Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Prag’da nerede alışveriş yapılır  sorusunun cevabı çok çeşitli. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag alışveriş severlere gerek AVM, gerek sokak pazarları gerekse uluslararası ve yerel mağazaların sıra sıra dizildiği caddeler açısından fazlasıyla zengin bir alternatif sunuyor.

Tabii bu noktalara geçmeden önce Prag’dan ne alınır? onu da bilmeniz lazım ki bütçenizi, zamanınızı ona göre planlayabilesiniz.

Kuklalar, ahşap oyuncaklar, kristaller, ülkeye özgü lâl (garnet) taşından yapılmış aksesuarlar gibi geleneksel el sanatları, uluslararası zincir mağazaların yoğunluğu sebebiyle hazır giyim, kozmetik ve aksesuar, bunlar dışında kağıt helva (wafers), Çek biraları ve Becherovka likörü gibi yerel yiyecek ve içecekler de bu büyüleyici kentten alabileceklerinizin başında geliyor.

Gerçek bir alışveriş tutkununu asla eli boş göndermeyecek Prag, gittiği yerlerden hatıra veya ufak tefek hediyelik eşya almayı seven, daha mütevazi gezginler için de benzersiz bir destinasyon.

O yüzden gelin daha fazla zaman kaybetmeyelim ve Prag’da alışveriş için nerelere gitmelisiniz ona bakalım.

1. Charles Bridge – Old Town Meydanı

Charles Bridge Prag'da nerede alışveriş yapılır

Prag’ın simge yerlerinden Charles Köprüsü sadece turistik amaçla görmek için değil alışveriş için de ideal bir bölgenin içinde yer alıyor.

Charles Köprüsü’nden başlayarak Old Town Meydanı ve ardından Celetna Caddesi’nde devam eden güzergah Na Prikope Caddesi’nde son buluyor.

Aslında burada pek çok farklı obje bulmak mümkün olmakla birlikte ben özellikle mücevher ve takı alışverişi için tercih etmenizi öneririm.

Bu bölgede yer alan Parízská Caddesi özellikle lüks moda markalarının bulunabileceği, Karlova Caddesi de hediyelik eşya açısından zengin yerler.

2. Celetna Caddesi

Celetna Prag'da alışveriş yapılacak caddeler

Prag’dan ne alınır? yazısında bahsettiğim, geleneksel Prag el sanatlarına ait Çek porseleni, Bohem kristalleri, Marionette kuklalar veya ahşap oyuncaklar gibi hediye veya hatıra eşyalarını şehrin pek çok yerinde bulabilirsiniz.

Ancak Celetna Caddesi bu konuda en iddialı mağazalara ve ürün çeşitliliğine sahip. Almasanız bile gezip görmenizi tavsiye ederim.

3. Na Prikope Caddesi

Na Prikope Prag'da alışveriş yapılacak caddeler

Aslında Na Prikope Caddesi Prag’da nerede alışveriş yapılır yazısının devamında bahsedeceğim AVM’lerden birkaçına ve zincir mağazalara ev sahipliği yapıyor ve bu açıdan önemli bir yer.

Ancak Prag’ın bu en önemli alışveriş caddesi bundan çok daha fazlası ve hatta dünyadaki en önemli 20 cadde arasında da yer alıyor. Wenceslas Meydanı’nın altında bulunan Na Prikope Caddesi belki biraz daha high-end bir alışveriş için uygun bir adres.

4. Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı Prag'da nerede alışveriş yapılır

Çekce’de Václavské Námestí adıyla bilinen Wenceslas Meydanı aslında bir meydandan çok bulvara benziyor. Çek Tarihi’nde yer alan en önemli sosyal olaylar da burada yaşanmış dolayısıyla tarihi önemi de yüksek.

Küçük, yerel butiklerin uluslararası zincir mağazalarla yan yana yer aldığı Wenceslas Meydanı hem alışveriş hem de eğlence ve yeme içme aktiviteleri açısından zengin bir yer.

5. Lucerna Pasajı

Lucerna Pasaji Prag'da alışveriş

Lucerna Sarayı’nı yer altından Vodickova ve Stepanska Caddeleri’ne bağlayan Lucerna Pasajı aslında biraz turistik bir alışveriş sokağı.

Fotoğrafçılık, müzik enstrümanları, seramik ve çanta, cüzdan gibi alışveriş objelerinin bulunabileceği Lucerna Pasajı gerçekten alışveriş yapmanın yanında Aziz Ernceslas’ın ters dönmüş atının heykeli sebebiyle görülmesi gereken yerlerden de biri. Hatta kentteki en büyük pasaj da diyebilirim ki Novak Pasajı, Lucerna Sineması ve Lucerna Tiyatrosu’na da buradan bağlantılar var.

