Paris Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Paris’e özellikle ilk defa seyahat edecekler için öncelikli olarak cevaplanması gereken soruların başında “Paris havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir” sorusu geliyor. Ben de bu durumdan yola çıkarak bir rehber hazırlamaya karar verdim.

Her ne kadar kentin bir numaralı havalimanı konumundaki Charles de Gaulle‘den ulaşım seçeneklerine ağırlık versem de Paris‘in en fazla yolcu ağırlayan ikinci havalimanı Orly hakkında bilgi vermeyi de unutmadım.

Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Paris Charles de Gaulle Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

Ülkemizden direkt uçak seferi düzenleyen firmalar, varış noktası olarak genelde kent merkezinin 25 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer alan Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nı kullanıyor.

Yıl içerisinde ağırladığı 65 milyondan fazla yolcuyla Fransa‘nın en büyük, dünyanınsa 7. en işlek havalimanı konumundaki tesisten kentin merkezi bölgelerine çok sayıda ulaşım seçeneği bulunuyor.

3 terminalin bulunduğu havaalanında, terminaller arasında ulaşım ücretsiz CDGVAL trenleri ile sağlanıyor. Gelelim Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz seçeneklere;

1. RER

Paris şehir merkezi havaalanı arası ulaşım

RER B Treni, Charles de Gaulle’den Paris kent merkezine ulaşım için gezginlerin sıkça kullandıkları araçların başında geliyor.

Havalimanına gelen yolcuların şehrin merkezindeki ana tren istasyonu Gare du Nord başta olmak üzere Châtelet-Les Halles, Saint-Michel Notre-Dame, Luxembourg, Port-Royal, Denfert-Rochereau ve Cité Universitaire’e ulaşımını sağlayan trenler, her 7-8 dakikada bir kent merkezine doğru hareket ediyor.

Yalnız RER sadece 2 ve 3 numaralı terminallerdeki istasyonlarından hareket ediyor. Bu nedenle kente seyahat etmek için Türk Hava Yolları‘nı tercih edip 1 no’lu terminalde indiyseniz, RER B’yi kullanmak için önce ücretsiz CDGVAL servis trenine binerek 3. terminale gitmeniz gerekiyor. Bunun için terminal içindeki yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli.

Havaalanından Gare du Nord tren istasyonu 30 dakika sürerken diğer noktalar biraz daha uzun sürüyor. Bu ulaşım seçeneği için yetişkin bilet ücreti 11,40 Euro.

Biletlerinizi ister yeşil veya mavi renkli otomatlardan isterseniz de istasyonlarda bulunan gişelerden satın alabilirsiniz. Biletinizi gitmeden önce internet üzerinden satın almak isterseniz şu bağlantıya tıklayarak, sol üst köşedeki kutucukta işlem yapabilirsiniz.

Bu arada Paris’te toplu taşıma kullanırken biletinizi hiçbir zaman atmayın, turnike çıkışlarında da lazım olacak.

2. Shuttle

Paris Havaalanı ulaşımı

Shuttle, Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Charles de Gaulle bölümünde sizlere yararlanmanızı önereceğim ilk kişiye özel ulaşım şekli.

İnternette eğer “Paris Airport Shuttle” tarzı bir arama yaparsanız karşınıza onlarca seçenek çıktığını görebilirsiniz. Ben bu firmalardan birini tecrübe etmediğim için direkt firma ismi ile öneri vermek istemiyorum. Ama isim vermek istediğim bir firma mevcut.

Paris’te shuttle hizmeti için tercih edebileceğiniz firmalar arasında sahibinden tüm çalışanlarına kadar hepsi Türk olan Paris Dolmuşu var.

Firmanın sunduğu havaalanı shuttle hizmet ücreti, kuzey Paris için 2 kişiye kadar 60 Euro, 4 kişiye kadar ise 70 Euro, 8 kişiye kadar 90 Euro olarak belirtilmiş. Fiyatlar belki diğer shuttle firmalarına göre bir tık daha yukarıda ama Türkçe konuşan şoförler eşliğinde otelinize gitmek isterseniz Paris Dolmuşu tercih edilebilir.

3. RoissyBus

Paris Havaalanı transfer

Yukarıda belirtmiş olduğum özel servis hizmetlerine ek olarak kent merkezine ulaşım ihtiyacınızı, Paris Belediyesi’ne bağlı RATP tarafından sağlanan RoissyBus hizmetini kullanarak da giderebilirsiniz.

Adını havalimanının kurulu olduğu bölgeden alan RoissyBus, her durakta durmadığı için belediye otobüslerine göre çok daha kısa sürede kent merkezine gitmenize olanak veriyor.

Opera’ya doğrudan ulaşım sağlayan otobüse havalimanının her terminalinden rahatça ulaşılabiliyor. Yeni araçlara denk gelirseniz, kablosuz internet bağlantısı hizmetinden ücretsiz yararlanabileceğiniz RoissyBus Charles de Gaulle’den kent merkezine 05.15-00.30 saatleri arasında, ters yönde ise 06.00’dan 00.30’a kadar ulaşım sağlıyor.

Sefer sıklığı her iki yönde de 15-20 dakikada bir olarak ayarlanmış. RoissyBus’ın ortalama 60 dakika süren tek yön yolculuğu için belirlenen ücret ise 13,70 Euro.

Roissybus otobüsleri Charles de Gaulle Havalimanı’nın 1- 3 – 2AC – 2D ve 2EF terminallerinden hareket ediyor. Biletlerinizi online satın almak isterseniz yazının RER Trenleri kısmında verdiğim linki kullanabilirsiniz.

4. Özel Transferler

Paris Havaalanı transfer araçları

Eğer seçtiğiniz konaklama tesisinde veriliyorsa, Charles de Gaulle’den kentin merkezine gitmek için Otel Servisi seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Otelin böyle bir hizmetinin olup olmadığını öğrenmek için rezervasyon sırasında benim de sıkça tercih ettiğim Booking.com‘un tesisler hakkında hazırlamış olduğu detaylı rehber sayfalara göz atabilirsiniz.

Bunun dışında eğer rahat ve keyifli bir Paris tatili planlıyorsanız, belki bütçenizden transfere de bir parça ayırıp rahat bir seyahatin keyfine varabilirsiniz. Hatta çocuklarla seyahat ediyorsanız veya masrafı paylaşabilecek 3-4 kişilik bir grupsanız bu tarz transferler çok pahalı kalmayabilir bile.

Transfer rezervasyonunuzu internetteki en popüler acentalardan biri olan Getyourguide üzerinden yapabilirsiniz. Ben de zaman zaman güvenilir bir seçenek olduğu için burayı tercih ediyorum. Popüler bir özel transfer seçeneği ise:

Charles de Gaulle Havaalanı Özel Transfer:

Paris merkezindeki oteliniz ile Charles de Gaulle Havaalanı arasında kapıdan kapıya bir özel transferin tadını çıkarmak isterseniz 4 kişilik grup başına en fazla 81 Euro’dan başlayan fiyatların mevcut olduğu bu transfer paketine göz atabilirsiniz.

Transfer paketinde yolculuk süresi 1 saat olarak belirtiliyor. Hızlı onay ile seyahatten 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal hakkının bulunduğu paketi incelemek ya da rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

5. Taksi

Paris havaalanına nasıl gidilir? Taksi fiyatları, tavsiyeler

Havalimanından kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en rahat yol, taksileri kullanmaktan geçiyor. Standart taksilere maksimum 3 kişi alınıyor ve bagaj için ekstra ücret talep ediliyor.

Havalimanından kentin iki yakasına sabit fiyat ödeyerek seyahat edebilirsiniz. Ekstralar hariç, Sen Nehri’nin sağında kalan kısma 53 Euro, sol yakasına ise 58 Euro paket fiyatlar belirlenmiş.

Charles de Gaulle Havaalanı resmi taksilerine binebileceğiniz noktalar ise:

 • Terminal 1’de: 24 no’lu çıkış,
 • Terminal 2A’da; 6 no’lu çıkış,
 • Terminal 2C’de 14 no’lu çıkış,
 • Terminal 2D’de 7 no’lu çıkış,
 • Terminal 2E’de 10 no’lu çıkış,
 • Terminal 2F’de 11 no’lu çıkış,
 • Terminal 2G’de “Blue-Mavi” çıkış
 • Terminal 3’de herhangi bir çıkış.

6. Belediye Otobüsü

Paris havaalanına nasıl gidilir?

Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Charles de Gaulle bölümünde sizlere anlatacağım son ve en ekonomik ulaşım araçları, belediye otobüsleri.

350 ve 351 numaralı otobüsler 06.00’dan 22.30’a kadar hizmet veriyor. Terminal 1 ve 2‘den kalkan araçlar hafta içi 20 dakikada, hafta sonuysa yarım saatte bir hareket ediyor. Belediye otobüsleriyle Paris merkezine ulaşım ise 80 – 90 dakika arasında sürüyor.

Günün ilk saatlerinde havalimanına ulaşıp, kent merkezine gitmek istediğinizde ise N140 ve N143 ile yolculuk yapabilirsiniz. N140 01.00-03.00 arası her saat başı, N143 gece yarısından 04.30’a kadar yarım saatlik aralıklarla kalkıyor. Her üç terminalden de N143’e binebilmek mümkün.

Kent merkezine belediyenin sahibi olduğu otobüslerle gitmek isteyenlerden kişi başı 6 Euro talep ediliyor. Ancak kent içi de dâhil olmak üzere Paris tatili sırasında ulaşım konusunu toplu taşıma araçlarıyla çözecekseniz, Navigo Kart veya Paris Visite Pass bileti almanızı tavsiye ederim.

Bu sayede sahip olduğunuz kartın ya da biletin süresine bağlı olarak tüm toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Orly Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım

Paris Orly Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

Orly Havalimanı, ülkemizden düzenlenen direkt uçuşlar için en çok tercih edilen ikinci varış noktası konumunda.

Diğer tesislerde olduğu gibi bu havalimanından da kent merkezine farklı ulaşım seçeneklerini kullanarak rahatça gidebilirsiniz.

Orlybus

Orlybus ile Paris Havaalanına nasıl gidilir?

Orlybus, Orly Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için kullanılan en popüler ulaşım aracı konumunda. Havalimanının her iki terminalinden de yolcu alan otobüsler 06.00’dan 23.00’e kadar her 10 ila 20 dakikada bir hareket ediyor.

Yolculuk Orly Havaalanı’ndan Denfert Rochereau Tren İstasyonuna yaklaşık 30 dakika sürüyor ve tek yön ücreti 9,50 Euro olan otobüslere, eğer Navigo kartınız varsa ücretsiz binebilirsiniz.

ORLYVAL Treni

Paris Havaalanı ulaşımı ORLYVAL treni

Sürücüsüz ORLYVAL Treni, kent merkezine giden RER B’ye ulaşmak isteyenlere hizmet veriyor.

Tren her ne kadar ücretsiz olsa da RER hattına geçişi sağlayan Antony İstasyonu‘na ulaşmak için bilet satın alınması gerekiyor. Bu biletin ücreti tek yön için 12,10 Euro olarak belirlenmiş.

Taksi

Paris Havaalanından şehir merkezine taksi ile nasıl gidilir

Her yerde olduğu gibi taksi, Orly Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için tercih edilebilecek en konforlu seçenek. Orly Havalimanı’nda da şehir merkezine gidecek olan taksiler için standart ücret belirlenmiş durumda.

Buna göre, ekstralar hariç, Sen Nehri’nin sağ yakasına 37 Euro, sol yakasına 32 Euro ödeyerek ulaşabilirsiniz. Havaalanı resmi taksilerini Orly Havaalanı’nda bulabileceğiniz yerler ise: Terminal 1 ve 2 için 14A çıkışı, 4 için 48A çıkışı.

Hazırlamış olduğum rehber ile Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım Paris havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna bilmek isteyebileceğiniz tüm cevapları verebilmişimdir. Paris havaalanı ulaşımı konusunda sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Paris seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Paris’te nerede kalınır ve Paris gezilecek yerler başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

“Paris Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 4 yorum

 1. merhaba, cumartesi günü sabah Orly havaalanında inip aynı gün akşamı farklı bir yere uçuşumuz var ve bu süre içerisinde eyfel kulesi, louvre müzesi vs. şehiri gezmek istiyoruz valizlerimizi nereye bırakabiliriz ? Bir çok locker var ama bizim güzergahımızın üzerinde en mantıklısı neresi olabilir lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Yanıtla
 2. 2021-aralık ayında cdg havalimanına 19:30 da indik,pasaport kontrolündeki memur iki kişiydi,görevli bizim indiğimiz uçağa sıra vermedi arayada bir başka uçaktan sorunlu biri takılınca bagajı aldığımda 20:38 di,rer b ye çok hızlı gittim,her durakta durmayan trene denk geldim hatta birkaç durak sonra taksi hızlı olur dediler taksiye hemen bindik vs ama 21:52 deki son trene yetişemedik montparnase için,o yüzden inmeler binmeler yeri bulmalar vs yeni gelen biriyseniz her işleme en az 40 dk fazladan süre hesaplayın

  Yanıtla
 3. Merhaba,
  Yazınız çok bilgilendirici ellerinize sağlık. Bir şey sormak istiyorum, CDG havaalanından belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşım ortalama olarak kaç dakika sürüyor?

  Yanıtla
  • Kübra Hanım merhabalar, “Belediye otobüsleriyle Paris merkezine ulaşım ise 80 – 90 dakika arasında sürüyor.”

   Sevgiler..

   Yanıtla

Yorum yapın