Antalya

Ülkemizin güneyinde  640 km’lik bir sahil şeridine yayılan Antalya 2.5 milyona yaklaşan nüfusuyla aynı zamanda en kalabalık beşinci şehrimiz. Türkiye’nin en çok yabancı turist çeken şehri olan Antalya,  misafirlerine sonsuz seçenek sunabiliyor. Şehrin doğusundan batısına ince kumlu,  mavi bayraklı onlarca plajı var. Kleopatra ve Kaputaş Plajları dünyaca ünlü plajlardan sadece  ikisi.

Antalya’nın doğusundaki Side ve Alanya bölgelerinde ve batısındaki Kemer’de 5 yıldızlı oteller yoğun olarak görülürken Olimpos-Kaş arasındaki sahil şeridinde daha çok küçük oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Kano, sörf, tüplü dalış, şnorkel, parasailing, tekne turları ve yamaç paraşütü Antalya ve çevresinde yapılacaklardan sadece birkaçı.

İnsanlığın bilinen en eski yerleşim yeri olan merkeze 30 km uzaklıktaki Karain Mağarası  tahmini 500 bin yıllık mirasıyla şehrin sahip olduğu düzinelerce mağaranın en ünlüsü. Yine tarihte bilinen en eski yollardan Likya Yolu’nun çok büyük bir bölümü de Antalya şehri sınırlarına dahil.

Likya Yolu sizlere doğa ve yürüyüş sporları yapma imkanı verirken aynı zamanda yol üzerinde bulunan binlerce antik kalıntı ve yerleşim yerini de görme fırsatı sunuyor. Bizce Antalya tekrar tekrar ziyaret edilmesi ve her seferinde başka bir özelliği keşfedilmesi gereken, güzelliklerle dolu sonsuz seçenekler diyarı.

Antalya gezilecek yerler listesi

Antalya Gezilecek Yerler – En Güzel 75 Yer

Turistik açıdan cazibeli olan hemen her şeyi sunan bir şehir Antalya. Binlerce yıl öncesinden kalma antik kentler, müzeler, doğa harikaları, birbirinden güzel mavi bayraklı plajlar, outdoor sporlar, eğlence ve alışveriş merkezleri derken “Antalya gezilecek yerler” listesi de haliyle oldukça geniş.

Kemer'de nerede kalınır? blog rehber

Kemer’de Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

Kemer’de nerede kalınır? Sizin de bu sorunun cevabına ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz! Bu rehberde Kemer’de konaklama için en ideal bölgelerden en güzel Kemer otellerine, bölgelerin farklılaşan özelliklerinden otellerin olanaklarına birçok konuyu kendi deneyimlerimden yola çıkarak ele aldım.

Antalya'da nerede kalınır? blog rehber

Antalya’da Nerede Kalınır? En İyi 8 Bölge & Oteller

Antalya’da nerede kalınır? Antalya, Türkiye’de yaz tatili için hem yerli hem yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehir. Masmavi plajları, doğası, gezilecek yerleri, gece hayatı, mutfağı ve daha birçok olanağıyla unutulmaz bir yaz tatili yaşayabilirsiniz. Tabii ki tüm bunları en keyifli şekilde, tam hayalinizdeki gibi yaşamak için Antalya’da otel seçiminizi iyi yapmalısınız.

Phaselis Antik Kenti tarihi plajları

Phaselis Antik Kenti & Phaselis Plajı

Kemer‘e 15 dakika Antalya‘ya ise 45 dakika uzaklıktaki Phaselis Antik Kenti benim en favori deniz tatili rotalarım arasında yer alıyor. Doğa ile iç içe, müzik gürültüsü olmadan, tarihi kalıntıların arasında kafa dinlemek istiyorsanız burası tam sizlik olabilir.