Ana Sayfa » Asya » Güney Kore » Seul » Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Seul havaalanı ulaşım transfer

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım bu kente ilk defa gidecekler için tedirgin edici bir organizasyon olabilir. Hatta daha önceden gitmiş olanlar için bile. Ancak havaalanı son derece düzenli, sistemli bir yer ve Seul de ulaşım açısından diğer Asya kentlerine kıyasla çok daha avantajlı bir şehir. Dolayısıyla endişeye gerek yok.

Şehirde ana havalimanı Incheon ve daha küçük ancak merkeze daha yakın konumda yer alan eski havalimanı Gimpo olmak üzere iki havaalanı mevcut. Ki uçuşunuz hangisine olursa olsun tren, otobüs, metro gibi toplu taşıma seçenekleri fazlasıyla yeterli.

O zaman Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında her iki havalimanından da şehir merkezine veya direkt otelinize ulaşım seçenekleri, bunların ne kadar süre aldığı, sefer sıklıkları ve fiyatlarından bahsederek, sizler için -şimdilik- bir soru işareti olan bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri (Tüm Havaalanları)

Gimpo Uluslararası Havaalanı transfer seçenekleri

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri, her iki havaalanı açısından da, aslında çok zengin ve uygun fiyatlı da. Ancak Güney Kore, özellikle ilk defa gidenler için, dillerinin ve alfabelerinin farklılığından dolayı zor bir ülke. Seul ise dev bir metropol. Dolayısıyla bazılarının konfor ve güven araması çok normal.

Ki kalabalık seyahat edenler, çok valiz taşıyanlar için de toplu taşımadan uzak durmak önemli olabiliyor.

Bu yüzden, Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine geçmeden önce, böyle bir ihtiyacı olanlar için havaalanı karşılama hizmeti önerisi de bırakmak istiyorum.

Incheon Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Grup Transferi: Kişi başı 120.000 KRW (yaklaşık 105 USD) ücreti olan transfer paketini isterseniz tek başına, isterseniz 9 kişiye kadar -birlikte seyahat ettiğiniz- grup olarak kullanabilirsiniz.

Pakete İngilizce konuşan şoför tarafından havaalanında karşılama, tüm otoyol ve park ücretleri ile konforlu araçlarla otelinizin kapısına transfer dahil. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Incheon Havaalanı Seul Şehir Merkezi Ulaşım

Gimpo Uluslararası Havaalanı seul transfer

Sadece Seul’un değil tüm dünyanın en büyük, en yoğun havaalanlarından biri olan Incheon Havaalanı şehrin 50 kilometre batısında, sadece bu amaçla yapılmış yapay bir ada üzerinde yer alıyor.

2 terminali olan havaalanı içerisinde her havaalanında görmeye alışık olduğumuz alışveriş ve yeme içme yerleri dışında bir buz pateni pisti, casino, oyun salonu, bahçeler ve spa da yer alıyor ki buna uçakların iniş ve kalkışında geçen sürelerin de ortalama 15 dakika ile dünyadaki en hızlı süreler olduğunu eklerseniz Incheon Havaalanı’nın her yıl “dünyanın en iyi havalimanı” ödüllerini toplamasının sebebini anlayabilirsiniz.

Türkiye’den sadece Türk Hava Yolları’nın sefer düzenlediği Incheon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise son derece konforlı ve hızlı. Seçiminizi belirleyecek olan detay çoğunlukla fiyat olacaktır.

Tren

Seul havaalanı ulaşım tren

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında yer alan tren hem hızlı, hem ucuz hem de konforlu bir yol. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey, havaalanından iki farklı destinasyona trenler kalktığı.

Maglev trenleri havaalanı ile havaalanının bulunduğu yarımadanın güneybatısında yer alan Yongyu arasında ulaşım sağlıyor. Yazımızın konusu olmadığı için bu kısmı uzatmayacağım ancak şehir merkezine gitmek istiyorsanız “Maglev” trenlerine bin-me-me-niz gerektiğini söylemek için burada kısaca bahsetmek istedim.

Yazımızın konusu olan ve şehir merkezine giden AREX trenleri de ikiye ayrılıyor bu arada. Her ikisi de Terminal 2’nin altında yer alan tren istasyonundan, ancak farklı platformlardan kalkan trenler Seul Merkez İstasyonu’na gidiyor. Farkı ise:

Bu trenlerden ilki “All-Stop Train”denilen ve güzergah üzerinde şehrin diğer havalimanı Gimpo Havaalanı da dahil toplam 11 durakta duran trenler. All-Stop trenlerle Seul Merkez İstasyonu’na ulaşım yaklaşık 1 saat sürüyor.

Seul havaalanı ulaşım havaalanı treni

All-Stop trenlerinin önemli bir avantajı ise Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım güzergahı üzerinde Geomam İstasyonu ve sonrasındaki tüm istasyonlarda şehrin metro hatları ile de bağlantı yapıyor olması. Dolayısıyla tam şehir merkezine değil, şehrin içinde farklı bölgelere gidecek olanlar için de ideal bir ulaşım aracı bu trenler.

Diğeri ise “Express Train” olarak bilinen ve Seul Merkez İstasyonu’na direkt giden, hiçbir istasyonda durmayan ekspres trenler. Ki bunlarla yolculuk da yaklaşık 50 dakika sürüyor. Ekspress trenlerde yolculara ayrıca ücretsiz WiFi sunuluyor ve bir başka avantajı ise, dönüş yolculuğunda Terminal 1’deki lounge’a ücretsiz giriş de veriliyor.

Bilet fiyatları ekspress tren için, yetişkin ücreti 9.000 KRW (yaklaşık 7,65 USD), çocuk ücreti 7.000 KRW (yaklaşık 6 USD) şeklinde.

All-Stop trenlerde bilet fiyatları ise yetişkinler için 4.750 KRW, çocuklar için 2.200 KRW. Bu fiyat Incheon Havaalanı Terminal 2’den Seul Merkez İstasyonu’na olan fiyat. Daha kısa mesafeler için ücret de daha düşük.

05:00 – 00:00 saatleri arasında sefer yapan trenlerin All-Stop olanları her 10 dakikada bir, Express olanları ise yarım saatte bir kalkıyor. Biletler ise istasyonlardaki makinelerden satın alınıyor.

Otobüs

Seul havaalanı ulaşım otobüs

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında uygun fiyatlı bir başkası da otobüsler. City Limousine Bus firması tarafından işletilen otobüsler Seul içerisinde farklı noktalara ve başka şehirlere de yolcu taşıyor.

Elbette trene kıyasla biraz daha uzun süren bir yolculuk ancak konforlu otobüslerle şehrin çeşitli noktalarına ulaşım sağlaması sebebiyle tercih edilebilir.

Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım açısından kullanılabilecek birkaç otobüs hakkında detaylı bilgiyi ise tablo halinde vereyim ki işinize yarayanı aradan seçmeniz kolay olsun.

Gimpo Uluslararası Havaalanı otobüs saatleri

Otobsüs biletlerini Terminal 1’de geliş katında ve 9 no’lu çıkışların yanında, Terminal 2’de 2nd Transportation Center’daki bilet ofislerinden satın alabilirsiniz.

Otobüslerin kalkış noktası ise Terminal 1’de,  ve 6 no’lu çıkışlardan sonraki Seoul Otobüs Durakları, Terminal 2’de de Transport Center. Daha da güvenlisi iniş yaptığınız terminalde “bus” tabelalarını da takip edebilirsiniz.

Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Seul havaalanı ulaşım otel servisi

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine otellerin “hotel pick up” adı verilen hizmeti ile devam edelim.

Eğer toplu taşıma ile uğraşmak istemiyorsanız ve taksilere de güvenmiyorsanız kalacağınızın otelin sizin için karşılama ayarlaması da mümkün.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız rezervasyon onayındaki “tesisle iletişime geç” sekmesinden otele mesaj atabilir, karşılama yapıp yapamayacaklarını ve yapıyorlarsa fiyatını sorabilirsiniz.

Fiyat da size uygun gelirse yine mesajla karşılamanızı organize edebilirsiniz.

Taksi

Gimpo Uluslararası Havaalanı taksi

Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım için taksiler de konforlu bir başka seçenek. Yalnız havaalanı çıkışında farklı taksi grupları göreceksiniz, çünkü Incheon, Seul, Gyeonggi gibi şehirlere giden farklı taksiler mevcut.

Terminal 1’de 6 ve 7 no’lu çıkışlardan, Terminal 2’de de 4 ve 5 no’lu çıkışlardan dışarı çıktığınızda göreceğiniz Seul taksilerinin açılış ücreti 3.800 KRW ve sonrasında kilometre başına 760 KRW ücretlendirme yapılıyor. Bu anlamda Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım ücreti ortalama 35-40 USD civarında tutacaktır.

Taksilere ödemeyi ise nakit veya kredi kartıyla yapmak mümkün.

Gimpo Havaalanı Seul Şehir Merkezi Ulaşım

Seul havaalanı ulaşım seul

Seul’ün 15 kilometre batısında yer alan Gimpo Havaalanı Incheon açılmadan önce kentin ana havalimanıymış. Incheon Havalimanı’nın bu görevi devralmasıyla şehrin ikincil havaalanı olmuş.

Buraya Türkiye’den direkt uçuş yok ancak aktarmalı uçuşlar sonucunda Gimpo Havaalanı’na inecek olanlar olabilir diye Gimpo Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım alternatiflerinden de kısaca bahsedeceğim.

Ve ne şans ki Gimpo Havaalanı, Incheon Havaalanı ve Seul’ün tam ortasında yer alıyor. Dolayısıyla aslında Incheon Havalimanı’ndan Seul şehir merkezine giden her yok Gimpo Havalimanı’ndan da geçiyor.

Tren

Seul havaalanı ulaşım tren

Gimpo Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki ilk toplu taşıma, Incheon Havaalanı’ndan kalkan ve Gimpo Havaalanı’nda duran AREX’in All-Stop Trenler. Bu trenlerle ilgili detaylı bilgiyi Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım bölümünde vermiştim.

Burada sadece Gimpo Havaalanı’ndan Seul Merkez İstasyonu’na ulaşım için biletlerin 1450 KRW olduğu bilgisini eklemem yeterli sanırım.

Metro

Seul havaalanı ulaşım metro

Gimpo Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım açısından en hızlı yol metro. Üstelik bu yolla tüm şehre bir ağ gibi yayılmış olan metro hattına direkt dahil olacağınız için otelinizin konumu fark etmeksizin gerekli bağlantıları kullanarak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

5 ve 9 no’lu metro hatları Gimpo Havaalanı’ndan geçiyorve tek kullanımlık biletlerin ücreti 1.250 KRW. Yalnız bu fiyat 10 kilometrelik seyahatler için geçerli, 10-50 kilometre arasında her 5 kilometre için fiyata 100 KRW ekleniyor. Ki bunu, bilet satın alırken ineceğiniz istasyonu seçeceğiniz için sistem otomatik hesaplıyor zaten.

Eğer Seul seyahatiniz sırasında metroyu sık sık kullanacaksanız farklı bilet seçenekleri de mevcut. Metro biletlerini ise istasyonlardaki makinelerden satın alabilirsiniz. Seul metro haritasını görmek için tıklayın:

  • seoulsublet.com/wp-content/uploads/2018/02/seoul_map2018.jpg

Taksi

Seul havaalanı ulaşım taksi fiyatları

Gimpo Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonuncusu ise taksiler. Havaalanı çıkışındaki taksi sırasından binebileceğiniz lisanslı taksilerle merkezdeki herhangi bir yere ulaşım yaklaşık yarım saat sürüyor ve taksimetre tarifesi de Incheon Havaalanı Seul şehir merkezi ulaşım bölümünde bahsettiğim şekilde.

Tabii mesafenin yakınlığından dolayı burada toplam tutar 15-20 USD civarında olacaktır.

Özetle Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Seul havaalanı ulaşım transfer

Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda tüm alternatiflerden bahsettim. Bunlar arasında en hızlısı, Incheon Havaalanı özelinde, AREX’in ekspres trenleri. Ancak bu trenlerle sadece Seul Merkez İstasyonu’na gidebiliyorsunuz ve oteliniz istasyonun dibinde değilse oradan da aktarma yapmanız gerekecek.

Bu açıdan AREX’in All-Stop trenleri, istediğiniz yerde metroya aktarma yapabileceğiniz için çok daha avantajlı aslında. Ki fiyatı da eksprese kıyasla daha uygun.

Otobüs ise trene kıyasla pahalı olmakla birlikte şehir içinde farklı noktalara direkt ulaşım sağladığı için avantajlı.

İndi bindi ile uğraşmak istemeyenler içinse en ideal yol yazının başında örnek verdiğim havaalanı karşılama hizmeti veya taksiler diyebilirim.

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top