Verona gezilecek yerler

İtalya‘nın Venota bölgesinde yer alan Verona; kültürel, mimari ve tarihi değerleri ile Avrupa’nın önemli turistik şehirleri arasında bulunuyor. Şehir; turistik cazibe noktaları, fuarları ve farklı organizasyonları sayesinde büyük bir ilgi görürken her yıl dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca seyahatsevere ev sahipliği yapıyor. Şehirde keyifli bir tura çıkmadan önce Verona gezilecek yerler ile ilgili bir listeden yararlanarak gezinizi daha kolay planlayabilirsiniz.

Verona gezilecek yerler yazısında neler var?

Verona Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi yapıları nedeni ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Verona, Klasik Roma döneminden kalan pek çok anıt eseri bünyesinde bulunduruyor. Tarihi ve mimari özelliklerinin yanısıra Shakespeare‘in efsanevi aşıkları Romeo ve Juliet‘in şehri olarak anıldığı için turistlerin ilgi odağı olan masalsı şehir, romantik atmosferi ile bir kez daha kendine hayran bıraktırıyor. Verona’nın gezilip görülmeye değer önemli turistik noktalarını Verona gezilecek yerler listemizde bulabilirsiniz.

Bu arada Verona’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Verona’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Erbe Meydanı

Verona gezilecek yerler Erbe Meydanı

Verona’nın en kalabalık ve popüler meydanlarından biri olan Erbe Meydanı (Piazza delle Erbe), etrafı her biri birer İtalyan mimarisi örneği olan binalar ile çevrili ve oldukça geniş bir alana sahip. Meydanın orta yerinde heykel ve küçük bir havuz bulunuyor. Restoranları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanlarını ve mağazaları bulabileceğiniz Piazza delle Erbe’de, sokak sanatçıları eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2. Duomo di Verona

Verona Katedrali

Romaneks mimari tarzında inşa edilen Duomo di Verona (Verona Katedrali), depremlerden dolayı aslına uygun olarak defalarca restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başaran bir Roma Katolik katedrali. Dini yapılara ve farklı inanç kültürlerine ilgi duyuyorsanız Verona Katedralini ziyaret edebilirsiniz.

3. Castelvecchio

Verona'da gezilecek yerler Castelvecchio

Ortaçağ döneminden kalma tarihi bir kale olan Castelvecchio, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Verona gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında bulunan kale, ayrıca Adige Nehri‘nin iki kıyısını birbirine bağlayan tarihi bir köprüyü de bünyesinde bulunduruyor. Verona’ya gelmişken hem kalenin içinde yer alan Castelvecchio müzesini gezebilir hem de ünlü köprüsünde şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

4. Arena di Verona

Verona gezilecek yerler Arena di Verona

Birinci yüzyılda inşa edilen Arena di Verona, en iyi şekilde korunarak günümüze kadar gelmesi sağlanmış. Piazza Bra‘da yer alan tarihi Roma tiyatrosu, günümüzde hala uluslararası alanda büyük ölçekli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Verona’yı ziyaret ettiğiniz dönemlerde Arena di Verona‘nın etkinlik takvimine göz atabilir ve varsa konser organizasyonlarına katılabilirsiniz.

5. Juliet’in Evi (Casa di Giulietta)

Verona Juliet'in Evi

Verona denilince ilk akla gelen ve şehrin sembollerinden biri olan Juliet’in Evi (Casa di Giulietta), her yıl milyonlarca gezgin tarafından ziyaret ediliyor. İngiliz edebiyatçısı Shakespeare‘in romantik eserinde yer alan ölümsüz kahraman Juliet‘ten esintiler bulabileceğiniz Casa di Giulietta’da çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Juliet’in Romeo‘yu beklediği küçük balkonda bol bol fotoğraf da çekilebilirsiniz.

6. Teatro Romano

Verona Teatro Romano

M.Ö 1. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Teatro Romano (Roman Theater), oldukça eski bir Roma tiyatrosu. Adige Nehri yanında uzanan ve birkaç defa restore edilen amfitiyatroyu Verona’ya gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

7. Piazza dei Signori

Verona Piazza dei Signori

Birbirinden güzel İtalyan mimarisine sahip anıtsal yapılar ile çevrili bir meydan olan Piazza dei Signori, Verona tarihi merkezinde yer alıyor. Meydanın ortasında Dante Alighier‘in bir heykelini görebilirsiniz. Gitar dinletilerini ve flamenko gösterilerini izleyebileceğiniz meydanda eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

8. Basilica of San Zeno

Verona görülecek yerler Basilica of San Zeno

Shakespeare’nin Romeo ve Juliet’inin evlendiği kilise olarak bilinen Basilica of San Zeno, bu açıdan ön plana çıkıyor. Küçük bir kilise olan Basilica of San Zeno’ya bir şans verebilirsiniz.

9. Torre dei Lamberti

Verona Torre dei Lamberti

1172 yılında inşa edilmeye başlanan ve çeşitli olaylar nedeni ile pek çok kez restore edilerek son halini alan Torre dei Lamberti (Lamberti Tower), 84 metre yüksekliğe ve iki farklı çan sesine sahip bir kule. Kule çanlarından biri; çalışma sürelerini, yangınları, saati bildirirken büyük olanı ise halkı silaha çağırmak ve şehir konseyini toplamak amacı ile kullanılıyormuş. Piazza Delle Erbe meydanını çevreleyen tarihi yapılardan biri olan Torre dei Lamberti’yi büyük meydana uğradığınızda görebilirsiniz.

10. Giardino Giusti

Verona görülecek yerler Giardino Giusti

İtalyan bahçelerinin en güzel örneklerinden biri olan Giardino Giusti (Palazzo Giusti), büyüleyici bir atmosfere sahip. 16. yüzyılda neoklasik mimariye sahip bir saray ile birlikte inşa edilen bahçe, farklı formlarda şekillendirilmiş bitkileri ile hayranlık uyandırıyor. Avrupa’daki en iyi Rönesans bahçelerinden biri olarak görülen bahçe, bitkilerden oluşan çit labirentlerini ve manzarayı seyredebileceğiniz terasları ile dikkat çekiyor. Verona geziniz esnasında Giardino Giusti’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

11. Via Mazzini

Via Mazzini Verona

Verona’nın iki önemli meydanlarından Piazza Bra ve Piazza Erbe‘yi birleştiren bir yol olan Via Mazzini, mağazaların, dükkanların ve kafelerin yer aldığı bir cadde. Turistlerin yoğun olarak bulunduğu Viaz Mazzin’de alışveriş yapabilir ve farklı atıştırmalıklar deneyebilirsiniz.

12. Piazza Bra

Verona gezilecek yerler Piazza Bra

Şehrin ve hatta İtalya’nın en büyük meydanı olarak kabul edilen Piazza Bra; pek çok kafe, restoran ve dünyaca bilinen ünlü binalar ile çevreleniyor. Verona Arena, Gran Guardia ve Palazzo Barbieri gibi tarihi yapılar Piazza Bra’nın etrafını çevreleyen tarihi yapılardan birkaç tanesi. Piazza Bra’da alışveriş yapabilir, kafe ve restoranlarda yemek yiyebilir ve etrafındaki yapıları ziyaret ederek zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz.

13. Porta Borsari

Verona Porta Borsari

Eski bir Roma kapısı olan Porta Borsari, M.S 1. yüzyılda yapıldığı kabul edilse de M.Ö 1. yüzyılda daha önceden var olan bir kapının üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Porta Borsari yakınlarından birbirinden güzel fotoğraf karelerine imza atabilirsiniz.

14. Sant Anastasia

Verona gezilecek yerler Sant Anastasia

Şehrin en eski bölümünde ve Ponte Pietra’nın yakınında Sant Anastasia, gotik mimarisi ile ön plana çıkıyor. Yapımı 1400 yılında tamamlanan kilise, Venedik’te bulunan Bassilica of Zanipolo ile benzerlik gösteriyor. Sant Anastasia kilisesini ziyaret ederek kilisedeki freskleri, işlemeleri, heykelcikleri ve duvar resimlerini daha yakından görme şansını elde edebilirsiniz.

15. Arche Scaligere

Arche Scaliger Verona

13. yüzyıldan 14. yüzyılın sonlarına kadar hüküm süren Scaliger ailesine ait bir anıt mezar grubu olan Arche Scaligere (Scaliger Tombs), gotik mimari tarzındaki görkemli yapısı ile dikkat çekiyor. Demir parmaklıklar ile çevrelenmiş mezarların gotik mimarinin en seçkin örneklerinden biri olduğu söyleniyor.

Verona’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Verona’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz şehrin tam merkezinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Europe adlı tesise göz atabilirsiniz. Verona’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Verona gezilecek yerler otel tavsiyesi
3 yıldızlı Hotel Europe, Verona’da konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Verona gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Konaklama konusunda tüm genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Verona’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.  Verona’da keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın