirvesinde yer alıyor.

Bu büyüleyici yapı zaman içerisinde yıpranmış, bazı bölümleri yıkılmış veya deforme olmuş. Öte yandan hala ilk günkü ihtişamını koruyarak gezginlere, gözlerini kapattıklarında arenada çığlık çığlığa bağıran on binlerce izleyiciyi, yaşanan gladyatör dövüşlerini, saldıran ve öldüren yırtıcı hayvanları zihinlerinde canlandırabilme etkisini yaratabiliyor.

Elbette “Roma’nın Dev Arenası” sadece gladyatör dövüşleri gibi saldırgan oyunlara ev sahipliği yapmadı. İdamlar, tiyatro oyunları ve çeşitli gösterilerin, zaman zaman da kutlamaların yapıldığı Kolezyum günümüzde Roma’ya giden her gezginin ilk uğrak noktalarından da biri.

1. Kolezyum hakkındaki ilginç gerçekler nelerdir?

Kolezyum gezi rehberi

Kolezyum’la ilgili çok daha detaylı bilgilere geçmeden önce burası hakkındaki sıra dışı, az bilinen gerçeklerden de bahsedelim.

Yapı dünyanın en büyük amfitiyatrosu. Ki ölçüleri hakkında detaylı bilgiyi yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.  

Gladyatör ve hayvan dövüşlerinin yapıldığı dönemde burada düzenlenen etkinliklere giriş ücretsizmiş. Hatta yiyecek ikramı da yapılıyormuş. Bu durum biraz da Roma İmparatorları’nın şanları yürüsün diye halka yaptıkları bir jestmiş aslında.

Yapının dış cephesi için 100 bin metreküp mermer kullanılmış. Ki sadece dış cephe değil, tüm yapı dikkate alındığında bugün aynısını birebir yapmak gerekse maliyetinin 39 milyon Euro olacağı öngörülüyor.

Amfitiyatronun dış cephe mermerleri ve bazı diğer malzemeleri yıllar içerisinde yerinden sökülerek San Pietro Bazilikası yapımında kullanılmış.

Tiyatorunun 80 girişi var. Ancak bugün büyük kısmı güvenlik sebepleriyle kapatılmış durumda.

Roma halkının deniz görmemesinden dolayı burada sahte deniz savaşları da düzenlenmiş. Oldukça ilgi çeken bu etkinliklerde nehir suyu yönlendirilerek Kolezyum içerisine dolduruluyor ve replika teknelerle kavgalar yapılıyormuş.  

Burada gerçekleştirilen idamlarda ve yapılan kavgalarda 50 bin civarı köle ve bir milyon hayvanın hayatını kaybettiği söyleniyor.

2. Kolezyum’un yapılış amacı nedir?

Kolezyum nası yapıldı?

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde halkın en büyük eğlencesi arenalarda köle savaşları, hayvan savaşları veya buna benzer etkinlikleri izlemek diyebiliriz.

Dolayısıyla Kolezyum’un da yapılış amacı bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapmak. Ancak imparatorluğun başkentinde olması ve İmparator’un ününden dolayı bu amfitiyatro benzerlerine kıyasla hayli görkemli ve büyük tasarlanmış.

3. Kolezyum hakkında bilgiler nelerdir?

Colosseum nerede ve nasıl gidilir?

80 kemerli girişi olan Kolezyum 55 bin seyirci kapasiteli bir arena. Aslında ilk inşaa edildiğinde bu devasa amfitiyatro 80 bin seyirci kapasiteliymiş.

Ancak depremler ve doğal afetlerle yaşadığı yıkımlardan sonra, bugün özel konserler gibi amaçlarla kullanıldığında 50-55 binlik bir kapasitesi var.

188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde bir elips formunda olan yapının yüksekliği de 49 metre.

Kolezyum aslında bir arena olmasına rağmen bu özel adını İmparator Neron’un “Colossus” isimli heykelinden almış. 30 metre yüksekliğindeki dev heykel Kolezyum’a çok yakın bir konumda bulunduğu için başlangıçta adı “Flavius Amfitiyatrosu” olan yapı zamanla “Colosseum” olarak anılmaya başlamış ve bu isim bugüne kadar gelmiş. Yapının bölümleri ve içeride görebileceklerinize geçmeden önce ise tarihinden de kısaca bahsedelim isterseniz.

