Paris Havaalanı

Paris havaalanı konusunda zengin bir şehir. Avrupa’daki hava, kara ve demir yolu ağlarının önemli bir merkezi olan Paris’e ulaşımda en sık kullanılan ulaşım yollarından biri şüphesiz havayolu ile ulaşım. Eğer Paris gezinizi kendiniz ayarladıysanız, ulaşım sağlayacağınız havaalanı ile buradan şehir merkezine ulaşım konusunda az da olsa önceden araştırma yapıp bilgi sahibi olmanızda fayda var. Paris Havaalanı sayfası boyunca şehirdeki önemli havaalanları ve bu havaalanlarından şehir merkezine ulaşım alternatifleri konusundaki önemli bilgileri detaylı olarak bulabilirsiniz.

Paris Havaalanları

Avrupa’nın en turistik şehri Paris’te 2 adet ana havaalanı bir adet de ufak havaalanı bulunuyor. Şehrin en büyük havaalanı Charles de Gaulle Havalimanı ya da bilinen diğer adıyla Roissy’dir. Paris’in diğer önemli havaalanı ise biraz daha ufak olan Orly Havaalanı’dır. Merkeze daha uzak konumda yer alan Beauvais Havaalanı ise daha çok Avrupa içi ucuz uçuşların yapıldığı havaalanıdır; eğer Paris’e Avrupa üzerinden ucuz uçuşlar ile ulaşmayacaksanız bu havaalanı ile ilgili bilgiye çok da ihtiyacınız olmayacak.

Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

İstanbul üzerinden yapılan Paris uçuşları, Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından düzenli olarak yapılıyor. Air France ise düzenli seferi bulunan bir diğer havayolu firması. THY; hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen havalimanlarından Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na sefer düzenliyor. Pegaus ise; Sabiha Gökçen’den Paris Orly Havaalanı’na uçuş düzenliyor.

Paris havaalanları genel olarak; döviz büroları, kaliteli restoranlar, barlar, vergiden muaf ürünlerin satıldığı (duty free) mağazalara sahip. Havaalanlarında terminaller arasında ücretsiz otobüs hizmetleri var.

Paris Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer 

Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda her havaalanı ziyaretçilere birçok seçenekler sunuyor. Havaalanlarından dilerseniz toplu taşıma, özel otobüsler ya da taksiler ile merkeze ulaşabilirsiniz. Yalnız ulaşım alternatiflerinin birçoğu gece yarısına kadar, eğer Paris’e geç saatte inecekseniz gece otobüslerini de bilmekte yarar var. Ayrıca her havaalanında olduğu gibi uçuş yapacağınız terminal çok önemli; yanlış havaalanı ya da yanlış terminalde inmek uçağınızı kaçırmanıza neden olabilir. Her ne kadar terminaller arası ulaşım otobüsler ile sağlansa da dikkatli olmakta yarar var.

Paris Ulaşım Rehberi sayfasında bahsettiğimiz Paris Visite Card adındaki toplu taşıma indirim kartı havaalanı transferlerinde çok işinize yarayabilir. Bu kart ile havaalanlarına, Disneyland’a ve şehir içindeki istediğiniz yere gidebilirsiniz. Üstelik gün içinde sınırsız kullanabilirsiniz. Bu yüzden bu kartı havaalanına indiğiniz anda satın alır ve kullanmaya başlarsanız ulaşım konusunda kar etmiş olursunuz. Bu kart ve RER trenleri hakkında detaylar Paris Ulaşım Rehberi sayfasında.)

Charles de Gaulle Havalimanı Ulaşım

Paris’in 30 km kuzeydoğusunda yer alan Charles de Gaulle Havalimanı (CDG, bilinen diğer adıyla Rossy), birçok uluslar arası uçuşun merkezi. THY uçuşlarını bu havalimanına yapıyor. Havalimanında 3 adet terminal var. Terminal 1’de uluslararası uçuşlar yapılırken Terminal 2 genellikle Air France uçuşları için kullanılıyor. Terminal 3 (eski adıyla T9) ise daha çok ucuz (charter) uçuşlara ayrılmış durumda. Ücretsiz CDGVAL tren servisi bu 3 terminali birbirine bağlar. Charles de Gaulle Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda birçok alternatif var.

Paris havaalanı
Paris Charles de Gaulle Havaalanı

RER: Havaalanı şehir merkezi arası ulaşımda en sık kullanılan araçlardan biri RER Trenleri. Hat B üzerinden sefer yapan RER trenleri her 5 ile 15 dakika arasında sefer düzenler. Havaalanında RER durağı Terminal 3’te yer alır. Eğer siz Terminal 1 ya da 2’de iseniz CDGVAL adındaki shuttle trenleri ile terminaller arası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. RER trenlerinin duraklarını RER haritasında görebilirsiniz. Bilet fiyatı 9,75€ olan trenler yaklaşık 40 dakikalık yolculuk ile şehrin merkez tren istasyonu Gare du Nord’a ulaşır. Buradan metro kullanarak otelinize rahatça ulaşabilirsiniz. (www.ratp.fr)

Air France Otobüsleri: Otobüsler hem Terminal 1 hem de Terminal 2’den Paris şehir merkezine sefer düzenler. Terminal 1’den her 12 dakikada bir kalkan otobüsler yaklaşık 40 dakikalık yolculuk ilse Porte Maillot ve Charles de Gaulle – Etoile’ye ulaşır. Bilet fiyatı 15€. Terminal 2’den her 30 dakikada bir kalkan otobüsler ise yaklaşık 50 dakikalık yolculuk ilse Gare de Lyon ve Montparnasse istasyonlarına ulaşır. Bilet fiyatı ise 16,5€’dur. (www.lescarairfrance.com)

Roissybus: Her 15-20 dakikada bir kalkan otobüsler Opera’ya gider. Yolculuğun yaklaşık 50 dakika sürdüğü seferlerin bilet fiyatı ise 8,5€’dur.

Taksi: Eğer yolculuğu 3-4 kişilik küçük bir grup ile yapıyorsanız ya da toplu taşıma ile uğraşmak istemezseniz Paris şehir merkezine ortalama 40€-50€’ye taksi ile ulaşabilirsiniz. Genellikle büyük bagajlar için parça başı 1€ gibi bir fiyat taksimetreye eklenir. Merkeze yolculuk gidilecek yere ve trafiğe bağlı olarak yaklaşık 30-45 dakika sürer. Havaalanında zaman zaman uzun taksi kuyrukları olabiliyor.

Paris havaalanı transfer
Charles de Gaulle Havalimanı RER İstasyonu

Orly Havaalanı Ulaşım

Orly, şehirdeki bir diğer havaalanı. Eğer Paris’e Pegasus Havayolları ya da Avrupa üzerinden ucuz uçuş seferi düzenleyen havayolları ile ulaşacaksanız muhtemelen Orly Havaalanı’nı kullanacaksınızdır. Paris’in 18 km güneyinde yer alan havalimanında Orly Sud (Güney) ve Orly Ouest (Batı) adıyla iki adet terminal yer alıyor. Güney terminali daha çok uluslararası uçuşlar için kullanılırken batı terminali iç hat seferleri için kullanılıyor. Bu havaalanından da şehir merkezine ulaşımda birçok alternatif mevcut.

Orlybus: Her 15-20 dakikada bir seferi olan otobüsler ile Denfert – Rochereau RER/metro istasyonuna yaklaşık 30 dakikalık yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı 7,50 €. (www.ratp.fr)

Air France Otobüsleri: Şehir merkezine yaklaşık 30-40 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz otobüsler merkezde Gare Montparnasse, Invalides ve Charles de Gaulle Etoile’de (aerogare’larda) durur. Bilet fiyatı 11€. (www.lescarairfrance.com)

ORLYVAL Treni: Şehrin RER B hattı ile bağlantılı olan tren Antony istasyonu ile havaalanı arasında çalışır. Bu istasyondan 4-8 dakikada kalkan RER trenleri ile 35 dakikada Chalet – Les Halles’e veya diğer duraklara ulaşabilirsiniz.

Taksi: Orly Havaalanından şehir merkezine dilerseniz taksi ile de ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 30-45 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Taksiler ortalama 25€-40€ civarı tutar.

Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım
Orly Havaalanı seferi yapan Orlybus

Beauvais Havaalanı Ulaşım

Paris’in en ufak havaalanı olan Beauvais şehrin 70 km uzağında yer alır. Bu havaalanını daha çok Avrupa içinde ucuz uçuş seferleri düzenleyen yabancı havayolları kullanır. Havaalanı sevisi Porte Maillot metro istasyonuna ulaşım sağlıyor. En yakın tren istasyonu Beauvais’e taksiyle 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Buradan Paris merkezindeki Gare du Nord’a yaklaşık 75 dakikada ulaşabilirsiniz. Eğer Beauvais Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile gidecekseniz yolculuğun 1-1,5 saat arası süreceğini ve 100-130€ ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın