Güney Kore

Doğu Asya’da, Kore Yarımadası’nın güneyinde bulunan Güney Kore, M.Ö. 3binli yıllara dayanan çok eski bir kültüre sahip, günümüzün tarih ve modernizmi aynı potada eritmiş başarılı Uzakdoğu ülkesi.

Tek kara sınırı Kuzey Kore’yle olan ülkenin 3 tarafı Japon Denizi, Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi’yle çevrili. 7. YY’dan 20. YY’a kadar çeşitli hanedanlıklar yönetiminde bağımsız bir ülke konumunu Çosan ismiyle sürdüren Güney Kore, 1910-1945 yılları arasındaki Japon sömürgesi olma durumundan 2.Dünya Savaşı sonrası kurtuluyor ama bu seferde kuzeyini Sovyetler Birliği, güneyini ise ABD işgal ediyor.

1950’de komünizmle yönetilen kuzeyin Sovyet subaylar komutasında ABD yönetimindeki güneye saldırmasıyla başlayan, BM kararıyla ülkemizin de 1 tugay göndererek katıldığı Kore Savaşı sonucundaysa günümüzde de devam eden Kuzey-Güney ayrılığı ve 2 devlet meydana çıkıyor.

Dongdeamun Pazarı, Ganbyeon’daki Tekno Pazarı ve Ulusal Büyükşehir Alanı’yla öne çıkan ve dünyanın en kalabalık onüçüncü şehri olan başkent Seul, kafe, bar ve restoranlarıyla çok canlı bir şehir olan Incheon, plajları ve enfes deniz mahsüllü restoranlarıyla Busan ile UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesi’ndeki Jeju Adası gibi görülmesi gereken birçok şehri ve bölgesi bulunan Güney Kore, sebzeli ve bol baharatlı et yemekleri, bizdeki ocak başı keyfini hatırlatan Kore barbeküsü, sınırsız balık çeşitleriyle de damak zevkinize hitap ediyor. Güney Kore Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Scroll to Top