Disneyland Paris: 12 Soruda Bilmeniz Gerekenler

Disneyland Paris, açılışının üzerinden neredeyse 30 yıla yakın süre geçmesine rağmen çocuklu aileler ve eğlence tutkunları için vazgeçilmez olmayı sürdüren, dünyanın en popüler eğlence parklarından bir tanesi.

Paris gezilecek yerler ve Paris’te ne yapılır? listelerinin vazgeçilmez noktası olan ve Paris kent merkezinin 32 kilometre kadar doğusunda yer alan park hakkında merak ettiğiniz tüm bilgi ve tavsiyeleri Disneyland Paris rehberi boyunca paylaşacağım.

Bilet satın almadan yeme içmeye, parkta mutlaka görmeniz gereken yerlerden alışveriş ve ulaşım seçeneklerine, kısaca park ile ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm kritik bilgilere yazı boyunca ulaşabilirsiniz. Uzatmadan başlayalım…

Disneyland Paris nasıl bir yer?

Disneyland Paris turu

Resmi adı Euro Disney Resort olan dev boyutlu eğlence parkı, 1992 yılından bu yana başta çocuklar olmak üzere her yaş grubundan insana uzun süre boyunca anılarında yer edecek, birbirinden güzel eğlence fırsatları sunuyor.

Disney’in büyülü dünyasını yansıtma konusunda hayli başarılı olan tesis, Japonya’daki türdeşinin ardından Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci Disneyland.

2 bin hektarlık alan üzerine kurulu Disneyland Paris, aslında iki ana bölümden oluşuyor. Disneyland bünyesinde ayrıca konforlu konaklama imkânı bulacağınız oteller de yer alıyor. Tesisin görece daha popüler olan Disneyland bölümünde, 40’tan fazla eğlence ve oyun alanı sizleri bekliyor.

Çocuklar, masal diyarlarını andıran bu bölümde Mickey Mouse, Minnie Mouse ve Donald Duck gibi klasik çizgi film karakterleriyle bir araya gelme fırsatı buluyor.

2002 yılında açılan Walt Disney Studios ise TV ve sinema dünyasının görkemini günlük hayata yansıtıyor. Ziyaretçiler, parkın bu kısmında Star Wars, Marvel ve Pixar temalı alanlarda eğlenme imkânına kavuşuyor. Adrenalin seviyenizi yükseltecek aktivitelere odaklanmak istediğinizde Walt Disney Studios’daki dev hız trenlerine binebilirsiniz.

Disneyland Paris turu

Gün boyunca parkın içerisinde dolaşırken dans eden veya imza dağıtan Walt Disney karakterleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu karakterleri toplu olarak görmek istediğinizde ise akşamüstü şatonun bulunduğu Main Street’e gidebilirsiniz. Çünkü saat 17.00’de parkın kapanış ritüeli konumundaki geçit töreni gerçekleşiyor.

Hatta yaz sezonunda parka giderseniz ve şanslıysanız 19-00-21.00 saatleri arasında “Karlar Ülkesi” adlı animasyon filminin başkarakteri Prenses Elsa’nın at arabaları eşliğindeki görkemli geçişini de görebilirsiniz.

Disneyland Paris bileti nasıl alınır?

Disneyland Paris turları

Öncelikle şunu netleştirelim. Hem Disneyland Paris hem de Walt Disney Studios, başlı başına gezilecek büyük parklar. Kimi gezginler bu iki parkı aynı gün içerisinde gezebilecekken özellikle çocuklu aileler için tek başına Disneyland Paris için bile bir gün yeterli olmayabilir. Gelelim bilet satın alma konusuna.

Park biletlerini satın alabileceğiniz çeşitli alternatifler var.

 1. Disneyland Paris gişe / resmi web sitesi
 2. Getyourguide.com vb alternatifler
 3. Otel, şehir içi tur acentası vb.

1. Disneyland Paris Gişesi / Resmi Web Sitesi

Disneyland Paris ve Walt Disney Studios biletlerini satın alabileceğiniz ilk yöntem resmi satış kanalları olan gişe ve internet sitesi.

