Floransa

İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve kısmi özerkliğe sahip Toskana Bölgesi vadi manzarası, organik tarımla yetişen ürünleri ve sanat eserleri ile ülkenin önde gelen tatil destinasyonları arasında. Bölgenin başkenti olan Floransa ise İtalyan Rönesansı’nın merkezi sayılan ve bu nedenle UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehir.

Ülkemizden hava, kara, demir yolu aracılığıyla ulaşabileceğiniz kent, sıcak geçen yaz mevsiminde nüfus açısından en yoğun dönemini yaşıyor. Serin bir iklime sahip olduğu bahar aylarında ise Floransa daha rahat gezebileceğiniz ve tarihi mirası ile bütünleşen atmosfere sahip bir kent haline geliyor.

Dokusu ile Rönesans dönemini en iyi şekilde yansıtan Floransa, kültür turizmi açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi. Ayrıca dünyaca ünlü DJ’lerin sık sık performans sergiledikleri mekânlar Floransa’nın gece hayatını zenginleştiriyor. Duomo Meydanı, Ponte Vecchio gibi önemli alışveriş bölgelerine sahip kentte yazın Jazz&Co Müzik Festivali, Festival Firenze Classica; kışınsa Festa di Anna Maria Medicini gibi keyifli kültürel organizasyonlar gerçekleştiriliyor.

Yüz ölçümü açısından küçük bir şehir olan Floransa ulaşım ağının ve konaklama seçeneklerinin zengin olduğu Avrupa kentleri arasında. Kent merkezinde bulunan lüks otellerden, dış mahallelerdeki hostel ve butik otellere kadar her keseye uygun konaklama imkânı kısa bir araştırmanın ardından kolayca bulunabiliyor.

Üstelik nerede konaklarsanız konaklayın yürüyerek veya toplu taşımayı kullanarak gezilecek yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler rehberi

Floransa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)

Romantik ve sanatsal Rönesans şehri Floransa, dünyada gezip görebileceğiniz en büyüleyici yerlerden biri. Floransa gezilecek yerler arasında Rönesans döneminin etkileyici yapılarından onlarca sanat galerisine, kartpostal misali manzaralardan tarihte yolculuğa çıkartan daracık sokaklara kadar çok sayıda nokta bulunuyor.

Floransa'da nerede alışveriş yapılır?

Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır?

İtalya’nın sanat ve tarihi açıdan en zengin kentlerinden olan Floransa’da nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız, bu kentin alışveriş açısından da bir cennet olduğunu fark etmişsiniz demektir.

Floransa'dan ne alınır?

Floransa’dan Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Floransa’dan ne alınır?” Toskana Bölgesi’nin başkenti Floransa tipik bir İtalyan kentinden bekleyebileceğiniz yeme içme, tarihi yapılar ve sanat eserleri açısından son derece zengin, hatta bence en zenginlerinden. Ki kenti turistik açıdan bu kadar popüler yapan sebep de bu.

Floransa'da ne yenir?

Floransa’da Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet

“Floransa’da ne yenir?” Avrupa’nın en çok dikkat çeken ülkelerinden biri olan İtalya, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turist ağırlar. Ülkenin Toscana bölgesinin başkenti Floransa ise mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Arno nehri çevresinde kurulan şehir, muhteşem mimari yapılara ve birbirinden ilginç tarihi eserlere sahip.

Floransa Havaalanı Ulaşım

Floransa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kent merkezinin 4 kilometre kadar kuzey batısında bulunan Floransa Havaalanı (Amerigo Vespucci Uluslararası Havalimanı), sadece Floransa‘nın değil tüm Toskana Bölgesi’nin hava yolu ulaşımı ihtiyacına neredeyse tek başına cevap veriyor. Bu yüzden Floransa havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusu sıkça sorulan bir soru.

Floransa gezi rehberi blog

Floransa Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Topraklarında filizlenen Rönesans hareketiyle önce İtalya’nın ardından Avrupa’nın sanatsal anlamda gelişmesine imkân tanıyan Floransa gezi rehberi boyunca sıraladığım konulardan da anlayabileceğiniz üzere çeşitliliği ile kitleleri kendine çekiyor.

Floransa şehir içi ulaşım hakkında bilgiler

Floransa Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Otobüs, Tramvay, Taksi…)

Floransa’da yapılacak şeyler arasında akla ilk olarak müze, tarihi yapı gezmek ve kültürel etkinliklere katılmak geliyor. Tabii bu aktiviteleri gerçekleştirebilmek için kentteki ulaşım olanaklarından nasıl yararlanılabileceğini bilmek gerekiyor. Eğer sizin de aklınızda Floransa şehir içi ulaşım sistemi hakkında sorular varsa aradığınız cevapları hazırladığım rehberde bulabilirsiniz.