Montmartre Tepesi Ressamlar Meydanı Place du Tertre

Paris‘in geleneksel atmosferini hala koruyan nadide bölgelerinden Montmartre, hatta daha da özele inersek Ressamlar Tepesi çok turistik olmasına rağmen özgün dokusunu kaybetmeyen yerlerden.

Aslında dar parke taşlı sokakları, keyifli meydanları, tarihi kilise ve diğer yapıları, müzeleri ile bir bütün olarak son derece büyüleyici olan Montmartre’nin Ressamlar Tepesi olarak anılmasını da sebepleri var ki yazının devamında kısaca bahsedeceğim. Şimdilik Montmartre Gezilecek Yerler yazısına sadece “Paris’e gittiğinizde mümkünse 1 tam gününüzü, değilse en azından yarım günü bu bu bohem bölgeyi adım adım keşfetmeye” ayırmanızı söyleyerek başlıyorum.

Montmartre Hakkında Bilgiler

Montmartre hakkında bilgiler blog

Picasso’nun Avignonlu Kızlar adlı ünlü eserini yaptığı, Salvador Dali’nin en önemli eserlerini yarattığı stüdyosunun bulunduğu, Vincent Van Gogh ve Renoir’in hayatlarının en verimli dönemlerini geçirdiği Montmartre 19. YY’da dünyanın farklı yerlerinden gelen Edouard Manet, Henri de Toulouse-Lautrec, Raoul Dufy, Modigliani ve Utrillo gibi dönemin en önemli ressamlarına ev sahipliği yapmış bir bölge.

Adı Ressamlar Tepesi ancak burada sadece ressamlar değil, o dönemde yaşayan heykeltraş, yazar, şair ve müzisyenler de burayı ev olarak benimsemişler. Peki sadece Fransa değil, İspanya, İtalya, Hollanda gibi Avrupa’nın her yerinde bu kadar sanatçı ruhlu dahiyi Montmartre’ye çeken neydi?

Monmartre Tarihi

Paris Montmartre geçmişi

Sanat; günümüzde olduğu gibi tarihte de birkaç ayrıcalıklı sanatçı dışında fazla kazanç getiren bir uğraş değilmiş. Haliyle dönemin sanatçıları da Paris’in o dönemdeki en ucuz bölgelerinde yaşamayı tercih etmişler ki burası Montmartre diye bildiğimiz bölge oluyor.

Elbette bölgede bu kadar yoğun sanatçının yaşamasının tek sebebi ucuzluk değil. Toplum normlarına uymayan, hatta genel olarak muhafazakar Parisliler’in “ahlaksız” diye nitelendirdiği bir hayat tarzı olan sanatçılar ve sanatçı olma yolundaki öğrenciler haliyle ortak bir hayat görüşünü paylaştıkları diğer sanatçılarla bir arada yaşamayı tercih etmişler.

Dolayısıyla bu birlik ihtiyacı da tüm bu sanatçı takımını revüleri, kabareleri, genelevleriyle bilinen Montmartre Tepesi’ne yavaş yavaş çekmiş.

Bugün Butte olarak da bilinen Montmartre Tepesi eski şaşaalı günlerini arıyor olsa da hala bohem bir atmosfere sahip ve Paris’in en özgün bölgelerinden biri.

Monmartre Gezilecek Yerler

Paris Montmartre'de görülmesi gereken yerler

Yazının buraya kadar olan kısmında Montmartre Tepesi’nde revüler, kabareler olduğu sonucunu çıkarmışsınızdır. Tabii elbette cafeler, restoran ve bistrolar da atmosferin ayrılmaz bir parçası. Ancak Montmartre Tepesi bunlarla sınırlı değil.

Tarihi meydanlar, eski kiliseler ve müzeler burayı özel ve sıra dışı yapan yerlerin arasında bulunuyor. Montmartre Gezilecek Yerler listesine geçmeden önce ise verimli bir ziyaret programı yapabilmeniz için bölgenin güncel bir haritasını şu linkte bulabileceğinizi söyleyeyim.

Place des Abbesses Meydanı

Art Neuveu stili metro istasyonu bile başlı başına bir sanat eseri olan Abesses Meydanı Montmartre’nin en hareketli bölgelerinden biri ve bu bölgede yapacağınız bir turun da başlangıç noktası.

Meydanın karşısında 1904 yılında Anatole de Baudot tarafından tasarlanan Aziz Jean Evangelist Kilisesi tüm ihtişamıyla yükselirken, çevredeki Rue Yvonne le Tac ve Rue des Trois Fréres Caddeleri trendy cafeleri ve sıradışı butikleri ile keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden.

Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası Montmartre Tepesi Paris

Paris’i tepeden seyreden Sacre Coeur Bazilikası Ressamlar Tepesi Montmartre’nin en güzel yerinde bulunuyor. Romanesk ve Bizans stili bazilika 1871 yılında Fransızlar’ın Rus yenilgisinden sonra kayıplarına adanarak yapılmış.

Çok sayıda kubbesi ve beyaz renkli cephesiyle “düğün pastası” takma adı da verilen kilise Montmartre Gezilecek Yerler listesinin en önemli durağı. Mumlarla aydınlatılan kilisenin içi de son derece etkileyici olmakla birlikte ben size kubbesine çıkmanızı ve Paris’i bir de buradan seyretmenizi tavsiye ederim. Büyülenmeniz garanti.

Espace Dali Montmartre Müzesi

Montmartre Tepesi Espace dali Paris

Montmartre Gezilecek Yerler yazısının başlarında ünlü Katalan Ressam Salvador Dali’nin Ressamlar Tepesi Montmartre’de bir stüdyosu olduğundan ve hayatının bir kısmını Montmartre’de geçirdiğinden bahsetmiştim.

Place du Tertre Meydanı’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan müze ünlü sürrealist Salvador Dali’nin resim, heykel ve taslak çalışmalarından oluşan zengin bir koleksiyona sahip.

The Moulin Rouge

Moulin Rouge Montmartre Tepesi Paris

1889 yılında açılan kabare Moulin Rouge o günlerde erotik can-can dansının doğup yayıldığı bir revü olarak tanınmış. Ve her geçen gün ününe ün katarak adını dünyanın en uzak köşelerine kadar duyurmuş.

Bugün de geleneksel atmosferini bozmadan showlara devam edilen Moulin Rouge mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Montmartre Gezilecek Yerler listesindeki bu en eğlenceli showlar genellikle aşırı talep gördüğü için rezervasyonu önceden online olarak yapmanızı öneririm.

The Bateau-Lavoir

Montmartre Tepesi The Bateau Lavoir

Emile Goudeau Meydanı’nda yer alan ve çok daha eskilerde piyano yapım atölyesi olan ahşap bir bina 1800’lü yılların sonunda Montmartre Tepesi’ne yerleşen sanatçıların evi olmuş.

Picasso, Braque, Max Jacob, André Salmon, Modigliani, Brancusi, Otto Freundlich gibi ustaların yaşadığı, en önemli eserlerini yarattıkları bu stüdyolar herhangi bir elektrik ve ısıtma tesisatı da olmadığı için son derece konforsuz bir yermiş aslında.

Ancak buna rağmen farklı sanatçıların bir araya gelmesi benzersiz bir sinerji yaratmış. Hatta kubizm akımının da burada doğduğu söyleniyor. Yapı bugün de hala çeşitli sanatçılar tarafından stüdyo olarak kullanılmakta.

Place du Tertre Meydanı

Montmartre Tepesi Ressamlar Meydanı Place du Tertre

Ressamlar ve karikatürlistlerle, ve elbette onların eserleriyle dolu olan parke taşlı Place du Tertre Meydanı adeta bir açık hava müzesi diyebilirim.

Meydanı çevreleyen 18. YY’dan kalma yapılar, bu binaların altında yer alan cafe ve restoranlar ise Montmartre’nin atmosferine uyum sağlayarak geleneksel bir Paris dokusu oluşturuyor.

Hatta meydan kalabalık turist gruplarıyla dolu olduğunda bile bu özgün doku kaybolmuyor diyebilirim. Montmartre Gezilecek Yerler listesindeki en keyifli yerlerden biri Place du Tertre Meydanı.

Musée de Montmartre (Montmartre Müzesi)

Montmartre Tepesi Paris gezisi Musee de Montmartre

17. YY’dan kalma tarihi bir binada yer alan Montmartre Müzesi bir zamanlar Auguste Renoir, Suzanne Valadon, Emile Bernard ve Raoul Dufy gibi sanatçıların da stüdyosuymuş.

Müze bugün bir zamanlar Ressamlar Tepesi olarak anılan Montmartre’de yaşamış olan sanatçılarının eserlerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahip ve burayı ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından biri.

Moulin de la Galette (Yel değirmenleri)

Moulin de la Galette Montmartre Paris

Montmartre Tepesi bir zamanlar –henüz Paris şehrinin dışında kalırken- pek çok yel değirmenine sahipmiş ancak iki tanesi dışında diğer tüm yel değirmenleri sökülmüş.

Şimdi ise bu 1717 yılından kalma iki yel değirmeni Moulin de la Galetta olarak biliniyorlar. Bu yel değirmenleri görsel olarak son derece etkileyici olmaları yanında Van Gogh ve Renoir gibi ressamların önemli eserlerine de ilham vermişler. Montmartre Gezilecek Yerler listesinin bu en nostaljik durağını ihmal etmemenizi öneririm.

Montmartre Mezarlığı

Paris Montmartre ünlü mezarlık

11 hektarlık alana yayılan Montmartre Mezarlığı 1825 yılında açılmış. “Bir mezarlık turistik amaçla ziyaret edilir mi ki” diye soranlardansanız enfes yeşil alanları, heykelleri, anıtları ve şapelleriyle Montmartre Mezarlığı sizi şaşırtabilir.

