Bologna gezilecek yerler

Emilia-Romagna bölgesinin başkenti Bologna, köklü tarihsel geçmişi ve kültürel miraslarıyla İtalya‘nın göz alıcı şehirleri arasında öne çıkıyor. Bünyesinde Ortaçağ‘ın tüm tarihsel izlerini barındıran şehir, modern yaşam olanakları ve sosyal alan hizmetleri sayesinde turistlere eğlence dolu vakitler yaşatıyor. Kırmızı tuğlalı evlerinden ve sol görüşlü toplumundan dolayı “Kızıl Şehir” olarak adlandırılan bölgede daha eğlenceli vakitler geçirmek için hazırladığım Bologna gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Bologna gezilecek yerler yazısında neler var?

Bologna Gezilecek Yerler Listesi

Revaklı mimari yapıtları, kendine has kültürel değerleri ve lezzet dolu yemekleriyle çekicilik kazanan Bologna, gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Floransa‘nın 82 km doğusunda konuşlanmış olan şehir, transit ve demir yollarına çapraz bir konumda bulunduğu için ulaşım konusunda da büyük bir avantaj sağlıyor.

Bologna’ya tatil veya gezi amaçlı geldiğinizde tren, otobüs ve taksi gibi çeşitli araç seçeneklerini değerlendirerek şehrin tüm turistik değerlerini görme imkanı yakalayabilirsiniz. Bu arada Bologna’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bologna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Maggiore Meydanı (Piazza Maggiore)

Bologna Maggiore Meydanı

13. yüzyılda dikdörtgen şeklinde çevrelenen Maggriore Meydanı, Bologna şehrinin en gözde bölümlerinden birisini oluşturuyor.

Şehrin turizm danışma bürosuna ev sahipliği yapan meydan, kültürel aktivite açısından da gelen ziyaretçilerini büyülüyor. Kahvenizi içerken veya yemeğinizi yerken derin sohbetler kurabileceğiniz bölgede sıklıkla düzenlenen konserlere ve film festivallerine katılabilirsiniz.

2. Asinelli ve Garisenda Kuleleri

Bologna gezilecek yerler Asinelli ve Garisenda Kuleleri

96 metre yüksekliğine sahip olan Asinelli ve Garisenda adındaki kuleler, hafif eğik yapıları sayesinde adeta Pisa Kulesi‘ni andırıyor.

12. yüzyılda Ortaçağ döneminin önde gelen zenginlerinden Asinelli Ailesi tarafınca inşa ettirilen kusursuz yapılara, 498 adet küçük ahşap merdiven aracılığıyla çıkılıyor.

Bologna gezilecek yerler listenizde Piazza di Porta Ravegnana yakınlarında bulunan muazzam kulelere yer vermenizi öneririm.

3. San Domenico Bazilikası

San Domenico Bazilikası Bologna gezilecek yerler

İtalya’nın en önemli kiliseleri içerisinde yer alan San Domenico Bazilikası (Basilica of San Domenico), Dominik düzenine ev sahipliği yapıyor.

1221 yılında Alfonso Lombardini, B.B. tarafından San Domenico adına kurulan ve İtalyan Gotik mimari anlayışını yansıtan yapıt, Siena bölgesinin kırmızı çatılarını daha hoş ve güzel bir şekilde izlemenizi destekliyor. Yapıtın içerisinde ayrıca Michelangelo‘nun erken dönem heykellerine de rastlanıyor.

4. San Petronio Bazilikası

San Petronio Bazilikası Bologna

Dünyanın en büyük kiliselerinden birisi olan San Petronio Bazilikası (Basilica di San Petronio), 132 metre uzunluğa ve 47 metre yüksekliğe sahip heybetli görüntüsü sayesinde gelen misafirlerin üzerinde etkileyici bir intiba bırakıyor.

Antonio di Vincenzo isimli mimarın 1390 yılında tasarladığı eser, içerisinde yer alan dünyaca ünlü güneş saatiyle de önem kazanıyor.

Şehrin Piazza Maggiore‘de semtine geldiğinizde tarihsel havasıyla insanı geçmişe götüren Petronio Kilisesi’sini ziyaret edebilirsiniz.

5. Neptün Çeşmesi

Bologna Neptün Çeşmesi

Bologna şehrinin göz alıcı yapıtlarının başında gelen Neptün Çeşmesi (Fountain of Neptune), günün her saati ziyaretçi akınına uğruyor.