Eğer kafam rahat olsun biletimi Disneyland Paris’in kendisinden satın alayım derseniz önceliği mutlaka internete verin. Çünkü yazıda da belirttiğim gibi muhtemelen park için ayıracağınız 1 gün bile size yeterli gelmeyecek. Bu süreyi bir de gişelerdeki uzun kuyruklarda harcamayın derim.

Planlı bir gezi her zaman için benim ilk tercihim. Tabi internetten bilet satın almak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor ama biraz kurcalarsanız sistemi çözeceğinize inanıyorum. Buradan işlem yapmanın bir diğer olumsuz noktası ise son dakikada yaşanabilecek aksiliklerde “ücret iadesi” alma şansınızın olmaması. Bunun için daha güvenilir yöntem ise online tur acentalarını seçmek.

2. Getyourguide vb Siteler

Gezip Gördüm genelinde de anlattığım gibi ben kendi seyahatlerimde bu gibi bilet işlemlerini ya ilgili yerin orijinal satış kanalından ya da benim için daha avantajlı ise Getyourguide gibi siteler üzerinden yapıyorum.

Bu sitelerin kendine göre birçok artısı var. Benim için en önemlisi bazı turlarda “ücretsiz iptal” hakkının sunulması. Bunun dışında Disneyland Paris gibi şehrin merkezinden uzak olan ve ulaşımın da bir problem olabileceği yerlerde tur içine dahil olabilecek olan “ulaşım” paketleri.

Son olarak burada satılan turlarda ziyaretçi değerlendirmeleri ve puanlamalarını takip ederek tur hakkında da fikir edinebilirsiniz. Getyourguide üzerinden rezervasyon yapabileceğiniz ve tavsiye edebileceğim 3 temel Disneyland Paris tur paketi var.

1 Günlük Bilet:  Adından da anlaşılacağı üzere sadece 1 günlük giriş hakkı veren ve ücretsiz iptal hakkınızın bulunduğu bu bilet ile Disneyland Paris’te keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bileti satın aldığınızda 48 saat içerisinde rezervasyon teyidine onay vermeniz gerekiyor. Yani Disneyland Paris gezintisi için tarihi kesin olarak belirlediyseniz bu seçeneğe yönelebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

1 Günlük Bilet + Shuttle: Disneyland Paris, şehir merkezine uzak bir konumda bulunuyor ve bilet kadar ulaşım sorununu da düşünmeniz gerekiyor. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu yukarıda da belirttiğim gibi içinde transfer işlemi de olan turlara katılmak. Tur hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Çok Günlü Giriş Bileti: Eğer sadece Disneyland ve Walt Disney Studios odaklı bir Paris tatili planladıysanız çok günlü giriş bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu biletler; 2, 3 ve 4 günlük olarak satışa sunuluyor. Geçerlilik süreleri ise aktivasyondan itibaren başlıyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

NOT: Bu arada Disneyland Paris giriş biletleri yetişkinler için günlük 65$’dan başlayıp 120$’lara kadar çıkabiliyor. Ücretler güne, ulaşıma vb göre değişkenlik gösterebiliyor.

FASTPASS var bir de, peki o nedir?

Disneyland Paris Fastpass bilet nedir

Biletinizi gösterip Disneyland Paris’e giriş yaptıktan sonra gün boyunca tüm oyuncaklara hiçbir ücret ödemeden, sınırsızca binebilirsiniz. Yalnız parkı gezerken kolayca fark edebileceğiniz üzere bazı oyuncaklar diğerlerine göre daha fazla ilgi çekiyor. Haliyle bunlardan yararlanmak için uzun süre kuyrukta beklemek gerekiyor.

Neyse ki tema parkındaki çoğu özel atraksiyonun yanında FASTPASS otomatları bulunuyor. Bu otomatlar, kuyrukta bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Eğer binmeyi arzuladığınız oyuncağın yakınında FASTPASS otomatı varsa biletini okutup belirli bir saat aralığında geçerli kupon alabilirsiniz.

Hızlı geçişten hangi saatler arasında yararlanabileceğiniz, gişelerdeki bilgilendirme panolarında yazıyor. Size verilen kupon sayesinde istediğiniz atraksiyona özel girişten, neredeyse hiç sıra beklemeden ulaşabilirsiniz.

Disneyland Paris Fastpass nedir

Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz hızlı geçiş sisteminin bazı sınırlamaları bulunuyor. Örneğin bu hizmetten farklı oyuncaklar için peş peşe yararlanamazsınız. Zaten bir kez biletinizi okuttuysanız sistem aynı saat dilimi içerisinde başka oyuncak için kupon vermiyor. Sürenin ne zaman dolduğunu, elinizdeki kupona bakarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Disneyland Paris’in resmi web sitesinde ekstra avantajlar içeren FASTPASS kuponları da satışa sunuluyor. Premium kuponlara, bilet ücretine ek olarak belirli bir meblağ ödeyerek sahip olabilirsiniz. Eğer rezervasyonunuzu Disneyland Hotel’de yaptırdıysanız VIP FASTPASS teklifini de değerlendirebilirsiniz.

Disneyland Paris’e ne zaman gitmeli?

Disneyland Paris'e ne zaman gitmeli

Disneyland deneyiminden alınan hazzı maksimum seviyeye çıkarmanın yolu, gezinti için doğru tarihi seçmekten geçiyor. Tema parkı, özellikle Noel ve yeni yıl zamanında bir hayli kalabalık oluyor.

Yaz aylarında ise turizm sezonunun etkisi ile yoğunluk en üst seviyeye çıkıyor. Zaten sıcak hava nedeniyle bu dönemde bırakın kuyrukta beklemeyi, kapalı alanlara yürümek bile adeta işkenceye dönüşüyor.

Tabii havaların iyi olduğu dönemlerde hafta sonları da Disneyland Paris, normalin oldukça üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. İlginin yüksek olduğu dönemlerde, bilet fiyatları da artıyor. Bu nedenle internet üzerinden rezervasyon yaptırmak bir kat daha önem kazanıyor.

Tematik eğlence parkı, Noel ve yılbaşı zamanında kalabalık olmasına rağmen ışıl ışıl süslemeler sayesinde yılın diğer dönemlerine göre daha renkli bir kimliğe bürünüyor. Eğer soğuk hava sizin için sorun değilse 25 Aralık veya 1 Ocak tarihlerine yakın zamanda parka gidip bu atmosferin keyfini sürebilirsiniz.

Disneyland ve Walt Disney Studio gezintisi için tercih ettiğiniz mevsim yaz ise, ziyaretinizi hafta içine planlamanızı öneririm. Özellikle salı ve çarşamba günleri, park en sakin zamanlarını geçiriyor. Haliyle bilet fiyatları makul düzeylere iniyor.

Eğer yapabiliyorsanız parkı da kapsayan Paris seyahatinizi nisan veya mayıs aylarına denk getirebilirsiniz. Havanın ılıman, yağışlarınsa azalmış olması bu ayları daha cazip kılıyor.

Disneyland Paris ziyaret saatleri ne?

Disneyland Paris ziyaret saatleri

Hem Disneyland hem de Walt Disney Studios Park, yılın her günü 10.00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Kapanışları konusunda ise 3 saatlik farklılık söz konusu. Yani Walt Disney Studios Park, 20.00’a kadar ziyaretçi kabul ediyor. Disneyland Park ise 23.00’da kapanıyor.

Disneyland Hotel’de konaklayan eğlence tutkunları ise “Extra Magic Time” isimli uygulama sayesinde tema parkının nimetlerinden çok daha uzun süre yararlanma ayrıcalığına kavuşuyor.

Bu uygulamanın geçerli olduğu saatler, yıl boyunca değişiklik gösteriyor. Ben bu rehberi hazırlarken Disneyland Hotel misafirleri, tema parkının her iki ana bölümünde de uygulamadan 08.30-09.30 saatleri arasında yararlanabiliyordu.

Disneyland Paris’e nasıl gidilir?

Disneyland Paris haritası

Disneyland ile Paris kent merkezi arasında 32 kilometrelik mesafe bulunuyor. Parka ulaşım içinse çeşitli alternatifleriniz mevcut.

 1. RER Trenleri
 2. Shuttle Servisler
 3. Taksi

1. Shuttle Servisler

Bilet satın alma bölümünde de bahsettiğim üzere ulaşım alternatiflerinden bir tanesi şehir merkezi ile Disneyland Paris arasında hizmet veren shuttle servisler. Bu servislere katılım için dilerseniz park bileti + ulaşım seçeneği sunan turlara kaydolabilir. (Örnek tur: 1 Günlük Bilet + Shuttle)

Not: Sadece park ve Paris havaalanları arası hizmet veren servisler de var lakin çok kullanışlı olduğunu düşünmüyorum, yine de aklınızda olsun.

2. RER Trenleri

Disneyland Paris treni RER

Eğer bir tura katılmayıp tesise kendi imkanlarınızla ulaşmayı planlıyorsanız RER seferlerinden yararlanabilirsiniz çünkü trenler bireysel gezenlerin en sık kullandığı araçların başında geliyor.

Disneyland Paris, RER A hattının son durağı. Dolayısıyla bu hatta yakın konumdaki bir otelde konaklamak, seferlerden daha kolay yararlanabilmenize olanak tanıyor. Daha spesifik konuşmak gerekirse bu doğrultuda otel tercihinizi La Défense, Charles de Gaulle – Etoile, Auber, Châtelet – Les Halles, Gare de Lyon ya da Nation istasyonu yakınındaki tesisler arasında yapabilirsiniz.

RER A hattında sefer yapan trenlerle Zone 5’te yer alan Disneyland’a 40-50 dakikada ulaşılıyor. Yalnız tren seferleri ile ilgili bir konuya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü RER A ile aynı doğrultuda uzanan, ancak farklı rotaya doğru ilerleyen bir hat daha bulunuyor. Bu yüzden beklediğiniz istasyondan geçen trenlerin Mame la Vallée – Chessy – Disneyland yönünde ilerlediğinden emin olmalısınız.

Bu arada özellikle sabah erken ve akşam park dönüşü saatlerinde trenlerde yoğunluk olabileceğini unutmayın. Hırsızlık vb için dikkatli olun.

Son olarak, RER dışında Eurostar ve TGV trenleri de parka direkt ulaşım sağlıyor.

3. Taksi

Disneyland Paris ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayabileceğiniz son seçenek taksiler. Normalde konforlu seyahatlerimde taksileri zaman zaman ben de tercih etsem de uzak konumda yer alan noktalar için taksiye binmek gereksiz para harcamak gibi geliyor.

Trafikte geçecek zaman ve taksicinin isteyebileceği ekstra fiyatlar zaman zaman rahatsızlık verebiliyor. Ayrıca Disneyland Paris gibi tüm ziyaretçilerinin akşam bir anda çıkış yaptığı bir yerde taksi bulabilmek de kolay olmayabilir.

Taksilerin maliyeti genellikle 60-70 Euro arasında değişse de en sağlıklı bilgiyi konaklama yaptığınız otelden alabilirsiniz.

Disneyland Park’ta gezilmesi gereken yerler hangileri?

Disneyland Paris
Disneyland Paris haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Tematik eğlence parkının en eski bölümü olan Disneyland Park, renkli atmosferi ile tam da çocuklara yönelik bir yer. Çizgi film karakterlerinin hüküm sürdükleri, pembe şatolarla süslü bu bölümde kelimenin tam anlamıyla bir düşler ülkesi yaratılmış. Parka yer alan temel bölümler ise şunlar:

Main Street

Parktaki gişeleri geçtiğinizde karşınıza yeme-içme ve alışveriş olanakları ile dolu Main Street çıkıyor. Akşam, ışıklandırmanın devreye girmesi ile bambaşka görünüme kavuşan cadde için Vahşi Batı fenomeninin doğum yeri olan 19. yüzyıl Amerikan kasabası teması seçilmiş.

Main Street’te, çevredeki fırsatları keşfetmenizi kolaylaştıracak atlı tramvay ve otobüs turlarına katılabilirsiniz. Turun bitimindeyse Disneyland Park’ı eğlenceli bir yer haline getiren 4 bölüme odaklanabilirsiniz. Şimdi bu bölümlerden kısaca bahsedelim.

Frontierland

Disneyland Paris en önemli oyuncaklar Big Thunder Mountain
Big Thunder Mountain, Disneyland Paris

Parktaki en popüler oyuncaklardan biri olan Big Thunder Mountain isimli hız trenine ev sahipliği yapan Frontierland, tıpkı Main Street gibi Vahşi Batı temasına sahip. Yalnız Disneyland’in bu bölümünde tüm vaktinizi hız trenine ayırmayın. Çünkü Thunder Mesa Teknesi ve Phantom Manor da konuklarına eğlence dolu anlar vaat ediyor.

Frontierland’i ziyaret eden çocuklarsa Pocahontas Indian Village ve Legend of Wild West’te yaşıtlarıyla beraber keyifli vakit geçirme imkânı buluyor.

Adventureland

Indiana Jones Disneyland Paris
Indiana Jones, Disneyland Paris

Macera arayışında olanları kendisine çeken Adventureland’e geldiğinizde, öncelikle parkın bir diğer popüler atraksiyonu olan Indiana Jones Temple of Peril’e yönelebilirsiniz.

Hapishaneler ve kalyonlarla dolu Karayip Korsanları’nı da atlamamanızı tavsiye ederim. Bu bölümde çocuklar da unutulmamış. Onlar için Pirates Beach ve Enchanted Passage isimli birbirinden güzel iki alan hazırlanmış.

Fantasyland

Fantasyland, tamamen çocukların hayal dünyalarını zenginleştirmek için tasarlanmış gibi duruyor. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler’den tutun da Uçan Fil Dumbo’ya kadar Disney’in bilinen tüm masal kahramanlarının başrollerde olduğu eğlenceler burada çocukları bekliyor.

Hatta atmosferin daha yoğun hissedilebilmesi için her saat başı “It’s a small world” isimli geçit töreni gerçekleştiriliyor.

Discoveryland

Space Mountain Disneyland Paris
Space Mountain, Disneyland Paris

Bilim kurgu temalı Discoveryland, eğlence dolu içeriği sayesinde gün sonunda yediden yetmişe tüm ziyaretçilerini yüzlerinde mutlu bir ifadeyle uğurluyor.

Burada zaman geçirirken birçokları gibi ben de Space Mountain ve Buzz Lightyear Laser Blast’a öncelik vermiştim. Bu sayede oldukça keyifli anlar yaşamıştım.

Peki Walt Disney Studios nasıl bir yer?

Walt Disney Studios Paris turu

2002 yılında açılan Walt Disney Studios Park, Euro Disney Resort bünyesinde faaliyet gösteren ikinci tema parkı. Adından da kolayca anlayabileceğiniz üzere park, film stüdyosu havası taşıyor.

Disney tarafından çekilen filmlerin yapımı sırasında arka planda gerçekleşen birçok şey hakkında bilgi edinmek için burası adeta biçilmiş kaftan. Yalnız Disneyland Park’ın aksine Walt Disney Studios daha çok yetişkinlere hitap ediyor. Ama çocuklar da unutulmamış ve tesisin bir bölümüne Agrabah gibi oyuncaklar eklenmiş.

Walt Disney Studios’un bünyesindeki atraksiyonların çoğu, kapalı yapıların içerisinde yer alıyor. Haliyle burada dolaşmak, Hollywood stüdyolarındaki turları anımsatıyor. Studio Tram Tour’a katılarak bu deneyimin çok daha etkileyici hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Disneyland Paris Walt Disney Studios

Tur boyunca çeşitli filmlerde kullanılan dekorları yakından görebilirsiniz. En heyecanlı anları yaşamak içinse biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bir petrol tankerinin bulunduğu film platosuna girdiğinizde ortam deprem, yangın ve sel felaketi ile bir anda hareketleniyor. Eğer aracın sol tarafına oturursanız bu efektlerin ne kadar gerçekçi olduklarını daha net hissedebilirsiniz.

Turun ardından rotanızı Disneyland Paris’in en keyifli atraksiyonlarından biri olarak gösterilen Tower of Terror’a çevirebilirsiniz. Oyuncak, otel görünümlü bir yapının içerisine yerleştirilmiş.

Tuhaf görünümlü otel görevlileri, önce içeriye giren adrenalin tutkunlarını 12. kata çıkacakları asansöre yönlendiriyor. Sonrasında ise herkes yerine oturuyor ve işin eğlenceli kısmı başlıyor.

Yani asansör, hiç durmadan aşağıya düşüp bir saniye bile beklemeden aynı hızla yukarı çıkıyor. Terör Kulesi yeterli gelmezse Aerosmith temalı Rock’n Roller Coaster’a binebilirsiniz. Crush’s Coaster da oldukça heyecanlı, ama Rock’n Roller Coaster’a göre kısa sürüyor.

Disneyland Paris’te ne, nerede yenir?

Disneyland Paris'te ne yenir

Disneyland Paris gezintiniz sırasında bütçenize uygun yeme-içme olanaklarına kolayca ulaşabilirsiniz. Bu konuda isterseniz dev boyutlu tema parkının değişik noktalarında bulunan restoranları tercih edebilirsiniz. Ancak restoranlardaki fiyatların, ortalamanın biraz üzerinde olduğunu baştan belirtmek istiyorum.

Yeme-içme konusundaki ikinci seçeneğiniz ise Disneyland ile Walt Disney Studios’un ortasındaki Disney Village’da bulunan fast food dükkânları. Köyün içerisindeki mekânlar, hem zengin menüye sahipler hem de fiyatları gayet uygun seviyelerde.

Mekân tavsiyelerime gelecek olursak; Fantasyland’deki Au Chalet de la Marionnette ile Frontierland’de bulunan Cowboy Cookout Barbeque, çocuklu aileler için gayet ideal seçenekler.

Bu iki mekân dışında Cafe Hyperion-Videopolis’i tercih ederseniz bir yandan lezzetli yemeklerin tadına bakarken diğer taraftan eğlence fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Adventureland içerisindeki Blue Lagoon Restaurant da oldukça iyi, ancak biraz pahalı.

Disneyland gezintiniz için illa yeme-içme para harcamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz yemeğinizi yanınızda getirip parktaki dinlenme alanlarında tüketebilirsiniz. Bu konuda hiç çekinceniz olmasın, çünkü herhangi bir yeşil alana baktığınızda bu yöntemi seçmiş çok sayıda ziyaretçiyle karşılaşabilirsiniz. Parktaki restoran bilgilerine şu linkten ulaşabilirsiniz:.

Disneyland Paris’ten ne, nereden alınır?

Disneyland Paris'ten ne alınır

Disneyland Paris gezintiniz sırasında yine bütçenize bağlı olarak alışveriş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Açlığınızı bastırmak için Disney Village’a gittiğinizde markanın adını taşıyan dev boyutlu mağazada alışveriş yapabilirsiniz.

Yalnız kendinizi şımartmak veya sevdiklerinizi mutlu etmek için aldığınız ürünleri kent merkezindeki otelinize kadar taşımak zor gelirse şehrin merkezinde yer alan Şanzelize’deki Disney Store şubesinde alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Disney Store’a ek olarak Main Street üzerinde de birçok hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Yalnız bu dükkânlar çıkışa yakın diye alışverişi son dakikaya bırakmayın. Çünkü zengin ürün çeşitliliğini görünce ne alacağınıza karar vermekte zorlanabilir ve zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz.

Disneyland Paris çevresinde nerede kalınır?

Disneyland Paris'te konaklama

Genellikle Paris’e giden gezginler Disneyland Paris için 1 günlerini ayırıyor. Eğer siz de bu tarz bir seyahat planlıyorsanız yukarıda da belirttiğim gibi otelinizi RER duraklarından birinin yanından seçerek ulaşım noktasında kolaylık yaşayabilirsiniz.

Paris’te konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler bölgeler ile bu bölgelerde yer alan otel tavsiyelerimi zaten Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlatmıştım. Göz atabilirsiniz.

Eğer Disneyland sizin için başlı başına Paris’e gitme nedeninizse ya da ufak yaştaki çocuklarınız ile seyahat ediyor ve 1-2 gününüzü parka ayırmak istiyor, konaklama içinde koşturmaca yerine parka yakın bir yerde otel seçenek istiyorsanız ilk tercihinizi Disneyland Hotel‘den yana kullanabilirsiniz.

Her iki tema parkına ve tren istasyonuna 5 dakika mesafedeki Disneyland Hotel, Viktorya döneminden esintiler taşıyor. 5 yıldızlı tesisin masal temalı odaları, bir hayli konforlu. Hizmet çeşitliliği ile büyükler kadar çocukları da kendisine hayran bırakan otelde, tema parklarını gezmeyi düşünen eğlence tutkunlarına çok özel fırsatlar sunuluyor.

Disneyland Hotel dışındaki alternatif konaklama seçenekleri için eğlence tesisinden bir durak uzaklıktaki Val d’Europe sınırları içerisine odaklanabilirsiniz. Ünlü outlet alışveriş merkezi Vallée Village’a ev sahipliği yapan yerleşimde, sizlere önerebileceğim 4 otel bulunuyor. Bu oteller: 

Disneyland Paris ile bilmeniz gereken diğer şeyler neler?

Disneyland Paris tatili

Bavul Emaneti

Eğer havaalanından direkt Disneyland’e ya da tam tersi Disneyland’den direkt havaalanına gitmeniz gerekiyorsa ve yanınızda bavulunuz varsa cüzi bir ücret karşılığında eşyalarınızı “storage” bölümüne emanet edebilirsiniz. Disneyland Park’taki emanet bölümü dışında her iki tema parkında da bir-iki tane daha emanet bölümü var.

Sınırlamalar

Oyuncaklara binebilmek için belirli bir boy sınırının üzerinde olmak gerekiyor. Boy sınırlaması dışında ayrıca bazı atraksiyonların hamileler ve kalp hastaları için uygun olmadıkları belirtiliyor. Binmeyi düşündüğünüz oyuncak ile ilgili kuralları basılı harita veya mobil uygulama aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Haritalar

Haritalar, aynı zamanda tesisteki atraksiyonların ve yeme-içme, alışveriş olanaklarının yerini öğrenmek açısından da büyük önem taşıyor. Özenle hazırlanmış haritaları, parkın girişinde bulabilirsiniz.

Ziyaret

Bazı atraksiyonlar bakım vb. sebeplerle yıl içerisinde kapalı olabiliyor. Bunlarla ilgili güncel bilgi, resmi web sitesinde ziyaretçilerle paylaşılıyor. Gezi programınızda boşluklar oluşmasını istemiyorsanız Disneyland Paris gezintisi öncesinde bu listeyi kontrol edebilirsiniz.

Uygulamalar

Mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirdiğinizde parklarda gerçekleşen etkinliklerin saatlerini, tuvaletlerin, sigara içme alanlarının, restoranların, mağazaların yerlerini öğrenmek dışında nerede ne kadar sıra olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz. Hatta FASTPASS kuponları alabilirsiniz.

Fotoğraflar

Gezintiniz boyunca çekilen fotoğraflarınıza ise PhotoPass+ uygulaması aracılığıyla ulaşabilir, belirli bir ücret karşılığında istediğiniz kadarını indirebilirsiniz. Güncel fiyatları öğrenmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Sigara İçme

Her iki tema parkında da belirli alanlar dışında sigara içmek kesinlikle yasak. Tabelalar aracılığıyla bu alanların yerlerini öğrenebilirsiniz.

Kuyruklar

10.00-11.30 ve 17.00-18.00 saatleri arasında tematik alanlar bir hayli tenha oluyor. Aynı şekilde geçit töreni sırasında da oyuncakların önünde neredeyse hiç kuyruk oluşmuyor.

Öncelikli Giriş

Eğer Disneyland Hotel’de konaklarsanız daha önce sizlere bahsettiğim uygulamadan yararlanıp çok daha erken saatlerde parka giriş yapabilirsiniz.

Tesis bünyesindeki otellerden birinde konaklayacaksanız hem park biletini hem de otel rezervasyonunu içeren paketlerden satın almayı düşünebilirsiniz.

Walt Disney Studios Park, diğer bölüme göre daha erken kapanıyor. Bir şey kaçırmak istemiyorsanız gezi programınızda bu bölüme öncelik verebilirsiniz.

Geçiş Töreni

Parkın kapanışını simgeleyen geçit törenini izlemeyi düşünüyorsanız gezintinize çok erken saatlerde başlamamanızı öneririm. Çünkü özellikle yaz aylarında kapanış töreni çok geç saatlere denk geldiğinden uzun süre beklemek gerekiyor.

Tek Kişi

Eğer parkı tek başınıza ziyaret etmeyi planlıyorsanız “Single Rider” uygulamasından yararlanabilirsiniz. Böylece genel girişte uzun süre kuyruk beklemek durumunda kalmazsınız.

Disneyland Paris tavsiyeleri

Disneyland Paris içeriği boyunca şehrin dünyaca ünlü gezi noktası hakkında çok detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Disneyland Paris hakkında eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

“Disneyland Paris: 12 Soruda Bilmeniz Gerekenler” üzerine 10 yorum

  • Merhabalar, evet ücretsiz. Fakat aletlerde sıra beklemek istemezseniz Disneyland Premier Access ya da Disneyland Premier Access Ultimate alıp hızlıca giriş yapabilirsiniz, bunlar ekstra paralı. (Eski Fast Pass yerine gelen kartlar, konu ile ilgili yazı sil baştan en kısa sürede yenilecek.) Ayrıca Mickey and The Magician gibi ünlü gösterilerde yer garantisi isterseniz bunlara ekstra ödemeniz gerekiyor. Kısacası giriş sonrası her alet ücretsiz ama zamandan kazanmak isterseniz ekstra ödemeler mevcut.

   Yanıtla
 1. Dısneyland ücretsiz servis olan bir otel de kalacağım . Sabah erken saatlerde Disney e giriş yapıp çocuklar yorulursa otele geçip, bir daha giriş yapabiliyor muyuz?

  Yanıtla
 2. yağmurda tadı cıkar mı.. kapalı alan mı, yoksa acık alan mı daha cok .. hep ıslanır mıyız..

  Yanıtla
 3. Merhaba, disneyland paris gezisi 12 yaş erkek çocuk için eğlenceli midir? Yoksa çocuksu mu olur? Disney filmlerini de sevmiyor üstelik 🙂

  Yanıtla
  • Işıl Hanım selamlar, ben son gittiğimde 22 yaşında falandım sanırım, eğlenceli bir gün geçirmiştim 🙂 Şimdi niyetim seneye 38 yaşında 2 çocuk ile tekrar gitmek. Demek istediğim bu tip yerleri sevenler yaşa bağlı kalmadam zaten sever, ama hoşlanmıyorsa bir şey diyemem 🙂

   Yanıtla
 4. Bir daha merhabalar Sami bey, bir sorum daha olucakti size, dedigim gibi paris gezisi duzenliyoruz esimle yakin gunlerde, sizin oneriniz uzere oteli gare de lyon semtinden secmeye calisiyoruz, bu semt yanilmoyorsam 11 arr da yerlesiyor dimi? Otelimiz o semtte olursa metro biletini nasil alicaz? Mesela biz 3 gece kalmayi dusunuyoruz sizce hangi metro bileti almamiz lazim? Gezimiz paris ici ve disneyland olarak dusunuyoruz, hangi biletle 3 gunde rahatlikla dolasa biliriz bu yerleri? Tesekkurler onceden!

  Yanıtla
 5. Yazi icin tesekkurler, cok guzel bir ozet olmus. Ayrica su ifadenizi cok begendim “… skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.”

  Yanıtla

Yorum yapın