Prag’dan Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Prag’dan ne alınır?” Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Tarihi yapıları, özgün dokusu korunmuş mahalleleri, dar sokakları, sudan ucuz birası ve hareketli gece hayatı ile kent turistlere hem görülecek yerler hem de yapılacak aktiviteler açısından zengin seçenekler sunuyor.

Komünizmden çok da uzak olmayan bir tarihte ayrılan ülke alışveriş açısından da pek kısır sayılmaz. Ülkeye özgü gıda ürünleri ve içecekler başta olmak üzere geleneksel işçiliğin hala sürdüğü kristal, porselen gibi ürünler “Prag’dan ne alınır?” diye düşünenler için akla gelen ilk alternatiflerden.

O zaman sözü fazla uzatmadan Avrupa’nın bu büyülü kentine yapacağınız seyahatten bavulunuzda nelerle dönebileceğinize bakalım.

Prag’dan Ne Alınır?

Çekya’nın başkenti Prag’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Marionette

Prag'dan ne alınır? Marionette, kuklalar

Kuklacılık ve kukla yapımı Prag’da tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan bir gelenek. Şehrin her yerinde kuklalar görmeniz de bu yüzden. Bu nedenle Prag’dan ne alınır yazımızın ilk sırasında şehrin ünlü kuklaları var.

Marionette olarak bilinen kuklalar Temel Reis, Charlie Chaplin gibi tanınmış simaların bir replikası olabileceği gibi melek, şeytan, prenses gibi isimsiz masal kahramanları da olabilir. Üstelik 50 Koruna’dan başlayarak hemen her fiyat segmentinde farklı kuklalar da bulabilirsiniz.

Yalnız kukla alırken aklınızda olsun, Praglıların bir sözü var “siz kuklayı seçemezsiniz, o sizi seçer”… O yüzden bakın, onlarca kuklayı görüp inceleyin, birine kanınız kaynar mutlaka.

Prag’ın turistik bölgelerinde onlarca Marionette satıcısı dükkan var, pazarlar da öyle. Size benim önerebileceğim adres ise: Pohádka (Adres: Celetná 32, Prag)

Bu arada, Marionette gibi yöresel hediyelik ürünleri satın alabileceğiniz tüm önemli cadde, sokak pazarı ve avm’ler hakkında bilgileri Prag’da nerede alışveriş yapılır? yazımızda okuyabilirsiniz.

Çek Kağıt Helvaları (Spa Wafers)

Prag'dan ne alınır? Spa Wafers

Aslında Prag değil ama Çek Cumhuriyeti’ndeki kaplıca şehirlerinden Karlovy Vary ve Mariánské lázně bu kağıt helvaların asıl memleketi. Ancak elbette Prag’da da bolca bulunuyor.

Kakao, badem ve vanilya aromaları içeren kağıt helvaların üretimi 1856 yılına uzanıyor ve o zamandan beri ünü giderek artmış. Bu ince ve lezzetli geleneksel helvaları Prag’ın her yerinde bulmak mümkün olsa da tarihi şehir merkezindeki Havelska Market ideal bir adres.

Seyahate dayanıklı bir şekilde paketlenmiş Spa Wafers’ları hemen hemen her tezgahta bulabilirsiniz. Fiyatları ise 40–60 Koruna arasında değişiyor.

Bu arada eğer Prag’da yeme içme konusu ile ilgiliyseniz Prag’da ne yenir? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Çek Porseleni

Çek Porseleni, Prag'dan satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar

Porselen, tüm Çek el işçilikleri içerisinde en yenilerinden sayılır. Buna rağmen tarihi 1700’lü yıllara uzanıyor. Aslında Klasik Asya stili desenleri modern Avrupa estetik anlayışıyla uygulayan Çek porselenleri de bu nedenlerle Prag’dan ne alınır diye düşünenler için şık ve kalıcı bir seçim. Üstelik hem kalite, hem de fiyat açısından çeşitlilik çok yüksek.

İsterseniz koleksiyon amaçlı Çek porseleni alabilir, isterseniz de kullanmak için mutfak ürünleri tercih edebilirsiniz. Fiyatlar ise 200 Koruna’dan başlayarak artıyor.

