Prag’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

“Prag’da ne yapılır?” 30 yıl kadar önce şimdiki adı ile Çekya başkenti Prag “Kadife Devrimi” adı altında komünist rejime baş kaldıran barışçıl protestolarla tarihe imzasını attı. Ve o günden sonra da Prag Avrupa’nın en bohem turistik destinasyonlarından biri olmaya başladı.

Bir şehri ziyaret ettiğimde her zaman ilk önce turistik yerleri ve yapıları merak ederim. Ardından da kalan zamanda neler yapabileceğimi, şehirdeki konserleri, sergileri, varsa özel turları araştırırım.

Hem etkileyici mimarisi, hem komünist tarihi, hem Katolik ve Musevi dini yapıları hem de kozmopolit sosyal hayatıyla bugün Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olan Prag beklentileri farklı olsa da her yıl milyonlarca turisti kendine çekecek güzelliklere ve aktivitelere sahip.

Siz de benim gibi ziyaret ettiğiniz şehirdeki görülmeye değer yerler yanında yapılabilecek aktiviteleri de merak ediyor, mümkün olduğunca deneyimlemek istiyorsanız Prag’da ne yapılır? yazısında size sade bir liste sunacağım. Eğlence anlayışınıza ve beklentilerinize göre istediğinizi tercih edin ama Prag’ın tadını sonuna kadar çıkarmadan dönmeyin.

1. Prag Kalesi’ni gezin.

Prag'da ne yapılır? Prag Kalesi

Prag her ne kadar aktiviteler açısından da çok zengin olsa da sanırım Prag turuna başlamanın en keyifli yolu şehirde yer alan tarihi yapıları görmek.

Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau stilinin en güzel örneklerinden onlarca tarihi yapıya sahip olan şehir, mimari açıdan büyüleyici güzellikte. Peki bu tarihi yapıların en önemlisi hangisi derseniz.. Elbette Prag Kalesi

970 yılında ahşap bir kale olarak inşa edilen Prag Kalesi‘ne 11. YY’da kraliyet konutu, 14. YY’da Aziz Vitus Katedrali eklenmiş ve bu sürede sürekli restorasyonlar geçirerek büyümüş.

Kale yıllar boyunca Bohemia krallarının sarayı olmakla kalmamış bugün de Çek Cumhuriyeti Başkanı’nın resmi konutu ve şehre gelen turistlerin uğrak noktası. Aslında kalenin içerisinde Prag’da ne yapılır? yazısının devamında bahsedeceğim dini yapılardan St. Vitus Katedrali ve St. George’s Bazilikası, Eski Kraliyet Sarayı gibi tarihi ve turistik yerler de bulunuyor. Dolayısıyla Prag Kalesi görmeden dönmemeniz gereken en önemli yerlerden.

Prag’da ne yapılır? diye düşünenler için diğer önemli tarihi yapılar ise Charles Köprüsü, Celementium, Eski Şehir Meydanı ve Saat Kulesi, Yahudi Mahallesi (Josefov) ve Vysehrad Kalesi diyebilirim.

Prag Kalesi ziyaretini organize edilmiş bir turla, dertsiz, tasasız ve uygun fiyatlı bir deneyim olarak yaşamak isteyenlere önerim ise:

Rehberli Prag Kalesi Turu: Daha önceden katılmış olan 1000’e yakın kullanıcının 5 üzerinden 4,7 puan verdiği 3 saatlik bu tur paketine; kaleye çıkarken ihtiyaç duyacağınız tramvay bileti, kaleye giriş ücreti, kuyrukta beklemeden öncelikli olarak içeri giriş, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası ve Altın Yol’u görebileceğiniz rota ve İngilizce rehberlik hizmeti dahil.

Nereden bilet alırım, katedrali nasıl bulurum, oradan saraya nasıl geçiliyor gibi detaylarla uğraşmak istemeyenler, istese de zamanı olmayanlar için ideal bir seçenek diyebilirim.

Prag’daki görmeye değer yerler ve yapılar hakkında daha detaylı bilgi edinerek keyifli bir seyahat planlamak isterseniz Prag gezilecek yerler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2. Bir yürüyüş turunda rehber eşliğinde Prag’ı keşfedin.

Prag'da ne yapılır? Yürüyüş turu

Prag’da ne yapılır? yazısında biraz da keşif turlarından bahsetmek istiyorum. Aslında şehirdeki tarihi ve turistik yapıları ziyaret etmeden önce, şöyle bir 2-3 saatinizi ayırıp kentin en önemli sokaklarını dolaşmak ideal bir başlangıç.

Stare Mesto denilen, Tarihi Şehir Merkezi de bu keşif gezisini yapabileceğiniz en ideal yer. Rahat ayakkabılarınızı giyin ve yürümeye başlayın. Seyahatinizin kalanında nereleri görmek istediğinizi netleştirmeye başlayacaksınız.

3. Petrin Tepesi’nden Prag manzarasını seyredin.

Prag'da yapılacak şeyler manzara seyredin

Vlata Nehri kıyısındaki Petrin Tepesi hem şehrin en yeşil alanlarından hem de büyüleyici bir şehir manzarasına sahip.

Biraz hava alıp keyifle zaman geçirmek için Ujezd’den fünikülere binerek 300 metredeki tepeye çıkıp minyatür Eyfel Kulesi replikasını görmenizi ve Prag’ı bir de buradan seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim.

4. David Cerny’nin şehrin her yerindeki heykellerine yakından bakın.

Prag'da yapılması gerekenler David Cerny Heykel

Şehrin en ünlü heykeltraşı David Cerny’nin “tuhaf” eserleri Prag’ın farklı noktalarında sergileniyor. 10 garip görünüşlü bebekten oluşan Babies, Brownnosers ve Piss bunlar arasında en ünlüleri. Prag’da ne yapılır? diye düşünüyorsanız, David Cerny’yi ihmal etmeyin.

5. Prag’ın Bebek İsa’sını görün.

Prag'da neler yapılır? Bebek İsa

Mala Strana’da yer alan bebek İsa Heykeli (Jesus of Prague) İsa’yı bebek olarak gösteren bir Katolik heykel.

Eserin kendisi görülmeye değer olmasının yanında her gün yüzlerce turist ve Praglı da gelip bir dilek tutuyor burada. Siz de dilek tutmayı unutmayın.

6. Old Town Meydanı’nda zaman geçirin.

Prag'da ne yapılır? Prag Eski Şehir Meydanı turu

Prag’ın 10.YY’dan beri çok az değişim geçiren yerlerinden biri Old Town Meydanı. Aslında meydanın kendisi bile şehrin eski ve yeni mimari örneklerinin tadını çıkarmak için ideal ki bunun dışında müzisyenler, ressamlar, heyecanlı turistler de ortamı çok daha keyifli hale getiriyor.

Prag’da ne yapılır? diye soruyorsanız, sırada ne var diye düşünmeyi, bir sonraki durağınızı planlamayı bir kenara bırakıp Old Town Meydanı’nda keyifle birkaç saat geçirmeyi programınıza alın.

Kentteki konaklamanız hakkında henüz karar vermediyseniz Old Town çevresindeki otel alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Hatta Prag’daki turistik konaklamaya uygun tüm bölgeler hakkında detaylı bilgi edinmek için Prag’da nerede kalınır? yazımızı okumanızı da tavsiye ederim.

7. Sigmund Freud’un heykelini bulun.

Prag'da ne yapılır? Sigmund Freud Heykeli

Sigmund Freud’un heykeli kayıp mı? Değil. Stare Mesto sokaklarında yürüyüp ara sıra gökyüzüne bakmayı akıl ederseniz ünlü psikoanalistin 2 metre boyutundaki heykelinin metal bir askılıktan sarktığını göreceksiniz. Elbette tam lokasyonunu söylemeyeceğim.

(Bulamadınız mı? Tıklayın: Man Hanging Out)

8. Zizkov’un gece hayatını keşfedin.

Gece hayatını seviyor ve Prag’da ne yapılır? diye araştırıyorsanız Zizkov tam size göre. 300’den fazla bar ve pub’ın bulunduğu ve şehrin yerlilerinin yaşadığı bölge gece hayatıyla da ünlü.

Şehir turunu bitirdiğinizde kendinize dinlenmek için birkaç saat tanıyın, ve en casual halinizle Zizkov’a doğru yol alıp eğlencenin tadını çıkarın.

9. Kukla gösterisi izleyin.

Prag'da ne yapılır? kukla gösterisi

Çek Cumhuriyeti tarihi 12. YY’a uzanan kuklacılık ve kukla gösterileri ile ünlü. Dolayısıyla şehre yapacağınız ziyaretten bir kukla gösterisi izlemeden dönmek ülkenin en geleneksel aktivitelerinden birini kaçırmak demek.

Bu konudaki sözlerimi en iyi ve popüler kukla gösterilerini Marionette Tiyatrosu veya Spejbl & Hurvinek Tiyatrosu’nda izleyebileceğinizi söyleyerek noktalıyorum.

10. Vltava Nehri’nde tekne turu yapın.

Vltava tekne turu Prag'da yapılması gerekenler

Prag’ı bir de nehirden görmek ister misiniz? Tekne turu Prag’daki tarihi yapıları ve benzersiz mimariyi büyüleyici bir şehir manzarası eşliğinde seyretmenizi sağlayan keyifli bir aktivite.

Turlar en az 2 saat sürüyor ve bazıları öğle veya akşam yemeği de içeriyor.

11. Prag Çevresindeki Kasabalara Günübirlik Geziler Yapın

Prag'da ne yapılır? Konopiste Chateau

Eğer zamanınız varsa sizlere Parg çevresindeki şatolar, köy veya kasabalara günübirlik ziyaretler yapmanızı öneririm. Böylece turistik kent hayatının biraz dışına çıkıp gerçek Çekoslovak Kültürü’nü de yerinde görebilirsiniz.

Karlovy Vary, Nurnberg, Viyana gibi yakın şehirler yanında Yahudi Soykırımı’na dair en acı dolu hatıraları görebileceğiniz Lidice Köyü veya Konopiste Şatosu gibi daha yakın yerlere de gidebilirsiniz. Bu gezileri organize etmekle uğraşmak istemezseniz uygun fiyatlı paket tur seçenekleri de mevcut.

Bisikletle Günübirlik Konopiste Şatosu Turu: Kişi başı 75 Euro ücreti olan bu turda Prag – Viyana arasındaki bisiklet yolunun en güzel yerlerini bisikletle geçmek ve manzaranın tadını çıkarmak isterseniz bu günübirlik tur tam size göre.

Trenle Kanopiste’ye ulaşım, oradaki bisiklet ve güvenlik ekipmanları kiralama ücreti, şişe su, İngilizce rehberlik hizmeti ve Kanopiste Şatosu’nun bahçelerini ziyaretin dahil olduğu tur bir gününü keyifle şehir dışında geçirmek isteyenler için ideal.

Tabii ben sadece bisikletle Konopiste Şatosu turundan bahsettim ancak benzer turları da araştırarak ilginizi çeken birine katılabilirsiniz.

Özetle Prag’da Ne Yapılır?

Prag'da ne yapılır? Blog rehber

Prag’da ne yapılır? diye düşünenler umarım yazının sonunda az çok bir fikir edinebilmiştir. Ancak zamanı veya bütçesi kısıtlı olanlar için “mutlaka” yapın diyeceğim belli başlı aktiviteler de var.

Kentin tarihi bölgelerinde yürüyüş yapıp bu yapıları en azından dışından görmek, Prag Kalesi‘ni gezmek, Old Town Meydanı’nda dünyanın her yerinden gelen turistleri seyrederek dinlenmek ve bu arada alkol kullanıyorsanız Çek biralarını tatmak, biraz zamanınız kalırsa Vlatava Nehri’nden keyifli bir tekne turu yapmak bir Prag seyahatinin olmazsa olmazlarından.

Zamanınız varsa yakın çevredeki kasaba ve şehirlere günübirlik turları da mutlaka yapmanızı öneririm.

Prag’da ne yapılır? yazısında sizlere kentteki en ilginç ve popüler aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de güzel önerileriniz varsa yorum yapmanızdan mutlu oluruz.

Yorum yapın