Tarihi ilk çağlardaki İlir Devleti’ne uzanan bir Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Arnavutluk, kuzeyinde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve Güneyinde Yunanistan’la sınırdaş.

Batısı, Akdeniz’in bir kolu olan Adriyatik Denizi’nin sahilleriyle kaplı ülkenin komşu sayısını görüp boyutları konusunda aldanmayın çünkü ülkemizin Sivas ili kadar toprağa sahip ve sadece 3 milyon nüfus yaşıyor. 1394-1913 yılları arasında çoğunlukla Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalan Arnavutluk nüfusunun günümüzde %56’sını Müslümanlar oluşturmakta.

Tarihi eserleri, el sanatları ürünlerin satıldığı Kruje Çarşısı’yla dikkat çeken başkent Tiran aynı zamanda kültürel etkinliklerin en yoğun olduğu, en hareketli şehir. Pırıl pırıl deniziyle Vlore (Avlonya), Rozafe Kalesi’yle İşkodra, Apollonia Antik Kenti’yle Fier ile UNESCO koruması altındaki eski şehir merkezleriyle Berat ve Ergiri (Gjirokastra) şehirlerinin de Tiran’dan sonra öne çıktığı Arnavutluk’un batısında bulunan, “Arnavutluk Rivierası” da diyebileceğimiz sahil kesimiyle doğuda, Makedonya sınırında bulunan eşsiz güzellikteki Ohrid Gölü bizim favorilerimiz.

Osmanlı, Balkan, İtalyan ve Yunan mutfaklarının birbirine karıştığı keyifli mutfağıyla Arnavutluk, TC pasaportlu misafirlerinin 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize istemiyor.

Bulunamadı

Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.