Türkiye

Doğal güzellikleri ve kültürel değerleri ile çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Türkiye, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Geçmiş dönemlerde pek çok farklı medeniyetin uğrak noktası olması sebebi ile zamanla kültür mozaiği haline gelen ülkemiz, tüm dünyada kültür ve inanç turizmi bakımından turisteler tarafından ilgi çeken yerler arasında sayılıyor.

Hem kendi hem de farklı kültürleri yansıtan tarihi dokusu ve dört mevsimin yaşandığı bir ülke olması sayesinde seyahatseverler tarafından sıkça tercih ediliyor. İstanbul, İzmir, Bursa, Hatay, Eskişehir, Nevşehir, Trabzon, Adıyaman ve Van gibi Türkiye’nin dört bir tarafında kültür turizmi için gezilip görülmeye değer birçok farklı seçenek bulunuyor.

Türkiye; her mevsim gerçekleştirebileceğiniz kültür turizminin yanı sıra üç tarafının denizlerle çevrili olması, ikliminin elverişli olması ve doğal kaynaklarının bulunması gibi nedenlerle de özellikle yaz aylarında önemli bir deniz turizmi merkezi haline geliyor. Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Mersin gibi Akdeniz sahilleri ve Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Ayvalık, Fethiye, İzmir gibi Ege sahilleri deniz turizmi için turistik cazibe noktaları arasında bulunuyor.

Sahil kesimleri aynı zamanda rafting gibi su sporlarına, yamaç paraşütüne, doğa yürüyüşlerine ve daha pek çok spor etkinliğine elverişli olması nedeniyle de turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

Sultanahmet gezilecek yerler listesi

Sultanahmet Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

“Tarihi şehir” diye de bilinen İstanbul’un en eski bölgesi Sultanahmet aynı zamanda en turistik yerlerden biri. O yüzden bu yazıda Sultanahmet Bölgesi’nde görmeye değer yerler ve yapıların bir listesini çıkarıp, hepsi hakkında kısa kısa bilgileri Sultanahmet gezilecek yerler rehberimiz boyunca paylaşacağım.

Üsküdar gezilecek yerler listesi

Üsküdar Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Üsküdar gezilecek yerler listesi isimli yazıda İstanbul’un Anadolu yakasındaki, belki de en zengin tarihe sahip bölgelerden olan Üsküdar’ı konuşacağız bol bol. Osmanlı Dönemi’nde yaşadığı ihtişamı da en iyi koruyan semt bugün de başta yerli turist olmak üzere İstanbul’u karış karış görmek isteyen herkesi keyifle ağırlıyor.

Göbeklitepe gezi rehberi

10 Maddede Göbeklitepe Gezi Rehberi

Göbeklitepe gezi rehberi: Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta, Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe, insanlık tarihinin sıfır noktası olarak son yıllarda kendinden oldukça fazla bahsettiren tarihi bir sit alanı.

Eskişehir Balmumu Müzesi Blog Rehber

6 Maddede Eskişehir Balmumu Müzesi

“Tarihimizin ürünüyüz ve yetiştirdiğimiz insanlar kadarız” diyor Eskişehir Balmumu Müzesi’nin kurucusu ve 1999 yılından bu yana görevini sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul çoğu gezginin favori yerlerinden biri olduğu kadar çocuklar için de çok renkli ve enerjik bir şehir. Dolayısıyla “İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler” listesi de birbirinden eğlenceli tematik parklar, eğitici müzeler, doğal alanlar ve bunlar gibi birçok ilgi çekici mekandan oluşuyor.

Antalya gezilecek yerler listesi

Antalya Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 75 Nokta)

Turistik açıdan cazibeli olan hemen her şeyi sunan bir şehir Antalya. Binlerce yıl öncesinden kalma antik kentler, müzeler, doğa harikaları, birbirinden güzel mavi bayraklı plajlar, outdoor sporlar, eğlence ve alışveriş merkezleri derken “Antalya gezilecek yerler” listesi de haliyle oldukça geniş.

Ankara gezilecek yerler listesi

Ankara Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 50 Nokta)

Tam bir kültür, tarih ve doğa gezisi istiyorum diyorsanız Ankara en iyi seçeneklerden biri. Ankara gezilecek yerler listesi çok sayıda tarihi mekan, yapı ve müze içeriyor. Ayrıca ülkemizin başkenti deniz olmasa bile gölleri, parkları ve birçok doğal güzelliği ile de ünlü bir kent.

Bursa gezilecek yerler listesi

Bursa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 50 Nokta)

Yeşil şehir olarak da bilinen Bursa doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel bakımdan da cazibeli bir turizm merkezi. Oldukça büyük bir kent ve gezip görebileceğiniz çok sayıda yeri var. Bunlar arasından seveceğinizi umduğum, hem yerli hem yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği noktaları seçip “Bursa gezilecek yerler” rehberini oluşturdum.