Paris’te Nerede Kalınır? Popüler 7 Bölge

Eğer son günlerde aklınızda “Paris’te nerede kalınır?” sorusu dolanıyorsa muhtemelen yakın bir gelecekte sizi keyifli bir Paris seyahati bekliyor olabilir.

Özellikle yurt dışı seyahatler öncesinde gezginleri en çok endişelendiren ve yoran şey konaklama yapılacak bölge ve otel seçimi olabiliyor. Şehir merkezinde, gezilecek yerler ve ulaşım ağına yakın, kaliteli, temiz hatta döviz kurundan dolayı çoğu gezgin için ekonomik otel bulmak çok önemli bir konu.

Bir de bu durumu Paris gibi her birinin kendine göre farklı kültürel yapısı olan 20 farklı yerleşim yerinden oluşan büyük şehirler için düşünürsek olay iyice korkutucu olabiliyor.

Yazıya biraz kötümser giriş yaptım ama merak etmeyin. Paris’te nerede kalınır yazısı boyunca Fransa‘nın başkenti Paris’te konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler hakkında detaylı bilgiler verip bu bölgelerde yer alan en popüler otellerden bahsedeceğim. Bu yazıyı okuduğunuzda kendinizden çok emin, ne istediğinizi bilecek şekilde otel tercihinizi yapacaksınız. Hadi başlayalım.

Acelesi olanlara…

Paris’te konaklama için en ideal bölgelerin başında önemli gezi noktalarını sınırları içerisinde bulunduran Louvre, Bourse, Le Marais ile Latin Quarter geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Libertel Gare de Nord Suede‘yi önerebilirim. Bunun dışında Louvre Müzesi’nin yanındaki Novotel Paris Les Halles ve Şanzelize’nin ara sokağındaki 5 yıldızlı Hotel Marignan adlı otelleri de değerlendirebilirsiniz.

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te nerede kalınır haritası
Paris’te nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Paris’te konaklama yapabileceğiniz yedi bölge bulunuyor. Bunlar:

 1. İlk kez tatil yapacaklara yönelik Louvre, Bourse & Le Marais;
 2. Aile dostu yapısıyla öne çıkan Latin Quarter & St Germain des Pres;
 3. Lükse önem verenlere hitap eden Şanzelize Çevresi;
 4. Romantik atmosferi ile tanınan Eyfel Kulesi Çevresi;
 5. Ekonomik konaklama için ideal Gare de Lyon & Bastille;
 6. Ulaşım ağının merkezindeki Gare du Nord & Gare de l’Est;
 7. Romantik ve rustik havaya sahip Montmartre.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Louvre, Bourse & Le Marais

Paris'te nerede kalınır Louvre Bourse Le Marais

Louvre, Bourse ve Le Marais üçlüsü, bana göre kente ilk defa seyahat edecekler için en ideal bölgeler. Bu yüzden Paris’te nerede kalınır yazımızda ilk sırayı bu bölgelere ayırmak istedim.

Çünkü bu bölgeler, Paris’in kimliğini oluşturan tüm özellikleri bünyelerinde barındırıyor. Dilerseniz Louvre çevresindeki otelleri tercih edip hem birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına hem de kentin birçok simge yapısına yürüme mesafesinde konaklayabilirsiniz.

Jardin des Tuileries, Place Vendome, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi gibi Paris gezilecek yerler listemizin önemli durakları bu bölgede yer alıyor.

Bölge ayrıca çoğu toplu taşıma hattının kapsamı dâhilinde yer alıyor. Ancak bölgedeki atmosferin tamamen turistlere yönelik oluşturulduğunun ve otel fiyatlarının ortalamanın hayli üzerinde olduğunun altını çizmem gerekiyor.

2. Bölge sınırları içerisindeki Bourse, daha çok alışverişe ve gastronomiye meraklı gezginlerin ilgisini çekebilecek içeriğe sahip. Bölgenin doku açısından biraz daha samimi olduğunu söyleyebilirim. Paris metrosunun 3 ve 4 numaralı hatlarıyla bağlantılı durakların olması, kentin farklı noktalarına ulaşımı gayet kolay hale getiriyor.

Yalnız merkeze yakın olmaları nedeniyle Bourse çevresindeki otellerde de gecelik konaklama fiyatları nadiren ortalama seviyelere düşüyor. Ancak konaklamaya ortalama üstü bütçe ayırdıysanız ve usta şeflerin hazırladıkları özgün tarifleri denemekten ya da Rue Etienne-Marcel gibi tasarımcı butikleri ile dolu caddelerde zaman geçirmekten zevk alıyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda önceliği Bourse’ye vermenizi öneririm.

Paris’in en havalı yerleşim bölgesi unvanını elinde bulunduran Le Marais ise eğlence dolu atmosferiyle tanınıyor. Tarihi dokuya sahip bölge, kentin en iyi sanat galerilerine ve en sıra dışı müzelerine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla gündüz Musee Carnavalet ve Musee des Arts et Metiers gibi mekânları ziyaret edip akşam bölgedeki barlarda, gece kulüplerinde eğlenmeye odaklanabilirsiniz.

Le Marais, ilk bakışta özgür ruhlu gezginlere ve gençlere hitap eden bir bölge izlenimi yaratabiliyor. Ancak güvenli bir bölge olması sayesinde çocuklu aileler de kentin bu kesiminde konaklamaya çoğunlukla sıcak bakıyor. Üstelik bölgedeki oteller, fiyat konusunda Bourse ve Louvre civarındaki tesislere göre biraz daha uygunlar.

Louvre, Bourse & Le Marais’taki En Popüler Oteller

Novotel Paris Les Halles Paris merkez otel tavsiyesi
Novotel Paris Les Halles

Hotel Choiseul Opera (★★★) Metro istasyonuna yakın konumdaki şık otel ile Louvre arasında 950 metre mesafe bulunuyor.

Le Relais du Marais (★★★) Hemen yanı başındaki metro istasyonunun varlığı, gezginler için Paris’in birçok noktasına ulaşımı kolaylaştırıyor.

Novotel Paris Les Halles (★★) Louvre Müzesi, Haussmann Bulvarı, Notre Dame Katedrali gibi simge yerlere yakın konaklamayı planlıyorsanız, bu otel tam da aradığınız seçenek olabilir.

Hôtel Brighton (★★) 19. yüzyıldan kalma otelden binada hizmet veren otelin odaları oldukça güzel dekore edilmiş.

La Clef Louvre (★★★★) Comédie-Française’in karşısındaki otel, Rue Saint-Honore’a 100 m uzaklıkta bulunuyor. Louvre ile arasındaysa sadece 500 m var.

2. Latin Quarter & St Germain des Pres

Paris'te nerede kalınır Latin Quarter otelleri

Kentin en eski yerleşimlerinden Latin Quarter ile huzurlu ve güvenli St. Germain des Pres, Sen Nehri’nin sol tarafındaki en popüler konaklama bölgelerini oluşturuyor. Her iki bölge de çocuklu aileler için ideal.

Latin Mahallesi, iyi korunmuş yapısıyla kentin Antik Roma dönemlerine uzanan köklü tarihini adeta özetliyor. Eğer tarihe merak duyuyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda kesinlikle bu bölgedeki konaklama seçeneklerine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bu sayede Romalılar’dan günümüze miras kalmış amfitiyatroya, hamama ve kudretli Pantheon’a kolay ulaşım imkânı yakalayabilirsiniz. Tabii, tarihi mekânlara gezi listenizde yer verirken Paris Üniversitesi’ni ve Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni sakın atlamayın.

Latin Mahallesi ayrıca tematik ve farklı etnik gruplara ait restoranlar ile zaman ayırmaya değer birkaç alışveriş bölgesini bünyesinde barındırıyor. Üstelik öğrenci nüfusunun canlılık kattığı bölgedeki otel fiyatları da hiç fena değil.

6. Bölge’nin en popüler kısmı olarak adlandırılan St. Germain des Pres, temelde Latin Mahallesi ile benzer özellikler sergiliyor. Yani tarihi doku, canlı gündelik yaşam, sanat ve yeni lezzetlere doyacağınız restoranlar burada da sizleri bekliyor. Kentin bu kesiminde, sık sık expatlar ve yerli halkla iletişim kurma fırsatı bulabilirsiniz.

St. Germain des Pres ile Latin Mahallesi arasındaki tek farklılık ise kalite açısından kendisini belli ediyor. Haliyle bu durum fiyatlara da yansıyor. Ama bünyesindeki ilgi çekici atraksiyonlar ve Musee d’Orsay ve Eyfel Kulesi gibi simge yapılara yürüme mesafesinde olması nedeniyle bu dezavantajı görmezden gelebilirsiniz.

St. Germain des Pres otellerinde konaklarken kentin en eski kilisesini, yani Saint-Germain-de-Pres’yi ziyaret edebilirsiniz. Palais de Luxembourg ile Musee National Eugene Delacroix’da zaman geçirdikten sonra alışveriş için rotanızı Le Bon Marche’a çevirebilirsiniz.

Kısa bir mola içinse Boulevard Saint-Germain üzerindeki kafeler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Latin Quarter & St Germain des Pres‘teki En Popüler Oteller

Holiday Inn Paris Notre Dame
Holiday Inn Paris Notre Dame

Hotel Vendome Saint-Germain (★★★) Cardinal Lemoine Metro İstasyonu’nun hemen yanı başındaki otelden Notre Dame’a yürüyerek ulaşılabilir.

Hotel Abbatial Saint Germain (★★) Otel ve Notre Dame Katedrali arasındaki uzaklık yalnızca 500 m. Metro ve otobüs durakları ise daha da yakın konumda.

Holiday Inn Notre Dame (★★) Notre Dame ve Lüksemburg Bahçeleri’ne gayet yakın konumdaki otelin odalarından bazıları Eyfel manzaralı.

Select Hotel (★★) Klasik mimarinin modern unsurlarla zenginleştirildiği otelin konfor seviyesi bir hayli yüksek.

Hotel Montalembert (★★★★) Louvre’a 10 dakikalık yürüme mesafesindeki otel, modern tarzı ve hizmet kalitesi ile dikkat çekiyor.

3. Şanzelize Çevresi

Şanzelize Caddesi Paris'te konaklama

Şanzelize, bazı gezginlere göre dünyanın en güzel bulvarı. Bu görüşe katılıp katılmamak sizin elinizde. Ancak bir değerlendirme yaparken bulvar boyunca eskiyle yeninin harika bir şekilde harmanladığını bence göz ardı etmemek gerekiyor.

Concorde ve Charles de Gaulle meydanları arasında uzanan gösterişli bulvar, uzun süredir kentin en önemli çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Lüks alışveriş ve eğlence mekânlarının büyük bölümü, kentin bu kesiminde yer alıyor.

Bulvar çevresinde ayrıca Grand Palais, Petit Palais, Lido Cabaret, Arc de Triomphe, Théâtre des Champs Elysées, Invalides başta olmak üzere çok sayıda ziyaret edilebilecek mimari harikası yapı ve anıt bulunuyor.

İşin açıkçası Şanzelize çevresinde konaklamak, ciddi bütçe gerektiriyor. Romantizm peşindeki balayı çiftleri, edebiyat ve tarih meraklıları, bohem tarzı benimsemiş bireyler de dâhil olmak üzere her tarzda gezgin, bulvar etrafında kendilerine uygun aktivite fırsatlarını rahatça bulabiliyor.

Şanzelize Bulvarı çevresini “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızın merkezinde bulundurmakta ısrarcıysanız, fiyat avantajı yakalamak adına erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmenizi öneririm.

Şanzelize’den bahsederken ulaşım kolaylığını ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Metro ve otobüs seferlerinden yararlanarak kentin istisnasız tüm önemli noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Hatta kentte ilk defa tatil yapıyorsanız, çevreyi tanımak adına bu bölgeden hareket eden tur otobüslerinde de yerinizi alabilirsiniz.

Şanzelize Caddesi Çevresindeki En Popüler Oteller

Şanzelize Paris'te nerede kalınır
Hotel Beauchamps

Elysees Ceramic (★★) Bulvara 5 dakikalık yürüme mesafesindeki otel, geniş hareket alanına sahip odaları bünyesinde barındırıyor.

Hotel Beauchamps (★★) Altın Üçgen dâhilindeki otel, bulvara yakın konumda konaklamak isteyenler için ideal bir diğer seçenek.

Hotel Marignan Champs-Elysees (★★★★) Eyfel manzaralı, lüks otel arayışındaki gezginlerin ilgisini çeken otel, V. George ve Montaigne bulvarları arasında konumlanıyor

4. Eyfel Kulesi Çevresi

Paris'te nerede kalınır Eyfel Kulesi çevresi otelleri

Hazır Sen Nehri’nin sol tarafına geçmişken, kentin bu kesimindeki en popüler yer olan 7. Bölge’den bahsetmek istiyorum. Zira yerleşim, yerel halkın hala benimsemekte zorlandığı bir mühendislik harikasına, yani Eyfel Kulesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kule çevresi, hem kente ilk kez seyahat eden gezginler hem de romantizm peşindeki çiftler için ideal konaklama bölgesi olarak anılıyor.

Eğer niyetiniz sevdiğiniz kişiyle baş başa romantik anlar yaşamaksa “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda Eyfel Kulesi çevresindeki otelleri incelemeye ağırlık verebilirsiniz. Böylece birkaç dakika içerisinde Sen Nehri kıyısına ya da ikonik yapıya ulaşma avantajını yakalayabilirsiniz.

Paris’te ne yapılır? başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi, Paris’te ilk kez tatil yapıyorsanız nehir kenarında yürümek, tekne turlarına katılmak ya da Eyfel’in üst katlarındaki seyir teraslarından enfes manzaranın tadını çıkartmak dışında bölgede konaklayarak çevredeki diğer simge mekânları da ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuda benim size önereceğim ilk yer, ülke tarihinin şekillenmesinde payı olan isimlerin ebedi istirahatgahı konumundaki Hôpital des Invalides. Listenizin geri kalan kısımlarında Musee d’Orsay, Musee Rodin ve Musee du Quai Branly’ye yer verebilirsiniz.

Adeta bir turist mıknatısı olan Eyfel’in çevresinde sizleri ayrıca üst düzey alışveriş fırsatları bekliyor. Dört bir yanda bulunan mağazaları dolaştıktan sonra daha otantik hazineleri keşfetmek adına Rue Cler’a zaman ayırabilirsiniz.

Eyfel Kulesi, biraz önce belirttiğim gibi her yaş grubundan gezgini kendisine çekiyor. Dolayısıyla bu bölge, günün her saati kalabalık oluyor. Eğer kalabalıkla aranız iyi değilse burada zaman geçirmek sizi hemen sıkabilir.

Üstelik kuleye ne kadar yaklaşırsanız, fiyatlar da o kadar artıyor. Yani konaklama da dâhil olmak üzere 7. Bölge’nin konuklarına sunduğu nimetlerden yararlanmak için yüksek bütçeye sahip olmak gerekiyor.  Tabii yazın ateş pahası olan fiyatlar, sonbaharda bir miktar düşebiliyor.

Eyfel Kulesi Çevresindeki En Popüler Oteller

Mercure Paris Centre Tour Eiffel Eyfel Kulesi'ne yakın otel tavsiyesi
Mercure Paris Centre Tour Eiffel

Mercure Centre Tour Eiffel (★★) Otel, Eyfel Kulesi ile Sen Nehri’ne yakın konaklamayı amaçlayan çiftler için bir hayli ideal.

Pullman Paris Tour Eiffel (★★) Panoramik Paris manzaralı, modern tarzdaki odalarda konaklama fikrine sıcak bakıyorsanız bu oteli tercih edebilirsiniz.

Hotel Juliana Paris (★★★★) Şanzelize ve Eyfel’e neredeyse eşit uzaklıktaki lüks otel, modern mimarisi ile göz kamaştırıyor.

5. Gare de Lyon & Bastille

Gare de Lyon Bastille Paris'te nerede kalınır

“Paris’te nerede kalınır?” sorusunun cevaplarına odaklandığım yazımda şimdiye kadar ortalama ve üstü bütçelere hitap eden bölgeleri anlattım. Şimdiyse sırada bütçe dostu konaklama seçenekleriyle dolu Gare de Lyon ve Bastille’den bahsetmeye sıra geldi.

Gare de Lyon, 12. Bölge sınırları içerisinde bulunuyor. Toplu taşıma olanakları bakımından zenginliği nedeniyle sondan bir önceki Paris seyahatimde bu bölgede konaklamıştım. Siz de benim gibi ekonomik fiyatlı ve ulaşım ağının merkezinde yer alan bir bölgede konaklamayı arzu ediyorsanız bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Gare de Lyon civarında konaklarken metro aracılığıyla kentin kalbine dakikalar içerisinde rahatlıkla gidebilirsiniz. Hatta istasyondan kalan RER trenlerine binerek doğrudan Disneyland’a ya da aktarma ile Versay Sarayı‘na ulaşabilirsiniz.

La Marais’in komşusu Bastille ise uygun fiyatlı otelleri sayesinde gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Bölge ayrıca gayet canlı atmosfere sahip. Semtin konuklarına sunduğu fırsatları keşfe çıkmaya karar verdiğinizde harika yeme-içme olanaklarıyla karşılaşmaya şimdiden hazırlıklı olun.

Bu söylediklerim biraz iddialı gelmiş olabilir. Ancak Septime, Cafe des Chats ve Muscovado gibi mekânlarda geçireceğiniz ilk dakikanın ardından söylediklerimin ne kadar doğru olduğuna siz de hak vereceksiniz.

Bastille sınırları içerisinde dolaşırken Rue de Charonne’a yönelecek olursanız, birbirinden güzel alışveriş seçeneklerini değerlendirme imkânı bulabilirsiniz. Hareketli geçen günün finalini ise Opera Bastille’deki harika performansları izleyerek yapabilirsiniz.

Bastille ve Gare de Lyon sokaklarında gün boyu hareketlilik had safhada oluyor. Ancak havanın kararması ile beraber özellikle gar çevresi tek başına Paris tatiline çıkan gezginler için güvenlik açısından riskli hale geliyor. İki bölge arasında seçim yaparken bu durumu göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

Gare de Lyon & Bastille’deki En Popüler Oteller

Paris'te nerede kalınır Gare de lyon ibis Paris Gare de Lyon Diderot
ibis Paris Gare de Lyon Diderot

Palym (★★) Otel ile gar arasındaki mesafeyi yürüyerek 2-3 dakikada aşabilirsiniz. Tesis, sakin bir sokakta bulunuyor.

ibis Gare de Lyon Diderot (★★★) Yakın zamanda yenilenen otel, kentin kalbine ulaşımınıza kolaylaştıracak istasyona birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.

Holiday Inn Gare de Lyon Bastille (★★★★) Konforu ve şık dekorasyonu ile beğeni toplayan otelin tren istasyonuna uzaklığı 300 metreden az.

Novotel Paris Gare De Lyon (★★★★) İstasyonun tam karşısındaki otel, Disneyland ve Louvre gibi önemli cazibe merkezlerine kolayca ulaşmak isteyenlerin favorileri arasında bulunuyor.

Hotel Bastille Boutet MGallery (★★★★) Otel, toplu taşıma olanaklarına yakınlığı ve bünyesinde barındırdığı modern olanaklarla gezginleri kendisine çekiyor.

6. Gare du Nord & Gare de l’Est

Gare du Nord Paris'te konaklama

“Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda en çok önem verdiğiniz konu ulaşımsa Gare de Nord’a seçenekleriniz arasında yer verebilirsiniz.

Tren istasyonu, havalimanından yolcu taşıyan RER trenlerinin kent merkezine en yakın konumdaki varış noktası. Haliyle bu kolaylık çoğu gezginin gar çevresindeki otellere yönelmesine yol açıyor. Çünkü burada konaklarken diledikleri an toplu taşıma vasıtasıyla kentin kalbine ulaşabiliyorlar.

Gare du Nord çevresinin popüler konaklama bölgesi haline gelmesinde metro, otobüs ve hop on hop off duraklarına ev sahipliği yapması kadar uygun fiyatlı tesislerle dolu olmasının da payı bir hayli fazla.

Bu nedenle bölge, neredeyse kentin kalbi kadar ilgi görüyor. Gare du Nord civarında ekonomik konaklama imkânı bulamazsanız, araştırmanızı hemen yakın konumdaki Gare de l’Est çevresini kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

Her iki istasyon çevresinde de gecelik konaklama fiyatları 100 Euro seviyesinin altında seyrediyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi havalimanı ve kent merkezine kolay ulaşım imkânı sunması, bilhassa Gare du Nord’un en önemli avantajı olarak öne çıkıyor.

Ancak bir de işin güvenlik kısmı var. Gün içerisinde her iki istasyonun da çevresi taş atsan yere düşmeyecek kadar yoğunken havanın kararmasıyla birlikte gayet tenha hale geliyor.

Gare du Nord & Gare de l’Est’teki En Popüler Oteller

Gare du nord OKKO Hotels Paris Gare de l'Est
OKKO Hotels Paris Gare de l’Est

ibis Styles Paris Gare de l’Est TGV (★★★) Otel, her iki istasyona da kısa yürüme mesafesinde ve dekorasyonuyla ev sıcaklığını aratmıyor.

25hours Hotel Terminus Nord (★★) Oteli sizlere tavsiye etmemdeki ana neden, Gare du Nord’un tam karşısında yer alması. Üstelik konforu ve ambiyansı da hiç fena değil.

OKKO Hotels Gare de l’Est (★★) Retro tasarıma sahip otel, La Cigale’e 2,3 ve Pompidou Merkezi’ne 2,7 kilometre mesafede hizmet veriyor.

7. Montmartre

Montmartre Paris'te nerede kalınır

Çoğu deneyimli gezgin “Paris’te nerede kalınır?” araştırması yaparken 12. Bölge’den sonrasını pek dikkate almaz. Çünkü bu bölgelerin merkeze uzaklığı, kısıtlı tatil süresinin bir kısmını şehir içi ulaşıma ayırmak anlamına geliyor. Ancak bu durumun bir istisnası da mevcut: Büyüleyici güzellikteki Montmartre.

Montmartre ya da dilimizdeki karşılığıyla Ressamlar Tepesi, yerel hayatın izlerini süren sırt çantalı gezginler ve aileler için adeta biçilmiş kaftan. Bölge, aynı zamanda eşsiz manzarası ile yeni evli çiftleri de kendisine kolaylıkla çekebiliyor.

Montmartre, bir zamanlar Paris’ten bağımsız bir yerleşimmiş. Hatta sakin atmosferinden dolayı aralarında Picasso, Renoir ve Degas’ın bulunduğu birçok sanatçı, çalışmalarına devam etmek için buraya taşınmış.

Eğer kentin ışıltılı yönünü değil de gerçek yüzünü merak ediyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda doğrudan Montmartre’ye odaklanabilirsiniz.

Böylece tüm gününüzü sevimli bistrolarda yerel lezzetleri en özgün halleriyle tadarak, Sacre-Coeur’un gölgesinde çimlere uzanıp manzaranın keyfini sürerek, Place du Tertre’de sokak sanatçılarının performanslarını izleyerek ve Le Marche de Barbes’de alışveriş yaparak geçirebilirsiniz. Akşamsa eğlenmek için ikonik Moulin Rouge’da yerinizi alabilirsiniz.

Montmartre, genel itibariyle bütçe dostu bir konaklama bölgesi. Bohem ruhu sayesinde ilgi odağı olan yerleşimin en önemli alternatifi ise komşusu 9, Bölge. Yani olur da Montmartre otellerinde aradığınızı bulamazsanız, bu bölgedeki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Montmartre‘deki En Popüler Oteller

Best Western Plus Hotel Litteraire Marcel Ayme Paris otelleri
Best Western Plus Hotel Litteraire Marcel Ayme

ibis Montmartre 18éme (★★) Moulin Rouge ve Sacre-Coeur Bazilikası’na yakın konumdaki otelden, birkaç dakika içerisinde metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Mercure Montmartre Sacre Coeur (★★★★) Otel, misafirlerine tümü Paris manzaralı ve açık planlı odalar sunuyor. Hemen yakınındaki toplu taşıma olanakları vasıtasıyla şehir merkezine rahatça gidebilirsiniz.

BW Plus Hotel Litteraire Marcel Aymé (★★) Otelin konforlu konaklama birimleri, özgün tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Metro istasyonuyla arasındaysa 5 dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor.

Paris’te ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Paris’te nerede kalınır rehberi boyunca şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm yerlerden bahsetmişken kendi tecrübelerime de yer vermek istedim.

Benim şu ana kadar Paris’e birçok kez gitme şansım oldu. Hemen hepsinde de şehrin birçok farklı noktasında konakladım. Bir önceki seyahatimizde Gare de Lyon çevresini tercih etmiştim.

Son Paris seyahatimde ise kısıtlı gün sayımdan dolayı ulaşım ağına yakın bir yer seçmek istedim, bu nedenle tercihimi bir diğer önemli tren istasyonu olan Gare du Nord’un olduğu bölgeden yana kullandım. Gelelim son 2 Paris seyahatimde tercih ettiğim otellere.

Libertel Gare de Nord Suede ★★

Libertel Gare Du Nord Suede Paris'te nerede kalınır
Libertel Gare de Nord Suede

Son Paris seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede, özellikle hijyen seviyesi yüksek, merkezi konuma sahip ve ekonomik fiyatlı otel arayanlar için en ideal seçenekler arasında yer alıyor.

Zaten tesis bu özelliklerinden dolayı Booking.com’da 1.500’e yakın değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,5 puan almış.

Oteli tercih etmemdeki ana nedenlerden ilki, Gare de Nord’a kolayca ulaşabileceğim bir konumda olmasıydı. Çünkü seyahatimin devamında, uçakla geldiğim Paris’ten hızlı tren seferlerinden yararlanarak Avrupa’daki farklı kentlerine gitmek istiyordum. Bu noktada gardan Amsterdam, Brüksel ve Londra gibi kentlere doğrudan seferlerin gerçekleştirilmesi, gezi planlarımı uygulama aşamasında bana büyük kolaylık sağladı.

Ayrıca “Paris Havaalanı Ulaşımı” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi havalimanından kent merkezine gitmek için en sık kullanılan yöntemlerin başında metro benzeri RER trenleri ile Gare de Nord’a ulaşım geliyor. Açıkçası bu yolla gara ulaşıp sonrasında yürüyerek 5 dakika içerisinde otele giriş yapmak büyük rahatlıktı.

Tabii bir de işin şehir içi ulaşım boyutu var. Otelin hemen önünde bulunan duraktan otobüse binerek Şanzelize Caddesi ve Ressamlar Tepesi’ne rahatça gidebildik. Eğer otobüse binmek istemezseniz, garın içerisindeki metro ve RER duraklarına da yönelebilirsiniz.

Tercih hakkımı bu otelden yana kullanmamdaki bir diğer etkense ekonomik fiyatlı olmasıydı. Otelde, sezonun en yüksek zamanı olarak nitelendirilen Ağustos’ta konakladım. Buna rağmen çift kişilik oda için kahvaltı dâhil, ücretsiz iptal seçeneği ile gecelik sadece 95 Euro ödedim. Doğrusunu söylemek gerekirse hizmet kalitesine göre fiyat gayet makul düzeyde.

Tesise yönelik yapabileceğim tek eleştirim, odaların boyutuyla ilgili olabilir. Bir de kahvaltı çeşitliliği bence biraz yetersizdi. Ama bu otelden sahip olduğu imkânlara ve oda fiyatlarına göre daha fazlasını beklemek haksızlık olur.

Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Hotel Terminus Lyon ★★

Paris'te nerede kalınır Hotel Terminus Lyon
Hotel Terminus Lyon

Bir önceki Paris seyahatimde ise 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon’da konaklamayı tercih etmiştim. Aslında oteli seçmemdeki ana nedenler yine merkezi konumu ve fiyatlarının uygunluğuydu.

Booking.com’da 3000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,0 puan alan tesis, adından da anlayabileceğiniz üzere Gare de Lyon’a yakın konumda faaliyet gösteriyor. Hemen önündeki gar, hem metro hem de RER duraklarına ev sahipliği yapıyor. Bu sayede de başta Disneyland ve havalimanı olmak üzere kentin birçok noktasına ulaşım ciddi anlamda kolaylaşıyor.

Otel, gayet temiz ve güvenliydi. Kaldığım dönemde ben çift kişilik oda için 139 Euro ödemiştim.

Sonuç olarak şehir merkezinde, ulaşım ağına yakın, temiz ve uygun fiyatlı bir tesis arıyorsanız, bu otele göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris’te Şehir İçi Ulaşım

Paris'te nerede kalınır, merkezde nasıl gezilir

Paris’te nerede kalınır rehberi boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Hazır konaklamadan bahsetmişken şehir içi ulaşım alternatiflerinden de bahsetmekte yarar var.

Metro

Dünyanın en gelişmiş metro sistemlerinden bir tanesi Paris’te yer alıyor. Şehir genelinde herhangi bir yerden bir yere ulaşım metro ile oldukça kolay. Otelinizi özellikle metro kesişim duraklarından birine yakın seçerseniz seyahat boyunca çok rahat edersiniz. Merkezde gereksiz pahalı bir tesiste konaklamak yerine, merkezin biraz daha dışında kalan ama metro ile ulaşımın kolay olduğu bir tesisi tercih edebilirsiniz.

RER

Banliyo hatları ile metronun bir birleşimi olan bu tren hattı da şehir genelinde oldukça kullanıyor. Havaalanı ya da Disneyland gibi yerlere ulaşımda RER trenlerini kullanabilirsiniz.

Otobüs

Normalde belediye otobüslerini şehir içi ulaşımda çok sık kullanmam ama son Paris seyahatimde cep telefonumda internet paketim olduğu için otobüsleri çokça kullandım.

Gitmek istediğim yeri haritadan arattım ve o bölgeye giden otobüs numaralarını öğrendim. Üstelik çoğu yerde metro istasyonuna in çık uğraşmaktansa en yakın otobüs durağı üzerinden bir otobüse atlayarak istediğim yerlere kolayca ulaşabildim.

Hop On Hop Off Otobüsler

Eğer Paris’teki turistik üstü açık otobüsleri kullanırsanız günün çoğu bölümünde bu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin tek dezavantajı belirli rotalar üzerinde ulaşım sağlıyor olmaları. Üstelik akşam saatlerinden sonra otobüs seferleri sona eriyor.

Havaalanı Ulaşımı

Paris havaalanlarından şehir merkezine ulaşım başlı başına önemli bir konu. RER trenleri, shuttle servisler, özel transfer paketleri, taksiler gibi seçenekleriniz var. Tüm bu alternatifler hakkında detaylı bilgileri Paris Havaalanı Ulaşımı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Paris Otel Fiyatları, Rezervasyon ve Tavsiyeler

Paris otel fiyatları

Paris’te nerede kalınır rehberimizin en önemli ve merak edilen konularından bir tanesi doğal olarak otel fiyatları. Ama önce yıldız sistemi ve otel odalarından bahsedelim.

Paris’te otel yıldız sistemi doğrudan devlet kontrolünde. Bu sayede şehirde faaliyet gösteren tüm tesisler, hizmet kaliteleri ve bünyelerinde barındırdıkları imkanlar baz alınarak adil bir biçimde kategorilendiriliyor. Dolayısıyla gezginler, araştırma yaparken yıldız seviyesine bakarak fiyat konusunda üç aşağı beş yukarı fikir sahibi olabiliyor.

“Paris’te nerede kalınır?” araştırmanız esnasında otelleri incelerken konum ve hizmet çeşitliliği kadar oda boyutlarını da kontrol etmenizi öneririm. Çoğu otelde, standart odaların boyutları 10-15 metrekare civarında oluyor. Daha büyükleri ise “Premium” kategorisinde tercihe sunuluyor.

Otel Fiyatları

Paris genelinde otel fiyatları, Amsterdam ve Roma gibi şehirlerle karşılaştırıldığında çok daha uygun seviyelerde seyrediyor. Örneğin kent merkezinin dışında kalan bir bölgede gecelik 50 Euro fiyatla konaklayabilirsiniz. Merkeze yakın bölgelerde ise 2-3 yıldızlı otellerde 70 ila 100 Euro arasında değişen fiyatlarla konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Paris’teki otel fiyatlarına %10 KDV dâhil. Bu fiyat dışında gecelik kişi başı 1,65 Euro şehir vergisi alınıyor.

Şehirde turizm sezonu Mayıs sonunda başlayıp Eylül ayına kadar devam ediyor. Haliyle Ağustos’ta zirve yapan yoğun ilgi, otel fiyatlarının artmasına yol açıyor. Bu durumdan etkilenmemek için seyahat tarihinizden en az 3-4 ay öncesinde erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Kahvaltı

Paris otellerinde ortalama bir kahvaltı çay, kahve, kruvasan ve reçel vb şeylerden oluşuyor. Bazı otellerde kontinental kahvaltı fiyata dâhil ediliyor. Kimisinde ise kahvaltı seçenekleri hariç tutuluyor. Eğer hariçse basit kahvaltılar için gecelik 5-10, biraz daha açık büfe tarz kahvaltılar içinse 10-20 Euro ekstra ödeme yapmak gerekiyor.

Rezervasyon

Paris’te nerede kalınır yazımızın bir diğer önemli konusu otel rezervasyonu. Ben senelerdir otel rezervasyonumu internetin en güvenilir ve bilindik sitesi olan Booking.com‘dan yapıyorum ve okuyucularıma da bu siteyi tavsiye ediyorum.

Bu site ile yapacağınız rezervasyonlarınızı konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz, hatta ödemenizi otelde de yapabilirsiniz.

Özetle Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te konaklama yapılacak bölgeler

Özetlemek gerekirse Fransa’nın başkenti “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda değerlendirebileceğiniz birbirinden güzel yedi bölgeyi bünyesinde barındırıyor.

Eğer sizin için önemli olan merkezde konaklamaksa Louvre, Bourse, Le Marais, Latin Quarter, St Germain des Pres ve Şanzelize çevresindeki oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Tabii merkezde konaklamanın ortalama üstü bir bütçe gerektirdiğini de unutmayın.

Havalimanından şehir merkezine toplu taşıma ile rahatça ulaşmak istiyorsanız, Gare du Nord ve Gare de Lyon çevresinin sizin için en ideal konaklama bölgeleri olduğunu söyleyebilirim. Her iki gar çevresinde de ekonomik otel seçenekleri sizleri bekliyor.

Tatil planlarınızda Paris’in romantik atmosferini deneyimlemek önemli bir yer tutuyorsa Eyfel Kulesi çevresi ile Montmarte Tepesi’nde aradığınız fırsatlarla bolca karşılaşabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Otel tavsiyelerine gelirsek, tekrar Paris’e gidecek olsam ve gezi bütçemde dikkatli davranmam gerekse bir önceki seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede otelinin güncel fiyatlarını incelerdim.

Bunun dışında ekonomik fiyatlı otel arayışındaysanız, araştırmanıza 3 yıldızlı ibis Styles Gare de l’Est TGV ve Palym’i inceleyerek başlayabilirsiniz.

Biraz daha kaliteli seçeneklere odaklanmak isterseniz, 4 yıldızlı Novotel Les Halles ile Holiday Inn Notre Dame’a göz atabilirsiniz.

Lükse önem veriyorsanız 5 yıldızlı La Clef Louvre, Hotel Montalembert ve Hotel Marignan Champs-Elysees arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Paris’te nerede kalınır yazısı boyunca Fransa’nın dünyaca ünlü başkenti Paris’te konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Paris’te nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Paris’te Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Paris’te nerede kalınır konusunda sıkça sorulan soruları özetlemek gerekirse…

Paris’e ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Bölgeden ziyade metro duraklarına yakın konumda otel seçmek önemli. Yine de şehir merkezinden çok fazla uzaklaşmamanızı tavsiye ederim.

Paris’te en ucuz nerede kalınır?

Gare de Nord ve Gare de Lyon gibi tren istasyonu çevresinde yer alan oteller diğer bölgelere nazaran daha ekonomik.

Paris’te gece hayatı için nerede kalmalı?

Paris’in ikonik şovlarından Moulin Rouge Montmartre’de, Lido ise Şanlize Caddesi’nde yer alıyor. Bölge olaraksa zirvede Le Marais yer alıyor.

Paris’te alışveriş için nerede kalınır?

Paris çok büyük bir şehir, her bölgesinde bir çok alışveriş olanağı var. Lakin söz konusu Paris ve alışveriş olunca akıllara ilk olarak Şanzelize Caddesi geliyor.

“Paris’te Nerede Kalınır? Popüler 7 Bölge” üzerine bir yorum

 1. gerçekten faydalı birşey olmuş o memlekete tur şirketi olmadan gitmek daha mantıklı. bir araç kiralayıp gezmek daha keyifli ve mantıklı.

  Cevapla
 2. Siteniz aşırı bilgi verici bu derlemeler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum kendi adıma. İyi çalışmalar dilerim !

  Cevapla
 3. Merhaba. 18 temmuz 23 temmuz arası 2 çocuğumjzla beraber kendi başımkza parise tatil planlıyoruz uçak biletimizi aldık ancak otele karar veremiyoruz. Uygun fiyatlı ulaşımı kolay ve güvenli bir otel olarak bir tavsşyeniz var mj. Vincennes bölgeaindeki ibisve novotel fiyatları uygun ama bölge güvenli midir, ulaşım rahat mıdor. Teşekkür ederim

  Cevapla
 4. Merhaba, sayfanız harika, her seyahatimde mutlaka sitenizde ki bilgilerden yararlanıyorum. Benim de bir sorum olacaktı. Konaklama kısmında biraz kararsız kaldım, opera tarafı mı yoksa 10-11. bölgeler mi daha güvenli. Konaklama için bu bölgelerden hangisini önerirsiniz?

  Teşekkürler

  Cevapla
 5. Sami Bey merhaba,
  23 temmuzda eşimle üç günlüğüne parise gezmeye gidiyoruz, tursuz araştırma yapayım derken sayfanızla karşılaştım, neredeyse başka sayfalara gerek duymadan buradan detaylarıyla birçok şeyi öğrendim, öncelikle bunun için teşekkürler, elinize sağlık.
  birkaç sorum olacaktı:
  Bisikletle şehri gezme noktasında tavsiyeleriniz nedir?
  Navigasyon kullanma, araba kiralama hakkında ne düşünürsünüz?

  Cevapla
 6. Sami bey merhabalar bizde kısmet olursa eşimle ekim ayında parise gideceğiz .ayarladığımız otel HOTEL DES BELGES 10. REPUBLİQE linkini de paylaşıyorum aşağıda mahsuru yoksa. Sizce otelin konumu nasıldır , o bölgenin güvenlik vs sıkıntısı varmıdır? hem gare du nord a yakın hemde fiyatı makul diye tercih ettik ama pişman olmaktan da korkuyoruz. otel ve bölge konusunda özel bir yorumunuz ya da tavsiyeniz var mıdır Sami Bey? çok teşekkürler değerli paylaşımlarınız için.

  Cevapla
  • Erdem Bey merhabalar, verdiğiniz linkteki oteli inceledim. Tesis, garın tam karşısında. Yani ulaşım konusunda büyük avantaja sahip. Güvenlik konusunda sıkıntınız olmasın. Ben bu gara 5 dakika yürüme mesafesinde farklı bir caddede kaldım ama sıkıntı yaşanacak durumla karşılaşmadım.

   Otelle ilgili izlenimlerime gelecek olursak. Peşinen söyleyeyim, burası ekonomik seyahat yapanlar için güzel bir tesis. Yani otel ve odanın olanakları konusunda çok beklentiniz yoksa konaklanabilir. Biraz pansiyon kalitesinde. Ama sizin konaklama düşündüğünüz tarihlerde bu fiyatlara otel bulmak imkansız. Sizin döneminizde bu tesiste gecelik 75 Euro’ya oda var. Aynı tarihlerdeki bölgedeki diğer otelleri baya bir inceledim ama benzer oteller çok daha yüksek rakamlarda.

   Kısacası bu otel merkezde, ulaşım ağına yakın, ekonomik bir tesis arayanlar için gayet güzel bir seçenek gibi duruyor. Saygılarımla…

   Cevapla
 7. tesekkurler Sami bey, evet evet oyle yapmayi dusunuyoruz, arabayi otelin parkina birakip heryere metroyla giymeyi dusunuyoruz 🙂 ilk defa buyuk bir sehirde metroya bincez insaAllah kaybolmayiz 🙂
  arac sadece oturdugumuz yerden parise kadar gitmek icin… 5bucuk saat ve en uygun arabaylaydi 🙂
  cok tesekkur ederim

  Cevapla
 8. SAMİ BEY MERHABA SİTENİZDEN ÇOK YARALANDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  CDG HAVALANINDAN NOVOTEL CENTRE TOUR EYFELE (61 QUAİ DE GRANELLE YE )(DECUVERT KART ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM 1 HAFTA KALACAĞIM)NASIL GİDEBİLİRİM .BİLGİ VEREBİLİRİMİSİNİZ
  TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 9. Iyi gunler Sami bey, oncelikle bu yazilari, fikrinizi, dusuncelerinizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkur ediyorum cok yardimci oldunuz… biz fransada yasiyoruz ve 2 haftaya ilk defa gidicez Paris’e 2 gunlugune… Hotel de Venise‘ de kalicagiz insaAllah. Sizin kaldiginiz otelde cok guzel firsatlar var bu aralar ama otopark olmadigi icin degistirdik malesef… karisikmi Paris ? yani otelden monumentlara gitmek zor mu ? o kadar karisik duruyor ki haritalarda… 🙂

  Cevapla
  • Rukiye Hanım merhabalar,

   Hotel Venise, hem konum hem de ziyaretçi puanı bakımından güzel bir tesis. Otelinizin konumu hem merkezi hem de metro istasyonlarına Gare de Lyon tren istasyonuna yakın. Ulaşım konusunda benze sıkıntı çekmezsiniz. Ben yurt dışı gezilerimde araç kullanmıyorum işin aslı. Hatta ben olsam Paris gibi metronun çok işlevsel olduğu yerlerde araba kullanıp trafik ve otopark stresine girmezdim ama yine karar sizin. Bence aracınızı otel otoparkında bırakın alın metro biletinizi kafanız rahat dolaşın 🙂

   Cevapla
 10. Sami Bey biz bu Cuma sabahı Paris’e seyahat edeceğiz. 18 avenue Gobelins adresindeki Hotel Garance‘a rezervasyonumuzu yaptık, lokasyonu merkeze, metroya ve ziyaret edilecek noktalara yakın görünüyor. Yorumunuz olur mu?

  Cevapla
  • Tuğba Hanım merhabalar,

   Otelinizin yeri gayet merkezi gözüküyor. Hemen yanında Les Gobelins Metro İstasyonu var, bu yüzden Paris geziniz boyunca ulaşımda çok rahat edersiniz. Booking.com’da yapılan 700 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8 gibi güzel bir ziyaretçi puanına da sahip. Eğer oda fiyatları da uygunsa gayet güzel bir seçim olmuş. Paris’te eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

   Cevapla
 11. Bir tur şirketine bağlı kalmadan, kendi kendine seyahat planlayanlar için siteniz dört dörtlük bir kaynak, günlerdir birçok yazınızı ve tavsiyenizi okudum, faydalandım. Teşekkür ediyorum.

  Cevapla

Yorum yapın