Burada Alexandre Dumas, Marie Duplesis, Hector Berlioz ve Jaques Offenbach gibi sanatçıların mezarları da yer alıyor ancak Montmartre Mezarlığı nefes kesen güzelliğiyle de binlerce turisti kendine çekiyor.

Le Mur des Je T’aime (Sevgi Duvarı)

Montmartre Tepesi Le Mur des Je Taime

Ressamlar Tepesi aslında her köşesinde bir sanat eseri bulunan bir yer, bunların mutlaka çok ünlü ve tanınan eserler olmasına gerek yok. Ve bu eserlerden biri de Kaligrafi ustası Frédéric Baron ve mermer sanatçısı Claire Kito tarafından 2000 yılında yapılan 40 metrekarelik bir duvar Le Mur des Je T’aime.

Duvardaki toplam 612 seramik üzerinde 250 farklı dilde “Seni Seviyorum” yazıyor. Aslında toplamda 311 “Seni Seviyorum” yazısı var, bazı diller birkaç defa kullanımış. Place des Abesses Meydanı’nda yer alan duvar Romantizmin başkenti Paris’e yakışır güzellikte ve değerde bir sanat eseri.

Montmartre Nerede ve Nasıl Gidilir?

Montmartre harita konumu

Paris’in kuzeyinde yer alan Montmartre Tepesi’ne ulaşım da özellikle metro ile çok kolay ve birden çok metro hattı ile farklı istasyonlarda inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Montmartre Gezilecek Yerler yazısında bunları anlatmaya bölgenin neredeyse merkezinde sayılabilecek Abesses İstasyonu’ndan başlayayım.

  • 12 no’lu metro hattı ile gelirseniz Abesses Metro İstasyonu’nda inerek Ressamlar Tepesi turunuza başlayabilirsiniz.
  • 2 no’lu metro hattını kullanısanız Anvers İstasyonu’nda inerek Steinkerque Caddesi’ne çıkıp buradan da Sacre Coeur’a ulaşabilirsiniz.
  • Yine 2 no’lu metro hattıyla gelip Blanche İstasyonu’nda inerek Moulin Rouge’a ulaşabilirsiniz.

Montmartre Treni ile Bölgeyi Keşfedin

Little train of Montmartre Paris

Montmartre Bölgesi’ni gezmenin en kolay ve eğlenceli yollarından bir tanesi The Little Train of Montmartre yani Türkçe karşılığı ile Montmartre Treni. Moulin Rouge önünden 10:00-18:00 saatleri arasında kalkan bu turistik tren ile bölgeyi rahatça gezebilirsiniz. Tren bileti kişi başı 6,5 Euro.

Montmartre Bölgesi’nde Konaklama Alternatifleri

Montmartre Tepesi otelleri
Montmartre’de konaklamayı düşünürseniz Terrass Hotel Montmartre by MH adlı otel güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

4★ Terrass Hotel Montmartre by MH: Tarihi bir binada modern ve zevkli bir dekorasyonla hizmet veren Terrass Hotel Montmartre 800’den fazla konuğun Booking.com’da 9 puanla değerlendirdiği bir otel.

Sacre Coeur Bazilikası’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel Montmartre’deki diğer turistik yerlere çok daha yakın. Üstelik Paris’in merkezindeki otellere kıyasla çok daha uygun olan fiyatları da bir başka çekici yanı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Montmartre Tepesi konaklam
Montmartre bölgesinde konaklamak isterseniz Appart hotel Odalys adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

4★ Appart’hôtel Odalys Paris Montmartre: Sacre Coeur’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Appart’hôtel Odalys Paris Montmartre Oteli Lamarc Caulaincourt Metro İstasyonu’ndan da 300 metre uzaklıkta yer alıyor.

Modern bir şekilde dekore edilmiş ferah odalara sahip olan otelin stüdyo daireleri ise yemeklerini kendisi hazırlamak isteyen misafirlere mutfak da içeriyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris seyahatiniz öncesinde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris gezilecek yerlerParis gezi rehberi ve Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

10 Yorum

  1. Merhaba, verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Kücük bir düzeltme, Sacre Coeur bazilikasi Fransizlar’in Rusya degil Prusya (yani zamanin Almanya’si) savasindaki kayiplarina adanmistir.

  2. Merhabalar uzun süredir yazılarınızı yakından takip ediyorum. Oldukça güzel bilgilere değinmişsiniz. Başarılarınızın devamını ve bizi bilgilendirmeye devam etmenizi temenni eder.

  3. Parise gidip gezmek isteyenler için güzel bir yazı hazırlamışsınız. Özellikle son dönemlerde internet üzerinden güncel bilgi bulmak oldukça zor .

  4. Otel konumlarını ve fiyatlarını belirtmeniz güzel olmuş. Özellikle turizm firmaları ile yapılacak yolculukların daha uygun olduğunu görüyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın