Paris’te Nerede Kalınır?

Neoklasik mimari binaları, çiftlerin çok sevdiği romantik ambiyansı ve ünlü Sen Nehri manzaraları ile dünyanın en turistik şehri olan Paris, hayatınızdaki en unutulmaz seyahatlerden birini sunuyor. Siz de yakın bir zamanda Fransa yolcusuysanız ve “Paris’te nerede kalınır?” diye düşünüyorsanız bu yazıyı detaylı bir rehber olarak yol arkadaşı edinebilirsiniz.

Şu ana kadar 5 kez ziyaret etme şansı elde ettiğim Fransa’nın başkenti Paris dünyanın dört bir yanındaki birçok anketten çıkan sonucu doğruluyor. Şehir milyonlarca insanın en çok ziyaret etmek istediği, hayalleri süsleyen popüler ve etkileyici kentlerin başında geliyor. Geniş bulvarları, tarihi yapıları, sanat galerileri, meşhur müzeleri, opera salonları ve büyük parkları kentin büyüleyici, özgün ruhunu yansıtıyor.

Yaklaşık 12 milyon nüfuslu kentte moda, yemek ve lüks de oldukça ön planda. Paris ruhu dendiğinde bu üçünü es geçmek imkansız. Paris gezilecek yerler listelerinin ilk sırasında yer alan Eyfel Kulesi’nin yanı sıra Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Sainte Chapelle, Şanzelize Caddesi, Palais Garnier gibi sayısız sembole sahip olan şehir birçok mirası ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmış.

Daha fazla uzatmadan Paris’te konaklama konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere geçelim…

Paris otel tavsiyeleri


ACELESİ OLANLARA…

Paris’e özellikle ilk kez gidenler için en uygun bölgeler şehrin merkezi ve en turistik noktaları kabul edilen Louvre, Le Marais ve Şanzelize Bulvarı çevresi. Bu noktalarda konaklayarak çoğu yere yürüyerek ve metro ile hızlıca ulaşabilirsiniz.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı Hotel Montfleuri adlı tesisi önerebilirim. Şehrin tam merkezinde, butik ama kaliteli bir yer isteyenler için ideal.

Bir önceki seyahatimde ise gara yakın olmam ve ekonomik bir yerde konaklamam gerektiğinden dolayı Libertel Gare de Nord Suede adlı oteli tercih etmiştim. Genel olarak güzel bir tesisti.

Bu arada Paris seyahati planı yaparken Disneyland Paris: 1 günlük biletinizi ve Louvre Müzesi saatli giriş biletinizi önceden satın almayı satın unutmayın!

Paris’te Nerede Kalınır? En Popüler 10 Bölge

Paris toplamda 20 adet bölgeye ayrılmış durumda ama ben Paris’te nerede kalınır? rehberimizde konaklama için 10 temel bölgeyi seçtim.

Paris’te konaklama için en uygun bölgeler sırasıyla Louvre, Le Marais, Şanzelize çevresi, Eyfel Kulesi çevresi, Saint-Germain-des-Prés, Latin Quarter, Montmartre, Opera, Canal St. Martin ve Montparnasse.

Paris'te konaklama yapılacak bölgeler
Paris’te nerede kalınır haritası. Özellikle ilk 6 madde şehrin tam merkezi olsa da her bölgenin kendisine has özellikleri mevcut. Google Maps üzerinden oluşturduğum haritayı açarak hangi bölgede hangi gezi noktası var rahatça inceleyebilirsiniz, tıklayın.

Paris’te konaklamak için en iyi bölgeler şunlar:

Louvre: Paris’in merkezi ve en eski yerleşim birimi olan Louvre Sen Nehri’nin sağ tarafında yer alıyor. Louvre Müzesi, Tuileries Garden gibi birçok turistik noktaya yakın mesafede. Ulaşım tahmin edebileceğiniz gibi oldukça rahat ama fiyatlar da bir o kadar yüksek.

Le Marais: Gerçek Paris ruhunu taşıyan bölgelerden biri olan Le Marais gece yaşamı, merkezi konumu, tarihi bina ve sokakları ile ünlü. Metro aracılığıyla veya yürüyerek birçok turistik noktaya rahatlıkla erişim sağlanabiliyor. Burası aynı zamanda restoran, sanat galerileri ve tasarım mağazaları ile de öne çıkıyor. Fiyatlar yüksek.

Şanzelize Çevresi: Paris’te standartların üzerinde gösterişli otellerde konaklamak isteyenler ile alışveriş tutkunlarının birinci tercihi genelde Şanzelize çevresi oluyor. Bölgede birçok alışveriş caddesi ile lüks restoran ve kafeler yer alıyor. Nehrin kıyısındaki bölge birçok ünlü alışveriş caddesine de ev sahipliği yapıyor.

Eyfel Kulesi Çevresi: Paris’in uluslararası yüzü olan Eyfel Kulesi bu bölgede yer alıyor. Şık restoranlar, elegant oteller, şehir manzaraları ve mimari güzellikler turistik cazibeyi katlıyor. Paris dokusunu en güzel şekilde hissettiren bölge özellikle Paris’e ilk kez gidecek olanlar için de ideal bir seçim. Fiyatlar ise genel olarak oldukça yüksek.

Saint-Germain-des-Prés: Çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği bölgede özellikle Notre Dame Katedrali’ne yakınlık ve Luxembourg Garden ön plana çıkıyor. Restoran, kafe ve butiklerle dolu olan bölgenin merkezi bir konumu var ve Sen Nehri’ne yürüme mesafesinde.

Latin Quarter: Bölge Paris merkeze çok yakın değil ve fazla turistik yer bulundurmuyor ancak otantik Paris atmosferi ile en popüler yerler arasında. Güzel mimari yapılar, kafeler birçok kişi için etkileyici. Daha çok öğrencilere ve genç kesime hitap eden bölgede oteller ise merkezdekilere kıyasla ekonomik fiyatlı.

Montmartre: Rengarenk evler, keyifli sokaklar ile Montmartre Paris’in en romantik semtlerinden biri. Moulin Rouge’a da ev sahipliği yapan bölgenin bohem bir havası var. Merkeze biraz uzak kalsa da buranın metro bağlantıları güçlü. Ayrıca Montmarte’deki fiyatlar merkeze nazaran daha ucuz.

Opera: Paris’te ucuz kalacak yerler arasında bulunan Opera bölgesi ekonomik olmasıyla öne çıkıyor ve Montmartre’ye yakın bir konumda. Ünlü Palais Garnier’e ev sahipliği yapan bölgede pek fazla turistik nokta bulunmuyor ancak ulaşım kolay. Tren istasyonları ve metro hem merkezi hem diğer bölgelere erişimi kolaylaştırıyor.

Canal St. Martin: Bohem tarzı ve uzun yürüyüşleri sevenler için en güzel bölgelerden biri Canal St. Martin. Birçok bağımsız galeri, butik ve stüdyo burada yer alıyor. Paris’e kısa süreli seyahat için geldiyseniz tren ve metro istasyonları bakımından en merkezi bölgelerden biri Canal St. Martin. Fiyatlar nispeten ekonomik olmakla beraber bölge daha az turistik ve sessiz bir yapıda.

Montparnasse: Paris’in yerel kültürünü merak edenler için ideal bir konaklama bölgesi. Aynı zamanda entelektüel ve sanatçı kişilerin de gözdesi. Bölgede müzeler, galeriler, keyifli kafeler, restoranlar yer alıyor. Sen Nehri’nin solunda kalıyor ve merkezden uzak ancak semtin diğer bölgelerle bağlantıları güçlü, ulaşım rahatça sağlanıyor. Ayrıca fiyatlar ekonomik.

1. Louvre (1. Bölge)

Louvre Bölgesi'nde Paris'te konaklama

Paris’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler arasında en merkezi konuma sahip olan Louvre Bölgesi. Burası aynı zamanda Paris’in en eski, tarihi ve küçük semtleri arasında. Dolayısıyla Paris’e ilk kez gelenler ve şehrin karakteristik özelliklerini tam anlamıyla yaşamak isteyenler için ideal.

Öncelikle bölge Paris’in ikonik yerlerinin birçoğuna sadece yürüme mesafesinde bulunuyor. Yürüme mesafesinde olmayan bölgelere de ulaşım oldukça rahat çünkü Louvre’da birçok metro istasyonu hizmet veriyor.

Louvre’da konaklamanın en etkileyici yanları arasında ise şüphesiz ki dünyanın en büyük müzesi unvanına sahip Louvre Müzesi’nin burada olması bulunuyor. Yılda yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret ettiği müze Paris’in sembolleri arasına girmeyi çoktan başardı.

Bölge aynı zamanda Pont Neuf, Palais Royal, Les Halles Shopping Center (şehirdeki en büyük alışveriş merkezi), Tuileries Garden, Musee de l’Orangerie ve Rue de Rivoli gibi popüler noktalar ile de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Görüldüğü gibi şehir, sanat, tarih, alışveriş adına son derece dinamik. Sen Nehri’nin sağında kalan Louvre aynı zamanda Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali ve Orsay Müzesi gibi popüler noktalara da yakın bir konumda. Yürümek istemezseniz kısa bir metro yolculuğu sizi istediğiniz yere ulaştıracaktır.

Louvre’daki Paris görüntüleri adeta bir tablo gibi; aşk şehrinin ruhuna hemen hemen tüm güzellikleriyle tanıklık etmeniz mümkün. Birçok popüler noktaya yakınlığı başlı başlına semti cazibeli kılıyor. Üstüne birbirinden keyifli mekanlar, restoranlar ve meşhur Paris kafe kültürü de burada boy gösteriyor.

Konaklama bakımından merkezi konum ve ulaşım gezginler için oldukça belirleyici olsa da bölgedeki lüks oteller de turistlerin seçiminde etkili. Tabii fiyatların da son derece yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Eğer konaklama için yüksek bütçe ayırmadıysanız Paris’in güçlü metro bağlantılarını göz önüne alarak daha ekonomik bir bölgeyi de tercih edebilirsiniz.

Louvre genellikle Paris’e ilk kez gelen turistlerin favorisi olsa da özellikle parkları nedeniyle çocuklu ailelerin de sevdikleri yerler arasında. Tarihi Tuileries Garden gibi bol yeşillikli doğal alanlar hem çocuklar hem aileleri için son derece huzurlu ve aynı zamanda eğlenceli bir ortam oluşturuyor.

Sonuç olarak tam da aşk şehrinin kalbinde konaklamak ve birçok ünlü Paris gezi noktasına son derece yakın olmak istiyorum derseniz Louvre tam size göre! Ayrıca şehrin diğer bölgelerine de kısa bir metro yolculuğu sonucu ulaşmanız mümkün.

Birçok açıdan konaklama avantajı sunsa da unutmayın ki Louvre, Paris’in merkezi ve buradaki otel fiyatları da son derece pahalı. Aynı zamanda çok turistik, gürültülü ve kalabalık yerlerden pek hoşlanmıyorsanız konaklama için Louvre bölgesini seçmenizi pek önermiyorum. Son olarak Paris’e kışın gelirseniz Louvre’da kurulan Noel Pazarı’nı da gezebilirsiniz.

Not: Bu arada Louvre Müzesi biletinizi seyahatiniz öncesinde internetten almanızı şiddetle tavsiye ederim. Biletinizi satın almak için tıklayın!

Louvre Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Louvre Paris'te kalınacak bölgeler

Louvre bölgesinde Paris otel önerisi isteyen gezginler için benim önerim Hotel Britannique, Novotel Paris Les Halles ve Hotel Regina Louvre…

Hotel Britannique (★★★) Paris’in tam kalbinde Sen Nehri’ne 200 metre, Notre Dame’a 300 metre ve Louvre Müzesi’ne 1 km uzaklıkta konaklamanın keyfini sürmek isterseniz Hotel Britannique size göre! Fransız stili altın-kırmızı renkli odaları, açık büfe kahvaltısı da konuklar tarafından oldukça beğeniliyor.

Novotel Paris Les Halles (★★★★) Yaklaşık 10-20 dakika yürüyerek Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Marais semti gibi popüler Paris noktalarına ulaşmanın ayrıcalığını yaşamak için Novotel Paris Les Halles otelini tercih etmenizi öneririm. Ayrıca otel civarında 5 metro ve 3 tren hattı bulunuyor. Geniş ve modern dekorasyonlu odalar da çok konforlu.

Hôtel Regina Louvre (★★★★) Paris’te Louvre ve Tuileries Garden manzaralarına karşı uyanmak hayalinizi süslüyorsa Hotel Regina Louvre arzunuzu gerçeğe çeviriyor. Tuileries Bahçeleri’nin tam karşısındaki otel çok merkezi bir konuma sahip ve lüks hizmeti ile öne çıkıyor.

2. Le Marais (3. ve 4. Bölgeler)

Le Marais Paris'te konaklama yapılacak bölgeler

“Paris’te nerede kalınır?” sorusuna verilebilecek en popüler yanıtlardan biri Le Marais. Bölge çok merkezi olan konumu sayesinde birçok büyük Paris gezi noktasına yürüme veya kısa süreli metro yolculuğu mesafesinde.

Le Marais, Sen Nehri’nin sağ tarafında kalıyor ve Notre Dame Katedrali, Picasso Müzesi, Place des Vosges (şehirdeki en eski meydanlardan biri), Hotel de Ville ve Tower of Saint Jacques gibi çok popüler noktalara oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Paris’teki 3. ve 4. bölgelere yayılan Le Marais merkezi konumu dışında çok canlı olması ve tarihi havası ile öne çıkıyor. Semt aynı zamanda genç Parislilerin de takılmayı oldukça sevdiği bir bölge. Özellikle Paris gece hayatı ile haşır neşir olmayı planlıyorsanız Le Marais’te konaklamak çok ideal bir seçim olacak.

Bölgenin en çok keyif veren mekanları arasında geleneksel Paris bistro ve barları bulunuyor. Aynı zamanda birçok yeni yer de açılmaya devam ediyor. Hareketli gece hayatı dışında Le Marais keyifli, romantik bir akşam yemeği yemek için de ideal bir bölge.

Le Marais’te birbirinden şık ve kaliteli restoran bulmak mümkün. Ünü dünyaya yayılan Fransız mutfağına özgü birçok yerel lezzeti de bu semtte tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda tarz sokaklardaki küçük kafeler otantik Paris ruhunu fazlasıyla hissettiriyor.

Yeme-içme ve gece hayatı bakımından Paris’in en popüler yerlerinden biri Le Marais ancak semtin etkileyici özellikleri bunlarla sınırlı değil. Örneğin alışveriş sevenlerin de gözde noktalarından biri burası.

Büyük uluslararası mağazalardan ziyade Le Marais’teki alışveriş olanakları daha çok yerel tasarım butikler üzerine kurulu. Semtte çok sayıda Paris’e özgü tasarım ürünleri satan mağazalara rastlayabilirsiniz.

Paris’te ne yapılır?” diye düşünen turistlerin de hem gezme hem aktivite açısından en geniş seçenekleri bulduğu yerlerden biri yine Le Marais. Yeme, içme, alışveriş, gece hayatı dışında burası sanat, kültür ve tarih açısından da çok cazibeli.

Bölgenin geçmişi Orta Çağ dönemlerine kadar uzanıyor ve Yahudi bölgesi olarak da anılıyor. Çok kültürlü ve özgürlükçü bir yapı semtin karakteristik özellikleri arasında.

Le Marais’te birçok müze ve sanat galerisi de yer aldığı için istediğiniz an Paris sanatına daha yakından göz atma fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle Picasso Müzesi bu semtin yıldız müzesi durumunda ve çok sayıda turist çekiyor.

Tarihte Victor Hugo, John Galliano ve Jim Morrison gibi ünlü kişiliklerin de yaşadığı yer olan Le Marais genellikle pahalı ve büyük otellere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra bazı tarihi süitlerde gecelik konaklama fiyatı sırt çantalı gezginler için de uygun olabiliyor.

Görüldüğü gibi konaklama açısından çok sayıda avantajı var Le Marais’in. Tabii ki pahalılık özellikle kısıtlı bütçesi olan gezginler için önemli bir dezavantaj. Aynı zamanda burası çok turistik, kalabalık ve gürültülü. Aranız yoksa Le Marais’ten uzak durmanızı tavsiye ederim.

Le Marais Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Le Marais Paris otel önerisi

Le Marais bölgesinde önermek istediğim oteller arasında Hotel du Plat d’Etain, Hotel Duo ve Le Pavillon de la Reine & SPA yer alıyor…

Hôtel du Plat d’Etain (★★★) Paris’te çok merkezi bir konumu bulunan Hotel du Plat d’Etain eğlenceli Le Marais bölgesinde hizmet veriyor. Ayrıca 170 metre yakınındaki metroya atlayıp doğrudan Eyfel Kulesi’ne gidebiliyorsunuz. Otel Paris’in birçok popüler noktasına çok yakın. Aynı zamanda konuklar zengin açık büfe kahvaltıya da yüksek puan veriyor.

Hôtel Duo (★★) Paris’te gece hayatının kalbi olan, sayısız bar, bistro ve kafeye ev sahipliği yapan Le Marais bölgesinde konaklamak isterseniz Hotel Duo iyi bir tercih olacaktır. Otelden çıkıp 10 dakika kadar yürüdüğünüzde ikonik Notre Dame’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca tesislerde fitness ve sauna mevcut.

Le Pavillon de la Reine & Spa (★★★★) Le Marais’in tarihi meydanı Place des Vosges’te bulunan Le Pavillon de la Reine & SPA hem iç hem dış dekorasyonun güzelliği ile çok çarpıcı bir otel. Bahçesi ile de adından söz ettiriyor ve Paris’in çok sayıda popüler noktasına yakın bir mesafede. Ayrıca stres atıp rahatlamak için SPA ve hamam hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

3. Şanzelize Çevresi (8. Bölge)

Şanzelize Caddesi Paris otelleri

Paris gezi listenizde üst sırayı alışveriş yapmak ve seçkin Fransız lezzetlerini tatmak alıyorsa konaklamak için Şanzelize çevresi sizin için çok ideal! Paris’in 8. bölgesini kaplayan Şanzelize çevresinin en büyük özelliği ismini aldığı dünyaca ünlü Şanzelize Caddesi’ne ev sahipliği yapması.

Şanzelize sadece Paris’in değil dünyanın en elit, lüks ve havalı alışveriş caddeleri arasında yer alıyor. Dünyaca ünlü birçok uluslararası markayı bu caddede bulmak mümkün. Ayrıca Paris’in moda ile olan bağını da gözlemleyebilir, birbirinden renkli görüntülere tanıklık edebilirsiniz.

Şanzelize Caddesi lüks alışveriş deneyimi ve Paris modası adına şehrin öncüsü durumunda. Çok pahalı olduğunu düşünüp alışveriş yapmak istemeseniz bile uzun yürüyüşler yapıp, etrafı keşfetmek için oldukça uygun koşullar sunuyor.

Şanzelize bölgesi ile alışveriş özdeşleşmiş durumda ve başrol Şanzelize Caddesi’ne verilse de burada George V, Montaigne gibi daha birçok ünlü cadde yer alıyor. Uluslararası büyük markaların hemen hepsini bu caddelerde bulmak zaten mümkün ama tasarım butiklerinin son moda ürünleri de alışveriş tutkunları için oldukça cezbedici.

Şanzelize’de öne çıkan tema alışveriş olsa da ünlü bölge özellikle Fransız mutfağına meraklı olan gezginlerin de kalbini fethediyor. Lüks ve şatafatlı yönleri ile dünyaca ün kazanan bölgede birbirinden elit, şık restoranlar da boy gösteriyor.

Zevkli şekilde dekore edilmiş olan mekanlarda özellikle seçkin Fransız lezzetlerini deneyimlemek mümkün. Aynı zamanda kafeler, barlar ve gece eğlencelerine sahne olan çeşitli mekanlar da Şanzelize’de keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlar arasında.

Sen Nehri’nin sağ tarafında konumlanan ikonik bölgede kıyı boyunca yürüyüş yapmak, galeri, müze, tiyatro, meydan ve parkları gezip keşfetmek de Şanzelize gezginlerinin favori aktivitelerinden yalnızca birkaçı.

Peki, “Bölgede Şanzelize Caddesi haricindeki en popüler noktalar hangileri?” diye soracak olursanız öncelikle dikkatinizi Arc de Triomphe, Palais Galliera, Musée Yves, Saint Laurent ve Museum of Decorative Arts’a çekmek istiyorum. Bu noktaların hepsi bölgede yer alıyor ve yürüyüş yaparak hepsine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bisiklet sürerek veya yürüyüş yapmak Şanzelize’de ayrı bir keyif verse de Paris’i biraz da denizden seyretmek isterseniz Bateaux-Mouches ile yaklaşık 1 saatlik bir tura çıkabilir, kanallarda gezintiye çıkabilirsiniz.

Bölgede yapabileceklerinize dair diğer bir önerim ise Paris’in en küçük parklarından biri olan Parc de Manceau’yu ziyaret etmek. Bu parkın neoklasik stili ve ilgi çekici heykelleri onu Şanzelize’deki popüler yerler arasına sokuyor.

Sonuçta bütçe benim için sorun değil, lüks ortamları ve eğlenceli aktiviteleri tercih ediyorum derseniz “Paris’te nerede kalınır?” sorusunun yanıtı sizin için Şanzelize olabilir!

Bölgedeki oteller tahmin edebileceğiniz gibi yüksek kalitede ve pahalı tesislerden oluşuyor. Konforlu konaklama hizmetleri ile ekstra keyifli hissedebilir ve Paris’in en popüler yerlerine yürüme veya kısa bir metro yolculuğu mesafesinde konaklayabilirsiniz.

Şanzelize Çevresinde Paris Otel Tavsiyesi

Şanzelize Paris şehir merkezi otel önerisi

Şanzelize çevresi, Paris otel fiyatları açısından en dezavantajlı bölgelerden biri olsa da bütçeniz uygunsa birbirinden lüks ve kaliteli otellerde konaklamanın tadını çıkarabilirsiniz. Paris 8. bölgede sizin için önereceğim oteller ise şunlar:

Elysées Ceramic (★★) Paris’i simgeleyen dünyaca ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Şanzelize Caddesi’ne sadece 5 dakika yürüyerek ulaşmak isterseniz Elysees Ceramic’te konaklamanızı öneririm. Otelin Art Nouveau tarz mimarisi oldukça zarif ve çekici. Geniş odalarda ise rahat bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Hotel Ekta Champs Elysées (★★) Paris’ten manzaralarla güne uyanmak istiyorsanız Şanzelize Caddesi’ne 200 metre uzaklıktaki Hotel Ekta Champs Elysees’i konaklama için değerlendirebilirsiniz. Otelin şehir manzaralı odaları estetik ve konforlu. Aynı zamanda otelin yakınlarındaki metro ile Louvre Müzesi’ne doğrudan ulaşabilirsiniz.

Hotel Marignan Champs-Elysées (★★★★) Eyfel Kulesi manzaralı terasıyla tam bir Paris atmosferi sunan Hotel Marignan Champs-Elysees Şanzelize Caddesi’ne yalnızca 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Otel odaları çok modern ve elegant bir stile sahip. Aynı zamanda lüks tesislerde bar, sinema salonu gibi birimler de bulunuyor.

4. Eyfel Kulesi Çevresi (7. Bölge)

Eyfel Kulesi Paris'te konaklama yapılacak yerler

Paris’e ilk kez gidiyorsanız şehrin en sembolik ve popüler yapısına ev sahipliği yapan Eyfel Kulesi çevresini yani 7. bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Paris temalı film, kitap gibi sayısız eserden eksik olmayan Eyfel Kulesi şehrin en romantik yapıları arasında. Özellikle gece ışıklandırmaları altında kuleyi seyretmek milyonlarca kişinin hayalini süslüyor.

Dolayısıyla Paris’e özellikle ilk kez giden gezginler için “Eyfel Kulesi” listenin başında yer alıyor. Bölge belki şehrin yerel kültürünü yansıtma açısından pek de etkili değil çünkü daha çok turistlere hitap ediyor ancak her yönüyle büyüleyici bir atmosfere sahip.

Eyfel Kulesi çevresinde konaklarsanız başta şehrin en ikonik yapısına ve Champs de Mars’a yürüme mesafesinde olacaksınız. Ayrıca bölgenin Sen Nehri kenarında yer alması da oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Özellikle akşam saatlerinde Sen Nehri kıyısında yürüyüş yapmak bir rituel haline gelmiş ve buradaki en popüler aktivite seçeneklerinden biri.

Eyfel Kulesi çevresini konaklama için tercih edenlerin genellikle ilk beklentisi otellerinden harika bir kule manzarası seyredebilmek. Sizin de böyle bir arzunuz varsa bu bölgede çok sayıda otelin balkonundan Eyfel Kulesi’ni seyretme şansını yakalayabilirsiniz.

Belki Eyfel Kulesi’nin zaten şehrin birçok yerinden görülebildiğini söyleyebilirsiniz ancak demir leydiyi bu bölgedeki kadar yakından seyretmek daha etkileyici bir deneyim, yani seçiminiz buna değecek.

Manzara şahane ama bölgede konaklamak Paris’in diğer bölgelerine kıyasla genel olarak %10-15 oranında daha pahalı. Çok lüks bir oteli tercih etmezseniz orta bütçeli gezginlere de hitap eden oteller bulmanız mümkün ancak kuleye yakın olsa bile bu tesisler çoğunlukla manzaralı değil.

Eyfel Kulesi çevresindeki diğer cazibeli özelliklere gelelim. Eğer bu bölgede konaklarsanız uluslararası Paris’i yansıtan birçok unsurla iç içe olacaksınız. Harika kruvasan ve ünlü Fransız kahveleri hazırlayan fırınlar, elegant Fransız restoranları, kültür-sanat temalı dünyaca meşhur müzeler, küçük tasarım butikleri ve çok sayıda alışveriş seçenekleri bunlardan yalnızca birkaçı.

Konaklama için Eyfel Kulesi’ne çok yakın olan bu bölgeyi seçerseniz birçok müzeye yürüme mesafesinde olursunuz. Bölgede yer alan en ünlü müzelerden bazıları ise Sen Nehri manzaralı Orsay Müzesi, Esplanade des Invalides içindeki Napoleon’s Bomb Müzesi, Rodin ve Quai Branly Müzesi’dir.

Bunların dışında “Paris’te ne yenir?” diye merak ediyorsanız bölgede bulunup, geniş yemek alternatifleri sunan Rue Cler’i ziyaret etmek yapacağınız en iyi aktivitelerden biri olabilir. Rue Cler Paris’in en sevilen ve ünlü yemek marketlerinden biri. Yemeğe çok meraklı olmasanız bile sokağı dolaşmak size keyifli gelebilir.

Gördüğünüz gibi Eyfel Kulesi’nin yakınlarında konaklamak özellikle bir turist için oldukça avantajlı ve eğlenceli bir deneyim. Bu arada eğlenceli dediysem bölgenin gece de çok gürültülü olduğunu düşünüyorsanız bu pek doğru değil çünkü geç saatlerde Eyfel Kulesi çevresi genellikle daha sakin oluyor.

Notre Dame ya da St. Canal Martin gibi Paris’in bazı popüler bölgelerine biraz uzak kalıyor ama bu da pek sorun değil çünkü metro var ve doğrudan erişim sağlıyor. Fiyatlar çok yüksek. Ayrıca bölge çok turistik olduğu için oldukça kalabalık ve gürültülü.

Eyfel Kulesi Çevresinde Paris Otel Tavsiyesi

Eyfel Kulesi Paris otelleri

7. bölgede konaklamayı planlayıp, Paris otel tavsiye isteyenler için farklı bütçe ve zevklere hitap eden kaliteli 3 adet otel önerisi sunuyorum:

Jardins Eiffel (★★★) Bahçesinin güzelliği, modern Fransız stili dekorasyonu ve Eyfel Kulesi’ne 15 dakika yürüme mesafesindeki konumu ile Jardins Eiffel ideal bir konaklama tesisi. Bazı odalar kule manzaralı ya da özel balkon/teras gibi birimlere sahip. Metro ise yaklaşık 350 metrelik bir mesafede yer alıyor.

Pullman Paris Tour Eiffel (★★) Eyfel Kulesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde konaklamak, odanızdan ikonik yapıyı seyredip keyifli bir Paris deneyimi yaşamak için bir diğer alternatifiniz Pullman Paris Tour Eiffel. Odalar çok aydınlık ve modern bir dekorasyona sahip. Ayrıca 600 metre kadar yürüdüğünüzde Louvre Müzesi, Şanzelize gibi yerlere direkt erişim sağlayan metroya ulaşabilirsiniz.

Le Cinq Codet (★★★★) Eyfel Kulesi veya etkileyici Paris manzaraları eşliğinde konaklama ayrıcalığını tatmak istiyorsanız Le Cinq Codet ideal tesisler arasında. Otelden çıkıp 15 dakikada kuleye ulaşıyorsunuz, ayrıca hem yürüyüş hem metro ile birçok popüler yere direkt gitme imkanınız var. Odalar ise oldukça lüks ve farklı detaylarla dekore edilmiş.

5. Saint-Germain-des-Prés (6. Bölge)

Saint Germain des Prés Paris'te konaklama yapılacak yerler

“Paris’te nerede kalınır?” sorusuna yanıt arayan gezginlerin popüler tercihleri arasında Saint-Germain-des-Pres de yer alıyor. Özellikle çocukların ilgisini çekecek çok sayıda aktivite olanağı olduğu için çocuklu aileler için de ideal bir seçim. Aynı zamanda moda ve yemek tutkunlarının da favori adreslerinden biri olmayı sürdürüyor.

Tipik bir Paris ambiyansı sizi cezbediyorsa Saint-Germain-des-Pres’te konaklamanızı mutlaka öneririm. Öncelikle bölgenin çok merkezi bir konumu var; Sen Nehri, Louvre Müzesi, Tuileries Bahçeleri, Eyfel Kulesi, Orsay Müzesi, Latin Mahallesi, Yeraltı Mezarları gibi çok sayıda popüler gezi noktasına yürüyerek ya da metro ile kısa sürede (10-15 dakika) ulaşabilirsiniz.

6. bölge olarak da isimlendirilen Saint-Germain-des-Pres 20. yüzyıl Paris kültürüne dair pek çok özellik barındırıyor. Antika dükkanları, kaldırım kafeleri, sanat galerileri, havalı butikler, alışveriş mağazaları, sayısız restoran ve pub 7/24 turistler ile dolup taşıyor.

Yani bölge aynı zamanda Paris’in en canlı ve turistik yerlerinden biri. Merkezi bir konumda kalmanın dışında günün her saati aksiyon ve eğlence adına bir şeyler arıyorsanız beklentilerinizi büyük oranda karşılayacaktır.

Çocuklu aileler için de 6. bölgenin oldukça uygun bir konaklama seçeneği olduğunu belirtmiştim. Bunun en büyük nedenlerinden biri Paris’in en büyük ve popüler parklarından biri olan Jardins Luxembourg’un da bölge sınırları içinde yer alması.

Ünlü Medici Çeşmesi’ne de ev sahipliği yapan parkta her yaştan insanın ama özellikle çocuklar ve gençlerin yapabileceği çok sayıda aktivite bulunuyor. Bunlar arasında kayak/paten kaymak, koşu yapmak, yürümek, çeşitli spor aktiviteleri, bot kiralamak, çocuk kukla tiyatrosu izlemek, pony rides vb. seçenekler yer alıyor.

Şehrin yoruculuğundan biraz olsun uzaklaşmak isteyenlerin Paris’teki ilk tercihlerinden biri Jardins Luxembourg. Ayrıca bir yandan doğal ortamın keyfini çıkarırken öte yandan gün boyunca snack bar ve kafeler aracılığıyla yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Ayrıca kilise gibi yapılara ilgi duyuyorsanız bölgede şehrin en popüler kiliselerinden ikisini ziyaret etmeniz de mümkün. Bunlardan biri ara ara konserlerin de düzenlendiği, dönemsel Noel pazarlarının kurulduğu Eglise de Saint Germain des Pres ve diğeri ise çok etkileyici duvar resimleri-heykellerle ünlenen Eglise Saint Sulpice Delacroix.

Kültür, tarih ve sanat açısından zengin bir dokusu olan 6. bölge aynı zamanda gece hayatının canlılığı ile de meşhur. Ayrıca birçok pub ve eğlence mekanının yanı sıra buranın jazz clubları da dillere destan. Meraklıysanız bu kulüplerden birine mutlaka uğrayın.

Sonuç olarak Saint-Germain-des-Pres çok turistik, fiyatlar yüksek ancak aksiyonu seviyor ve Paris’i doya doya yaşamak istiyorsanız buradaki konaklama deneyiminden memnun kalma ihtimaliniz oldukça yüksek. Otel fiyatları bütçenizi zorlayabilir ama buna fazlasıyla değer.

Saint-Germain-des-Pres Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Saint Germain des Pres Paris otel fiyatları

Saint-Germain-des-Pres bölgesinde konaklama gibi bir planınız varsa aşağıdaki otel önerilerimi inceleyebilirsiniz:

Hôtel Le Regent Paris (★★★) Paris’te olduğunuzu hissettiren bir otelde konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız Hotel Le Regent Paris’i tavsiye ederim. 18. yüzyıldan kalma binası ve büyük odaları otelin beğenilen özellikleri arasında. Metro 250 metre, Notre Dame Katedrali ise yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

K+K Hôtel Cayré Saint Germain des Prés (★★★★) Bazı odaları Eyfel Kulesi ve şehir manzaralı olan K + K Hotel Cayre Saint Germain des Pres Latin Mahallesi, Louvre Müzesi, Sen Nehri gibi birçok popüler yere çok yakın bir konumda. Metro ise sadece 90 metre uzaklıkta bulunuyor. Tesislerde spor ve sağlıklı yaşam merkezi mevcut.

Hôtel D’Aubusson (★★★★) Paris’te lüks ve şatafatlı bir konaklama deneyimi hayal ediyorsanız Hotel D’Aubusson’da kalabilirsiniz. Otel Notre Dame ve Louvre Müzesi’ne yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde. 17. yüzyılda inşa edilen tarihi binası, mermer heykellerle donatılmış avlusu ve zarif kahvaltı salonu beğenilen özellikleri arasında.

6. Latin Quarter (5. Bölge)

Latin Quarter Paris'n bölgeleri

“Paris’te nerede kalınır?” sorusunun yanıtını arıyorsanız ve özellikle ekonomik seçenekler sizin için ön plandaysa Latin Quarter tam size göre! Üstelik merkezi bir konumda yer almanın birçok avantajını da sunuyor.

Paris dünyanın birçok yerindeki milyonlarca gezginin hayallerini süslese de genel olarak pahalılığı ile de bilinen bir şehir. Yine de şehirde hem rahat edeceğiniz hem de ekonomik fiyatlardan yararlanıp, ucuz otellerde konaklayabileceğiniz bölgeler mevcut.

Öncelikle Latin Quarter Paris’te 5. bölge olarak geçiyor ve Sen Nehri’nin sol tarafında yer alıyor. Aslında 1. bölgedeki birçok ünlü ve turistik yerden pek de uzak değil. Biraz uzak kaldığını düşündüklerinize ise metro sayesinde rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Latin Quarter’da konaklarsanız Pantheon, Luxembourg Gardens, Natural History Museum, Cluny Museum, Pont Neuf, Jardin des Plantes ve Sen Nehri’ne yürüme mesafesi kadar yakın olacaksınız.

Ayrıca bölgede birçok metro istasyonu da hizmet veriyor; bunlardan en popüler olanları ise Saint Michel ve Place Monge. Metroyu kullanarak Montmartre başta olmak üzere Paris’in hemen hemen bütün popüler bölgelerine rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Ulaşım ve konum ile ilgili gezginlere birçok avantaj sunan Latin Mahallesi daha birçok güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Bu bölgeyi dolaşmaya başladığınız anda kendinizi sanki birkaç yüz öncesine, Orta Çağ dönemine gitmiş gibi hissetmeniz bunlar arasında yer alıyor.

Bölgenin tarihi havası oldukça etkileyici. Hatta burada Gotik ve Roma dönemi mimari örneklerine de rastlamanız mümkün. Özellikle mimari güzelliklere meraklıysanız Latin Mahallesi sizi oldukça tatmin edeceğe benziyor.

Latin Mahallesi denildiğinde göze çarpan bir diğer detay ise bölgenin genç enerjisi! Neredeyse 800 yıldan beri Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen öğrencilerin de etkisiyle bölge Paris’in en entelektüel ve kültürel noktalarından birine dönüşmüş.

Paris’in en eski üniversitesi olan La Sorbonne da burada yer alıyor. Bölge öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir yer ve dolayısıyla bu durum hem mekanlar hem konaklama açısından gezginlerin de ekonomik seçeneklerini artırıyor.

Latin Mahallesi aynı zamanda keyifli şarap evleri, restoranları, kafeleri, barları ve jazz kulüpleri ile de birçok insanı cezbediyor. Ekonomik yeme-içme seçenekleri oldukça fazla. Özellikle Fransa’ya dair hemen hemen her türlü yiyeceği bulabileceğiniz gıda pazarı Rue Mouffetard’ı mutlaka gezmelisiniz.

Latin Mahallesi’nde ikonikleşmiş bir başka yer ise Shakespeare & Company kitabevi. Bölgenin dokusuyla uyum sağlayan kitabevi oldukça popüler ve çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Ayrıca Arnavut kaldırımlı sokakları keşfederken vaktin nasıl geçtiğini unutacaksınız.

Bölge tarihi olduğu kadar modern bir dokuya da sahip. Paris’in otantik ruhunu oldukça iyi yansıtırken modern havasıyla da güzel bir ahenk yakalamış. Tabii ki ucuz otel bulmak açısından da oldukça avantajlı bir bölge.

Latin Quarter Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Latin Quarter Paris'te kalınacak yerler

Paris’te kalınacak ucuz oteller arıyorsanız öncelikli olarak yönelebileceğiniz konaklama bölgelerinden biri kuşkusuz ki Latin Quarter. İşte bu bölgede sizin için önerebileceğim oteller:

Hôtel Vendome Saint-Germain (★★★) Paris’te hem ucuz hem de birçok turistik merkeze birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan bir otel tercih ediyorsanız Hotel Vendome Saint-Germain iyi bir seçim olacaktır. Notre Dame, Pantheon, Sen Nehri gibi popüler noktalar otele oldukça yakın. Metro ise bir dakika uzaklıkta. Açık büfe kahvaltı verilen tesislerin odaları ise sade, ferah ve modern.

Select Hotel (★★) Dekorasyonundaki özgün ve Paris stili detaylarla dikkat çeken Select Hotel ise Latin Mahallesi’nin tam merkezinde olup, lüks bir hizmet sunuyor. Bazı odalardan Sorbonne Meydanı görülebiliyor. Etrafta birçok metro istasyonu olduğu için Paris’in en turistik yerlerine hem yürüyüş hem metro ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Maison Colbert Member of Meliá Collection (★★★★) Notre Dame Katedrali’ne 500 metre uzaklıkta olan Maison Colbert Member of Melia Collection merkezi konumu ve çok konforlu konaklama imkanları konuklarını ağırlıyor. Bazı odalarda güne Notre Dame manzarası ile uyanmanın keyfini sürebilirsiniz.

7. Montmartre (18. Bölge)

Montmartre Paris'te konaklama yapılacak bölgeler

Paris’te konaklamak için şehrin genel havasından uzak, daha çok Paris’in eski dönem ruhunu yansıtan romantik bir yer düşünüyorsanız Montmartre’ye yönelebilirsiniz. Burası Paris’in en romantik ve otantik bölgelerinden biri.

Montmartre şehrin kuzeyinde ve merkezin biraz uzağında kalıyor. Yani Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Eyfel Kulesi gibi ikonik gezi noktalarına yürüme mesafesinde değil. Yine de ulaşım metro ile sağlanabiliyor. 15-20 dakikalık metro seyahati ile turistik bölgelere gidebilmek mümkün.

18. bölge olarak da isimlendirilen Montmartre’nin en çarpıcı özelliklerinin başında 18. yüzyılı andıran ambiyansı geliyor. Şehirden çok kasaba-köy havasında olan bir bölge burası. Paris’in modern çehresinden ziyade geleneksel yönünü daha çok yansıtıyor.

Paris’in yerel kültürüne meraklıysanız konaklama için Montmartre ideal bir seçim olur. Ayrıca şehrin diğer bölgelerine göre daha sakin, doğal bir ortama sahip. Yeşil alanların bolluğu ve harika Paris manzaraları sunması ise Montmartre’yi aynı zamanda en romantik yerlerden biri haline getiriyor.

Montmartre’deki ilgi çekici yerlerden bir diğeri ise 130 metre yükseklikte olan, Eyfel Kulesi dahil büyüleyici bir Paris manzarasını ayaklarınızın altına seren Montmartre Tepesi. Tepenin manzarası bir yana buradaki popüler Sacre Coeur Bazilikası da görülmeye ve keşfedilmeye değer tarihi bir yapı.

Paris’in orijinal ve geleneksel yapısını öne çıkaran Montmartre doğal güzellikleri, tarihi havası ile çok ünlü sanatçılara da ilham veren bir yer olmuş. Eski dönemlerden itibaren bölge özellikle yetenekli sanatçılara ev sahipliği yapmış ve bohem bir atmosferin izlerini taşıyor.

Montmartre’de bir süre yaşayan, burada atölye açıp çalışmalarını sürdüren dünyaca ünlü sanatçılar arasında ise Pablo Picasso, Dali, Renoir, Edgar Degas gibi kişiler yer alıyor. Picasso’nun atölyesini günümüzde de görmek mümkün.

Amelie filminden de tanıdık manzaralara şahitlik edebileceğiniz Montmartre’de Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, sarmaşıklı rengarenk binalar, geleneksel stildeki kafeler-restoranlar küçük sanat galerileri ve müzeler ile oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Peki, “Montmartre’de gece hayatı var mı?” diye merak ediyorsanız bir akşam dünyaca ünlü Moulin Rouge’da yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Geleneksel Paris’in simgelerinden olan ve birçok yapımda görünen Moulin Rouge da Montmartre’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Ayrıca burada konakladığınız takdirde Place du Tertre, Rue des Abbesses gibi popüler yerlere de yakın olacaksınız. Rue des Abbesses özellikle butikleri gezmek ve alışveriş yapmak için ideal. Ayrıca bölgede doğal ve yerel Fransız yiyeceklerinin de tadına bakabilirsiniz.

Montmartre Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Montmartre Paris otel önerisi

Montmartre bölgesindeki popüler Paris otelleri arasında ibis styles Paris Montmartre Batignolles, Hotel des Arts Montmartre ve Manolita Paris de yer alıyor. Kalite, konum ve fiyat açısından bu otellerde konaklamanın birçok avantajı bulunuyor:

ibis styles Paris Montmartre Batignolles (★★★) İkonik Moulin Rouge’u görmeden dönmeyelim diyorsanız ibis styles Paris Montmartre Batignolles mekana çok yakın bir konumda bulunuyor. Şehir merkezine ve havaalanına ulaşımı sağlayan tren-metro istasyonları ise tesislere yürüme mesafesinde. Sıcak ve ilgi çekici bir dekorasyona sahip olan otelin odaları da oldukça konforlu.

Hôtel des Arts Montmartre (★★) Sade ve minimalist stildeki dekoru ile estetik bir atmosfer sunan Hotel des Arts Montmartre de Montmartre’nin avantajlı bölgelerinden birinde yer alıyor. Buradan yürüyerek 9 dakika içinde meşhur Sacre Coeur Bazilikası’na gidebilirsiniz. Moulin Rouge ise 400 metre uzaklıkta. Ayrıca metro ve tren istasyonları da tesislere çok yakın.

Manolita Paris (★★★★) Konum olarak La Cigale Konser Salonu’na yalnızca 600 metre uzaklıktaki Manolita Paris, Pigalle Metro İstasyonu’na da 500 metre mesafede yer alıyor. 5 yıldızlı otelde verilen Amerikan, kontinental ve alakart kahvaltı seçenekleri ise bol çeşitli içerikleri ile güne enerjik başlamanızı sağlıyor. Ayrıca bazı odalarda balkon ve Paris şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Opera (9. Bölge)

Opera Paris'te nerede kalmalı?

Hem Paris’in otantik havasını yansıtan hem de birçok bölgeye göre daha ekonomik olan bir konaklama yeri arıyorsanız sizin için “Paris’te nerede kalınır?” sorusunun yanıtı Opera olabilir.

Opera bölgesi özellikle Paris’te alışveriş yapma deneyimini üst düzeyde yaşamak isteyenlerin öncelikli konaklama tercihi oluyor. Burası Boulevard Haussmann, Boulevard des Capucines gibi çok sayıda ünlü alışveriş caddesinin de bulunduğu bir bölge.

Geniş ve kalabalık bulvarlar arasında tipik Fransız stili sessiz sakin ara sokakları da görebileceğiniz Opera bölgesinde alışveriş olanakları çok geniş. Gucci, Armani, Valentino, Sandro, Maje gibi lüks markalardan H&M, Zara, Tiffany gibi birçok uluslararası markayı bulmak mümkün.

Aynı zamanda tasarım butiklerinin sayısı da oldukça fazla. Özellikle Fransız modasını yansıtan özgün tasarımlardan zevk alıyorsanız butikleri de keşfe çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra Galeries Lafayette ve Au Printemps bölgedeki çok büyük iki alışveriş mağazası; alışveriş tutkunlarının mesken tuttuğu yerler arasında bulunuyorlar.

Opera, geniş yelpazedeki alışveriş olanakları açısından Şanzelize dışında en çok konuşulan Paris bölgelerinden biri. Oraya göre biraz daha uygun fiyatlı olsa da çok da ekonomik olduğu söylenemez. Yine de her bütçeye göre alışveriş yapmak mümkün.

Bölgede konaklayanların ya da burayı ziyaret edenlerin en çok sevdikleri özelliklerden biri ise Opera’nın tipik Fransız tarzındaki kafe, bistro ve restoranları. Yeme-içmeyi seviyorsanız birçok gezgin gibi sizin de favorileriniz arasına Opera bölgesi rahatlıkla girebilir. Özellikle küçük sevimli mahallelerde yer alan mekanlar hem menüleri hem de cezbedici ambiyansları ile sizi keşfe davet ediyor.

Opera bölgesi aynı zamanda tiyatro, konser salonları, müze ve sanat galerileri ile de Paris’in sanatsal kültürel yüzünü deneyimleme fırsatı sunuyor. Buradaki en popüler gezi noktası ise Palais Garnier.

19. yüzyıldan kalma opera binasında bir gösteri izlemek başlı başlına sanat severler için keyifli bir deneyim olacaktır ancak performans izlemeseniz bile gezi listenize opera salonunu dahil etmenizi öneririm. Tarihi ve gösterişli mimarisini keşfetmek bile zamanı unutturan keyifli bir aktivite halini alıyor.

9. bölge olarak da isimlendirilen Opera’dan Paris merkeze ulaşım metrolarla kolayca sağlanıyor. Üstelik merkeze yakın olmanıza rağmen buranın diğer merkezi bölgelere göre çok da turistik olmaması hoşunuza gidebilir; özellikle kalabalıklarla aranız pek yoksa.

Opera’nın avantajlarından bir diğeri ise butikten lükse çok geniş bir yelpazede otel seçenekleri sunması. Üstelik fiyatlar da Paris’in diğer merkezi bölgelerine kıyasla genellikle daha ekonomik bir düzeyde.

Bölgenin bir dezavantajı varsa o da Opera Salonu ve bazı yerler haricinde Paris’in çok ünlü gezi yerlerine ev sahipliği yapmaması. Yine de burada görülecek çok sayıda yer var.

Opera’da konaklarsanız Palais Garnier başta olmak üzere Galerie Lafayette, Printemps, Gustav Moreau Museum, Folies Bergere Cabaret House, Theater Mogador ve Theatre de Paris gibi yerleri görmenizi tavsiye ederim.

Opera Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Opera Paris'te kalınacak bölgeler

Paris’te konaklama için Opera’yı düşünüyorsanız bu bölge için sunabileceğim otel önerileri ise şunlar:

Hotel Lorette – Astotel (★★★) Metronun hemen karşısındaki konumu ile konuklarına ulaşım konforu sunan Hotel Lorette-Astotel Sacre Coeur Bazilikası ile Montmartre’ye sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Ayrıca 10 dakika içinde Galerie Lafayette gibi ünlü mağazalara da ulaşabilirsiniz. Dekore edilen taş kilerdeki açık büfe kahvaltı ise otelin yüksek puan alan hizmetleri arasında.

Hotel Touraine Opera (★★) Bir Fransız otelinde kaldığınızı güçlü şekilde hissettiren. Hotel Touraine Opera ise Printemps ve Galerie Lafayette gibi ünlü alışveriş noktalarına yaklaşık 5 dakika, Opera Garnier’e ise 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca metro da çok yakın. Kahvaltıda ise Fransız ve İngiliz yemekler sunuluyor.

Hotel Parister & Spa (★★★★) Folies Bergere Tiyatrosu’na ve Paris’in diğer bölgelerine ulaşım sağlayan metroya 2 dakika yürüme mesafesinde konaklamak için Hotel Parister & SPA’yı öneririm. Ayrıca 5 yıldızlı lüks hizmet sunan tesislerde SPA merkezi, hamam, yüzme havuzu, şık ve geniş odalar da bulunuyor.

9. Canal St. Martin (10. Bölge)

Canal St Martin Paris'te konaklama yapılacak yerler

Paris seyahat etmek için pek ucuz bir şehir değil ancak yine de ekonomik bir seyahat planlayanlar için uygun seçenekler sunuyor. Paris’te konaklama için en ideal bölgelerden biri de Canal St. Martin.

4,5 km uzunluğundaki Canal St. Martin Canal de L’Ouragan ile Sen Nehri’ne bağlanıyor ve Paris’in özellikle merkezi bölgelerine kıyasla daha ucuz konaklama fırsatları sağlıyor. Burada çok sayıda orta ve bütçe dostu otel hizmet veriyor.

Özellikle iki büyük tren istasyonu Gare du Nord ile Gare de l’Est yakınlarındaki tesislerde uygun fiyatlarla konaklamak mümkün. Hem Paris içi hem de Paris’ten diğer şehir ve ülkelere yolculuk yaparken bu tren istasyonlardan yararlanılabiliyor.

Dolayısıyla ekonomik bir konaklama alternatifi olması dışında Canal St. Martin aynı zamanda günübirlik Paris’e gelip kısa süre içinde başka bir yere gidecek olanlar için de ideal. Elverişli ulaşım koşulları sayesinde Paris’in merkezine de Paris dışına da rahatlıkla gidebilirsiniz.

Merkeze yakın olan Canal St. Martin gelişmekte olan bir bölge ve birçok Paris bölgesine göre daha az turistik ve sakin. Yine de bu canlı olmadığı anlamına gelmiyor çünkü burada hem çok sayıda kafe, restoran, bar bulunuyor hem de sanat etkinlikleri öne çıkıyor.

Bölgede gerçekleştirilebilecek en keyifli üç aktivite ise kanal kenarında piknik yapmak, bisiklet kiralamak ve özellikle güneşli öğleden sonraları uzun kanal yürüyüşlerine çıkmak. Zaten burası daha çok yerli Paris halkı görebileceğiniz bir bölge.

Kanal kenarındaki mekanlarda dinlenip, manzara ve suyun sakinleştirici atmosferi eşliğinde yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bölgede alışveriş yapabileceğiniz butik mağazalar da mevcut. Bunun yanı sıra bölgenin gelişmesine katkı sağlayan bağımsız galeri ve stüdyoları da gezebilir, sanatla iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Bölgede çok büyük turistik cazibe merkezleri olmasa da ziyaret edebileceğiniz birçok güzel yer bulunuyor. Benim önereceğim başlıca cazibe merkezleri ise Parc des Buttes-Chaumont (Paris’in en sevilen parkları arasında), Çikolata Müzesi, Ten Belles, Bob’s Bake Shop, Chez Prune, Center Commercial ve Holybelly.

Canal St. Martin Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Canal St Martin Paris merkezi otelleri

Büyük tren istasyonlarına yakın olan elverişli konumu ile Canal St. Martin Paris’te en ucuz şekilde konaklayabileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Bu bölgedeki otel önerilerim:

Libertel Gare de L’Est Francais (★★★) Paris seyahatinizde çok yönlü, elverişli ulaşım koşullarını ve uygun fiyatları tercih ediyorsanız Libertel Gare de l’Est Francais önereceğim oteller arasında. Gare de l’Est’in tam karşısında bulunan otel Gare du Nord’a da 400 metre uzaklıkta. Açık büfe kahvaltı verilen otelden çıkıp Canal St. Martin’e ulaşmak içinse 5 dakika yürümeniz yeterli.

Hotel Whistler (★★★★) İki büyük tren istasyonunun ortasında yer alan Hotel Whistler de bölgede kalabileceğiniz kaliteli otellerden biri. Havaalanına 19 km mesafede olan otel aynı zamanda Montmartre’ye de yaklaşık 1,2 km uzaklıkta bulunuyor. Meraklıları için tesislerde bir de hamam var.

Renaissance Paris Republique Hotel & Spa (★★★★) Paris ya da bahçe manzaralı bir otelde kalmak isterim diyorsanız bölgedeki Renaissance Paris Republique Hotel & SPA otel size göre bir tercih! Bazı odalardaki büyüleyici şehir manzaraları konaklama deneyimini daha keyifli kılıyor. Ayrıca otel konum açısından da avantajlı. Metro yakınında; Kanal Martin’e, Grand Boulevards ve Le Marais’e yürüme mesafesinde yer alıyor.

10. Montparnasse (14. Bölge)

Montparnasse Paris otelleri

“Paris’te nerede konaklanır?” sorusunun yanıtını arayanlar için önermek istediğim son bölge Montparnasse. Sen Nehri’nin sol tarafında kalan sevimli bir semt burası. Bakıldığında ilk olarak bohem havası öne çıkıyor.

1930’lu yıllarda sanat ve entelektüel yaşamın merkezi olan Montparnasse Pablo Picasso’dan Salvador Dali’ye, Etra Pound’dan Ernest Hemingway’e kadar dünyaca ünlü birçok sanatçının da sıklıkla uğradığı semtler arasındaymış.

Entelektüel kesim için büyük bir çekim merkezi haline gelen semtte geniş bulvarlar ile birbirinden güzel tarzdaki kafe/bar ve restoranlar göze çarpıyor. Yeme-içme seçeneği de oldukça fazla. Özellikle otantik Breton kreplerini denemenizi tavsiye ederim; Montparnasse’de sıkça bulunuyor.

14. bölge olarak da isimlendirilen Montparnasse Paris’in yerel kültürünü gözlemlemek için şehirdeki en ideal bölgelerden biri. Burası çok fazla turistik değil ve şehir merkezinin biraz dışında kalıyor. Merkez ile mesafe fazla değil; ayrıca metro ve trenlere atlayıp hem merkezi bölgelere hem de banliyölere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Burada sıkılmanız biraz zor görünüyor. Özellikle Paris’in kültür sanatına ilgi duyuyorsanız Montparnasse’de birçok müze ve sanat galerisi gezginlerle buluşuyor. Ayrıca bölgede başka cazibe noktaları da yer alıyor.

Montparnasse’ye gitmişseniz dönmeden görmeyin diyebileceğim ilk yer Yeraltı Mezarları. Burası biraz korkutucu ama bazı ünlü kişilerin mezarlarına ev sahipliği yapması ve etkileyici taş işçiliği nedeniyle büyük ilgi çekiyor.

Paris’in en iyi manzaralarından birine 56. kattan tanıklık etmeye hazırsanız 14. bölgeye gelmişken mutlaka Montparnasse Kulesi’nin terasına çıkmanızı öneririm. 360 derecelik harika bir şehir manzarası sizi karşılayacak. Ayrıca ışıklı ve daha görkemli bir Paris seyretmek için akşam saatlerini tercih edebilirsiniz.

1600’lü yıllardan kalma Paris Gözlemevi ise zaman zaman düzenlenen etkinliklerle turistlerin dikkatini çekiyor. Gitmeye karar verirseniz önceden etkinlik listesini kontrol etmekte fayda var. Ayrıca güzel bir yemek için Marche Edgar Quinet, Rue de la Butte aux Cailles ve Rue des Cinq Diamants’a da mutlaka uğrayın derim.

Bölge çok merkezi değil; dünyaca ünlü Paris gezi noktalarına ulaşmak için metro kullanmak gerekiyor. Bu durum konaklama açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Bölgedeki otel fiyatları daha çok orta ve ekonomik bütçe ile seyahat eden gezginlere hitap ediyor.

Montparnasse Bölgesinde Paris Otel Tavsiyesi

Montparnasse Paris otel tavsiyeleri

Montparnasse bölgesinde konaklamak için yer arıyorsanız aşağıdaki otel önerilerimi değerlendirebilirsiniz:

Apollinaire (★★★) Notre Dame Katedrali ve Eyfel Kulesi’ne doğrudan ulaşım sağlayan metroya 1 dakikalık uzaklıkta bulunan Apollinaire konum açısından büyük avantaj sunuyor. Ayrıca otel meşhur Montparnasse ve alışveriş merkezlerine de yalnızca 350 metre uzaklıkta. Tesiste zengin içerikli açık büfe kahvaltı veriliyor.

Pullman Paris Montparnasse (★★) Eyfel Kulesi’ne 20 dakikalık bir metro yolculuğu, Lüksemburg Bahçeleri’ne ise 15 dakika yürüyüş ile ulaşmak isterseniz Pullman Paris Montparnasse ideal bir seçim. Tren istasyonlarına yaklaşık 370 metre uzaklıktaki tesislerin 32. katındaki Skybar ise panoramik Paris manzarasının etkileyiciliği ile ünlü. Otelde uluslararası yemekler sunuluyor.

voco Paris Montparnasse, an IHG Hotel (★★) Paris gezinizde hem kaliteli konaklama hizmeti hem de rahat ulaşım ön plandaysa voco Paris Montparnasse, an IHG Hotel size göre! Metronun hemen önünde yer alıyor, tren istasyonuna ise 5 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Her sabah leziz Fransız hamur işleri ve çok çeşitli açık büfe kahvaltı seçenekleri servis ediliyor.

Paris’te Nerede Kalınır? Konakladığım Paris Otelleri

Paris'te konaklama blog rehber

Paris otel tavsiyesi almak isteyenler için seyahatlerde bizzat kaldığım tesis ve konaklama bölgelerine de bu bölümde yer vermek istiyorum.

Şu ana kadar Fransa’nın güzel başkenti Paris’e 5 kez ziyaret etme şansım olsa da tüm ziyaretlerimde şehrin farklı farklı bölgelerinde konakladım. Tabi bu durum biraz içinde bulunduğum ekonomik ve sosyal durumlarla alakalıydı.

Örnek olarak Paris’e ilk ziyaretimi üniversite yıllarımda yaptığım sırt çantalı bir gezide yaptığım için merkezden biraz uzak ve ekonomik bir yer seçerken son gezimde küçük yaştaki çocuklarımız ile ailecek bir gezi yaptığımız için şehrin tam merkezinde, butik ama kaliteli bir yer seçmiştim.

Şanzelize Caddesi ve Çevresi

Önce son seyahatimden başlayalım. Son seyahatimizde biz şehrin en önemli noktalarından olan Şanzelize Caddesi’nin olduğu bölgede konakladık.

Yukarıda da belirttiğim için son Paris gezimde çocuklarla beraber olduğumuz için bölge seçimimizdeki en büyük kriter merkeze yakınlık ve güvenlik oldu. Ayrıca tatilimizde 1 günümüzü Disneyland Paris parkına ayırdığımız için bulunduğumuz bölgeden parka toplu taşıma ile de rahatça ulaşmayı planladık.

Paris gezilecek yerler içeriğimizde de detaylıca belirttiğim üzere toplu taşıma ile Disneyland Paris parkına gitmek istiyorsanız RER tren hatlarına binmeniz gerekiyor. RER trenlerinin şehir merkezindeki en önemli noktalarından bir tanesi Şanzelize Caddesi’nin başında yer alan Zafer Takı’nın olduğu alanda bulunuyor.

Bu bölgeden Disneyland dışında şehirdeki çoğu önemli gezi noktasına metro ve diğer toplu taşıma araçları ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Konu Şanzelize olunca alışveriş ve yeme içme olanaklarının bolluğundan bahsetmeye gerek yok. Merkezi konumdan dolayı burası tabi şehrin en temiz ve güvenli noktalarının başında geliyor.

Tüm bunlar bölgenin olumlu yönleri iken bölgenin sahip olduğu en olumsuz yön ise konaklama tesislerinin gecelik konaklama fiyatlarının yüksekliği. Tüm bu artıların yanı sıra bölgedeki oteller sahip oldukları konfor oranlarına nazaran yüksek fiyatlarla hizmet veriyor. Yine de otelden dışarı adım attığınız anda kendinizi Şanzelize’nin vitrinleri arasında bulmak oldukça keyifli.

Gare de Lyon & Gare du Nord

Gezip Gördüm’deki içeriklerden de anlayacağınız üzere ben tren istasyonlarının olduğu bölgelerde konaklamayı çok seviyorum. Genellikle havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları şehir merkezinde yer alan ana tren istasyonlarında duruyor. Bunun yanı sıra siz de bizim gibi Avrupa içerisinde genellikle hızlı trenler ile seyahat ediyorsanız yolunuz sizin de mutlaka tren istasyonlarına düşüyordur.

Paris’te birçok tren istasyonu var, bunlardan en önemlileri Gare de Lyon ve Gare de Nord.

Gare de Nord bir önceki Paris seyahatimizde, trenle Avrupa turu yaptığımız sırada kullandığımız tren istasyonu. Otel tercihimizi tren istasyonuna 5 dk yürüme mesafesinde yer alan bir yerden yana kullanmıştık. Özellikle Benelux ülkelerine yapılan hızlı tren seferleri buradan kalkıyor. Benzer şekilde havaalanı ulaşımı da buradan sağlanıyor.

Gare de Lyon ise şehir merkezinin doğusunda yer alan bir diğer istasyon. Önceki seyahatimizde de bu istasyonun hemen karşısında yer alan ekonomik ama temiz ve popüler bir otelde kalmıştık.

Tren istasyonlarının olduğu bölgelerdeki otellerin olumsuz ziyaretçi yorumlarına baktığınızda karşınıza genellikle hem güvenlik konusu çıkıyor fakat açıkçası ben senelerdir bu gibi bölgelerde konaklarken çok olumsuz bir deneyim yaşamadım.

Nasıl ülkemizde, İstanbul’da gezip dolaşırken özellikle havanın karardığı saatlerde bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor, gar otellerinde de konaklarken bu konulara dikkat edersek hiçbir sıkıntı yaşamayız.

Üstelik gar otellerinin en büyük artılarının başında sahip olduğu görece olarak uygun fiyatlar geliyor. Örnek olarak Paris’teki Novotel otellerinin fiyatlarına göz atarsanız içlerinde en uygun olanlardan bir tanesinin Gare de Lyon şubesinin olduğunu görebilirsiniz.

Özetle konaklama yapacağınız bölge sahip olduğunuz bütçe ve sosyal durumu göre değişecektir. Ben her durumda konakladığım bölgelerden memnun ayrıldım. Paris’te nerede kalınır? rehberimize konakladığım oteller hakkında bilgiler vererek devam edelim…

Hotel Montfleuri (★★)

Paris'te şehir merkezi otel tavsiyesi

Son Paris seyahatimde tercih ettiğim Hotel Montfleuri 4 yıldızlı butik bir otel. Şanzelize Caddesi’nin başında yer alan Zafer Takı’na yalnızca 1 dk yürüme mesafesinde yer alan otelin en öne çıkan özelliklerinin başında sahip olduğu konum geliyor.

Benim bu oteli seçmemdeki bir diğer konu ise Aile Odası imkanı olması. Paris’teki konaklama tesisleri genel olarak çok küçük odalarda hizmet veriyor. 2 yetişkin 2 çocuk aynı odada kalmak isterseniz seçenekleriniz oldukça azalıyor çünkü fiyattan bağımsız olarak odaların bir çoğu ilave yatak koyacak alana sahip değil.

Biz seyahatimizde 2 adet odada ayrı yatmaktansa aynı odada kalabileceğimiz tesisleri değerlendirmeye aldık. Konum ve dört kişilik oda seçeneğinden dolayı burasını seçtik.

Otelin ön cephesine bakan odaların balkonları Zafer Takı ve gerisindeki Şanzelize’ye bakıyor. Paris şehir merkezinde gezip görülmesi gereken çoğu önemli yere otelin hemen yanı başında yer alan metro ve RER durağı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Siz de bizim gibi Paris gezinizde 1-2 gününüzü Disneyland Paris parkına ayıracaksanız RER tren hattının hemen yanı başında konaklıyor olmak çok işinize yarayacak çünkü bu hat üzerinden aktarma yapma derdi olmadan hızla çok ucuza parka gidip gelebilirsiniz.

Zafer Takı’nın olduğu alan ayrıca Paris’teki hop on hop off otobüs hatlarından duraklarından bir tanesine ev sahipliği yapıyor. Bu otobüsler ile şehri oturduğunuz yerden kolayca gezebilir, dilediğiniz durakta inip bölgeyi keşfettikten sonra arkadan gelen otobüslere binerek seyahatinize devam edebilirsiniz.

Şanzelize’de konaklıyor olmak şehirdeki en lüks alışveriş olanaklarına sahip olmak demek. Bölgedeki lüks markaların devasa mağazalarında alışveriş yapmayı düşünmüyorsanız bile vitrinler arasında dolaşmak oldukça keyifli.

Şanzelize Caddesi ve çevresinde onlarda restoran ve cafe var. Yöresel yemekleri bulabileceğiniz Fransız restoranları ve butik kafeler dışında Burger King, Mc Donald’s ve Five Guys gibi global restoran zincirlerinin de şubeleri var. Ayrıca bölgeye yakın kaliteli Türk restoranları da var.

Otel butik olduğu için oda sayısı az. Bu durum otele giriş çıkış yaparken süreci oldukça hızlandırıyor. Ayrıca otel genelindeki tüm çalışanlar oldukça güler yüzlü ve yardım sever.

Otel genel olarak çok büyük olmadığı için tesisin kahvaltı alanı da biraz küçük. Seçenekler sınırlı olsa da çeşit sayısı fena değil. Buna karşın kahvaltının fiyatı bana göre biraz yüksek. Dilerseniz konaklamanızı kahvaltı hariç ayarlayıp ilk gün seçeneklere göz atarsınız beğenmezseniz bölgedeki diğer yeme içme alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Özetle ben kendi seyahatimde bu tesiste konaklamaktan memnun kaldım. Tekrar Paris’e gidecek olsam Hotel Montfleuri‘nun sahip olduğu güncel fiyatlara mutlaka göz atarım.

Libertel Gare de Nord Suede (★★)

Paris şehir merkezi otel önerisi Libertel Gare du Nord
Libertel Gare du Nord özellikle temiz ama uygun fiyatlı yer arayanlar için ideal…

Bir önceki seyahatimde tercih ettiğim Libertel Gare du Nord Suede adından da anlaşılacağı üzere Gare du Nord istasyonunun olduğu bölgede hizmet veren 3 yıldızlı, ekonomik ama temiz bir otel. Tesisin Gare du Nord’a yakınlığı yaklaşık 200 metre. Gare de l’Est ise sadece 650 metre uzakta yer alıyor. Birkaç dakikalık yürüyüş sonrası iki tren istasyonuna da ulaşılabiliyor.

Burada konakladığım süre boyunca birçok turistik noktaya tren ve metro ile kısa sürede ulaşabilmenin rahatlığını yaşadım. Üstelik fiyat açısından merkezdeki otellerden daha ekonomik koşullarla konaklama imkanına sahip oldum.

Otelin hizmeti de kaliteli ve özenliydi. Her sabah açık büfe kahvaltı servis ediliyor. Kahvaltı menüsü ise hem zengin hem de Türk damak tadına da uygun birçok lezzet sunuyor.

Temiz ve rahat odalar benim için tesislerin diğer artıları arasına girdi. Tekrar Paris’e gelecek olsam yine bu otelin güncel fiyatlarına bakarım. Libertel Gare du Nord Suede hakkında güncel bilgileri öğrenmek ve yer ayırtmak isterseniz linke tıklayın.

Hotel Terminus Lyon (★★)

Paris otel tavsiyeleri Hotel Terminus Lyon
Gar kenarındaki Hotel Terminus Lyon klasik bir istasyon oteli. Görece olarak uygun fiyatlı ama çok büyük beklenti içinde olunmaması gereken bir yer.

Paris 12. bölgede yer alan Hotel Terminus Lyon ise önceki Paris seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım otellerden bir diğeri.

Konaklamak için bu oteli seçme nedenlerimin başında yine ulaşım kolaylığı geliyor. Paris’in çok merkezi bir bölgesi değil ama toplu taşıma bağlantıları güçlü. Böylece dilediğiniz anda metroya, trene atlayıp Paris’in tam kalbine ulaşabiliyorsunuz.

Otel tam da Lyon Tren İstasyonu’nun önünde; bu açıdan cezbedici bir konuma sahip olduğunu söyleyebilirim. Trenle Şanzelize Caddesi, Disneyland Paris gibi birçok turistik noktaya doğrudan ulaşmak mümkün. Ayrıca daha merkezi ve popüler yerlerdeki otellere göre fiyatlar uygun.

Çevrede çok sayıda Paris kültürünü yansıtan restoran ve kafe de bulunuyor. Bu mekanlarda Paris’in yerel lezzetleri kadar dünya mutfağından çeşitli menülerle de karşılaşabilirsiniz. Otel dışında yeme-içme deneyimi yaşamak istediğimde yakınlarda birçok alternatif mekanın olması da benim için olumlu özellikler arasında yer aldı.

Açık büfe kahvaltı ise konuklara çok tatmin edici bir çeşitlilik sunuyor. Güne keyifli ve enerjik başlamak açısından güzel bir deneyimdi.

Sonuç olarak bir sonraki Paris seyahatimde de müsaitlik ve fiyat açısından kontrol etmek isteyeceğim otellerden biri Hotel Terminus Lyon. Siz de Hotel Terminus Lyon hakkındaki güncel bilgileri kontrol edip rezervasyon yaptırmak için linke tıklayabilirsiniz.

Paris’te Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Kapsamlı bir Paris’te nerede kalınır içeriği hazırlamışken Paris’te konaklama konusunda dikkat etmeniz gereken konular hakkında da ufak notlar eklemek istiyorum.

Paris tatili sırasında daha verimli ve keyifli bir deneyim yaşamak için dikkate alabileceğiniz bazı tavsiyeler:

Paris Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Paris havaalanından şehir merkezine ulaşım

Türkiye’den Paris’e uçuş seferleri yapan firmalar en çok Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nı kullanıyor.

Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine gitmek için yararlanabileceğiniz toplu taşıma araçlarının başında ise RER trenleri geliyor. 7-8 dakikada bir kalkan trenler Gare du Nord’dan da geçiyor. Bu nedenle havaalanı ulaşımı için en elverişli konaklama yerlerinden biri bu istasyonun yer aldığı Canal St. Martin bölgesi.

Havaalanından şehir merkezine gitmek için çok yaygın kullanılan bir diğer seçenek ise shuttle hizmeti. Farklı firmalar tarafından verilen shuttle hizmeti ile şehrin merkezi bölgelerine ulaşmak mümkün. Ayrıca kişiye özel hizmet ile otel ulaşımı da sağlanıyor.

Paris havaalanı şehir içi ulaşım rehberimizde de değindiğimiz gibi Paris’ten şehir merkezine gitmek isteyenlerin kullandıkları en popüler ulaşım araçlarından bir diğeri de RoissyBus. Paris Belediyesi’ne bağlı hizmet veren otobüsler her durakta durmuyor ve hızlı şekilde kent merkezine ulaşıyor. Otobüslerin son varış noktası ise Opera bölgesi.

Paris’te şehir merkezi nasıl gezilir?

Paris'te konaklama ulaşım

Paris’te toplu taşıma sistemi çok gelişmiş olduğu için ulaşım oldukça konforlu bir şekilde işliyor. Peki, en popüler toplu taşıma araçlarına kolaylıkla ulaşmak için hangi bölgelerde konaklamak daha avantajlı? İşte öne çıkan toplu taşıma alternatifleri:

Hop On Hop Otobüsler

Her turistik şehirde olduğu gibi Paris’te de en rahat ve hızlı gezmenin yollarından bir tanesi hop on hop off yani üstü açık turistik otobüsler. Üstelik Paris’teki turların bazıları Sen Nehri tekne turları ile gezginlere daha keyifli zaman geçirmelerine olanak sağlıyor. Turlar hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Metro

Paris’te metronun gitmediği yer yok gibi. Louvre, Şanzelize, Eyfel Kulesi, Le Marais, Saint-Germain-des-Pres gibi çok turistik ve merkezi yerlerde metro bulunduğu gibi biraz daha merkez dışında kalan Opera, Canal St.Martin, Latin Quartier, Montmartre ve Montparnasse gibi bölgelerde de metro ulaşımı sağlanıyor. Kaldığınız otelin metro yakınlarında olması büyük bir konfor.

RER Trenleri

RER trenleri metro ile birlikte Paris’in en çok kullanılan toplu taşıma araçları arasında yer alıyor. Ağırlıklı olarak banliyö seferleri için tercih edilse de havaalanı ulaşımında da öncelikli alternatif durumunda. RER trenlerinden yararlanmak için Gare du Nord ve Gare de l’Est İstasyonlarının yer aldığı Canal St. Martin bölgesinde konaklamak iyi bir seçim olabilir.

Belediye Otobüsleri

Ekonomik ve sıkça kullanılan Paris toplu taşıma araçlarından biri de belediye otobüsü. Montmartre, Şanzelize, Louvre, Canal St. Martin ve birçok bölgede belediye otobüsü hizmeti veriliyor. Otelinizin metro durakları gibi otobüs duraklarına da yakın olması ulaşım açısından oldukça önemli. Ayrıca 00.30 ve 05.30 saatleri arasında gece otobüslerinden yararlanabilirsiniz.

Konu hakkında detaylı bilgileri Paris nasıl gezilir? başlıklı yazımızda da okuyabilirsiniz.

Paris Otel Fiyatları & Rezervasyon

Paris otel fiyatları

“Paris’te nerede kalınır?” yazımızın en önemli bölümlerinden biri de otel fiyatları. Paris otel fiyatları genel olarak yüksek ancak bazı otellerde daha uygun fiyatlarla konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Roma, Amsterdam gibi şehirlere göre daha uygun fiyatlı tesisler bulabileceğiniz Paris’te yıldız sistemi otel fiyatlarını etkiliyor. Devlet denetiminde olan yıldız sistemi sayesinde otellerin hizmet kalitesini ve fiyatlarını az çok tahmin etmek de mümkün.

Yıldız sisteminin yanı sıra seyahat dönemi, otelin hizmet çeşitliliği, kahvaltı-yemek seçenekleri, konum da otel fiyatlarını belirleyen başlıca etkenler arasında bulunuyor. Ayrıca odaların büyüklüğü de standart ve premium fiyatlara etki yapıyor. 10-15 metrekareden büyük odalar çoğunlukla premium sınıfına giriyor.

Merkeze yakın 3 yıldızlı otellerin gecelik fiyatı ortalama €140-€325 ancak bazı otellerde €70-100 ödeyerek konaklamak da mümkün. Merkezdeki dört yıldızlı otellerin fiyatları ise genellikle €186-€420 arasında seyrediyor. 5 yıldızlı lüks merkez otellerin gecelik fiyatları da ortalama olarak €465-€932 arasında.

Merkezin biraz daha dışında daha ekonomik fiyatlarla konaklamak isteyen gezginler ise bu bölgelerdeki 3 yıldızlı oteller için ortalama €93-€235 ödüyor. 4 yıldızlı gecelik otel fiyatları €163-€326 iken 5 yıldızlı ortalama otel fiyatları ise €466-€700 arasında seyrediyor.

Paris’teki otel fiyatına %10 KDV de dahil ediliyor. Paris şehir vergisi içinse konakladığınız her gece için kişi başı €0,50-€4,30 aralığında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kahvaltı

Paris’teki bir otelde kruvasan, reçel, çay, kahve gibi ortalama bir kahvaltı genellikle €5-10 iken açık büfe tarzı kahvaltılar için konaklama ücretine ilaveten €10-20 ücret ödeme durumunda kalabilirsiniz. Kahvaltınızı otelde yapmayı tercih ediyorsanız kahvaltı dahil konaklama ücretleri daha ekonomik olabilir.

Rezervasyon

“Paris’te nerede kalınır?” yazımızın önemli bölümlerinden birini de rezervasyonlar oluşturuyor. Ben otel rezervasyonlarımı en güvenilir ve popüler tatil sitesi Booking.com üzerinden gerçekleştiriyorum. Ayrıca konaklama zamanınıza 24 saat kala ücretsiz iptal imkanından da yararlanmanız mümkün. Eğer 3-4 ay önceden rezervasyon yaptırırsanız sezonda bile büyük indirim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Paris’te Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Paris'te nerede kalınır öneriler

1. Paris’in kalbi Louvre’da konaklayın.

Paris’e ilk kez gidiyorsanız şehrin en eski yerleşim birimi olan Louvre’da konaklayarak hemen hemen bütün ünlü gezi noktalarına yürüyerek ya da kısa süreli bir metro yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

2. Çok turistik yerlerdeki yüksek fiyatlara dikkat edin.

Paris’i gezmek size oldukça pahalıya patlayabilir. Bütçeniz kısıtlıysa Louvre, Şanzelize, Eyfel Kulesi, Le Marais, Saint-Germain-des-Pres gibi çok turistik yerlerde konaklamak iyi bir seçim değil.

3. Paris’te ekonomik konaklama fırsatlarını değerlendirin.

Paris genel olarak pahalı bir şehir ancak çok merkezi yerlere göre daha ekonomik olarak konaklayabileceğiniz bölgeler arasında Latin Mahallesi, Canal St. Martin, Montmartre, Montparnasse, Opera yer alıyor.

4. Paris’in metro ve trenleri ile her yere ulaşın.

Paris’te çok gelişmiş metro ve tren ağları ile merkez dışında da konaklasanız birçok yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5. Alışveriş için Opera ve Şanzelize’de konaklayın.

Paris’ten ne alınır?” diye düşünüyorsanız Opera ve Şanzelize gibi şehrin ana alışveriş noktası olan popüler bölgelerde geleneksel Paris ürünlerinden dünyaca ünlü lüks markalara kadar çok sayıda seçenek bulabilirsiniz.

6. Ailece konaklamak için Saint-Germain-des-Pres’i tercih edin.

Çocukların da ilgisini çekecek çok sayıda aktivite imkanı ve yeşil alan sunan bölgede konaklarsanız onlarla birlikte eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Özetle Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te konaklama yapılacak yerler blog

“Paris’te nerede kalınır?” yazımız boyunca ağırlıklı olarak Paris’teki konaklama olanaklarına değindik. Paris’te aslında 20 bölge var ancak rehberde en popüler olan 10 tanesine yer verdim ve ilgili bölgelerde konaklamanın artı/eksilerini aktarmaya çalıştım.

Kısaca özetleyecek olursak eğer şehre ilk kez gidiyorsanız benim size önerim şehir merkezi Louvre ve Eyfel Kulesi çevresinde konaklamanız. Fiyatlar yüksek ancak Paris’in ruhunu ve dünyaca tanınır hale gelen özelliklerini en çok yansıtan bölgelerin başında geliyor Louvre ve Eyfel Kulesi çevresi.

La Marais ise daha çok gece hayatına ve mimari güzelliklere meraklı gezginlerin ilk tercihi oluyor. Burası oldukça dinamik bir bölge. Ayrıca otantik bir dokusu var.

Gece hayatı, tarih ya da mimariden ziyade Paris denildiğinde aklınıza ilk önce lüks, alışveriş ve moda geliyorsa o zaman Şanzelize çevresinde konaklamanızı öneririm.

Ayrıca Şanzelize’deki kadar yüksek fiyatlar size uymuyorsa, bolca alışveriş imkanı bulmak ama aynı zamanda daha ekonomik koşullarda konaklamak için Opera bölgesinde de kalabilirsiniz.

Paris seyahatinizi çocuklarınızla birlikte yapacaksanız doğaldır ki onlara da hitap eden yerleri araştırıyorsunuzdur. Bu durumda çok sayıda aktivite ve yeşil alan sağlayan Saint-Germain-des-Pres konaklama için iyi bir seçim olabilir.

Paris’in çok merkezi bölgeleri fiyat olarak biraz tuzlu. Eğer siz daha ekonomik koşullarda konaklamayı tercih ediyorsanız merkezin biraz uzağında kalan ama metro bağlantısı güçlü olan Latin Mahallesi size uyabilir. Burası daha çok genç ve öğrenci kesme hitap ettiği için hem dinamik hem de birçok bölgeye kıyasla daha ekonomik bir yer.

Sanatçılara, filmlere, kitaplara ve daha birçok yapıma ilham veren Paris’in en romantik yerlerinden biri ise Montmartre. Burasının bohem havası ve şehir manzaraları size güzel anlar yaşatabilir.

Bohem ambiyans sizi cezbediyorsa Canal St. Martin’i de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca burası havaalanı ve şehir içi ulaşım için de çok elverişli. İki büyük tren istasyonu ve metro ile Paris’in her yerine kısa sürede ulaşım sağlanıyor. Özellikle tek gecelik ya da kısa süreli seyahatler için ideal.

Son olarak sanatçılara, entelektüel kişilere 1930’lu yıllardan beri ilham olmuş, daha çok yerel kültürü keşfedebileceğiniz Montparnasse de Paris’te konaklayabileceğiniz güzel ve ucuz yerler arasında.

Paris’te hangi otelde kalacağını düşünenler içinse benim bireysel olarak konaklayıp memnun kaldığım Hotel Montfleuri, Libertel Gare du Nord ve Hotel Terminus Lyon tesislerini önerebilirim. Özellikle bu otellerin tren istasyonu ve metroya çok yakın olmaları ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca fiyatlar da ekonomik.

Şehrin tam kalbinde yani Louvre’da konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Hotel Regina Louvre ile La Marais’teki 4 yıldızlı Hotel Duo başlıca tavsiye edebileceğim kaliteli oteller arasında bulunuyor. Bu oteller en popüler yerlere çok yakın olma avantajı ile yüksek hizmet kalitesi sunuyor.

Paris’in en güzel yanlarından biri de nerede konaklarsanız konaklayın çok gelişmiş metro, tren ve otobüs seferleri sayesinde kısa sürede popüler gezi noktalarına ulaşabiliyor olmanız. Havaalanından şehir merkezine gitmek istediğinizde de RER trenleri, shuttle ve Roissybus seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Peki size göre Paris’te nerede kalınır? Siz seyahatinizde hangi oteli tercih ettiniz? Lütfen yorum yazarak gezginlerle paylaşın.

Paris’te Nerede Kalınır Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Paris'te nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

Paris’te nerede kalınır konusunda sıkça sorulan soruları özetlemek gerekirse…

Paris’e ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Paris’e ilk kez gidecekler için Louvre ve Eyfel Kulesi çevresinde konaklamak idealdir.

Paris’te en ucuz nerede kalınır?

Paris’te en ucuz konaklama bölgeleri arasında Latin Quartier, Canal St. Martin, Opera, Montmartre ve Montparnasse yer alıyor.

Paris’te aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Paris’te çocuklu aileler için en uygun konaklama yeri Saint-Germain-des-Pres bölgesidir.

Paris’te gece hayatı için nerede kalmalı?

Paris’te gece hayatının merkezi Le Marais bölgesidir.

Havaalanı ve Disneyland RER trenleri için hangi bölgede kalmalı?

Canal St. Martin bölgesi havaalanı ile Disneylan RER trenleri için uygun bir konaklama bölgesidir.

“Paris’te Nerede Kalınır?” üzerine 21 yorum

 1. Merhabalar, içeriklerinizi çok beğeniyorum çok faydalı oluyor. Ancak keşke rotaları Google mapte diğer lokasyon için yaptığınız gibi numaralandırıp harita verisi de ekleseydiniz çok daha yararlı olurdu

  Yanıtla
 2. gerçekten faydalı birşey olmuş o memlekete tur şirketi olmadan gitmek daha mantıklı. bir araç kiralayıp gezmek daha keyifli ve mantıklı.

  Yanıtla
 3. Siteniz aşırı bilgi verici bu derlemeler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum kendi adıma. İyi çalışmalar dilerim !

  Yanıtla
 4. Merhaba. 18 temmuz 23 temmuz arası 2 çocuğumjzla beraber kendi başımkza parise tatil planlıyoruz uçak biletimizi aldık ancak otele karar veremiyoruz. Uygun fiyatlı ulaşımı kolay ve güvenli bir otel olarak bir tavsşyeniz var mj. Vincennes bölgeaindeki ibisve novotel fiyatları uygun ama bölge güvenli midir, ulaşım rahat mıdor. Teşekkür ederim

  Yanıtla
 5. Merhaba, sayfanız harika, her seyahatimde mutlaka sitenizde ki bilgilerden yararlanıyorum. Benim de bir sorum olacaktı. Konaklama kısmında biraz kararsız kaldım, opera tarafı mı yoksa 10-11. bölgeler mi daha güvenli. Konaklama için bu bölgelerden hangisini önerirsiniz?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 6. Sami Bey merhaba,
  23 temmuzda eşimle üç günlüğüne parise gezmeye gidiyoruz, tursuz araştırma yapayım derken sayfanızla karşılaştım, neredeyse başka sayfalara gerek duymadan buradan detaylarıyla birçok şeyi öğrendim, öncelikle bunun için teşekkürler, elinize sağlık.
  birkaç sorum olacaktı:
  Bisikletle şehri gezme noktasında tavsiyeleriniz nedir?
  Navigasyon kullanma, araba kiralama hakkında ne düşünürsünüz?

  Yanıtla
 7. Sami bey merhabalar bizde kısmet olursa eşimle ekim ayında parise gideceğiz .ayarladığımız otel HOTEL DES BELGES 10. REPUBLİQE linkini de paylaşıyorum aşağıda mahsuru yoksa. Sizce otelin konumu nasıldır , o bölgenin güvenlik vs sıkıntısı varmıdır? hem gare du nord a yakın hemde fiyatı makul diye tercih ettik ama pişman olmaktan da korkuyoruz. otel ve bölge konusunda özel bir yorumunuz ya da tavsiyeniz var mıdır Sami Bey? çok teşekkürler değerli paylaşımlarınız için.

  Yanıtla
  • Erdem Bey merhabalar, verdiğiniz linkteki oteli inceledim. Tesis, garın tam karşısında. Yani ulaşım konusunda büyük avantaja sahip. Güvenlik konusunda sıkıntınız olmasın. Ben bu gara 5 dakika yürüme mesafesinde farklı bir caddede kaldım ama sıkıntı yaşanacak durumla karşılaşmadım.

   Otelle ilgili izlenimlerime gelecek olursak. Peşinen söyleyeyim, burası ekonomik seyahat yapanlar için güzel bir tesis. Yani otel ve odanın olanakları konusunda çok beklentiniz yoksa konaklanabilir. Biraz pansiyon kalitesinde. Ama sizin konaklama düşündüğünüz tarihlerde bu fiyatlara otel bulmak imkansız. Sizin döneminizde bu tesiste gecelik 75 Euro’ya oda var. Aynı tarihlerdeki bölgedeki diğer otelleri baya bir inceledim ama benzer oteller çok daha yüksek rakamlarda.

   Kısacası bu otel merkezde, ulaşım ağına yakın, ekonomik bir tesis arayanlar için gayet güzel bir seçenek gibi duruyor. Saygılarımla…

   Yanıtla
 8. tesekkurler Sami bey, evet evet oyle yapmayi dusunuyoruz, arabayi otelin parkina birakip heryere metroyla giymeyi dusunuyoruz 🙂 ilk defa buyuk bir sehirde metroya bincez insaAllah kaybolmayiz 🙂
  arac sadece oturdugumuz yerden parise kadar gitmek icin… 5bucuk saat ve en uygun arabaylaydi 🙂
  cok tesekkur ederim

  Yanıtla
 9. SAMİ BEY MERHABA SİTENİZDEN ÇOK YARALANDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  CDG HAVALANINDAN NOVOTEL CENTRE TOUR EYFELE (61 QUAİ DE GRANELLE YE )(DECUVERT KART ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM 1 HAFTA KALACAĞIM)NASIL GİDEBİLİRİM .BİLGİ VEREBİLİRİMİSİNİZ
  TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 10. Iyi gunler Sami bey, oncelikle bu yazilari, fikrinizi, dusuncelerinizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkur ediyorum cok yardimci oldunuz… biz fransada yasiyoruz ve 2 haftaya ilk defa gidicez Paris’e 2 gunlugune… Hotel de Venise‘ de kalicagiz insaAllah. Sizin kaldiginiz otelde cok guzel firsatlar var bu aralar ama otopark olmadigi icin degistirdik malesef… karisikmi Paris ? yani otelden monumentlara gitmek zor mu ? o kadar karisik duruyor ki haritalarda… 🙂

  Yanıtla
  • Rukiye Hanım merhabalar,

   Hotel Venise, hem konum hem de ziyaretçi puanı bakımından güzel bir tesis. Otelinizin konumu hem merkezi hem de metro istasyonlarına Gare de Lyon tren istasyonuna yakın. Ulaşım konusunda benze sıkıntı çekmezsiniz. Ben yurt dışı gezilerimde araç kullanmıyorum işin aslı. Hatta ben olsam Paris gibi metronun çok işlevsel olduğu yerlerde araba kullanıp trafik ve otopark stresine girmezdim ama yine karar sizin. Bence aracınızı otel otoparkında bırakın alın metro biletinizi kafanız rahat dolaşın 🙂

   Yanıtla
 11. Sami Bey biz bu Cuma sabahı Paris’e seyahat edeceğiz. 18 avenue Gobelins adresindeki Hotel Garance‘a rezervasyonumuzu yaptık, lokasyonu merkeze, metroya ve ziyaret edilecek noktalara yakın görünüyor. Yorumunuz olur mu?

  Yanıtla
  • Tuğba Hanım merhabalar,

   Otelinizin yeri gayet merkezi gözüküyor. Hemen yanında Les Gobelins Metro İstasyonu var, bu yüzden Paris geziniz boyunca ulaşımda çok rahat edersiniz. Booking.com’da yapılan 700 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8 gibi güzel bir ziyaretçi puanına da sahip. Eğer oda fiyatları da uygunsa gayet güzel bir seçim olmuş. Paris’te eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

   Yanıtla
 12. Bir tur şirketine bağlı kalmadan, kendi kendine seyahat planlayanlar için siteniz dört dörtlük bir kaynak, günlerdir birçok yazınızı ve tavsiyenizi okudum, faydalandım. Teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • Seda Hanım ilginiz ve güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Şimdiden keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

   Yanıtla

Yorum yapın