 • Adres: Vodičkova 36, Prag 1 (08:00-23:00)

6. Koruna Pasajı

Koruna Prag'da alışveriş
Kaynak: prague.eu

Prag’da nereden alışveriş yapılır yazısında bir pasaj daha önermek istiyorum. Wenceslas Meydanı’nın altında Art Nouveau stilinde inşa edilmiş Koruna Sarayı bulunuyor.

Tepesinde incilerle süslü taç ve devasa heykelleriyle ünlü olan bu yapının pasajında ise hazır giyim mağazaları, cafeler, saat ve aksesuar mağazaları ile birlikte kentin en büyük müzik mağazası Bontonland Megastore yer alıyor. Hem ufak tefek alışveriş yapmak hem de tarihi pasajı görmek için ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Václavské Náměstí 1, Prag 1 (09:00–20:00)

7. Prag Pazarı (Prazska Trznice)

Prazska Trznice Prag sokak pazarı
Kaynak: wikipedia

Sebze meyveden elektroniğe kadar hemen her şeyin açık havada satıldığı bir çeşit AVM gibi Prag Pazarı. Hem alışveriş hem de keyifli zaman geçirmek için ideal. Üstelik sık bir pazarlık da edebilirsiniz.

 • Adres: Bubenské nábřeží, Holešovice, Prag 7 (Pazar hariç her gün 08:00–20:00)

8. Havel Pazarı (Havelske Trziste)

Havelske Trziste Prag'da nerede alışveriş yapılır

Yerel Prag lezzetleri ve biraz daha kaliteli objeleri ve hediyelik, hatıralık eşyaları bulabileceğiniz Havel Pazarı da aynen Prag Pazarı gibi görece turistik bir seçenek. Ancak tarihi 1232 yılına dayanan pazar fiyat anlamında gözünüzü korkutmasın zira pazarlık hemen her yerinde geçerli.

 • Adres: Havelská 13, 110 00 Staré Město, Prag (06:00–19:00)

9. My Narodni

My Narodni Prag alışveriş merkezi
Kaynak: wikipedia

Prag’da nerede alışveriş yapılır yazısında bir tane de departmant store (çok katlı mağaza) olmasın mı?

Ülkenin Komünist Dönemi’nde ticaret hayatına başlayan My Narodni o zamanlar Maj adıyla biliniyormuş. Birkaç kez el değiştirdikten sonra My adıyla devam eden 6 katlı mağazada hazır giyim, aksesuar, kozmetik, oyuncak, ev tekstili, mutfak ve elektronik ürünlerini tek çatı altında bulmak mümkün.

 • Adres: Národní 63/26, 110 00 Nové Město, Prag (07:00–21:00)

10. Westfield Chodov

Westfield Chodov Prag'da nerede alışveriş yapılır
Kaynak: urw.com

2005 yılında açılan ve Prag’ın en büyük AVM’si olan Westfield Chodov AVM Chodov Metro İstasyonu’nun da hemen yanında yer alıyor. 4 katlı alışveriş merkezinde kitapçı, mücevher ve aksesuar mağazaları, kozmetik, hazır giyim, elektronik ve spor mağazalarından oluşan son derece zengin bir seçenek var.

AVM’de yer alan, sayısı 200’ün üzerindeki mağazalar arasında Esprit, H&M, Swarovski, Tommy Hilfiger, MAC, Nike, Zara, Sephora, Marks & Spencer gibi uluslararası zincir mağazalar da yer alıyor.

En alt katta yer alan süpermarket Albert’te ise Spa Wafers kağıt helvaları gibi Prag’dan almanızı önerdiğim yerel lezzetleri uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

 • Adres: Roztylská 2321/19, Prag 4 (10:00–21:00)

11. Myslbek Shopping Gallery

Myslbek Shopping Gallery Prag'da nerede alışveriş yapılır
Kaynak: myslbek.com

Na Prikope ve Ovocny Trh Caddeleri’ni bağlayan Myslbek Shopping Gallery aslında eski ve yeni Prag’ın da bir kombinasyonu. 1996 yılında açılan ve adını ünlü heykeltraş Josef Vaclav Myslbek’den alan Myslbek Binasının ön yüzünde yer alan devasa iki kanatlı kapısı da Eski ve Yeni Prag’ı simgeliyor.

Myslbek Shopping Gallery alışverişi yorucu bir deneyimden ziyade keyifli bir aktivite halinde gerçekleştirmek üzere dizayn edilmiş. Dairesel merkezinde dinlenmek ve bir şeyler yemek için Cafe Myslbek, Pizza Coloseum gibi restoranlar bulunuyor.

AVM’deki mağazalar arasında ise kozmetikten kitaba Korres, Mothercare, H&M, Vagabond, Gant gibi yüzlerce seçenek mevcut.

 • Adres: Na Příkopě 19-21, Prag 1 (Mağazalar 09:00–20:00, restoranlar 08:30–22:00)

12. Arkady Pankrac

Arcady Pankrac Prag alışveriş merkezi

Prag’ın tarihi şehir merkezinden çok da uzak sayılmayan ve daha çok modern yerleşim birimi olan Pankrac’da bulunan Arkady Pankrac daha az turistik olduğu için tercih edilebilecek AVM’lerden biri.

Süpermarket, cafe ve restoranlar dışında Zara, Yves Rocher, Bershka, Billabong, Calvin Klein, Esprit, Guess, H&M, Quicksilver, Sephora, The North Face, Esprit ve Guess gibi 125’den fazla mağazaya ev sahipliği yapan Arkady Pankrac’a ulaşım da son derece kolay. Pankrac Metro İstasyonu’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

 • Adres: Na Pankráci 86, Prag 4 (07:00–22:30)

13. Slovansky Dum

Slovansky Dum Prag'da nerede alışveriş yapılır
Kaynak: inyourpocket.com

Prag’da nerede alışveriş yapılır yazısının ilk maddelerinde Na Prikope Caddesi’ndan bahsetmiştim. Burasıoldukça zengin bir AVM seçeneğine sahip ki bunlardan biri de Slovansky Dum.

Restoran, cafe, sinema, konferans salonları, yerel mağazalar ve uluslararası zincirler dışında güzellik salonları ve bir de sinema bulunan Slovansky Dum 17. YY’dan kalma 2 tarihi yapıda bulunuyor. Dolayısıyla buraya sadece alışveriş için değil, Prag’ın tarihi yapılarına meraklıysanız aynı zamanda gezip görmek için de gidebilirsiniz.

Slovansky Dum Armani, Clinique, Calvin Klein, Nautica gibi mağazalar ve ödüllü Ambiente ve Kogo gibi restoranlarla biraz daha high-end bir alışveriş seçeneği.

Dolayısıyla mutlaka bir şeyler almak istiyorsanız bütçeyi yüksek tutmakta fayda var. Slovansky Dum’un merkezinde ayrıca bir de keyifli ve huzurlu bir Fransız Bahçesi de bulunuyor.

 • Adres: Na Příkopě 22, Prag 1 (10:00–20:00)

14. Vinohradsky Pavilion

Prag avm Vinohradska Pavilion
Kaynak: wikipedia

Devrimden sonra açılan ilk AVM olma unvanını taşıyan Vinohradsky Pavilion da La Perla, Sergio Tacchini, Tommy Hilfiger hibi hign-end markalara ev sahipliği yapıyor.

Belki de ülkenin kominizmden sonra kapitalist sisteme hemen ayak uyduramamasındandır, o dönemde açılan mağazaların çoğunluğu artık kapanmış durumda. Yine de alışveriş yapmasanız bile görmeyi isteyebileceğiniz güzellikte bir tarihi binada yer aldığı için ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Vinohradská 1200/50, 120 00 Praha 2-Vinohrady, Prag (10:00–19:30)

15. Palladium

Palladium Prag'da nerede alışveriş yapılır

180 mağaza ve 20 restoran ile alışveriş tutkunlarının Mekke’si diyebileceğim Palladium sıradışı mimarisi ile de dikkat çekiyor. Eskiden ordu evi olarak kullanılan bina 2007 yılında bir AVM olarak açılmış ve Marks & Spencer, H&M, Estee Lauder, Clinique, Lush, body Shop gibi zincir mağazalarla eski ve yeninin  benzersiz bir tezatını ortaya çıkarmış.

Palladium’u aynı zamanda yemekleri için de ziyaret edebilirsiniz çünkü restoran seçenekleri arasında sushi, Ortadoğu, Hint ve Avrupa seçenekleri bulunuyor.

 • Adres: Náměstí Republiky 1, Prag 1 (09:00–22:00)

16. Fashion Arena Prague Outlet AVM

Prag'da alışveriş Fahsion Arena Prague Outlet
Kaynak: viaoutlets.com

Gant, Esprit, Calvin Klein, Skechers, Desigual ve Trussardi gibi orta, orta üstü ve lüks segmente hitap eden markaların seri sonu ürünlerini %30-70 arası indirimlerle bulabileceğiniz Fashion Arena Prague Outlet şehrin biraz dışında.

Ancak bu tarz ürünlere düşkünseniz ve gittiğiniz yerlerde uygun fiyatla alışveriş yapmak istiyorsanız 25-30 dakikalık bir yolculuğu göze alıp Fashion Arena Prague Outlet’e uğramalısınız.

 • Adres: Zamenhofova 440, Praha – Štěrboholy, 108 00 (10:00 – 20:00)

Prag’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bu romantik şehirde alışveriş için gidebileceğiniz yerlerden bahsetmeye çalıştım.

Seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Prag gezi rehberi, Prag gezilecek yerler, Prag’da nerede kalınır?, Prag’da ne yapılır?, Prag havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi ve Prag’da ne yenir? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın