Montmartre Tepesi Paris

Montmartre Tepesi sadece Paris’in değil Avrupa’nın da en güzel semtlerinden biridir. Bir zamanlar üzüm bağları ve şarapları ile ünlü olan bölge, 19. yüzyılın sonuna gelindiğinde revüleri ve kabareleri izlemeye gelen ressamlar, yazarlar, şairler ve öğrenciler için bir buluşma yeri haline gelmiştir. Pablo Picasso, Salvador Dali, Vincent Van Gogh, Pierre-Auguste Renoir ve Maurice Utrillo bölgede yaşamış ünlü sanatçılardan birkaçıdır. Günümüzde pek çok sanatçı ve yazar bölgeyi terk etmiş, gece hayatı da cazibesini yitirmiş olsa da Montmarte halen Paris’in en gözde semtlerinden biridir.

Bu yazıyı da okuyun: Paris'te nerede kalınır?

Montmartre Tepesi’nde yer alan en önemli yapıların başında, beyaz dış cephesi ve heybetli görüntüsü ile Sacre Coeur Bazilikası yer alır. Eyfel Kulesi’nin ardından en yüksek izleme platformu Sacre Coeur’un Kubbesi’dir. Paris manzarasını dilerseniz buradan da seyredebilirsiniz. Kilisenin hemen yakınında şehrin en ünlü meydanlarından Place du Tertre (Ressamlar Tepesi) yer alır. Eskiden birbirinden ünlü sanatçıların çalışmalarını yaptığı yerde günümüzde ressamlar turistlerin portrelerini çiziyor. Eğer Paris’ten kendinize özel bir şey almak isterseniz portrenizi çizdirebilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası Paris 2
Sacre Coeur Bazilikası, Paris

Bunlar dışında Montmartre’de yer alan en ünlü yerler arasında; Musee de Montmartre (müze), Au Lapin Agile (gece kulübü), Espace Dali Montmartre ve St-Pierre de Montmartre (kilise) yer alıyor.

Musée de Montmartre
Montmartre Müzesi, Paris

Eğer Paris geziniz için zaman sıkıntınız yoksa, Montmarte’nin birbirinden güzel sokaklarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, Her Paris gezilecek yerler listesinde yer alması gereken ünlü yer ve yapıları görebilirsiniz.

Ressamlar Tepesi Paris
Ressamlar Tepesi, Paris

Montmartre Tepesi’ne Ulaşım

Anvers” veya “Pigel” metro  duraklarından daha sonra fünikülere binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise metro duraklarının olduğu yerden kalkan “The Little Train of Montmartre” adlı turistik araç. Montmartre’yi gezmenin en kolay ve zevkli yollarından biri alt kısımda, metro durağının hemen yanından kalkan “The Little Train of Montmartre” (Ufak Montmartre Treni). Bu ufak tren ile Montmartre’nin en ünlü noktalarını keyifle dolaşabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın