Prag

Antik güzellikleri ile öne çıkan Prag; tarihi dokusu ve büyüleyici atmosferi ile Orta Avrupa’nın “Masal Şehri” olarak adlandırıyor. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve temmuz ile kasım ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilen şehir; sonbaharın büyüleyici renkleri ile unutulmaz manzaraları birlikte yakalayabileceğiniz nadide yerlerden biri oluyor.

El değmemiş orijinal tarihi dokusunu koruyan binaları, faytonla gezilebilecek meydanları, kuleleri ve katedralleri, şehrin kültürel havasını gotik bir atmosfer eşliğinde yansıtarak modern şehirlerde bulamayacağınız manzaralar sunuyor.

Trafiğe kapalı tarihi köprüleri ve kalesi ile Avrupa’nın en eski kenti olma özelliğini taşıyan şehir, atmosferi ile şiirlere konu oluyor. Toplam 10 bölgeye ayrılan şehirde ziyaret edilecek ve gezilecek tarihi yerlerin birbirine yakın mesafede olması tüm gün benzersiz bir gezi keyfi yaşamaya imkan veriyor.

Özellikle merkezi konumda yer alan otelleri sayesinde konaklamanın oldukça kolay olduğu Prag’da, şehrin en turistik yerlerini içinde barındıran “Eski Şehir” bölgesi, merkezi konumu sayesinde turistlere konaklamadan alışverişe kadar birçok kolaylık sunuyor.

Zamana tanıklık eden mimari dokusunu geçmişten günümüze taşıyan ve UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde koruma altına alınan Prag’ı ziyaret ederek bu muhteşem atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.

Prag'da nerede kalınır?

Prag’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Avrupa’nın yılda 8 milyondan fazla sayıda turist ağırlamasıyla en popüler şehirlerinden biri olan Prag aynı zamanda Çekya’nın da başkenti. Sanattan mimariye, yemeklerinden müzelerine kadar bir gezgin için sunacağı çok şey var Prag’ın.

Prag gezilecek yerler rehberi

Prag Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 29 Nokta)

Çek Cumhuriyeti’nin başkentine gitmeyi planlıyor ve Prag gezilecek yerler listesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Orta Avrupa’nın en romantik şehri olarak görülen Prag‘da renkli barok binalardan Katolik azizlerin heykellerine, gotik kiliselerden tarihi bina ve meydanlara kadar gezip dolaşabileceğiniz birçok yer var.

Prag'da nerede alışveriş yapılır

Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Prag’da nerede alışveriş yapılır  sorusunun cevabı çok çeşitli. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag alışveriş severlere gerek AVM, gerek sokak pazarları gerekse uluslararası ve yerel mağazaların sıra sıra dizildiği caddeler açısından fazlasıyla zengin bir alternatif sunuyor.

Prag nasıl gezilir?

Prag Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Prag nasıl gezilir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Yüzölçümü açısından küçük bir alanı kaplayan Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag şehir içi ulaşım konusunda gezginlere pek çok imkân sunuyor. Yürüyerek neredeyse tüm önemli noktalarını görebileceğiniz şehirde toplu taşımayı kullanmayı tercih edenleri; metro, tramvay ve otobüslerin başı çektiği gelişmiş bir ağ bekliyor.

Prag Kalesi gezi notları

7 Soruda Prag Kalesi

Prag şehrindeki görülmesi gereken duraklar arasında bir başka zengin bölge de Vltava Nehri’nin batısında, şehre hakim geniş bir tepeye kurulmuş olan Prag Kalesi. 1000 yılı aşkın bir süredir şehrin yönetim bölgesi olan Prag Kalesi ve içerisindeki çeşitli yapılar bugün de Çek Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu olmaya devam ediyor.

Prag'da ne yenir?

Prag’da Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet

“Prag’da ne yenir?” Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Prag, Çekya’nın başkentidir. Biraz kasvetli ve biraz da romantik bir havaya sahip olan şehir, Vltava nehri tarafından ortadan ikiye ayrılır. Kendine özgü mimarisi ile dikkat çeken Prag, tarihi değerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de etkileyicidir.

Prag'da ne yapılır?

Prag’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

“Prag’da ne yapılır?” 30 yıl kadar önce şimdiki adı ile Çekya başkenti Prag “Kadife Devrimi” adı altında komünist rejime baş kaldıran barışçıl protestolarla tarihe imzasını attı. Ve o günden sonra da Prag Avrupa’nın en bohem turistik destinasyonlarından biri olmaya başladı.

Prag Havaalanı Ulaşım Bilgileri

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Prag‘ın tüm sivil hava taşımacılığı ihtiyacını, kent merkezinin 20 kilometre kadar dışındaki Václav Havel Havalimanı karşılıyor. Prag havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusuna çeşitli seçeneklerle cevap bulacağımız bu havaalanına dünyanın çeşitli noktalarındaki 150 farklı destinasyondan 60 hava yolu şirketi düzenli direkt uçuşlar gerçekleştirerek yılda ortalama 13 milyon yolcu taşıyor.

Prag'dan ne alınır?

Prag’dan Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Prag’dan ne alınır?” Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Tarihi yapıları, özgün dokusu korunmuş mahalleleri, dar sokakları, sudan ucuz birası ve hareketli gece hayatı ile kent turistlere hem görülecek yerler hem de yapılacak aktiviteler açısından zengin seçenekler sunuyor.

Prag gezi rehberi blog

Prag Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İster Viyana ve Budapeşte’nin de dâhil olduğu Orta Avrupa kültür turlarına katılarak isterseniz de tek başınıza esnek bir tatil programı yaparak görme fırsatı yakalayabileceğiniz Prag’ı öne çıkaran özellikleri; mimarisi, mistik atmosferi ve renkli eğlence hayatı.