1563 yılında Tommosa Lauret tarafınca tasarlanan mimari eser, Piazza Maggiore bölgesinin ve şehrin en önemli simgesine vurgu yapıyor.

Dönemin mannerizm mimari tarzına uygun olarak dizayn edilen çeşmenin en dikkat çeken yanını ise üzerinde duran Grek ve Roma asıllı tanrı Neptün’ün heykeli oluşturuyor.

6. Palazza Comunale (Palazza d’Accursio)

Palazza Comunale Bologna

Halk Sarayı” ismiyle de bilinen ve 15. yüzyıl mimarisine ait dokuları simgeleyen Palazza Comunale, Maggiore Meydanı’nın batı kısmında yer alıyor.

13. yüzyıldan günümüze değin “Belediye Binası” olarak kullanılmaya devam eden yapıtın duvarları, Madonna ve İsa Peygamber’e ait resimlerle göze çarpıyor.

Sarayın Sala Borsa olarak ayrılan kısmının ön cephesinde Bologna’lı Papa 13. Gregory’e ait bir heykel bulunuyor. Binanın iç kısmında yer alan ihtişamlı Kırmızı Salonu görmek ise ziyaretçilere ayrı bir keyif sunuyor.

7. Santa Stefano Kilisesi

Bologna Santa Stefano Kilisesi

5, 8 ve 12. yüzyıllarda inşa edilmiş olan Santa Stefono Kilisesi (Santa Stefeno Chuch), manastır ve avlularıyla adeta kompleks kilise topluluğunu andırıyor.

On iki köşeli olan estetik tasarımlı yapıt, İtalyan Gotik mimarisini temsil ediyor. Eğer zamanınız varsa kilisenin yer aldığı Via Santo Stefano semtindeki diğer önemli kiliseleri de görebilirsiniz.

8. Arkeoloji Müzesi

Bologna Arkeoloji Müzesi

Seçkin unsurlarıyla gerek çocukların gerekse yetişkinlerin beğenisini kazanan Arkeoloji Müzesi, 1881 yılından beri şehrin tarihi yapısını anlatan en güzel mimari yapıt olarak varlığını korumaya devam ediyor.

Etrüks, Mısır ve Roma dönemine ait koleksiyonların sergilendiği müzede, ayrıca anatomiden elektriğe denizcilikten savaşa kadar pek çok alanda eser görmek mümkün oluyor.

Via dell’Archiginnasio yolunun devamında karşınıza çıkacak olan müzeye uğrayarak tarihi anlar yaşama fırsatı elde edebilirsiniz.

9. Bologna Cathedral

Bologna Cathedral

Açık Hava Müzesi” olarak nitelendirilen şehrin bünyesinde yer alan San Pietro Katedrali (Cadhedrale di San Pietro), ilk bakışta hareketli süslemeleri ve devasa yapısı ile göz dolduruyor.

Dünyanın en büyük 6. katedrali olan yapıt, içerisinde barındırdığı güneşin hareketlerini izleme amacı taşıyan ve 67 metre uzunluğunda olan güneş saatiyle de oldukça dikkatleri çekiyor.

Bologna piskoposu ve azizi adına 1390 yılında inşa edilen katedralin alt kısmı mermer kaideli, üst kısmı geçmeli tuğla döşemeli bir tasarımla sizleri karşılıyor.

10. Sanctuary di Madonna di San Luca

Bologna gezilecek yerler Sanctuary di Madonna di San Luca

Ormanlık bir tepe üzerinde kurulu olan Sanctuary di Madonna di San Luca, tarihsel ve dinsel kalıntıları sayesinde her yıl turistler tarafından rağbet görüyor.

Giovanni Giacomo’nun Carlo Francesco isimli babasının yapıta dair düşündüğü tasarımlarını kullanarak 1723 yılında inşa ettirdiği mimari kilise, San Luca bölgesinin doğal güzelliği ve eşsiz seyir alanıyla cezbediciliğini artırıyor.

Yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz kiliseyi istediğiniz zaman gezebilir ve bölgede yer alan restoranlarda şehrin meşhur bolonez soslu makarnasını tadabilirsiniz.

11. Palazzo del Re Enzo

Bologna Palazzo del Re Enzo

Sergi dönemlerinde ziyarete açılan ve Bologna gezilecek yerler içerisinde bulunan Palazza del Re Enzo Sarayı, eşsiz mimari yapısıyla Piazza Maggiore bölgesine tarihsel bir hava katıyor.

1200’lü yıllarda Bologna Başbakanlığı binası olarak kullanılan yapıt, dinsel dokusunu gelen tüm ziyaretçilerine hissettiriyor. 1244-1246 yılları arasında inşa ettirilen saray, aynı zamanda Kutsal Roma İmparatoru 2. Frederick’in oğlu Enzo’nun 23 yıl boyunca tutsak edildiği yer olarak da ün kazanıyor.

12. Podesta Sarayı

Podesta Sarayı Bologna gezilecek yerler

İtalya’nın sivil mimari yapıları içerisinden estetik hatları ve özgün tasarımlarıyla sivrilmeyi başaran Podesta Sarayı (Palazzo del Podesta), San Petronio Bazilikası’nın karşısında duruyor.

13. yüzyılda kurulan sarayın Maggiore Meydanı’na bakan gotik stilindeki kısmı, 15. yüzyıldan beri Rönesans döneminin unsurlarını yansıtıyor.

Pişmiş toprak heykellerle zenginleştirilen ve yeniden dekore edilen sarayın muazzam duvar resimleri ise sanatseverleri hayrete düşürüyor.

13. Via Rizzoli

Bologna gezilecek yerler Via Rizzoli

Revaklı binaları ve sıcakkanlı insanlarıyla insanı kendine çeken Via Rizzoli, adeta şehrin kalbini attırıyor. Modern olanaklara sahip olan semtin bünyesinde kafe, banka, alışveriş merkezi ve market gibi çeşitli mekanlar faaliyet gösteriyor.

Bologna’ya gezi veya tatil amaçlı geldiğinizde Rizzoli Meydanı‘ndaki mağazalardan zevkinize ve ihtiyacınıza uygun alışverişler yapabilirsiniz.

14. Pinacoteca Nazionale di Bologna

Bologna National Gallery

14. yüzyıldan günümüze değin İtalyan sanatçılarının eserlerinin sergilendiği National Gallery (Pinacoteca Nazionale di Bologna), her yıl milyonlarca sanatseverin uğrak noktası oluyor.

İtalyan Barok sanatının kurucusu Carracci‘ye ait eserleri de bulabileceğiniz Ulusal Müze‘yi ziyaret saatlerini takip ederek haftanın herhangi bir gününde gezebilirsiniz.

15. Bologna Üniversitesi

Bologna gezilecek yerler Bologna Üniversitesi

Avrupa’nın ilk ve en eski üniversitelerinden olan Bologna Üniversitesi, günümüzde Erasmus öğrencileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 1088 yılında kurulan üniversite, tarihsel çekiciliği kadar akademik üstünlüğüyle de olumlu algısını güçlendiriyor.

Geçmişte Dante, Erasmus ve Kopernik gibi ünlü bilim adamlarına öğrenim veren üniversiteyi, Bologna gezilecek yerler arasına ekleyebilir, böylelikle şehrin eğitim kalitesi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bologna’da Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda adı geçen yerler bana göre Bologna gezilecek yerler listenize ilk eklemeniz gereken noktalardan. Bunlar dışında vakti olan gezginler şu yerlere de göz atabilirler:

  • Teatro Anatomico Archiginnasio di Bologna
  • Quadrilatero Market
  • Carpihgiani Dondurma Müzesi (Gelato Museum Carpigiani)
  • Mercato “La Piazzola di Bologna”
  • Parco della Montagnola Park of Montagnola
  • Piazza del Nettuno
  • Piazza Giuseppe Verdi
  • Piazza Santo Stefano ve The Lamborghini Museum
  • Fotoğraf severler ise Venedik Penceresi (La Piccola Venezia, Finestrella di Via Piella) adlı yere mutlaka göz atmalı.

Bologna’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Bologna gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Art Hotel Orologio ve Hotel Cavour, 4 yıldızlı Novotel Bologna Fiera ve Best Western Plus Tower Hotel Bologna tercih edebileceğiniz popüler tesislerden.

Eğer 5 yıldızlı daha lüks bir tesiste konaklamak isterseniz de Starhotels Excelsior güzel bir seçim olabilir.

Bologna'da nerede kalınır Novotel Bologna Fiera
4 yıldızlı Novotel Bologna Fiera, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Bologna gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Bologna’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bologna’da nerede kalınır?, genel bilgileri ise Bologna gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Tüm Bologna otellerini incelemek için tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın