Antalya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 75 Yer (2022)

Turistik açıdan cazibeli olan hemen her şeyi sunan bir şehir Antalya. Binlerce yıl öncesinden kalma antik kentler, müzeler, doğa harikaları, birbirinden güzel mavi bayraklı plajlar, outdoor sporlar, eğlence ve alışveriş merkezleri derken “Antalya gezilecek yerler” listesi de haliyle oldukça geniş.

Antalya gezginleri için detaylı bilgilerin, öneri ve uyarıların yer aldığı kapsamlı bir liste hazırladım. Gezi rehberinin birçok gezgin gibi sizin için de iyi bir kaynak olacağını umuyorum.

BUNLARA DİKKAT

Antalya’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Antalya’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Antalya seyahatinizde konaklama için Konyalatı’ndaki Crowne Plaza Antalya ya da daha lüks yer arıyorsanız Lara’daki Titanic Mardan Palace adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi (Şehir Merkezi)

Antalya gezilecek yerler içeriğinin ilk bölümünde şehir merkezi ve çevresindeki turistik noktalardan oluşan bir liste sunuluyor. Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler hakkındaki en sağlıklı bilgileri resmi web sitelerinden takip etmenizde fayda var.

Bu arada Antalya şehir merkezi ve Antalya çevresinde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Antalya gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz. Hadi başlayalım…

1. Kaleiçi

Kaleiçi Antalya

Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sırasında tarihi zenginlikleriyle ünlü Kaleiçi bulunuyor. Burası şehrin 5 merkez ilçesinden biri ve Muratpaşa ilçesine bağlı.

Cumhuriyet Meydanı Kaleiçi’nin merkezi durumunda. Meydanda kentin sembollerinden biri olan Yivli Minare sizi karşılıyor. 700 yaşında olduğu tahmin edilen yapı Selçuklular döneminden kalma. Buradan Kaleiçi’nin 2000 yıllık at nalı şeklindeki surları da seçilebiliyor.

Semtin diğer bir sembolik yapısı ise Cumhuriyet Caddesi’ndeki saat kulesi. Kare gövdeli saatin 1900’lü yılların başında inşa edildiği tahmin ediliyor. Hemen yanında ise 17. yüzyıldan kalma Tekeli Mehmet Paşa Cami yükseliyor.

Ayrıca semtte görmenizi önerdiğim diğer yapılar arasında tarihi Hadrian Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Kırk Merdiven, Karaalioğlu Parkı, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi (Etnografya Müzesi), Antalya Etnografya Müzesi, Oyuncak Müzesi gibi yerler de bulunuyor.

Oyuncak Müzesi’nin hemen yanındaki Panaromik Asansör’e çıkıp da harika bir şehir manzarası izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Buradan yat limanına da kolaylıkla inilebiliyor. Ayrıca asansör ücretsiz.

Sayıları 3000’i bulan cumbalı renkli Kaleiçi evleri ise bölgeye nostaljik bir hava veriyor. Zaten genel olarak Kaleiçi sıcak ve samimi bir atmosfere sahip. Semtin en karakteristik özelliklerinden biri ise dar ve kıvrımlı sokakları. Deniz kısmına doğru giderken birçok gizemli sokağın içine dalıp keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

2. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya gezilecek yerler

40 metreden aşağı doğru süzülen suların huzur veren sesi eşliğinde yeşilin her tonunu bulabileceğiniz harika bir doğa ortamı sunuyor Düden Şelalesi. Yukarı ve Aşağı Düden Şelalesi olarak iki kola ayrılıyor. Özellikle Yukarı Düden Şelalesi güzel bir piknik alanı.

Düden Şelalesi Antalya’nın en etkileyici doğal güzellikleri arasında. Burası gündelik hayatın koşuşturmacasından sıyrılmak ve biraz meditasyon yapmak için harika bir yer.

Çevrede balık ve et restoranları ağırlıkta olmak üzere çeşitli yeme-içme mekanları bulunuyor.

Antalya’ya yalnızca 10 km uzaklıktaki şelalede keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilir, piknik yapıp büyüleyici görüntülerin önünde bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki mağarayı da gezmeden dönmeyin.

3. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın doğal güzellikleri arasında öne çıkan Kurşunlu Şelalesi bir ana şelale, bazı küçük hacimli şelaleler ve göletlerden meydana geliyor. Özellikle ana şelalenin sesi ve 18 metreden aşağı dökülme görüntüsü ziyaretçiler üzerinde tam bir terapi etkisi yaratıyor.

Şelalenin bulunduğu ortam zengin çeşitlilikte bir bitki örtüsüne sahip. Çok farklı ağaç türlerini görebileceğiniz alanda kızılçamların güzelliği ise hayranlık verici. Ayrıca çevrede birçok canlı türünü gözlemleme fırsatınız da var.

Tüm bunların yanı sıra Kurşunlu Şelalesi’nde birçok manzara izleme platformu bulunuyor. Bölgede doğa ve şelale seslerinin arasında yürüyüşler yapmanın keyfini sürmeniz için özel yollar da inşa edilmiş. Şehir merkezindeki Kurşunlu Şelalesi aynı zamanda piknikçilerin de gözdesi.

4. Konyaaltı & Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi

Konyaaltı Plajı Antalya gezilecek yerler

“Antalya gezilecek yerler” listesindeki en turistik ilçeler arasında şehrin batısındaki Konyaaltı da bulunuyor. Aynı zamanda Likya Yolu üzerinde yer alan ilçe özellikle yaz aylarında oldukça hareketli.

Konyaaltı’nda meşhur Konyaaltı Plajı, Antalya Müzesi, Kent Meydanı, Atatürk Kültür Parkı, Varyant Seyir Terası, Geyikbayırı Mağarası gibi çok sayıda görülmeye değer yer var. Özellikle de Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi son yılların en önemli projelerinden biri.

Konyaaltı Sahili boyunca 7 km’lik şeride sahip Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi tam 1 milyon metrekare genişliğinde bir park alanı. Sınırları içinde eğlenmeye, tatile, alışveriş ve yeme-içmeye dair hemen her şeyi bulmanız mümkün.

Peki ne var bu devasa eğlence parkının içinde? Tam 31 adet mavi bayraklı plaj, sosyal etkinlik alanları, yelkenli kulübü, çocuk oyun alanları, çok çeşitli spor alanları, tiyatro, köpek parkı, 200 dönüm ücretsiz halk plajı, 400 dönüm yeşil alan parkın sunduğu hizmetler arasında.

5. Hadrian Kapısı

Antalya gezilecek yerler listesi

Antalya’daki sayısız tarihi yapıdan biri de Hadrian Kapısı. Roma İmparatoru Hadrian şerefine MS. 130 senesinde yaptırılmış. Yani şehrin tarihinin en yaşlı tanıklarından bir tanesi. Aynı zamanda “Üç Kapılar” olarak da biliniyor.

Antalya merkezdeki Hadrian Kapısı tarihi değeri nedeniyle görülmeye değer bir yapı. Ayrıca üzerindeki kabartma ve estetik oyma süslemeler de yüzyıllar öncesinin sanat anlayışını yansıtıyor. Yapının kitabesi ise Latince yazılmış.

130 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Hadrian Kapısı’ndan geçip Kaleiçi’nin keyifli sokaklarına giriş yapabilirsiniz.

6. Yivli Minare

Yivli Minare Antalya seyahati

Yivli Minare 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Daha doğrusu Bizans kilisesi olan yapıya minare ekleyip onu camiye dönüştürmüş. Şehrin ilk İslami eserlerinden biri olan yapı 38 metre yüksekliğe sahip.

Kendisiyle aynı isme sahip külliyenin sınırları içinde yer alan Yivli Minare’nin gövdesindeki turkuaz renkli çiniler ile tuğlalar oldukça göz alıcı. Kaidesi ise kesme taştan yapılmış. Minareye 90 basamaklı merdivenle çıkılıyor.

Şehrin hemen her yerinden görülebilen ikonik cami müthiş manzarası nedeniyle de sıkça ziyaret ediliyor.

7. Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı Antalya gezilecek yerler

Yapımına 2. Dünya Savaşı Dönemi’nde başlanmış olan Karaalioğlu Parkı şehrin merkezinde ve Muratpaşa ilçesine bağlı.

Çok büyük bir alanı kapsayan Karaalioğlu Parkı hem şehrin yerlileri hem de turistler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Yemyeşil huzur verici ortamına harika bir Antalya manzarası da eşlik ettiği için kentteki en popüler yerlerden biri.

Parkın içinde kafeler, gazinolar, çeşitli işletmeler, çocuk oyun alanları, eğitim alanları ve manzaralı çay bahçeleri yer alıyor.

Merkezi konumu nedeniyle buraya birçok ulaşım aracıyla veya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Karaalioğlu Parkı’nı da mutlaka Antalya’da gezilecek yerler listenize almanızı öneriyorum.

8. Yat Limanı

Yat Limanı Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın en turistik görünümlü, güzel manzaralı yerlerinden biri olan Yat Limanı şehrin merkezinde bulunuyor.

Muratpaşa’ya bağlı marinada ortalama 100 adet tekne bağlama alanı yer alıyor. Lüks yatların ve teknelerin oluşturduğu görüntü çok göz alıcı. Tam bir tatil yeri atmosferi sunan limanın deniz manzaralı restoranlarında rakı-balık keyfi yapmak ise gezginler adına oldukça popüler bir aktivite.

Eğlencenin dozunu artırmak isterseniz lüks yat veya teknelerden birini kiralayarak Akdeniz’in tüm güzelliklerine daha yakından şahit olabilirsiniz.

9. Antalya Aquarium & Fear Trophy

Antalya Aquarium Antalya rehberi

Türkiye’de turistler arasında gittikçe popülerleşen Antalya Aquarium & Fear Trophy de listenize alabileceğiniz eğlence merkezlerinden biri.

Modern mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken eğlence merkezinde tam 40 adet tematik akvaryum yer alıyor. Ancak 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu da kesinlikle görülmeye değer!

Konyaaltı sahiline yalnızca 70 metre mesafedeki akvaryumda su altı dünyasına doğru merak ve heyecan dolu bir yolculuk sizi bekliyor. Dünya denizlerini çok boyutlu sinema teknolojisi ile gezmek, WildPark’ta dünyanın en zehirli ve ilginç egzotik canlı türleri ile tanışmak akvaryumda yapabilecekleriniz arasında.

Fear Trophy’de yağmur ormanlarındaki vahşilik, mağara ve çöllerdeki yaşam çok gerçekçi bir atmosfer ile yansıtılıyor. Siz gezinizi sürdürürken bir yandan yağmur, taşların yuvarlanma sesleri öte yandan ormandaki hayvan sesleri gibi çeşitli ses efektleri kullanılıyor. Dünyanın en büyük sürüngenleri, böcekleri ve çeşit çeşit canlı türleri ile karşılaşıyorsunuz.

Snow World & Ice Museum da kompleksin bir diğer bölümünü oluşturuyor. Buranın ısısı sürekli -5 derecede tutuluyor ve içeriye özel korumalı kıyafetlerle girip gerçek karlarla eğlenebiliyorsunuz.

Kısacası sizi Antalya Aquarium & Fear Trophy’de bol maceralı, biraz ürkütücü ama unutulmaz bir serüven bekliyor.

10. Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi Antalya gezisi

Antalya’da özellikle çocuklarınızla birlikte gidip doyasıya eğleneceğiniz bir yer arıyorsanız rotanızı hayvanat bahçesine çevirebilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi’nin doğal yaşam sakinleri arasında çok çeşitli belki de hiç bilmediğiniz türde hayvanlar da bulunuyor. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar kanatlılar, memeliler ve sürüngenler olarak üç gruba ayrılmış.

Amerikan ördeği, Amazon papağanı, Beç tavuğu, Bengal ispinoz, benekli sırtlan, geyik türleri, dev pelikan tavşanı, aslan, zebra gibi çok sayıda sevimli canlı ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

11. Antalya Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi Antalya gezilecek yerler
Kaynak: anadoluoyuncakmuzesi.com

Türkiye’nin 3. oyuncak müzesi olan Antalya Oyuncak Müzesi tarihi Kaleiçi’nde yer alıyor. Oyuncak müzesinin teması 1860 ile 1980 arasındaki döneme ait antika oyuncaklar üzerine kurulu. Müzede yaklaşık 3.000 adet oyuncak sergileniyor.

Müzenin özelliklerinden biri sadece yerli üretim değil yabancı oyuncaklara da yer vermesi. Hatta sanayi devriminin ardından ortaya çıkan ilk oyuncaklara bile burada rastlamanız mümkün.

Ayrıca müzenin her bir yanında Red Kit, Mickey Mouse, Keloğlan, Şirinler gibi popüler çizgi film karakterlerinin heykelleri bulunuyor.

12. Saat Kulesi

Saat Kulesi Antalya hakkında bilgiler

Antalya gezilecek yerler listesinin tarihi yapıları arasında bulunan Saat Kulesi Kaleiçi Cumhuriyet Caddesi’nde ziyaretçileri selamlıyor.

II. Abdülhamid için 20. yüzyılın başında inşa edildiği tahmin edilen kule şehir merkezi ile bütünleşmiş sembolik bir eser. Burası özellikle Yivli Minare ve Hadrianus Kapısı ile beraber şehrin en önemli 3 tarihi yapısı arasında gösteriliyor.

Yerden yüksekliği 14 metre olan saat kulesinin zamanla eski saatleri de elektronik olanlar ile değiştirilmiş. Kale Kapı mevkiine doğru giderseniz saat kulesini de görebilirsiniz.

13. Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya'da nereler gezilir?
Kaynak: turkisharchaeonews.net

Alt kısmının kare üst bölümünün ise silindir şeklinde olması ile oldukça ilgi çeken Hıdırlık Kulesi 2. yüzyılda Antalya surlarının üzerine inşa edilmiş. Karaalioğlu Parkı’nda bulunuyor.

Kesin bir bilgi olmasa da kuleyi Roma İmparatoru Hadriyanus’un yaptırdığı söyleniyor. Hıdırlık Kulesi zamanında bir gözetleme yeri ve deniz feneri olarak kullanılmış. Alt kısmının ise mezar odası olduğuna dair bazı kanıtlar bulunuyor.

Akşam saatlerindeki ışıklandırılmış silüeti ve genel dokusu ile Antalya ile oldukça uyumlu görünen kule günümüzde bazı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

14. Murat Paşa Camii

Minberinin ve taş işçiliğinin güzelliği ile ayrı bir havası olan Murat Paşa Camii de Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında.

Şehrin merkez ilçelerinden Muratpaşa’ya bağlı yapı 16. yüzyılda inşa edilmiş. Buna rağmen camide yer yer Selçuklu mimarisinin özellikleri görülüyor. Bilhassa Selçuklu Kaligrafi sanatından bazı örnekler dikkat çekici. Ayrıca caminin yapım aşamasında Türk-İslam eserlerinde sıkça karşılaşılan devşirme malzemeler de kullanılmış.

15. Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Antalya'da gezilecek yerler
Kaynak: libertylara.com

Merkezde kolaylıkla ulaşabileceğiniz Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’nde Antalya’nın kültürünü yansıtan öğeler sergileniyor.

Cansız manken canlandırmaları ise sunumu daha ilgi çekici bir hale getirmiş. Özellikle damat tıraşı, kına gecesi, düğün günü gibi etkinliklerin anlatılması için mankenler kullanılıyor.

Müze binaları 1990’lı yıllarda Suna-İnan Kıraç çiftinden satın alındığı için müzeye de onların ismi verilmiş. Aynı zamanda müzede çiftin özel koleksiyonundaki çeşitli kültür ve sanat eserlerini de görebilirsiniz.

16. Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

Antalya gezilecek yerler listesindeki Kesik Minare Antalya’nın simgeleri arasında bulunuyor. Kesik minare olarak anılmasının nedeni ise bir yangın sonucunda minaresinin ağaç kısmının yanması.

Günümüzde yapının tahrip olan bölümü düzeltilerek o kısma yeniden külah takıldı. Bu nedenle yapı artık kesilmiş gibi durmuyor. Kilise olarak inşa edilmiş yapılardan biri olan Kesik Minare köklü bir tarihe sahip ve II. Beyazıt’ın oğlu Sultan Korkut tarafından camiye çevrilmiş.

Antalya’nın en eski ve ilginç tarihi yapılarından olan Kesik Minare’yi de görmeden dönmeyin.

17. Arkeoloji Müzesi

Antalya gezi notları Antalya Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıla ve çok sayıda medeniyete tanıklık etmiş Antalya doğal olarak müzeler bakımından da oldukça zengin bir şehir. Antalya’da gezilecek yerler listesinde size önereceğim önemli tarih/kültür merkezlerinden bir diğeri de Arkeoloji Müzesi.

300.000 metrekarelik bir sergi alanına sahip Arkeoloji Müzesi şehrin binlerce yıllık geçmişinde ne gibi insan faaliyetlerinin gerçekleştiği ile ilgili önemli kanıtlar sunuyor.

Müzede farklı jeolojik çağlardaki fosillerden Paleolitik, Mezolitik, Kalkolitik, Neolitik ve Erken Tunç Çağı buluntularına kadar çok çeşitli nesneler teşhir ediliyor. Ayrıca binada seramikler, mozaikler, portreler, lahitler, paralar, etnografik-Türk/İslam dönemi gibi daha birçok alan için ayrı ayrı sergileme salonları bulunuyor.

18. Minicity

Minicity Antalya'da gezilecek yerler

Minyatür eserlere meraklı olanlar için Antalya’nın en güzel yerlerinden biri Minicity. Tematik park aynı zamanda çocuklu ailelerin de gözdeleri arasında bulunuyor.

Peki, Minicity’de neler var? Alanda Anadolu uygarlıklarının en seçkin eserlerinin ve bazı büyük mimari yapıların minyatür halleri yer alıyor. Özellikle tarih boyunca çok farklı dönemlerde yapılmış birçok eser sizi geçmiş dönemlere doğru yolculuğa çıkaracak. Ayrıca 63.000 metrekarelik parkta çocuk alanı da var.

19. Atatürk Evi

Atatürk Evi Antalya gezilecek yerler
Kaynak: Wikipedia

Antalya Atatürk Evi 1986 senesinden bu yana müze olarak ziyaretçilere açılıyor. Antalya’ya 3 kez gelip her seferinde şehrin güzelliğine hayran olduğunu dile getirmiş Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret fotoğrafları köşkün alt katında sergileniyor.

Ayrıca müzede hem Atatürk hem de Antalya hakkında belgeseller de yayınlanıyor. Yemek odası ve büro bölümleri de ziyarete açık.

Üst kat ise Ulu Önder Atatürk’ün şahsi eşyalarına ayrılmış. Hatıra paralarının sergilendiği özel bölüm de müzede oldukça ilgi gören kısımlardan biri.

20. Antalya Aqualand Dolphinland

Antalya Aqualand Dolphinland, akrobatik yunusların gösterileri, adrenalin dolu su kaydırakları ile şehrin en popüler eğlence merkezlerinden biri. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk su parkı.

Su parkının yemyeşil bir doğa içinde olması buraya ayrı bir cazibe katıyor. Ayrıca sevimli yunuslarla birlikte yüzüp onlarla fotoğraf çekilme imkanınız da var.

Antalya’nın kavurucu sıcaklarından bunaldığınızda, çocuklarınızla birlikte serin ve bol eğlenceli bir yere gitmek isterseniz Konyaaltı Plajı’nın yakınlarındaki su parkına doğru yol alabilirsiniz.

21. Aktur Lunapark

Aktür Lunapark Antalya rehberi
Kaynak: thingstodoantalya.com

Antalya gezilecek yerler listesinin eğlenceyi ve heyecanı doruk noktasına çıkaran merkezlerinden biri de Konyaaltı’ndaki Aktur Lunapark. Burası şehrin en büyük lunaparkı.

Büyük küçük birçok kişinin keyifli anlar yaşadığı Aktur Lunapark’ta ahtapot, çarpışan otolar, dönme dolap, gondol, Star Flyer, twister coaster, korku tüneli, elma kurdu, çocuk gondol, top havuzu gibi çok sayıda eğlenceli oyuncak ve aktivite fırsatı bulunuyor.

22. Ters Ev Aksiyon Parkı

Ters Ev Antalya'da gezilecek yerler
Kaynak: tripadvisor

Muratpaşa ilçesindeki Ters Ev Aksiyon Parkı sıra dışı görüntüleri ile ziyaretçileri şaşırtmayı başarıyor. Evi bu kadar ilginç kılan özellik ise içindeki mobilyalar dahil her şeyin ters şekilde tasarlanmış olması. Evin tabanı tavanda tavanı ise zeminde yer alıyor.

Evin iç dekorasyonu ortalama 6 ayda bir yenilendiği için çoğu kişi burayı farklı zamanlarda tekrar ziyaret ediyor. Kendine has marjinal mimarisi ile gittikçe popülerleşen evde bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca içeriye çocuklar için de bir alan eklenmiş.

23. Sandland Kum Heykel Müzesi

Sandland Kum Heykel Antalya görülecek yerler
Kaynak: tripadvisor

Antalya’da gidebileceğiniz enteresan müze seçeneklerinden biri de Sandland Kum Heykel Müzesi. Burası yerli-yabancı çok sayıda sanatçının yüzlerce kumdan eserinin sergilendiği yer.

Dünya çapında ünlü heykel müzesi Antalya’nın en popüler kumsallarından biri olan Lara Plajı’nda bulunuyor. Sadece su ve kum ile yapılan geçici heykeller sanat meraklıları için oldukça keyifli ve güzel bir deneyim.

24. Kepez Masal Parkı

Kepez Masal Parkı Antalya'da görülmesi gereken yerler
Kaynak: antalyayikesfet.com

Çoğu çocuk masallara bayılır; sevdikleri çizgi filmleri heyecanla takip eder. Onların bu keyifli dünyaları Kepez Masal Parkı ile biraz daha somutlaşıyor.

Tematik masal parkının her bir yanı çocukların bayıldıkları masal ve çizgi film kahramanları ile dolu. Hatta sadece çocuklar değil birçok yetişkin de parkta oldukça eğlenceli anlar yaşadıklarını söylüyor.

Siz de şehrin ortasında masalsı bir zaman dilimine geçiş yapmak isterseniz Kepez Masal Parkı’na gidebilirsiniz.

25. Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak

Dönerciler Çarşısı Antalya'da nereler gezilmeli?

Antalya’da lezzetli bir döner yiyip, farklı farklı renklerden oluşan yüzlerce şemsiyenin altında yürümeniz için Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak sizi bekliyor.

Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak Antalya’nın en ilginç, renkli ve özgün yerlerinden biri. Sokağa girdiğinizde tam bir görsel şölen ile karşılaşıyorsunuz. Şemsiye Sokak Dönerciler Çarşısı’nın içinde; Tuzcular Atatürk Caddesi mevkiinde yer alıyor.

26. Heart of Antalya

Heart of Antalya Antalya'da nereler gezilmeli?

Türkiye’nin en büyük dönme dolabına binip Antalya’ya oldukça yükseklerden bakmak ister misiniz?

90 metre yüksekliğinde ve tam 400 ton ağırlığındaki dönme dolap Antalya’yı bir uçtan bir uca görüyor. Yerli-yabancı turistler arasında da çok popüler.

Bu keyifli ve heyecanlı deneyimi kaçırmamak için Aktur Lunapark’taki “Heart of Antalya” isimli dönme dolaba binmeden dönmeyin.

27. İskele Camii

İskele Camii Antalya gezilecek yerler

Kaleiçi Yat Limanı’ndaki İskele Cami 46 metrekarelik alanı ile Antalya’nın en küçük camisi. Altıgen formda ve sadeliği ile bölgenin dokusuna uyum sağlıyor.

1903 yılından kalma İskele Cami’nin altında ise bir su kaynağı bulunuyor. Kırkmerdiven’in en alt basamağının hemen önündeki cami Antalya’nın tarihi değerleri arasında.

28. Park Funtastic

Park Funtastic Antalya'da gezilmesi gereken yerler
Kaynak: thingstodoantalya.com

Antalya’da eğlencenin bir diğer adresi de Park Funtastic. Macera, lezzet ve bol eğlence sunan tematik park şehrin popüler merkezleri arasında. Aynı zamanda Antalya’nın ilk tematik parkı olma unvanını taşıyor.

Parkta her yaşa ve eğlence zevkine uygun aktiviteler sunuluyor. Peki, hangi aktivitelere katılabilirsiniz?

Park Funtastic’te paintball, ATV, dağ kızağı, go kart, ip parkuru, zipline, kepçe park, zorbing, at maneji gibi çok çeşitli ve aksiyonlu aktivite olanakları var. Ayrıca Asya ve Avrupa mutfağından yüzden fazla yemek çeşidi de sizi bekliyor.

29. Dokumapark

Dokumapark Antalya'da gezip görülecek yerler
Kaynak: kepezdokuma.com

1950’de açılan Antalya İplik ve Dokuma Fabrikası günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda 238 bin metrekarelik arazide bol bol yeşil alan, spor sahası ve kafe de var.

Bölgedeki minyatür eserlerin yer aldığı açık hava müzesi, Anadolu Oyuncak Müzesi, Bir Zamanlar Antalya, Modern Sanatlar Galerisi ve Nostaljik Araç Müzesi de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

30. Tünektepe Teleferik Tesisleri

Tünektepe Teleferik Tesisleri Antalya görülecek yerler

Tünektepe 605 metrelik yükseklikten muazzam bir Antalya manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Kemer yolu üzerindeki tesislere dik bir teleferik hattı ile çıkılıyor.

Tesislerde manzarayı karşınıza alıp hoş esintiler eşliğinde bir şeyler yiyip içme imkanınız da var. Şehrin en güzel seyir noktalarından biri olan Tünektepe Teleferik Tesisleri’ne de fırsatınız olursa mutlaka uğrayın.

31. Atatürk Caddesi

Ataturk Caddesi Antalya'da gezip görülmesi gereken yerler

Antalya’da gezilecek yerler arasında dinamik ve renkli yapısıyla Atatürk Caddesi de bulunuyor. İstanbul’daki İstiklal Caddesi ile de benzetilen Atatürk Caddesi Dönerciler Çarşısı ile Karaalioğlu Parkı arasında.

Caddede çok sayıda restoran, kafe ve eğlence mekanı var. Yürüyüş yolu olarak da çok keyif veren Atatürk Caddesi aynı zamanda Hadrian Kapısı, Yivli Minare, Kaleiçi, Saat Kulesi gibi turistik yerlere de oldukça yakın. Ayrıca nostaljik tramvay da bu caddeden geçiyor.

32. Atatürk Kültür Parkı

Atatürk Kültür Parkı Antalya'da gezip görülmesi gereken yerler
Kaynak: necmimola.com

Merkezi Muratpaşa ilçesinin sınırları içindeki Atatürk Kültür Parkı Antalya Falezleri ile Konyaaltı Caddesi arasında yer alıyor.

Park her yaştan insan için dinlenme, spor, eğlence, yeme-içme gibi etkinlik olanaklarına sahip. Farklı yürüyüş rotalarından ilerlerken birbirinden güzel Akdeniz manzaraları ve yemyeşil alanlar size eşlik ediyor.

Antalya gezilecek yerler listesindeki Atatürk Kültür Parkı Kaleiçi, Yat Limanı, Antalya Arkeoloji Müzesi gibi birçok merkezi yere de yakın bir konumda.

33. FACE2FACE WAX MUSEUM

FACE2FACE WAX MUSEUM Antalya'da nereler gezilmeli?
Kaynak: antalyaaquarium.com

Antalya Aquarium’daki FACE2FACE WAX MUSEUM dünyaca ünlü kişilerin gerçekçi balmumu heykellerini sergileyen bir sanat-eğlence merkezi.

Yeni nesil silikon enjeksiyon tekniği ile yapılan heykellerdeki ince detaylar onların çok gerçekçi görünmesini sağlamış. Sanki canlı kanlı karşınızda duruyorlar. Üstelik selfie çekmek de serbest.

Dünya tarihine damga vurmuş ünlü isimlerle heyecanlı bir gün geçirmek isterseniz FACE2FACE WAX MUSEUM’u da gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi (Yakın Yerler)

Antalya merkez dışında şehrin çok çeşitli turistik yerlerine de gezi düzenleyebilirsiniz. Antalya’ya yakın ve yıl boyunca yerli-yabancı turistlerin cazibe noktası olan 30 yeri liste haline getirdim. İşte Antalya’ya gelmişken ziyaret etmenizi önerdiğim diğer yerlerin listesi:

1. Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya gezilecek yerler

Antalya’ya yakın yerler arasında Aspendos Antik Tiyatro başı çekiyor. Serik ilçesinde bulunan tiyatronun en dikkat çekici özelliği Roma dönemine ait olup günümüze kadar çok iyi korunması.

MS. 2. yüzyıldan kalma Aspendos Antik Tiyatro altlı üstlü iki bölümden meydana geliyor. Tiyatroda toplam 41 tane oturma sırası mevcut.

Görkemli yapısıyla ziyaretçileri büyüleyen antik dönem Roma Tiyatrosu bugün de o devre ait en seçkin yapılar arasında gösteriliyor. Ayrıca yaz aylarında opera-bale festivallerine de katılabilirsiniz.

2. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın doğal güzellikleri ülkemizin sınırlarını aşmışken sizin de şehre kadar gelip Manavgat Şelalesi’ni es geçmemenizi öneriyorum.

Falezlerin üzerinden gürül gürül akan suları, yemyeşil tabiatı ve atmosferi ile Manavgat Şelalesi Antalya’nın en çok turist çeken noktalarından biri. Yeraltı sularından besleniyor. Ayrıca çok çeşitli ağaç ve canlı türlerini de burada görüp, onları gözlemlemeniz mümkün.

Antalya’dan yaklaşık 1, 5 saatlik uzaklıkta olan Manavgat Şelalesi’nde ayrıca restoranlar da bulunuyor.

3. Köprülü Kanyon (Manavgat)

Köprülü Kanyon Antalya çevresinde gezilecek yerler

Antalya’da sıcaktan bunaldığınızda yol alabileceğiniz en güzel doğa harikalarından bir diğeri de Köprülü Kanyon. Burası Antalya’nın en popüler yerleri arasında bulunuyor.

Kanyonun suları genellikle serin ve çok ferahlatıcı. Su sıcaklığının derecesi ise ortalama 9-12 arasında değişkenlik gösteriyor.

Peki, Köprülü Kanyon’da neler yapabilirsiniz? Kanyonda doğa sesleri eşliğinde patikaları takip etmenin keyfi bir başka. Ayrıca rafting, jeep safari turu, zipline, piknik gibi aktivitelerle de eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

4. Olympos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Antalya’ya yakın gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe noktalarından biri olan Olimpos Antik Kenti binlerce yıl öncesinin izlerini taşıyor.

Antik kent zengini olan Antalya’da tarihi bir gezi yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Olympos, Likya Birliği’nde 3 oy hakkına sahip şehirler arasındaymış. Bölgede Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kalıntılar gömülü. Özellikle tapınak kapısı ile küçük Roma tiyatrosunu görmenizi öneriyorum.

Dağların arasında saklı bir hayatı olan Olympos aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri mest ediyor.

5. Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Antalya Antik Kentler

Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı Perge Antik Kenti tarihi ve kültürel açıdan çoğu ziyaretçiye doyum sağlayacağı bir gezi vadediyor.

Eskiden Pamfilya Bölgesi’nin başkenti olan Perge kentindeki arkeolojik kalıntılar son derece etkileyici. Gladyatör savaşlarının yapıldığı Perge Tiyatrosu, Stadyum, Roma Kapısı, Septimius Severus Çeşmesi, Propylon, Helenistik Kuleler, Güney Hamamı, Agora gibi birçok yapı tarih severleri geçmişe götürüyor.

6. Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Antalya Antik Kentler

Antalya çevresinde gezilecek yerler arasında Termessos Antik Kenti de bulunuyor. Antalya merkezden yaklaşık 30-32 km uzaklıkta.

Tarihi kent Anadolu’nun en eski halklarından biri olan Solymler tarafından kurulmuş. Termessos asıl olarak Büyük İskender’e karşı direniş olaylarıyla anılıyor. Termessosluların güçlü savunması kentlerini teslim etmemeleri ile sonuçlanmış.

Güllük Dağı zirvesinden harika manzaralar eşliğinde gezebileceğiniz antik kentte özellikle tiyatro mutlaka görülmeli. Ayrıca eski mezarlar, lahitler de bölgede görebilecekleriniz arasında.

7. Karain Mağarası

Karain Mağarası Antalya'da görülmesi gereken yerler

500.000 yıllık olduğu tahmin edilen Karain Mağarası keşif yapmayı, doğal coğrafi oluşumları ve biraz da macerayı sevenler için keyifli bir rota. Merkezden 30 km kadar kuzeybatı yönünde olup Yağca Köyü’ne bağlı.

Karain Mağarası ülkemizde doğal olarak oluşmuş en büyük mağaralar arasında bulunuyor. Mağaranın paleolitik, neolitik, kalkolitik gibi dönemler boyunca yerleşim yeri olarak kullanılması ise en etkileyici özelliklerinden biri.

Mağaradan Anadolu’nun bilinen en eski insan kalıntıları, Anadolu sanatına dair eserler gibi birçok arkeolojik buluntu çıkarılmış. Buluntular Antalya Müzesi ile mağaranın yanındaki müzede sergileniyor.

8. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti Antalya çevresinde gezilecek yerler

Antalya’nın en turistik ilçelerden biri olan Manavgat’ı ziyaret edecekseniz Side Antik Kenti’ni de mutlaka gezmenizi öneriyorum.

Side beldesindeki antik kent tarihi boyunca çok çeşitli medeniyetlerle haşır neşir olmuş. Kuruluşu milattan önce 8. yüzyıla uzanan antik kentin Lidya, Pers, Büyük İskender ve Roma egemenliği altına girdiği de biliniyor.

Kültürel ve tarihi açıdan son derece zengin olan bölgede özellikle Büyük Kapı, Side Antik Çeşmesi, Antik Tiyatro, kilise, hamam, agora, kilise gibi çok sayıda tarihi yapı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Antik kentteki müzede ise çeşitli Bizans, Helenistik ve Roma dönemi eserlerini görebilirsiniz.

9. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya gezilecek yerler

Antalya’da kar pek görünmese de şehir merkezine yalnızca 50 km uzaklıkta; Beydağları’nda popüler bir kayak merkezi bulunuyor: Saklıkent.

“Antalya gezilecek yerler” listesindeki Saklıkent Kayak Merkezi ülkemizin en sıcak kayak bölgelerinden biri olarak biliniyor. Genellikle karın kalınlığı 100-230 cm arasında değişiyor. Sezon ise Aralık ve Mart ayları arasında; çoğunlukla kısa süreli. Gidecekseniz buna göre plan yapmanızda fayda var.

Tesislerde bembeyaz karların ve tertemiz dağ havasının tadını çıkarabilir; dağ evlerinde konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

10. Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Milattan önce 7. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Phaselis Antik Kenti Antalya’daki en eski yerleşim bölgelerinden birini oluşturuyor.

Rodoslular tarafından kurulan Phaselis Antik Kenti’nde 3 ayrı limanın olması şehrin ticari öneminin bir göstergesi. Ayrıca kuyular, sarnıçlar, tiyatro, agora, bazilika ve hamam kalıntıları da antik kentte görebilecekleriniz arasında.

Zengin çam ormanları ve sahili ile doğal güzellikler bakımından da eksik kalmayan Phaselis Antik Kenti’ni “Antalya’da gezilecek tarihi yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

11. St. Nicholas Kilisesi (Noel Baba Kilisesi)

St Nicholas Kilisesi Antalya çevresinde gezilecek yerler
Kaynak: kekovatekneturu

Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas için yaptırılan anıt mezarı görmek için her yıl yüzlerce kişi St. Nicholas Kilisesi’ni ziyaret ediyor.

Aziz Nicholas Antalya Patara’da doğmuş. Demre’ye bağlı Myra’da piskoposluk yaptıktan sonra 65 yaşında öldüğü tahmin ediliyor. Myralılar tarafından inşa edilen kilisede ise Noel Baba’nın gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler de resmedilmiş.

12. Yanartaş

Yanartaş Antalya'da gezilecek yerler

“Antalya gezilecek yerler” rehberindeki en ilgi çeken görüntülerden birini Yanartaş oluşturuyor. Antalya merkeze yaklaşık 1 saatlik uzaklıktaki Çıralı Mahallesi’nin sınırları içinde.

Bölgeye “Yanartaş” isminin verilmesi kayaların arasından çıkan ve doğalgaz kaynağı nedeniyle sönmeyen alevlere dayanıyor. Efsaneye göre ise kayalardan yükselen alevler Yunan mitolojisindeki ağzından ateş çıkaran canavar Chimaera’ya ait.

13. Dim Çayı

Dim Çayı Antalya gezilecek yerler
Kaynak: kulturportali.gov.tr

Dim Çayı, buz gibi suları, huzur dolu doğası, sakinliği ve ünlü mağarası ile “Antalya’ya yakın gezilecek yerler” listesinde bulunuyor.

Alanya ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzakta olan Dim Çayı’nın serin sularına kendinizi bırakabilir, etraftaki çay bahçeleri, kafe ve restoranlarda doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bölgede doğa yürüyüşleri, rafting, safari ve bisiklet turları da düzenleniyor. Her şey bir yana Dim Mağarası’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

14. Güver Uçurumu Antalya

Güver Uçurumu Antalya gezilecek yerler
Kaynak: dogarehberi.net

Bakir kalmış doğal güzellikleri ile ünlü Antalya’da Güver Uçurumu’nun manzarasını da görmeden dönmeyin.

2 km uzunluğunda ve 115 metre yükseklikte olan Güver Uçurumu Düzler Çamı Milli Parkı’nda bulunuyor. Karstik arazinin aşınması sonucu 1 milyon yılda meydana geldiği tahmin ediliyor. Doğa ve fotoğraf tutkunlarının, biraz kafa dinlemek isteyenlerin uğrak adreslerinden biri.

Birçok seyir terasına sahip olan Güver Uçurumu’nu da “Antalya gezilecek yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

15. Likya Yolu

Likya Antalya çevresinde gezilecek yerler

Antalya’nın bol tarih kokulu birçok yerinden yürüye yürüye geçmek isterseniz Likya Yolu tam da size göre bir güzergah.

Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu aynı zamanda dünyadaki en uzun yürüyüş patikalarından biri. Yol boyunca Patara, Uzunyurt, Sdyma, Myra, Simena, Olympos, Yanartaş, Phaselis, Antiphellos gibi ünlü ve tarihi yerler bulunuyor.

16. Olympos Teleferik

Olympos Teleferik Antalya'da gezilecek yerler
Kaynak: rayhaber.com

2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesinde bol oksijenli hava, harika bir doğa manzarası ve yürüyüş, tırmanma, yamaç paraşütü gibi eğlenceli birçok aktivite sizi bekliyor.

Kemer’e bağlı Beydağları Milli Parkı’nda bulunan Olympos Teleferik ile dağın zirvesine çıkmak yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Teleferik yolculuğunuz boyunca endemik bitkileri, sedir ve iğne yapraklı ağaçları da seyredebilirsiniz.

17. Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti Antalya Antik Kentler

Mitolojide Tanrıça Kybele’nin Artemis olduğu yer olarak ünlenen Myra Antik Kenti bir zamanlar Likya Uygarlığı’na başkentlik yapmış.

Kaş ve Finike arasında bulunan Myra ismini Myra Nehri’nden yani diğer adıyla Demre Çayı’ndan alıyor. Kaya mezarları üzerine inşa edilen Antik Roma Şehir Tiyatrosu ve Nekropoldeki mezar kabartmaları bölgedeki en ilgi çekici kalıntılar arasında.

18. Sillyon Antik Kenti

Sillyon Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Serik ilçesine yaklaşık 15 km uzaklıktaki Sillyon Antik Kenti, Koçhisar Tepesi’nin üzerinde kurulu. Net bir bilgi olmasa da antik kentin Troia Savaşı’ndan sonra kurulduğu tahmin ediliyor.

Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu antik kentten Bizans, Roma, Yunan ve Selçuklulara ait kalıntılar çıkarılmış. Alandaki surlar ise Helenistik dönemden kalma.

Antalya’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Sillyon Antik Kenti’nde özellikle tiyatro alanı odeon, Bizans Kilisesi, Selçuklu Cami ve sarnıçlar görülmeye değer.

19. Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Antalya gezilecek yerler

Ülkemizde su berraklığı bakımından en çekici yerlerden biri olan Sapadere Kanyonu tam bir yeşil cennet. Alanya ilçesine ortalama 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor.

Karstik oluşumlu Sapadere Kanyonu doğal havuzlar, şelaleler, bakir bir doğa ortamı ve büyüleyici manzaralar ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yaz aylarında nem ve bunaltıcı sıcaktan biraz uzaklaşıp kanyonun buz gibi sularında serinleyebilir; kanyon içindeki yürüyüş iskelelerinde dolaşabilirsiniz. Bence hazır kanyona gelmişken yakınlardaki Cüceler Mağarası’na da bir uğrayın.

20. Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın en cazibeli ve popüler antik kentlerinden biri de Patara. Patara Plajı’nın hemen yanında bulunuyor.

Likya Birliği’ne başkentlik yapan şehirlerden biri olan Patara Antik Kenti’nin tarihinin milattan önce 13. yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Bölgede Roma Zafer Takı, antik mezarlık alanı, Likya tarzı lahitler, tiyatro, antik liman, Korinth Tapınağı ve Vespasian Hamamı gibi tarihi yapıları görebilirsiniz.

21. Xantos-Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın milat öncesi dönemlerinden kalma antik kenti Xantos, Eşen Çayı yakınlarındaki iki tepenin üzerinde bulunuyor.

Pers, Likya, Bizans gibi uygarlıkların yaşadığı antik kent 1988 senesinde Letoon ile birlikte Dünya Mirasları Listesi’ne alındı. Xanthos Likya’nın en önemli idari merkezlerinden biri olmuşken Letoon ise dini açıdan değer taşıyor.

İki antik kentin arasındaki mesafe yaklaşık 4 km. Bu sebeple iki tarihi kenti de gezmenizi öneriyorum. Xanthos’ta Dipylon, Xanthos Tiyatrosu, Roma Agorası; Letoon’da ise bazilika, tiyatro, yazıtlar, stoa, tapınaklar vb. tarihi yapıtlar yer alıyor. Özellikle Leto, Artemis ve Apollon Tapınakları görülmeye değer.

22. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağrası Antalya'da gezip görülecek yerler

Damlataş Mağarası Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alıyor. 50 metrelik bir geçitten mağaraya giriş yapabiliyorsunuz.

Sarkıtlardan devamlı akan su damlaları ve ortamdaki her unsur mağaranın loş ışıklandırmaları altında oldukça güzel görünüyor. Ayrıca yapı “Damlataş” ismini de sarkıtlardan akan sular sebebiyle almış. Mağaranın havasının ise özellikle astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

1948 senesindeki taş ocak çalışmaları esnasında bulunan Damlataş Mağarası ayrıca ”Türkiye’de ilk kez turizme açılan mağara” unvanına da sahip.

23. Kızılkule

Kizilkule Alanya'da görülmesi gereken yerler

Alanya Kalesi’ndeki Kızılkule şehrin sembolik tarihi yapılarından biri. 1226 senesinde limanı güvende tutma başta olmak üzere çeşitli askeri amaçlarla inşa edilmiş.

Tipik bir Selçuklu dönemi eseri olan Kızılkule sadece stratejik önemiyle değil mimarisinin estetikliği ile de çok dikkat çekici. Kızıl rengi ile etrafındaki diğer yapılar arasından kolaylıkla seçiliyor. Ayrıca kulenin alt kısmındaki Etnografya Müzesi’ni de gezmeyi unutmayın.

24. Dim Mağarası

Dim Mağarası Antalya'da gezip görülecek yerler

Şehirde karstik oluşumlu büyüleyici yapılar arasında Dim Mağarası da bulunuyor. Mağara Alanya merkeze ortalama 11 km uzaklıkta olup, deniz seviyesinden de 232 metre yükseklikte.

Mağaranın içinde sarkıt, dikit ve travertenlerin yarattığı görüntü oldukça etkileyici. İç bölümde gezebileceğiniz 4 farklı salon yer alıyor. Dim Mağarası aynı zamanda 400 metrelik uzunluğu ve 15 metrelik genişliği ile Türkiye’deki en büyük mağaralardan biri olma özelliğine de sahip.

25. Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu Antalya çevresinde gezilecek yerler
Kaynak: antalyatouristinformation.com

Kampçıların, doğa ve macera severlerin Antalya’daki gözde yerlerinden biri de Tazı Kanyonu. Köprülü Kanyonu’nun üst bölümünde milli parkın içinde bulunuyor.

Tazı Kanyonu rafting, doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı yapmak için oldukça elverişli koşullara sahip. 200 metre derinlikteki kanyon her mevsim turistlerin ziyaret akınına uğruyor. Kanyonun birbirinden güzel manzaralarını da bol bol fotoğraflayabilirsiniz.

26. Yalan Dünya Mağarası

“Antalya gezilecek yerler” listesinin önemli doğal oluşumlarından biri olan Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor.

Yöre halkı tarafından astım hastalığına iyi geldiği düşünüldüğü için de sık sık ziyaret edilen mağaranın 450 metrelik bölümü ışıklandırılmış. Ayrıca her mevsim sıcaklığı ortalama 28 derece olan mağara özel bir yarasa cinsi ile de meşhur ve 5 milyon yaşında.

27. Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası özellikle Antalya’da prehistorik döneme ışık tutması açısından önemli bir yapı. Mağara duvarlarında dağ keçisi, insan şemaları, geyik ve çeşitli hayvan resimleri yer alıyor. Kazılar esnasında da paleolitik, mezolitik ve neolitik kültürlere dair çok sayıda buluntu elde edilmiş.

Denizden 25 metre yüksekte ve Kemer’e 40 km uzaklıkta olan Beldibi Mağarası Çamdağ Tüneli’nin çıkışında bulunuyor.

28. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi hakkında bilgiler

Harika bir Akdeniz manzarasına bakan Alanya Kalesi şehrin sembolleri arasında. Şimdiye kadar Romalılardan Bizanslılara Selçuklulardan Osmanlılara kadar birçok medeniyet ile karşılaşmış. Yani Antalya’da görebileceğiniz en eski ve tarihi eserlerden bir tanesi.

Günümüzde açık hava müzesi olarak gezilebilen Alanya Kalesi’nde birçok tarihi yapı yer alıyor. Kalenin içinde Kızılkule, Tophane, İç Saray Kompleksi, Süleymaniye Camii, sarnıçlar, Bizans Şapeli gibi birçok yeri gezebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki geleneksel Alanya evleri de oldukça etkileyici.

29. Geyikbayırı

“Antalya gezilecek yerler” arasında Türkiye, Avrupa ve dünyanın en önemli 10 tırmanış bahçesinden biri olan Geyikbayırı da bulunuyor.

Konyaaltı ilçesindeki Geyikbayırı kışın tırmanış yapmak isteyenler için çok elverişli bir bölge. Keşif yapmak ve doğada eğlenceli/aksiyon dolu anlar yaşamak için birebir. Alanda binden fazla rota olduğu belirtiliyor.

30. Güllük Dağı Termessos Milli Parkı

67.000 dekarlık bir alanı kaplayan Güllük Dağı Termessos Milli Parkı doğal güzelliklerin tarihle iç içe geçtiği popüler yerler arasında.

Bölgede Termessos Antik Kenti turistler açısından önemli bir cazibe noktası. Antik kentin çevresindeki kanyonlar, vadiler, tepeler ve daha birçok güzellik sayesinde ise doğanın huzurlu atmosferi ile baş başa kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Milli parkta yapabileceğiniz bazı aktiviteler arasında bisiklet sürmek, fotoğraf çekmek, yaban hayatı gözlemlemek ve piknik yapmak da bulunuyor.

Antalya’da Denize Girilecek Yerler & En Ünlü Antalya Plajları

Antalya, deniz güneş kum turizmi için de birbirinden güzel plaj seçenekleri sunuyor. Şehrin merkezinde ya da yakınlarında gidebileceğiniz Antalya plajları için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz:

1. Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı Antalya gezilecek yerler

Konyaaltı Plajı mavi bayrak statüsüne sahip berrak deniziyle ünlü bir plaj. Girişinden itibaren 3 metreye kadar sığ olan deniz çocuklu aileler için de uygun.

Bir bölümü ince kumlardan ama çoğunlukla ince çakıllı taşlardan oluşan halk plajının denizi ise biraz dalgalı. Sabah erken saatlerde çarşaf gibi deniz bulmak ise mümkün.

2. Lara Plajı

Lara PlajI En ünlü Antalya plajları
Kaynak: tripadvisor

Pürüzsüz kumlarının güzelliği ile Antalya’nın en sevilen halk plajlarından biri olan Lara Plajı’nın denizi ise ilk başlarda sığ olsa da birden derinleşiyor. Ayrıca zaman zaman dalgalı ve yosunlu. Plajda yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunuyor.

3. Mermerli Plajı

Mermerli Plajı En güzel Antalya plajları

Mermerli Plajı Antalya’nın tarihi yerlerinden biri olan Kaleiçi’nde bulunuyor. Özel bir plaj olduğu için giriş ücretli. Küçük bir körfez içinde bulunduğundan dolayı da denizde pek dalga görülmüyor. Mavi bayraklı, tertemiz, küçük ve Beach Club tarzında bir plaj burası. Özellikle sakinlik arayan kişilerin tercihi.

4. Kemer Plajı

Kemer Plajı Antalya gezilecek yerler

Hem denizinde hem de sahil şeridinde yer yer sivri çakıl taşları bulunduğu için Kemer Plajı’nda çoğu kişi deniz ayakkabısı kullanıyor. Kemer Marina’nın doğusunda yer alan halk plajının denizi derin, biraz dalgalı ve oldukça temiz.

5. Phaselis Plajı

Phaselis Plajı Antalya'da denize girilecek yerler

Kemer’den 15 dakika uzaklıktaki Phaselis Plajı’na giriş ücretsiz. Phaselis Plajları Kuzey Liman, Güney ve Merkez Liman olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Plajlarda kum ve çakıl taşları bulunuyor. Özellikle dalgasız ve sığ denizi tercih edenler merkez limana yönelebilir.

6. Çıralı Plajı

Çıralı Plajı Antalya gezilecek yerler

Yanartaş’ta başlayıp Olympos’ta biten Çıralı Plajı yaklaşık 3,5 km uzunluğunda. Denizi hızlı derinleşiyor. Hem deniz dibinde hem de kumsal tarafında taş ve çakıllar mevcut. Girişin ücretsiz olduğu halk plajının çevresinde ise birçok restoran ve kafe bulmak mümkün.

7. Olympos Plajı

Olimpos Plajı Antalya'da denize girilecek yerler

Olympos Plajı Çıralı Plajı’nın biraz ilerisinde. Olimpos Milli Parkı içinde olan ve Müzekart ile ücretsiz girilebilen plaja antik kentin içinden dolaşılarak ulaşılabiliyor.

Deniz kısmında iri çakıl taşları bulunsa da bir yerden sonra kumluk bir bölge başlıyor. Burası bakir bir ortam ve etrafta herhangi bir tesis bulunmuyor. Ayrıca deniz suyunun Antalya’nın birçok plajına göre daha serin olduğunu da söylemek mümkün.

8. Tekirova Plajı

Tekirova Plajı Antalya gezilecek yerler

Kemer’e 12 km uzaklıktaki mavi bayraklı “Tekirova Plajı” halk plajı olarak hizmet veriyor. Deniz özellikle akşam üzerine doğru biraz dalgalı olabilse de genellikle sakin. Plajda ise yer yer taşlar bulunuyor.

9. Sarısu Kadınlar Plajı

Sarısu Kadınlar Plajı yalnızca kadınların denize girdikleri bir yer. Plajın etrafı çam ağaçları ile kaplı. Çakıl taşları ve kum karışımı bir sahili bulunan plaj ayrıca sığ bir denize sahip. Sosyal tesisler içindeki plaja giriş ücretsiz.

10. Ayışığı Plajı

Ayışığı Parkı’nın sahil kısmında yer alan Ayışığı Plajı’nın turkuaz renkli denizi tatilcileri büyülüyor. Denize giriş bölümü kumlu olsa da bazı yerlerde çakıl taşları da bulunuyor. 300 metrelik plaj ince kumlarla kaplı. Plajın bir bölümü halka açık; bu kısma ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

11. Karpuzkaldıran Plajı

Sığ denizi ve ince kumları ile Karpuzkaldıran Plajı özellikle çocuklu ailelerin favorileri arasında. Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerde bulunan plaj aynı zamanda askeri dinlenme kampı olarak kullanılıyor. Lara’daki plaja şehir merkezinden kolaylıkla ulaşmak mümkün.

12. Antalya Günübirlik Gidilecek Yerler

Kleopatra Plajı Antalya gezilecek yerler
Kleopatra Plajı – Alanya

“Antalya’da denize girilecek yerler” listesindeki plajlara gitmek için merkezden fazla uzaklaşmanıza gerek yok. Merkeze biraz daha uzak mesafede olup günübirlik gidebileceğiniz diğer popüler plajların başında ise Alanya’daki Kleopatra ve İnce Kum Plajı bulunuyor.

Ayrıca Patara Plajı, Adrasan Koyu ve Kaputaş Plajı da size keyifli bir deniz-kum-güneş tatili vadediyor.

Antalya Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Antalya gezilecek yerler harita konumları
Antalya gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Seyahatiniz esnasında “Antalya gezilecek yerler” listesindeki noktaların konumlarına pratik şekilde ulaşabilmeniz için Google üzerinden bir harita hazırladım.

Akıllı telefon ve tabletleriniz üzerinden aşağıdaki linke tıklayarak haritayı açabilir; Antalya’nın gezilecek yerlerini, önemli alışveriş ve konaklama merkezlerini görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Antalya Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Antalya tatili otel tavsiyesi

Antalya’da hemen her gezginin ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok farklı konaklama bölgesi bulunuyor.

Antalya’da nerede kalınır? isimli yazımızda tüm bölgeler hakkında çok daha detaylı bilgiler sunduk. Aşağıda listede ise Antalya’daki ideal konaklama yerlerini görebilirsiniz:

 • Antalya’nın merkezindeki tarihi Kaleiçi
 • Merkeze yakın Konyaaltı
 • Şehrin lüks turistik semtlerinden biri olan Lara
 • Popüler tatil merkezlerinden biri olan Belek
 • Yaz turizminin öne çıkan ilçelerinden Kemer
 • Huzurlu ve sakin ortamı ile Tekirova
 • Denize sıfır konumu ile Çıralı (Alternatif olarak daha çok gençlerin tercih ettiği Olympos)
 • Deniz, güneş ve kum tatili için sakin bir doğa ortamı sunan Adrasan

Antalya yerli-yabancı birçok turistin gözde yerlerinden biri olduğu için doğaldır ki şehrin konaklama alternatifleri de oldukça çeşitli.

Bölgede otel tavsiyesi isteyenler için başta Konyaaltı Sahili’nde yer alan Crowne Plaza Antalya ile konaklama bütçesinde sıkıntısı olmayan ve daha lüks, 5 yıldızlı bir tesis arayanlar için Lara’daki Titanic Mardan Palace adlı otelleri önerebilirim.

Antalya’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Antalya gezisi boyunca ulaşım

Antalya ulaşım bakımından konforlu bir şehir. Şehrin birçok yerine doğru keyifli ve uzun yürüyüşler düzenlemeniz mümkün. Sadece merkezde bile çok sayıda gezilecek yer ve plaj bulunuyor.

Ayrıca Antalya’da turistik noktalara aşağıdaki ulaşım araçlarını kullanarak da gidebilirsiniz:

 • Modern ve aktif olarak kullanılan 28 duraklı Tramvay (AntRay)
 • Şehrin merkezindeki nostaljik tramvay (Zerdalilik-Müze arası)
 • Kaleiçi Yat Limanı’ndan Kemer’e giden deniz otobüsleri
 • Bütün ilçelere ve popüler tatil beldelerine giden belediye otobüsleri
 • Araç veya motor kiralama

Antalya’da Ne Yemeli?

Antalya gezisi yeme içme

Antalya’da gezerken yöresel lezzetlerin de tadına bakmadan dönmeyin. Şehrin birçok yerinde; özellikle de harika manzaralar size eşlik ederken Antalya’ya özgü yemeklerin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Peki, Antalya’da ne yenir? İşte bazı popüler yemek önerileri:

 1. Enginarlı Girit kebabı
 2. Antalya piyazı
 3. Düğün çorbası
 4. Gökçesu pilavı
 5. Cive
 6. Biber Frigya dolması
 7. Alanya bohçası
 8. Bergamot reçeli
 9. Hibeş
 10. Kabak çiçeği dolması
 11. Haluşka
 12. Taş kadayıf
 13. Toros salatası
 14. Laba dolması
 15. Taze ülübü
 16. Taze bakla
 17. Çiğirdik

Antalya’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Antalya gezi rehberi alışveriş notları

Ülkemizdeki en turistik şehirlerden biri olan Antalya’dan eliniz boş dönmek istemezseniz ve ayrıca sevdiklerinize hediye alma gibi bir planınız varsa seçeneğiniz bol.

Şehirde alışveriş yapmak için tercih edebileceğiniz bazı popüler noktaları ve AVM’leri aşağıdaki listede görebilirsiniz:

 • Kaleiçi
 • Kapalıçarşı
 • Sosyete pazarı
 • Mall of Antalya
 • Terracity AVM
 • Mark Antalya
 • 5M Migros

Özet Olarak Antalya’da Nereler Gezilir?

Antalya gezilecek yerler rehber

Gezginlere seyahatleri boyunca yardımcı olacak “Antalya gezilecek yerler” listesinde şehrin merkez ve çevresindeki en popüler yerlerinin yanı sıra birbirinden güzel plajlarına da yer verdim. Umarım Antalya’yı doya doya gezmenizde bu listenin size de faydası dokunur.

Son olarak gezilecek yerler listesinin öne çıkan popüler turistik noktalarını aşağıda görebilirsiniz:

 • Kaleiçi
 • Düden Şelalesi
 • Kurşunlu Şelalesi
 • Konyaaltı & Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi
 • Hadrian Kapısı
 • Yivli Minare
 • Karaalioğlu Parkı
 • Antalya Müzesi
 • Yat Limanı
 • Antalya Aquarium & Fear Trophy

Peki, siz Antalya gezilecek yerler listesinde nereleri gezdiniz? Favorilerinizi, eklemek istediklerinizi ve deneyimlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Antalya’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Antalya tatili sıkça sorulan sorular

Antalya’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kaleiçi, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Konyaaltı, Hadrian Kapısı, Yivli Minare, Karaalioğlu Parkı, Antalya Müzesi, Yat Limanı, Antalya Aquarium bulunuyor.

Antalya’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Antalya’da Kaleiçi, Atatürk Caddesi, Park Orman, Yat Limanı, Yivli Minare, Karaalioğlu Parkı, Park Orman gibi birçok nokta ücretsiz gezilebilecek yerler arasında.

Antalya’daki en ünlü plajlar hangileri?

Antalya’nın en ünlü plajları Konyaaltı, Lara, Mermerli, Kemer, Phaselis, Çıralı, Olimpos, Tekirova, Ayışığı, Kleopatra, İncekum ve Kaputaş ile Sarısu Kadınlar Plajı’dır.

Antalya’da çocukla gezilecek en güzel yerler hangileri?

Antalya’da çocukla gezilecek en güzel yerler Sahil Antalya, Karaalioğlu Parkı, Antalya Aquarium, Hayvanat Bahçesi, Oyuncak Müzesi, MiniCity, Antalya Aqualand, Aktur Lunapark, Kepez Masal Parkı ve Park Orman Antalya’dır.

Antalya’daki en ünlü antik kentler hangileri?

Antalya’daki en ünlü antik kentler arasında Olimpos, Perge, Termessos, Side, Phaselis, Myra, Sillyon, Patara ve Xanthos-Letoon bulunuyor.

Antalya’da nerede kalmalı?

Antalya’nın ideal konaklama yerleri Kaleiçi, Konyaaltı, Lara, Belek, Kemer, Tekirova, Çıralı ve Adrasan’dır.

Booking.com

“Antalya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 75 Yer (2022)” üzerine 11 yorum

 1. Özellikle Kaş bölgesininde bu yazı içerisinde olmasını isterdim ama onun için farklı bir yazı yazmışsınız yinede bu listede olması gerekiyor ellerinize sağlık 🙂

  Cevapla
 2. Kaş’a tatil için 2018 haziran ayında gitmiştim 7 günlük villa kiraladım ve huzurlu bir tatil geçirdim bu sene de eylül ayında gideceğim. Ulaşım bir sorun bu yüzden mutlaka araç kiralayın. Antalya havalimanına indim araç fiyatlarına baktım ortalama 200 TL civarındaydı, hemen google amcaya sordum ‘ antalya rent a car ‘ diye çıkan 3 4 yeri aradım ve en uygun Yüce rent a car diye bir firmadan kiralama hizmeti aldım 125 TL den yeni dizel bir araç getirdiler. ve kaş kalkan demre fethiye doyasıya gezdik 7 gunde 1000 km yol yaptık tatilimiz çok iyi geçti. ha bu arada Kaş da araç kiralama yerine girdim sordum kaç para diye günlük 250 TL benzinli araçlar dediler 😉 onceden ucagınızı vıllanızı aracınızı ayarlayın otobus dolmus taksı ıle ugrasmayın derım.

  Cevapla
  • Rival tour diye bir acente var hem tatil villaları cok uygun hem diğer uçak bileti olsun kiralik arac olsun bunlar cok uygun .Geçen sene kaş kalkanda onlardan kiralamıstım memnun kalmıstım

   Cevapla
   • iyatlari azsan izdeona gore uygunmu degilmi bilsek oyle her uygun diyene innaraktan yolla ciksak ac kaliriz

    Cevapla
 3. Düden şelalesi hakkında küçük bir bilgide benden. Toplu Taşıma ile: İlk önce toplu taşıma araçları ile Antalya Merkeze geçmenizi öneririz. Buradan Antalya Meydan Toplu Taşıma Merkezinden “78 Numaralı” Otobüslere binerek düden şelalesine gidebilir yada “54 Numaralı” otobüsler ile aktarmalı olarak ta geçebilirsiniz. Otobüsler ortlama 30dk. Bir kalkmaktadır. Şelaleye ulaşım gayet kolaydır. Antalya Merkezden Şelaleye 35-40dk. ulaşırsınız.

  Cevapla
 4. antalya da gezılecek yerlere gıtmek ıstıyorsanız oncelıklı olarak ayagınızın altında bır vasıta olacak. otobus dolmus ıle gezemezsınız. taksı ıle cok pahalı olur. acente kısı bası yuksek rakamlar ıle satıs yapıyor 50 60 euro ya tur satıyor. ozel soforlu arac kıralayabılırsınız veya kıralık arac hızmetı alabılırsınız.

  Cevapla
 5. Bunların yanında tünektepe eski döner gazino nun olduğu yer. Harika bi manzarası var. Sadece teleferikle çıklıyor. Fiat. 25 tl idi. Ayrıca odabaşı köyünde lavanta bahçesi. Birde köprülü kanyon dan 15 km yukarda tazı kanyonu var. Gördüğüm en ürkütücü kanyonların başına geliyor. Birde göynük kanyonu var. Orasıda güzel bir yer orada kano ya binebilirsiniz..fiat 50 tl

  Cevapla
 6. Çok güzel bir paylaşım. Sanki oradaymışım gibi hissettim. Bir daha gittiğimde güzel bir bilgi olacak benim içinde. Teşekkür ederim bilgilendirme için..

  Cevapla
 7. Murat Paşa Camii için kullandığınız fotoğraf Tekeli Mehmet Paşa Camisine aittir. Murat Paşa Camii, Tekeli Mehmet Paşa’nın yaklaşık 1 km kuzeyinde yer almaktadır.

  Cevapla

Yorum yapın