Seul Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu bu kente ilk defa gidecekler için tedirgin edici bir araştırma olabilir. Hatta daha önceden gitmiş olanlar için bile. Ancak havaalanı son derece düzenli, sistemli bir yer ve Seul de ulaşım açısından diğer Asya kentlerine kıyasla çok daha avantajlı bir şehir. Dolayısıyla endişeye gerek yok.

Şehirde ana havalimanı Incheon ve daha küçük ancak merkeze daha yakın konumda yer alan eski havalimanı Gimpo olmak üzere iki havaalanı mevcut. Ki uçuşunuz hangisine olursa olsun tren, otobüs, metro gibi toplu taşıma seçenekleri fazlasıyla yeterli.

Ancak Türkiye’den sadece Incheon Havaalanı’na uçuş gerçekleştirildiği için Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bu havaalanından şehir merkezine veya direkt otelinize ulaşım seçenekleri, bunların ne kadar süre aldığı, sefer sıklıkları ve fiyatlarından bahsederek, sizler için -şimdilik- bir soru işareti olan konuları açıklığa kavuşturalım.

Incheon Havaalanı Seul Şehir Merkezi Ulaşım

Incheon Uluslararası Havalimanı Ulaşım Seçenekleri

Sadece Seul’un değil tüm dünyanın en büyük, en yoğun havaalanlarından biri olan Incheon Havaalanı şehrin 50 kilometre batısında, sadece bu amaçla yapılmış yapay bir ada üzerinde yer alıyor.

2 terminali olan havaalanı içerisinde her havaalanında görmeye alışık olduğumuz alışveriş ve yeme içme yerleri dışında bir buz pateni pisti, casino, oyun salonu, bahçeler ve spa da yer alıyor ki buna uçakların iniş ve kalkışında geçen sürelerin de ortalama 15 dakika ile dünyadaki en hızlı süreler olduğunu eklerseniz Incheon Havaalanı’nın her yıl “dünyanın en iyi havalimanı” ödüllerini toplamasının sebebini anlayabilirsiniz.

Türkiye’den sadece Türk Hava Yolları’nın sefer düzenlediği Incheon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise son derece konforlu ve hızlı. Seçiminizi belirleyecek olan detay çoğunlukla fiyat olacaktır.

1. Tren

Incheon Uluslararası Havalimanı Treni

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında yer alan tren hem hızlı, hem ucuz hem de konforlu bir yol. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey, havaalanından iki farklı destinasyona trenler kalktığı.

Maglev trenleri havaalanı ile havaalanının bulunduğu yarımadanın güneybatısında yer alan Yongyu arasında ulaşım sağlıyor. Yazımızın konusu olmadığı için bu kısmı uzatmayacağım ancak şehir merkezine gitmek istiyorsanız “Maglev” trenlerine bin-me-me-niz gerektiğini söylemek için burada kısaca bahsetmek istedim.

Yazımızın konusu olan ve şehir merkezine giden AREX trenleri de ikiye ayrılıyor bu arada. Her ikisi de Terminal 2’nin altında yer alan tren istasyonundan, ancak farklı platformlardan kalkan trenler Seul Merkez İstasyonu’na gidiyor. Farkı ise:

Bu trenlerden ilki “All-Stop Train” denilen ve güzergah üzerinde şehrin diğer havalimanı Gimpo Havaalanı da dahil toplam 11 durakta duran trenler. All-Stop trenlerle Seul Merkez İstasyonu’na ulaşım yaklaşık 1 saat sürüyor.

All-Stop trenlerinin önemli bir avantajı ise Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım güzergahı üzerinde Geomam İstasyonu ve sonrasındaki tüm istasyonlarda şehrin metro hatları ile de bağlantı yapıyor olması. Dolayısıyla tam şehir merkezine değil, şehrin içinde farklı bölgelere gidecek olanlar için de ideal bir ulaşım aracı bu trenler.

Diğeri ise “Express Train” olarak bilinen ve Seul Merkez İstasyonu’na direkt giden, hiçbir istasyonda durmayan ekspres trenler. Ki bunlarla yolculuk da yaklaşık 50 dakika sürüyor. Ekspress trenlerde yolculara ayrıca ücretsiz WiFi sunuluyor ve bir başka avantajı ise, dönüş yolculuğunda Terminal 1’deki lounge’a ücretsiz giriş de veriliyor.

Bilet fiyatları ekspress tren için, yetişkin ücreti 9.000 KRW (yaklaşık 7,65 USD), çocuk ücreti 7.000 KRW (yaklaşık 6 USD) şeklinde.

All-Stop trenlerde bilet fiyatları ise yetişkinler için 4.750 KRW, çocuklar için 2.200 KRW. Bu fiyat Incheon Havaalanı Terminal 2’den Seul Merkez İstasyonu’na olan fiyat. Daha kısa mesafeler için ücret de daha düşük.

