Kapadokya’da Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

Kapadokya seyahati öncesi Kapadokya’da nerede kalınır sorusuna en detaylı alternatifleri arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Rehber boyunca kişisel deneyimlerimden yola çıkarak Kapadokya’da nerede kalınır, Kapadokya otelleri, Kapadokya pansiyonları, Kapadokya’da konaklama için en ideal bölgeler nedir gibi gezginlerin akıllarında olan sorulara cevaplar vermeye çalıştım.

Nevşehir sınırları içerisinde yer alan Kapadokya bence Türkiye’de görülmesi gereken yerler denildiğinde ilk beşte sayılabilecek bir yer. Dünyanın başka hiçbir yerinde şahit olamayacağımız kadar farklı bir coğrafyada yer alıyor.

Kapadokya’nın her köşesinde doğanın nasıl bir sanat eseri haline geldiğini görebiliyorsunuz. Peri bacaları, vadiler, yeraltı şehirleri, kaleler, açık hava müzeleri ve daha görülecek birçok yer var.

Bunlar dışında Kapadokya’da yeme içme, alışveriş gibi pek çok olanak da bulunuyor. Kapadokya’da konaklama bölgelerini anlatırken o bölgede yer alan olanakları da sizler için toparladım.

Acelesi olanlara…

Kapadokya’da konaklama için en ideal bölgeler arasında Göreme, Ürgüp, Uçhisar ve Avanos geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de Göreme’deki ekonomik Safran Cave Hotel, Uçhisar’daki gezilecek yerlere yakın Les Maisons De Cappadoce ile Göreme’de lüks yer arayanlara Artemis Cave Suites adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya'da konaklama otel tavsiyeleri

Kapadokya’da konaklama için başlıca 5 bölge bulunuyor ancak bu bölgelerin hepsi turistik açıdan kıyasladığımızda az çok aynı olanaklara sahip.

O nedenle aslında aşağıda sayacağım bölgelerin hepsine Kapadokya’nın en önemli turizm merkezleri gözüyle bakabilirsiniz. Kapadokya’da konaklama için bölge seçiminiziyse ulaşım, yeme içme alternatifleri ya da otel fiyatları & tipleri gibi detaylara göre yapabilirsiniz.

  1. Kapadokya’nın turistik merkezlerinden biri ve kalbinin attığı yer sayılan Göreme,
  2. Kapadokya’da en önemli merkezlerden biri olan, hem kaya oluşumları hem de konakları, alışveriş olanakları ve yeme içme mekanlarıyla dikkat çeken Ürgüp,
  3. Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası Uçhisar Kalesi’ne ve kaya oluşumlarıyla ortaya çıkan yerleşim yerlerinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan Uçhisar,
  4. Kızılırmak Nehri’nin iki yakasına kurulmuş, yeraltı şehirleri, eşsiz peri bacaları, çanak çömlek atölyeleri ve şarapçılık gibi birçok geleneği barındıran Avanos,
  5. Ürgüp’e 5 km uzaklıkta yer alan, turistik açıdan oldukça zengin olmasına rağmen daha az kalabalık diyebileceğimiz Ortahisar.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Göreme

Göreme otelleri Kapadokya'da nerede kalınır

Kapadokya’nın en turistik bölgesi diyebileceğimiz Göreme, aslında Kapadokya’da konaklama için de en ideal bölge.

Göreme, Kapadokya için bir merkez ancak bildiğimiz şehir merkezlerine benzemiyor. Kapadokya coğrafyasının kendine has tarzı Göreme’nin bütününe hakim. Göreme bölgesi çukurda kaldığı için gövdeleri kalın, uçları sivri peri bacalarıyla kaplı.

Göreme’nin güzelliği de işte tam olarak burada. Bölgedeki çoğu yapı, doğal yapıyı bozmadan, betonlaştırmadan inşa edilmiş. Hatta peri bacalarının içerisinde konaklamak isterseniz Göreme’de kaya otel tarzında birçok seçenek bulabilirsiniz.

Kapadokya’da balon izlemek için de en doğru konaklama bölgesi Göreme. Balonların havalandığı vadi Göreme’de bulunuyor ve bölgedeki birçok otelin terasından balonları izlemek mümkün oluyor.

Göreme’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda ise seçenek çok. Kapadokya’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme merkeze yaklaşık 2 km mesafede yer alıyor. Göreme Milli Parkı içerisinde yer alan müzede Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Barbara Şapeli, Çarıklı Kilise gibi pek çok önemli nokta yer alıyor.

Kapadokya’da balon manzarası için en ideal izleme noktası Aşıklar Tepesi (Aydın Kırağı ve Sunset Point isimleriyle de anılıyor) ise Göreme’nin tam merkezinde yer alıyor.

Göreme vadileri de Kapadokya’nın en güzel vadileri desek bence hata olmaz. Kızılçukur Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi sadece ilk akla gelenler. Göreme ve çevresinde irili ufaklı birçok vadi görebiliyorsunuz.

Göreme görülmesi gereken yerlerin dışında otel ve pansiyon seçenekleri, yeme içme alternatifleri, alışveriş olanakları ve ulaşım imkanları olarak da oldukça zengin.

Kısacası Kapadokya’yı en rahat ve kolay şekilde keşfetmek için Kapadokya’da nerede kalınır diyorsanız benim ilk önerim Göreme. Göreme otelleri için tavsiye isterseniz alttaki listeye bakabilirsiniz.

Göreme’deki En Popüler Oteller

Göreme Valley Cave House: Göreme’de uygun fiyatlı mağara otel arıyorsanız için göz atabilirsiniz. Konum ve hizmet olarak gayet iyi. Kahvaltı ve otoparktan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Safran Cave Hotel (★★) Göreme, Adnan Menderes yakınlarında yer alan cave otel konum olarak oldukça ideal. Farklı oda tipleriyle her gezgine hitap ediyor. Otelde manzaranın keyfini çıkaracağınız güzel bir teras ve açık büfe kahvaltı hizmeti var.

Yusuf Bey House Göreme (★★★) Kahvaltısı ve manzaralı terasıyla dikkat çeken bu tesis Göreme’de konaklama için fiyat – performans açısından en ideal seçeneklerden. Konumu oldukça merkezi. Tesisin ücretsiz otoparkı ve havaalanı transferi bulunuyor.

Tekkaya Cave Hotel (★★★★) Göreme’de lüks otel arıyorsanız Tekkaya Cave Hotel’e göz atın. Odaları, otelin mimarisi çok şık. Terastan şahit olacağınız peri bacalarının eşlik ettiği şehir manzarası ise büyüleyici. Kahvaltısı da herkes tarafından çok beğeniliyor.

Artemis Cave Suites (★★★★) Aydın Kırağı’na yakın, merkezi bir konumda yer alan Artemis Cave Suites, Göreme’nin en iyi otelleri arasında yer alıyor. Manzarası, terası, bahçesi, kahvaltısı ve şık odalarıyla çok keyifli bir seçenek.

2. Ürgüp

Ürgüp otelleri Kapadokya'da konaklama

Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden Ürgüp, aynı zamanda Kapadokya’nın en büyük yerleşim yeri. Nevşehir merkeze 20 km uzaklıkta yer alan Ürgüp, Kapadokya’da konaklama için tercih edilebilecek ilk bölgelerden biri.

Ürgüp merkezde peri bacaları bulunmasa da Kapadokya coğrafyasının karakterini taşıyan kayalar ve kayalar üzerine inşa edilmiş taş konaklar her sokağa ve caddeye yayılıyor.

Taş evlerin arasında kaybolup bölgeyi sokak sokak arşınlamak için mükemmel bir seçenek. Üstelik, Kapadokya gece hayatı denince de en hareketli bölge. Restoranlar, şarap evleri, barlar ve kafelerle dolu bir çok seçenek bulunuyor.

Ürgüp’te gezilecek yer diye soracak olursanız ilk akla gelen Üç Güzeller ve Temenni Tepesi oluyor. Kapadokya fotoğraflarında gördüğünüz o en tanıdık şapkalı 3 peri bacası işte Üç Güzeller ve Ürgüp merkeze yalnızca 5 dakika mesafede yer alıyor.

Temenni Tepesi’nde ise Ürgüp ve Erciyes Dağı’nı kuşbakışı izleyebilir, kiliseleri ziyaret edebilir ya da bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Ürgüp vadileri ile devam edecek olursak Kızılçukur Vadisi, Gomeda – Üzengi Vadisi, Pancarlık Vadisi, Pembe Vadi ilk akla gelenler. Ürgüp’te müze tavsiyesi içinse Ürgüp Müzesi ve Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi zaman ayırabileceğiniz seçenekler.

Ürgüp otelleri tavsiyelerim içinse aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz. Özellikle konaklama için geleneksel Kapadokya konakları tarzı otel arıyorsanız size uygun seçenekler var.

Ürgüp’teki En Popüler Oteller

Ürgüp Konak Hotel: Ürgüp’te uygun fiyatlı otel arayanlar için güzel bir seçenek. Ürgüp şehir merkezinde yer alan tesisin panoramik manzaralı terası, şık odaları, restoranı ve ücretsiz otopark seçeneği öne çıkıyor.

Akuzun Hotel (★★) Ürgüp merkezde otel arayanlar için ideal seçeneklerden olan Akuzun Hotel, fiyat – performans açısından iyi bir tercih. Otelde keyifli vakit geçirmek için geniş bir bahçe ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz restoran bulunuyor.

Royal Cave Hotel (★★★) Ürgüp’ün en iyi otelleri arasında sayabileceğim tesis, Ürgüp’ün merkezinde yer alıyor. Türk hamamlı oda, mağara oda, kemerli oda gibi alternatif oda tipleri mevcut. Manzaranın keyfini çıkaracağınız terasın yanında otelin zaman geçirmek için çok güzel alanları var.

Best Western Premier Cappadocia (★★★★) Ürgüp’te lüks otel arıyorsanız tam size göre diyebileceğim bu tesis merkezde, Ürgüp’te gezilecek yerlere yürüme mesafesinde yer alıyor. Büyük bir otel, yürüyüş yolundan kapalı havuza, spadan hamama içeride pek çok olanak var.

Kayakapı Premium Caves Hotel (★★★★) Ürgüp’te lüks otel arayanlar için diğer tavsiyem bölgenin en iddialı otellerinden Kayakapı Premium Caves. Merkeze 2.5 km mesafede bir tepeliğe kurulu tesiste havuzlu cave oda, teraslı cave oda gibi seçeneklerin yanında kalabalık gruplar için villa ve konak gibi kiralık müstakil ev seçenekleri de var. Otelde müthiş bir manzara ve iştah açıcı lezzetler de sizi bekliyor.

3. Uçhisar

Uçhisar otelleri Kapadokya'da nerede kalınır

Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Uçhisar, Kapadokya’da nerede kalınır sorusuna verilebilecek cevapların başında geliyor.

Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksek yeri olduğu için Kapadokya’nın zirvesi olarak biliniyor. Kapadokya manzarası, Kapadokya’da gün batımı gibi etkinlikler için ilk akla gelen yer.

Ortahisar, Ürgüp, Erciyes Dağı, Mustafapaşa, Göreme, Avanos, Çavuşin kısacası çevredeki her yeri Uçhisar’dan görebiliyor, göz alabildiğine panoramik bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Tabii ki tüm bu manzara için gitmeniz gereken yer Uçhisar Kalesi. Kapadokya’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenlerden Uçhisar Kalesi, Uçhisar’ın merkezinde yer alıyor. Kale birbirine bitişik iki sivri peri bacasından oluşuyor. Büyük olan peri bacası “Ağanın Kalesi”, küçük olan “Çavuşun Kalesi” olarak isimlendiriliyor.

Uçhisar Kalesi dışında Uçhisar, Kapadokya’yı gezmek için de oldukça ideal bir konumda. Göreme ve Ürgüp’e göre daha ufak ve sakin olan bu beldeden Kapadokya’da gezilecek diğer noktalara kolayca ve kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Restoran, kafe, alışveriş imkanı gibi seçenekler de bölgede bolca bulunuyor.

Uçhisar’da konaklama için kalenin çevresine yayılmış geleneksel karakterli, kayadan oyma otel tipi seçeneklere göz atmanızı tavsiye ederim. Özellikle Kapadokya’da lüks otel arıyorsanız Uçhisar otelleri sizin için doğru seçenek olabilir.

Uçhisar’daki En Popüler Oteller

Uçhisar Cave Pansion: Uçhisar’da uygun fiyatlı otel ihtiyacınız varsa bu tesise göz atabilirsiniz. Mağara odaların yanında standart odalarında yer aldığı tesiste manzaraya doyacağınız keyifli bir teras var. Ücretsiz kahvaltının dışında akşam yemeğinden de faydalanabilirsiniz.

Uçhisar Kaya Otel (★★) Uçhisar’ın en iyi otelleri arasında sayabileceğimiz, hizmet kalitesine ve olanaklarına göre uygun fiyatlı bu seçenek Kapadokya’da konaklamak için ideal.

Otelde jakuzi, kapalı ve açık yüzme havuzu, spa gibi olanaklarla rahatlayabilir, terasta yemeğinizin keyfini manzarayla çıkarabilirsiniz.

Eyes of Cappadocia Cave Hotel (★★) Uçhisar merkezde otel arayanlar için tavsiye edebileceğim şık ve keyifli bir otel. Balonları izleyeceğiniz terası, farklı oda seçenekleri, keyifli kahvaltısı ve spa, jakuzi gibi olanaklarıyla iyi bir tercih.

Les Maisons De Cappadoce (★★★★) Uçhisar gezilecek yerlere yürüme mesafesinde yer alan otel Uçhisar’da lüks otel arayanlar için ideal. Mimarisi ve atmosferiyle bir masalda gibi hissediyorsunuz. Oda tiplerinin yanında villa, mağara evi gibi müstakil seçenekler de var. Çocuklara yönelik imkanlarıyla da çocuk dostu otel diyebiliriz.

Millstone Cave Suites (★★★★) Kapadokya’da lüks otel arıyorsanız sizin için doğru seçenek. Hem otel, hem odalar çok şık ve konforlu. Kendine ait terası ve hamamı olan odalar gibi ekstrem oda tipleri var. Otelde şık bir restoran, kahveci gibi detaylar var. Bunların yanında konumu da mükemmel, Uçhisar’ın önemli noktalarına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4. Avanos

Avanos otelleri Kapadokya'da nerede kalınır

Avanos, Kapadokya’da nerede kalınır denildiğinde ilk akla gelen seçenekler kadar turistik bir bölge olmasa da ben rehberde yer vermek istedim.

Göreme, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar’a göre daha az turistik bir yapıya sahip Avanos, yerli halkın “gerçek” yaşantısına şahit olmak ve gelenekleri birebir yerinde görmek için en iyi konaklama bölgelerinden biri.

Avanos, Kızılırmak Nehri’nin iki yakasına kurulmuş bir bölge. Avanos’ta gezilecek yerler olarak yeraltı şehirleri, eşsiz peri bacaları, çanak çömlek atölyeleri ve şarapçılık gibi birçok seçenek var.

Avanos’ta görülecek yerler içinse ilk sıralayacaklarım Zelve Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehri, Yamanlı Kilise ve Üzümlü Kilise.

Gezilecek, görülecek yerler dışında tabii ki Avanos’ta çanak çömlek yapmak bölgenin en popüler aktivitesi. Aynı zamanda Avanos şarapları da bir o kadar meşhur.

Özellikle çanak çömlek atölyelerinin sahiplerinden şarap ikram edildiğine denk gelirseniz deneme fırsatını kaçırmayın. Bu fırsat dışında tabii ki Avanos’ta yeme içme için tercih edilebilecek restoranlarda da şarap bulabilirsiniz.

İster Kapadokya’da uygun fiyatlı otel, ister lüks otel arayın Avanos otelleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Avanos’taki En Popüler Oteller

Sofa Hotel: Avanos’ta uygun fiyatlı otel arayanlar için Sofa Hotel ideal bir tercih. Avanos merkezde yer alan otelde ücretsiz açık büfe kahvaltı ve yerel lezzetlerin denenebileceği bir restoran var. Teras ve balkon seçenekli odalar mevcut.

Avanos Suites: Geleneksel mimarinin hakim olduğunu Avanos Suites, Kızılırmak Nehri’ne 400 metre mesafede, merkezi bir konumda yer alıyor. Fiyat performans açısından oldukça ideal.

Akman Butik Otel (★★) Küçük ve şirin bir butik otel olan Akman, Avanos’ta konaklama için tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı seçeneklerden. Merkezi konumu, standart kahvaltısı ve ücretsiz otoparkı tesisin öne çıkan özellikleri.

Mira Cappadocia Hotel (★★★) Avanos’ta lüks otel arıyorsanız Mira Cappadocia Hotel’i tercih edebilirsiniz. Otel, Avanos Yukarı Mahalle yakınında, merkezi bir konumda yer alıyor. Şömine gibi detayların bulunduğu odalar gayet şık. Ücretsiz otopark ve havaalanı transfer hizmeti bulunuyor.

Suhan Cappadocia (★★★★) Avanos’ta lüks ve modern otel arıyorsanız sizin için doğru tercih olabilir. Kızılırmak Nehri’nin kıyısında yer alan otelde kapalı ve açık yüzme havuzları, restoran ve bar, masaj, spa, araç kiralama gibi pek çok hizmet var. Otelin mimarisi ve odaları oldukça modern ve konforlu.

5. Ortahisar

Ortahisar otelleri Kapadokya'da nerede kalınır

Kapadokya’da konaklama için önereceğim son bölge Ortahisar. Ortahisar da Uçhisar gibi Ürgüp ve Göreme’ye göre daha ufak ve sakin.

Vadi yamaçlarına oyulmuş kaya mağaralarının yerleşimin hakim olduğu Ortahisar, Kapadokya’nın en eski yerleşimlerinden biri. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu bölge, hem coğrafi hem kültürel özellikler, hem de konaklama olanakları açısından Kapadokya’da nerede kalınır sorusuna verilebilecek ideal cevaplardan biri.

Ortahisar’ın en önemli özelliği ise Kapadokya’nın en büyük peri bacası olan meşhur kalesi Ortahisar Kalesi. Dünyanın çok katlı yerleşimlerinin ilk örneklerinden olan bu kale, bölgeyi şekillendiren en önemli unsur. Ortahisar Kalesi çevresi otelleri size konaklama için hem otantik hem de sıradışı bir deneyim yaratabilir.

Ortahisar’da konaklama tercih edecekseniz yakın çevrede vakit geçireceğiniz birçok aktivite bulabilirsiniz. Müze seviyorsanız Ortahisar Etnografya Müzesi mutlaka uğramanız gereken bir yer. Müze içerisinde coğrafyanın kültürünü anlatan hamamlar, yemek sofraları, evler gibi birçok canlandırma var. Belirli dönemlerde ise konserler düzenleniyor.

Doğayı seviyorsanız Balkan Vadisi’nde yürüyüş yaparak İbrahimpaşa Köyü’ne kadar gidebilirsiniz. Yürüyüşle pek aranız yoksa bisiklet turu ya da balon turlarına da katılabilirsiniz.

Buralar dışında Hallaç Manastırı, Cambazlı Kilise ve Pancarlık Vadisi de yakın çevrede ziyaret edebileceğiniz noktalar.

Gezip görme dışında Ortahisar’da yeme içme ve alışveriş olanakları da rahatlıkla bulabilirsiniz. Zaten Kapadokya’nın her bölgesi gibi Ortahisar’da diğer kısımlara oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Arabanız var yok fark etmeksizin ulaşımınızı kolayca halledebilirsiniz. Ortahisar otel tavsiyelerim için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Ortahisar’daki En Popüler Oteller

Minia Cave Cappadocia Hotel: Ortahisar’da uygun fiyatlı otel bakanlar için iyi bir tercih olacak bu tesis mağara odalarıyla keyifli bir deneyim sunuyor. Merkezi konumunun yanında Ortahisar Kalesi, Erciyes Dağı ve peri bacalarının keyfini çıkaracağınız muhteşem bir manzaraya sahip.

Castle Inn Cappadocia: Ortahisar merkezde otel için uygun fiyatlı seçeneklerden Castle Inn Cappadocia, şık ve geleneksel odalarıyla güzel bir tercih. Açık büfe kahvaltı, ücretsiz internet, otopark ve teras gibi olanaklar mevcut.

Elaa Cave Hotel & Elaa Suites: Ortahisar Kalesi’ne yürüme mesafesinde yer alan tesis, keyifli dekorasyonu ve geleneksel mimarisiyle dikkat çekiyor. Terasta manzaranın keyfini çıkarabilir, otelin barında zaman geçirebilirsiniz.

Exedra Cappadocia: Exedra Cappadocia, Ortahisar’da lüks otel arıyorsanız göz atabileceğiniz seçeneklerden biri. Ortahisar Kalesi’nin yanıbaşında yer alan tesiste şömineli, jakuzili oda gibi farklı alternatifler var.

Kapadokya’da Ulaşım

Kapadokya'da nerede kalınır toplu taşıma ulaşım

Kapadokya’da ulaşım mükemmel olmasa da bölgelerin ve görülecek / gezilecek yerlerin birbirine yakın olması bu durumu kurtarıyor. O yüzden, ulaşım olanakları düşünüldüğünde Kapadokya’da konaklama için nereyi tercih edeceğinizin pek bir önemi yok diyebiliriz.

Göreme, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar birbirlerine oldukça yakın mesafelerde yer alıyor, hatta bu bölgelerde görülecek vadiler, açıkhava müzeleri gibi geniş alana yayılmış noktaların çoğu iki bölgenin de sınırları içerisinde sayılıyor.

Avanos ise bu saydığım bölgelerden biraz daha uzakta yer alıyor ancak yine de ulaşım olanakları düşünüldüğünde çok bir fark yok.

Kapadokya’da ulaşım için tavsiyelerime gelecek olursak Kapadokya’yı keşfetmek için en iyi alternatif araç kiralamak. Kapadokya’da araç kiralamak için birçok firma bulunuyor. Biz Kayseri Havalimanı’ndan Kapadokya’ya ulaşım sağlamıştık.

Aracımızı da havalimanında kiraladığımız için hem Kapadokya’ya ulaşım, hem de Kapadokya’da ulaşım çok rahat oldu. Siz de ister havalimanındaki araç kiralama firmalarından, ister Göreme, Ürgüp gibi merkezlerdeki firmalardan araç kiralayabilirsiniz.

Kapadokya’da araç kiralamak isteyenler, yeni sürücü de olsanız tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yok. Park yerleri, ana yollar, ara sokaklar vs. araç kullanmak için çok rahat. Çoğu yerde otopark ücreti ödemeniz gerekmiyor ve tahmin ettiğiniz gibi trafik sorunu da yok.

Kapadokya’da toplu taşıma kullanarak gezecekseniz ise minibüs, dolmuş ve taksi seçenekleri var. Bölgelerin merkezine minibüs ve dolmuşlarla ulaşabilseniz de özellikle vadiler gibi doğa alanlarına ulaşım pek mümkün.

Bu gibi durumlarda taksi kullanmanız gerekebilir. Aynı şekilde geceleri de toplu taşıma olmadığı için yine taksilerle devam etmeniz gerekiyor. Bütçenizi bu gibi durumlara göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

Kapadokya Otel Fiyatları & Rezervasyon

Kapadokya'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonu

Kapadokya otel fiyatları, her bütçeye sahip gezgine hitap ediyor. İster lüks bir otel arıyor olun, ister uygun fiyatlı bir pansiyon aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Öncelikle Kapadokya’da otel için geleneksel bir seçenek istiyorsanız Kapadokya cave otelleri olarak isimlendirilen alternatiflere bakmalısınız.

“Cave otelleri” nedir diye soracak olursanız aslında kaya oluşumlarının, peri bacalarının içerisinde inşa edilmiş oteller. Taş konak, mağara otel, kaya otel olarak da araştırma yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı cave otel seçenekleri olsa da bu tarz oteller genellikle lüks kategorisinde.

Kapadokya’da lüks otel arıyorsanız fiyatları 2 kişi gecelik 800 – 1.500 TL arası değişiyor. En pahalı Kapadokya otelleri genelde “Kapadokya cave suite” ismiyle anılanlar oluyor.

Kapadokya’da güzel bir otel içinse 2 kişi gecelik 400 – 600 TL civarında birçok seçenek bulabiliyorsunuz. Bu seçenekler lüks oteller kadar üst segment olmasa da oldukça güzel.

Kapadokya’da uygun fiyatlı otel arayanlar için de tabii ki birçok seçenek var. 2 kişi gecelik 350 – 500 TL arasında gayet ideal, fiyat – performans açısından başarılı oteller bulabilirsiniz.

Kapadokya’da otel fiyatları mevsime göre çok değişmiyor. Her mevsim yoğun turist çeken bir yer olduğu için fiyatlar az çok birbirine yakın. Bu nedenle otel rezervasyonunuzu daha uygun fiyata gerçekleştirmek için erken rezervasyon yapmanızı öneririm.

Kapadokya’da otel rezervasyonu için benim tavsiyem Booking.com. Booking’de yer alan farklı otel seçenekleri arasında size en uygun olanı kolaylıkla bulup rezervasyon yaptırabilirsiniz. Üstelik dilerseniz ödemenizi otelde yapabilir ve ücretsiz iptalle rezervasyonunuzu garantiye alabilirsiniz.

Özetle Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya'da konaklama Avanos, Ürgüp, Uçhisar

Kapadokya’da nerede kalınır rehberimi özetleyecek olursam Kapadokya’da konaklama için Göreme, Ürgüp, Uçhisar, Avanos ve Ortahisar bölgelerini tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’nın en turistik bölgesinde kalmak isteyenlere tavsiyem Göreme ve Ürgüp. Bu ikili yalnızca turistik açıdan değil, Kapadokya’da yeme içme, gece hayatı, alışveriş imkanları gibi alternatifler açısından da en ideal ve en çok tercih edilen bölgeler.

Daha ufak, sakin ama turistik güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bir yer arayanlar içinse Uçhisar ve Ortahisar taraflarını önerebilirim.

Avanos ise görsel ve atmosfer olarak bu dörtlü kadar cazip görünmese de olanaklar, yerli halkın yaşamına şahit olma imkanı ve köklü geleneklere ev sahipliği yapmasıyla güzel bir seçenek.

Bölge bölge farklılıkları bir kenara bırakırsak bence Kapadokya’da otel seçimi de tatilinizin mükemmel geçmesi için önemli. Kapadokya’da nerede kalınır için benim verebileceğim en içten tavsiye cave otel ve terası olan bir olur.

Cave otelde konaklama deneyimi bulamasanız da Kapadokya’da teraslı otel olarak her bütçeye ve zevke uygun birçok seçenek var. Mutlaka balonların görüş açınızda kalacağı bir terasa sahip otel tercih etmenizi öneririm.

Bu özellikleri en iyi bulabileceğiniz oteller ise Sultan Cave Suites, The Cappadocia Hotel ve Les Maisons De Cappadoce.

Kapadokya’da nerede kalınır konusu kısaca bu şekilde. Kapadokya’da nerede kalınır rehberi boyunca ben elimden geldiğince kendi tecrübelerimden de yola çıkarak önemli bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Ama sizin de Kapadokya’da nerede kalınır yazısında mutlaka yer almalı dediğiniz şeyler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Kapadokya’da Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

  1. balayımızı Kapadokya’da geçirdik MDC Hotelde kaldık gerçeten çok güzeldi bölge aktivitelerle dolu tavsiye ederim.

    Yanıtla

Yorum yapın