Roma

Tarihi geçmişi ve yemekleri ile Avrupa’nın en gözde ülkelerinden olan İtalya’nın başkenti Roma, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Her bir köşesinde 2800 yıllık tarihinin izlerini görebileceğiniz, farklı medeniyetleri inceleyebileceğiniz ya da kültürel bir yolculuğa çıkabileceğiniz şehir, aynı zamanda romantizmin şehri olarak da biliniyor.

Aşıkların akın akın ziyaret ettiği Trevi Çeşmesi ya da diğer adıyla Âşıklar Çeşmesi, bozuk para ile dilekte bulunabileceğiniz eşsiz bir geleneği günümüze kadar başarıyla sürdürüyor.

Antik Roma’nın izlerini hale üzerinde barındıran şehirde zaman yolculuğuna çıkmak için gladyatör savaşları ile ünlü Kolezyum’u, tanrıların tapınağı Panteon’u, eski şehir merkezi Roma Forum’u ve kralların şehri Palatine Tepesi’ni ziyaret edebilir, tarihin tozlu sayfaları arasında gezebilirsiniz.

Aynı zamanda Hristiyan Katolik âleminin başkenti olarak kabul edilen Vatikan Devleti’ni de sınırları içerisinde barındıran Roma, köklü geçmişini, iki farklı ülkeye aynı anda başkentlik yaparak başarıyla devam ettiriyor.

Vatikan, Papa VIII. Alexander için yaptırılan ünlü Aziz Petrus Meydanı ya da Trinita dei Monti kilisesine bağlanan ünlü İspanyol Merdivenleri ile Katolik köklerine bağlılığını gösteren şehir, aynı zamanda her bir sokağın birbirine bağlandığı eşsiz meydanları ile de sizi kendinize hayran bırakıyor.

Gezilecek ve kalınacak yerler açısından da oldukça fazla seçeneği bir arada bulabileceğiniz şehrin bir diğer önemli noktası da, meydanları ve ara sokakları. Şık ve modern kafelerle çevrilmiş şehrin meydanları arasında gezerken, zamanın akışına kendinizi bırakabilir, farklı sanat dallarının sergilendiği sokak gösterilerini de keyifle izlemeye koyulabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler listesi

Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın güzel ve popüler başkenti Roma özellikle ilk kez yurt dışına gidecek turistler başta olmak üzere gezginlerin en yoğun ilgi gösterdiği turizm merkezlerinin başında geliyor.

Roma'da nerede kalınır?

Roma’da Nerede Kalınır?

Antik döneme kadar dayanan binlerce yıllık tarihi ile Avrupa’nın en özel şehirlerinden biri olan Roma her tarzda gezgin için son derece ilgi çekici bir dokuya sahip. Tarih-arkeoloji turları, eğlenceli aktiviteler, coşkulu gece hayatı, Roma’yı Roma yapan birbirinden eşsiz mimari yapılar, sanat-kültür ruhu ve daha birçok özelliği ile milyonlarca turistin tatil için ilk tercihi oluyor.

Roma benim de şimdiye kadar gezip görüp en keyif aldığım yerlerden bir tanesi. Şu ana kadar bu büyüleyici şehre 4 kez gitmiş olsam da ara ara bu kendine has etkileyici şehri tekrar ziyaret etmeyi isterim. Tüm bu gezilerimde edindiğim tecrübelere ek olarak yaptığım detaylı araştırmaları da ekleyerek gezginlere yol vermesi açısından kapsamlı bir Roma’da konaklama rehberi hazırlamak istedim.

Roma'da nerede alışveriş yapılır?

Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır?

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” sorusunun cevapları zengin ve hemen herkesi tatmin edecek bir seçenek var. Önemli olan hazırlıklı olmak diyebiliriz.

Roma nasıl gezilir?

Roma Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

“Roma nasıl gezilir?” diye araştırırken kendinizi burada mı buldunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Tarihi ve kültürel birikimi sayesinde kendisine verilen “Sonsuz Şehir” ismini fazlasıyla hak eden Roma şehir içi ulaşım konusunda gezginlerin işini fazlasıyla kolaylaştıran bir kent görünümünde.

Vatikan Müzeleri gezi notları

8 Soruda Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Vatikan, ruhani bir merkez ve mimari açıdan mükemmelliğe ulaşmış tarihi yapılarıyla meşhur. Ancak hepsi bu değil. Vatikan ayrıca resim, heykel, gravür gibi plastik sanatların en değerli eserlerinin sergilendiği müzeleriyle de  biliniyor. Bu küçük şehre yapacağınız ziyarette Vatikan Müzeleri turu yapmazsanız seyahatiniz eksik, yarım kalır.

Aziz Petrus Bazilikası rehberi

8 Soruda Vatikan Aziz Petrus Bazilikası

Dünyadaki en önemli Katolik İbadethanesi diyebiliriz Aziz Petrus Bazilikası için. Kabe Müslümanlar için nasıl bir öneme sahipse Aziz Petrus Bazilikası da Hristiyanlar için benzer bir önemde. Tek farkı burasının dini önemine ek olarak, sanatsal ve turistik açıdan da ilgi çekici olması.

Roma Kolezyum hakkında bilgiler

8 Soruda Kolezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen devasa Kolezyum temelde bir arkeolojik kalıntı. Ancak bu kadar basit değil elbette. 2 bin yaşındaki bu yapı dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri. Zaten bizim de Roma gezilecek yerler listemizin zirvesinde yer alıyor.

Roma'da ne yenir? En ünlü yöresel Roma yemekleri

Roma’da Ne Yenir? En Popüler 15 Lezzet

“Roma’da ne yenir?” Roma birçok yönüyle dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca turist çekiyor. En güzel şehirlerden biri olan Roma; pratik, sade ve daha çok Akdeniz tipi yöresel lezzetlerinin yanı sıra birbirinden çekici restoran ve kafeleriyle de ünlü.

Roma'da ne yapılır listesi

Roma’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

“Roma’da ne yapılır?” İtalya‘nın başkenti Roma dünyanın her yerinden, her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Bu çekimin kaynağı ise elbette tarihte uzun bir süre dünyaya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu ve bıraktığı miras, geçmişte ve günümüzde Katolik Hristiyan Mezhebi’ne yön veren Vatikan, Rönesans, Gotik, Rokoko ve Barok dönemlerine ait nefes kesici sanat eserleri, ünü dünyaya yayılmış yemek kültürü ve bir Milano olmasa da kentin moda endüstrisindeki sarsılmaz yeri diyebilirim.