Paris’in Ressamlar Tepesi: Montmartre’de Gezilecek Yerler

Paris‘in geleneksel atmosferini hala koruyan nadide bölgelerinden Montmartre, hatta daha da özele inersek Ressamlar Tepesi çok turistik olmasına rağmen özgün dokusunu kaybetmeyen yerlerden.

Aslında dar parke taşlı sokakları, keyifli meydanları, tarihi kilise ve diğer yapıları, müzeleri ile bir bütün olarak son derece büyüleyici olan Montmartre’nin Ressamlar Tepesi olarak anılmasını da sebepleri var ki yazının devamında kısaca bahsedeceğim. Şimdilik Montmartre Gezilecek Yerler yazısına sadece “Paris’e gittiğinizde mümkünse 1 tam gününüzü, değilse en azından yarım günü bu bu bohem bölgeyi adım adım keşfetmeye” ayırmanızı söyleyerek başlıyorum.

Montmartre Hakkında Bilgiler

Montmartre hakkında bilgiler blog

Picasso’nun Avignonlu Kızlar adlı ünlü eserini yaptığı, Salvador Dali’nin en önemli eserlerini yarattığı stüdyosunun bulunduğu, Vincent Van Gogh ve Renoir’in hayatlarının en verimli dönemlerini geçirdiği Montmartre 19. YY’da dünyanın farklı yerlerinden gelen Edouard Manet, Henri de Toulouse-Lautrec, Raoul Dufy, Modigliani ve Utrillo gibi dönemin en önemli ressamlarına ev sahipliği yapmış bir bölge.

Adı Ressamlar Tepesi ancak burada sadece ressamlar değil, o dönemde yaşayan heykel traş, yazar, şair ve müzisyenler de burayı ev olarak benimsemişler. Peki sadece Fransa değil, İspanya, İtalya, Hollanda gibi Avrupa’nın her yerinde bu kadar sanatçı ruhlu dahiyi Montmartre’ye çeken neydi?

Monmartre Tarihi

Paris Montmartre geçmişi

Sanat; günümüzde olduğu gibi tarihte de birkaç ayrıcalıklı sanatçı dışında fazla kazanç getiren bir uğraş değilmiş. Haliyle dönemin sanatçıları da Paris’in o dönemdeki en ucuz bölgelerinde yaşamayı tercih etmişler ki burası Montmartre diye bildiğimiz bölge oluyor.

Elbette bölgede bu kadar yoğun sanatçının yaşamasının tek sebebi ucuzluk değil. Toplum normlarına uymayan, hatta genel olarak muhafazakar Parisliler’in “ahlaksız” diye nitelendirdiği bir hayat tarzı olan sanatçılar ve sanatçı olma yolundaki öğrenciler haliyle ortak bir hayat görüşünü paylaştıkları diğer sanatçılarla bir arada yaşamayı tercih etmişler.

Dolayısıyla bu birlik ihtiyacı da tüm bu sanatçı takımını revüleri, kabareleri, genelevleriyle bilinen Montmartre Tepesi’ne yavaş yavaş çekmiş.

Bugün Butte olarak da bilinen Montmartre Tepesi eski şaşaalı günlerini arıyor olsa da hala bohem bir atmosfere sahip ve Paris’in en özgün bölgelerinden biri.

Monmartre Gezilecek Yerler

Paris Montmartre'de görülmesi gereken yerler

Yazının buraya kadar olan kısmında Montmartre Tepesi’nde revüler, kabareler olduğu sonucunu çıkarmışsınızdır. Tabii elbette cafeler, restoran ve bistrolar da atmosferin ayrılmaz bir parçası. Ancak Montmartre Tepesi bunlarla sınırlı değil.

Tarihi meydanlar, eski kiliseler ve müzeler burayı özel ve sıra dışı yapan yerlerin arasında bulunuyor. Montmartre Gezilecek Yerler listesine geçmeden önce ise verimli bir ziyaret programı yapabilmeniz için bölgenin güncel bir haritasını şu linkte bulabileceğinizi söyleyeyim.

Place des Abbesses Meydanı

Art Neuveu stili metro istasyonu bile başlı başına bir sanat eseri olan Abesses Meydanı Montmartre’nin en hareketli bölgelerinden biri ve bu bölgede yapacağınız bir turun da başlangıç noktası.

Meydanın karşısında 1904 yılında Anatole de Baudot tarafından tasarlanan Aziz Jean Evangelist Kilisesi tüm ihtişamıyla yükselirken, çevredeki Rue Yvonne le Tac ve Rue des Trois Fréres Caddeleri trendy cafeleri ve sıradışı butikleri ile keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden.

Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası Montmartre Tepesi Paris

Paris’in Ressamlar Tepesi Montmartre’de zarif bir kuğu gibi görülen Sacre Coeur Bazilikası şehirdeki en önemli tarihi ve dini yapılardan biri.

Aslında 20.YY’ın başlarında açılmış olması sebebiyle kentin en eski yapılarından sayılmıyor ancak en etkileyicilerinden biri olduğu da kesin. Kenti ziyaret eden hemen her turistin tur programında olan ve Montmartre Tepesi gibi yüksek bir noktada yer alan Sacre Coeur Bazilikası hem nefes kesici mimarisi ile ziyaretçileri etkiliyor hem de benzersiz Paris manzarası ile.

Sacre Coeur Hakkında Bilgiler:  Sacre Coeur Bazilikası hem bembeyaz rengi ve kubbeleri ile bir pastayı andırdığı için “düğün pastası”, hem de yapımında kullanılan taşların özelliği nedeniyle her yağmurda kendini temizlemesinden dolayı “kendi kendini temizleyen kilise” gibi takma isimlerle de anılıyor. Ki adı Fransızca’da “kutsal kalp” anlamına gelen kilisenin bu temizlik konusu da çok ilginç.

Bazilikanın yapımında temel yapı malzemesi olarak kalker taşı (bir çeşit traverten) kullanılmış ki bu taş yağmur suyu ile tepkimeye girerek bir çeşit çamaşır suyu görevi gören kalsit maddesi salgılıyor.

Dolayısıyla her yağmurda kilise baştan aşağı çamaşır suyu ile temizleniyor da diyebiliriz. Haliyle yapımının üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen halen bir kuğu gibi bembeyaz ve tertemiz görünüyor. Aslında hazır kilisenin yaşından bahsetmişken biraz da tarihine bakalım isterseniz.

Sacre Coeur Bazilikası Tarihi: 1870 ve 1871 yıllarında süren Fransa–Prusya savaşı aslında Fransızlar’ın tarihinde son derece acı veren bir olay. Savaşın başlarında Paris’li iki katolik iş adamı Alexandre Legentil ve Hubert Lohault de Fleury İsa’nın kutsal yüreğine adanmış bir kilise yaptırmaya yemin etmişler. Ne şanslılarmış ki her ikisi de savaşın biterek kilisenin yapımının başladığını görecek kadar yaşamışlar da.

Paris Başpiskoposu Guibert’in açılan bir yarışmayı kazanan Mimar Paul Abadie’ye kilisenin tasarımı görevini vermesiyle 1875 yılında bu Roma-Bizans stili kilisenin inşaatı da başlar ve 1914 yılında da tamamlanır.

Ancak Sacre Coeur Bazilikası 1919 yılında takdis edilerek kilise olarak açılır. Öte yandan Mimar Paul Abadie’nin de kilise tamamlanmadan vefat etmiştir. Fransa–Prusya savaşında hayatını kaybeden 58 bin askere ve İsa’nın kutsal yüreğine adanan kilise aynı zamanda Fransızlar için “umut” ve “iyileşme”yi simgeler.

Kilisenin daha eski tarihi ise biraz da mitolojik bir hikayeye sahip. 3. YY’da Hıristiyanlar’ın işkence gördüğü dönemde Dennis adlı bir piskoposun boynu vurulmuş ancak piskopos kopan başını kucağına alıp Paris’in kuzeyine doğru vaazlar vererek ilerlemeye devam etmiş ve sonunda bugün Sacre Coeur Bazilikası’nın bulunduğu yerde hayata veda etmiş. Kiliseye “kutsal yürek” adı verilmesinde bu olayın da payı olduğu söyleniyor.

Sacre Coeur Bazilikası Bölümleri:  Kubbesinden benzersiz bir Paris manzarası da seyredebileceğiniz Sacre Coeur Bazilikası iç ve dış mimari özellikleri ve sahip olduğu sanat eserleriyle de dikkat çekiyor. Kısaca bu zarif beyaz kilisede neler görebileceğinizden de bahsedelim isterseniz…

Bazilikanın Cephesi ve Dış Mimarisi: Yazının başlarında kilisenin beyaz kalker taşlarından yapıldığını belirtmiştim. Roma – Bizans Stili mimarisi ise yapıya zerafet katan bir diğer özelliği. Kilisenin kemerli ve üç sütunlu girişinde Joan D’arc, Aziz Louis ve onların üzerinde de İsa’nın heykelleri bulunuyor.

Sacre Coeur Bazilikası’nın İç Dekorasyonu: Sacre Coeur Bazilikası kendini diğer kilise ve katedrallerden ayıran, son derece aydınlık ve ferah bir iç dekorasyona sahip. Bu ferah ve büyük iç mekanın dekorasyonun en önemli kısmı zengin mozaikleri diyebilirim hatta bunların en önemlisi de dünyanın en büyük mozaiği olan Oliver Merson, R. Martin ve Marcel Magne yapımı “Great Mosaic of Christ in Majesty”.

İsa’nın beyazler içerisinde göğe çıkışını resmeden mozaikte kiliseye “kutsal yürek” adını veren kalbi de altın işlemelerle gösteriliyor. Bunun dışında Fernand Léger’in vitrayları, Brunet’in gümüş heykeli “Bakire Meryem ve Bebeği”, Artistide Cavaillé-Coll tarafından yapılan org da Sacre Coeur Bazilikası içinde görebileceğiniz değerli eserlerden.

Sacre Coeur Bazilikası Kubbesi: 300 basamaklı bir merdivenle çıkılan kubbe aslında kendi başına ilgi çekici olmayabilir. Ancak burdan, özellikle havanın açık olduğu günlerde kilometrelerce uzayan görüş mesafesi sayesinde, Paris ayaklarınızın altındadır. Dolayısıyla üşenmeyin ve kilisenin kubbesine tırmanın, pişman olmazsınız.

Sacre Coeur Bazilikası Çan Kulesi: 77 metrelik çan kulesi Lucian Magne tarafından yapılarak 1904 yılında bazilikaya eklenmiş. 18,5 ton ağırlığındaki Savoy Çanı ise dünyanın en ağır çanlarından biri olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Sacre Coeur Kilisesi Bodrum Katı (Kripta): Kilisenin altında Katolik azizlerin mezarları ve kutsal olduğuna inanılan emanetler yer alıyor ve bu bölüm de ziyaretlere açık. Buradaki şapelde aynı zamanda bir vazo içerisinde kilisenin yapımına destek veren iş adamlarından Alexandre Legentile’nin kalbi de bulunuyor.

Sacre Coeur Bazilikası Nerede ve Nasıl Gidilir? Ressamlar Tepesi de denilen Montmartre’nin kalbinde yer alan Sacre Coeur Bazilikası’na ulaşım hem çok kolay hem de biraz zorlu. Zorlu olan yol şu ki; eğer bazilikaya Abesses veya Tertre Meydanları’ndan yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık 270 basamakla kilisenin yer aldığı tepeye tırmanmanız gerekiyor.

Kolay yolu tercih edenler içinse; 12 no’lu metro hattına binerek Abesses İstasyonu’nu geçip Anvers İstasyonu’nda inmelisiniz. Ardından funiküler ile kiliseye çıkabilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri: Halen bir kilise olarak görev yapmasından dolayı Sacre Coeur Bazilikası ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Dolayısıyla herhangi bir yerden bilet almanıza gerek yok. Her yaştan ve her milletten ziyaretçi herhangi bir ücret ödemeden kiliseyi ziyaret edebilir.

Ancak kilisenin kubbesine çıkış için küçük de olsa bir ücret ödemek gerekiyor (sanırım 6 Euro idi) ve biletleri de ancak kubbe girişinden alabilirsiniz (kubbe girişi bazilikanın dışında, solda).

Ayrıca Fransızca, İngilizce ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde ücretsiz sesli rehberler de mevcut ki bunun için gerekli olan mobil aplikasyonu kilisenin kendi internet sitesinde belirtilen yönergeleri izleyerek ücretsiz indirebilir ve Sacre Coeur Bazilikası ziyaretiniz sırasında dinleyebilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri: Sacre Coeur Bazilikası tüm mevsimlerde her gün sabah 06:00 – akşam 22:30 arasında ziyarete açık.

Kubbe için ziyaret saatleri ise Mayıs – Eylül ayları arasında sabah 08:30 – akşam 20:00 arası, Ekim – Nisan ayları arasında sabah 09:00 – akşam 17:00 arası.

Espace Dali Montmartre Müzesi

Montmartre Tepesi Espace dali Paris

Montmartre Gezilecek Yerler yazısının başlarında ünlü Katalan Ressam Salvador Dali’nin Ressamlar Tepesi Montmartre’de bir stüdyosu olduğundan ve hayatının bir kısmını Montmartre’de geçirdiğinden bahsetmiştim.

Place du Tertre Meydanı’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan müze ünlü sürrealist Salvador Dali’nin resim, heykel ve taslak çalışmalarından oluşan zengin bir koleksiyona sahip.

The Moulin Rouge

Moulin Rouge Montmartre Tepesi Paris

1889 yılında açılan kabare Moulin Rouge o günlerde erotik can-can dansının doğup yayıldığı bir revü olarak tanınmış. Ve her geçen gün ününe ün katarak adını dünyanın en uzak köşelerine kadar duyurmuş.

Bugün de geleneksel atmosferini bozmadan showlara devam edilen Moulin Rouge mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Montmartre Gezilecek Yerler listesindeki bu en eğlenceli showlar genellikle aşırı talep gördüğü için rezervasyonu önceden online olarak yapmanızı öneririm.

The Bateau-Lavoir

Montmartre Tepesi The Bateau Lavoir

Emile Goudeau Meydanı’nda yer alan ve çok daha eskilerde piyano yapım atölyesi olan ahşap bir bina 1800’lü yılların sonunda Montmartre Tepesi’ne yerleşen sanatçıların evi olmuş.

Picasso, Braque, Max Jacob, André Salmon, Modigliani, Brancusi, Otto Freundlich gibi ustaların yaşadığı, en önemli eserlerini yarattıkları bu stüdyolar herhangi bir elektrik ve ısıtma tesisatı da olmadığı için son derece konforsuz bir yermiş aslında.

Ancak buna rağmen farklı sanatçıların bir araya gelmesi benzersiz bir sinerji yaratmış. Hatta kubizm akımının da burada doğduğu söyleniyor. Yapı bugün de hala çeşitli sanatçılar tarafından stüdyo olarak kullanılmakta.

Place du Tertre Meydanı

Montmartre Tepesi Ressamlar Meydanı Place du Tertre

Ressamlar ve karikatürlistlerle, ve elbette onların eserleriyle dolu olan parke taşlı Place du Tertre Meydanı adeta bir açık hava müzesi diyebilirim.

Meydanı çevreleyen 18. YY’dan kalma yapılar, bu binaların altında yer alan cafe ve restoranlar ise Montmartre’nin atmosferine uyum sağlayarak geleneksel bir Paris dokusu oluşturuyor.

Hatta meydan kalabalık turist gruplarıyla dolu olduğunda bile bu özgün doku kaybolmuyor diyebilirim. Montmartre Gezilecek Yerler listesindeki en keyifli yerlerden biri Place du Tertre Meydanı.

Musée de Montmartre (Montmartre Müzesi)

Montmartre Tepesi Paris gezisi Musee de Montmartre

17. YY’dan kalma tarihi bir binada yer alan Montmartre Müzesi bir zamanlar Auguste Renoir, Suzanne Valadon, Emile Bernard ve Raoul Dufy gibi sanatçıların da stüdyosuymuş.

Müze bugün bir zamanlar Ressamlar Tepesi olarak anılan Montmartre’de yaşamış olan sanatçılarının eserlerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahip ve burayı ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından biri.

Moulin de la Galette (Yel değirmenleri)

Moulin de la Galette Montmartre Paris

Montmartre Tepesi bir zamanlar –henüz Paris şehrinin dışında kalırken- pek çok yel değirmenine sahipmiş ancak iki tanesi dışında diğer tüm yel değirmenleri sökülmüş.

Şimdi ise bu 1717 yılından kalma iki yel değirmeni Moulin de la Galetta olarak biliniyorlar. Bu yel değirmenleri görsel olarak son derece etkileyici olmaları yanında Van Gogh ve Renoir gibi ressamların önemli eserlerine de ilham vermişler. Montmartre Gezilecek Yerler listesinin bu en nostaljik durağını ihmal etmemenizi öneririm.

Montmartre Mezarlığı

Paris Montmartre ünlü mezarlık

11 hektarlık alana yayılan Montmartre Mezarlığı 1825 yılında açılmış. “Bir mezarlık turistik amaçla ziyaret edilir mi ki” diye soranlardansanız enfes yeşil alanları, heykelleri, anıtları ve şapelleriyle Montmartre Mezarlığı sizi şaşırtabilir.

Burada Alexandre Dumas, Marie Duplesis, Hector Berlioz ve Jaques Offenbach gibi sanatçıların mezarları da yer alıyor ancak Montmartre Mezarlığı nefes kesen güzelliğiyle de binlerce turisti kendine çekiyor.

Le Mur des Je T’aime (Sevgi Duvarı)

Montmartre Tepesi Le Mur des Je Taime

Ressamlar Tepesi aslında her köşesinde bir sanat eseri bulunan bir yer, bunların mutlaka çok ünlü ve tanınan eserler olmasına gerek yok. Ve bu eserlerden biri de Kaligrafi ustası Frédéric Baron ve mermer sanatçısı Claire Kito tarafından 2000 yılında yapılan 40 metrekarelik bir duvar Le Mur des Je T’aime.

Duvardaki toplam 612 seramik üzerinde 250 farklı dilde “Seni Seviyorum” yazıyor. Aslında toplamda 311 “Seni Seviyorum” yazısı var, bazı diller birkaç defa kullanımış. Place des Abesses Meydanı’nda yer alan duvar Romantizmin başkenti Paris’e yakışır güzellikte ve değerde bir sanat eseri.

Montmartre Nerede ve Nasıl Gidilir?

Montmartre harita konumu

Paris’in kuzeyinde yer alan Montmartre Tepesi’ne ulaşım da özellikle metro ile çok kolay ve birden çok metro hattı ile farklı istasyonlarda inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Montmartre Gezilecek Yerler yazısında bunları anlatmaya bölgenin neredeyse merkezinde sayılabilecek Abesses İstasyonu’ndan başlayayım.

 • 12 no’lu metro hattı ile gelirseniz Abesses Metro İstasyonu’nda inerek Ressamlar Tepesi turunuza başlayabilirsiniz.
 • 2 no’lu metro hattını kullanısanız Anvers İstasyonu’nda inerek Steinkerque Caddesi’ne çıkıp buradan da Sacre Coeur’a ulaşabilirsiniz.
 • Yine 2 no’lu metro hattıyla gelip Blanche İstasyonu’nda inerek Moulin Rouge’a ulaşabilirsiniz.

Montmartre Treni ile Bölgeyi Keşfedin

Little train of Montmartre Paris

Montmartre Bölgesi’ni gezmenin en kolay ve eğlenceli yollarından bir tanesi The Little Train of Montmartre yani Türkçe karşılığı ile Montmartre Treni. Moulin Rouge önünden 10:00-18:00 saatleri arasında kalkan bu turistik tren ile bölgeyi rahatça gezebilirsiniz. Tren bileti kişi başı 6,5 Euro.

Montmartre Bölgesi’nde Konaklama Alternatifleri

Montmartre Tepesi otelleri
Montmartre’de konaklamayı düşünürseniz Terrass Hotel Montmartre by MH adlı otel güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Terrass Hotel Montmartre by MH ★★★: Tarihi bir binada modern ve zevkli bir dekorasyonla hizmet veren Terrass Hotel Montmartre 800’den fazla konuğun Booking.com’da 9 puanla değerlendirdiği bir otel.

Sacre Coeur Bazilikası’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel Montmartre’deki diğer turistik yerlere çok daha yakın. Üstelik Paris’in merkezindeki otellere kıyasla çok daha uygun olan fiyatları da bir başka çekici yanı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Montmartre Tepesi konaklam
Montmartre bölgesinde konaklamak isterseniz Appart hotel Odalys adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

Appart’hôtel Odalys Paris Montmartre ★★★: Sacre Coeur’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Appart’hôtel Odalys Paris Montmartre Oteli Lamarc Caulaincourt Metro İstasyonu’ndan da 300 metre uzaklıkta yer alıyor.

Modern bir şekilde dekore edilmiş ferah odalara sahip olan otelin stüdyo daireleri ise yemeklerini kendisi hazırlamak isteyen misafirlere mutfak da içeriyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris seyahatiniz öncesinde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris gezilecek yerlerParis gezi rehberi ve Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

“Paris’in Ressamlar Tepesi: Montmartre’de Gezilecek Yerler” üzerine bir yorum

 1. Otel konumlarını ve fiyatlarını belirtmeniz güzel olmuş. Özellikle turizm firmaları ile yapılacak yolculukların daha uygun olduğunu görüyoruz.

  Cevapla
 2. Parise gidip gezmek isteyenler için güzel bir yazı hazırlamışsınız. Özellikle son dönemlerde internet üzerinden güncel bilgi bulmak oldukça zor .

  Cevapla
 3. Merhabalar uzun süredir yazılarınızı yakından takip ediyorum. Oldukça güzel bilgilere değinmişsiniz. Başarılarınızın devamını ve bizi bilgilendirmeye devam etmenizi temenni eder.

  Cevapla
 4. Merhaba, verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Kücük bir düzeltme, Sacre Coeur bazilikasi Fransizlar’in Rusya degil Prusya (yani zamanin Almanya’si) savasindaki kayiplarina adanmistir.

  Cevapla

Yorum yapın