Londra Gezilecek Yerler – En Güzel 42 Yer

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Londra her yanı sürprizlerle dolu, hızlı ama özellikle doğal güzellikleriyle sakinliğini de gösteren bir şehir. Londra gezilecek yerler arasında turistleri akın akın çeken çok sayıda cazibesi yüksek nokta bulunuyor.

İşin aslı benim de kişisel favorilerimden biri olan Londra sahip olduğu farklı havası ile Avrupa’nın diğer popüler şehirlerden pozitif anlamda ayrışıyor. Ülkenin sahip olduğu kültürel zenginliğini şehrin sokaklarında gezerken fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.

Eğer siz de yakın zamanda Birleşik Krallık’ın bu büyüleyici şehrine yolculuk yapacaksanız doğru yerdesiniz. Keyifli parklarından dünyaca ünlü müzikallerine, çoğu ücretsiz olan müzelerinden harika panoramik şehir manzaralarına kadar şehirde muhteşem bir keşif yolculuğu sizi bekliyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’ya yapacağınız seyahat boyunca ihtiyacınız olan tüm önemli bilgileri ise çok detaylı olarak hazırladığım Londra gezilecek yerler rehberi boyunca bulabilirsiniz.

Üstelik yazı boyunca şehirde gezip görebileceğiniz en önemli yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafların yanı sıra konaklamadan ulaşıma, yeme içmeden alışverişe kadar birçok konuda da tavsiyeler paylaşacağım. Uzatmadan yazımıza geçelim…

Londra Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Londra’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Londra’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isteyenlere merkeze yakın ve nispeten ekonomik The Montana Hotel‘i önerebilirim. Şehir merkezinde ve Hyde Park’a yakın konumdaki otelin hemen yanı başında metro istasyonu bulunuyor.

Bu otele alternatif olarak yine merkezde ama daha kaliteli bir yer isterseniz de 4 yıldızlı Radisson Blu Edwardian şehrin popüler otellerinden bir tanesi…

Londra’da yapmanız gereken şeylerin başında London Eye biletinizi önceden satın almak ve eğer ilgi duyuyorsanız Harry Potter Warner Bros Studios turuna katılmak geliyor.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

Maceralı, sürprizli ve merak duygusunu sürekli üst düzeyde tutan bir Londra yolculuğuna hazırsanız şehirde nereleri gezip görebileceğinizi anlatmaya geçebiliriz.

42 maddelik Londra gezilecek yerler listesi öncesinde ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri bulabilirsiniz. Bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Londra gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Bu arada listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Big Ben & Westminster Sarayı

Big Ben Londra'da nereler gezilir?

İngiltere’nin ismini duyduğunuzda belki sizin de birçok kişi gibi aklınıza ilk olarak dünyaca ikonikleşmiş Big Ben saati geliyor. Westminster Sarayı’nın hemen yanındaki dört yüzlü saat (Dünyanın ikinci büyük 4 yüzlü saati) Neo-Gotik tarzı ile de bakışları üzerinde topluyor.

Augustus Pugin tarafından tasarlanan Big Ben, aslında saatteki çanın ismi ancak zaman içinde tüm yapının adı olarak kullanılmaya başlanmış. Big Ben ilk defa 1859 yılında çalmış, yani tarihi 19. yüzyıla uzanıyor.

334 basamakla çıkabileceğiniz saat kulesinin yüksekliği ise 96 metre. Big Ben’in tam bir İngiliz kültürü simgesi olması yapıyı Londra temalı filmlerin de hemen hepsinde görebilmenizi sağlıyor.

Big Ben’den başlamışken Westminster Sarayı’na da tabii ki değineceğim. Thames Nehri kıyısındaki heybetiyle İngiltere’nin en sembolik yerlerinden biri olan Westminster Sarayı günümüzde parlamento binasıdır.

Tarihinde birçok yangın ve yıkım ile karşılaşan sarayın mimarisinde Avrupa’nın birçok yerinde olduğu gibi gotik stilin etkileyiciliği hemen dikkat çekiyor.

Tarihinde birçok kez yangın ve yıkımlarla karşılaşan saray 19. yüzyılın sonlarına doğru yeniden tasarlanıp (Charles Barry tarafından) yapılmış. 1100 odalı saray, Londra’nın dünyaca ünlü sembollerinden biri olduğu için şehre gidip burayı dolaşmadan dönmeyin derim.

2. London Eye

London Eye Londra gezilecek yerler

Londra’nın dünyanın dört bir tarafına ününü salmış, popüler sembollerinden birini daha görmek ister misiniz? Üstelik buraya gittiğinizde harika bir Londra manzarası eşliğinde seyahatinizin muhtemelen en çarpıcı anlarından birini yaşayacaksınız. Londra gezilecek yerler listesinde sırada London Eye var!

London Eye çok büyük bir dönme dolap. Aynı zamanda gözlem tekerleği olarak tasarlanmış ki bu alanda dünyanın 3. büyük yapısı. London Eye aynı zamanda tam bir mimari ve mühendislik başarısı olarak da değerlendirildiğinden şimdiye kadar 85’ten fazla ödül almış.

Dönme dolaba bindiğinizde Thames Nehri’nden yavaş yavaş yükselmenin heyecanını yaşarken Londra’nın silüeti de gittikçe güzelleşiyor. Dönme dolabın en yüksek noktası 135 metre ve tekerlek tam da bu noktada durduğunda unutulmaz bir Londra deneyimi sizi bekliyor.

Girişte Zaman Kaybetmeyin

Coco Cola London Eye Londra’nın en turistik yapılarının başında geliyor. Bu nedenle girişinde çok uzun kuyruklar olabiliyor. London Eye hızlı giriş biletinizi önceden satın alarak Londra tatilinizdeki kısıtlı zamanı daha ekonomik kullanabilirsiniz.

3. British Museum

British Museum Londra gezilecek yerler

Londra’da görülmesi gereken yerler arasında dünya standartlarındaki müzeler de var. British Museum da hem dünyada hem Londra’da büyük önem taşıyan müzelerden biri olarak anılıyor ve yıllık olarak 6 milyondan fazla ziyaretçiyi konuk ediyor.

British Museum insanlık tarihi, kültürü ve sanatı üzerine kurulan; dünyanın her yanından toplanmış 8 milyonu aşan eser barındıran bir müze. Müzeyi kısa sürede tamamen gezmek pek mümkün değilse de koleksiyonların kategorilere ayrılması ile ilgi alanlarınıza daha yakın bölümlere yönelebilirsiniz.

Peki, müzede hangi koleksiyonları görüp inceleme şansına sahipsiniz? British Museum’da en çok öne çıkan koleksiyonlar arasında hayvanlar, Americas, Çin, Ölüm/Hafıza, Afrika, Aşk/Kişilik/Arzu, Mısır temalı olanlar yer alıyor.

Ayrıca müzede ücretsiz gezebileceğiniz 60’tan fazla sergi ve koleksiyonları toplayanlar hakkında büyüleyici hikâyeler de var. British Museum’da yüzyıllar öncesine giderek dünyanın hemen her kıtasını kapsayan tarihi bir yolculuğa çıkmanız mümkün.

4. Buckingham Sarayı

Buckingham Palace Londra gezisi

İngiltere ve İngiliz halkı için en önemli yerlerden biri de Buckingham Sarayı. İlk olarak Buckingham düküne özel olarak yaptırılan saray, Kraliçe Viktorya’nın tahta çıkmasından sonra kraliyet sarayına dönüşmüş. (1837)

Westminster Bölgesi’nde bulunan Buckingham Sarayı şu anda birçok resmi törenler, ziyaretler, geçit ve etkinlikler için kullanılıyor. Kraliçe 2. Elizabeth de bu sarayda yaşadığı için Buckingham ziyaretleri yalnızca onun sarayda olmadığı zamanlarda gerçekleştirilebilir.

Sarayda toplamda 775 adet oda var; ziyaretçilere ise 19 tanesi açık oluyor. Dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçi ağırlayan sarayda çok ilgi çeken bir sergi de var.

Bu sergide kraliçenin giydiği kıyafetler gösteriliyor. Siz de kraliyet ailesine ilgi duyuyorsanız Buckingham Sarayı’nı Londra gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

Askerlerin Nöbet Değişimini Kaçırmayın!

Buckingham Sarayı’nın önünde genelde saat 11.00’de nöbet değişim töreni (The Change Guards Buckingham Palace) yapılıyor. Özellikle turistler tarafından büyük ilgi duyulan bu töreni siz de kaçırmayın. (Saatler değişiklik göstermesine karşın ziyaret öncesinde güncel saatlere göz atın.)

5. Hyde Park

Hyde Park Londra'da nereler gezilir?

İngiltere’nin kraliyet parkları şehrin bilinen en önemli özellikleri arasında bulunuyor. Çoğu filme, diziye ve romana konu olan İngiliz parklarının en büyük olanı ise Hyde Park!

New York için Central Park neyse Hyde Park da Londra için aynı öneme sahip. Yüz ölçümünün yarısı yemyeşil parklarla çevrilmiş olan Londra, parklarıyla da dünyaca ün yapmış bir metropol. Bu kadar hızlı ve koşuşturmacası bol olan bir şehrin merkezinde yer alan Hyde Park gibi alanlar tam anlamıyla bir deşarj imkanı sağlıyor.

Hyde Park ilk önce kralların av yeri olarak düzenlenmiş ancak 17. yüzyıla gelindiğinde halkın ziyaretine açılmış.

Parktaki Serpentine Gölü’nde yüzebilmek mümkün; ayrıca güneşlenmek, piknik yapmak, yürümek, bisiklete binmek, kanoya binmek, paten kaymak gibi birçok aktiviteyi de Hyde Park’ta gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bölge konser, festival ve çeşitli etkinlikler açısından da çok aktif. Restoran ve kafeleri de bulunan Hyde Park Londra’nın en görülesi yerlerinden biri!

6. Tower of London

Gezip Gördüm Londra gezilecek yerler

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Tower of London şehrin en ilgi çekici yapılarından biri olarak dikkat çekiyor. Kulenin tarihinin 1000’li yıllara dayandığı belirtilse de yapının çok daha eski dönemlerden kaldığına dair iddialar da var.

Şehrin merkezinde tura çıktığınızda gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Londra Kulesi Thames Nehri’ne bakıyor.

Yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan tarihi boyunca çok sayıda olaya tanıklık etmiş bu kule. Kulenin kullanım amaçlarının çok değişken olması sizi şaşırtabilir çünkü bu yapı saray, hayvanat bahçesi, hapishane, gözlem evi, işkence yeri, kale vb. olarak kullanılmış.

London Kulesi aynı zamanda dünyadaki en etkileyici mimari örneklerden biri olup, her yıl çok sayıda gezgin bu tarihi yapıyı ziyaret ediyor. Dörtgen biçimindeki Beyaz Kule bölümü ise oldukça popüler.

Planınızı Önceden Yapın

Eğer siz de benim gibi seyahat planınızı gezi öncesinde adım adım planlamayı sevenlerdenseniz Londra’daki gezi noktalarının biletlerini online olarak önceden satın alabilirsiniz. Kraliyet Mücevherleri sergisi ile Londra Kulesi bileti satın alarak şehrin geçmişini yerinde hissedebilirsiniz.

7. Tower Bridge

Tower Bridge Londra rehberi

Londra gezilecek yerler arasında kentin en popüler simgelerinden bir diğeri de Tower Bridge. Köprünün Londra tarihinde büyük bir önemi var. Kentin iki tarafının birbirine bağlanması bu köprü ile gerçekleşmiş.

Tower Bridge tüm görkemiyle Thames Nehri’nin üzerinde yükselirken yayalar nehir ve Londra manzarası eşliğinde köprüde yürüyebiliyor. Bu arada gelmişken köprünün kulelerinde yer alan ve yapı hakkında bilgiler sunan sergileri de dolaşabilirsiniz.

Köprünün üst bölümünde paralel iki adet yaya yolu bulunurken alt kısımda ise araç yolu var. Tower Bridge bu yolları birbirine bağlayan iki kuleden meydana gelmiş. Açılır kapanır olması nedeniyle büyük deniz araçları da geçme imkanı buluyor.

Ayrıca tasarımı ve mimarisi ile de özgün, etkileyiciliği yüksek yapılar arasında olan Tower Bridge’i mutlaka görmelisiniz.

Londra’yı Bir De Nehirden Keşfedin

Tower Bridge başta olmak üzere Londra’nın simge yapılarını bir de Thames Nehri üzerinden seyretmek isterseniz bölgede düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Westminster’den Greenwich’e: Thames Nehri’nde tekne gezisi şehirdeki en popüler turlardan biri…

8. Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı Londra'da görülmesi gereken yerler

Heykelleri, anıtları, çeşmeleri ile Trafalgar Meydanı şehrin en büyük ve merkezi meydanıdır. Protesto ve kutlamalara da sıklıkla sahne olan meydan aynı zamanda Londra’nın birçok yerine son derece yakın. Özellikle turistik açıdan çekici olan birçok yere bu meydan üzerinden kısa sürede ulaşabilmeniz mümkün.

13. yüzyıldan beri Londra için büyük önem taşıyan meydanda National Gallery ve Nelson Sütunu buraya gelmişken ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Otobüslerin de merkezi olan Trafalgar Meydanı’nda noel günleri de çok meşhur!

Özellikle meydanın ortasına bu dönemde koyulan çam ağacı harika bir ambiyans yaratıyor.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın!

Eğer seyahatlerinizde konaklama yapacağınız otelin tam şehrin merkezinde olmasını seviyorsanız Trafalgar Meydanı’nın olduğu alan Londra’da konaklama için oldukça güzel bir seçenek. Meydana birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Amba Hotel Charing Cross Londra’nın popüler otellerinden…

9. Piccadilly Circus

Piccadilly Circus Londra'da gezip görülmesi gereken yerler

Londra’nın meydanlarından bahsetmeye başlamışken şehrin bir diğer işlek ve dinamik yerlerinden birini de tanıtmak istiyorum: Piccadilly Circus

Londra’da gezilecek yerler listesi yapmak isteyen gezginler için enerjik, cıvıl cıvıl ve çok canlı bir bölge bir yer burası. 1819 tarihine dayanan geçmişiyle meydan Piccadilly, Regent ve Shaftesbury Caddeleri’nin bağlantı noktasıdır.

Tabii bu kadar dinamik ve kalabalık bir meydanda alışveriş imkanlarınızın da çok çeşitli olduğunu söyleyebilirim. Londra’nın eğlenceli anlarına dahil olmak istiyorsanız Piccadilly Circus barları, cafe ve restoranları, neon tabelaları ile oldukça davetkâr.

Meydanın ortasında yer alan Eros Çeşmesi’ni de mutlaka görün derim; turistler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşan bu çeşme Piccadilly Circus ile anılan yapılar arasında bulunuyor.

10. St. Paul’s Cathedral

St Pauls Cathedral Londra gezilecek yerler

Prenses Diana ile Prens Charles’ın evlendiği yer olan St. Paul’s Cathedral Londra’daki çok gözde turistik yerlerden biri. Anglikan katedrali, Londra psikopozluğunun kilisesi olması bakımından da büyük önem taşıyor.

Londra’nın en yüksek yerlerinden birinde (Ludgate Hill) 17. yüzyılda inşa edilen katedralin yapımında Portland taşı kullanılmış. Çok gösterişli değilse de etkileyici bir mimari tasarıma sahip olan St. Paul’s Cathedral Rönesans döneminin stilini taşıyor.

St. Paul’s Cathedral’e gitmeye karar verirseniz bence kubbe kısmındaki Fısıltı Galerisi’ne de uğrayın. Galerinin duvarlarına fısıldadığınızda duvarın arkasında bulunan kişiler ne söylediğinizi duyabiliyor. Ayrıca tam da bu noktadan katedralin içine de tepeden bakabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Katedralde aynı zamanda Taş Galeri, Altın Galeri ve koro bölmesi de bulunuyor. Batı Cephesi ve Kuleler ise katedralin ana cephesi. 9 metre yüksekliğe sahip devasa kuleler ve dini motifler göz kamaştırıcı unsurlarıyla ziyaretçileri selamlıyor.

11. Oxford Street

Oxford Street Londra'da gezip görülmesi gereken yerler

Sadece Londra’nın değil Avrupa’nın en işlek alışveriş caddesi olan Oxford Street 300’den fazla dükkan ve mağazaya rastlayabileceğiniz bir merkez.

Londra’nın batısında Westminster’da bulunan Oxford Street, Londra’da görülmesi gereken popüler yerler arasında öne çıkıyor.

Yaklaşık 2 km uzunluğundaki Oxford Street Marble Acht ile Park Lane arasında uzanıyor. Roma döneminden izlere rastlayabileceğiniz sokakta binaların stili de dikkat çekiyor. 19. yüzyıldan itibaren yapısında büyük değişimler olan Oxford Street günümüzde Londra’nın ve Avrupa’nın en lüks alışveriş merkezlerinden biri.

Canlı müzik yapan mekanları da bulabileceğiniz Oxford Street’i de Londra gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

Şehrin En Hareketli Noktasında Konaklayın

Eğer Londra’nın dünyaca ünlü alışveriş caddesine yakın bir yerde kalmak isterseniz 4 yıldızlı Radisson Blu Edwardian, Berkshire otelini inceleyebilirsiniz.

12. Westminster Abbey

Westminster Abbey Londra seyahati

Londra gezilecek yerler listesinde Westminster Sarayı’nın hemen batı yönünde konumlanan Westminster Abbey de var. Şehrin en ihtişamlı yapılarından biri olan Westminster Abbey gotik stildeki mimarisi ile çoğu gezgini kendine hayran bırakıyor.

1269 yılından inşa edilen Westminster Abbey tarihinde manastır ve katedral olarak kullanılsa da sonradan İngiltere krallarına bağlı bir dini yapı statüsü kazanmış. Bu nedenle kralların evlilik ve taç giyme törenlerine de sıklıkla ev sahipliği yapmış.

Westminster Abbey’de otuza yakın hükümdarın mezarları da bulunuyor. Aynı zamanda burada Charles Dickens, Isaac Newton, Charles Darwin gibi önemi kişiliklerin de mezarları var. Westminster Abbey’ye giderseniz içeride kraliyet ailesi üyelerine ait bazı değerli eşya ve sergileri de görme şansını elde edebilirsiniz.

13. Covent Garden Market

Covent Garden Market Londra gezi notları

Taze meyve ve sebze satışında en iyi yerlerden biri olan Covent Garden Market Londra’nın ünlü pazarları arasında yerini alıyor.

Covent Garden Market aynı zamanda Londra’dan kendileri veya sevdikleri için hediyelik eşyalar ile dönmek isteyen gezginlerin de beklentilerine fazlasıyla yanıt veriyor.

Yerli halkın da sıkça akınına uğrayan Covent Garden Market’ta çok sevebileceğiniz el işi ürünler de bulabilirsiniz. Aynı zamanda bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar da var.

Merkezi Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Trafalgar ve Oxford Street maddelerinde bahsettiğim gibi şehrin merkezinde konaklamak size hem daha fazla zaman kazandırabildiği gibi otelinizden dışarı adım attığınız anda kendinizi Londra’nın merkezinde bulmak şehrin büyüleyici atmosferini daha fazla yaşamanıza olanak veriyor. Eğer konaklama için Covent Garden çevresinde bir yer dilerseniz 4 yıldızlı Fielding Hotel‘e göz atabilirsiniz.

14. Camden Town

Camden Town Londra'da görülmesi gereken yerler

Birçok açıdan farklılığı ile dikkat çeken Camden Town alternatif müzik yapan barları, dünyanın birçok mutfağından çeşit çeşit lezzetleri, marjinal kıyafet ve orijinal ürünleri bulabileceğiniz bir yer.

Londra’nın genelinden ayrı bir havası olan Camden Town sıra dışı özellikleriyle bazı gezginlere tuhaf gelebilir ama burada zaman geçirmek oldukça keyifli. Nereye baksanız özgün bir şeylere gözünüz takılıyor. Sadece dükkânlar, eşyalar ve genel konsept değil, Camden Town’da takılan insanların çoğu da biraz marjinal görünüyor.

Ayrıca Punk ve heavy metal sevenlerdenseniz Camden Town’da bu stile uygun birçok ürün, plak, giysi bulmanız da mümkün. Burada çeşitli marketler, eski tarz barlar ve Jazz cafeler de özellikle gençler arasında çok meşhur.

Londra’nın çizgi dışı yaşam tarzlarını da görmek isterseniz hafta sonları yoğunluğu artan Camden Town’u ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

15. Ulusal Galeri (National Gallery)

National Gallery Londra gezilecek yerler

Londra gezilecek yerler listesinin önemli müzelerinden biri de 2300’ü aşkın koleksiyonu ile ziyaretçilere açılan Ulusal Galeri’dir.

Ulusal Galeri Avrupa’daki birçok galeri ile kıyaslandığında aslında çok fazla eser bulundurmayan bir müze. Bu durum önemini hiç de azaltmıyor çünkü Ulusal Galeri’de bulunan koleksiyonların değeri çok yüksek.

Galerideki ilk eserler banker John Julius Angerstein’dan satın alınan 36 adet tablodur. Bu tablolar İngiliz Hükümeti tarafından 1800’lü yıllarda alınmış. Ayrıca müzeye birçok bağış da yapılmış.

Sonuç olarak Ulusal Galeri’de Rembrandt’tan Leonardo Da Vinci’ye, Van Gogh’tan Albrecht Dürer ve Ingres’e kadar çok sayıda güzel eseri görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

16. Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum)

National History Museum Londra'da gezilmesi gereken yerler

Doğa ve müze meraklıları için Londra’da çok etkileyici bir müze faaliyet gösteriyor: Doğa Tarihi Müzesi!

Güney Kensington’daki Sergi Yolu üzerinde konumlanan 3 büyük müzeden biri burası. Victoria ve Albert ile Bilim Müzeleri de diğer önemli müzeler arasında yer alıyor.

Peki, Doğa Tarihi Müzesi’ne giderseniz neler görebilirsiniz? Botanikle ilgili koleksiyonlar, fosil-taşıllar, hayvanlar, böcekler, mineraloji, insanın evrimi, vahşi hayat…

Kısacası doğa ve tarihi hakkında aradığınız her şeyi bu müzede bulmanız mümkün. Doğaya ilgi duyan hemen herkesin bu müzeyi büyük bir ilgi ve keyifle dolaşacağını düşünüyorum.

Doğayla ilgili birçok sorunuza yanıt bulabileceğiniz ve keşif heyecanıyla zamanı unutabileceğiniz bu müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

17. Tate Modern

Tate Modern Londra'da görülmesi gereken yerler

Londra’nın birbirinden güzel ve dünyaca ünlü müzelerini üstelik ücretsiz olarak gezebilmek gezginler için büyük bir avantaj. Özellikle müzeye ilgi duyuyorsanız Londra’nın sunduğu bu fırsattan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Tate Modern de Londra’daki en iyi müzeler arasında bulunuyor. Modern sanatla ilgilenen ya da bu temaya ilgi duyan gezginler 4 katlı müzede birbirinden ilgi çekici eserlerle baş başa kalıyor.

Dünyadaki en iyi modern sanat müzesi olarak da değerlendirilen Tate Modern’deki eserlerin büyük bir çoğunluğu 16. yüzyıl ile 21. yüzyıl arası döneme aittir. Sadece İngilizlerin değil uluslararası birçok modern eseri de Tate Modern’de görebilirsiniz.

Hayvan, Asya, aile, farklı kişilikler, göç, seyahat, kadın gibi birçok tema hakkında sanatçıların modern yorumlarıyla yarattıkları eserleri görebilirsiniz. Londra’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Tate Modern vakit ayırmanıza fazlasıyla değecek.

18. Victoria & Albert Müzesi

Victoria Albert Museum Londra gezilecek yerler

Londra gezilecek yerler listesinde Victoria & Albert Müzesi’ne mutlaka yer vermem gerektiğini düşündüm çünkü şehrin en ilgi çekici ve etkileyici müzeleri arasında bulunuyor. Sergi Yolu’ndaki 3 önemli müzeden biri de burası.

Victoria & Albert müzesini etkileyiciliği yüksek müzeler arasına sokan özelliklerin başında buranın bir süsleme ve tasarım temasına sahip olması geliyor. 1852 senesinde açılan müze Londra ve İngiltere’de tasarım anlayışının gelişmesine öncülük etmiş.

Müzedeki koleksiyonların içinde 5000 yıllık objelerin de bulunması ziyaretçilerin ilgisini ikiye katlıyor. İsmini Prens Albert ve Kraliçe Victoria’dan alan tasarım müzesi aynı zamanda sergilediği mücevherlerle de turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Toplamda 4,5-5 milyon eseri barındıran Victoria & Albert Müzesi’ne vaktinizin çok dar olmadığı bir zamanda uğramanızı da tavsiye ederim.

Çin heykellerinden Rönesans Dönemi çömleklerine, çinilerden porselenlere ve yüzlerce heykele kadar birbirinden güzel eserleri doya doya incelemeniz için düşündüğünüzden biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

19. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Londra gezilecek yerler

Fransız bir heykeltraştan ismini alan Madame Tussauds Müzesi birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi Londra’da da ziyaretçilerine eğlenceli anlar vadeden bir balmumu müzesi.

İçeriye adım attığınızda dünyanın en ünlü isimlerini canlılarmış gibi karşınızda görüyorsunuz. Üstelik ünlülere dokunmak ve onlarla fotoğraf çekilmeniz de serbest.

Müzedeki balmumu heykellerine sürekli yenileri eklendiği için çoğu kişinin bu müzeye tekrar uğraması hiç de sürpriz değil. Madame Tussauds Müzesi’nde İngiliz Kraliyet Ailesi Üyeleri, Bollywood ünlüleri, Hollywood starları, spor dünyasının yıldızları, müziğin kral ve kraliçeleri, Marvel kahramanları sergileniyor.

Ayrıca serginin interaktif bölümü de çok ilgi çekici çünkü burada çeşitli film karakterlerinin heykelleri ve her birinin yanında seyredip onlarla birlikte mücadele ettiğinizi hissedebileceğiniz 4D filmleri var.

Londra’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasına rahatlıkla girebilecek olan Madame Tussauds Müzesi’nde bulunan bazı balmumu heykelleri ise şunlar: Dua Lipa, Tylor Swift, Little Mix, Beyonce, Captain Marvel, Black Panther, Kraliçe Elizabeth 2, Dagobah, David&Victoria Beckham, Tom Hardy ve Brad Pitt.

Ünlülerle Fotoğraf Çektirmeye Hazır Mısınız?

Bol seyahat eden biri olarak genelde dünyanın birçok yerindeki Madame Tussauds Müzelerini gördüm. Bunlar içinde beni en etkileyenlerden bir tanesi Londra’daki oldu. Müzeyi gezmeye karar verirseniz dilerseniz Madame Tussauds London giriş biletinizi önceden satın alabilirsiniz.

20. The Shard (Top of the Shard)

The Shard Londra'da gezip görülecek yerler

Londra’yı 72 katlı bir gökdelenden izlemek ister misiniz? The Shard, Renzo Piano tarafından tasarlanan ve 2013 senesinde açılan bir gökdelen. Gökdelenin mimarisi oldukça heyecan verici; gezginlerin binayla bu kadar çok ilgilenme nedenlerinden biri de böyle bir yapıdan izleyecekleri manzarayı gözlerinin önüne canlandırabilmeleri.

Yapımında cam ve çeliğin öne çıktığı The Shard Avrupa’daki en yüksek 4. gökdelen olma özelliğine de sahip bulunuyor. Gökdelenin katları restoran, bar, mağaza ve ofislerle dolu; aynı zamanda 5 yıldızlı otel de barındırıyor. Binanın gözlem yeri ise 244 metre yüksekliktedir.

Katar Devleti’nin sahibi olduğu bu gökdelen Londra’nın en etkileyici binalarından biri (Aynı zamanda en yükseği) ve harika bir şehir manzarasını ayaklarınızın altına seriyor.

London Eye’a Güzel Bir Alternatif

Eğer yükseklik korkunuz yok ve şehir manzarasını seyretmek istiyorsanız Londra’daki ilk tercihiniz bence London Eye olmalı. Eğer ona gittiyseniz ya da farklı ve güzel bir alternatif arıyorsanız da The View from Shard biletinizi satın alıp şehrin ikonik gökdeleni üzerinden manzaranın keyfine varabilirsiniz.

21. Leicester Square

Leicester Square Londra'da gezip görülmesi gereken yerler

Londra kendine ait bir ritme sahip ve bu metropolde hayat çoğunlukla hızlı yaşanıyor. Haftada ortalama 3-3,5 milyon kişinin gittiği Leicester Meydanı kentin batı kısmında ve yüksek enerjisi ile Londra’nın genel havasını çok iyi yansıtan bir yer.

Londra’daki yerliler kadar turistlerin de gözde merkezlerinden biri olan Leicester Meydanı’nda eğlence adına her şey var. Işıltılı bir gece hayatı, kumarhaneler, barlar, restoranlar, gece kulüpleri ve oteller…

Meydanın önemli bir özelliği daha var; buraya birçok tiyatro ve sinema salonuyla inşa edilmiş. Bu salonların birçoğu da önemli filmlerin galalarına sahne oluyor. Yani Londra gezilecek yerler listesinin en etkileyici ve şehrin ruhunu ortaya koyan noktalarından biri. Görmeden dönmeyin derim.

22. Royal Botanical Garden Kew

Royal Botanical Garden Kew Londra'da gezilecek yerler

Görebileceğiniz en güzel ve zenginliklerle dolu botanik bahçelerinden biri: Royal Botanical Garden Kew. Mevsimle birlikte değişim gösteren eşsiz güzellikteki binlerce ağaç, dünyanın çeşitli dağlık bölgelerine ait vahşi bitkiler, Japon bitkilerinin harika ambiyansı, bambu bahçesi, çocuk bahçesi…

Botanik bahçesinde görebileceğiniz o kadar çok şey var ki bitkilere ve doğanın güzelliklerine hayransanız burayı kolay kolay unutamayacaksınız.

Botanik bahçesinde aynı zamanda göl manzarası ve vahşi doğanın güzellikleriyle birlikte yürüyüş yapabilirsiniz. Londra’nın keşif duygunuzu fazlasıyla canlandıran ve huzur dolu ortamında hafızanıza kazınacak anlar yaşayacaksınız.

23. The London Dungeon

The London Dungeon Londra hakkında bilgiler

The London Dungeon 1974 yılında açılan ve günümüze kadar kullanılan yöntemler bakımından çok geliştirilen bir çeşit müze.

Londra gezginlerinin çoğunlukla yoğun ilgisi ile karşılaşan The London Dungeon İngiltere’nin tarihini biraz korkutucu ama çokça heyecanlı ve ilgi çekici bir şekilde karşınıza getiriyor.

The London Dungeon’da Londra’nın tarihinde yaşanan bazı ürkütücü ve kanlı olaylar yansıtılıyor. Canlı aktörler ve özel efektler etkileyiciliği doruk seviyesine çıkarmada oldukça başarılı.

Tarihin gözlerinizin önünde ilginç ve ürpertici bir şekilde canlandırılmasına tanık olmak isterseniz The London Dungeon’ın kapıları size açık. Bu arada giriş için 12 yaş ve üzerinde olma şartı bulunuyor.

24. Kensington Sarayı

Kensington Palace Londra gezilecek yerler

İngiliz kraliyet ailesi her dönemde dünyanın ilgisini üzerine çekiyor; bu ailenin fertleri yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyla sıkça gündeme geliyor. Sürekli konuşulan kraliyet ailesinin yaşadıkları yer de dünyanın dört bir yanındaki çoğu insan için merak edilen konular arasında.

Londra’daki Kensington Sarayı Prens Harry ile Meghan Markle’ın da bir süreliğine yaşadıkları evleriydi. Kensington Bahçesi’nde bulunan saray, Buckhingam Sarayı’nın arka tarafına inşa edilmiş. Sarayın tarihi 15. yüzyıla dayanıyor. Sonraki dönemlerde saray genişletilerek bugünkü halini almış.

Saray Britanya Kraliyet Ailesi üyelerini yüzyıllardır ağırlıyor. Bu sarayda yaşayan en ünlü çiftlerden biri de Lady Diana ve Prens Charles. Sarayın içinde Lady Diana ve bazı kraliçelere ait kıyafetler, özel eşyalar da sergileniyor.

Birbirinden güzel tablolar da ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Ayrıca sarayın bahçesinde yürüyüş yapıp, göletin ve doğanın güzellikleri arasında kaybolabilirsiniz.

Londra için büyük önem taşıyan ve kraliyet ailesi üyelerinin yaşadıkları yer olan Kensington Sarayı’nı da Londra’da gezilecek yerler rehberine dahil etmenizi öneririm.

25. Shakespeare’s Globe

Shakespeares Globe Londra'da gezilecek yerler

Dünyanın en yetenekli ve sıradışı yazarlarından biri olan Shakespeare yüzyıllar öncesinde yaşamış olmasına rağmen günümüzde bile popülerliğini koruyor.

Klasikleşmiş onlarca eseri bulunan Shakespeare’nin dillere destan çok sayıda oyununu ise Londra’daki Shakespeare’s Globe’da izlemeniz mümkün.

16. yüzyılın sonlarına doğru yapılan tiyatro yangın nedeniyle tamamen yıkılmış ancak sonrasında orijinaline uygun şekilde yeniden inşa edilmiş. Burada uygun fiyatlarla tiyatro seyredebilir aynı zamanda Shakespeare için açılan özel sergiyi de dolaşabilirsiniz. Tiyatroda hediyelik eşya dükkânı, restoran & bar da var.

Thames Nehri’nin hemen kıyısında olan tiyatro yeri nedeniyle de gezginler için kolaylık sağlıyor. Tiyatro öncesinde veya sonrasında yürüyüş yapabilir, o civarda turistik açıdan ilgi çeken diğer önemli yerleri de görebilirsiniz.

26. Chinatown

Londra gezisi Chinatown

Londra’ya gitmişken sanki Çin’e de bir uğramışsınız gibi hissettiren Chinatown gezi rehberinizde bulunabilecek ilginç yerlerden biri. Burada her şey fazlasıyla Çin’e ait. Merkezi konumda olması sayesinde kolaylıkla gidebileceğiniz bir sokak.

Chinatown tamamen Çin kültürüne uygun şekilde tasarlanmış. Çin restoranları, barları, cafeleri, dükkânları, eğlence ve güzellik merkezleri… Kısacası ne ararsanız var.

Chinatown’un otantik Doğu Asya ambiyansı sayesinde burada geçirdiğiniz zaman boyunca Londra’da olduğunuzu unutmanız son derece mümkün.

27. Sea Life London Aquarium

Sea Life London Aquarium Londra görülecek yerler

Denizdeki canlıların yaşamı gerçekte olduğu kadar Sea Life London Aquarium’da da çok büyüleyici! Sea Life London Aquarium öyle bir tasarlanmış ki su altında keşfe çıktığınız hissini sonuna kadar size yaşatıyor.

Altınızda yüzen köpek balıklarını görebileceğiniz cam geçitler, bir deniz yıldızını okşayabileceğiniz gösteriler, penguenler, timsahlar, kurbağalar, okyanus tünelleri ile izlenebilen; suyun derinliklerinde yaşayan çeşit çeşit deniz canlıları…

Belki de şimdiye kadar yaşadığınız akvaryum deneyiminden çok daha fazlasını bulacaksınız. Ayrıca yağmur ormanlarında ve bu bölgedeki nehirlerde yaşayan hayvanları da görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Çocuklarla gitmek için de harika bir seçim olan Sea Life London Aquarium Londra gezilecek yerler rehberinin en eğlenceli merkezlerinden birini oluşturuyor. Vaktiniz varsa gidip görmenizi tavsiye ediyorum.

28. Sherlock Holmes Müzesi & Baker Street

Sherlock Holmes Museum Londra gezilecek yerler

Çok zeki, egzantrik ve biraz da kendini beğenmiş bir dedektif olarak tanınan Sherlock Holmes Londra’nın en sembolik kahramanlarından biri. Sherlock Holmes ve ortağı Dr. Watson’un yaşadığı Baker Street de onunla özdeşleşmiş.

Londra’da görülmesi gereken yerler arasında farklı ve ilgi çekici temasıyla Sherlock Holmes Müzesi de bulunuyor. Meşhur 221B Baker Sokağı’nda Sherlock Holmes’un evine adım atabilir, çalışma odası, yatak odası, purosu, şapkası ile birlikte daha birçok eşyasını görme imkanını yakalayabilirsiniz. Müze katlara ayrılmış ve bazı bölümlerde roman kahramanlarının balmumları ortamın etkileyiciliğini pekiştirmiş.

Viktorya dönemine çok uygun şekilde dizayn edilen müze roman ambiyansını fazlasıyla yaşatıyor. Ayrıca zemin katında da bir hediyelik eşya dükkanı yer alıyor. Özellikle polisiye roman meraklıları ve Sherlock Holmes hayranları bu müzeyi mutlaka gezmeli.

29. Soho

Soho Londra'da gezip görülmesi gereken yerler

Londra’nın çok kültürlü yapısı şehre ayrı bir renk katmış. Soho da bir göçmen semti olarak şehrin en popüler yerlerinden biri ve turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Piccadilly Circus ile Oxford Street arasında konumlanan Soho’nun tarihi 17. yüzyıla dayanıyor. Farklı kültürlerin (özellikle Asya-Avrupa) harmanlandığı semtlerden biri olarak ünlenen Soho günümüzde çok canlı bir eğlence merkezi.

Gece kulüpleri, barlar, yetişkin eğlencelerine yönelik mekanlar, alışveriş merkezleri, farklı dünya mutfaklarından menüler sunan restoranlar Soho’yu Londra’daki en enerjik bölgelerden biri haline getirmiş. Üstelik ulaşım da oldukça kolay sağlanıyor.

30. Warner Bros Studios

Warner Bros Studios Londra gezilecek yerler

Londra gezilecek yerler rehberinde çeşitlilik bol; sırada fantastik ve büyüleyici bir yer var: Warner Bros Studios.

Stüdyo Londra’nın en çok turist çeken yerleri arasında. Özellikle dünyaca ünlü Harry Potter film serisinin burada çekilmiş olması ilgiyi üst düzeye çıkarıyor. Filmin perde arkasını görebileceğiniz stüdyoda büyüleyici kostümler, şatafatlı dekorlar ve daha birçok etkileyici unsur bulunuyor.

Çocuklu gezginler ve Harry Potter hayranları için eşsiz bir deneyim olacak.

Harry Potter Hayranları Hazır Mısınız?

Eğer dünyaca ünlü Harry Potter film serisi hayranıysanız ya da bu filmleri seven çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız sanırım sizin Londra’da yapılacak şeyler listenizin ilk sırasına Warner Bros Studio ziyareti yazmanız gerekli. Bu gezi için bence en kolay yolların başında Transfer Dahil Harry Potter Warner Brothers Studio turuna kaydolmak geliyor.

31. Up at The 02

O2 Arena Londra gezilecek yerler

Londra’nın en heyecanlandırıcı deneyimlerinden biri olan Up at The 02 size farklı zamanlarda şehrin harika bir manzarasına ulaştıracak tırmanma seçenekleri sunuyor.

Londra’yı ne zaman görmek isterseniz? Gündüz mü gün batımında mı yoksa alacakaranlıkta mı? İstediğiniz zamana uygun olan alternatifi seçerek Londra’nın 360 derece panoramik manzarası karşısında dakikaları unutabilir, eşsiz bir görünümün tadını doyasıya çıkabilirsiniz.

Özel gün kutlamaları için de sıkça tercih edilen Up at The 02, açık hava tırmanışı ile çok keyifli bir Londra deneyimi sunuyor. Tarihi Greenwich, Canary Wharf ve Olimpiyat Parkı da tüm güzellikleriyle karşınızda belirecek.

32. Borough Market

Borough Market Londra gezilecek yerler

Londra’nın en tarihi ve eski gıda pazarlarından biri olan Borough Market sadece yerli halkın değil turistlerin de gözde merkezlerinden.

Borough Market’te yalnızca İngiltere’den değil dünyanın dört bir yanından çok fazla çeşitte yiyecek bulmanız mümkün. 1000 yıllık bir tarihi bulunan ve ilk olarak Londra Köprüsü’nün yanında açılan pazar günümüzde dünyaca ünlü bir yer haline geldi.

Pazarda yiyeceklerin nasıl daha iyi üretilip satılabileceğine dair çalışmalar sürdürülüyor. Ayrıca pazarda satılan sokak lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

33. London Zoo

London Zoo Londra'da nereler gezilmeli?

Kutup ayıları, orangutanlar, dev panda, hippo, filler, goriller ve bunlardan başka daha birçok hayvan türünü görmek istiyorsanız London Zoo’ya rotanızı çevirebilirsiniz.

Çocuklar için de en zevkli ve eğitici yerlerden biri olan London Zoo dünyanın dört bir yanından gelen hayvansever gezginleri ağırlıyor.

Hayvanat bahçesi 1828 senesinde bilimsel amaçlı olarak kurulmuş; 1847’de halka açılan London Zoo’da yaklaşık 700 cins ve 20.500 tane hayvan yaşıyor. Hayatınızda hiç görmediğiniz hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz de çok yüksek.

Hayvan dostlarınızla geçirebileceğiniz güzel saatler için London Zoo’ya uğrayabilirsiniz.

34. Museum of London

Museum of London Londra'da gezilmesi gereken yerler

Londra’da gezilecek yerler listesinde birçok önemli müze bulunuyor; bunlardan biri de Londra Müzesi.

Londra’nın tarihine ışık tutan bir yolculuğa davetlisiniz. Müzenin koleksiyonları arasında Eski Taş Devri’nden kalan birçok eşya ve öğe bulunuyor.

Modern stilde tasarlanan Londra Müzesi hem çocuklar hem de müze meraklıları için şehirde gidilebilecek yerlerden biri.

35. Brick Lane

Brick Lane Londra tatili

Londra gezilecek yerler listesi için derleme yaparken kentin ilginç ve sanatsal yönü baskın olan bölgelerinden birini de eklemek istedim: Brick Lane.

Brick Lane esas olarak Londra’daki Bangladesh topluluğunun merkezi. Otantik restoranlar, sanat sergileri, sokak sanatları, popüler kulüp ve barlar bu sokağı ünlü yapan unsurlar arasında yer alıyor.

Enerjik, renkli ve biraz da Bohem bir ambiyansı sevenlerdenseniz Brick Lane’i görmeden dönmeyin derim.

36. St. James Park

St James Park Londra'da gezip görülecek yerler

Londra’nın kraliyet parklarından biri olan St. James Park ziyaretçilerine sunduğu doğal güzelliklerle gezginlerin hafızasına kazanıyor.

Westminster’da olması nedeniyle çok rahatlıkla gidip gezebileceğiniz St. James Park 23 hektarlık bir alana sahip.

Değişen mevsimlere göre farklı güzelliklerini gösteren St. James Park alabildiğince yeşil bir alan. Özellikle meşhur rengarenk çiçekleri, gölü ve cafeleri ile ziyaretçileri kendine çekiyor. 400 yıldır pelikanların da evi olan St. James Park Londra’nın kalbinde doğanın kapılarını size açıyor.

37. Regent’s Park

Regents Park Londra görülecek yerler

Londra Hayvanat Bahçesi’ni de sınırları içine alan Regent’s Park kraliyet parklarından biridir. Dünyanın dört bir yanına ünü yayılmış olan İngiliz tarzı parkların en etkileyici örneklerinden olan Regent’s Park aynı zamanda şehrin en büyük açık hava spor alanına da sahip.

Ağaçlarla çevrelenmiş patikalarda yürüyüş yapabilir, gölde kayık kiralayarak ördeklerle beraber bir gezintiye çıkabilirsiniz. Birbirinden zarif çiçekler arasında dolaşmanın keyfini sürerken, binlerce gülün bulunduğu bahçelere de göz gezdirebilirsiniz.

Yabani kuş ve kirpilere de ev sahipliği yapan Regent’s Park’ta ayrıca çocuklar için özel oyun alanları bulunuyor.

38. Cutty Sark

Cutty Sark Londra gezilecek yerler

Cutty Sark İngiltere’nin en popüler gemisi! 1869 senesinde yapılan Cutty Sark uzun yıllar boyunca özellikle çayı ve yünü çok hızlı şekilde taşıyabilmesiyle ünlenmiş.

Buharlı gemilerin icat edilmesiyle eski önemini kaybeden Cutty Sark şu anda Greenwich’de bir müze olarak gezginlere açılıyor.

Müzede geminin tarihi etkileyici yöntemlerle sergilenirken, interaktif oyun imkanları da sunuluyor. Özellikle Avusturya’dan yün taşıma ile ilgili olan oyun büyük bir ilgi ile karşılaşıyor.

Siz de deniz, gemi ve kaptanlık hikayelerini seviyorsanız İngiltere tarihinde önemli yeri olan bu gemiyi ziyaret edebilirsiniz.

39. Churchill War Rooms

Churchill War Rooms Londra gezilecek yerler

İngiltere’de 2. Dünya Savaşı Dönem devam ederken ülkenin başbakanı olan Winston Churchill’in saklanmak ve kararlarını orada almak zorunda olduğu yer altı karargâhı günümüze kadar büyük oranda korunabilmiş.

Alman saldırılarına karşı inşa edilen Churchill Savaş Odaları tarihsel açıdan önem taşıyor. Burada Winston Churchill’e adanmış ve hayatından kareler sunan bir müze ile karargâhın bölümlerini görmeniz mümkün.

Ayrıca yemek odası, mutfak, yatak odası, harita-muharebe odası gibi alanları da dolaşabilir ve o yıllara bir zaman yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

40. Platform 9 ¾

Platform 9 3/4 Londra'da gezilecek yerler

Dünyada çok popüler olan ve milyonlarca hayranı bulunan Harry Potter filmleri için Londra’da yer alan bir hediyelik eşya mağazası var: Platform 9 ¾ !

Londra’nın meşhur King’s Cross Tren İstasyonu’ndaki Platform 9 ¾ mağazasında Harry Potter ve filmin diğer kahramanları ile ilgili çok sayıda hediyelik eşya bulma şansını değerlendirebilirsiniz. Normal zamanlarda bu dükkanın önünde uzun bir kuyruk bulunduğunu da belirtmek istiyorum.

Ayrıca isterseniz mağazaya girmeden önce bir fotoğraf da çekilebilir ve alışverişinizin sonunda ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Harry Potter’ın sihirli dünyası Londra’da sizi bekliyor!

41. Shoreditch

Shoreditch Gezip Gördüm Londra

Londra’da sanat ve gece hayatı isteyenlerin en özgün ambiyanslı seçeneklerinden biri de Shoreditch. Shoreditch özellikle son yıllarda Londra’nın yükselen trend bölgeleri arasında bulunuyor.

Buranın yaratıcılığından ve dinamizimden etkilenebilir, çok büyük olmamasına rağmen sınırlarında yer alan mekanların fazlalığına şaşırabilirsiniz.

Birçok duvarı grafitilerle donatılan Shoreditch’te çok sayıda popüler bar, kulüp, kafe ve mekan var. Vintage kıyafetler satan dükkânlardan en tasarım ürünleri içeren mağazalara kadar alışveriş için de yelpaze son derece geniş.

Aynı zamanda yeme-içme bakımından da bol bir çeşitlilik söz konusu. Londra gezilecek yerler rehberinize Shoreditch’i de almanızı tavsiye ederim.

42. Greenwich

Greenwich Londra gezi notları

Londra gezilecek yerler listesinde son olarak Greenwich hakkında bilgi vermek istiyorum. Çoğu kişinin başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak da bildiği Greenwich Londra’nın güneydoğusundadır.

UNESCO Dünya Mirası listesine de giren Greenwich ağırlıklı olarak denizcilik hikâyeleri ile ünlü bir semt. Önceden bahsetmiş olduğum Cutty Sark gemisi ile beraber bu bölgede Büyük Ulusal Denizcilik Müzesi de bulunuyor.

Kraliyet Gözlemevi ise meridyenin yeridir. Bence buraya gelmişken huzurlu ve sakin Greenwich Parkı’na da uğrayın.

Londra Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Londra gezilecek yerler harita konumları
Londra gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Londra gezilecek yerler rehberindeki tüm popüler ve turistik değeri yüksek olan yerlerin konumlarını kolaylıkla görüntülemeniz için Google Map haritası hazırladım.

Siz de tablet ve akıllı telefonlarınız üzerinden linke tıklayarak haritayı açabilirsiniz. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Londra gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Londra gezi rehberi konaklama
4 yıldızlı St. James’ Court, A Taj Hotel, Londra’da konaklama için tercih edebileceğiniz popüler tesislerden biri…

Avrupa’nın en turistik ikinci şehri olan Londra’da otelinizi gezi listenizdeki yerlerin yakında seçerseniz zaman ve bütçe açısından büyük bir kolaylık elde edersiniz. Bu seçim Londra seyahatinizde önemli bir fark yaratabilir.

Londra’da nerede kalınır? diye düşünüyorsanız işte en ideal yerlerin mini bir listesi:

 • Tarihi yapılara yakın Westminster
 • Londra’nın merkezi Covent Garden
 • Çocuklu aileler için ideal nehir kenarındaki Waterloo & South Bankside
 • Alışveriş merkezlerine yakın Oxford Street & Mayfair
 • Gece hayatının hareketli bölgesi Soho
 • Finansın kalbi City of London
 • Merkezin batısı Kensington
 • Ekonomik konaklama için King’s Cross & St.Pancras
 • Havaalanına yakın Bayswater & Paddington
 • Eğitim aktivitelerinin merkezi Bloomsbury

Otel tavsiyesi konusuna gelirsek; son gezimde ben 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde konakladım ama şimdi kontrol ettiğimde tesisin Booking.com’da artık bulunmadığını görüyorum.

Bu tesiste alternatif olarak şehrin tam merkezinde konumlanmış olan, kalitesi ve iyi hizmeti ile de yüksek puanlar alan 4 yıldızlı Radisson Blu Edwardian‘ı önerebilirim.

Eğer konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız yoksa size yine Londra’nın tam merkezinde yer alan, 5 yıldızlı, lüks St Martins Lane adlı tesisi tavsiye edebilirim.

Londra’da İndirimle Gezmenin Anahtarı: London Pass

Londra gezi rehberi London Pass

London Pass şehirde 80’i aşkın turistik yeri indirimli veya ücretsiz olarak gezmeniz için sunulan bir seçenektir.

Londra genel olarak birçok Avrupa ülkesine göre pahalı bir metropol. Bu nedenle ulaşım ve girişte elde edebileceğiniz indirimler büyük önem taşıyor.

Gezginlere sıra beklememe veya ücretsiz hop on hop off otobüs turu yapma gibi fırsatları da sunan London Pass farklı alternatiflere sahip. 1, 2, 3, 4, 5, 7 veya 10 günlük London Pass kartlar ile Londra gezinizi daha ekonomik bir seviyeye çekebilirsiniz.

Size en uygun dijital kartı akıllı telefonunuza indirdikten sonra kolaylıkla bu ürünü kullanabilirsiniz. London Pass resmi sitesinden dijital kart indirmek oldukça pratik bir yöntem. London Pass yetişkin fiyatları €62’dan €152 ‘ya kadar değişkenlik gösteriyor.

Londra’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Londra gezi rehberi ulaşım araçları

Londra’nın ulaşım ağı otobüsler ve raylı sistemler ile çok rahat bir şekilde işliyor. Özellikle metro ile seyahat etmek Londralıların ve turistlerin sıklıkla tercih ettikleri bir yöntem. Bu konuda Londra’nın dünyadaki en gelişmiş şehirlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, Londra’da başka hangi ulaşım alternatifleri var? Tramvay, hafif raylı sistem, nehir otobüsü, banliyö treni, taksi, hop on hop off otobüsler, DLR ve Emirates Teleferiği diğer seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Özellikle hop on hop off otobüs bileti satın alarak şehrin en popüler ve turistik yerlerini baştan başa kolayca keşfedebilirsiniz.

Türkiye’den Londra’ya gitmek istediğinizde kente iniş yapabileceğiniz 4 adet havaalanı var. Bunlar Gatwick, Heathrow, Luton ve Stansted Havaalanları’dır. Varış noktanız olan havaalanına göre şehir merkezine gidiş için kullanabileceğiniz araç seçeneklerinde değişiklikler olabilir.

Detaylar için Londra havaalanı ulaşım rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Özel transfer araçları, ekonomik-hızlı havaalanı express trenleri, tren, otobüs, metro ve taksi gibi alternatiflerden sizin için ideal olanı seçebilirsiniz.

Londra’da Ne Yemeli?

Londra gezi rehberi yeme içme

Londra her yönüyle çok keyif veren bir şehir ve yemeklerinde de bu özellik fazlasıyla bulunuyor. Dünyanın önde gelen metropollerinden olan şehir çok çeşitli dünya mutfağı menüleriyle hizmet eden restoranlarla dolu.

Yine de ben Londra’nın geleneksel yemeklerini tatmak istiyorum diyorsanız ayrıntılarını Londra’da ne yenir? yazımızda bulabileceğiniz liste:

 1. Fish & Chips
 2. İngiliz Kahvaltısı
 3. 5 Çayı
 4. Yorkshire Pudingli Rosto
 5. Eton Mess
 6. Scotch Egg
 7. Pie and Mash
 8. Sticky Toffee Pudding
 9. Steak and Kidney Pie
 10. Beef Wellington
 11. Chicken Tikka Masala
 12. Bangers and Mash

Not: Her yazıda yaptığım uyarıyı burada da yapmak istiyorum. Eğer siz de yurt dışında yeme içme konusunda dini nedenlerden ötürü hassas davrananlardansanız Londra’da da yemek siparişi öncesinde yemek içeriği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz zira yemekler içinde domuz etinin yanı sıra helal kesim olmayan et ürünleri de olabilir.

Londra’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Londra'da nereler gezilmeli? alışveriş yerleri

Gittiğiniz yerde alışveriş yapmak, o şehri hatırlatacak eşya ve hediyelerle dönmek sizin için önemliyse Londra’nın tam bir alışveriş cenneti olduğunu belirtmek mümkün. Sokak pazarlarından AVM’lere ve en ünlü caddelere kadar her türlü alışveriş seçeneğini önünüze getiriyor Londra.

İşte şehirdeki en popüler alışveriş yerleri:

 • Oxford Street
 • Camden Town
 • Regent Street
 • Brick Lane Market
 • Covent Garden
 • Soho
 • Piccadilly Circus
 • Carnaby Street
 • Harrods
 • Westfield London

Alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Londra’dan ne alınır? ve Londra’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Londra’da Akşam Gezilecek Yerler

Londra gezi notları akşam gezisi

Londra’nın keyifli restoranlarında güzel bir akşam yemeği, ışıl ışıl sokak ve meydanlar, ultra hareketli gece mekanları ya da şehirde bir yürüyüş turu…

Londra akşamlarının tadına doyum olmaz. İşte akşam gidebileceğiniz yerler için bir mini liste:

 • Oxford Street
 • Shoreditch
 • Brick Lane
 • Leicester Meydanı
 • Piccadilly Circus

Yağmurlu/ Soğuk Havada Londra’da Gezilecek Yerler

Yağmurlu havada Londra'da görülmesi gereken yerler

Londra’da günlerin çoğu yağmurlu ve kapalı ancak şehir soğuk da yağışlı da olsa gezginlere kapalı alanlarda çok doyumlu vakit geçirebilecekleri birçok seçenek sunuyor. Yağmur, soğuk demeden Londra’nın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz yerlerden bazıları şunlar:

 • British Müzesi
 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Tate Modern
 • Shakespeare’s Globe
 • Warner Bros Studios
 • Kensington Sarayı
 • Ulusal Galeri
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Buckingham Sarayı
 • Big Ben & Westminster Sarayı
 • St. Paul’s Cathedral

Özet Olarak Londra’da Nereler Gezilir?

Londra'da gezilecek yerler rehberi

Londra gezilecek yerler hakkında hazırlamış olduğum içeriğin sonuna geldik. Londra’ya gitmeden önce kendiniz için aşağıdaki gibi bir liste yaptığınızda vakit kaybetmeden kısa sürede bile birçok popüler yeri görme şansına sahip olabilirsiniz:

 • Tower of London
 • Tower Bridge
 • Big Ben & Westminster Sarayı
 • Trafalgar Meydanı
 • St. Paul’s Cathedral
 • London Eye
 • British Museum
 • Piccadilly Circus
 • Hyde Park
 • Buckingham Sarayı

Son olarak Londra gezinizde yararlanacağınızı umduğum Londra gezi rehberi ve Londra’da ne yapılır? başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneriyorum.

Peki, sizin Londra’nın en favori turistik yerleri hakkındaki görüşleriniz neler? Londra gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Eklemek ve paylaşmak istedikleriniz varsa yorum yapabilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Londra gezilecek yerler blog rehber

Londra’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Londra’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Londra’da Buckingham Sarayı, Big Ben & Westminster Sarayı, London Eye, British Müzesi, Tower Bridge, Hyde Park, Oxford Street, Tower of London ve Trafalgar Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Londra’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Londra’da British Müzesi, National Gallery, Doğa Tarihi Müzesi, Tate Modern, Londra Müzesi gibi devlet müzelerini ücretsiz gezebilirsiniz. Aynı zamanda Oxford Street, Hydepark, Trafalgar Meydanı, Covent Garden, Leicester Meydanı, Brick Lane, St. James Parkı, Borough Market ve Soho gibi yerleri de ücretsiz dolaşabilirsiniz.

Londra’daki en ünlü müzeler hangileri?

Şehrin en ünlü müzeleri arasında British Müzesi, Ulusal Galeri, Doğa Tarihi Müzesi, Victoria & Albert Müzesi, Tate Modern, Madame Tussauds Müzesi, Sherlock Holmes Müzesi, Londra Müzesi ve Churchill War Rooms bulunuyor.

Londra’da kaç gün kalmalı?

Londra’da gezilecek çok yer var dolayısıyla tekrar tekrar bu şehri ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Genellikle en ideal seyahat süresi minimum 4-5 gündür.

Londra’ya ne zaman gitmeli?

Ilıman bir iklime sahip olması nedeniyle yılın her döneminde Londra’ya gitmek mümkündür. Bununla birlikte şehrin turistik açıdan en çekici dönemini yaz ayları oluşturur.

Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Londra havaalanlarından şehir merkezindeki bir otele gitmek isterseniz özel transfer araçlarını, express trenleri, taksiyi, metro ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Londra’da nerede kalmalı?

Londra seyahati planlıyorsanız konaklayabileceğiniz ideal bölgeler arasında Westminster, Covent Garden, Waterloo, South Bankside, Soho, Oxford Street, Mayfair, City of London, Kensington, King’s Cross, St. Pancras, Paddington, Bayswater ve Bloomsbury bulunur.

“Londra Gezilecek Yerler – En Güzel 42 Yer” üzerine bir yorum

 1. Emeğine sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Geçen yaz gitmiştim Londra’ya. Bu yerlerin hepsini gezdim. Özellikle bir semti var ki onu eklemek istedim yazınıza. Bermondsey Caddesi’ne kesinlikle yolunuz düşsün. Maltby sokak pazarında gurme gezintisine çıkabilir, İngiltere’nin en eski publarında bir şeyler içip canlı müzik dinleyebilirsiniz.

  Cevapla

Yorum yapın