Floransa gezilecek yerler listes

Floransa Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Floransa’da nereler gezilir? Floransa gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden olan Floransa köklü tarihe, nefes kesici mimari ayrıntılara ve her şeyden önemlisi görkemli sanatsal birikime sahip bir şehir.

14. yüzyılda Medici Ailesi’nin bölgeye hâkim olduktan sonra yaptıkları sayesinde kent bugün dünyanın önde gelen tatil destinasyonları arasında sayılıyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Duomo ve Signoria Meydanı civarı, Santa Maria Novella çevresi, Santa Croce ve Oltrarno bölgeleri şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel yerler. Detaylar Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımda.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 4 yıldızlı Hotel Londra adlı otelde konakladım ve memnun kaldım, göz atabilirsiniz. Floransa şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel del Corso, 4★ Hotel Spadai, 5★ Rocco Forte Hotel Savoy.

Yarım günlük Pisa turu: Kişi başı 35€’dan başlayan fiyatlarla 6 saat sürecek, ulaşım ve İngilizce rehber hizmetini sunulduğu Pisa turuna katılabilirsiniz, tıklayın.

Yapılacak şeyler: Sanatın kalbi Floransa’da muhteşem müze ve galeriler var. Ama çoğunda uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Zaman kazanmak adına biletinizi internetten de alabilirsiniz: Uffizi Galerisi’ne Giriş Bileti ve Michelangelo’nun Davut Heykeli: Giriş Bileti.

Floransa’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Floransa’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa gezilecek yerler harita konumları
Floransa gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Floransa’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Signoria Meydanı
 2. Floransa Katedrali
 3. Ponte Vecchio
 4. Uffizi Galerisi
 5. Piazzale Michelangelo
 6. Santa Croce Bazilikası
 7. Akademi Galerisi
 8. Pitti Sarayı
 9. Vecchio Sarayı
 10. Aziz Giovanni Vaftizhanesi
 11. Giotto’nun Çan Kulesi
 12. Santa Maria Novella Bazilikası
 13. Boboli Bahçeleri
 14. San Lorenzo Bazilikası
 15. Mercato Centrale
 16. Bargello
 17. Piazza della Repubblica
 18. Piazza del Duomo
 19. Museo dell’Opera del Duomo
 20. Santo Spirito

1. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa'da nereler gezilir Signoria Meydanı
Davud Heykeli replikası, Signoria Meydanı, Floransa

Rönesans’ın başlamasına neden olan pek çok unsuru barındırdığı için gezginlerin Floransa gezilecek yerler listelerine ekledikleri Signoria Meydanı, adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

Dünya çapında üne sahip birçok heykeltıraşın eserleri ile dolu olması, Uffizi Galerisi ve Palazzo Vecchio gibi kentin iki önemli yapısına ev sahipliği yapan meydanın bu şekilde nitelendirilmesini sağlıyor.

Heykeller içerisinde en ünlüsü Michelangelo’nun Davud’u. 400 yıl boyunca heykelin aslı burada yer alsa da sonradan manevi gücü temsil eden eser Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi’ne götürülmüş.

Davud heykeli dışında meydanda ayrıca Bandinelli tarafından yaratılan Herkül ve Cacus ile 16. yüzyılda Ammannati’nin öğrencileriyle birlikte inşa ettikleri görkemli Neptün Çeşmesi’ni görebilirsiniz.

Meydanda bulunan Loggia della Signoria ise dönemin en güçlü ailesi Mediciler’in törenleri rahatlıkla izleyebilmeleri için 14. yüzyılda inşa edilmiş.

18. yüzyıldan itibaren açık hava heykel müzesine dönüştürülen yapıda Cellini’den Perseus ve Giambologna’dan Sabine Kadınları’nın Kaçırılışı gibi önemli eserler sergileniyor. Tabi Giambologna’nın orijinal eseri de zarar görmemesi için kopyası ile değiştirilmiş.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu en hareketli noktasında, meydana yakın bir noktada konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Hotel della Signoria adlı tesise göz atabilirsiniz.

2. Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa gezilecek yerler Floransa Katedrali Duomo

Kentin en ünlü ve büyük dini yapısı konumundaki Floransa Katedrali, 1296-1436 yılları arasında inşa edilmiş.

Arnolfo di Cambio’nun temelini attığı, ardından yan tarafındaki çan kulesine adını veren Gitto’nun devraldığı, Francesco Talenti ve Giovanni di Lapo Ghidi’nin kısmen tamamladığı katedrale son şeklini veren Filippo Brunelleschi olmuş.

Hatta yapılış tekniği ve boyutları ile hayranlık uyandıran kubbeyi bitirebilmek için Floransalı mimar pek çok alet geliştirmek zorunda kalmış.

Girişinde konuklarını Paolo Uccello’nun yaptığı ve üzerinde 4 önemli dini şahsiyetin isimlerinin bulunduğu bir saatin karşıladığı dini yapıda asıl ilgiyi, görkemli kubbenin iç kısmında yer alan freskler çekiyor.

Giorgio Vasari tarafından tasarlanan ve Federico Zuccari tarafından boyanan “Kıyamet Günü” freski dışında bir diğer ilgi çekici kısımsa vaftizhane bölümünün tavanını süsleyen mozaik çalışma.

Eğer yapının Roma dönemi eserlerini ve Brunelleschi’nin mezarını barındıran bodrum katına inme fırsatı bulursanız, yerine yapıldığı kilisenin kalıntılarını görebilirsiniz.

 Tur Tavsiyeleri:  Floransa Katedrali şehrin en popüler gezi noktası bu yüzden girişinde genelde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu yüzden biletinizi ya da tur rezervasyonunuzu gezi öncesinde yapmanızı tavsiye ederim. En popüler turlardan bir tanesi: Duomo Hızlı Giriş ve Hızlı Rehberli Turu.

 • Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

3. Ponte Vecchio

İtalya Floransa Ponte Vecchio

Medici Ailesi’nin Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio arasındaki seyahatlerini halka gözükmeden yapabilmeleri için 1345 yılında inşa edilen Ponte Vecchio, konuklarına hem kentin panoramik manzarasını hem de alışveriş imkânı sunuyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Floransa’da yıkılmayan tek köprü olma unvanını taşıyan yapı, aynı zamanda Arno Nehri üzerine inşa edilenlerin en eskisi.

Üzerinde Orta Çağ döneminden kalma, koruma amaçlı Mannelli Kulesi’nin yer aldığı köprü başlarda tabakhanelere ve demir atölyelerine ev sahipliği yapıyormuş.

Ancak bu durum Dük I. Ferdinand’ı rahatsız edince bu işletmelerin faaliyet gösterdiği bölümler yıkılarak yerlerine kuyumcuların kullanacağı dükkânlar yapılmış.

Günümüzde büyük ve gösterişli mücevherler satan işletmelerle dolu köprüdeki Cellini’nin büstü ise 1900 yılında dikilmiş.

4. Uffizi Galerisi

Floransa gezilecek yerler Uffizi Galerisi

Mimar Giorgio Vasari tarafından 1560-1580 yılları arasında Dük I. Cosimo için çalışma ofisi olarak inşa edilen tarihi binada faaliyet gösteren Uffizi Galerisi, kronolojik sıraya göre düzenlenmiş zengin koleksiyonu ile sanatseverleri kendisine çekiyor.

Gotik, erken Rönesans, yüksek Rönesans ve Maniyerizm akımlarından etkilenerek yaratılmış eserlerle Botticelli, Leonardo da Vinci gibi ustaların çalışmalarını yan yana görebileceğiniz sanat galerisinde özellikle Medici Ailesi’nden kalma koleksiyon bünyesinde değerli parçalar barındırıyor.

Perspektif açısından bir başyapıt olarak nitelendirilen Giotto’nun “Ognisanti Madonna” adlı eserinin sergilenen en eski çalışmalardan birisi olduğu galeride ayrıca Michelangelo’nun Kutsal Aile’sini, Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu’nu ve Tiziano’nun Urbino Venüsü’nü inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Sezonda oluşabilecek uzun bilet kuyruklarında vakit kaybetmek istemezseniz biletinizi geziniz öncesinde internetten almanızı tavsiye ederim. Tıklayın: Uffizi Galerisi’ne Zamanlı Giriş Bileti

 • Adres: Piazzale delgi Uffizi, 6, 50122, Firenze
 • Ziyaret Saatleri:  08.15-18.50
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: uffizi.com

5. Piazzale Michelangelo

Floransa'da görülmesi gereken yerler Piazzale Michelangelo
Piazzale Michelangelo, benim Floransa gezilecek yerler listesindeki favori yerlerimden bir tanesi. Bu noktadan manzarayı seyretmeden şehirden ayrılmayın.

Floransa gezilecek yerler listesindeki kişisel favorim ise manzarası ile ünlü Piazzale Michelangelo. Kente ve Arno Nehri’ne hâkim bir noktada bulunan meydana Michelangelo’nun eserlerinin sergileneceği bir müzeye ev sahipliği yapacağı için bu isim verilmiş.

Zaman içerisinde müze projesi rafa kaldırılsa da alan Arno Nehri, Ponte Vecchio, Duomo Katedrali, Santa Croce Kilisesi ve Palazzo Vecchio’nun eşsiz manzarasını sunduğu için gezginler arasında bir hayli popüler hale gelmiş.

Ponte Vecchio Köprüsü’ne 15 dakikalık yürüme mesafesindeki meydan, çevresi hediyelik eşya dükkânları ile dolu olduğu için aynı zamanda iyi bir alışveriş noktası konumunda.

Özellikle gün doğumunda oluşan olağanüstü manzarayı izlemenizi tavsiye edeceğim alanı ziyaret ettiğinizde Michelangelo’nun Davud heykelinin bir başka kopyasını da görebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Bu meydan şehrin biraz uzak noktasında yer alıyor. Biz kendi gezimizde taksi ile gitmiştik. Dilerseniz indi bindi otobüs turlarının biletini satın alarak hem şehri gezebilir hem de bu gibi uzak noktada bulunan yapılara rahatlıkla ulaşabilirsiniz, tıklayın: Floransa İndi-Bindi Otobüs Turu: 24, 48 veya 72 Saat Bileti

6. Santa Croce Bazilikası

Floransa'da gezilecek yerler Santa Croce

Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi insanlık tarihi için önemli pek çok şahsiyetin anıt mezarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası, Duomo ve Palazzo Vecchio’yu da tasarlayan Arnolfo di Cambio gözetiminde 13. yüzyılda inşa edilmiş.

İçerisinde Aziz Francis ile Aziz John’un tasvir edildiği freskleri ile ünlü Bardi ve Peruzzi şapellerinin bulunduğu bazilikadaki bir diğer ilgi çekici çalışma ise Gaddi’nin “Kutsal Hacın Hikâyesi” tasviri.

Dini yapıdaki bu çalışmaları inceledikten sonra dilerseniz girişi Brunelleschi tarafından tasarlanan Capella Pazzi’den geçip, Rönesans dönemine ait önemli eserlerin sergilendiği Museo dell’Opera di Santa Croce’yi gezebilirsiniz.

 • Adres: Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: santacroceopera.it/en

7. Akademi Galerisi (Galleria dell’ Accademia)

İtalya Floransa Akademi Galerisi

Signoria Meydanı’nda kopyaları sergilenen Davud ve Sabine Kadınları’nın Kaçırılışı heykellerinin oriijinallerini barındıran Akademi Galerisi, kentteki sanat okullarını birleştirmek ve bu okullarda eğitim alan öğrencilerin daha rahat ortamda çalışabilmelerine olanak vermek için 1784 yılında kurulmuş.

Faaliyete geçtiği yılın öncesinde yaratılan eserlerin tek bir çatı altında toplanmasına vesile olan galeride sergilenen eserler ağırlıklı olarak Michelangelo’ya ait.

Heykellerin bulunduğu bölümde Papa II. Julius için hazırlanan; ancak tamamlanamayan bir anıt mezarı da görebilirsiniz. 1966’da müzeye eklenen bir başka bölümde ise Medici ve Lorraine ailelerine ait yaklaşık 50 müzik aleti ile piyanonun mucidi Bartolomeo Cristofori’nin enstrümanlarına yer verilmiş.

 Tur Tavsiyesi:  Davut Heykeli şüphesiz şehrin en önemli simgelernden. Bu nedenle galeriye ilgi oldukça fazla. Bilet kuyruklarında çok fazla zaman kaybetmemek için biletinizi önceden satın almak akıllıca olacaktır, tıklayın: Michelangelo’nun Davut Heykeli: Zamanlı Giriş Bileti

 • Adres: Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08.15-18.50
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: accademia.org

8. Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Floransa gezilecek yerler Palazzo Pitti

Arno Nehri’nin güneyinde yer alan Pitti Sarayı, Pitti Ailesi için Brunelleschi tarafından tasarlanıp, 1457’de Luca Fancelli gözetiminde inşa edilmiş.

16. yüzyılda Medici Ailesi tarafından satın alınan ve bir avlu ile iki kanat eklenerek Taskonya Büyük Dükalık yönetim merkezi haline getirilen sarayı 18. yüzyılda Napolyon hükumet üssü olarak kullanmış.

1919 yılında Kral III. Vittorio Emanuele’nin emriyle halka açılan görkemli yapının içerisinde 16. ve 17. yüzyıllardan kalma önemli Barok, Rönesans stili eserlerin sergilendiği Palatine Galerisi ile geçtiğimizi iki yüzyılda üretilmiş çalışmalara ayrılmış Modern Sanat galerisi faaliyet gösteriyor.

Pek çok odası göz alıcı fresklerle süslü sarayın iç kısmında ayrıca monarşinin kaldırılmasına kadarki zaman diliminde kraliyet ailesi tarafından kullanılmış porselenler ile giyim eşyalarının sergilenmesi için 1983 yılında açılan Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi bulunuyor.

Sarayı ve içerisindeki müzeleri ziyaret ettikten sonra eğer zamanınız varsa hemen arka tarafında yer alan gösterişli Boboli Bahçeleri’ni de görmenizi tavsiye ederim.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin bu ünlü sarayını dilerseniz rehberli turlara katılarak da keyifle gezebilirsiniz. Konu ile ilgili en popüler turlardan biri şu: Pitti Sarayı’nda Palatine Galeri Rehberli Tur

 • Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: €8,50
 • Giriş Ücreti: 08.15-18.50

9. Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

İtalya Floransa Palazzo Vecchio

Medici Ailesi’nin Pitti Sarayı’na taşınmasının ardından dilimizde “eski” anlamına gelen adını alan Vecchio Sarayı, 1298-1314 yılları arasında Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş.

Günümüzdeki görünümünü ağırlıklı olarak 16. yüzyılda Vasari önderliğinde yapılan çalışmalar sonucunda elde eden sarayın girişinde Floransa’nın eski halini gösteren bir çizimin bulunduğu sergi odası ile adını halk meclisinden alan Beş Yüzler Salonu bulunuyor.

İç dekorasyonu bizzat Vasari tarafından yapılan salonun görkemi Michelangelo’nun Zafer heykeli sayesinde daha da artıyor. Yine zemin katta bulunan Studiolo di Francesco I isimli oda da ise Casini, Portelli, Vasari, Cavalori önemli sanatçılara ait eserler sanatseverleri bekliyor.

Dante’nin dünyaca ünlü Ölüm Maskesi’ne ev sahipliği yapan sarayın diğer katlarında ise farklı dekoratif özelliklere sahip Elementler, Leylaklar, Zambaklar isimli odalar yer alıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Sarayı rehberli turlar ile gezmek isterseniz Palazzo Vecchio 90 Dakika Sabah Rehberli Turu’na katılabilirsiniz.

 • Adres: Piazza della Signoria, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-00.00
 • Giriş Ücreti: €10

10. Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

İtalya Floransa Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Dini öneminin yanı sıra mimari güzelliği ile gezginlerin Floransa gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan Aziz Giovanni Vaftizhanesi, 1059-1128 yılları arasında Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından inşa edilmiş.

19. yüzyıla kadar kentteki Katolikler’in vaftiz törenleri için kullanılan dini yapının eski bir Roma tapınağı üzerine inşa edildiğine yönelik görüşler mevcut.

İç ve dış kısmı mozaiklerle süslenmiş, sekizgen şekilli vaftizhaneye ün kazandıran kapılardan güneydekiler Pisano tarafında yapılmışken, geriye kalanlar düzenlenen yarışmayı kazanan Ghiberti’nin imzasını taşıyor. “Cennet Kapıları” ismiyle anılan bu bölümlerin üzerine İncil’den çeşitli sahneler betimlenmiş.

 • Adres: Piazza San Giovanni, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08.15-18.50
 • Giriş Ücreti: €15

11. Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

İtalya Floransa Campanile di Giotto
Floransa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer kişisel favorim olan Campanile di Giotto’ya çıkarak şehrin manzarasını seyredebilirsiniz. Seyir terasına çıkmak için maalesef yüzlerce basamaklı merdiven engelini aşmanız gerekiyor. Ama en tepeye çıktığınızda manzara buna değiyor.

Kenti simgeleri arasında sayılan Giotto’nun Çan Kulesi, görkemli Floransa Katedrali’nin hemen yanında yükseliyor. Kulenin yapımı, katedral inşasını devralan Giotto tarafından başlatılmış. Ancak yapıya 1359’da son şeklini veren katedrali de tamamlayan Filippo Brunelleschi olmuş.

84,7 metre uzunluğa sahip kare şeklindeki yapı, 5 seviyeden oluşuyor. Eğer kulenin 414 basamaklı merdiven aracılığıyla ulaşılan üst kısmına çıkarsanız etkileyici bir kent manzarasını izleme olanağına sahip olabilirsiniz.

Tabi bu eforu sarf etmeden önce sizlere kule içerisinde yer alan Pisano ve Robbia’nın eserleri ile birlikte Yaratılış’ın betimlendiği rölyeflere zaman ayırmanızı öneririm.

 Tur Tavsiyesi:  Seyir terası bana göre şehrin açık ara en güzel yerlerinden. Muhteşem Floransa manzarasını seyredebileceğiniz bu kuleye çıkmak isterseniz sezonda uzun kuyruklara girmeniz gerekebilir, bu nedenle biletinizi internetten satın almanızı tavsiye ederim. Tıklayın: Floransa Kubbesi Tırmanışı: 1 Saat Öncelikli Giriş Turu

 • Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08.15-18.50
 • Giriş Ücreti: €15

12. Santa Maria Novella Bazilikası

İtalya Floransa Santa Maria Novella

Yüksek hızlı tren seferlerinin düzenlendiği garın tam karşısında yer alan Santa Maria Novella Bazilikası, kentte inşa edilen ilk büyük dini yapı unvanını taşıyor. Sahip olduğu süslemelerle dikkat çeken dini yapı, 13. yüzyılda Dominikan mezhebi üyeleri tarafından inşa ettirilmiş.

Manastır bölümü eskiden bir kilisenin bulunduğu alanda yükselen bazilikanın iç kısmını süsleyen fresklerden Masaccio’nun Üçleme’si, Ucello’nun Yeşil Revak’ı ile İspanyol, Filippo Strozzi ve Tornabuoni şapellerinde bulunanlara gezginler yoğun ilgi gösteriyor.

Bazilikanın ibadete ayrılmış bölümünde ayrıca Gotik ve erken Rönesans dönemlerinde üretilmiş tabloları da görebilirsiniz.

 • Adres: Piazza di Santa Maria Novella, 18, 50123 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: €5

13. Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli)

İtalya Floransa boboli bahçeleri

Pitti Sarayı’nın arkasında yer alan gösterişli Boboli Bahçeleri, Grand Dük I. Cozimo tarafından eşi için tasarlanmış. Rahatça sulanabilmesi için Arno Nehri yakınına bir kanalın inşa edildiği Rönesans stili bahçeler, ziyarete açıldıkları 18. yüzyıldan beri yerel halkın ve gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Bünyesinde barındırdığı Roma döneminden kalma eserlerle zengin bitki örtüsü, bu ilginin odak noktasında bulunuyor.

Özellikle yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan bahçelerde gezerken sarayla arasındaki sınırı oluşturan La Grotta Grande Mağarası’na, amfi tiyatroya, Giusto Utens’in “Boboli Bahçeleri Ay Tabyası” adlı eserine ve Cioli’nin Bacchus Çeşmesi’ne zaman ayırabilirsiniz.

 • Adres: Piazza Pitti, 1, 50125 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08.15-18.30
 • Giriş Ücreti: €7

14. San Lorenzo Bazilikası

İtalya Floransa San Lorenzo

Mimari planını 15. yüzyılda Brunelleschi’nin çizdiği ve Giovanni di Bicci de’Mecini tarafından sağlanan finansal destekle yapımına başlanan San Lorenzo Bazilikası, inşası sırasında yaşanan maddi zorluklar nedeniyle yarım bırakılmış.

Buna rağmen içerisinde yer alan bronz kürsü, Donatello’nun eşyalarının konulduğu oda, Filippo Lippi’nin bildirisi, kuzey duvarda yer alan “Aziz Lawrence’sın Şahadeti” eseri, Buontalenti’nin kubbesi, Michelangelo’nun Merdivenleri ile Donatello’nun Vaiz Kürsüleri sayesinde yıl içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlayan dini yapının en gösterişli kısmını Medici Şapeli oluşturuyor.

Michelangelo’nun başyapıtlarından biri olarak değerlendirilen ve bazilikanın içerisindeki merdivenlerin yanında bulunan koridor aracılığıyla ulaşılan şapelin duvarlarını Floransa’nın en iyi mozaikleri ile Eski ve yeni Ahit’ten canlandırmalar süslüyor.

Şapelin Sagrestia Nuova ve mahzen bölümlerinde döneminin en güçlü ailesinin üyelerine ait anıt mezarları, heykelleri ve hazine eşyalarını inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Piazza di San Lorenzo, 9, 50123 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: operamedicealaurenziana.org/en

15. Mercato Centrale

Floransa gezilecek yerler Mercato Centrale

Floransa gezilecek yerler listesindeki sıradaki mekân, gastronomi ve alışveriş tutkunları için adeta bir mabet niteliğinde. Satıcıların fiyatlar konusunda pazarlık yapmaya yatkın oldukları Merkez Çarşısı açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı bölümden oluşuyor.

Açık kısmında çanak-çömlek, elektronik, giyim ürünü ve deriden üretilmiş çeşitli eşyaların satışının yapıldığı yüzlerce dükkânın bulunduğu pazar yerinin Floransa’daki Galleria Vittoria Emanuele II’nin de tasarımını yapan Giuseppe Mengoni’nin imzasını taşıyan kapalı bölümü ise tamamen gıdaya ayrılmış durumda.

Kasapların, balıkçıların, meyve sebze satıcılarının bir arada olduğu bu bölümdeki yemek alanında İtalyan mutfak kültürünün en lezzetli örneklerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Mercato Centrale, 6, 50123 Firenze

16. Bargello

İtalya Floransa Bargello

Floransa’nın en eski devlet binası Bargello, Capitano del Popolo’nun ikametgâhı olması amacıyla 1255 yılında inşa edilmiş.

1621’den itibaren yüksek sulh yargıcının hizmetine verilen tarihi yapı, halk arasında Palazzo del Popolo (Halk Sarayı) ve Podesta Sarayı isimleriyle de anılıyor.

Bir dönem hapishane olarak da kullanılan bina, mimari özellikleriyle Vecchio Sarayı’nın tasarımına ilham olmuş. 1323 yangınından sonra 3. katı eklenen yapı, 1865’te Museo Nazionale de Bargello adını almış ve geniş bir Gotik koleksiyonu ile 14. ila 17. yüzyıllar arasında üretilmiş Rönesans heykellerine ev sahipliği yapmaya başlamış.

Michelangelo’nun Bacchus heykeli, Pitti Tonda rölyefi, Brutus büstü ve Apollo heykeli müzede görebileceğiniz eserlerden bazıları.

 • Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08.15-14.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: bargellomusei.beniculturali.it

17. Piazza della Repubblica

Floransa'da nereler gezilmeli Piazza della Repubblica

Roma İmparatorluğu zamanından beri kentin merkezi olarak kullanılan Piazza della Repubblica, günümüzde de Floransa’nın ticari, siyasi kalbi olmasının yanı sıra çevresi üst düzey restoranlarla çevrelenmiş durumda.

Bu nedenle kentin en lüks meydanı yakıştırması yapılan alan büyük olmasına rağmen genelde sakin ortamıyla tanınıyor.

Bir kenarını Arcone adlı zafer takının süslediği, ortasında çocukların etrafından asla eksilmediği bir atlıkarınca bulunan meydan yine de kent dokusunu hissetmek ve fotoğraf çekmek için ideal fırsatlar sunuyor.

Floransa’nın hemen hemen her meydanında adet olduğu üzere burada da Donatello tarafından 18. yüzyılda yaratılan Column of Abundance heykeli yerini replikasına bırakmış.

Eğer zamanınız varsa ve bütçeniz dar değilse soluklanmak için 1733’den beri faaliyette olan Cafe Gilli’yi tercih edebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Bu ünlü meydanın hemen kenarında yer alan 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy, şehirde konaklama yapabileceğiniz en lüks otellerden bir tanesi.

18. Piazza del Duomo

Floransa gezilecek yerler Piazza del Duomo

Orta Çağ havasını günümüzde de başarıyla koruyan Piazza del Duomo, kentin en popüler mekânlarına ev sahipliği yaptığı için yıl boyunca çok sayıda gezgin tarafından ziyaret ediliyor.

Bu nedenle Piazza della Repubblica’nın aksine bir hayli kalabalık olan meydandaki yapıların en ünlüleri Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi ve Museo dell’Opera del Duomo.

Labirent şeklinde pek çok sokağın açıldığı meydanda ayrıca Palazzo Nonfinito Müzesi, Pegna Marketi, Palazzo Salviati, Bargello, Badia Fiorentina, Casa di Dante ve Loggia del Bigallo gibi zaman ayrılmayı hak eden yapılar da bulunuyor.

Çevresi çok sayıda kafe ve restoranla dolu olan alan aynı zamanda kente en çok tercih edilen konaklama bölgesi konumunda.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Hotel Spadai, meydana yalnızca 2 dakika yürüme mesafesinde, şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden biri.

19. Museo dell’Opera del Duomo

Floransa gezilecek yerler Museo dell Opera del Duomo

Aslen Floransa Cumhuriyeti tarafından katedralin ve çan kulesinin inşa sürecini denetlemesi amacıyla kurulan Museo dell’Opera del Duomo, yapıların tamamlanmasının ardından bir dizi anıtın bakımına odaklanmış.

1891’de müzeye dönüştürülen kurumun toplamda 6.000 metrekarelik alanı kaplayan binasında başta katedral ve vaftizhane çevresi olmak üzere kentin çeşitli yerlerinden toplanmış 750’den fazla sanatsal çalışma sergileniyor.

İçerisi rölyeflerle, tablolarla, basılı materyallerle ve heykellerle dolu olan kültürel tesisin gezginlere sağladığı en büyük avantaj, listenin başında da belirttiğim gibi kendisine bağlı mekânlara tek biletle ziyaret olanağı sunması.

Rönesans dönemiyle bu toprakların kültürel anlamda ne kadar zenginleştiğinin canlı bir kanıtı niteliğindeki müzenin giriş katındaki kitapçıda Floransa tarihi ve sanatı hakkında geniş bilgiler veren kaynaklar bulabilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 9, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: operaduomo.firenze.it/en

20. Santo Spirito

İtalya Floransa Santo Spirito

Floransa gezilecek yerler listesinde son sırasında sanattan gece hayatına kadar konuklarına pek çok seçenek sunan Santo Spirito bulunuyor.

Arno Nehri’nin diğer yakasında, Duomo’nun tam karşısına denk gelen konumdaki yerleşim bölgesinde gün içerisinde ilgi yerel sanat galerilerinin, zanaatkârların ve butiklerin üzerindeyken, güneş etkisini kaybetmeye başladığında restoranlar, gece kulüpleri ve kafeler birer birer açılmaya başlıyor.

Bölgenin merkezinde 1200’lü yılların ortasında kurulan aynı adlı meydan yer alıyor. Santo Spirito Bazilikası ile Palazzo Guadagni de meydanla birlikte görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Eğer organik beslenmeye önem veriyorsanız, her ayın 3. Pazar günü Çarşı Meydanı’nda açılan stantlar ilginizi çekebilir.

Floransa’da Nerede Kalınır?

floransa gezilecek yerler ve otel tavsiyeleri
4 yıldızlı Hotel Spadai, Floransa’da konaklama için çok güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Floransa’da konaklama için en güzel bölgeler: şehrin tarihi merkezi sayılan Duomo ve Signoria Meydanları çevresi, Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ile merkezin doğusunda kalan Santa Croce Çevresi.

Şehrin merkezinde ekonomik bir tesis arıyorsanız 3 yıldızlı Hotel del Corso ile Hotel Burchianti otellerine göz atabilirsiniz.

Eğer seçiminiz 4 yıldızlı ve yine merkezi bir otelden yana olacaksa Hotel Spadai ve Grand Hotel Minerva dikkat çeken tesislerden. Bütçe sorununuz yoksa 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy şehrin en güzel otellerinden bir tanesi.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve her bütçeye uygun tüm otel tavsiyelerimi Floransa’da nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler yazısını elimden geldiğince detaylı tutmaya çalıştım. Umarım bu yazı sizin için faydalı bir kaynak olmuştur.

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

27 Yorum

 1. Floransa da akşam üzeri, sadece Floransa katedralini görme imkanım olmuştu, bir de Duomo meydanında biraz vakit geçirebilmiştik. O yüzden içimde kalmıştı. Yazınızdan da anlıyorum ki çok şey kaçırmışım ve kesinlikle tekrar gezilmesi gerekiyor. Bu emeğe yorum yapma ihtiyacı hissettim. Çok teşekkürler, harika bir içerik

 2. Merhaba Sami bey yazınızı çok faydalı buldum sormak istediğim bir kaç şey olacak;
  29 kasım da gidiş dönüş Bologna üzerinden 5 gün olacak şekilde bilet aldık.
  İlk gün Bologna öğlen varış
  2.gün Floransa müzeler
  3. Gün Floransa -Pisa
  4. Gün Venedik
  5. Gün Bologna dönüş şeklinde düşündük .sizce 2 gün çok mu Floransa ya ve Pisa gezisi eklenmeli mi?(bir kaç arkadaşım Pisa nın zaman kaybı olduğunu söyledi)
  Bir de gezimiz rota açısından nasıl kendi içinde yer değiştirmeli miyiz? İlginize teşekkür ederim

  1. Eren Bey merhabalar, kontrol ettiğimde haritada sorun olmadığını görüyorum ama? Tarayıcınızdaki çerezleri temizleyerek ya da “gizli pencere” açarak sayfayı tekrar yüklemenizi öneririm. Sevgiler…

 3. Merhabalar ,
  Gerçekten harika bir yazı olmuş .Bizde belki uygun olmayabilir ama eşimle balayı için roma ve floransa gezisi yapmak istiyoruz. Fakat Venedik’i de çok merak ediyorum. 5gün gibi bir süremiz olacak .Romaya 3 gün ayırıp floransa ve venidik içinde 2 gün sizce yeterli olurmu. ?Ya da direk Roma ve Venedik mi yapılmalı .Teşekkürler.

  1. Duygu Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Normalde 5 gün 3 şehir için yetersiz bir süre, ama ben olsam Roma’da 2,5 gün geçirir, sonra akşama doğru Floransa’ya geçer orada 1 gün kalıp sonrasında da Venedik’te de 1 gün geçirirdim. Eğer Venedik’i merak ediyorsanız oralara kadar gitmişken 1 günlüğüne bile olsa ben geçerdim. Zaten merkezde otel fiyatları yüksek olduğu için 1 günlüğüne de olsa önemli yerleri görüp, kanallar arasında gondol turu atabilirsiniz. Balayı gibi dinlenme odaklı bir tatilde bu kadar koşturmak ne kadar mantıklı bilmem ama biz eşimle öyle yapmıştık 🙂

 4. Merhaba, sömestr tatilinde ailecek yapmayı planladığımız Roma-Floransa gezimiz için blogunuzdan oldukça faydalandım, elinize sağlık. Biz 5 gün roma 2 gün floransa şeklinde bir plan yaptık ve ulaşım ve konaklamalarımızı netleştirdik. Sorum şu ki, 2 gün Floransa’ ya çok mu ? Çünkü çocuk ve 65 yaş üstü de olduğu için grubumuzda, müzeler yorucu ve sıkıcı olabilir diye düşünüyorum, sizce Floransa’ nın 1 gününü Pisa’ ya mı gidip gelmeli, değer mi ? Çok teşekkürler 🙂

  1. Ayşe Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Roma için bence en az 3 gün ayrılmalı. Bu sürenin üzerindeki günler ise şehri daha hafif tempoda keşfetmek, biraz alışveriş yapmak, belki kafelerde oturup anın tadını çıkartmanızda faydalı olabilir. Müze gezmeyi çok tercih etmeyecek bile olsanız (benim gibi 🙂 ) Vatikan Müzeleri’ne mutlaka gidin, hatta biletlerini önceden satın alın. Roma gezilecek yerler başlıklı yazımda konu ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

   Floransa içinse 2 gün yeterli. Ben son gezimde 2 günün yarım gününü Pisa’ya ayırmıştım. Trenler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Pisa konusunda çok büyük beklentiniz olmasın ama Floransa’ya kadar gitmişken de gitmeye bence değer. Gitmezseniz de bence 2 günde sıkılmazsınız, Floransa ufak ama oldukça güzel bir şehir. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

 5. merhabalar, 5 günlük bir italya planımız var 3 gün roma , 2 floransa diye düşünmüstük ama cinque terreyi de görmek istiyoruz. floransayı 1 güne indirsek nasıl olur sizce

 6. Merhaba. Nisan’da italyada gideceğiz. 6 gun kalacağız. Milano’ya inip donusumuzu Roma’dan yapacağız. Bizim yerimizde olsanız nereye kaç gün ayrırdınız? Biz 1 gün Milano, 1 gün Venedik, 2 gün Floransa ve 2 gün Roma düşündük. Teşekkürler.

  1. Merhabalar, bence programınız gayet güzel. Roma için 2 günden az olması sıkıntı olur. Floransa için bazı gezi noktalarını listeden çıkartırsanız yarım gün Pisa’ya gidip gelebilirsiniz. Çok gerekli mi? Bence değil ama tercih sizin. Eğer Milano’daki gününüzü iptal etme gibi bir durumunuz olursa da Venedik’te 2 gün geçirmeyi düşünebilirsiniz. İtalya’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

   1. serkan kaptan

    selamlar
    oldukça detaylı gezi yazılarınız için teşekkürler.
    13/19 mart arası eşimle birlikte roma için bilet aldım.programı şu şekilde yapmayı düşünüyorum bu konuda öneriniz var mı?
    ilk iki gün roma gezisi ve konaklama için yerleri aldım.üçüncü gün sabah floransa için hızlı tren ile gidip bir gece konakladıktan sonra dördüncü günün akşamı romaya geri dönüp beş ve altıncı günü romada gezip yedinci gün izmire dönüş.
    venediğe geçmek hiç aklıma gelmemişti.
    bir de birçok gezilecek yer var ve çoğu ücretli.bu konuda mutlaka buraya girmelisiniz dediğiniz öncelikli yerler varmıdır ona göre eleme yapayım her yere girmek ve gezmek hem zaman hem bütçe olarak uygun olmayabilir.
    teşekkürler.

    serkan

    1. Serkan Bey merhabalar,

     İlginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Programınız gayet güzel. Yalnız ben olsam Roma’ya 4 tam gün ayırmak yerine belki en azından Venedik’e 1 – 1,5 gün ayırmak isterdim. Tabi ileride tekrar gelme şansınız varsa o zaman da değerlendirebilirsiniz. Çünkü Venedik için de normalde bu süre çok az ama ben genelde seyahatlerimde çok yer planlayıp hızlı bir tempo ile geziyorum. Bu nedenle Venedik konusunu siz bilirsiniz. Floransa’dan sonra belki zaman ayrılabilir. Hatta uçak bileti almadıysanız ve otelleriniz iptal edilebilir şeklinde ayarlandıysa Roma gidiş Venedik dönüş şeklinde de olabilir.

     Maalesef Avrupa’daki bir çok yerin, katedraller vb bile girişleri ücretli, hatta pahalı. Ama Roma’da en azından Kolezyum ve Roma Forumu’na gidin derim. Hatta Vatikan Müzeleri’ni de mutlaka görün derim. Bunlar dışındaki önemli yerlerin birçoğu ücretsiz zaten.

     Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

     Sami

     1. serkan kaptan

      Sami Bey selamlar
      Tavsiyeniz üzerine programı değiştirdim.1. gün öğlen Romaya varış, 2. gün romada gezdikten sonra, 3. günün sabahı floransaya geçiş, 4. günün sabahı venediğe geçiş 4-ve 5. günü venedikte geçirdikten sonra 5. günün akşamı romaya dönüş, 6. günü romada (vatikan ziyaretini de bugüne sıkıştırdım) geçirdikten sonra 7. gün öğlen izmire dönüş şeklinde yeniden oluşturdum belki biraz yorucu olabilir. tren biletlerini ve konaklamaları şimdiden aldım.
      teşekkürler.

      serkan

     2. Serkan Bey merhabalar tekrardan,

      Bence programınız gayet güzel gözüküyor. Biraz tempolu bir gezi olacak ama bence Venedik’i de gördüğünüz için çok memnun olacaksınız. Umarım unutulmaz, keyifli bir tatil geçirirsiniz. Sevgilerimle

      Sami

  2. Avrupada Yasam

   Floransa için 2 gün çok. Floransayı sabah baslayıp aksama kadar gezmek mümkün.
   Ekstra zamanı Roma için kullanın.Nacizane tavsiyem

 7. merhaba
  25 29 kasım tarıhlerınde eşimle italyada bulunacağım.Venedik floransa roma planımız vardı fakat venedik’i pas geçip floransa roma yapma gibi bir düşüncemiz var.Çok büyük bir kayıp olurmu bizim için.Eşim hamile olduğu için 3 şehir için zorlamayalım diyoruz.Floransa da 2 gün Roma da 2 gün geçirip dönmeyi planlıyoruz.milano’dan venedik’e mutlaka uğramalımıyız yada ne kadar sürede kısa bir tur atarız sizce?
  en önemlisi floransada yada roma da railpass almalımıyız yoksa günlük 2 günlük kartları kullanmamız mı daha avantajlı olur.
  Alakanız için teşekkürler

  1. Emre Bey merhaba,

   Venedik şimdiye kadar gezip gördüğüm yerler içerisinde en sıra dışı noktalardan bir tanesi. Hayatta en azından 1 kez görülmeli derim. Hatta mümkünse kanallara yakın bir otelde konaklayıp gece gündüz şehrin keyfine varılmalı. Lakin 4 gün 3 şehir için biraz koşuşturmacalı olabilir, özellikle eşinizin durumunu düşününce kararı siz vermelisiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda İtalya’ya ve Venedik’e tekrar gitme şansınız olursa erteleyin derim ama şansınız olmazsa 1 gün Venedik, 1 gün Floransa ve 2 gün de Roma yapılabilir. Şehirlerde çok fazla efor sarfetmeden yalnızca en önemli gezersiniz. Ben İtalya seyahatimde railpass yerine her tren biletini ayrı almıştım. Hızlı trenler olduğu için aldığım zaman pek fiyat farkı olmamıştı. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

  2. Merhaba bugun 3 kasim 2016 5 gundur roma ve floransayi geziyoruz ve gunde ortalama 22000 adim atmisiz oyle her yere de girip cikamadik bircok mekanin icini ayrintili gezmedik mesela ayrica google dikey cikislari saymiyor vatikan kulesinde*coupulo* da 300 ila 500 merdiven var ve muhakkak gidilmeli buralari yuruyerek gezebilirsiniz esinizin durumu goz onune alınırsa bence keyif alabilmeniz icin ertelemelisiniz.

 8. Sadece sizin yazdıklarınızı okuyarak 12 yaşındaki kızımla nisan ayı içinde roma floransa venedik planlıyorum heyecan zirvede ilk yurtdışı deneyimim olacak.ders çalışır gibi notlar alarak okuyorum.Kafam sonsuz karışık.Emeğinize sağlık sevgiler…

  1. merhaba yasemin hanim suan florensa dayim
   cok güzel bir sehir yanliz kilise görmekten sikilabilirsiniz
   Roma ve florensa da cok kilisi var asiri.
   nisan ayinda venedik de koku cok olur tercihiniz 20 dereceyi gecmeyen sartlarda olsun venedik icin
   ve Florensa ya gelmisken Pisa ya gitmeden olmaz
   Pisa kulesi
   baska sorunuz varsa yardimci olabilirim
   [email protected]

 9. Merhabalar
  Floransa yazınızı çok faydalı buldum. Çok yakın zamanda ziyaret etmeyi düşünüyorum. Birşeyi merak ettim . Turistler için satılan herhangi bir Müzekart Uygulaması var mıdır? Her görülmesi gereken yere giriş ücreti ödemekten daha ucuza mal olacağını düşünüyorum . Teşekkür ederim.

  1. Recep Bey merhabalar,

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Floransa’da bahsettiğiniz şekilde bir kart var; adı: Firenze Card. Kart ile ilgili detaylara şu linkten ulaşabilirsiniz. Kart 72 Euro. 72 saatte 72 müzeye giriş imkanı veriyor şeklinde tanıtımı var. Detayları linkteki resmi siteden inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top