Burano Adası Venedik

Burano Adası, Venedik’te yer alan ünlü bir adadır. Küçük, parlak evleri ile dikkat çeken bu adanın bu kadar renkli olmasının nedeni olarak eski zamanlarda denizcilerin evlerini ayırt edebilmeleri gösterilmektedir. Günümüzde renkler bu amaçla kullanılmasa da aynı atmosferi yansıtmak için evler hala rengarenk boyanmaktadır.

Venedik gezilecek yerler listesindeki önemli yerlerden olan bu ada dantel işçiliği ile ünlüdür. Geçimini lagüne bağlı olarak sürdüren insan sayısı fazla olsa da dantel işlemeciliği hala sürdürülmektedir. Genellikle kadınların sürdürdüğü bu geleneği öğrenmek istiyorsanız Scuola del Merletto’da Salı günleri hariç diğer günler Nisan – Ekim 10:00 – 17:00, Kasım – Mart 10:00 – 16:00 arasında 4 Euro ya da Venice Card ile dantel yapımını öğrenebilirsiniz. 1872 yılında kurulan bu okul Burano Adası dantel işlemeciliğini devam ettirmesinin yanı sıra bitişiğindeki müzede de 16. yüzyıldan kalma dantel ürünlerini sunması ile de dikkat çeker.

Burano Adası Venedik
Burano Adası, Venedik

Dantel işlemeciliğinin yanı sıra adada bir diğer geçim kaynağı hala gelişmekte olan balıkçılık endüstrisidir. Adada gezinirken balıkçılar, renkli evler, el işlemeleri yapan ve satan kişiler oldukça yerel ve güzel görüntüler oluşturmaktadır.

Scuola del Merletto dantel işlemeciliği okulunun karşısında San Martino Kilisesi yer almaktadır. Eğik çan kulesiyle dikkat çeken bu kiliseyi ziyaret edebilir ya da yanında oturup dinlenebilirsiniz.

Burano Adası
Burano Adası, Venedik

Burano Adası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Isola di Burano, Venezia
  • Ulaşım: Burano Adası’nı gezmek yaklaşık bir saat sürer. Feribot iskelesine vardıktan sonra Via Baldassare Galuppi’ye çıkıp bu güzergahı takip edebilirsiniz.
  • Burano Adası’na St. Lucia tren istasyonundan 1, 4.2, 5.2, DM hatlarını kullanıp sonrasında Burano’ya aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca 9 ve 12 numaralı deniz otobüsleri ile de buraya ulaşmak mümkündür.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın