Londra

Londra, Avrupa’nın en kalabalık ve etnik popülasyon olarak en renkli şehri olmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ın en önemli ülkesi İngiltere’nin başkenti olan Londra, dünyada, İngilizce dil eğitiminin merkezi olma özelliğini taşıyor.

Ses kayıt stüdyoları, büyük spor alanları, müzeleri, konser ve tiyatro salonlarını içinde barındıran şehir, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarıyla da olağanüstü bir cazibe merkezi haline geliyor. 

Geçmişi, yüzyıllar öncesine dayanan Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile oldukça prestijli bir kimliğe sahip olan Londra, eğitim turizmi açısından dünyanın farklı yerlerinden gelen her yaştan insanı kendine çekiyor.

Özellikle Viktorya Devri mimarisiyle öne çıkan yapılarıyla adeta açık hava müzesi görünümünde olan şehir, bilim ve teknoloji harikası London Planetarium, dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, dünyadaki nadir sanat eserlerinin olduğu National Gallery gibi birçok müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Gölleri, yürüme ve dinlenme alanları ile şehrin ortasında kurulu ünlü Hyde Park, 24 saat yaşayan şehir Londra’nın günlük yoğunluğundan bir nebze uzaklaşmak için güzel bir tercih olma özelliği taşıyor. Her zevk için gezilecek ve yaşanacak sınırsız alternatif barındıran Londra, mutlaka gezip görülecek dünya şehirleri arasında yer alıyor.

Londra gezilecek yerler listesi

Londra Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 42 Nokta)

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Londra her yanı sürprizlerle dolu, hızlı ama özellikle doğal güzellikleriyle sakinliğini de gösteren bir şehir. Londra gezilecek yerler arasında turistleri akın akın çeken çok sayıda cazibesi yüksek nokta bulunuyor.

İşin aslı benim de kişisel favorilerimden biri olan Londra sahip olduğu farklı havası ile Avrupa’nın diğer popüler şehirlerden pozitif anlamda ayrışıyor. Ülkenin sahip olduğu kültürel zenginliğini şehrin sokaklarında gezerken fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.

Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Londra’da nerede alışveriş yapılır sorusu artık bizleri biraz zorlasa da, malum döviz kurlarından ötürü, hala bu güzel şehirden hediyelik ve hatıra ürünleri alabiliriz. Belki biraz daha tutumlu olacağız, biraz da nokta atışı pazarlar, mağazalar keşfetmemiz gerekecek. Ama alışveriş tutkunları için idealinizdeki gibi olmasa da bir çözüm her zaman var.

Londra'dan ne alınır?

Londra’dan Ne Alınır? En Güzel 9 Hediye

“Londra’dan ne alınır?” Tarihi yapılar, kiliseler, köprüler ve müzelerle süslü şehir Londra alışveriş tutkunlarını da eli boş göndermiyor. Yalnız bu şehirde yapmak istediğiniz alışveriş için bütçeyi biraz yüksek tutmakta fayda var. Sadece Pound kurunun yüksekliği değil, şehir kendi başına da biraz pahalı bir yer.

Londra'da ne yenir?

Londra’da Ne Yenir? En Popüler 12 Lezzet

“Londra’da ne yenir?” Geçmişte bir sömürge imparatorluğu olan ve dünyanın hemen her yerinde toprakları bulunan İngiltere, “Üzerinde güneş batmayan ülke” olarak da bilinir. Monarşiyle yönetilen ülkenin başkenti Londra, hem sanayi ve finansal hem de doğal ve tarihi güzellikleri açısından mutlaka görülmesi gereken şehirler arasındadır.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Londra hem turistik hem de ticari açıdan bir merkez olduğu için son derece kalabalık bir ziyaretçi sayısına sahip. Buna kentte yaşayan ve seyahat edenleri de eklediğinizde havayolu trafiğinin en yoğun olduğu şehirlerden biri olması da kaçınılmaz. Dolayısıyla “Londra havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu kente çok aşina olmayanlar için önemli bir soru.

Londra'da ne yapılır?

Londra’da Ne Yapılır? Yapılacak 16 Şey

“Londra’da ne yapılır?” İngiltere‘nin başkenti olan Londra, her sene milyonlarca turisti ağırlıyor. Birleşik Krallık’ın en önemli şehrinde gezip görülecek, yapılacak onlarca şey var. Peki Londra’da ne yapmalı?

Londra gezi rehberi blog

Londra Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İngiltere‘nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra‘yı konaklama, alışveriş, ulaşım imkânları ile Avrupa’nın tamamından ayrı bir konumda değerlendirmek gerekiyor.