Nevşehir

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Nevşehir, Konya Kapalı Havzası’ndaki Derinkuyu ilçesi dışında tamamen Orta Kızılırmak Havzası’na kurulmuş. M.Ö.5000’li yıllarda ilk yerleşimin başladığı, Hititler’in “Nissa” ismini verdikleri bölge, Osmanlı İmparatorluğu zamanında “Muşkara” adında küçük bir köyken gelişmeye başlamasıyla Osmanlıca “Yeni Şehir” anlamına gelen güncel ismini almış ve günümüz Türkiye’sinin –özellikle Kapadokya bölgesiyle- tarihi, turistik kenti olmuş.

Çevre ilçelerinde Kaymaklı Yeraltı Şehri, Tokalı Kilise, Ihlara Vadisi, Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, 85m derinliği olan, 8 katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri’yle bin yıllık Göreme Açık Hava Müzesi gibi sayısız tarihi ve doğal turistik alana sahip olan Nevşehir’in, merkez ilçesinde en çok ziyaret edilen, fotoğrafı çekilen eser, şehrin gelişmesinde de büyük payı olan Damat İbrahim Paşa’nın külliyesi.

Halı mağazaları, çanak ve çömlek dükkanları ile hediyelik eşyacıları pek bol olan Nevşehir, özellikle et yemeklerinin yanı sıra, bulgur kullanılan yemekleri, çorbaları, patatesi ve mercimeğiyle klasik İç Anadolu mutfağına sahip.

Kapadokya gezilecek yerler listesi

Kapadokya Gezilecek Yerler – En Güzel 32 Yer

Kapadokya gezilecek yerler söz konusu olduğunda hayallerin ötesinde, alışılmışın çok dışında bir yer. Bu eşsiz bölgede, her adımda mutlaka görmeniz gereken önemli bir nokta var.