Sıra dışı Çek porseleni ürünlerini görmek ve isterseniz satın almak için gidebileceğiniz iki adres önerim ise: Daha Bohemia (Narodni, 43, Prag) ve Original Bohemia (Perlova, 10, Prag)

Bohem Kristalleri

Bohem Kristalleri, Prag'da satılan hediyelik eşyalar

Elde kesilen ve işlenen geleneksel Bohem kristalleri sadece Prag’da değil, tüm Çek Cumhuriyeti’ne yayılmış küçük atölyelerde üretiliyor ve tarihi 1200’lü yıllara uzanan kristal işçiliği geçen yüzyıllarda Avrupa’nın en kaliteli kristalleri olarak ülkenin ün kazanmasını sağlamış.

Renkli, düz, kabartmalı olmak üzere her türlü kristal ürünlerin üretildiği ve satıldığı Prag’dan bu anlamda eli boş dönmemenizi öneririm.

Aslında kristal ürünleri Prag’ın hemen her yerindeki mağazalarda bulabilirsiniz ancak bu işte kentin en iddialı iki markası Moser ve Rückl. Dolayısıyla gerçekten kaliteli, sıra dışı ve Prag’dan aldığınıza değecek ürünleri arıyorsanız, belki bütçeyi biraz arttırıp, bu iki adresten birine gitmelisiniz.

1857 yılında Ludwig Moser tarafından yaratılan Moser mükemmel teknikler kullanıyor hem de koleksiyonu son derece zengin. Hatta zamanınız varsa Moser’in fabrikasına turistik bir ziyaret de yapabilirsiniz.

Zamanınız yoksa sadece alışveriş için Prag’da iki mağazaları var. Biri Na Prikope 12, Nove Mesto, Prag, diğeri ise Male Namasti 11, Stare Mesto, Prag adreslerinde.

Rückl da kuruluşu 18. YY’a uzanan bir diğer Prag’lı kristal markası. Sade modellerden son derece zor ve karmaşık modellere, zengin bir koleksiyonu olan Rückl ürünleri almasanız bile görmek istersiniz.

Garnet Taşı

Prag'dan ne alınır? Garnet taşı

Kırmızı renkli yarı değerli taş Bohemya’da uzun yıllar boyunca çok önemli olmuş. Acı ve üzüntüyü hafifletmesi, ruhsal sağlığa yardımcı olması bakımdan etkileri olduğuna (ne kadar doğru bilemiyorum) inanılmasının yanı sıra tarihte kraliyet mücevheri olarak da kullanılmış.

Dolayısıyla Prag’ın hemen her yerinde garnet taşı kullanılarak yapılmış mücevher ve aksesuar bulmak mümkün.

Prag’dan ne alınır diye düşünüp garnet taşı kullanılan aksesuar veya mücevher almaya karar verirseniz dikkat etmeniz gereken tek şey orijinal taş olup olmaması, ki bunun için de sertifika istemelisiniz.

Pek çok mağazada garnet kullanılan ürünler bulabilmekle beraber ülkenin en ünlü markası Granat Turnov’un fabrika satış mağazalarını hem güvenilir hem de daha uygun fiyatlı olduğu için önerebilirim.

Mucha Posterleri

Prag'dan ne almalı? Alfons Mucha eşyaları

Prag’ın ünlü Art Nouveau ressamı Alfons Mucha’nın renkli eserlerinin birer kopyası kentin her yerinde, farklı formlarla karşınıza çıkacak.

Sanırım hiçbir hediye veya hatıralık bu kadar Prag’a özgü olamaz. 1984 yılında ünlü ressamın aktris Sarah Bernhardt’ın baş rolünü oynadığı bir oyunun posterini gönüllü olarak yapmasıyla başlayıp devam eden güzel kadın posterleri akımı ise sanatçının en çok karşınıza çıkacak olan eserlerinden.

Kafka Ürünleri

Kafka ürünleri, Prag'da satılan hediyelik eşyalar

Prag’da doğup hayatının önemli bir kısmını da bu şehirde geçiren ve hatta en önemli eseri Metamorforz’u burada yazan ünlü yazar Kafka da Prag’a özgü değerlerden. Dolayısıyla Prag’a gidince elbette Kafka Müzesini gezmek istersiniz.

Hediyelik veya hatıra ürünü alırken de Kafka’yı unutmamalısınız. Kitapları, Kafka sözleri yazılmış takvimler, kartpostallar veya Kafka’dan esinlenilen objeler Prag’a özgü “unique” denilen seçimlerden olacaktır.

Ahşap Oyuncaklar

Prag'dan ne alınır? ahşap oyuncak

Çek Cumhuriyeti’nin geleneksel el işçiliklerinden biri de ahşap diyebilirim. O yüzden sadece oyuncakla oynamak için değil, sevdiklerinize hediye etmek veya size Prag’ı hatırlatması amacıyla ahşap oyuncaklar almak da Prag’dan ne alınır sorusuna cevap olabilir.

Üstelik bu ahşap oyuncaklar çeşit çeşit. Her zevke, her bütçeye uyan seçenekler bulmanız mümkün. Tradiční Ceské Hračky tarihi şehir merkezinde yer alan, ister çocuklar için veya ister kılıç, kalkan gibi yetişkinler için binlerce seçenek sunan bir mağaza. (Adres: Havelská 11, Prag)

Çek Birası

Prag'dan ne alınır? Çek bira

Çek’ler Çek birasının dünyadaki en iyi bira olmasıyla övünüyorlar. Çek Cumhuriyeti’nin dünyanın en yüksek bira tüketimi oranına sahip olması da bu doğrultuda çok mantıklı.

Siz de Prag’da bir barda Pilsner Urquell veya Krušovice tattığınızda neden öyle olduğunu anlarsınız zaten. Ancak, daha önceden başka ülkelerde Çek birası içip beğenmediyseniz onu referans almayın.

Zira o tarz ihracat yapılan ürünler çok fazla koruyucu madde de içerdiği için asıl Çek birası tadını vermiyor. Dolayısıyla, Prag’dan ne alınır diye düşünürken bizzat membağından bira alabilirsiniz, tabi alkol kullanıyorsanız.

Peki nasıl bir bira almalısınız? Biralar alkol içeriğine göre derecelendiriliyor. 10–11 dereceler en hafifleri olup hemen herkesin severek tüketebileceği ayarda.

12 derece bünyesi biraz daha biraya alışkın olanların seveceği bir lezzetken, kendinize çok güveniyorsanız 13 derece olanlarından almalısınız.

Yukarıda da bahsettiğim Pilsener Urquell ülkenin en iyi bira markalarından. Gambrinus da aynı markanın yan ürünü. Diğer alternatifleri ise Krušovice, Budvar Staropramen, Bernard ve Lobkowicz olarak sayabilirim.

Becherovka Likörü

Prag'dan ne alınır? Becherovka

Eğer biraz acı, bitkisel bazlı alkollü içecekleri seviyorsanız veya seven bir tanıdığınız varsa Becherovka Likörü sizin için ideal bir hediye veya hatıralık. Aslında Karlovy Vary şehrinin spesyali olan bu likör herhangi bir kimyasal katkı maddesi içermemesiyle de biliniyor.

Yüksek oranda alkol içermesinden dolayı küçük bardaklarda shot olarak tüketilen Becherovka Likörü aynı zamanda sindirime de yardımcı oluyormuş.

Aperatif niyetine shot olarak tüketebileceğiniz gibi başka içeceklerle karıştırıp kokteyl yapmaya da uygun. Becherovka Likörü’nü hemen hemen tüm süpermarketlerde veya alkol dükkanlarında bulabileceğiniz gibi havaalanından da alabilirsiniz.

Magnet ve Diğer Küçük Hediyelik Eşyalar

Prag'da satılan hediyelik eşyalar

Prag’dan ne alınır yazımızın son sırasında yine klasikleşmiş hediyelik eşyalar var.

Elbette Astronomi Kulesi, Charles Köprüsü gibi Prag’ın ünlü yapılarını resmeden magnetler, kartpostallar, anahtarlıklar ve diğer ufak tefek hediyelik eşyalar da kentten alabileceğiniz uygun fiyatlı seçeneklerden. Fiyatları 2 – 5 Euro arasında değişiyor ve turistik yerlerde hemen her mağazada bulabilirsiniz.

Özellikle Prag’ın tarihi merkezi Eski Şehir ve çevresindeki sokaklarda bu tarz hediyelik eşyalar satan onlarca dükkan bulabilirsiniz.

Prag’dan ne alınır yazısı boyunca şehirde satılan en özgün hediyelik eşyalar hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de konu hakkında eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Son olarak, Prag tatiliniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Prag gezi rehberi, Prag gezilecek yerler ve Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Yorum yapın