Güney Kore

Doğu Asya’da, Kore Yarımadası’nın güneyinde bulunan Güney Kore, M.Ö. 3binli yıllara dayanan çok eski bir kültüre sahip, günümüzün tarih ve modernizmi aynı potada eritmiş başarılı Uzakdoğu ülkesi.

Tek kara sınırı Kuzey Kore’yle olan ülkenin 3 tarafı Japon Denizi, Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi’yle çevrili. 7. YY’dan 20. YY’a kadar çeşitli hanedanlıklar yönetiminde bağımsız bir ülke konumunu Çosan ismiyle sürdüren Güney Kore, 1910-1945 yılları arasındaki Japon sömürgesi olma durumundan 2.Dünya Savaşı sonrası kurtuluyor ama bu seferde kuzeyini Sovyetler Birliği, güneyini ise ABD işgal ediyor.

1950’de komünizmle yönetilen kuzeyin Sovyet subaylar komutasında ABD yönetimindeki güneye saldırmasıyla başlayan, BM kararıyla ülkemizin de 1 tugay göndererek katıldığı Kore Savaşı sonucundaysa günümüzde de devam eden Kuzey-Güney ayrılığı ve 2 devlet meydana çıkıyor.

Dongdeamun Pazarı, Ganbyeon’daki Tekno Pazarı ve Ulusal Büyükşehir Alanı’yla öne çıkan ve dünyanın en kalabalık onüçüncü şehri olan başkent Seul, kafe, bar ve restoranlarıyla çok canlı bir şehir olan Incheon, plajları ve enfes deniz mahsüllü restoranlarıyla Busan ile UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesi’ndeki Jeju Adası gibi görülmesi gereken birçok şehri ve bölgesi bulunan Güney Kore, sebzeli ve bol baharatlı et yemekleri, bizdeki ocak başı keyfini hatırlatan Kore barbeküsü, sınırsız balık çeşitleriyle de damak zevkinize hitap ediyor. Güney Kore Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Seul'de nerede kalınır?

Seul’de Nerede Kalınır? Popüler 6 Bölge

Seul’de nerede kalınır?Seul, dünyanın en gelişmiş şehirleri arasında sayılıyor. Güney Kore‘nin başkenti, bir yandan modern atmosferi ile konuklarını büyülerken diğer yandan kökenleri yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerinden de kopmadığını kanıtlıyor.

Seul'den ne alınır?

Seul’den Ne Alınır? En Güzel 15 Hediye

“Seul’den ne alınır?” Konu Seul’de alışveriş olunca tıpkı tarihi ve yemek kültürü gibi sunacağı seçeneklerin bir sınırı yok. Haliyle çeşitlilik fazla olunca önce nereye gidelim? Ne alalım? Diye bir çıkmaza düşürüyor insanı bu şehir.

Seul'de ne yenir?

Seul’de Ne Yenir? En Popüler 15 Lezzet

“Seul’de ne yenir?” Türkiye ile sıcak ilişkiler içinde olan Güney Kore, ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden dört mevsim boyunca çok sayıda turist çekiyor. Seul ise hem ülkenin başkenti hem de dünyanın en büyük şehirlerinden biri. Seul mutfağındaki lezzetler şehrin birçok yönüyle olduğu gibi yemekleriyle de ilgi çekmesini sağlıyor.

Seul Havaalanı Ulaşım Rehberi

Seul Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu bu kente ilk defa gidecekler için tedirgin edici bir araştırma olabilir. Hatta daha önceden gitmiş olanlar için bile. Ancak havaalanı son derece düzenli, sistemli bir yer ve Seul de ulaşım açısından diğer Asya kentlerine kıyasla çok daha avantajlı bir şehir. Dolayısıyla endişeye gerek yok.

seul gezilecek yerler rehberi

Seul Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer!

Seul gezilecek yerler listesi hazırlamadan Güney Kore‘nin başkentine gitmek iki nedenden dolayı oldukça riskli. Bu durumun ilk nedeni, kent merkezinin dört bir yanına dağılmış çok sayıda cazibe merkezi, müze ve tarihi yapının bulunması. İkinci sebep ise bu yerleri gelişigüzel bir gezi programı oluşturup ziyaret etmenin ciddi zaman kayıplarına yol açması.