Prag'da alışveriş yapılacak yerler

Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Avm’ler, Pazarlar…

Prag’da nerede alışveriş yapılır? Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag alışveriş severlere hem kuklalar, ahşap oyuncaklar, kristaller gibi ülkenin geleneksel el sanatları, hem de uluslararası zincir mağazaların yoğunluğu sebebiyle hazır giyim, kozmetik ve aksesuar anlamında geniş ve zengin bir yelpazede seçenekler sunuyor. Ki Prag’dan Ne Alınır yazısında kente özgü alışveriş objelerinden bir liste halinde bahsetmiştim.

Elbette bu ürünleri nerelerden alabileceğiniz de çok önemli. Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında ise cadde, AVM, katlı mağazacılık ve pazarlar olarak şehrin en önemli alışveriş seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. Öncesinde biraz da Prag’ın alışveriş kültüründen bahsedelim isterseniz.

Prag’da Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

Prag alışveriş merkezleri

Açılış Saatleri: Prag’da mağazalar ve pazarlar sabah 09:00 civarı açılır ve hafta içi 20:00- 21:00, hafta sonu da 18:00–19:00 civarında kapanır.

Aslında mağaza ve AVM’lerin kapalı olduğu günler pek sık görülmeyen bir uygulama ancak nadiren Pazar günleri kapalı olan mağaza veya pazarlar mevcut.

İndirim Dönemleri: Prag’da indirim dönemleri de yılda iki defa uygulanıyor. Şubat ayında başlayan ve Nisan’a kadar süren indirim dönemi ile yaklaşık Ağutsos ayından Ekim’e kadar süren ikinci indirim dönemi diyebilirim.

Elbette bu indirim dönemleri hazır giyim veya ayakkabı gibi mevsimlik ürünlerde geçerli ancak indirim furyası diğer ürün gruplarını da etkileyebiliyor.

Vergi İadesi: KDV olarak da bilinen vergi Prag’da telekomünikasyon ve gıda ürünlerinde %5, diğer ürünlerde ise %19 oranında uygulanıyor ve bir mağazadan toplam tutarı 2000 kronu geçen alışverişlerinizde vergi iadesi alabiliyorsunuz.

Bunun için dikkat etmeniz gereken alışveriş yaptığınız mağazanın “Tax Free” programına üye olması ki, mağaza içinde görünen yerlerde mutlaka bir afişi, posteri veya etiketi olur, ya da isterseniz görevlilere sorabilirsiniz.

Tax Free programında bir mağazadan toplamda 2000 kronu geçen bir alışveriş yaptıysanız size verilen formu doldurmalı ve 30 gün içerisinde havaalanındaki Tax Free ofislerinden vergi iadenizi almalısınız.

Prag Alışveriş Caddeleri

Prag’da da alışveriş kültürü son 15–20 yılda bizdeki gibi daha çok AVM eksenine kaymış durumda. Ancak bu alışveriş caddelerinin tamamen ortadan kalkmasına sebep olmuyor tabii ki.

Şehirde birkaç önemli cadde ile pasajları alışveriş açısından uygun caddeler sınıfında değerlendirmek mümkün hâlâ.

Charles Bridge – Old Town Meydanı

Prag alışveriş caddesi Eski Şehir Meydanı

Prag’ın simge yerlerinden Charles Köprüsü sadece turistik amaçla görmek için değil alışveriş için de ideal bir bölgenin içinde yer alıyor.

Charles Köprüsü’nden başlayarak Old Town Meydanı ve ardından Celetna Caddesi’nde devam eden güzergah Na Prikope Caddesi’nde son buluyor. Aslında burada pek çok farklı obje bulmak mümkün olmakla birlikte ben özellikle mücevher ve takı alışverişi için tercih etmenizi öneririm.

Caletna Caddesi

Prag’dan Ne Alınır yazısında bahsettiğim, geleneksel Prag el sanatlarına ait Çek porseleni, Bohem kristalleri, Marionette kuklalar veya ahşap oyuncaklar gibi hediye veya hatıra eşyalarını şehrin pek çok yerinde bulabilirsiniz.

Ancak Celetna Caddesi bu konuda en iddialı mağazalara ve ürün çeşitliliğine sahip. Almasanız bile gezip görmenizi tavsiye ederim.

Na Prikope Caddesi

Prag alışveriş caddesi Na Prikope

Aslında Na Prikope Caddesi Prag’da Nereden Alışveriş Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim AVM’lerden birkaçına ve zincir mağazalara ev sahipliği yapıyor ve bu açıdan önemli bir yer.

Ancak Prag’ın bu en önemli alışveriş caddesi bundan çok daha fazlası ve hatta dünyadaki en önemli 20 cadde arasında da yer alıyor. Wenceslas Meydanı’nın altında bulunan Na Prikope Caddesi belki biraz daha high-end bir alışveriş için uygun bir adres.

Wenceslas Meydanı

Prag sokak pazarı Wenceslas

Çekce’de Václavské Námestí adıyla bilinen Wenceslas Meydanı aslında bir meydandan çok bulvara benziyor. Çek Tarihi’nde yer alan en önemli sosyal olaylar da burada yaşanmış dolayısıyla tarihi önemi de yüksek.

Küçük, yerel butiklerin uluslararası zincir mağazalarla yan yana yer aldığı Wenceslas Meydanı hem alışveriş hem de eğlence ve yeme içme aktiviteleri açısından zengin bir yer.

Lucerna Pasajı

Prag avm Lucerna Pasajı

Lucerna Sarayı’nı yer altından Vodickova ve Stepanska Caddeleri’ne bağlayan Lucerna Pasajı aslında biraz turistik bir alışveriş sokağı.

Fotoğrafçılık, müzik enstrümanları, seramik ve çanta, cüzdan gibi alışveriş objelerinin bulunabileceği Lucerna Pasajı aslında gerçekten alışveriş yapmanın yanında Aziz Ernceslas’ın ters dönmüş atının heykeli sebebiyle görülmesi gereken yerlerden de biri. Hatta kentteki en büyük pasaj da diyebilirim ki Novak Pasajı, Lucerna Sineması ve Lucerna Tiyatrosu’na da buradan bağlantılar var.

 • Adres: Vodičkova 36, Prag 1
 • Açık: 08:00-23:00

Koruna Pasajı

Prag’da Nereden Alışveriş Yapılır yazısında son olarak bir pasaj daha önermek istiyorum. Wenceslas Meydanı’nın altında Art Nouveau stilinde inşa edilmiş Koruna Sarayı bulunuyor.

Tepesinde incilerle süslü taç ve devasa heykelleriyle ünlü olan bu yapının pasajında ise hazır giyim mağazaları, cafeler, saat ve akseuar mağazaları ile birlikte kentin en büyük müzik mağazası Bontonland Megastore yer alıyor. Hem ufak tefek alışveriş yapmak hem de tarihi pasajı görmek için ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Václavské Náměstí 1, Prag 1
 • Açık: 09:00–20:00

Prag’daki Alışveriş Merkezleri

Prag avm

Prag’da alışveriş kültürü son 20 yılda AVM eksenine kaydığı için şehirde bu açıdan bir sıkıntı yaşamak mümkün değil. Siz de bu tarz, aradığınız her şeyi ve tüm markaları tek çatı altında bulabileceğiniz alışveriş seçenekleriyle ilgileniyorsanız kentteki en önemli birkaç AVM’den bahsetmek istiyorum.

Üstelik Prag’daki AVM’lerin bazıları tarihi yapılarda yer alıyor, dolayısıyla göz zevkini de okşayan bu alışveriş merkezlerini mimari bir ilgiyle ve turistik bir amaçla da görebilirsiniz.

Centrum Chodov

Prag avm Centrum Chodov

2005 yılında açılan ve Prag’ın en büyük AVM’si olan Centrum Chodov AVM Chodov Metro İstasyonu’nun de hemen yanında yer alıyor. 4 katlı alışveriş merkezinde kitapçı, mücevher ve aksesuar mağazaları, kozmetik, hazır giyim, elektronik ve spor mağazalarından oluşan son derece zengin bir seçenek var.

AVM’de yer alan, sayısı 200’ün üzerindeki mağazalar arasında Esprit, H&M, Swarovski, Tommy Hilfiger, MAC, Nike, Zara, Sephora, Marks & Spencer gibi uluslararası zincir mağazalar da yer alıyor.

En alt katta yer alan süpermarket Albert’te ise Spa Wafers kağıt helvaları gibi Prag’dan almanızı önerdiğim yerel lezzetleri uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

 • Adres: Roztylská 2321/19, Prag 4
 • Açık: Mağazalar 10:00–21:00 arası, restoranlar 10:00-22:00 arası

Myslbek Shopping Gallery

Prag alışveriş merkezleri Myslbek Shopping Gallery

Na Prikope ve Ovocny Trh Caddeleri’ni bağlayan Myslbek Shopping Gallery aslında eski ve yeni Prag’ın da bir kombinasyonu. 1996 yılında açılan ve adını ünlü heykeltraş Josef Vaclav Myslbek’den alan Myslbek Binasının ön yüzünde yer alan devasa iki kanatlı kapısı da Eski ve Yeni Prag’ı simgeliyor.

Myslbek Shopping Gallery alışverişi yorucu bir deneyimden ziyade keyifli bir aktivite halinde gerçekleştirmek üzere dizayn edilmiş. Dairesel merkezinde dinlenmek ve bir şeyler yemek için Cafe Myslbek, Pizza Coloseum gibi restoranlar bulunuyor.

AVM’deki mağazalar arasında ise kozmetikten kitaba Korres, Mothercare, H&M, Vagabond, Gant gibi yüzlerce seçenek mevcut.

 • Adres: Na Příkopě 19-21, Prag 1
 • Açık: Mağazalar 09:00–20:00 arası, restoranlar 08:30–22:00 arası

Arcady Pankrac

Prag alışveriş merkezleri Arcady Pankrac

Prag’ın tarihi şehir merkezinden çok da uzak sayılmayan ve daha çok modern yerleşim birimi olan Pankrac’da bulunan Arcady Pankrac daha az turistik olduğu için tercih edilebilecek AVM’lerden biri.

Süpermarket, cafe ve restoranlar dışında Zara, Yves Rocher, Bershke, Billabong, Calvin Klein, Esprit, Guess, H&M, Quicksilver, Sephora, The North Face, Esprit ve Guess gibi 125’den fazla mağazaya ev sahipliği yapan Arkady Pankrac’a ulaşım da son derece kolay. Pankrac Metro İstasyonu’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

 • Adres: Na Pankráci 86, Prag 4
 • Açık: 07:00–22:30

Slovansky Dum

Prag'da alışveriş yapılacak yerler Slovansky Dum

Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısının Alışveriş Caddeleri Bölümü’nde de bahsetmiştim, Na Prikope Caddesi oldukça zengin bir AVM seçeneğine sahip ki bunlardan biri de Slovanski Dum.

Restoran, cafe, sinema, konferans salonları, yerel mağazalar ve uluslararası zincirler dışında güzellik salonları ve bir de sinema bulunan Slovanski Dum 17. YY’dan kalma 2 tarihi yapıda bulunuyor. Dolayısıyla buraya sadece alışveriş için değil, Prag’ın tarihi yapılarına meraklıysanız aynı zamanda gezip görmek için de gidebilirsiniz.

Slovanski Dum Armani, Clinique, Calvin Klein, Nautica gibi mağazalar ve ödüllü Ambiente ve Kogo gibi restoranlarla biraz daha high-end bir alışveriş seçeneği.

Dolayısıyla mutlaka bir şeyler almak istiyorsanız bütçeyi yüksek tutmakta fayda var. Slovanski Dum’un merkezinde ayrıca bir de keyifli ve huzurlu bir Fransız Bahçesi de bulunuyor.

 • Adres: Na Příkopě 22, Prag 1
 • Açık: 10:00–20:00

Vinohradska Pavilion

Prag'da alışveriş yapılacak yerler Vinohradska Pavilion

Devrimden sonra açılan ilk AVM olma ünvanını taşıyan Vinohradsky Pavillion da La Perla, Sergio Tacchini, Tommy Hilfiger hibi hign-end markalara ev sahipliği yapıyor.

Belki de ülkenin kominizmden sonra kapitalist sisteme hemen ayak uyduramamasındandır, o dönemde açılan mağazaların çoğunluğu artık kapanmış durumda. Yine de alışveriş yapmasanız bile görmeyi isteyebileceğiniz güzellikte bir tarihi binada yer aldığı için ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Vinohradská 1200/50, 120 00 Praha 2-Vinohrady, Prag
 • Açık: 10:00–19:300

Palladium

Prag alışveriş merkezleri Palladium

180 mağaza ve 20 restoran ile alışveriş tutkunlarının Mekke’si diyebileceğim Palladium sıradışı mimarisi ile de dikkat çekiyor. Eskiden ordu evi olarak kullanılan bina 2007 yılında bir AVM olarak açılmış ve Marks & Spencer, H&M, Estee Lauder, Clinique, Lush, body Shop gibi zincir mağazalarla eski ve yeninin  benzersiz bir tezatını ortaya çıkarmış.

Palladium’u aynı zamanda yemekleri için de ziyaret edebilirsiniz çünkü restoran seçenekleri arasında sushi, Ortadoğu, Hint ve Avrupa seçenekleri bulunuyor.

 • Adres: Náměstí Republiky 1, Prag 1
 • Açık: 09:00–22:00

Prag’daki Büyük Mağazalar

Prag alışveriş merkezleri büyük mağazalar

Bizde YKM, Boyner gibi katlı mağazacılık markalarının bir benzeri de hemen hemen tüm Avrupa ve Amerika’da da mevcut ki Prag da bir istisna değil bu konuda. Dolayısıyla Prag’de Nerede Alışveriş Yapılır yazısında bu tarz bir alışverişi tercih edenlere de iki önerim olacak.

Şehirde Marks & Spencer, Debenhams gibi diğer ülkelerden de department store seçenekleri var ancak ben Çek mağazalarından kısaca bahsetmek istiyorum.

My Narodni

Prag avm My Narodni

Ülkenin Komünist Dönemi’nde ticaret hayatına başlayan My Narodni o zamanlar Maj adıyla biliniyormuş. Birkaç kez el değiştirdikten sonra My adıyla devam eden 6 katlı mağazada hazır giyim, aksesuar, kozmetik, oyuncak, ev tekstili, mutfak ve elektronik ürünlerini tek çatı altında bulmak mümkün.

 • Adres: Národní 63/26, 110 00 Nové Město, Prag
 • Açık: 07:00–21:00

Bila Labut

Prag alışveriş merkezleri Bila Labut

Aslında ürün seçeneği olarak çok zengin sayılmaz ve içinde yer aldığı yapılar da çekici değil. Peki neden Bila Labut’u Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısına aldım?

Eğer ülkede alışveriş kültürünün 70’ler ve 80’lerde nasıl olduğunu görmek isterseniz gitmeniz geren adres burası. Kentte iki şubesi bulunan Bila Labut belki alışveriş için değil ama turistik amaçlarla görülebilir. Bir de süpermarketi gece 23:00’e kadar açık olduğu için.

 • Adres: Na Poříčí 23, Prag 1
  Açık: Hafta için 09:00–20:00, Cumartesi 09:00–18:00 ve Pazar 10:00–18:00 arası
  Adres: Václavské náměstí 59, Prag 1
  Açık: Hafta için 09:00–20:00, Cumartesi 09:00–18:00 ve Pazar 10:00–18:00 arası

Prag’daki Pazarlar

Prag'da alışveriş yapılacak yerler

İster sebze, meyve veya yerel lezzetler, ister hazır giyim, aksesuar, hediyelik eşya…. Bir şehrin pazarlarını gezmek renkli, hareketli ve diğer alışveriş seçeneklerine göre çok daha keyifli bir aktivite. Neyse ki Prag bu açıdan çok zengin. Ben size şehirdeki en önemli üç pazardan bahsetmek istiyorum.

Kolbenova Flea Market

Prag sokak pazarları Kolbenov Flea Market

Resimler ve duvar süslerinden mutfak araç gereçlerine kadar aklınıza dahi gelemeyecek çeşitte, çoğu Komünist Dönemden kalma ürünü bulabileceğiniz Kolbenova Flea Market aslında şehirde yakın geçmişte günlük hayatın nasıl olduğunu görmenize olanak sağlıyor ki sadece bu açıdan bile ziyaret edilebilir. Koleksiyonerlere önerebileceğim bir adres.

 • Adres: Kolbenova, 190 00, Prag 9
 • Açık: Cuma ve Cumartesi günleri 07:00–14:00

Prag Pazarı (Prazska trznice)

Prag'da alışveriş yapılacak yerler Prazska trznice

Sebze meyveden elektroniğe kadar hemen her şeyin açık havada satıldığı bir çeşit AVM gibi Prag Pazarı. Hem alışveriş hem de keyifli zaman geçirmek için ideal.

 • Adres: Bubenské nábřeží, Holešovice, Prag 7
 • Açık: Pazar hariç her gün 08:00–20:00

Havel Pazarı (Havelske trziste)

Prag alışveriş caddesi Havelske trziste

Yerel Prag lezzetleri ve biraz daha kaliteli objeleri ve hediyelik, hatıralık eşyaları bulabileceğiniz Havel Pazarı da aynen Prag Pazarı gibi görece turistik bir seçenek. Ancak tarihi 1232 yılına dayanan pazar fiyat anlamında gözünüzü korkutmasın zira pazarlık hemen her yerinde geçerli.

 • Adres: Havelská 13, 110 00 Staré Město, Prag
 • Açık: 06:00–19:00

Prag seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top