05:00 – 00:00 saatleri arasında sefer yapan trenlerin All-Stop olanları her 10 dakikada bir, Express olanları ise yarım saatte bir kalkıyor. Biletler ise istasyonlardaki makinelerden satın alınıyor.

2. Otobüs

Seul Havaalanı Otobüsü

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında uygun fiyatlı bir başkası da otobüsler. City Limousine Bus firması tarafından işletilen otobüsler Seul içerisinde farklı noktalara ve başka şehirlere de yolcu taşıyor.

Elbette trene kıyasla biraz daha uzun süren bir yolculuk ancak konforlu otobüslerle şehrin çeşitli noktalarına ulaşım sağlaması sebebiyle tercih edilebilir.

Otobsüs biletlerini Terminal 1’de geliş katında ve 9 no’lu çıkışların yanında, Terminal 2’de 2nd Transportation Center’daki bilet ofislerinden satın alabilirsiniz.

Otobüslerin kalkış noktası ise Terminal 1’de,  ve 6 no’lu çıkışlardan sonraki Seoul Otobüs Durakları, Terminal 2’de de Transport Center. Daha da güvenlisi iniş yaptığınız terminalde “bus” tabelalarını da takip edebilirsiniz. Resmi sitesi için tıklayın.

3. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Seul Havaalanı Özel Transfer Paketleri

Güney Kore, özellikle ilk defa gidenler için, dillerinin ve alfabelerinin farklılığından dolayı zor bir ülke. Seul ise dev bir metropol. Dolayısıyla bazılarının konfor ve güven araması çok normal.

Ki kalabalık seyahat edenler, çok valiz taşıyanlar için de toplu taşımadan uzak durmak önemli olabiliyor.

Bu yüzden daha konforlu, kişiye özel transfer seçeneklerinden de Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yazısında bahsetmek istiyorum. Ve bunlardan ilki özel transferler.

Havaalanının çıkış kapısında, üzerinde adınız yazılı bir pankartla karşılanacağınız, şoför tarafından doğrudan otelinize bırakılacağınız özel transfer seçenekleri konfor ve güvenlik arayanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Bir öneri: 

Incheon Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Grup Transferi: Incheon Havaalanı’ndan otelinize direkt transfer sunan paketi isterseniz tek başına, isterseniz 9 kişiye kadar -birlikte seyahat ettiğiniz- grup olarak kullanabilirsiniz. Pakete konforlu araçlarla ulaşım, İngilizce konuşan şoför tarafından havaalanında karşılama, tüm otoyol ve park ücretleri dahil.

Otellerin “hotel pick up” adı verilen hizmeti de benzer bir sistem. Eğer toplu taşıma ile uğraşmak istemiyorsanız ve taksilere de güvenmiyorsanız kalacağınızın otelin sizin için karşılama ayarlaması da mümkün.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız rezervasyon onayındaki “tesisle iletişime geç” sekmesinden otele mesaj atabilir, karşılama yapıp yapamayacaklarını ve yapıyorlarsa fiyatını sorabilirsiniz.

Fiyat da size uygun gelirse yine mesajla karşılamanızı organize edebilirsiniz.

4. Taksi

Incheon Uluslararası Havalimanı Taksi Bilgileri

Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım için taksiler de konforlu bir başka seçenek. Yalnız havaalanı çıkışında farklı taksi grupları göreceksiniz, çünkü Incheon, Seul, Gyeonggi gibi şehirlere giden farklı taksiler mevcut.

Terminal 1’de 6 ve 7 no’lu çıkışlardan, Terminal 2’de de 4 ve 5 no’lu çıkışlardan dışarı çıktığınızda göreceğiniz Seul taksilerinin açılış ücreti 3.800 KRW ve sonrasında kilometre başına 760 KRW ücretlendirme yapılıyor. Bu anlamda Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım ücreti ortalama 35-40 USD civarında tutacaktır.

Taksilere ödemeyi ise nakit veya kredi kartıyla yapmak mümkün.

Özetle Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Seul Havaalanı Ulaşım Rehberi

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda tüm alternatiflerden bahsettim. Bunlar arasında en hızlısı AREX’in ekspres trenleri. Tabii bu trenlerle sadece Seul Merkez İstasyonu’na gidebiliyorsunuz ve oteliniz istasyonun dibinde değilse oradan da aktarma yapmanız gerekecek.

Bu açıdan AREX’in All-Stop trenleri, istediğiniz yerde metroya aktarma yapabileceğiniz için çok daha avantajlı aslında. Ki fiyatı da eksprese kıyasla daha uygun.

Otobüs ise trene kıyasla pahalı olmakla birlikte şehir içinde farklı noktalara direkt ulaşım sağladığı için avantajlı.

İndi bindi ile uğraşmak istemeyenler içinse en ideal yol yazının başında örnek verdiğim havaalanı karşılama hizmeti veya taksiler diyebilirim.

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız Seul’de nerede kalınır? ve Seul gezilecek yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın