Roma’dan Ne Alınır? En Güzel 9 Hediye

“Roma’dan ne alınır?” İtalya’nın başkenti Roma alışveriş tutkunları için de bir nevi Cennet. Yeme içmeden moda ürünlerine kadar yelpaze çok geniş ve seçenekler de sınırsız.

Bunda ülkenin estetik algısının çok yüksek ve yaratıcılığının çok gelişmiş olmasının büyük payı var. Aslında ülkenin kendisi bir marka, yarattığı herhangi bir ürün gamındaki markalardan bağımsız olarak.

Roma’dan Ne Alınır?

Aslında Roma’dan alınabilecek kişisel veya hediyelik ürünleri iki grupta toplayabiliriz. İlki, tüm ülkenin son derece düşkün olduğu mutfak kültüründen besleniyor ve bunlar yiyecek ve içecek ürünleri.

İkincisi ise; yine tüm ülkenin yaratıcılık ve estetik yetkinliklerinin birleşiminden beslenen moda ve dekorasyon ürünleri. Bunların alt kategorileri ise onlarca.

Uzatmadan Roma’dan ne alınır yazımıza geçelim ve İtalya’nın başkenti Roma’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyeliklere göz atalım…

Yiyecek & Gastronomi Ürünleri

Roma'dan ne alınır? makarna, tatlı...

Yemeğe adeta bir sanat gibi yaklaşan İtalyan kültürü bu alanda dünyanın en iyilerinden. Üstelik İtalya’da üretilen yiyeceklerin büyük kısmı koruyucu maddeler de içermez, dolayısıyla uzun süre muhafaza etmek mümkün olmasa da lezzetinden ve kalitesinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle Roma’dan ne alınır yazımızın ilk sırasında lezzeti ülke sınırlarını aşan gastronomi ürünleri var.

Ülkenin mutfağında kullanılan yiyeceklerin hemen hepsini isterseniz kendinize isterseniz de hediyelik olarak sevdiklerinize alabilirsiniz. Peki bu ürünler arasında neler var?

Peynir İtalyan mutfağında hemen her yerde kullanılıyor. Başlangıçlarda, ana yemeklerin içinde veya sos olarak hatta bazen yemekle tatlı arasında bile.

Çeşitli bölgelere özgü Mozarella, Parmesan gibi onlarca çeşit peynirleri olması da bir başka güzellik. Damak tadınıza uygun bir seçenek mutlaka bulacaksınız.

Zeytin de İtalya’da yoğun olarak yetiştirilen bitkilerden. Dolayısıyla sade veya farklı aromalarda (biberiyeli, fesleğenli gibi) zeytinyağları Roma’dan ne alınır diye düşünenler için lezzetli bir alternatif.

Bir de tabii Balzamik sirke, güneşte kurutulmuş domatesler, kurutulmuş et ürünleri de Roma’da bulabileceğiniz lezzetli alışveriş seçeneklerinden.

Roma’dan yiyecek almanın bir başka avantajı da seyahate uygun paketlerde, farklı boylarda satılması. Dolayısıyla bütçenize uygun bir seçenek bulamamanız mümkün değil.

Roma’nın hemen her yerinde bu tarz ürünleri bulabilmekle birlikte ben size Trastevere’deki küçük dükkanları öneririm. Daha az turistik ve daha çok yerlilere hitap ediyor.

Bu arada eğer yeme içme konusu daha fazla ilginizi çekiyorsa Roma’da tadabileceğiniz en güzel yöresel lezzetler hakkında bilgileri Roma’da ne yenir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şekerleme ve Tatlılar

Roma'dan ne alınır? Tatlı

Roma’dan ne alınır diye düşünürken şekerleme ve tatlı seçeneklerini elemeyin. Ülkenin hemen her bölgesinin mutfağında tatlılar önemli yer tutarken bunun başkenti de aslında Roma.

Badem, fındık, ceviz gibi malzemelerin bal ya da çikolatayla tatlandırılmışı olan Pangiallo, bunun bir benzeri ancak çikolata ve bitkisel ürünlerle lezzetlendirilmişi Panpepato ve fıstık, badem ile çikolatanın nefis karışımı Torrone Romano bulabileceğiniz en lezzetli şekerlemelerden.

Bu ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz adres olarak Trastevere’deki 1925 yılından beri hizmet veren Valzani’yi öneririm. (Adres: Via del Moro, 37 a/b, Roma)

Not: Adı geçen ürünlerde alkol bulunuyor olabilir. Konu hakkında hassassanız alışveriş esnasında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Giyim

Roma'dan ne alınır? giyim ve kıyafet

Hazır giyimin kendi içinde 3 alt kategorisi var, onlar da; high-end markalar (Giorgio Armani, Alberta Ferretti, Ferré, Dolce & Gabbana gibi), küçük tasarımcı butikleri ve zincir mağazalar dersek, İtalya her üçünde de dünya sıralamasında en üstlerde yer alır.

Dolayısıyla Roma’dan ne alınır diye düşünürken giyim ürünlerini listenin en üst sıralarına koyabilirsiniz. Ancak açıklıkla belirtmem lazım ki giyim ürünlerini burada çok ucuz fiyatlara bulmanız biraz zor.

Son dönemdeki Euro kur artışı da eklenince daha da zor. Ancak özellikle küçük tasarımcı butikleri hem daha uygun fiyatlı hem de sizden başka kimsenin üzerinde göremeyeceğiniz özgün seçenekleri bulabilmeniz için birebir.

Burada tek tek mağaza ismi vermiyorum ancak bu konuda çok daha detaylı bilgileri Roma’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Çanta ve Ayakkabı

Roma alışveriş seçenekleri, giyim, çanta, ayakkabıl

İtalyan ayakkabıları dünyada ilk sıralarda değil, bir numara. Kalite ve şıklığın kusursuz bir karışımı olan ayakkabı ve çantalar görece pahalı olmakla birlikte ülkemizde bulabileceğiniz aynı kalitede ayakkabı ve çantalarla kıyaslandığında hala daha uygun fiyatlı kalıyor.

Dolayısıyla eğer ayakkabı ve çantaya ayırabileceğiniz bit bütçe varsa, Roma’dan bu ürünleri almadan dönmeyin. Son derece kaliteli ürünleri Türkiye’de bulabileceğinizden çok daha fazla seçenekle bir arada göreceksiniz.

Roma’da ayakkabı ve çanta alışverişi için gitmeniz gereken adresler ise Via Condotti, Via Borgognona veya Via del Corso gibi İspanyol Merdivenleri çevresindeki caddeler.

Benim size önerim ise; Via Frattina’daki Andrea Fabiani. Kaliteli ürünleri son derece uygun fiyatlara bulabileceğiniz, binlerce farklı modele sahip bir mağaza.

Mücevher ve Takı

Roma alışveriş seçenekleri, takılar...

Hazır giyim ve ayakkabıyı tamamlayan aksesuarlar da Roma’da bulabileceğiniz eşsiz kişisel veya hediyelik ürünlerden.

Bulgari gibi high-end mücevher markalarından daha uygun fiyatlı ancak aynı derecede kaliteli aksesuarları bulabileceğiniz tasarımcı butiklerine kadar seçenekler de sonsuz.

Roma’da aksesuarı sadece altın ve gümüş özelinde değil, yarı değerli metaller ve hatta değersiz metaller ve taşlardan ama dünyanın en yetenekli tasarımcıları tarafından yaratılmış ürünler olarak da bulabilirsiniz.

Mücevher ve takı alışverişi için de en ideal bölge İspanyol Merdivenleri ve çevresi olup size önerim Galleria Alberto Sordi’de yer alan Lanetti Mağazası.

Murano Camı Ürünleri

Roma'dan ne alınır? Murano Camı

Murano Camı aslında Venedik’e özgü bir ürün olsa da Roma’da da yaygın olarak bulmak mümkün. Eğer uzun bir İtalya seyahati yapmıyor, sadece Roma’yı ziyaret ediyorsanız ve bu zarif cam işçiliğinin hayranıysanız Roma’dan ne alınır sorunuzun cevabı hazır.

