Kapadokya gezilecek yerler blog

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 32 Yer (2021)

Kapadokya gezilecek yerler söz konusu olduğunda hayallerin ötesinde, alışılmışın çok dışında bir yer. Bu eşsiz bölgede, her adımda mutlaka görmeniz gereken önemli bir nokta var.

Döndükten sonra “Biz orayı nasıl görmedik?” pişmanlıklarını yaşamak istemeyenler ve zamanını iyi kullanmak isteyenler için kişisel deneyimlerim ve en güncel bilgilerle Kapadokya gezilecek yerler rehberini hazırladım.

Detaylara dalmadan önce konaklama konusunda hızlı tavsiyelerim olacak. Kapadokya’da nerede kalınır? rehberinde detaylıca bahsettiğim gibi Kapadokya’da konaklama için en ideal bölgeler Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar ve Ortahisar.

Bu noktalardaki favori oteller 3★ Travellers Cave Pension, 4★ Sultan Cave Suits ve 5★ Kayakapı Premium Caves isimli alternatiflere göz atabilirsiniz. Benim gibi hem uygun fiyatlı hem merkezi bir noktada konaklamak isteyenler ise konakladığım 3★ Ufuk Hotel Pension isimli tesisi de inceleyebilir.

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

Kapadokya gezilecek yerler blog
Kapadokya gezilecek yerler haritası, Kapadokya’da görülmesi gereken önemli yerlerin harita konumu.

Kapadokya gezilecek yerler yazımızda bölgede gezip görmeniz gereken 32 nokta hakkında bilgiler vereceğim. Ama planlarınız daha rahat yapabilesiniz diye gezilecek yerleri Kapadokya’nın 5 büyük beldesine göre kategorize ettim. Bu beldeler:

 1. Göreme
 2. Ürgüp
 3. Uçhisar
 4. Ortahisar
 5. Avanos

Göreme’de Gezilecek Yerler

1. Aşk Vadisi

Kapadokya gezilecek yerler Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, Kapadokya vadileri arasında hem en popülerlerden hem de en güzel manzarayı sunanlardan biri.

Detaylara girmeden önce kafalar karışmasın diye belirtmekte fayda var: Aşk Vadisi’ni Aşıklar Vadisi, Bağlıdere Vadisi ya da Aşıklar Tepesi gibi isimlerle de duyabilirsiniz.

Bağlıdere ve Aşk Vadisi isimleri doğru olsa da Aşıklar Tepesi aslında vadinin içerisinde panoramik manzarasıyla büyüleyen ve manzara izleme noktası olan tepenin adı.

Kişisel tavsiyem bir gün batımı zamanında Aşıklar Tepesi’ne kurulup muhteşem manzaranın keyfini çıkarmanız.

Vadinin “aşk” ile bağdaştırılmasının nedeni ise dünden bugüne birçok evlilik teklifine sahne olmasından kaynaklanıyor.

Aşk Vadisi 4.9 km uzunluğa sahip üzüm bağları ve meyve ağaçları arasında keyifli bir parkur sunuyor. Araçla belli bir yere kadar ilerleyip sonrasında yürüyebiliyorsunuz. Doğa yürüyüşlerine meraklıysanız tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 2.5 saat sürüyor.

Yürüyüşle pek aranız yoksa ve Kapadokya’da balon denemek istiyorsanız da Aşk Vadisi’ni yukarıdan keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Ulaşım

Aşk Vadisi’ne ulaşım için Göreme’den Uçhisar yönüne doğru ilerlemelisiniz. Bağıltepe sapağından girdikten sonra bir mücevher dükkanını geçip yol ayrımından Bağlıdere yönüne ilerleyerek vadinin girişine ulaşabilirsiniz.

 • Adres: 50180 Göreme/Nevşehir Merkez/Nevşehir

2. Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya'da gezilecek yerler

Kapadokya gezilecek yerler programı yapma peşindesiniz ve önceliklendirmelere mi ihtiyacınız var? O zaman ilk sıraları hak eden büyüleyici bir noktayla devam edelim: Göreme Açık Hava Müzesi ya da bilinen diğer adıyla Göreme Örenyeri.

Göreme Açık Hava Müzesi, farklı kaya oluşumlarına ev sahipliği yapan bir vadi ancak bu kaya oluşumlarının bölgenin genelindekilere göre bir farkı var.

Bu bölge aslında tarihi M.S. 4.yüzyıla yani ilk Hristiyanlık dönemlerine dayanan bir kaya yerleşim yeri.

13. yy’a kadar manastır hayatına ev sahipliği yapan bu yerleşim yerindeki kaya bloklarının her birinin içerisinde kilise, şapel, yemekhane, okul, oturma odası, mutfak gibi farklı sosyal alanlar var.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde gezilecek yerler ise şöyle:

 • Kızlar ve Erkekler Manastırı
 • Aziz Basileus Kilisesi
 • Elmalı Kilise
 • Azize Barbara Şapeli
 • Yılanlı Kilise
 • Karanlık Kilise
 • Çarıklı Kilise
 • Tokalı Kilise
 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim / 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan / 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 75 TL (Müzekart ile ücretsiz.)
 • Adres: Açık Hava Müzesi Otoparkı üzeri, 50180 Göreme / Nevşehir

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

1. Temenni Tepesi

Kapadokya gezilecek yerler Temenni Tepesi
Foto kaynak: nevsehiridilara.com

Kapadokya gezi rehberimize hiç hız kesmeden dünyanın dikkatini Kapadokya’ya çeken belki de ilk bölge Ürgüp ve Ürgüp gezilecek yerler ile devam edelim!

Temenni Tepesi, Ürgüp’te görmeniz gereken ve hatta istemeseniz de mutlaka göreceğiniz bir yer. Çünkü burası Ürgüp’ün tam merkezinde ve 80 metre yükseklikte gözden kaçması imkansız bir kaya tepesi.

Temenni Tepesi abartısız Ürgüp’ün her yerinden görülüyor. E Temenni Tepesi’nden baktığınızda da Ürgüp ve hatta Erciyes Dağı’na kadar çevre bölge dahil oldukça geniş bir alan görülebiliyor. Manzara meraklısıysanız çıkmanızı tavsiye ederim.

Tepenin tek özelliği manzara da değil. Tepede iki kümbet ve önemli kişilere ait mezarlar bulunuyor.

Tepeye girdikten sonra sağda kalan kümbet yani Kılıçarslan Gazi Türbesi tepenin isminin hikayesinin saklı olduğu yer. İnsanlar bu türbeye dilek dilemek yani temennilerini bildirmek için çaput bağlıyor.

Tepenin ortasındaki kümbet ise eskiden Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılıyormuş ancak kütüphane sonrasında ilçe merkezinde yeni bir binaya taşınmış.

Son olarak bir de güney batı tarafında Aziz Yeorgios Kilisesi kalıntıları bulunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 19.00
 • Adres: Temenni, Kılıç Arslan Cd. No:21, 50400 Ürgüp/Nevşehir

2. Asmalı Konak

Kapadokya'da gezilmesi gereken yerler Asmalı Konak
Foto kaynak: wikimedia.org

Meşhur Asmalı Konak dizisiyle tanıdığımız Asmalı Konak, Ürgüp’ün bu kadar popüler olmasındaki en büyük etkenlerden biri.

Ancak dizinin çekildiği 2 konak olduğu için bir kafa karışıklığı oluşabiliyor.

Öncelikle eğer günümüzde Asmalı Konak Müzesi olarak da anılan konağı ziyaret etmek isterseniz Ürgüp merkezdeki konağa gitmelisiniz.

Dizinin daha az bölümünün çekildiği diğer konak içinse yolunuzu Ürgüp’ün sevimli kasabası Mustafapaşa tarafına çevirin. Bugün Old Greek House adıyla hizmet veren bir otelin olduğu konağı kolaylıkla bulacaksınız.

 • Asmalı Konak Müzesi – Adres: Yunak, Hacı Hafız Sokak No:8, 50400 Ürgüp/Nevşehir
 • Asmalı Konak Mustafapaşa: Davutlu, Şahin Cd. No:16, 50420 Mustafapaşa/Ürgüp/Nevşehir

3. Gomeda Vadisi

Kapadokya'da görülmesi gereken yerler Gomeda Vadisi

Korku filmlerine ve esrarengiz efsanelere meraklıysanız Kapadokya gezilecek yerler listenize Gomeda Vadisi’ni mutlaka eklemenizi öneririm.

Gomeda Vadisi, Ürgüp’e 5 km. mesafede yer alan Mustafapaşa kasabasında bulunuyor.

Jeomorfolojik olarak bakıldığında Ihlara Vadisi’nin bir küçüğü. Bu nedenle Küçük Ihlara Vadisi adıyla da anılıyor.

Vadi içerisinde süzülen Bey Deresi, meyve ağaçları gibi yönleriyle doğayla cıvıl cıvıl bir atmosfer sunsa da karanlık mağaralı ve apartman görünümlü kaya oyuklarıyla da bir o kadar ürkütücü.

Ancak bu görüntünün nedeni aslında güvercinler! Güvercinlik olarak adlandırılan bu kaya oyukları kimi yerlerde bayağı 5 – 6 katlı apartmanlar gibi kimi yerlerde ise kaleler gibi görünüyor.

Gomeda Vadisi içinde kimisinin adı bile bilinmeyecek kadar eski birçok kilise de var. Alakara Kilisesi, Aziz Basilios Kilisesi bu kiliseler arasında öne çıkanları.

Bir de vadi içerisinde eski bir yeraltı şehri bulunuyor. Oldukça küçük bir girişi olan yeraltı şehrini gezmek isterseniz biraz zorlu çünkü tüneller ve giriş oldukça dar. Klostrofobiniz varsa denemenizi önermem.

Gomeda Vadisi’nin devamında da Üzengi Vadisi bulunuyor. Yürüyüş parkurunda ilerleme niyetiniz varsa Üzengi Vadisi’ni de keşfedebilirsiniz.

Bu noktada yer yer atlamanız veya suya girmeniz gerekiyor. Yürüyüş yapma planınız varsa hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederim.

 • Adres: 50402 Mustafapaşa/Ürgüp/Nevşehir

4. Üç Güzeller

Kapadokya gezi notları Uç Güzeller
Foto kaynak: wikimedia.org

Nedir bu Üç Güzeller diyorsanız buyurunuz keşfetmeye!

Üç Güzeller, Kapadokya peribacaları arasında isimlerinin namına yakışır güzellikleriyle öne çıkmış üç peribacası.

Peki ya her yer peribacası, her yer kaya oluşumuyken bu üçlü nasıl öne çıkmış?

Bir kere şekilleri oldukça belirgin. Bu üçlü peribacası denince akla gelen o mantar şapkalı formun en net göründüğü peribacalarından. O nedenle de hem Kapadokya’nın simgesi hem de birçok turistin fotoğraf çekme noktası haline gelmişler.

Üç Güzeller’in bir de efsanesi var. Efsaneye göre Kapadokya Kralı’nın kızı bölgedeki bir çobana aşık olur ve evlenmek ister. Kral izin vermese de prenses ve çoban evlenir ve bir bebekleri olur. Kral tüm aileyi katletmek için asker gönderir ve prenses ölümden kaçmak için dua etmeye başlayınca üçü de taşa döner.

Üç Güzeller’den en öndeki peribacasının çoban, ortadakinin çocuk ve arkadakinin prenses olduğuna inanılır.

Siz de Üç Güzelleri görmek isterseniz Kızılçukur Vadisi’nden Ürgüp yönüne doğru ilerleyin. Yol kenarındaki kalabalıktan doğru yerde olduğunuzu elbet anlayacaksınızdır.

 • Adres: Esbelli, Nevşehir Ürgüp Yolu, 50400 Ürgüp/Nevşehir

5. Ürgüp Müzesi

Kapadokya'da nereler görülmeli? Ürgüp Müzesi
Foto kaynak: turkishmuseums.com

Müzelere meraklıysanız Kapadokya’da gezilecek yerler listenize Ürgüp Müzesi’ni eklemelisiniz.

Ürgüp Müzesi, Ürgüp’ün merkezinde yer alan küçük bir müze. Müze içerisinde Ürgüp ve çevresinde bulunan fosil örnekleriyle beraber Eski Tunç Çağı, Pers, Roma, Bizans vs. dönemlerine ait buluntular da yer alıyor.

Bunlar haricinde Osmanlı dönemine ait etnografik eşyalar da var.

Müzede bölgenin uzak ve yakın dönemde şahit olduğu yaşam ve kültürü keşfedebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 17.00 / 09.00 – 19.00
 • Adres: İmran, Atatürk Blv. No:41, 50400 Ürgüp/Nevşehir

6. Mustafapaşa

Kapadokya gezilecek yerler Mustafapaşa
Foto kaynak: tatilvegezi.com

Mustafapaşa ya da antik dönemlerde bilinen ismiyle Sinasos, Ürgüp’e 5 km uzaklıkta yer alan eski bir Rum Köyü.

Aslında Mustafapaşa’dan rehberde ele aldığım birkaç yerde de bahsetmiş bulundum. Yine de burası bence başlı başına etrafı keşfetmek ve yerli halkın yaşamına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğu için ayrıca da yer vermek istedim.

1924 Türk – Yunan nüfus mübadelesine kadar Rumların yaşadığı bir yermiş. Mübadele sonrası Türk nüfusu kasabaya yerleşmiş ve söylentilere göre bu nüfus Mardin ve Suriye taraflarından gelen insanlarmış.

Bu söylentinin nedeni ise mimari benzerlik. Mustafapaşa’ya hakim mimari Mardin mimarisine oldukça benziyor. Eskiden 700’e yakın taş konak olan kasabada bugün neredeyse 100 ev, 30’a yakın kilise ve şapel var.

Mustafapaşa’da gezilecek yerler ise özetle şuralar:

 • Mehmet Şakirpaşa Medresesi
 • Aziz Nikolaos Manastırı
 • Konstantin Helena Kilisesi
 • Aziz Vasilyos Kilisesi
 • Aziz Basil Şapeli
 • Saklı Vadi
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
 • Maraşoğlu Köprüsü
 • Asmalı Konak

7. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi / Bebek Müzesi

Kapadokya gezilecek yerler Kapadokya Sanat Ve Tarih Müzesi

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi ya da Bebek Müzesi, Mustafapaşa’da yer alan müze gezmeyi pek sevmeyen insanlara bile eğlenceli ve farklı gelebilecek bir müze.

Müzenin olayı aslında el yapımı bebeklerle Kapadokya’nın tarihine ayna tutması.

Türkiye’nin ilk el yapımı bebek müzesi olan müzede yaklaşık 3 bin oyuncak bebek ile 600’e yakın hikaye, konu anlatılarak tarihe ışık tutuluyor.

Müzenin kurucusu Sibel Radiye Kül bebekleri keven bitkisinin sütünden elde ettiği kitre adındaki hamursu madde, pamuk ve tel ile yapıyormuş. Tabii ki bebekler kıyafetlerinden yüz ifadesine en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanıyor.

Bugün 150 yılı aşkın tarihe sahip bir konakta hizmet veren müzeye zaman ayırarak Kapadokya’nın tarihine en eğlenceli şekilde göz atabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00 – 19.00
 • Giriş Ücreti: 15 TL
 • Adres: Yukarı Mahallesi Gazi Sokak No: 6 Tel: 0 384 353 52 21

Ortahisar’da Gezilecek Yerler

1. Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya’nın en keyifli kasabalarından Ortahisar ve meşhur Ortahisar Kalesi ile Kapadokya’da gezilecek yerleri tanımaya devam edelim.

Ortahisar Kalesi, Ortahisar’ın tam ortasından 80 metreye kadar yükselen devasa bir kaya oluşumu.

Manzarası bir yana yamaçları boyunca kurulu evlerle kalenin hem aşağıdan hem yukarıdan sunduğu manzara göz alıcı.

Hititler döneminden kalma kale tarih boyunca doğal bir sığınak olarak kullanılmış. Kalenin içerisindeki oda, tünel ve koridorları gezebiliyorsunuz.

 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 18.00
 • Giriş Ücreti: 5 TL
 • Adres: Resul Bey Sk., 50650 Ortahisar/Ürgüp/Nevşehir

2. Ortahisar Etnografya Müzesi

Kapadokya gezisi Etnografya Müzesi

Ortahisar Etnografya Müzesi, müze severlerin Kapadokya gezilecek yerler programında yer vermesi gereken noktalardan biri.

Kapadokya’nın sosyal yaşamının mankenlerle canlandırıldığı müze aynı zamanda bölgenin ilk etnografya müzesi.

Müze içerisinde farklı konuları ele alıp canlandıran 12 oda var:

 1. Yapı Odası (Kayaların nasıl ev, kilise gibi alanlara dönüştürüldüğünü merak edenler için mükemmel!)
 2. Tarım Odası
 3. Türk Hamamı
 4. Köy Odası
 5. Geleneksel Mutfak
 6. Gelin Odası
 7. Pekmez Yapım Odası
 8. Dokuma Odası
 9. Köy Meydanı
 10. Kız İsteme Merasimi
 11. Kına Gecesi
 12. Ortahisar Hatırası

Bölgenin ilk turistik otelinin yer aldığı konağın içerisinde hizmet veren müzede bir de keyifli bir restoran bölümü bulunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 24.00 (Restoran dolayısıyla saatler esnek.)
 • Giriş Ücreti: 5 TL
 • Adres: Cumhuriyet Meydanı, No:15, Ortahisar – Ürgüp – Nevşehir

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

1. Uçhisar Kalesi

Kapadokya gezilecek yerler Uçhisar Kalesi

Uçhisar gezilecek yerler ile devam ederken bahsetmek istediğim ilk yer Uçhisar Kalesi.

Kale aslında iki peribacasından oluşuyor. Birleşik iki peribacasından oluşan kaledeki büyük peribacasına Ağa’nın Kalesi, küçüğüne ise Çavuş’un Kalesi deniliyor.

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın her yerinden görülebilen bölgenin en büyük peribacası.

Kalenin zirvesi ise tüm Kapadokya’yı kuşbakışı bu kadar rahat görebileceğiniz en iyi yer olmakla birlikte ve Erciyes Dağı ile Hasan Dağı’nı birlikte görebileceğiniz tek yerdir.

Özellikle gün batımını kaleden izlemenizi tavsiye ederim. Hele bir de balonların havalandığı bir güne denk gelirseniz unutulmaz bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.

Kalenin içerisinde ise kayalara oyulmuş pek çok oda, mezar, sarnıç, sığınak gibi yapı bulunuyor.

Uçhisar Kalesi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız aklınızda olsun: Kaleye çıkmak için biraz efor harcamalısınız. Çok olmasa da hatrısayılır merdiven sizi bekliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 20.00
 • Giriş Ücreti: 8 TL
 • Adres: Tekelli, 50240 Uçhisar/Nevşehir Merkez/Nevşehir

2. Güvercinlik Vadisi

Kapadokya'da görülecek yerler Güvercinlik Vadisi

Doğa sporları severler buraya!

Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın peribacaları ve sıra dışı kaya oluşumlarıyla süslü enfes vadilerinden biri olmanın yanında trekking, bisiklet, koşu gibi açık hava sporları için en tercih edilen vadi.

Vadi Uçhisar’dan başlıyor ve Göreme’ye kadar 4 km bir alan boyunca devam ediyor.

Adından da tahmin edeceğiniz üzere vadinin güvercinlerle tatlı bir ilişkisi var.

Zamanında burada yaşayan yerli halk güvercinler için kayalara güvercin yuvaları oymuş. Bölgede barınan kuşlardan elde ettikleri gübrelerle üzüm bağlarını beslerken yumurtaları ise frekslerin açılarında kullanmışlar.

Bugün yine bölgedeki güvercin yoğunluğunu direkt fark edeceksiniz!

 • Adres: Aşağı, Adnan Menderes Cd., 50240 Uçhisar/Nevşehir Merkez/Nevşehir

Avanos’ta Gezilecek Yerler

1. Devrent Vadisi

Devrent Vadisi Kapadokya'da gezilecek yerler

Hayal Vadisi veya Pembe Vadi isimleriyle de bilinen Devrent Vadisi ile hayaller kurmaya, bambaşka diyarlarda gibi hissetmeye hazır mısınız?

Devrent Vadisi, Kapadokya gezilecek yerler programlarında bence mutlaka olması gereken keyifli bir nokta.

Kapadokya vadileri arasında klasik peribacası formlarından uzak ve daha turuncu, pembe renkli kaya oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Burada nasıl peribacaları göreceğiz derseniz aslında cevap tamamen sizin hayal gücünüzde saklı!

Vadideki peri bacalarını hayvanlardan birçok farklı objeye binbir türlü şeye benzeten var. Ancak bir peribacası var ki herkes tarafından ilk bakışta kolaylıkla “deve” olarak algılanıyor.

Vadinin belirli bir girişi çıkışı yok. Bir ucu Devrent’e, diğer ucu Kızılçukur’a uzanan U şeklinde bir yapısı var. Diğer vadilere göre yürüyüş parkuru da çok müsait değil ancak dilediğiniz gibi gezinerek hayallere dalabilirsiniz.

 • Adres: Devrent Mevkii no:1, 50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir

2. Avanos Tarihi Taş Köprü

Kapadokya gezilecek yerler Avanos Tarihi Taş Köprü
Foto kaynak: nevsehiridilara.com

Avanos gezilecek yerler diyorsak Taş Köprü’den bahsetmeden geçmek olmaz. Ne de olsa Avanos’a gelirken sizi ilk o karşılayacak!

Avanos Taş Köprü aslına bakınca çok bir esprisi olmayan standart bir köprü diyebiliriz ama yine de geçerken tarihi bir köprüden geçiyor olduğunuzu bilmek sizi mutlu edebilir.

1900 yılında hizmete açılan köprünün yapımında Avanos’un çevresindeki Çeç ve Karadağ bölgelerinden getirilen taşlar kullanılmış. 11 ayaklı köprü o günden bugüne ciddi bir restorasyan geçirmeye gerek kalmadan ulaşabilmiş.

Avanos’ta Taş Köprü dahil Kızılırmak’ın yani Avanos’un iki yakasını bağlayan 4 köprü var. Bu dörtlü arasında meşhur olanlardan bir diğeriyle devam edelim.

 • Adres: Bahçelievler, Kızılırmak-Avanos Köprüsü, 50500 Avanos/Nevşehir

3. Avanos Asma Köprü / Tahta Köprü

Avanos- Asma Köprü Kapadokya gezilecek yerler

Öncelikle Avanos Asma Köprü dendiğinde Tahta Köprü, Sallanan Köprü gibi farklı isimler duyabilirsiniz.

Her isimden de anlayacağınız üzere köprünün özelliği siz üzerinde yürüdükçe hafif hafif sallanması! Bu durum kimileri için korkunç kimileri için eğlenceli hissettirebilir. Ancak öyle abartı bir sallanma durumu yok.

Köprü yine Kızılırmak’ın üstünde yer alıyor. 1973 yılında yapılmış ve iddialara göre Türkiye’nin 2. asma köprüsü.

Köprü sadece yayaların kullanımına açık olduğu için sallana sallana yürüyebilirsiniz.

 • Adres: Yukarı, Kızılırmak Köprüsü, 50500 Avanos/Nevşehir

4. Avanos Saç Müzesi

Avanos Saç Müzesi Kapadokya'da gezilmesi gereken yerler
Foto kaynak: soylentidergi.com

İlginç müzeler ilginizi çekiyorsa Avanos Saç Müzesi planlarınızda mutlaka yer almalı!

Kurucusu Galip Körükçü’nün adıyla Chez Galip Saç Müzesi olarak da anılan Avanos Saç Müzesi yalnızca Kapadokya’da değil dünyada da bir ilk.

1979 yılında kurulan ve 1998 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren müzede 16 bini aşkın kadının saçından tutamlar bulunuyor. Müze aynı zamanda “Dünyanın En İlginç 15 Müzesi” listesinde 6. sırada.

Böyle bir müze nasıl ortaya çıkmış diye merak ediyorsanız aslında oldukça garip ve spontane gelişmiş.

Bir çanak çömlek ustası olan ve kendi atölyesinde çalışan Galip Körükçü’nü 1979 yılında Fransız bir turistin saçlarını çok beğenerek bir tutam istemiş ve atölyesine asmış. Sonrasında gelen ziyaretçiler hikaye üzerine saçlarından tutam bıraktıkça ve Galip Bey de talep de bulunmaya başladıkça işler büyümüş.

Bugün müzede saçlar isimler, bilgiler ve hatta vesikalıklar ile duruyor. Kişisel bilgiler bulunması nedeniyle içeride fotoğraf çekmek yasak, aklınıza olsun.

 • Ziyaret Saatleri: 08.30 – 19.30
 • Giriş Ücreti: 3 TL
 • Adres: Yukarı, No: 24, 110. Sk., 50500 Avanos/Nevşehir

5. Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya'da nereler gezilmeli? Zelve Açık Hava Müzesi
Foto kaynak: wearethehippies.com

Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu 3 vadiden oluşuyor. Aynı zamanda da Kapadokya’nın en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim bölgelerinden birisi.

Hatta söylentilere göre bölgede Hristiyanlık ilk olarak burada yayılmaya başlamış. Vadide 7. yy’da Hristiyan yerleşiminin başladığı ve vadinin 9. – 13. yy’lar arası önemli bir dini merkez haline geldiği söyleniyor.

1952 yılına kadar yerleşimin devam ettiği vadi boyunca manastır, kilise, tünel, değirmen ve farklı yerleşim yerlerine denk gelebiliyorsunuz.

Vadideki en önemli noktalar ise şöyle: İkonoklastik dönem öncesine yani 728’lere dayanan Balıklı, Üzümlü (Aziz Nichitas Kilisesi) ve Geyikli isimli oldukça önemli 3 kilise ve Aziz Simeon için yapılmış bir şapel.

3 vadiyi de yani tüm Zelve Örenyeri’ni gezmek isterseniz su gibi temel ihtiyaçlar ve mevsim koşullarına uygun kıyafetler konusunda dikkatli olmanızı öneririm.

Yer yer tırmanmanız, tünellerden geçmeniz vs. gereken zorlu kısımlar da var.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim / 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan / 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 20 TL
 • Adres: Aydınlı Mahallesi, Yavuz Sk. No:1, 50180 Aktepe, Avanos, Nevşehir

6. Sarıhan Kervansarayı

Kapadokya gezi notları Sarıhan Kervansarayı
Foto kaynak: Mustafa Taşkın – nevsehiridilara.com

Kapadokya gezilecek yerler rehberimize Saruhan / Sarıhan Kervansarayı ile devam edelim.

1249 yılında, İzzettin Keykavus tarafından 2 bin metrakarelik alana inşa edilen Saruhan Kervansarayı, Anadolu Selçuklu Devleti’nin son kervansarayı olması sebebiyle tarihi açıdan büyük bir öneme sahip.

Yalnızca tarihi değil, kervansarayın mimarisi de oldukça ilgi çekici. 13. yy Selçuklu mimari özelliklerinin hakim olduğu kervansarayın adını inşaasında kullanılan sarı, pembe ve deve tüyü renkli kesme taşlardan aldığı söyleniyor.

Yaz ve kış bölümlerinden oluşan kervansarayın en dikkat çekici yeri Taç Kapı formu olarak bilinen gösterişli kapısı. Tabii ki mevsimlik avluları, odaları, duvar işlemeleri ve aslında kale formundaki genel görüntüsüyle her açıdan etkileyici.

Saruhan Kervansarayı bugün Saruhan Kültür ve Kongre Merkezi adıyla kültür sanat faaliyetleri ve özel etkinlikler için hizmet veriyor. Örneğin her gün 18.00 ve 21.00’de Semazen gösterileri düzenleniyor.

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Saruhan Kervansarayı’nı ziyaret etmek isterseniz Avanos gezilecek yerler listenize ekleyebilir, özel etkinliklere katılmak içinse şu adresi ziyaret edebilirsiniz:

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 23.00
 • Giriş Ücreti: 3 TL
 • Adres: Yeni, Kayseri Cd. 6.Km, 50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir

7. Çanak – Çömlek Atölyeleri

Çömlek Atölyeleri Kapadokya'da görülecek yerler

Avanos gezilecek yerler nereler bahsedip de çanak – çömlek atölyelerine minik de olsa bir yer ayırmamak olmaz!

Kapadokya’nın en turistik merkezlerinden biri olan Avanos’un tam ortasından geçen Kızılırmak bölgeye sadece görsellik değil, bambaşka bir kültür de katmış.

Kızılırmak’ın kırmızı toprağı ve mil karışımıyla elde edilen seramik hamuruyla yapılan çanak çömlekler sayesinde resmen Avanos’a özgü bir sanat ortaya çıkmış.

Yıllardır süregelen bu sanat artık yöreye özgü bir kültüre dönüşmüş ve Avanos’ta adım başı çanak çömlek atölyeleri açılmış.

Bu atölyeler sadece gezmek ve sanat eserlerine şahit olmak için ya da Kapadokya’dan hediyelik bir şeyler almak için mükemmel yerler. Ancak bu kadarla da bitmiyor.

Eski tip çömlek yapımında kullanılan torna ile birçok atölyede siz de ustaların yardımıyla kendi çömleğinizi yapmayı deneyebiliyorsunuz. Dışarıdan çok kolay görünse de denediğinizde ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız!

8. Güray Müze

Güray Müze Kapadokya'da gezilecek yerler

Güray Müze dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi. Avanos seramiklerini ve çömlek sanatını daha detaylı ve yakından keşfetmek isterseniz zaman ayırmanızı öneririm.

Müze Antik Eserler Salonu ve Modern Eserler Salonu olmak üzere iki bölüm ve bir kültür merkezi ile hizmet veriyor.

Antik Eserler Salonu’nda Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlek eserlerin yanısıra bölgeden çıkarılan buluntuları görebilirsiniz.

Modern Eserler Salonu’nda ise dünyaca ünlü seramik sanatçılarımızın eserlerine yer veriliyor.

İki salon dışında fotoğraf, resim ve heykel gibi farklı sanat dallarından örnekleri de görebileceğiniz ve farklı sergilere yer veren bir kültür merkezi var.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.00
 • Giriş Ücreti: 20 TL
 • Adres: Yeni, Dereyamanlı Cd., 50840 Avanos/Nevşehir

9. Çavuşin

Kapadokya'da gezilmesi gereken yerler Cavuşin
Foto kaynak: wikimedia.org

Avanos’a bağlı bir köy olan Çavuşin Köyü, Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla öne çıkar.

Köy bir yanı yıkılmış harabelerle karanlık bir atmosfer sunsa ve hatta gece bir korku filmi atmosferinde hissettirse de yerlisiyle, gezilecek yerleriyle olsun oldukça şirin bir yer.

Roma döneminde Hristiyan halkın yoğunlukta yaşadığı bölgede pek çok kilise var. Bu kiliseler arasında Çavuşin Kilisesi, Üç Haçlı Kişise, Azize Meryem Kilisesi, Kolonlu Kilise, Vaftizci Yahya Kilisesi ilk akla gelenlerden.

Kiliseler dışında Çavuşin Köyü’nde çömlekçilik geleneğini de yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz birçok çanak çömlek atölyesi var.

Hadi gelin Çavuşin’i ve çevresin daha yakından tanıyalım!

10. Çavuşin Kilisesi

Cavuşin Kilisesi Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya’nın kilise merkezi Çavuşin’de en öne çıkan kilise belki de Çavuşin Kilisesi.

Çavuşin Kilisesi, hemen köyün girişinde yer alıyor. Tabii ki bir bina beklemeyin, kilise kale gibi görünen bir kaya oluşumunun içerisinde.

964 yıllarına dayandığı tahmin edilen kilise Kapadokya’nın en eski kiliseleri arasında yer alıyor. 1985’te de Dünya Kültür Mirası listesine alınarak aslında güzelliğini kanıtlamış.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 19.00
 • Giriş Ücreti: 12 TL
 • Adres: Avanos – Göreme Yolu, Çavuşin Köyü girişi.

11. Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi Kapadokya gezilecek yerler

Paşabağ ve Rahipler Vadisi isimleriyle anılan bu vadi de Kapadokya’da zaman ayırılması gereken yerlerden biri.

Vadinin en büyük özelliği büyüleyici peribacası şeklinin oluşum aşamasını en iyi yansıtan örneklere ev sahipliği yapıyor olması.

Peribacası denince ilk akla gelen mantar şapkalı figürleri en sık burada görebiliyorsunuz.

Vadinin bir diğer özelliği de bir zamanlar inzivaya çekilen Hristiyan din adamlarına ev sahipliği yapmış olması. Bu nedenle de Rahipler Vadisi olarak da anılır ve aynı zamanda vadide birçok şapel ve kilise bulunyor. En popülerlerinden biri ise Aziz Simeon adına yapılmış şapel.

 • Adres: Zelve Yolu, 50500 Çavuşin/Avanos/Nevşehir

12. Güllüdere Vadisi

Kapadokya'da görülmesi gereken yerler Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi, Kapadokya’da gezilecek yerler söz konusunu olduğunda hem doğa yürüyüşü severlerin hem de manzara severlerin öncelik vermesi gereken bir yer.

Göreme ve Çavuşin arasında yer alan vadi Güllüdere I ve Güllüdere II olmak üzere 2 kola ayrılıyor ve 4 km’lik trekking rotası sunuyor.

Gelelim manzaraya! Vadideki peri bacaları gün ışığıyla kırmızı gül rengine dönüşüyor. Özellikle gün batımı zamanlarında efsane bir manzara oluyor.

Vadi yalnızca manzara ve trekking ile değil; kiliseler, manastırlar, güvercinlikler ve kayalara oyulmuş farklı yaşam alanlarıyla da öne çıkıyor.

Meraklıları için vadide öne çıkan kiliseler:

 • Yovakim – Anna Kilisesi
 • Direkli Kilise
 • Ayvalı Kilise
 • Haçlı Kilise
 • Üç Haçlı Kilise
 • Adres: Güllüdere Vadisi Kapadokya Yürüyüş Yolu, Çavuşin Köyü, Avanos, Nevşehir

13. Kızılçukur Vadisi

Kapadokya gezilecek yerler Kızılçukur Vadisi

Kapadokya’da gün batımı manzarası için bence en güzel, en keyifli adres: Kızılçukur Vadisi!

Kızılçukur Vadisi ya da Kızıl Vadi krem, taş renkli peribacalarının aksine kızıl renkli tüf kayalarla dolu. İşte bu kızıl kayalar gün batımında iyice kızıllaşıyor ve gökyüzünün renkleriyle bambaşka bir manzara sunuyor.

Manzara izlemek için mükemmel noktaların yanında oldukça keyifli bir yürüyüş rotası da var. Tüneller ve inişli çıkışlı yollardan geçtikten sonra ise Meskendir Vadisi sizi karşılayacak.

Bu noktada hatırlatayım tüneller için yanınızda el feneri bulundurmanızda ve uygun ayakkabı, kıyafet seçimi yapmanızda fayda var.

Üstelik yolculuğunuz sırasında Haçlı Kilise ve Üzümlü Kilise başta olmak üzere kilise, manastır gibi yapıları da görebilirsiniz.

 • Giriş Ücreti: 3 TL
 • Adres: Yukarı, Kızılçukur Vadisi, 50500 Çavuşin/Ürgüp/Nevşehir

14. Vaftizci Yahya Kilisesi

Kapadokya gezilecek yerler Vaftizci Yahya Kilisesi
Foto kaynak: M. Taşkın – avanosarastirmalari.com

Tarihi 964 – 965 yıllarına dayandığı tahmin edilen Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya’nın en eski kiliselerinden biri.

Kaya içine oyulmuş kilise girişini Vaftizci Yahya’ya adanmış üçlü bazika takip ediyor.

Kilisenin duvarlarına resmedilen tasvirler de oldukça ilgi çekici. Duvarlara Hz. İsa’nın vaftizini gerçekleştiren Vaftizci Yahya’nın öldürülmesine neden olan “Salome’nin Dansı” olayı resmedilmiş.

Kilisenin girişinde ise Cebrail ve Mikail’in fresklerini görebilirsiniz.

 • Adres: Vadiler Sk., 50500 Çavuşin/Avanos/Nevşehir

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

1. Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya gezisi Özkonak Yeraltı Şehri
Foto kaynak: Mustafa Taşkın – nevsehiridilara

M.Ö 400’lü yıllarda, Hititliler tarafından yapıldığı tahmin edilen Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos’a 14 km mesafede Özkonak Kasabası’nda yer alıyor.

İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarında kurulu yeraltı şehri volkanik tüf tabakalarının içine yapılmış.

4 katlı inşaa edilen Özkonak Yeraltı Şehri’nin her yeri temizlenmediği için gezilemese de görülecek birçok şey var.

Giriş katta ahırlar, alt katlara inildikçe ise oda, salon, bebek odası gibi yaşam alanları yer alıyor. Odalar dışında kuyular, mezarlar, şarap depoları gibi farklı bölümler de var.

En alt katın son kısmı ise hem ürkütücü hem meraklandırıcı! Hapishane olarak yapılan bölüme yalnızca bir kişinin sığabileceği bir tünelle gidiliyor.

Özkonak Yerlatı Şehri’ni diğer Kapadokya yeraltı şehirlerinden farklı kılan özelliklere değinmeden geçmeyelim.

Özkonak Yerlatı Şehri, bir savunma stratejisi olarak katlar arasında haberleşmeyi sağlayan uzun ve dar deliklerle inşa edilmiş. Düşmandan saklanırken haberleşme ve hava değişimi bu delikler aracılığıyla sağlanırmış.

Bir diğer fark ise sürgü taşlarındaki avlanma delikleri. Düşmanın girişini engellemek için kapı olarak kullanılan sürgü taşlarına delikler açılarak ok, mızrak fırlatmak ya da kızgın yağ dökmek için yararlanışmış.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 25 TL – Müzekart geçerli.
 • Adres: Özkonak Yeraltı Şehri Yolu, 50500 Avanos/Nevşehir

2. Mazı Yeraltı Şehri

Kapadokya turu Mazı Yeraltı Şehri
Foto kaynak: hisglobal

Kapadokya yeraltı şehirleri ile devam edelim! Sıradaki rotamız: Mazı Yeraltı Şehri.

Antik dönemlerde Mataza adıyla bilinen Mazı Köyü’nde yer alan Mazı Yerlatı Şehri 8 katlı ve tahminen 6.000 kişilik kapasiteye sahip. Yeraltı şehrinin 4 girişi var, asıl giriş bir koridor aracılığıyla sağlanıyor.

İçeride farklı yaşam alanlarının yanında gösterişli bir kilise de bulunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim 10.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.00) / 1 Ekim – 1 Nisan 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.45)
 • Giriş Ücreti: 12 TL – Müzekart geçerli.
 • Adres: Temenni Mahallesi, Kazım Karabekir Cd. No:10, 50400 Mazı/Ürgüp/Nevşehir

3. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yerlatı Şehri Kapadokya'da görülmesi gereken yerler

Kapadokya gezilecek yerler programınızda tek bir yeraltı şehrine zaman ayırmak istiyorsanız en popüler yeraltı şehri sayılan Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne göz atabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir’e 30 km mesafede yer alan ve neredeyse 500 yeraltı şehri bulunan Derinkuyu ilçesinde bulunuyor.

Bilinene göre Derinkuyu’nun tarihi Asur kolonilerine dayanıyor. 8 katlı ve neredeyse 50.000 kişinin yaşayabileceği kadar büyük yeraltı şehrinde kocaman bir toplumun hayatını devam ettirebileceği her şey var.

Evler, ahırlar, depolar, misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu, kuyular ve daha birçok alan sizi bekliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 50 TL – Müzekart geçerli.
 • Adres: Bayramlı, Niğde Cd., 50700 Derinkuyu/Nevşehir

4. Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya seyahati Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya yeraltı şehirleri arasında Derinkuyu kadar popüler bir diğer nokta.

Nevşehir’e 20 km uzaklıktaki Kaymaklı’da yer alan yeraltı şehrinin tarihi M.Ö 3000 yılına, Hitit dönemine dayanıyor. Roma ve Bizans dönemlerindeki genişlemelerle de 8 katlı ve neredeyse 5.000 kişinin yaşayabileceği bir şehre dönüşmüş.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin yalnızca 4 katı gezilebiliyor. 4. kata indiğiniz taktirde yeri 20 km derinine inmiş oluyorsunuz.

Burada da yine odalardan şarap depolarına, mutfaklardan kiliseye bir şehre dair birçok oluşum göreceksiniz.

Dikkat!: Tüm yeraltı şehirlerinde işaretler konusunda dikkatli olmalısınız. Girerken kırmızı okları, çıkarken mavi okları takip edin. Böylece dar veya girilmemesi gereken tünellere girmemiş olursunuz.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 50 TL – Müzekart geçerli.
 • Adres: Cami Kebir Mahallesi, yeraltı şehri, Belediye Cd., 50760 Kaymaklı/Nevşehir Merkez/Nevşehir

Yakın Çevrede Gezilecek Yerler

1. Ihlara Vadisi

Kapadokya gezilecek yerler Ihlara Vadisi

Eğer yeterli zamanınız varsa Kapadokya gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim oldukça keyifli bir yer var: Ihlara Vadisi.

Öncelikle Ihlara Vadisi nerede? Ihlara Vadisi, Nevşehir’e 100 km mesafede yer alıyor. Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesine bağlı.

Anlayacağınız çok yakın değil, kendi aracınızla ulaşım sağlasanız bile Ihlara Vadisi gezisi için bir günü ayırmanız gerekiyor. Aracınız yoksa da turları tercih edebilir ya da otobüsle Aksaray’a oradan da Ihlara Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Ihlara Vadisi’ne ulaştıktan sonra da yolculuk bitmiyor! Vadiye inmek için 382 basamak sizi bekliyor… Unutmayın tabii ki bir dönüşü de olacak 🙂

Vadi Ihlara Köyü’nden Selime’ye kadar 14 km uzunluğa sahip ama genelde turistik geziler Selime’ye gelmeden Belisırma Köyü’nde yani 6 km sonra bitiyor. Bu kısım tabii ki size kalmış.

Vadinin ortasından geçen Melendiz Çayı boyunca dilediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. Sonuna kadar yürümeyi planlıyorsanız yaklaşık 5 saat sürüyor.

Kayaların içerisine oyulmuş kiliseler, manastırlar, yeraltı kiliseleri dahil vadide tam 105 dini yapı var. Ancak bunlar arasında 14 tanesini gezebiliyorsunuz. O kiliseler işte şöyle:

 1. Ağaçaltı Kilisesi
 2. Sümbüllü Kilise
 3. Yılanlı Kilise
 4. Kokar Kilisesi
 5. Prenliseki Kilisesi
 6. Eğritaş Kilisesi
 7. Direkli Kilise
 8. Saint Georgeus (Kıkdamaltı) Kilisesi
 9. Karagedik Kilisesi
 10. Ala Kilise
 11. Bezirhane Kilisesi
 12. Bahattin Samanlığı Kilisesi
 13. Batkın Kilisesi
 14. Davullu Güvercinliği Kilisesi

Kişisel önerim vadiye inmeden su ve yiyecek konusunda hazırlıklı olmanız. Yürüyüş sonrası Melendiz Çayı kenarında oturup mini bir piknik molası vermek oldukça keyifli oluyor.

 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 1 Ekim 08.00 – 19.00 (Gişe kapanış 18.15) / 1 Ekim – 1 Nisan 08.00 – 17.00 (Gişe kapanış 16.15)
 • Giriş Ücreti: 45 TL – Müzekart geçerli.
 • Adres: Ihlara Kasabası, Güzelyurt /Aksaray

Kapadokya Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Kapadokya haritası
Kapadokya gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp tüm gezi noktalarını, otel tavsiyelerimizi, alışveriş yapılacak yerleri vb görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Siz de harita ile gezmeyi sevenlerdenseniz Kapadokya gezilecek yerlere özel hazırladığım bu haritayı geziniz boyunca kullanabilirsiniz.

Haritayı kullanmak için tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan linke tıklamak.

Haritada rehber boyunca bahsettiğim gezilecek yerlerin ve otel tavsiyelerimin konumlarını görebilir ve bulunduğunuz noktadan dilediğiniz yere en ideal ulaşım rotası için konum alabilirsiniz.

Kapadokya gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Kapadokya Gezilecek Yerler Kadar Bunlar Da Önemli

Kapadokya’da gezilmesi gereken 32 yer hakkında elimden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalıştım.

Daha fazlasına ihtiyacı olanlar gezilecek yerler kadar önemli bu konulara da mutlaka göz atmalı:

Kapadokya’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Kapadokya gezilecek yerler boyunca konaklama

Kapadokya gezilecek, görülecek yerleri bol tatil rotalarından biri. E durum böyle olunca konaklama için en doğru noktayı bulmak her zamankinden çok daha önemli oluyor. Siz de Kapadokya’da konaklama için öneri arıyorsanız buyurun başlayalım.

Öncelikle Kapadokya’da Nerede Kalınır? rehberinde detaylarını bulabileceğiniz 5 bölge önerim var:

 1. Kapadokya’nın turistik olarak en merkezi ve aynı zamanda diğer bölgelere ulaşım için en ideal bölgesi Göreme
 2. Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden biri olan ve lüks otel seçenekleriyle öne çıkan Ürgüp
 3. Göreme ve Ürgüp’e kıyasla daha küçük ama gezilecek yerler açısından bir o kadar zengin Uçhisar
 4. Kızılırmak Nehri’nin iki yakasına kurulu ve Kapadokya’ya dair birçok geleneğin merkezi olan Avanos
 5. Ürgüp’e 5 km uzaklıkta yer alan, konaklama için daha sakin bir alternatif sunan Ortahisar

Ben otel seçimimi Göreme bölgesinden yana kullanmış ve 3 yıldızlı Ufuk Hotel Pension isimli tesiste konaklamıştım. Tesis Göreme’nin merkezinde, peri bacalarının arasında yer alıyordu. Konum olarak çok iyiydi.

Keyifli bir avlu bahçesi ve özellikle sabah balonları izlemek isteyenler için minimal bir terası vardı. Uygun fiyatlı bir alternatife göre odalar ve temizlik açısından da oldukça iyiydi.

Kapadokya’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Kapadokya'da gezilecek yerlere nasıl gidilir?

Kapadokya’da ulaşım aslında ne zor, ne kolay.

Öncelikle öne çıkan bölgelerin sayısı ulaşım konusunda sizi tedirgin etmesin. Ayrı bölgeler olsalar da her biri aslında birbirine yakın. Bu nedenle Kapadokya’da ulaşım da sıkıntılı değil.

Ancak Kapadokya’da toplu taşıma alternatiflerine baktığınızda çok gelişmiş bir sistem yok. Minibüs, dolmuş ve taksi var. Bölgeler arası hepsi ulaşım sağlasa da sefer saatleri ve konfor olarak sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.

Kapadokya’da gezilecek yerlere ulaşım için benim tavsiyem kesinlikle kişisel araç. İmkanınız varsa kendi aracınızla gitmenizi ya da Kapadokya’da araç kiralama alternatiflerine göz atmanızı tavsiye ederim. Böylece dilediğiniz yere, dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Gezilecek yerler hem çok fazla hem de yüz ölçümü olarak Kapadokya büyük bir alan. Yani araçla gezmek zaman ve konfor açısından çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Gün doğumunda balonları izlemek ve gün batımında vadileri gezmek gibi aktiviteleri de göz önünde bulundurunca kişisel araç planlamada büyük kurtarıcı.

Kapadokya’da Ne Yemeli?

Kapadokya tatili yeme içme

Baştan uyarayım, Kapadokya gezilecek yerleriyle büyüleyici olduğu kadar lezzetleriyle de iştah açıcı! O yüzden geziniz boyunca bol bol bir şeyler yemeye hazırlıklı olun.

Peki ya Kapadokya’da ne yenir, Kapadokya’nın yöresel lezzetleri nelerdir? İşte cevaplar:

 • Testi Kebabı
 • Saç Tava
 • Kayısı Yahnisi
 • Nohutlu Yahni
 • Düğü Çorbası
 • Ayva Dolması
 • Soğan Dolması
 • Çömlek Fasülyesi
 • Zerdeli Pilav
 • Dolaz
 • Köftür
 • Kuru Kaymak

Kapadokya’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Kapadokya gezilecek yerler ve alışveriş

Tatil sonrası kendiniz ya da sevdikleriniz için bir şeyler almak istiyorsanız Kapadokya’da alışveriş için nereler gezilir gelin konuşalım.

AVM’ler ya da zincir mağazalar Kapadokya’da yok. Hediyelikçiler, gıdadan giyime yöresel ürünler satan mağazalar, atölyeler gibi aslında gittiği yerden hatıra alışverişi yapmak isteyenler için uygun yerler var.

Bu bahsettiğim yerler de Kapadokya’nın turistik bölgelerine yayılmış durumda. Yani Göreme’de, Ürgüp’te ya da Uçhisar, Ortahisar veya Avanos’ta alışveriş yapma imkanınız var.

Söylemeden de geçmeyelim: Avanos’ta çanak çömlek atölyeleri, Ürgüp’te şarap fabrikaları, genel olarak tüm bölgelerde ise Kapadokya halı ve kilim dükkanları, seramikçiler, mücevherciler ve kaymakçılar öne çıkar.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Kapadokya gezilecek yerler gezi zamanı

Kapadokya’ya ne zaman gitmeli? Bence her mevsim gitmeli!  Çünkü Kapadokya’da her mevsimin artıları ve eksileri var ama ilkbahar ve kış aylarının artıları daha fazla. O yüzden önerilerim şu şekilde:

Öncelikle herkesi mutlu edecek, en ideal zamanla başlayalım yani ilkbahar. İlkbahar dönemi Kapadokya ne yazınki gibi aşırı sıcak ne de kış zamanı gibi aşırı soğuk olur. Yani rahat rahat gezersiniz. Tabii gündüzler sıcak olsa da akşam soğuklarına hazırlıklı olun.

Üstelik Kapadokya’da balon deneyimi yaşamak isteyenler için de ilkbahar havaları idealdir.

Şimdi gelelim kış dönemine. Kapadokya’nın karlı hali bi’ başkadır, bi’ güzeldir! Göz alıcı manzaralar karla çok daha muhteşem görünür, resmen farklı bir dünyada gibi hissedersiniz.

Eğer siz de rüya gibi bembeyaz bir Kapadokya istiyorsanız eksi derecelerdeki soğukları göze alarak Kapadokya’da kış tatili planlayabilirsiniz.

Kapadokya’ya Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

Kapadokya’ya gitmeden önce heyecanı artırmak ve şöyle bir aşinalık kazanmak isteyenler için Kapadokya’ya gitmeden önce izlenmesi gereken filmleri sıralamak isterim:

 • Kış Uykusu (2014) – IMDB Puanı: 8.1
 • Patron Mutlu Son İstiyor (2014) – IMDB Puanı: 6.1
 • Yazı Tura (2004) – IMDB Puanı: 7.6

Özet Olarak Kapadokya’da Nereler Gezilir?

Kapadokya gezilecek yerler

Oldukça uzun bir Kapadokya gezilecek yerler rehberi sonrası Kapadokya’da nereler gezilir kısa bir özet geçmekte fayda var.

Kapadokya gökyüzünden yer altına, gün doğumundan gün batımına her anıyla, her noktasıyla inanılmaz bir yer. Ne yurt dışı seyahatlerinizde ne yurt içi gezilerinizde karşılaşamayacağınız farklı deneyimler sunuyor.

Bu nedenle de aslına bakarsanız Kapadokya gezilecek yerler listesi bir rehberde anlatılamayacak kadar detaylı ve uzun. Kişisel deneyimlerime dayanarak elimden geldiğince detaylı bir rehber çıkarmaya çalıştım.

Rehber boyunca bahsettiğim 32 yer arasından seçim yapmam gerekse benim öncelikli tercihlerim şu noktalar olurdu:

 1. Göreme Açık Hava Müzesi
 2. Üç Güzeller
 3. Zelve Açık Hava Müzesi
 4. Çavuşin Kilisesi
 5. Paşabağ Rahipler Vadisi
 6. Kızılçukur Vadisi
 7. Ortahisar Kalesi
 8. Uçhisar Kalesi
 9. Derinkuyu Yeraltı Şehri
 10. Gomeda Vadisi

Kapadokya geziniz boyunca gezilecek yerler harici konaklama konusunda da tavsiyelere ihtiyacınız varsa Kapadokya’da Nerede Kalınır? rehberi de size yardımcı olabilir.

Rehberi bitirmeden sizin de Kapadokya gezilecek yerler listesi için favorilerinizi ve önerilerinizi duymayı çok isteriz! Yorumlara yazarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorulan

Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Göreme Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Üç Güzeller, Ortahisar Kalesi, Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Devrent Vadisi, Gomeda Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi, Çavuşin Kilisesi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri.

Kapadokya’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Göreme, Ürgüp, Uçhisar, Mustafapaşa, Ortahisar, Çavuşin, Avanos, Aşk Vadisi, Temenni Tepesi, Gomeda Vadisi ve Üç güzeller ücretsiz gezebileceğiniz yerlerden bazıları.

Kapadokya’daki en ünlü müzeler hangileri?

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi (Bebek Müzesi), Ortahisar Etnografta Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Ürgüp Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Güray Müze.

Kapadokya’daki en ünlü vadiler hangileri?

Aşk Vadisi, Gomeda Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Devrent Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kızılçukur Vadisi.

Kapadokya’da kaç gün kalmalı?

Kapadokya’yı tam anlamıyla ve keyfini çıkararak gezmek istiyorsanız en az 3 gün kalmanızı tavsiye ederim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Yorum

 1. Özellikle balayında Türkiye’de gidilecek yerler arayanlar için Kapadokya çok iyi bir alternatif! Kapadokya’da keşfedecek çok fazla tarihi yapı var. Elinize sağlık keyifli bir yazı.

 2. 8.sınıf öğrencisiyim ve suan sınav haftam ve yarın öğretmenimiz bunların hepsini ezbere istiyor ( öğretmenimiz gruplar oluşturdu 5 kişiye nevşehir/kapadokya çıktı )

 3. faydalı bır calısma ama ÖZKONAK TA bulunan ve 4,yy yapılmış BELHA MANASTIRI nı eklerseniz yazınıza sevınırım cunku içerisinde şifagah olan ve hala şifa verebilen bir yerdir ayrıca kilise mutfak yemek odası yatakhane ve derslik bölümlerine sahiptir
  keşfetmeye değer bir tarihi manastır
  teşekkürler saygılar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top