Venedik

İçerisinden geçen yüzlerce kanalları ve muhteşem köprüleri ile Venedik; İtalyan mimarisinin en çarpıcı özelliklerini taşıyan rengarenk evleri, sevimli dar sokakları, kanallarında yüzen nostaljik gondolları ile Avrupa’nın en romantik şehirlerinin başında geliyor.

Sular üzerinde yer alan bu muhteşem şehirde su trafiğinin ana hattını, şehri S harfi şeklinde saran Grand Canal (Büyük Kanal) sağlıyor. Venedik’te yer alan Palazzo Ducale Sarayı, gotik mimarisi ile şehirde yer alan dünyaca ünlü yapılar arasında göz kamaştırıyor.

Muhteşem güzellikteki tarihi köprüleri, bazilikaları; ihtişamlı sarayları, müzeleri ve tiyatroları ile ünlü şehirde, birbirinden ünlü Italyan lezzetleri sunan restoranlar da göz dolduruyor.

Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı’na ev sahipliği yapan Venedik’te, her yıl Ağustos ayında dünyaca ünlü Venedik Film Festivali gerçekleştiriliyor. Özel gondol turları ile gidilebilen; el yapımı camcılığın merkezi olan Murano Adası, sevdiklerini eşsiz hediyelerle şımartmak isteyenlerin ve koleksiyonerlerin favorileri arasında yer alıyor.

El yapımı çok değerli malzemelerden yapılan Venedik maskeleri, şehrin simgelerinden biri olarak en favori hediyelik eşyalardan biri olarak tatil severlerin vazgeçilmezlerinden biri oluyor. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan şehir, her yıl kış aylarında düzenlenen Venedik Karnavalı ile çok farklı ve eğlenceli bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor.

Venedik'te nerede kalınır?

Venedik’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Romantik ambiyans söz konusu olduğunda dünya genelinde akla gelen ilk şehirlerden biri şüphesiz ki Venedik. 118 adadan, 150 kanaldan ve 400’den fazla köprüden meydana gelen şehir birçok yönüyle kendine özgü bir karaktere sahip. Eğer siz de yakınlarda unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz bu eşsiz İtalya şehrine gidecekseniz “Venedik’te nerede kalınır?” diye araştırmalara da başlamışsınızdır.

Venedik gezilecek-yerler rehberi

Venedik Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Romantik ambiyansı ile filmlere, kitaplara ve aşıklara ilham olmuş Avrupa şehri Venedik‘te hayatınız boyunca mutlulukla hatırlayacağınız anılar biriktirebilirsiniz. Seyahatinizden önce güzelliği ve etkileyiciliği ile Dünya Mirasları arasına giren bu şehri daha yakından tanıyabilmek için detaylı bir Venedik gezilecek yerler listesi hazırladım.

Venedik'te nerede alışveriş yapılır?

Venedik’te Nerede Alışveriş Yapılır?

Venedik’te nerede alışveriş yapılır? İtalya’nın hemen her şehri romantik ancak bunlar içerisinde en romantiği diyebileceğim Venedik sadece kanallar, vaporettolar ve turistik yapılardan ibaret değil. Bu büyüleyici kentte alışveriş yapmak da çok zevkli, çok keyifli.

Venedik nasıl gezilir? blog rehber

Venedik Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Son derece farklı bir coğrafi yapısı olması sebebiyle Venedik nasıl gezilir diye bir soru sormanız çok normal. Lagünler üzerine kurulu olması ve dünya çapında ün kazanmış kanalları ile Venedik Avrupa’daki diğer şehirlerden çok daha farklı bir yapı sergiliyor.

Murano Adası

6 Soruda Murano Adası Hakkında Bilgiler

Son derece hareketli ve kalabalık Venedik‘in hemen yanında en az onun kadar güzel, ama aynı zamanda daha sakin ve huzurlu bir yer olduğunu söylesem? Ünü şehir ve ülke sınırlarını aşmış cam üfleme sanatı ile Murano Adası hem bu işçiliği merak edenler hem de Venedik’ten birkaç saatliğine de olsa kaçmak ve kanallar arasındaki sokaklarda huzurla, keyifle dolaşmak isteyenler için benzersiz bir adres.

San Marco Bazilikası

8 Soruda San Marco Bazilikası

Venedik büyüleyici kanalları, köprüleri, meydanları, kanal kıyısındaki dönemin aristokratlarının malikane ve sarayları, kiliseleri ve katedralleri ile ünlü. Ancak burada iki yapı var ki çoğu turist özellikle bunlar için Venedik’i ziyaret ediyor. Venedik gezilecek yerler listesinin de önemli duraklarından olan yapılardan bir tanesi daha önce bir başka yazıda detaylı anlattığım Dükler Sarayı iken diğeri de hemen yanındaki etkileyici San Marco Bazilikası.

Venedik'ten ne alınır?

Venedik’ten Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye

“Venedik’ten ne alınır?” İtalya’nın en romantik ve tüm dünyanın belki de en sıra dışı kenti Venedik. Adaları, kanalları, gondol ve vaporettoları ile daha önce hiç görmediğiniz tarzda bir yer olacağından emin olabilirsiniz.

Venedik'te ne yapılır?

Venedik’te Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

“Venedik’te ne yapılır?” Kuzey İtalya‘daki Veneto Eyaleti’nin başkenti Venedik üzerinde kurulu olduğu 117 küçük ada ve adacık, sayısız kanallar, adaları birbirine bağlayan ve göz okşayan köprüler ve tüm tarihi yapıları ile ziyaret edenlere masal diyarında olduklarını hissettiren, nefes kesici bir şehir.

Venedik Havaalanı Ulaşım Araçları

Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lagünler üzerine kurulu Venedik‘te tıpkı şehir içi taşımacılıkta olduğu gibi havaalanından kente ulaşımda da ağırlık su taşıtlarına verilmiş. O yüzden Venedik havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevabında bol bol deniz taşıtı mevcut.