Ancak Roma’da pek çok taklit Murano Camı ürünü de var, dolayısıyla almak istediğiniz ürünlerin orijinalliğinden emin olmak için sertifikası olup olmadığını sormalısınız.

Seramik Ürünler

Roma'dan ne alınır? Seramik ürünler

El boyaması seramik eşyalar da Roma’dan ne alınır diye düşünenler için benzersiz bir seçenek. Her ne kadar bu ürünlerin orijini Toskana, Umbria, Sicilya gibi bölgeler olsa da Roma’da hepsini bir arada bulabilir ve zevkinize en uyanları satın alabilirsiniz.

Tabaklar, çaydanlıklar, kaseler, kaşık ve kavanozlar gibi el işçiliği seramik ürünlerin yine el işçiliğiyle boyanarak sıra dışı ve özgün tasarımlarla satışa sunulduğu Roma’da hem bütçenize hem de beğeninize uygun seçenekler bulamamanız mümkün değil.

Bu tarz seramik ürünleri Roma’nın hemen her yerinde bulmanız mümkün ancak ben size Piazza Navona’daki L’Artigianato’yu tavsiye ederim. Farklı bölgelerden, farklı yerel sanatçıların el işçiliği ürünleri uygun fiyatlarla satılıyor ancak elbette biraz turistik. (Adres: No:84 Piazza Navona.)

Şarap

Roma'dan ne almalı? şarap

Dünyanın en önemli şarap ihracatçılarından biri olmasına da sebep, İtalyan şarapları son derece geniş bir yelpazede çeşitlilik sunuyor. Bu şaraplar belki çok yüksek adetlerde üretilmiyor ancak onlarca farklı üzüm çeşidi, aroma, kaliteli ve zengin bir içerikle daha butik elde ediliyor.

Ülkenin her yeri ayrı bir üzüm ve şarap çeşidi sunsa da Roma’ya en yakın Castelli Romani üzümleriyle üretilen şaraplar da Roma’dan ne alınır diye düşünenler için son derece özgün bir seçenek, tabi alkol tüketiyorsanız.

Ancak Roma’dasınız diye ille de Roma şarabı almak zorunda değilsiniz. Toskana, Sardinya veya Puglia Bölgeleri’nin şaraplarını da hemen her yerde bulabilirsiniz.

Şarap alışverişi için herhangi bir süpermarkete giderek seçim yapabilirsiniz ve fiyatlar 5 Euro seviyesinden başlıyor. Ancak biraz da bilgi alarak bilinçli bir seçim yapmak isterseniz Piazza del Popolo’daki Enoteca Buccone’ye gitmenizi öneririm. (Adres: Via di Ripetta, 19/20)

Hediyelik Eşyalar

Roma'dan ne alınır? Magnet, kartpostal, biblo

Roma’dan ne alınır listemizin son sırasında klasikleşmiş ürünler var.

Başta magnet olmak üzere bardaklar, kupalar, fincan veya shot bardakları, küçük tepsiler, cüzdanlar, Venedik maskeleri gibi binlerce ufak tefek hediyelik eşya da Roma’dan alabilecekleriniz arasında. Üstelik diğer seçeneklere göre de çok daha bütçe dostu.

Bu tarz ürünlerin fiyatları 2 – 3 Euro seviyelerinden başlayarak artıyor ancak hiçbir zaman çok yüksek fiyatlara ulaşmıyor. Öte yandan küçük hediyelik eşyaların, istisnalar olsa da, büyük çoğunluğunun Çin’de üretildiğini belirtmem lazım. Başka bir deyişle, Çin işi bir ürünü Roma’dan almış olacaksınız.

Bu tarz hediyelik eşyalar için özel bir adres belirtmeme gerek yok. Vatikan çevresi, Piazza Navona, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Kolezyum çevresi hediyelik eşya satan yüzlerce dükkanla dolu. Zevkle gezin.

Özetle Roma’dan ne alınır yazısı boyunca İtalya’nın güzel başkentinden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en yöresel hediye seçeneklerinden bahsetmeye çalıştım. Eğer sizin de Roma’dan ne alınır? yazısına eklemek istediğiniz önerileriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Son olarak; Roma’da gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Roma gezilecek yerler, şehirde konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Yorum yapın