4. Kolezyum tarihçesi nasıl?

Kolezyum ne için yapıldı?

Flavius Hanedanlığı’nın ilk krallarından İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında yapımı başlatılan Kolezyum aslında İmparator Neron’un halkın çok tepkisini çeken, bir görgüsüzlük örneği konutunun yerine inşa edilmiş. Yapımı sadece 8 yıl süren arenanın açılışı ise Vespasian’ın oğlu Titus’a kısmet olmuş.

100 gün süren kutlamalarla ve çoğunlukla gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan kavgaları ile açılan amfitiyatro ardından 5 yüzyıl kadar süren en ihtişamlı dönemi yaşanmış. Bu sürede arenada gladyatör dövüşleri, tiyatro gösterileri, kutlamalar gibi çeşitli sosyal olaylar düzenlenmiş.

Amfitiyatronun M.S. 230 yılında bir restorasyon geçirdiği de biliniyor. M.S. 5. YY’da gladyatör dövüşlerinin yasaklanmasıyla birlikte Kolezyum’un Roma halkları sosyal hayatında önemi de bitmiş tabii.

13. YY’da kale olarak kullanılması dışında aslında 18.YY’a kadar Kolezyum herhangi önemli bir olaya tanıklık etmemiş diyebiliriz. Tabii bu arada yapının bir taş ocağı olarak kullanıldığı, yapı malzemelerinin sökülerek Rönesans Dönemi’nde başka yapıların inşaatında kullanıldığı süreç başlamış ki bugün buradada görülen deformasyonun en önemli sebebi de bu.

1900’lü yılların başında temizlenerek, arkeolojik kazılarla zemin altındaki yapıların da ortaya çıkmasından sonra Roma’nın dev arenası Kolezyum turistik amaçla ziyaretlere açılmış ve o günden beri de  dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini ağırlamaya devam ediyor.

5. Kolezyum bölümleri ve görülecek yerler nelerdir?

Kolezyum turu

2 bin yaşındaki dev amfitiyatro bazı bölümleri kısmen yıkılmış ve deforme olmuş olsa da ziyaretçilere sunacak zengin bir alternatif skalasına sahip. Hatta aslında arenanın her köşesi ayrı güzellikte diyebilirim.

Dış Duvarlar

Kolezyum gezisi

Roma’nın dev arenası turunuzun başlangıç noktası Kolezyum’un dış duvarları olmalı. Güneydeki duvar tamamen deforme olmuş, hatta buradan alınan mermerler Rönesans Dönemi’nde şehirdeki pek çok köprü, saray ve San Pietro Bazilikası’nın yapımında kullanılmış. Ancak Kuzey duvarları hala dört katlı kemerlerle yükseliyor.

Bu kemerlerin her bir katı da farklı malzemelerden yapılmış aslında. 49 metreye kadar yükselen bu duvarların en alt katındaki (köprülü kemerler arasına yerleştirilmiş sütunlar) Tuscan-Dor, ikinci kattakiler Ion sütunlar, son iki kattakiler ise Korint sütunlarda oluşuyor.

Kolezyum Arena

Kolezyum içi nasıl?

Gladyatör veya hayvan dövüşlerinin yapıldığı arena alanı belki de Kolezyum içerisindeki en etkileyici yerlerden. Arenanın 55 bin koltuk kapasiteli olduğunu söylemiştim. Numaralı olan koltuklara arenanın yapıldığı dönemlerde de numaralı biletlerle giriliyormuş ve fiyatlar da bu koltukların konumuna göre ucuz veya pahalı olarak sınıflandırılıyormuş.

Arena kısmında ayrıca bir de İmparator Podyumu mevcut ki burası da İmparator ve şehrin seçkin ailelerinin locası diyebilirim. İç duvarları tuğladan yapılan arenanın zemini kumla kaplı olup bu kumun görevi de dövüşlerde ölen veya yaralanan gladyatörlerin, hayvanların kanını emerek temizlemesiymiş.

Arena zemininde şimdi görmek mümkün olmasa da hayvanları vinçlerle sahaya çıkaran bir düzenek de mevcutmuş ancak hem yıllar boyunca uğranan deformasyon, hem de arkeolojik kazıların yer altı bölümlerini gün ışığına çıkarmasıyla bu düzenekleri görmek pek mümkün değil.

Kolezyum Yer Altı Yapısı

Kolezyum yer altı bölümleri

1900’lü yılların başında kazılarak gün ışığına çıkarılan Kolezyum yer altı bölümleri aslında bir tiyatronun sahne arkası gibi diyebilirim.

Geniş koridorlar ve geçitlerle ulaşımın sağlandığı, hayvanlar ve gladyatör olarak dövüştürülen köleler, suçlular için asansör gibi aşağı yukarı da hareket eden kafesli hücrelerin olduğu, bu hücreleri zamanı geldiğinde bir üst kattaki koridora çıkaran vinç mekanizmalarının bulunduğu Kolezyum’ın yer altı yapısı şüphesiz en ilginç mühendislik işlerinden biri.

Constantinus Kemeri

Colosseum tak

Constantinus Kemeri aslında yapının hemen dışında ve yanında yer alıyor. Tarihçesinin de bu yapı ile direkt bir bağlantısı yok ancak yan yana olduğu için birlikte görülebilecek yerlerden biri diye Roma’nın Dev Arenası Kolezyum yazısında yer vermek istedim.

Roma’nın ilk Hıristiyan hükümdarı Constantin’in Maxentius’a karşı kazandığı zaferi onurlandırmak için Roma Senatosu tarafından M.S. 312 yılında yaptırılan 21 metre yüksekliğindeki yapı yan yana 3 kemerli girişten oluşuyor.

6. Kolezyum nerede ve nasıl gidilir?

Colosseum Rome
Kolezyum’un harita konumunu Google Maps üzerinden açmak için tıklayın.

Roma’nın merkezinde ve Roma Forumu’nun hemen güneydoğusunda yer alan yapının adresi: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma şeklinde. Buraya bir turist olarak ulaşım da çok kolay.

Öncelikle eğer Piazza Navona, Pantheon ve bu çevrelerden gidecekseniz yürüyerek 15-20 dakikada, Termini Tren İstasyonu’ndan gidecekseniz yine yürüyerek 10 dakikada yapıya ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım tercih edenler ise Metro B hattını kullanarak Colesseo İstasyonu’nda inmeli, ki buradan yapıya yürümek 1 dakikayı geçmez.

Bireysel Deneyim

Roma’da nerede kalınır? yazımızda detaylıca anlattığım üzere son Roma seyahatimizde 4 yıldızlı The Hive adlı oteli tercih ettik. Buradan Kolezyum’a Termini üzerinden hem metro hem de otobüsle ulaşmak çok kolay. Yalnız biz tren istasyonunu kalabalığına girip metro ile uğraşmak yerine belediye otobüsünü tercih ettik. Otele 2 dk uzaklıktaki duraktan 75 no’lu otobüs ile Kolezyum’a 10-15 dakikada rahatça ulaşabildik.

7. Kolezyum güncel giriş ücretleri ne kadar?

Colosseum giriş ücreti

Bilet fiyatlarına geçmeden önce Roma’nın dev arenası Kolezyum giriş biletlerini isterseniz internet üzerinden önceden, isterseniz de gişeden alma şansınız olduğunu söylemek istiyorum. Ki bileti internetten aldığınızda girişteki uzun kuyruklarda beklemeniz gerekmeyeceği için bu yolu seçmenizi öneririm.

Kolezyum’un resmi internet sitesinden alabileceğiniz giriş biletinin fiyatı yetişkinler için 16 Euro olup, 18 yaşından küçükler ve 65 yaşından büyükler (her milletten) içinse giriş ücretsiz.

Bu bilete (ister web sitesinden alın ister gişeden) aynı bölgede yer alan Roma Forumu ve Palatine Tepesi’ne giriş de dahil.

İnternet sitesinde 18–25 yaş arası için indirimli bilet fiyatının 2 Euro olduğunu görebilirsiniz ancak bu Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli sadece.

Ayrıca her ayın ilk Pazar günü de giriş herkes için ücretsiz, öte yandan bu günlerde de uzun süre kuyrukta beklersiniz.

Online bilet almanız halinde +2 Euro da rezervasyon ücreti alınıyor ki bundan kaçınmamanızı tavsiye ederim, zira online bilet aldığınızda giriş kuyruğunda beklemeniz gerekmeyecek.

Önemli Not: Turizm sezonunda Kolezyum girişlerinde çok uzun kuyruklar oluşabiliyor. Eğer Roma’da 2-3 gün kalacaksanız tavsiyem Roma Pass adlı kartı satın almanız. Bu kart sahipleri girişte uzun kuyrukları beklemeden hızla yapıya giriş yapabiliyor. Yalnız unutmayın, Roma Pass de satın alsanız Kolezyum’un resmi sitesinden ziyaret için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Son olarak alttaki turları da mutlaka incelemenizi öneririm.

Yazı başında belirttiğim gibi burası şehrin en ünlü noktası. Yılın her dönemi girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Kuyruklardan kaçıp zaman kazanmanın tek yolu biletinizi önceden satın almak.

Giriş biletinizi resmi sitesinden satın alabileceğiniz gibi Getyourguide üzerinden rehberli/rehbersiz olarak da satın alabilirsiniz. Getyourguide’ın resmi web sitesine kıyasla en önemli avantajı kullanımının çok kolay olması. Satın alma işlemi de, gerekirse iade işlemleri de daha hızlı ve sorunsuz ilerliyor. Burada rehberli turlar da bulmak mümkün.

En Popüler Kolezyum Turları

Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi Paketi: Roma merkezindeki Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu’na bir karma paket ile sıra beklemeden girin. 16 binden fazla kullanıcının satın aldığı ve memnun kaldığı bilete rehberlik dahil değil.

Ancak Getyourguide gibi kullanımı son derece kolay bir web sitesi üzerinden işlem yapılıyor ve planlarınız değişirse aldığınız bileti son 24 saate kadar kolayca ücretsiz iptal edebiliyorsunuz.

Hızlı Giriş: Kolezyum, Roma Forumu ve Antik Roma Turu: Yaklaşık 8 bin kullanıcının satın aldığı ve 5 üzerinden 4,7 puan verdiği biletin yukarıdakinden en önemli farkı canlı rehberlik hizmeti de sunması. İngilizce bilginiz yeterliyse bu seçeneği tercih etmenizi öneririm. Yine burada da girişteki o bitmek bilmez kuyruğa girmeden, hızlıca içeri alınma hakkı mevcut.

8. Kolezyum ziyaret gün ve saatleri nedir?

Colosseum ziyaret gün ve saatleri

Yapı haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri ise;

 • Nisan başı – Ağustos sonu arası; 09:30 – 19:15
 • 1 Eylül – 1 Ekim arası; 09:30 – 19:00
 • 1 Ekim – 30 Ekim arası; 09:30 – 18:30
 • Kasım başı – Şubat sonu arası; 09:30 – 16:30
 • Şubat başı – 26 Mart arası; 09:30 – 17:30

Kolezyum bir açık hava müzesi olduğu için ziyaret saatleri mevsime göre düzenleniyor. Yukarıda verdiğim saatler 2021 ve 2022 yılları için geçerli.

Son olarak Roma seyahatinizin daha keyifli geçmesi için Roma gezi rehberi, Roma’da ne yapılır?, Roma’da ne yenir? ve Roma havaalanı ulaşım rehberi gibi yazılarımızı da okumayı unutmayın!

“8 Soruda Kolezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba, roma pass alacağız ve kolezyum dahil olduğunu biliyoruz ancak önceden rezervasyon yapmamız gerektiği yazıyor fakat sitesinde yalnızca satın alma var, roma pass ile zaten girebiliyoruz ayrıca para vermeden 2euro ile nasıl rezervasyon yapacağız ?

  Cevapla
  • Tuğba Hanım merhabalar,

   Kolezyum resmi sitesine giriş yapın. Ziyaret planladığınız gün ve saati seçin. Sepete kişi ekleme bölümünün sonun “RESERVATION OF ADMISSION FOR ROMA PASS HOLDERS
   seats reserved for Roma Pass holders” alanı var. Kişi başı 2 Euro ile bu alandan rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   Sevgiler.

   Cevapla
 2. Merhabalar. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. 23 Eylül için Kolezyum, Forum ve Palatine için bilet aldık. Bilet iki gün için geçerli deniyor. 22 sinde Forum ve Palatine e girebiliyor muyuz yoksa sadece 24 ünde mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 3. Sizin sayenizde tüm italya’yı rahatlıkla hiç zorlanmadan arkadaşlarımla gezdik.Tüm tavsiyelerinizi dikkate aldık ve çok mutlu ayrıldık gittiğimiz yerlerden. Çok teşekkür ediyoruz size.Emeğinize sağlık. 🙂

  Cevapla

Yorum yapın