Paris

Paris, yalnızca Fransa’nın merkezini oluşturan bir mega şehir değil; aynı zamanda romantizmin dünya çapındaki başkenti. Geniş bulvarları, gotik mimari örneği etkileyici binaları, Sen Nehri, Eyfel Kulesi, Zafer Takı gibi eşsiz detayları nedeniyle yüzyıllardır farklı türlerdeki sanat eserlerine konu olan ünlü kent, tüm bu özelliklerinden dolayı her yıl 30 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret ediliyor ve böylece “dünyanın en turistik kenti” unvanını korumayı başarıyor.

Elbette Paris’i bu kadar değerli kılan ayrıntılar sadece mükemmel şehir planlamasından ve ekol niteliğindeki mimarisinden ibaret değil. Fransa’nın yönetim, finans, ekonomi, sağlık, eğitim dışında eğlence, alışveriş, sanat, kültür ve lezzet merkezi de olan başkent Paris, ülkenin her açıdan en rafine örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Paris’in şık restoran, kafe ve barlarında batı mutfağının temellerini oluşturan Fransız lezzetlerini tadabilir, dünyanın en iyi 10 müzesinden biri olan Louvre Müzesi’ni ziyaret edebilir, Disneyland’de doyasıya eğlenebilirsiniz. Turistik açıdan her beklentiye ve bütçeye hitap edebilecek çeşitliliğe sahip olan Paris, ziyaretçilerine sayısız konaklama alternatifi sunuyor.

Şehrin her yerine kolayca ulaşmanızı sağlayan metrosu sayesinde dilediğiniz bölgede konaklayabilir; size uygun seçeneği bulabilmek için Paris otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Paris'te nerede kalınır

Paris’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Neoklasik mimari binaları, çiftlerin çok sevdiği romantik ambiyansı ve ünlü Sen Nehri (La Seine) manzaraları ile dünyanın en turistik şehri olan Paris, hayatınızdaki en unutulmaz seyahatlerden birini sunuyor. Siz de yakın bir zamanda Fransa yolcusuysanız ve “Paris’te nerede kalınır?” diye düşünüyorsanız bu yazıyı detaylı bir rehber olarak yol arkadaşı edinebilirsiniz.

Paris gezi rehberi

Paris Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)

Paris gezi rehberi ile milyonlarca gezginin hayallerini süsleyen aşıklar şehri Paris’i köşe bucak tanıma imkanı bulacaksınız.

Rehber boyunca Paris seyahati planlayanlar için gerekli olan her şeye yer vermeye çalıştım. Konaklama, popüler yerler, yeme-içme, ulaşım, alışveriş, eğlence, şehri daha ekonomik ve verimli gezmenize yarayacak bazı tüyolar ve daha fazlası.

Paris gezilecek yerler listesi

Paris Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 35 Nokta)

Paris gezilecek yerler bakımından Dünyanın en turistik şehirlerinden bir tanesi. Peki Fransa’nın güzel başkenti Paris’te nereler gezilir? Dünya turizminin en önde gelen şehirlerinden olan Paris özellikle Türk gezginlerin de favori destinasyonları arasında yer alıyor. Birbirinden önemli ve değerli tarihi yapıları, dini mabetleri, müze ve sanat galerileri, alışveriş caddeleri ile Paris her yaştan gezginin gezip görmek isteyeceği yerler arasında.

Paris'te şehir içi ulaşım hakkında bilgiler

Paris Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Paris’te yapılacak şeyler çok olunca Paris nasıl gezilir sorusu da önemli hale geliyor. Ulaşım Paris‘te çözümlenmesi gereken konuların en önemlisi diyebilirim. Ama neyse ki kentte 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren gerçekleştirilen çalışmalarla ulaşım seçenekleri bir hayli artırılmış.

Paris'te nerede alışveriş yapılır?

Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır?

“Paris’te nerede alışveriş yapılır?” diye bir soru bile olmamalı bence. Zira Paris adeta alışveriş için yaratılmış. Gerek nefis Fransız lezzetleri, gerek ülkenin moda alanında dünyaya yayılmış ünü, gerekse turistik karakterinden ötürü oluşan hediyelik eşya sektörü…

Ressamlar Tepesi gezi notları

7 Soruda Paris Ressamlar Tepesi Montmartre

Paris‘in geleneksel atmosferini hala koruyan nadide bölgelerinden Montmartre, hatta daha da özele inersek Ressamlar Tepesi çok turistik olmasına rağmen özgün dokusunu kaybetmeyen yerlerden.

Versay Sarayı

8 Soruda Versay Sarayı Hakkında Bilgiler

Bir zamanların Fransız Hanedanlığı’nın nasıl bir zenginlik ve ihtişam içerisinde yaşadığının bugüne kadar ulaşmayı başarmış büyük kanıtı diyebilirim Versay Sarayı ve Bahçeleri için.

Notre Dame Katedrali

8 Soruda Notre Dame Katedrali

Tarihi Paris‘in tarihiyle beraber seyreden, ülkenin coğrafi ve ruhsal anlamda da merkezi sayılan Notre Dame Katedrali Paris’i ziyaret eden turistlerin de en popüler uğrak noktalarından. Paris gezilecek yerler yazısının da en önemli duraklarından biri.

Louvre Müzesi

8 Maddede Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler

Dünyanın en etkileyici yerlerinden ve müzelerinden biri olan, Paris gezilecek yerler listelerinin de zirvesine oynayan Louvre Müzesi 73 bin metrekare alan üzerinde (başka bir deyişle 10 futbol sahası kadar) yer alması ve hepsi ziyaretçilere gösterilmese de toplamda 350 binden fazla esere sahip olması sebebiyle “Dünyanın En Büyük Müzesi” olarak kayıtlara geçmiş.

Eyfel Kulesi

8 Soruda Eyfel Kulesi Hakkında bilgiler

Paris‘e giden hemen her turistin ilk durağı olan 130 yaşındaki Eyfel Kulesi şehrin yegane simge yapısı diyebilirim. Hatta sadece turistler değil, iş veya eş dost ziyareti sebebiyle de Paris’i ziyaret eden herkesin Paris gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Paris Havaalanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Paris Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Paris’e özellikle ilk defa seyahat edecekler için öncelikli olarak cevaplanması gereken soruların başında “Paris havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir” sorusu geliyor. Ben de bu durumdan yola çıkarak bir rehber hazırlamaya karar verdim.