Floransa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)

Romantik ve sanatsal Rönesans şehri Floransa, dünyada gezip görebileceğiniz en büyüleyici yerlerden biri. Floransa gezilecek yerler arasında Rönesans döneminin etkileyici yapılarından onlarca sanat galerisine, kartpostal misali manzaralardan tarihte yolculuğa çıkartan daracık sokaklara kadar çok sayıda nokta bulunuyor.

Baştan sona yürüyerek bile kısa sürede dolaşabileceğiniz Floransa’yı gerçek anlamda gezmekse o kadar kolay değil. Kentte görebileceğiniz birçok etkileyici yer var. Dolayısıyla bu içerikte özenle derlenmiş ve her bir yer hakkında önemli bilgilerin sunulduğu popüler yerler listesinden faydalanarak Floransa’yı hakkını vererek gezebilirsiniz.

İtalya’da benim de en sevdiğim destinasyonların başında gelen Floransa’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyelerimizi, çok kapsamlı olarak hazırladığımız Floransa gezilecek yerler rehberi boyunca bulabilirsiniz.

Gezilecek yerler dışında yazı boyunca ayrıca konaklamadan yeme içmeye, ulaşımdan alışverişe kadar birçok önemli konuda da bilgileri bulabilirsiniz. Uzatmadan yazımıza geçelim…

Floransa’ya Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Keyifli bir Floransa gezisi için konaklama yapabileceğiniz en güzel bölge Duomo Meydanı çevresi ve tarihi kent merkezi. Konaklama konusu ile ilgili en kapsamlı bilgiler için Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Hotel Cosimo de’ Medici güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Konum olarak tren istasyonunun hemen karşı sokağında yer alan otel gerek şehre gelip giderken gerekse de şehirdeki önemli noktalara yürüyerek gidip gelirken oldukça rahatlık sağlıyor.

Bu otel dışına eğer biraz daha Duomo’nun olduğu alanda yani şehrin tam kalbinde biraz daha lüks bir yer isterseniz de 4 yıldızlı Hotel Spadai‘ya göz atabilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Floransa özellikle turizm sezonlarında çok ama çok kalabalık oluyor. Bilet kuyruklarında zaman kaybetmemek adına Uffizi Galerisi giriş biletinizi ve Davut Heykeli’nin sergilendiği Akademi Galerisi giriş biletinizi seyahatiniz öncesinde almayı unutmayın.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa gezilecek yerler listesi gezginlere hem kenti hem de İtalya’yı en iyi biçimde yansıtıyor. Yazı boyunca 27 adet gezi noktası hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşacağız. Bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Floransa gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Bu arada listedeki maddelerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa'da gezilecek yerler Piazza della Signoria

Görüp görebileceğiniz en etkileyici meydanlardan biri Signoria Meydanı. Floransa’daki en büyük ikinci meydan olmasının yanı sıra siyasi ve tarihi öneme de sahip.

Signoria Meydanı’na geldiğinizde sanki bir açık hava müzesindeymiş gibi hissetmeniz çok doğal; burada kentin birçok tarihi eseri bulunuyor. Özellikle Neptün Çeşmesi, Medusa Başlı Perseus Heykeli, Michelangelo tarafından yapılan Davud heykelinin replikası, Cacus/Herkül heykelleri ile Sabina Kadınlarının Kaçırılması heykeli oldukça dikkat çekici.

Meydanda gözünüze çarpan Vecchio Sarayı ise Floransa’nın ikonik yapılarından biri. Kısacası Signoria Meydanı sanatsal ve kültürel zenginliklerini ziyaretçileriyle paylaşan büyülü bir yer. Barındırdığı her bir eserin ve yapının hikayesiyle kentin derinliklerine inmek isterseniz mutlaka bu meydana uğrayın.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın

Eğer şehrin bu en hareketli noktasında, meydana yakın bir noktada konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Hotel della Signoria adlı tesise göz atabilirsiniz.

2. Floransa Katedrali (Duomo)

Duomo Floransa'da nereler gezilir?

Floransa gezilecek yerler listesinde büyüklüğü, mimarisi ve Latin haçı şeklindeki planıyla yer alan Floransa Katedrali, şehrin ilgi çekici yapılarından biri.

Floransa gezginlerinin asla kaçırmaması gereken yerlerden biri olarak gördüğüm katedralin inşasına 1296 senesinde başlanmış ancak yapı 1412’de tamamlanabilmiş.

Şehrin göbeğindeki Duomo Meydanı’nda yer alan Floransa Katedrali’nde geç gotik stile ait detaylar öne çıksa da başka etkileyici mimari tarzlardan da izler var. Dış cephedeki renkli mermer kaplamalar katedrale güzel bir hareketlilik kazandırırken stiline de romanesk bir hava katmış. İç kısmı sorarsanız sade ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

Katedralin içinde Rönesans stilinin öncü örneklerinden biri ile karşılaşacaksınız. Özellikle birbirinden etkileyici freskler incelemeye değer. Ayrıca Roma dönemine ait bazı eserler de sergileniyor. Katedralin çan kulesine ve kubbesine de çıkabilirsiniz.

Girişte Zaman Kaybetmeyin

Floransa Katedrali şehrin en popüler gezi noktası bu yüzden girişinde genelde kubbe vb için uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Rehber eşliğinde öncelikli giriş paketi satın alarak kuyruğa girmeden katedrali keşfedebilirsiniz.

3. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio Floransa görülecek yerler

Çoğu kişinin “İtalya Rüyası” olarak dillendirdiği Floransa, Arno Nehri’nin çevresinde kurulmuş ve değişik açılardan bu nehrin güzelliği ile bütünleşmiş manzaralar sunuyor.

İşte bu nehrin üzerinde zarif kemerleri ve çok sayıda hediyelik eşya dükkanları ile Ponte Vecchio köprüsü uzanıyor. Köprünün ahenkle birleştiği ve üstünden de seyredilebilen Floransa manzarası kesinlikle görülmeye değer!

Floransa’nın simgeleri arasında bulunan ve 14. yüzyılda açılmış olan Ponte Vecchio Köprüsü, Nazilerin şehri harap etmelerinin ardından da yok olmamış. Zamana meydan okuyan köprünün en dikkat çekici yönlerinden biri ise üzerinde boylu boyunca hediyelik dükkanların, kuyumcuların bulunması.

Ponte Vecchio’yu gündüz gözüyle görürseniz bir de akşam saatlerindeki silüetine mutlaka bakmalısınız; her yönüyle estetik ve tarihi bir güzelliği olan köprünün ışıklandırmaları büyüleyici bir etkiye sahip.

4. Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi Floransa seyahati

Signoria Meydanı’na gelmişken gezebileceğiniz Uffizi Galerisi, Floransa’nın ikonik sanat merkezlerinden biri. Çoğu sanat aşığının Floransa’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında gösterdiği bir galeri burası.

Aslında sadece Floransa ve İtalya çapında değil, dünyada ün yapmış en prestijli galerilerden biri olan Uffizi Galerisi’nde ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor.

Aynı zamanda 14. ve 16. yüzyıllar arasında rönesans ile birlikte evrilip gelişen Floransa sanatına dair çok etkileyici eserler de galeriyi dünyanın en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri haline getirmiş.

Biletinizi Önceden Satın Alın!

Tıpkı diğer önemli gezi noktaları gibi Uffizi de şehrin en popüler noktalarından. Bu nedenle girişte zaman kaybetmemek adına Uffizi Galerisi giriş biletinizi önceden satın alarak daha planlı bir gezi programı oluşturabilirsiniz.

5. Piazzale Michelangelo

Floransa'da nereler gezilmeli?

Rönesans akımının doğduğu yer olan Floransa dünyanın en meşhur Rönesans sanatçılarının yaşadığı bir şehir. Ünlü ressam Michelangelo da Floransa sanatı ve tarihi ile bütünleşmiş etkileyici isimler arasında.

Sanatçının ismini alan Michelangelo Meydanı bana göre Floransa gezilecek yerler listesinde ilk sıralara yazmanız gereken bir yer. Floransa’nın sadece sanatı ve tarihi eserleri, kültürel dokusu değil, birbirinden büyüleyici şehir manzaraları da meşhur. Yalnızca gün batımını seyretmeye bile değer bu kentte.

360 derece panoramik şehir manzarasının ayaklarınızın altına serildiği Michelangelo Meydanı’na merkezden yürüyerek gidilebiliyor. Biraz merdiven çıkmaya ya da patika tırmanmaya ise kesinlikle değer. Hatta büyük ihtimalle şehir turunuzda burayı bir kez görmekle yetinmeyecekseniz.

Michelangelo Meydanı’nda tablo gibi fotoğraf kareleri yakalayabilir, manzarayı seyre dalarak Floransa’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım Konusuna Dikkat

Michelangelo Meydanı muhteşem bir manzara sunsa da konum olarak biraz zor bir yerde bulunuyor. Ponte Vecchio Köprüsü’nün olduğu noktadan yürüyerek yaklaşık 15-20 dakikada ulaşmak mümkün. Fakat özellikle çok sıcak yaz günleri bu yürüyüş eziyete dönüşebilir.

Yürüyüş dışında bölgeye dilerseniz hop on hop off otobüs turları ile ya da yakınlardaki duraklar üzerinden belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Ben son Floransa seyahatimde otelimizin olduğu yerden buraya direkt taksi ile gittim ve yolculuk yaklaşık 10 Euro civarında tuttu. Bu nedenle benim tavsiyem hem zamandan hem enerjiden tasarruf için taksiler tercih edilebilir.

Meydanda biraz zaman geçirdikten sonra yine bu alanda bekleyen taksilere binerek gezinize devam edebilirsiniz.

6. Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Floransa gezisi

Fransisken mezhebine ait dünyadaki en büyük kilise olarak da bilinen Santa Croce Bazilikası Floransa’da gezilecek yerler listesinin cazibeli yapılarından biri.

13. yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanmış olması bazilikaya kentin en eski ve tarihi binalarından biri unvanını vermiş.

Gezginlerin bu yapıya çok ilgi göstermelerinin birçok nedeni var ancak özellikle Michelangelo, Machiavelli, Dante gibi ünlü isimlerin burada bulunan mezarları ve çeşitli süslemeler kilisenin popüler olmasında büyük bir role sahip.

Gotik ve Rönesans mimarinin estetik detaylarını taşıyan Santa Croce Bazilikası’na 19. yüzyılda eklenen renkli mermerler, çan kulesi, heykeller ve freskler de büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

7. Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Palazzo Pitti Floransa'da gezilmesi gereken yerler

Floransa’nın en prestijli ikinci müzesi de dahil olmak üzere toplamda 5 adet müze ve Boboli Bahçeleri ile ünlenen Pitti Sarayı mutlaka gezi listenize dahil olmalı. Özellikle sanata ve müzelere meraklıysanız Floransa’da çok doyumlu vakit geçirmeniz için Pitti Sarayı ideal bir yer.

Sarayda Büyük Düklerin Hazinesi, Galleria Palatina, Kostüm ve Moda Müzesi, Modern Sanat Galerisi ve Porselen Müzesi ziyaretçileri sanata doyuruyor. Ayrıca genel düzeni ile hem göze hem ruha hitap eden Boboli Bahçeleri, sarayın en etkileyici bölümlerinden biri.

Rönesans sarayı olarak inşa edilen Pitti Sarayı’nda ünlü Medici ailesine ait zengin içerikli bir sanat koleksiyonu da var. Göz kamaştıran mücevher, tablo ve pahalı eşyaları ile dikkat çeken Pitti Sarayı, Arno Nehrinin hemen yanı başında yer alıyor.

Sıra Beklemeden Giriş

Dilerseniz Pitti Sarayı giriş biletinizi önceden satın alarak sezonda girişte oluşabilecek uzun bilet kuyrukları atlayabilirsiniz. Üstelik ilgili linkten bilet alırsanız 24 saat kalıncaya kadar ücretsiz iptal şansınız mevcut.

8. Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)

Akademi Galerisi Floransa gezilecek yerler

Rönesansın dünyaya ünü yayılmış çok popüler eserlerinden birini görmek ister misiniz?

Michelangelo’nun Davud heykelinin sergilendiği Akademi Galerisi, Floransa’da gezip dolaşabileceğiniz en güzel sanat merkezlerinden biri olarak listede yer alıyor.

1784’te kurulan Akademi Galerisi özellikle 18. yüzyılın sonlarına doğru oldukça geniş kapsamlı bir galeriye dönüşmüş. Galeri için resim toplanmasında Napolyon’un da büyük etkisi olduğu söylenir.

Michelangelo’nun Davud heykeliyle giriş yaptık ancak tabii ki bu galeride daha birçok ünlü Rönesans sanatçısının birbirinden ilginç heykel ve resimlerini görme şansınız var. Bartolini, Giambologna, Allori gibi sanatçılar eserleri sergilenen ünlü isimlerden yalnızca birkaçı.

Heykel ve resimlerle donatılmış iki katlı bir galeri olan Akademi Galerisi sanatseverler için büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Mahkumlar Salonu ise Michelangelo’nun bitmemiş eserlerine ait ve galerinin en etkileyici alanlarından biri olarak ilgi çekiyor. Ayrıca Floransa gotik resim stiline sahip eserlerin sergilendiği salonu da mutlaka dolaşmanızı tavsiye ediyorum.

Biletiniz hazır mı?

Davut Heykeli şüphesiz şehrin en önemli simgelerinden. Bu nedenle heykelin sergilendiği bu galeriye ilgi oldukça fazla. Floransa geziniz boyunca giriş kuyruklarında zaman kaybetmemek adına Michelangelo’nun Davut Heykeli: Zamanlı giriş biletinizi gezi öncesinde satın almayı düşünebilirsiniz.

9. Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Vecchio Sarayı Floransa gezilecek yerler

Floransa ve dünya tarihinde önem taşıyan Medici ailesi Pitti Sarayı’na taşındıktan sonra “Palazzo Vecchio”, yani eski saray olarak anılan Vecchio Sarayı şehrin en görülesi yerleri arasında.

Signoria Meydanı’nda hemen göze çarpan sarayın avlusu çok etkileyici; duvarlardaki ince işçiliği yansıtan süslemeler, grift oyma özellikli sütunlar, merkezindeki çeşme sarayın her köşesinin sanatla dolu olduğunun göstergesi.

Sarayın giriş kısmında göreceğiniz Michelangelo’nun Davud heykeli ise orijinal olmamasına rağmen çevreye ayrı bir hava katmış. Daha birçok sanatçının heykel ve eserlerini sarayda görmeniz mümkün.

Sarayın görkemli odaları, büyük, hatta gizli koridorları da ziyaretçilere tarih, sanat ve güçle bütünleşen heyecanlı bir tur sunuyor. Floransa’da görülmesi gereken yerler listenize bu özel sarayı da yazabilirsiniz.

10. Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli)

Boboli Bahçeleri Floransa'da gezip görülecek yerler

Pitti Sarayı’nı anlatırken Boboli Bahçeleri’ne de değinmiştim ama burası ayrı bir başlığı hak edecek kadar güzel ve etkili bir Floransa alanı.

Bahçe dizaynı olarak çığır açan Boboli Bahçeleri’nin Toskana büyük dükü Medici’nin eşi için hazırlandığı söylenir. Tarihi bir önem taşıyan park 18. yüzyılda halka açılmış ve İtalyan tarzı bir bahçe olarak çok sayıda Avrupa ülkesine de ilham vermiş.

Bahçe sakin ve doğayla baş başa kalabileceğiniz bir dünyaya kapı açıyor. Çok çeşitli türde ağaçlar, göz aldığınca uzanan yemyeşil çimler, rengarenk çiçek ve bitkilerle döşenmiş yürüyüş yolları… Aynı zamanda Boboli Bahçeleri heykeller, çeşmeler, yapay ve doğal mağaralar ile de ziyaretçilerini etkisi altına alıyor.

Pitti Sarayı’na gelirseniz Boboli Bahçeleri’ni de mutlaka gezmenizi öneririm. Aynı zamanda bahçeden görebileceğiniz en güzel Floransa manzaralarından birini seyre dalabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

11. Piazza del Duomo

Piazza del Duomo Floransa'da gezilecek yerler

Eski Roma yapıları, geç gotik stilde inşa edilmiş birbirinden ilginç binalar ve Floransa Katedrali ile ünlenen Duomo Meydanı şehrin en hareketli yeri.

Cazibeyi yükselten çok sayıda turistik unsurla kuşatılmış olan meydanda birçok kafe ve restoran da bulunuyor. Ayrıca meydan yerli halkın da buluşma noktalarından biri. Günün her saatinde renkli görüntüler sunan bir kalabalık meydana güçlü bir dinamizm katıyor.

Meydanın en çok öne çıkan yeri ise İtalyan rönesansının derinlerine inen, sergilediği eserlerle sanatseverlere unutamayacakları anlar vadeden Santa Maria del Fiore Katedrali (Floransa Katedrali). Floransa’da gezilecek yerler listenize bu canlı, tarih ve sanatla çevrelenmiş meydanı da dahil edebilirsiniz.

Şehrin tam kalbinde kalmak isteyenlere

Otelinizden dışarı adım attığınız anda Floransa’nın kalbinde olmak isteyenler Duomo bölgesinde yer alan otellerden bir tanesini tercih edebilir. 4 yıldızlı Hotel Spadai, meydana yalnızca 2 dakika yürüme mesafesinde, şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden biri.

12. Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

Campanile di Giotto Floransa gezilecek yerler

Duomo Meydanı’nın şatafatlı ve en popüler yapısı olan Floransa Katedrali’ne hem dahil olan hem de ondan bağımsız duran bir parçasına geldi sıra: Giotto’nun Çan Kulesi.

İsmini aldığı Giotto tarafından tasarlanan çan kulesi gotik mimarisi ile meydana estetik bir görünüm kazandıran unsurlar arasında yer alıyor. Çok renkli mermerlerle kaplanan yapıda merak uyandıran ve göze hitap eden çok sayıda süsleme de var. Geometrik desenler ise yapının mimarisi ile etkileyici bir uyum içinde.

Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu görkemli Floransa kulesinin 85 metrelik yüksekliği ise tahmin edebildiğiniz gibi gezginlerin de en çok sevdiği özelliklerden biri.

Kulenin tepesine çıkıp o yükseklikten Floransa’yı görmenin keyfi çoğu kişi için paha biçilmez. Hatta bu etkileyici panoramik şehir manzarası için 414 tane basamağı çıkmaya da fazlasıyla değer.

5 bölüme ayrılan ve kare bir zemin üzerinde duran Giotto’nun Çan Kulesi hem mimari güzelliği hem tepesindeki harika manzarasıyla Floransa’da görülmesi gereken sembolik yerlerden biri.

13. Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Battistero di San Giovanni Floransa gezilecek yerler

Floransa gezilecek yerler listesinde şehrin en eski ve dini yapılarından biri sayılan Aziz Giovanni Vaftizhanesi çok yönlü bir etkileyiciliğe sahip. Vaftizhane binasının tam olarak bilinmese de temelinin 4. yüzyıla dayandığı söyleniyor. Bununla birlikte vaftizhane olarak kullanılmaya başlanması 12. yüzyılda gerçekleşmiş.

Bazilika Floransa’nın bazı ünlü isimlerinin vaftiz törenine de şahit olmuş. Bu ünlü isimler arasında Medici ailesinin bazı üyeleri, Rönesans liderleri, sanatçılar, şairler bulunuyor. Çoğu Floransalı katolik de Aziz Giovanni Vaftizhanesi’nde vaftiz olmuş. Bu nedenle yapı Floransa açısından dini bir önem taşıyor.

Vaftizhanenin mimari etkileyiciliğini fark etmemek ise adeta imkansız. Sekizgen olarak dizayn edilen yapı kentte de sıkça görülen romanesk stilin estetik detayları ile göz kamaştırıyor. Renkli mermer kaplamalar, rölyefler ve mozaik süslemeler bazilikaya büyük bir çekicilik katmış ancak mimarisinde en öne çıkan unsur, bronz kapılar.

Ghiberti’nin tasarladığı dış cephedeki bronz kapıların mimarisi rölyef heykeller ile daha da güçleniyor. Kapının güzelliği ünlü Rönesans sanatçısı Michelangelo’nun da gözünden kaçmamış. Öyle ki kendisi vaftizhanenin bronz kapılarını tanımlamak için “Cennetin Kapıları” deyişini kullanmış.

Bu arada vaftizhanede bazı ünlü eserlerin bulunduğu Museo dell’Opera del Duomo’ya da mutlaka uğrayın. Aziz Giovanni Vaftizhanesi Floransa’da görülecek en güzel yapılardan biri; gezi rehberinize ekleyebilirsiniz.

14. Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella Bazilikası Floransa tatili

Floransa’da gezilecek yerler listesini oluştururken sanat ve mimarinin en güzel örneklerinden biri olan, zarif tasarımıyla dikkat çeken Santa Maria Novella Bazilikası’nı da gezginlere önermek istedim.

Şehirde ana tren istasyonunun hemen karşısında bulunan Santa Maria Novella Bazilikası Floransa’daki ilk büyük bazilika olma özelliğini taşıyor. Mezhep olaraksa Dominikan grupların kilisesidir.

14. yüzyılda inşası tamamlanan bazilikanın ismindeki “Novella”, yani “Yeni” terimi dikkatinizi çekmiş olabilir. “Novella” kelimesinin isimde yer alması bazilikanın Santa Maria del Vigne kilisesinin üzerine yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Bu kilisenin yıkıntılarından kalan bazı kalıntıları ise bazilikanın birtakım bölümlerinde görmeniz mümkün.

Rönesans, gotik ve romanesk stillerin izlerini taşıyan bazilikanın içi de dışı da hafızalara kazınacak bir etkileyiciliğe sahip. Özellikle bazilikadaki birbirinden ünlü sanatçıların çok sayıdaki freski ve yağlı boya tabloları kiliseye akın akın ziyaretçi çekmeye yetiyor. Manastırın eczanesi ise tarihi olma özelliği sayesinde en çok ilgi çeken bölümlerden biri.

Hem müze hem kilise olarak faaliyetlerini sürdüren Santa Maria Novella Bazilikası’nda çok sayıda eser ve detay bulunduğu için rehberli bir turla burayı gezmeniz iyi bir seçim olabilir.

15. Bargello Müzesi

Bargello Floransa gezi rehberi

Floransa gezilecek yerler arasında ön sıralarda gelen Bargello Müzesi şehrin sanatsal zenginliğini en iyi sunan merkezlerden biri. Yalnız genel itibarıyla daha alışılmış sanat müzelerinden bina olarak bir farkı var.

Burası eskiden hapishane ve kışla olarak kullanılmış. Değişik bir ambiyansa sahip olan Bargello Müzesi aynı zamanda halk sarayı olarak da isimlendiriliyor.

Vecchio Sarayı’nın mimarisine de ilham kaynağı olan Bargello’nun geçmişi 13. yüzyıla dayanıyor. 19. yüzyılın ortalarında ise ulusal bir müze olarak halka açılmış. Peki, Bargello sanat müzesine giderseniz neleri görebilirsiniz?

Sanat müzesindeki koleksiyonlar büyük bir çoğunlukla İtalyan gotik tarzındaki eserlerden meydana geliyor. Rönesans önderi Floransa’da bu akıma ait olan heykeller de dünyanın dört bir tarafından şehre gelen turistlerin en çok ilgilendikleri eserler arasında.

14-17. yüzyıl dönemlerinde yapılan çok sayıda Rönesans heykeli Bargello Müzesi’ne gelen sanatseverler için son derece cezbedici.

Müzedeki başyapıtlardan bazıları ise Michelangelo-Pitti Tondo, Brutus ve Bacchus, Donatello-David, Vincenzo Gemito-Pescatore’dir. Ayrıca seramik koleksiyonunu da gezmeyi unutmayın.

16. Mercato Centrale

Mercato Centrale Floransa'da gezilmesi gereken yerler

Yabancı bir şehre gidildiğinde turist gruplarının yoğun olarak görüldüğü yerlerden biri de kapalı pazar yerleri. Bu mekanlarda özellikle şehre özgü bazı ürünleri satın almanın yanı sıra yerel halkın bazı alışkanlıklarını ve kültürel davranışlarını izlemek de çoğu kişinin ilgisini çekiyor. Floransa gezilecek yerler listesinde böyle bir mekanı da görmek isterseniz sizin için önerim, Mercato Centrale.

19. yüzyıl sonlarına doğru kurulan Mercato Centrale, Floransa’nın önemli yerlerinden biri olan San Lorenzo’da bulunuyor. Giovanni Mengoni tarafından tasarlanan kapalı pazar cam, demir ve dökümlerden inşa edilmiş.

Mercato Centrale’de günlük taze yiyecekleri satın alabileceğiniz tezgahlar rengarenk sebze ve meyvelerle dolu. Pazarlara özgü taze bir koku eşliğinde tezgahları dolaşırken aynı zamanda peynir, organik ürün ve yağ çeşitleri, et-balık, ekmek gibi ürünleri de bulmanız mümkün.

2014 senesinden bu yana pazarın üst katı yiyecek alanı olarak ziyaretçilerini konuk ediyor. Toskana bölgesine özel ünlü spesiyaller, çok çeşitli menüler, küçük restoranlar, şarap ve tadım dükkanları ile hizmet sunan yemek katının orta bölümüne ise çok sayıda masa yerleştirilmiş.

Alışveriş yaparsanız sonrasında bir yemek molası veya güzel bir şarap içmek için bu kata doğru yol alabilirsiniz.

17. San Lorenzo Bazilikası & Medici Şapeli

San Lorenzo Bazilikası Floransa'da gezilecek yerler

Floransa’nın en eski kiliseleri arasına giren San Lorenzo Bazilikası’nın kökleri M.S. 300’lü yıllara dayanıyor. Bu dönemde kutsanıp 300 yılı aşkın bir süre boyunca Floransa’nın katedrali olarak faaliyet gösteren bazilika her yıl yoğun bir turist ilgisi ile karşılaşıyor.

Floransa’nın ünlü Medici ailesi tarafından satın alınan bazilika, yeniden yaptırılmış ve çeşitli restorasyon dönemlerinden sonra günümüze kadar ayakta kalmış.

İlk olarak 15. yüzyılda tasarımı mimar Filippo Brunelleschi’ye devredilen bazilikanın bazı maddi imkansızlıklar nedeniyle inşası durma noktasına gelmiş. Ünlü mimarın bazilikada tamamladığı tek bölümün Sagrestia Vecchia olduğu söylenir.

Bazilikanın ünlü rönesans sanatçısı Michelangelo ile de güçlü bir hikayesi var. Genel olarak kiliseden bazı özel heykel, röfle ve süsleme işleri aldıysa da çoğu projenin tamamlanamamış olması dikkat çekici. Michelangelo’nun San Lorenzo Bazilikası’nda yaptığı en önemli iş ise Medici Şapeli’ni tasarlamak.

Medici Şapeli’ni önemli kılan unsurların başında Medici ailesine ait bazı üyelerin mezarlarının burada bulunması gelir. Özellikle Lorenzo de’Medici ile Giuliano de’Medici’nin karşılıklı duran mezarları ilgi çekmektedir.

San Lorenzo Bazilikası’nın kütüphanesini de gezebilirsiniz ancak burası her zaman açık değil. Özellikle sergiler düzenlendiğinde kütüphaneyi ziyaret etmeniz mümkün.

18. San Miniato al Monte

San Miniato al Monte Floransa gezilecek yerler

Floransa’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında şehrin en güzel romanesk yapı örneklerinden biri olarak gösterilen, 11. yüzyıldan kalma San Miniato al Monte de var.

Mimarisinden başlamışken devam edelim; dıştan kilisenin görünümü son derece zarif, abartısız ama etkileyici. İsa ve Meryem tasvirli mozaikler bazilikanın girişindeki ruhani havayı pekiştirmiş. Kilisenin içine girdiğinizde ise özellikle freskler insanı manevi hislerle dolu bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Her biri incelemeye değer; kilise farklı alan ve detaylarıyla ziyaretçilerin merakını cezbedecek şekilde dizayn edilmiş.

San Miniato hakkında ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir özellik de bazilikada bulunan anıt mezarların birinin dünyaca ünlü Pinokyo masalının yazarı Carlo Lorenzini’ye ait olması. Hem onun hem de başka ünlü kişilerin anıt mezarları ziyarete açık.

San Miniato al Monte’nin Floransa’daki diğer kiliselerden bir farkı olup olmadığını sorarsanız bulunduğu yerin şehrin en yüksek tepesi olduğunu belirtebilirim. Kiliseye çıkmak için son aşamada merdivenleri kullanıyorsunuz. Dolayısıyla bu kiliseye giderseniz şehrin en yüksek noktasından enfes Floransa kareleri sizi bekliyor.

19. Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica Floransa'da gezilmesi gereken yerler

Türkçede “Cumhuriyet Meydanı” olarak isimlendirebileceğimiz Piazza della Repubblica Floransa’daki atlı karıncasıyla ünlü, en kalabalık ve biraz da lüks olarak nitelendirebilecek yerler arasında.

Piazza della Repubblica birçok turistik bölgeye çok yakın olmasıyla da gezmek için tercih edebileceğiniz bir yer. Özellikle yaz akşamlarının popüler yerlerinden olan meydanda bir şeyler atıştırmak, dinlenmek, yemek, içmek için çok çeşitli alternatifler önünüze diziliyor.

Buradaki restoran ve kafelerin şehrin geneli ile kıyaslandığında ortalamanın üstü lüks yerler olduğunu söylemek mümkün.

15. yüzyıldan 19. yüzyıl sonlarına kadar pazar olarak hizmet veren meydan, Floransa’nın gittikçe önem kazanması ile birlikte yeniden düzenlenerek kentte öne çıkan meydanlardan birine dönüştürülmüş.

Bar ve restoranların yanı sıra Cumhuriyet Meydanı’nda alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza ve dükkan da var. Sokak sanatçıları ve müzisyenleri ile tamamlanan Piazza della Repubblica’yı mutlaka görün derim.

Merkezi Konaklama İsteyenlere

Piazza della Repubblica şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer merkezi nokta. Meydanın hemen kenarında yer alan 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy, şehirde konaklama yapabileceğiniz en lüks otellerden bir tanesi.

20. Museo dell’Opera del Duomo

Museo dell Opera del Duomo Floransa gezilecek yerler

Floransa Katedrali’nin nadide bölümlerinden biri olan Museo dell’Opera del Duomo dünya çapında öneme sahip bir sanat koleksiyonu ile ünlü. 19. yüzyıl sonundan itibaren müze olarak değerli ve orijinal eserleri sanat tutkunları ile buluşturan Museo dell’Opera del Duomo, Floransa gezilecek yerler listesine alınmalı.

Müzenin Floransa hükümeti tarafından inşa ettirilme nedeni Floransa Katedrali için yaptırılan eserlerin burada korunması ve sergilenmesi. Aralarında Donatello ve Michelangelo’nun da bulunduğu birçok meşhur sanatçının katedral için yaptıkları eserler hala müzede durmaktadır.

Floransa’nın başlıca müzelerinden biri olarak değerlendirilen Museo dell’Opera del Duomo, 2013 senesinde ise talihsiz bir olayla gündeme geldi.

Müzenin büyük ilgi gören, Giovanni d’Ambrogio tarafından yapılan ve tarihi 14. yüzyıla dayanan Meryem Ana Heykeli’nin parmağı bir turist nedeniyle koptu ve şu anda söz konusu parmak heykelin bir parçası değil.

Kültürel ve sanatsal ögelerin zenginliği ile özellikle sanata değer verenlerin çok sevdiği Floransa’da gezilmesi gereken yerlerden biri bu müze. İlgi duyuyorsanız mutlaka gitmenizi öneririm.

21. Via de’ Tornabuoni

Via dei Tornabuoni Floransa hakkında bilgiler

Modanın kalbinin attığı ülkelerden biri olan İtalya’da alışveriş yapmadan dönmek istemeyen gezginleri çok mutlu edecek birçok yer var. Floransa’daki Via de’ Tornabuoni de alışveriş tutkunlarının gezip de unutamadığı merkezlerin başında geliyor.

Via de’ Tornabuoni Floransa’da moda dünyasına ev sahipliği yapan bir cadde. Lüks alışveriş mağazalarının, özel tasarım ürünlerin satışa sunulduğu butiklerin ve dünyaca ünlü markaların dizildiği cadde sadece alışveriş imkanlarıyla değil, tarihi binaları ile de görülmeye değer bir ambiyansa sahip.

Via de’ Tornabuoni’de dolaşırken gözünüze mutlaka çarpacak olan Strozzi Sarayı, caddenin ilginç yapıları arasında. Bu saray Medici ailesine rakip bir ailenin üyesi olan Filippo Strozzi tarafından inşa edilmiş. Saray günümüzde sergi merkezi olarak da sıkça ziyaret ediliyor.

Caddeyi gündüz de akşam da dolaşmak ayrı bir güzel ancak buradaki binaların ışıklandırmalarla ortaya çıkan romantik silüetini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

22. Galileo Müzesi (Museo Galileo)

Galileo Museum Floransa gezilecek yerler

Uffizi Galerisi’ni görmeye gidenler için kolay bir konumda bulunan Galileo Müzesi, Castellani Sarayı’ndadır.

Floransa Üniversitesi’nin 1972 senesinde kurduğu Galileo Müzesi, dünyanın güneş etrafında döndüğünü ispat eden ünlü İtalyan gökbilimci ve bilim adamının hayatına dair çok sayıda izle karşılaşacağınız bir merkez.

Galileo Müzesi’nde sergilenen çarpıcı ögelerden biri Galileo’nun kopmuş parmağı. Bir cam şişeye koyularak korumaya alınan parmak, müzenin ziyaretçilerine etkileyici anlar yaşatıyor. Galileo’nun bazı şahsi eşyaları da müzenin koleksiyonları arasında yer alıyor. Örneğin onun kullandığı teleskobu müzede görme şansına sahipsiniz.

Rönesans dönemine ait çok sayıda bilimsel ekipmanın bulunduğu müze Floransa’nın bilim ile ilişkisini de güçlü şekilde ortaya koymakta. En değerli alanlardan biri ise devasa bilim kütüphanesi. Kütüphanedeki eserler 14. yüzyıldan günümüze kadar olan döneme ait, astronomi hakkında binlerce kitap ve araştırma var burada.

Müzede aynı zamanda Antonio Santucci’nin ünlü küresi de çok ilgi topluyor. Floransa’da merak uyandıran bir bilim ve kültür turu atmak için Galileo Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.

23. Leonardo Interactive Museum

Leonardo Interactive Museum Floransa gezilecek yerler
Kaynak: tripadvisor

Rönesans döneminin önde gelen ressam ve bilim adamlarından olan Leonardo Da Vinci’ye ithafen tasarlanmış küçük interaktif bir müzeyi gezmek ister misiniz?

15. yüzyılda Floransa’nın en meşhur sanatçılarından biri olan Leonardo’nun icatları ahşap modellerle sunuma açılmış. Bence oldukça etkileyici ancak sunumun en güzel yönlerinden biri birçoğuna dokunup inceleyebiliyor olmanız. Özellikle çocuklarla gidilebilecek eğitici ve keşiflerle dolu bir dünya yaratılmış.

İşlevsel ve etkileşimli makine ve mekanizmalar ile oluşturulan Floransa’nın en eğlenceli müzelerinden biri burası. Ayrıca ünlü ressamın meşhur resimleri de müzede sergileniyor.

Unutmadan müze girişindeki Leonardo Da Vinci ve Floransa açısından oldukça donanımlı olan kitapçıda dolaşmayı da çok sevebilirsiniz.

24. Loggia del Mercato Nuovo

Loggia del Mercato Nuovo Floransa gezilecek yerler

Floransa gezilecek yerler arasında hem hediyelik eşyalar açısından çok alternatifli olan hem de tarihi bir öneme sahip bir alan var: Loggia del Mercato Nuovo.

Halk arasında Mercato Centrale ile isminin karışmaması için Loggia del Porcellino olarak da adlandırılan pazar yeri alışveriş yapmayı sevenler için ideal. 16. yüzyılda değerli eşya ve ipek ticareti yapmak için kurulan alan günümüzde de canlılığını hiç yitirmemiş; her zaman hediyelik eşya tezgahlarıyla dolu.

Büyük, rönesans stili kemerleriyle şehrin en karakteristik ve güzel mimarilerinden birine sahip olan Loggia del Mercato Nuovo güney tarafındaki ünlü Piglet Çeşmesi ile de sıkça anılır.

Hatta çeşmenin efsanesi de var; domuzun burnuna dokunmanın şans getireceğine inanılıyor. Domuzun ağzına madeni bir para koyduktan sonra su ile beraber onun düşmesini beklemelisiniz. Rivayete göre madeni para rahatça kayarsa dileğiniz gerçekleşir.

Piglet Çeşmesi, hikayesi ve görünümü ile Floransa’nın en turistik anıtlarından biri; yolunuz düşerse siz de bir dilek tutabilirsiniz.

25. Loggia dei Lanzi

Loggia dei Lanzi Floransa'da görülmesi gereken yerler

Floransa’nın her köşesinden rönesansla ilgili bir yapıta, binaya ya da özelliğe rastlamanız son derece olağan. Özellikle o döneme meraklıysanız Floransa’nın sizi büyülemesi işten bile değil.

Floransa’da gezilecek yerler listenize Rönesans heykelleriyle dolu bir açık hava heykel galerisini de ekleyebilirsiniz: Loggia dei Lanzi.

Kentin tarihi eser ve yapılarla dolu Signoria Meydanı’nda Uffizi Galerisi’nin duvarına bitişik olan Loggia dei Lanzi çevresinde meraklı insan kalabalıklarını sıkça görmek mümkün. Turistlerin akınına uğrayan heykel galerisinin geniş kemerleri, Rönesans-gotik stil mimarisi, uzaktan bile son derece cezbedici ve insanda yanına gitmek için bir merak uyandırıyor.

Heykel galerisindeki yapıtların büyük bir çoğunluğu Antik Çağ tanrılarını ve efsaneleri anlatıyor. Galerinin popülerlikte ilk sırayı alan heykeli ise Benvenuto Cellini imzası taşıyan meşhur Medusa Başlı Perseus Heykeli.

Diğer ilgi çekici heykellerden bazıları ise Ammanati’den Neptün, Marzocco Aslanı, Bandinelli’den Herkül ve Cacus, Giambologna’dan Sabina Kadınlarının Kaçırılması’dır.

26. Santo Spirito

Santo Spirito Floransa gezilecek yerler

Floransa’nın Oltrarno Mahallesi’nde yer alıp kendi adını taşıyan meydana bakan sembolik kiliselerinden birini de Floransa gezilecek yerler rehberinize dahil edebilirsiniz. Bu yapı aynı zamanda kentin ana kiliseler listesinde: Santo Spirito.

Santo Spirito’nun dış mimarisi şatafatlı değil, hatta oldukça sade ama zarif bir stilin etkileyiciliğini yansıtıyor. Özellikle kilisenin iç mimarisinin Rönesans tarzının özgün ve güçlü örneklerinden biri olarak değerlendirildiğini söyleyebilirim.

Floransa’nın popüler kiliseleri arasında yerini alan Santo Spirito’nun sekizgen kutsallık ve sütunlu girişi ise Simone del Pollaiuolo tarafından tasarlandı. Kilisenin sekizgen planı onu ilgi çekici sembolik yapılar arasında sokan unsurlar arasında.

İlk olarak kilisenin tasarımına 15. yüzyılda ünlü mimar Filippo Brunelleschi ile başlandıysa da sonradan inşa ve dizayn sürecinde Antonio Manetti, Salvi de Andrea ve Giovanni de Gaiole gibi mimarlar da rol almış.

Santo Spirito’da görülmeye değer çok sayıda eser sergileniyor. 40’a yakın sayıdaki yan şapelde tüm eserleri görebilirsiniz. Michelangelo’nun çarmıha gerilmiş İsa heykeli ise oldukça çarpıcı. Yüksek sunağın üzerinde duran bu haç kiliseyi görmeye gelenlerin en çok ilgilendiği yapıtlar arasında.

27. Gucci Müzesi

Gucci Museum Floransa'da görülmesi gereken yerler

İtalya, moda ve tarihi bir araya getiren Gucci Müzesi, Floransa gezilecek yerler listesindeki ikonik merkezler arasında bulunuyor. Gucci markasına ve aynı zamanda İtalyan giyim modasına ilgi duyan gezginlerin mutlaka uğramak istedikleri bu müze etkileyici bir dizayna sahip.

Gucci Müzesi 1921 yılında açılan markanın 90. yıl kutlamaları nedeniyle tasarlanmış. 1991 senesinden beri Floransa’nın merkezinde yer alan müze 14. yüzyıldan kalma Mercanzia Sarayı’nın görkemli atmosferinde moda aşıklarını ağırlıyor.

Mücevherler, kıyafetler, çantalar ve normalde başka Gucci mağazasında satılmayan çok sayıda eşya sergileniyor. Gucci markasının 1921 senesinden günümüze kadarki evrimine tanık olabileceğiniz gibi İtalyan moda anlayışının nasıl şekillendiğine dair de çok sayıda bilgi edinebilirsiniz.

Gucci Müzesi’nde güzel bir mekan olarak tasarlanan ve zengin bir menü ile ziyaretçilere hizmet veren bir de restoran var.

Bonus: Günübirlik Pisa, Siena, San Gimignano Gezileri

Günübirlik Pisa Gezisi
Pisa

Floransa seyahatinizde vaktiniz yeterliyse Toskana bölgesinde günübirlik turlarla gidip gezebileceğiniz başka şehirler de bulunuyor. Çoğu gezgin Floransa için bölgeye gelmişken bu kısa mesafeli ünlü turistik yerleri de gezmeyi planlıyor.

Peki, Floransa gezinizin bonusu olarak düşünebileceğiniz bu turlar ile hangi şehirleri ekstradan görme fırsatını yakalayabilirsiniz?

Floransa’dan Pisa, Siena ve San Gimignano şehirlerine fazla vaktinizi harcamadan kolaylıkla gidebilirsiniz. Tur firmaları tarafından düzenlenen gezilerin detaylarına geçmeden önce bahsedilen şehirler ile ilgili kısaca bilgi sunmak istiyorum.

Floransa’dan günübirlik yemekli Pisa, Siena, San Gimignano, Chianti turu sizlere tavsiye edebileceğim en popüler turlardan bir tanesi. Tur programına geçelim…

İlk olarak Pisa ile başlayalım. Sanırım birçoğunuz şehri ünlü sembolü eğik Pisa Kulesi ile duymuştur. Rönesansın derinlerine işlediği dokusuyla en güzel İtalya şehirlerinden biri olan Pisa’da Mucizeler Meydanı, çok sık ziyaret edilen merkezi bir yer. Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi ve Anıtsal Mezarlık da Pisa ile özdeşleşen simgeler arasında bulunuyor.

Turla günübirlik gezebileceğiniz bir başka Toskana şehri ise Floransa’nın güneybatı bölgesinde konumlanan bir İtalya Orta Çağ tepe kasabası, San Gimignano. Şehrin merkezini çevreleyen 13. yüzyıl surlarından Orta Çağ ev stillerine kadar tarih kokan bir kasaba burası. Arnavut kaldırımlı sokakları, ünlü meydanları ve kırsal manzaraları ile unutulmaz bir İtalya yolculuğu gezginleri bekliyor.

Floransa gezginlerinin görme şansı bulabileceği bir diğer İtalya şehri ise Siena. Burası da Orta Çağa ait çok sayıda iz taşıyan bir kent. Özellikle Siena’nın Orta Çağ tuğla evleri çok meşhur.

Şehrin tarihi merkezini bir rehberle gezmenin avantajlarını fazlasıyla hissedebileceğiniz Siena’da ünlü Piazza del Campo’dan geçecek, göz kamaştıran katedrali de dışarıdan görebileceksiniz.

Floransa’dan Pisa, Siena ve San Gimignano şehirlerine günübirlik gezi turuna çıkmak için Getyourguide firması ile iletişime geçmeniz yeterli. Bu firmanın düzenlediği turda yerel bir şaraphanede güzel bir öğlen yemeği yemenin keyfini çıkarabilir, üzüm bağları ve zeytinlikler arasından yolculuk yaparak büyüleyici anlar yaşayabilirsiniz.

Pisa ile başlayan gezi San Gimignano ile devam ederken Toskana’nın en meşhur şehirleri arasında son durak ise Siena. Siena’da özellikle geleneksel at yarışlarının yapıldığı yer gezginlerin ilgisini çekiyor.

9-13 saatlik tur seçenekleriniz bulunuyor. Önemli bir detay da yanınızda rahat ayakkabılarınızı getirmeniz. Floransa seyahatinize güzellikleri ile ünlü 3 İtalya şehrini daha eklemek için yukarıdaki link üzerinden kayıt olarak daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Floransa gezilecek yerler harita konumları
Floransa gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Floransa’nın birbirinden popüler ve cazibeli yerlerini dolaşırken her birinin konumlarına Google Maps üzerinden bakmak size büyük bir kolaylık sağlayacak.

Floransa gezginleri için faydalı olması amacıyla hazırladığım haritayı akıllı telefon ve tabletleriniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Floransa gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Floransa gezi rehberi konaklama
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Hotel Cosimo de’ Medici, Floransa’da konaklama için güzel bir seçenek.

İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa gezip dolaşılması çok keyif veren, birçok gezginin tekrar gelmek istediği bir şehir. Floransa’da gezilecek yerler listesinde de gördüğünüz gibi kentte tarih, sanat, kültür, keşif heyecanı, zarif ve masalsı mimari yapılar, harika bir doğa; kısacası ne ararsanız var.

Floransa’da dolaşmak istediğiniz yerleri belirledikten sonra özellikle buralara yakın yerlerde konaklamanız önemli. İyi bir konaklama seçimi ile vaktinizi daha fazla yeri gezmek için değerlendirmiş olursunuz.

Floransa’da nerede kalınır? yazımızda kentin konaklamak için en uygun yerleri ve otelleri hakkında çok faydalı bilgiler ayrıntılı olarak yer aldığından dolayı ben burada konaklama konusuna özet şeklinde değineceğim. Öncelikle Floransa’da kalabileceğiniz ideal bölgelerin hangileri olduğunu belirtelim:

 • Floransa’nın tarihi şehir merkezine yakın olan Duomo ve Signoria Meydanı
 • Kentin doğu tarafında kalan Santa Croce
 • Tren istasyonuna yakın Santa Maria Novella çevresi ve San Lorenzo
 • Arno Nehri’nin öteki tarafında kalan Oltrarno Bölgesi

Kalınacak bölgeler arasında benim tavsiyem Duomo ve Signoria meydanları ile Santa Maria Novella çevresi ve San Lorenzo. Bu bölgelerde konaklayarak şehrin çoğu turistik merkezine rahat bir şekilde gitmeniz mümkün.

Otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak, ben son Floransa seyahatimde tren istasyonunun hemen karşı sokağında yer alan 3 yıldızlı Hotel Cosimo de’ Medici adlı tesiste konakladım ve genel olarak memnun kaldım.

Şehrin merkezinde gezginler için önerebileceğim 4 yıldızlı Hotel Spadai ise kaliteli müşteri hizmeti ve konumu ile kalabileceğiniz bir diğer popüler tesis.

Eğer konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız yoksa ve şehir merkezinde güze bir yer arıyorsanız 5 yıldızlı otel olan Rocco Forte Hotel Savoy‘u tavsiye edebilirim.

Floransa’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Floransa gezi notları ulaşım araçları

Floransa küçük yüz ölçümüne karşılık gelişmiş bir ulaşım ağı sistemi ile yerli halka ve gezginlere iyi bir hizmet veriyor.

Floransa’daki çeşitli ulaşım seçenekleri arasında en cazip olanları yürümek ve bisiklet sürmek. Turistik noktaların da genellikle şehrin tarihi merkezinde toplanmış olması gezginler için büyük bir fırsat. Her yeri yürüyerek ve gerçekten gezdiğinizi hissederek keşfetme olanağınız var.

Floransa’da yürümek çoğu gezgin için zevkli olsa da aslında biraz da zorunlu çünkü özellikle merkez ve çevresindeki sokak ve caddeler araç trafiğine kapalı.

Toplu taşıma araçlarında öne çıkan 3 tramvay hattı ise şehrin ulaşım sisteminin işlemesine büyük bir katkı sunuyor. Kısa aralıklı seferlerle çalışan tramvaylar Floransa şehir içi ulaşımda yürümenin ardından en popüler ulaşım şekli.

Kentte belediye otobüslerinden de özellikle tarihi merkeze gelmek için yararlanabilirsiniz. Araç trafiğine kapalı olan alanlara giremediğinden otobüsler için özellikle Piazza San Marco ve Santa Maria Novella yakınlarındaki duraklar kullanılıyor.

Kentin tarihi merkezinde yoğun olmak üzere taksi kullanımı da Floransa’da yaygın. Konforlu ve hızlı bir ulaşım alternatifi olarak tercih edilebilir. Havaalanı ulaşımında da taksi oldukça popüler bir araç.

Floransa’da park yeri bulmak sorun; zaten özellikle merkezdeki birçok yer araç trafiğine kapalı. Bunun sonucunda bisiklet kullanımı ideal bir ulaşım alternatifi olarak karşımızda duruyor. Aslında araba yerine kentte bisiklet kiralamak daha iyi bir tercih olabilir.

Hop On-Hop Off tur otobüsleri de şehri pratik şekilde dolaşmak için çok uygun koşullara sahip. Farklı geçerlilik süreleri bulunan bir biletle listenizdeki çok sayıda turistik yeri zahmetsizce dolaşabilirsiniz. Santa Maria Novella Tren Garı ise turların başlangıç merkezi.

Floransa’nın şehir içi ulaşımı hakkında özet bilgiler geçtikten sonra son olarak havaalanından kent merkezine nasıl gidebileceğinizden de bahsetmek istiyorum. Floransa’daki havaalanının ismi Amerigo Vespucci Uluslararası Havalimanı ve kent merkezine oldukça yakın bir konumda. Merkeze göre sadece 4 kilometre kadar kuzeybatıda yer alıyor.

Floransa’da geçireceğiniz günlerin başlangıç noktası olan Amerigo Vespucci’den kent merkezine gitmek için havaalanı otobüslerini, tramvayı, taksiyi, otel servisi/özel transfer araçlarını ve araba kiralama yöntemini kullanabilirsiniz.

Floransa havaalanı ulaşım rehberimizde her bir ulaşım yöntemi hakkında faydalı ve ayrıntılı bilgiler sunulmuştur.

Floransa’da Ne Yemeli?

Floransa gezi rehberi yemek seçenekleri

Floransa’nın tadını çıkarırken lezzetli yemeklerini es geçmek olmaz. Floransa hem kendine özgü hem de genel olarak dünyaca ünlü İtalyan lezzetleriyle bu alanda da gezginlere bir şölen sunuyor.

Floransa’da iyi bir yemek bulmanız hiç zor değil; üstelik ağırlıklı olarak Akdeniz mutfağından etkilenen Floransa tatlarına da çoğunuzun pek yabancılık çekmeyeceğini düşünüyorum.

Floransa mutfağından bahsedildiğinde akla ilk olarak çeşit çeşit şarap ve peynirler, sebzeler, makarnalar, pizzalar ve deniz ürünleri gelse de kentin yemek menüsünde daha birçok alternatif var.

Floransa her yanıyla görülmeyi hak ediyor; buranın kültürüne dair daha fazla deneyim yaşamak için özellikle yöresel yemeklerine yönelmenizi öneririm.

Floransa’da ne yenir? yazımızda kentin en popüler geleneksel lezzetleri hakkında tanıtıcı bilgiler yer alıyor, daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz. Aşağıda ise Floransa’da çok popüler olan 16 yemeği listeledim:

 1. Bistecca alla Fiorentina
 2. Gelato
 3. Lampredotto
 4. Schiacciata Fiorentina
 5. Ribollita
 6. Panzanella
 7. Crostini di Fegatini (Fegato)
 8. Cantuccini ve Vin Santo
 9. Zuccotto
 10. Pappa al Pomodoro
 11. Crespelle alla Fiorentina
 12. Trippa alla Fiorentina
 13. Pici Pasta
 14. Zuppa di Fagioli
 15. Pappardelle al Cinghiale
 16. Crostini

Not: Bu arada eğer siz de dini hassasiyetten dolayı yurt dışında yeme içme konusunda biraz özenli davranıyorsanız üstte adı geçen yemeklerin içerisinde domuz eti ya da helal kesim olmayan et ürünlerinin yer alabileceğini unutmayın.

Floransa’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Floransa gezi notları alışveriş seçenekleri

İtalya’da alışveriş denildiğinde dünyanın birçok yerinde akla ilk Milano gelse de aslında Floransa’nın da Milano’dan pek aşağı kalır bir yanı yok. Zaten Milano hızlı bir yükselişe geçmeden önce de modanın merkezi burasıymış.

Sonuç olarak hem Floransa gezgini hem de alışverişe gönül verenlerdenseniz kentteki geniş seçenek yelpazesinden fazlasıyla memnun kalacağınızı umuyorum.

Floransa’da çok lüks alışveriş caddeleri ve dünyaca ünlü markalardan sokak pazarlarına, antikacılardan hediyelik eşya dükkanlarına kadar birçok yerde aradığınız çoğu şeyi bulabilmeniz mümkün. İtalya’nın modada öncü şehirlerinden biri olan Floransa’da aynı zamanda deri, gıda ve seramik ürünlerini de bolca göreceksiniz.

Floransa’da alışveriş için gidebileceğiniz başlıca yerlerden biri kentin tarihi merkez ve çevresi. Ayrıca kuyumcuların ve hediyelik eşya dükkanlarının dizildiği Vecchio Köprüsü de iyi bir alternatif.

Genellikle Floransa’da alışveriş caddeleri ve pazarlar tercih edildiği için AVM’lerin sayısı en azından Türkiye’deki kadar fazla değil, ama yine de bazı popüler alışveriş merkezi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Sanat, kültür ve tarihi ile meşhur olduğu kadar modadaki parlamasıyla da dikkatleri üzerinde toplayan Floransa’nın alışveriş caddelerine gelirsek Via de’ Tornabuoni öne çıkanlar arasında. Kentin en lüks alışveriş adresi burası.

Hazır giyim butikleri ile turistlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda hediye dükkanının bir araya geldiği güzel bir alışveriş caddesi de Via del Parione.

Çeşitliliği bol bir alışveriş caddesi mi arıyorsunuz? Sizin için Via dei Calzaiuoli’yi önerebilirim. Bu caddede hemen herkesin zevkine ve bütçesine göre alışveriş yapması mümkün. Çeşitlilik açısından bir başka alternatif ise Via del Corso. Buradaki butik ve mağazalar biraz daha küçük. Ayrıca cadde özgün ürünleri ile de tercih ediliyor.

Floransa gezilecek yerler listesinde de bahsettiğim iki pazar şehrin öne çıkan alışveriş merkezleri arasında. Bunlardan biri daha çok gıda ve yemek pazarı olarak faaliyet gösteren Mercato Centrale ve diğeri de hediyelik eşya tezgahları ile dolu olan Mercato Nuovo.

Floransa’da alışveriş yapabileceğiniz yerler bunlarla da sınırlı değil; şehrin çok zengin bir alışveriş kültürü var. Ben aralarına bazı ünlü AVM’leri de ekleyerek bahsettiğim yerleri aşağıda listeledim:

 • Vecchio Köprüsü
 • Via de’ Tornabuoni
 • Via del Parione
 • Via dei Calzaioli
 • Via del Corso
 • Mercato Centrale
 • Mercato Nuovo
 • The Mall
 • The Barberino Designer Outlet

Alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Floransa’dan ne alınır? ve Floransa’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Floransa’da Akşam Gezilecek Yerler

Floransa'da akşam gezilecek yerler

Floransa’da güneş battıktan sonra dolaşmanın apayrı bir zevki var. Rönesans ve sanat şehri olarak bilinen Floransa’yı akşam saatlerinde de rahatça gezebilirsiniz. Küçük yüz ölçümü ve trafiğe kapalı çok sayıda cadde ve sokağı ile şehir, gezginleri akşamları da zevkli bir keşfe davet ediyor.

Akşam yürüyüşüne çıkıp Floransa’nın tablo gibi sokak, meydan ve yapıları arasında zamanın nasıl geçtiğine şaşırmanız son derece mümkün. Ayrıca şehir manzarasını izleyebileceğiniz çok sayıda bar ve restoran da mevcut. Özellikle kaliteli ve lüks restoranlar tercihinizse akşamları da çok canlı olan Piazza della Repubblica’ya rotanızı çevirebilirsiniz.

Alışveriş yapmak için olmasa da sadece yürüyerek turladığınızda bile keyifli anlar vadeden ünlü Via de’ Tornabuoni, Floransa’daki akşam alternatiflerinizden biri. Tabii ki şehrin en canlı yerlerinden olan Duomo ve Signoria meydanlarını da unutmamak lazım. Buraları her zaman dinamik ve kalabalık olan noktalar.

Bir de gün batımı için Michelangelo Meydanı paha biçilmez güzelliklerle dolu. Mutlaka güneşin batışına bir de bu meydandan bakın.

Özetlersek Floransa’da akşamları gezebileceğiniz bazı popüler yerlerin mini listesi:

 • Duomo Meydanı
 • Signoria Meydanı
 • Via de’ Tornabuoni
 • Piazza della Repubblica

Yağmurlu/ Soğuk Havada Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa'da yağmurlu havada gezilecek kapalı mekanlar

Floransa geziniz esnasında olur da yağmurlu ve soğuk bir havaya denk gelirseniz hız kesmenize pek gerek yok. Floransa sanatsal ve kültürel zenginliklerle dolup taşan çok sayıda kilise, müze ve galeriye sahip.

Floransa’da olumsuz hava koşullarıyla karşılaşırsanız işte gidebileceğiniz ve kaliteli zaman geçirebileceğiniz bazı popüler yerlerin listesi:

 • Floransa Katedrali
 • Uffizi Galerisi
 • Santa Croce Bazilikası
 • Pitti Sarayı
 • Akademi Galerisi
 • Vecchio Sarayı
 • Bargello Müzesi
 • Gucci Müzesi
 • Galileo Müzesi

Özet Olarak Floransa’da Nereler Gezilir?

Floransa'da gezip görülmesi gereken yerler

Gezginlere kolaylık sağlamak amacıyla hazırladığım Floransa gezilecek yerler listesini tamamladık. Floransa çok yönlü bir zenginliğe sahip ve bu şehri doya doya dolaştığınızı hissedebilmeniz için aşağıdaki gibi bir liste oluşturmak büyük fayda sağlayacaktır:

 1. Floransa Katedrali
 2. Signoria Meydanı
 3. Uffizi Galerisi
 4. Ponte Vecchio
 5. Santa Croce Bazilikası
 6. Piazzale Michelangelo
 7. Akademi Galerisi
 8. Pitti Sarayı
 9. Boboli Bahçeleri
 10. Vecchio Sarayı

Peki, popüler Floransa gezilecek yerleri arasında sizin için favori olanlar var mı? Konu hakkındaki her türlü yorumunuzu ve eklemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Floransa gezi rehberi ve Floransa’da ne yapılır? konulu yazılarımız da gezginler için önemli bilgiler aktarıyor. Floransa seyahatiniz için yararlı olup fikir verebilecek bu bilgiler için ilgili içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Floransa gezilecek yerler blog

Floransa’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Floransa Katedrali, Signoria Meydanı, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Ponte Vecchio, Vecchio Sarayı, Piazzale Michelangelo, Akademi Galerisi ve Boboli Bahçeleri bulunuyor.

Floransa’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Floransa’da ücretsiz gezilecek yerler arasında Floransa Katedrali’nin çan ve kubbe dışındaki bölümleri, Ponte Vecchio, Michelangelo Meydanı, Duomo Meydanı, San Miniato al Monte, Piazza della Repubblica ve Mercato Centrale var.

Floransa’daki en ünlü müzeler hangileri?

Floransa’nın en ünlü müzeleri arasında Bargello Müzesi, Museo dell’Opera del Duomo, Galileo Müzesi, Leonardo Interactive Müzesi, Gucci Müzesi, Uffizi Galerisi ve Akademi Galerisi yer alıyor.

Floransa’da kaç gün kalmalı?

Floransa küçük bir şehir olduğu için bir günde bile yürüyerek çok sayıda turistik yer görmeniz mümkün. Yine de sanat ve kültürel açıdan çok zengin olan bu şehri daha tatmin edici biçimde gezebilmek için en az 3-4 gün ayırmanız gerekir.

Floransa’ya ne zaman gitmeli?

Floransa Akdeniz iklimine sahip olduğu için her mevsim gidilebilecek bir şehir ancak gezmek için en uygun dönemler haziran ve eylül aylarıdır. Genel olarak ilkbahar ve sonbahar ayları da turistler tarafından tercih edilir.

Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından Floransa merkezdeki otellere havaalanı otobüsü, taksi, tramvay, kiralık/transfer/otel aracı ile ulaşabilirsiniz.

Floransa’da nerede kalmalı?

Floransa’da kalmak için en ideal yerler Duomo ve Signoria meydanları ile Santa Maria Novella Çevresi ve San Lorenzo’dur.

“Floransa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)” üzerine 28 yorum

 1. Floransa da akşam üzeri, sadece Floransa katedralini görme imkanım olmuştu, bir de Duomo meydanında biraz vakit geçirebilmiştik. O yüzden içimde kalmıştı. Yazınızdan da anlıyorum ki çok şey kaçırmışım ve kesinlikle tekrar gezilmesi gerekiyor. Bu emeğe yorum yapma ihtiyacı hissettim. Çok teşekkürler, harika bir içerik

  Yanıtla
 2. Merhaba Sami bey yazınızı çok faydalı buldum sormak istediğim bir kaç şey olacak;
  29 kasım da gidiş dönüş Bologna üzerinden 5 gün olacak şekilde bilet aldık.
  İlk gün Bologna öğlen varış
  2.gün Floransa müzeler
  3. Gün Floransa -Pisa
  4. Gün Venedik
  5. Gün Bologna dönüş şeklinde düşündük .sizce 2 gün çok mu Floransa ya ve Pisa gezisi eklenmeli mi?(bir kaç arkadaşım Pisa nın zaman kaybı olduğunu söyledi)
  Bir de gezimiz rota açısından nasıl kendi içinde yer değiştirmeli miyiz? İlginize teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Eren Bey merhabalar, kontrol ettiğimde haritada sorun olmadığını görüyorum ama? Tarayıcınızdaki çerezleri temizleyerek ya da “gizli pencere” açarak sayfayı tekrar yüklemenizi öneririm. Sevgiler…

   Yanıtla
 3. Merhabalar ,
  Gerçekten harika bir yazı olmuş .Bizde belki uygun olmayabilir ama eşimle balayı için roma ve floransa gezisi yapmak istiyoruz. Fakat Venedik’i de çok merak ediyorum. 5gün gibi bir süremiz olacak .Romaya 3 gün ayırıp floransa ve venidik içinde 2 gün sizce yeterli olurmu. ?Ya da direk Roma ve Venedik mi yapılmalı .Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Duygu Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Normalde 5 gün 3 şehir için yetersiz bir süre, ama ben olsam Roma’da 2,5 gün geçirir, sonra akşama doğru Floransa’ya geçer orada 1 gün kalıp sonrasında da Venedik’te de 1 gün geçirirdim. Eğer Venedik’i merak ediyorsanız oralara kadar gitmişken 1 günlüğüne bile olsa ben geçerdim. Zaten merkezde otel fiyatları yüksek olduğu için 1 günlüğüne de olsa önemli yerleri görüp, kanallar arasında gondol turu atabilirsiniz. Balayı gibi dinlenme odaklı bir tatilde bu kadar koşturmak ne kadar mantıklı bilmem ama biz eşimle öyle yapmıştık 🙂

   Yanıtla
 4. Merhaba, sömestr tatilinde ailecek yapmayı planladığımız Roma-Floransa gezimiz için blogunuzdan oldukça faydalandım, elinize sağlık. Biz 5 gün roma 2 gün floransa şeklinde bir plan yaptık ve ulaşım ve konaklamalarımızı netleştirdik. Sorum şu ki, 2 gün Floransa’ ya çok mu ? Çünkü çocuk ve 65 yaş üstü de olduğu için grubumuzda, müzeler yorucu ve sıkıcı olabilir diye düşünüyorum, sizce Floransa’ nın 1 gününü Pisa’ ya mı gidip gelmeli, değer mi ? Çok teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Ayşe Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Roma için bence en az 3 gün ayrılmalı. Bu sürenin üzerindeki günler ise şehri daha hafif tempoda keşfetmek, biraz alışveriş yapmak, belki kafelerde oturup anın tadını çıkartmanızda faydalı olabilir. Müze gezmeyi çok tercih etmeyecek bile olsanız (benim gibi 🙂 ) Vatikan Müzeleri’ne mutlaka gidin, hatta biletlerini önceden satın alın. Roma gezilecek yerler başlıklı yazımda konu ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

   Floransa içinse 2 gün yeterli. Ben son gezimde 2 günün yarım gününü Pisa’ya ayırmıştım. Trenler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Pisa konusunda çok büyük beklentiniz olmasın ama Floransa’ya kadar gitmişken de gitmeye bence değer. Gitmezseniz de bence 2 günde sıkılmazsınız, Floransa ufak ama oldukça güzel bir şehir. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

   Yanıtla
 5. merhabalar, 5 günlük bir italya planımız var 3 gün roma , 2 floransa diye düşünmüstük ama cinque terreyi de görmek istiyoruz. floransayı 1 güne indirsek nasıl olur sizce

  Yanıtla
 6. Merhaba. Nisan’da italyada gideceğiz. 6 gun kalacağız. Milano’ya inip donusumuzu Roma’dan yapacağız. Bizim yerimizde olsanız nereye kaç gün ayrırdınız? Biz 1 gün Milano, 1 gün Venedik, 2 gün Floransa ve 2 gün Roma düşündük. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhabalar, bence programınız gayet güzel. Roma için 2 günden az olması sıkıntı olur. Floransa için bazı gezi noktalarını listeden çıkartırsanız yarım gün Pisa’ya gidip gelebilirsiniz. Çok gerekli mi? Bence değil ama tercih sizin. Eğer Milano’daki gününüzü iptal etme gibi bir durumunuz olursa da Venedik’te 2 gün geçirmeyi düşünebilirsiniz. İtalya’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

   Yanıtla
   • selamlar
    oldukça detaylı gezi yazılarınız için teşekkürler.
    13/19 mart arası eşimle birlikte roma için bilet aldım.programı şu şekilde yapmayı düşünüyorum bu konuda öneriniz var mı?
    ilk iki gün roma gezisi ve konaklama için yerleri aldım.üçüncü gün sabah floransa için hızlı tren ile gidip bir gece konakladıktan sonra dördüncü günün akşamı romaya geri dönüp beş ve altıncı günü romada gezip yedinci gün izmire dönüş.
    venediğe geçmek hiç aklıma gelmemişti.
    bir de birçok gezilecek yer var ve çoğu ücretli.bu konuda mutlaka buraya girmelisiniz dediğiniz öncelikli yerler varmıdır ona göre eleme yapayım her yere girmek ve gezmek hem zaman hem bütçe olarak uygun olmayabilir.
    teşekkürler.

    serkan

    Yanıtla
    • Serkan Bey merhabalar,

     İlginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Programınız gayet güzel. Yalnız ben olsam Roma’ya 4 tam gün ayırmak yerine belki en azından Venedik’e 1 – 1,5 gün ayırmak isterdim. Tabi ileride tekrar gelme şansınız varsa o zaman da değerlendirebilirsiniz. Çünkü Venedik için de normalde bu süre çok az ama ben genelde seyahatlerimde çok yer planlayıp hızlı bir tempo ile geziyorum. Bu nedenle Venedik konusunu siz bilirsiniz. Floransa’dan sonra belki zaman ayrılabilir. Hatta uçak bileti almadıysanız ve otelleriniz iptal edilebilir şeklinde ayarlandıysa Roma gidiş Venedik dönüş şeklinde de olabilir.

     Maalesef Avrupa’daki bir çok yerin, katedraller vb bile girişleri ücretli, hatta pahalı. Ama Roma’da en azından Kolezyum ve Roma Forumu’na gidin derim. Hatta Vatikan Müzeleri’ni de mutlaka görün derim. Bunlar dışındaki önemli yerlerin birçoğu ücretsiz zaten.

     Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

     Sami

     Yanıtla
     • Sami Bey selamlar
      Tavsiyeniz üzerine programı değiştirdim.1. gün öğlen Romaya varış, 2. gün romada gezdikten sonra, 3. günün sabahı floransaya geçiş, 4. günün sabahı venediğe geçiş 4-ve 5. günü venedikte geçirdikten sonra 5. günün akşamı romaya dönüş, 6. günü romada (vatikan ziyaretini de bugüne sıkıştırdım) geçirdikten sonra 7. gün öğlen izmire dönüş şeklinde yeniden oluşturdum belki biraz yorucu olabilir. tren biletlerini ve konaklamaları şimdiden aldım.
      teşekkürler.

      serkan

     • Serkan Bey merhabalar tekrardan,

      Bence programınız gayet güzel gözüküyor. Biraz tempolu bir gezi olacak ama bence Venedik’i de gördüğünüz için çok memnun olacaksınız. Umarım unutulmaz, keyifli bir tatil geçirirsiniz. Sevgilerimle

      Sami

  • Floransa için 2 gün çok. Floransayı sabah baslayıp aksama kadar gezmek mümkün.
   Ekstra zamanı Roma için kullanın.Nacizane tavsiyem

   Yanıtla
 7. merhaba
  25 29 kasım tarıhlerınde eşimle italyada bulunacağım.Venedik floransa roma planımız vardı fakat venedik’i pas geçip floransa roma yapma gibi bir düşüncemiz var.Çok büyük bir kayıp olurmu bizim için.Eşim hamile olduğu için 3 şehir için zorlamayalım diyoruz.Floransa da 2 gün Roma da 2 gün geçirip dönmeyi planlıyoruz.milano’dan venedik’e mutlaka uğramalımıyız yada ne kadar sürede kısa bir tur atarız sizce?
  en önemlisi floransada yada roma da railpass almalımıyız yoksa günlük 2 günlük kartları kullanmamız mı daha avantajlı olur.
  Alakanız için teşekkürler

  Yanıtla
  • Emre Bey merhaba,

   Venedik şimdiye kadar gezip gördüğüm yerler içerisinde en sıra dışı noktalardan bir tanesi. Hayatta en azından 1 kez görülmeli derim. Hatta mümkünse kanallara yakın bir otelde konaklayıp gece gündüz şehrin keyfine varılmalı. Lakin 4 gün 3 şehir için biraz koşuşturmacalı olabilir, özellikle eşinizin durumunu düşününce kararı siz vermelisiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda İtalya’ya ve Venedik’e tekrar gitme şansınız olursa erteleyin derim ama şansınız olmazsa 1 gün Venedik, 1 gün Floransa ve 2 gün de Roma yapılabilir. Şehirlerde çok fazla efor sarfetmeden yalnızca en önemli gezersiniz. Ben İtalya seyahatimde railpass yerine her tren biletini ayrı almıştım. Hızlı trenler olduğu için aldığım zaman pek fiyat farkı olmamıştı. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   Yanıtla
  • Merhaba bugun 3 kasim 2016 5 gundur roma ve floransayi geziyoruz ve gunde ortalama 22000 adim atmisiz oyle her yere de girip cikamadik bircok mekanin icini ayrintili gezmedik mesela ayrica google dikey cikislari saymiyor vatikan kulesinde*coupulo* da 300 ila 500 merdiven var ve muhakkak gidilmeli buralari yuruyerek gezebilirsiniz esinizin durumu goz onune alınırsa bence keyif alabilmeniz icin ertelemelisiniz.

   Yanıtla
 8. Sadece sizin yazdıklarınızı okuyarak 12 yaşındaki kızımla nisan ayı içinde roma floransa venedik planlıyorum heyecan zirvede ilk yurtdışı deneyimim olacak.ders çalışır gibi notlar alarak okuyorum.Kafam sonsuz karışık.Emeğinize sağlık sevgiler…

  Yanıtla
 9. Merhabalar
  Floransa yazınızı çok faydalı buldum. Çok yakın zamanda ziyaret etmeyi düşünüyorum. Birşeyi merak ettim . Turistler için satılan herhangi bir Müzekart Uygulaması var mıdır? Her görülmesi gereken yere giriş ücreti ödemekten daha ucuza mal olacağını düşünüyorum . Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Recep Bey merhabalar,

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Floransa’da bahsettiğiniz şekilde bir kart var; adı: Firenze Card. Kart ile ilgili detaylara şu linkten ulaşabilirsiniz. Kart 72 Euro. 72 saatte 72 müzeye giriş imkanı veriyor şeklinde tanıtımı var. Detayları linkteki resmi siteden inceleyebilirsiniz.

   Yanıtla
  • İlginiz için ben teşekkür ederim Elif Hanım. Floransa’nın açık hava müzesi şeklindeki sokaklarında gezerken keyifli vakit geçirmenizi dilerim 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın