5 Soruda Burano Adası Hakkında Bilgiler

Kanallar ve gondollar şehri Venedik‘te eğer bir günden daha fazla zaman geçirecekseniz bu programın birkaç saatini mutlaka Burano Adası‘na ayırmalısınız.

Venedik gezilecek yerler yazısındaki önemli duraklardan, Vaporetto veya deniz taksisi ile San Marco Meydanı’ndan 40 dakikalık deniz yolculuğu mesafesindeki renkli Burano Adası cıvıl  cıvıl sokakları, yavaş akan hayatı, lezzetli deniz ürünleri lokantaları, küçük kanalları ve huzur dolu atmosferi ile sizi bambaşka diyarlara sürükleyecek.

Burano Adası tüm dünyada zarif ve haftalarca, belki aylarca emek verilmesi gereken el işi dantelleri ile ünlü. Ki yazının devamında bundan da biraz bahsedeceğim. Ancak adayı sadece bununla değerlendirirseniz gitmeye değer görmeyebilirsiniz, ve bu büyük bir hata olur. O yüzden bu yazıda adanın dantel sektörü haricindeki güzelliklerinden ve burada neleri görebileceğinizden de bahsedeceğim.

Yeri gelmişken belirteyim, sadece Burano Adası değil, eğer yakınlarda bir Venedik seyahati planı yapıyorsanız şehirle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Venedik gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

1. Burano Adası hakkında genel bilgiler nelerdir?

Burano Adası hakkında bilgiler

Venedik’in kuzeyinde yer alan Burano Adası, en baştan söyleyeyim, fotoğraf çekmeyi sevenler için, Instagram’da rengarenk fotoğraflar paylaşmak isteyenler için ideal bir destinasyon.

Aslında birbirine köprülerle bağlı 4 adadan oluşan Burano Adası geçimini balıkçılık ve dantel, hediyelik eşya satışları ile sağlayan 3.000 nüfuslu bir turizm adası.

Adada Roma İmparatorluğu Dönemi’nden beri yerleşim var ancak buranın dünya çapında tanınması 15. ve 16. YY’ları bulmuş. O dönemde adalı kadınların el sanatı danteller zerafeti, estetik güzelliği ancak hepsinden öte ince işçiliği ile özellikle Avrupa aristokrasisi tarafından aranılır olduğundan Burano Adası’nın ünü tüm dünyaya yayılmış.

Kısaca adanın tarihçesinden bahsettim, “gidin, mutlaka gidin” diye de övdüm ama ziyaret ettiğinizde Burano Adası’nda neler görebileceğinizden hala bahsetmedim. O yüzden daha fazla uzatmadan bu güzel adanın sizlere sunacağı güzelliklere geçeyim.

2. Burano Adası nesi ile ünlü?

Aslında yazının başında ipuçlarını verdim ama gelin burada biraz daha detaylı bahsedelim. Neden Burano Adası’na gitmeli ve orada neleri görmeyi beklemelisiniz?

Burano Dantelleri

Burano Venedik Dantel

Adanın adını dünyaya duyuran Burano dantellerinin en önemli özelliği dikkat, sabır ve çok büyük bir emek gerektiren ince işçiliği. Boşuna değil bir zamanlar Avrupa saraylarının özellikle aradığı, yüksek bedeller ödediği danteller olması.

Gerçi 18. YY’da fabrikasyon işlerin yayılmaya başlaması Burano danteline olan talebi azaltınca adada bu sanat unutulmaya yüz tutmuş. Ama o yıllarda Burano danteli işemeyi bilen tek kadın olan Francesca Memo‘nun ders verdiği, şehrin öngörülü elitlerinin desteğiyle açılan Scuola del Merletto Dantel Okulu 1872 yılından beri faal ve bu sabır ve dikkat isteyen işi isteyenlere öğretmeye devam ediyor.

Adada bol miktarda hediyelik dantel mağazası var, ancak buralarda daha çok fabrikasyon ve hatta Çin malı danteller satılıyor.

Gerçek Burano dantellerinin fiyatları ise dudak uçuklatan cinsten. Küçücük bir örtünün bile (örneğin 10 x 10 cm boyutlarında) işlenmesinin 2–3 ay sürdüğü düşünülecek olursa, yüksek fiyatlarına değer dersiniz elbette ama bütçenizi zorlayıp da alır mısınız o başka.

Yine de Burano Adası’ndaki dantel mağazalarını gezin. Gerçek el işçiliği, gerçek Burano sanatı olmasa da İtalyan halkının, mağaza sahiplerinin o eşsiz estetik algısı ile seçtiği dantel örneklerini görün derim.

Eğer Venedik’te alışveriş konusuna ilgi duyuyorsanız Venedik’ten ne alınır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Balıkçılık

Burano Adası balıkçılık

Kadınların dantel işçiliği bir yana, adanın en önemli geçim kaynağı, buradaki yerleşim ilk başladığı zamanlardan beri balıkçılık. Haliyle Burano Adası en lezzetli ve taze deniz ürünlerini, üstelik Venedik’e kıyasla daha uygun fiyatlarla, bulabileceğiniz bir yer.

Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız adanın balıkçılık kültürü sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Renkli Evler

Burano Adası tarihi

Burano Adası rengarenk boyalı evleriyle adeta bir açık hava stüdyosu. Kameranızı, cep telefonunuzu alın yeter. Hatta akşam gün batımı saatlerinde adada olursanız fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Buradaki evlerin renkleriyle ilgili hikayeler de çok çeşitli. Benim en çok ilgimi çeken ise şu:

Zamanında her bir balıkçı, teknesi ile evini birebir aynı renge boyarmış. Ola ki denizde bir kaza geçirirse, tekneyi bulanlar böylece kötü haberi vermek için hangi evin kapısını çalacağını bilirlermiş.

Hikayelerden gerçeklere dönecek olursak… Burano Adası’ndaki evlerin renkleri hala yasalarla sıkı sıkı kontrol ediliyor. Zamanında öylesine başlamış olan gelenek bugün katı bir şekilde sürdürülüyor.

Eğer adanın yerlilerinden biri evini boyamak isterse önce belediyeye başvuruyor ve belediyeden o mahalleye özgü izin verilen renklerin listesini alıyor. Veya kriterler mahalleye göre olmayabilir, izin verilen renkler nasıl belirleniyor ondan çok emin değilim ben de. Ve ev sahibi belediyenin izin verdiği renklerden birini seçerek evini o renge boyayabiliyor.

Aslında biraz katı bir kural ama adayı ziyaret ettiğinizde siz de göreceksiniz ki, dantel, balık vs hepsi bir yana, Burano Adası’na milyonlarca turist bu evler ve sokaklar için geliyor. O yüzden de adanın bu özelliğini yasalarla korumaya çalışmak çok da katı değil sanki?

3. Burano Adası gezisi ne kadar sürer?

Venedik Burano gez iblog

Burano Adası -eğer zamanınız kısıtlıysa- 1 veya 2 saatte gezebileceğiniz bir yer. Zira küçücük bir ada.

Ancak o kadar güzel, keyifli ve öyle romantik bir yer ki, zaman probleminiz yoksa ben en az yarım gün ayırmanızı öneririm.

4. Burano Adası nerede ve nasıl gidilir?

Burano Adası harita konumu

Venedik Lagünü’nün kuzeyinde yer alan Burano Adası’na sadece deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyatlı ve kolay ulaşım vaporetto. Fondamente Nove Durağı’ndan yarım saatte bir kalkan 12 numaralı vaporettoya binerseniz yaklaşık 45 dakikada Burano Adası’na gidebilirsiniz. Bu vaporetto öncesine Murano Adası‘nda da duruyor. Dolayısıyla aynı gün içerisinde önce Murano Adası, sonra da Burano Adası turu da yapabilirsiniz.

Burada konaklamak isteyenler için Casa Burano veya Casa sul Cielo di Burano gibi birkaç küçük, temiz, çok sevimli ve konforlu otel seçeneği var. Ancak burada kalmak şart mı derseniz, pek değil.

O yüzden Venedik’in turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Venedik’te nerede kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

5. Burano Adası’nı nasıl gezmeli?

Burano Venedik hakkında bilgiler

Burano Adası’na nasıl ulaşım sağlayabileceğinizden bahsettim, adada neler görebileceğinizden de. İsterseniz şimdi de keyifli bir tur programı yapalım ki saatlerce boşu boşuna yer yön bulmakla, adadaki ilginç yerleri aramakla zaman kaybetmeyin.

Yarım Günde Burano Adası Turu

Öncelikle öğleden sonra saatlerinde Burano Adası’na gidin. Ki akşam gün batımını burada geçirebilesiniz. Normalde feribotlar adanın kuzeyinde yer alan iskeleye yanaşıyor. Zaman kaybetmeden güneydeki Baldassare Galuppi Meydanı‘na geçerek gezmeye buradan başlayabilirsiniz.

Meydana ulaştığınızda Scuola del Merletto Dantel Okulu ve yanındaki müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Orijinal Burano Dantelleri’nin sergilendiği okul ve müzeye giriş ücreti 5,5 Euro (6 – 14 yaş arası çocuklar ile, 25 yaşına kadar olan öğrenciler için 4 Euro).

Müzeyi gezmeniz yaklaşık yarım saat sürecektir. Çıktığınızda müzenin Baldassare Galuppi Meydanı’ndaki eğik çan kulesiyle ünlü, 15. YY’dan kalma San Martino Kilisesi‘ni gezebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz ve burası akşam 19:00’a kadar açık.

Müze ve kilise turundan sonra meydana yakın cafelerden birinde lezzetli bir İtalyan kahvesi içerek, biraz dinlenebilir ve etrafta keyifle dolaşan turistlerle yerlileri seyredebilirsiniz.

Şimdi kulaklığınızı takip, biraz müzik dinleme ve Burano Sokaklarını keşfetme zamanı. Artık muhtemelen güneş ışıkları da kırılmış, nefes kesici fotoğraflar için ortamı hazırlamıştır.

Kulaklığınızda Peter Ciani’nin “Mare Mare Mare” ve “Stornello all’ Italiana” melodileri eşliğinde Burano Sokaklarını keşfetmek unutulmaz bir anı olacaktır.

Yürümeye meydanın kuzeydoğusunda başlayan ve adayı ortadan ikiye bölen Baldassare Galuppi Caddesi‘nden başlamalısınız. Bu cadde üzerine sıra sıra renkli evlere bakarak, fotoğraflarını çekerek ilerlerken ilginizi çeken ara sokaklara dalmayı da unutmayın.

Caddenin ucu şehrin içinden geçen kanal kenarındaki Fondamenta degli Assassini Sokağı‘na çıkacak. İşte bu cıvıl cıvıl evleri, kanal ve gondollarla birlikte fotoğraflayabileceğiniz yer de burası. Kanal kenarında hangi yöne yürümek istediğiniz size kalmış, adanın her yeri ayrı bir görsel şölen. Dönmek için tekrar Galuppi Caddesi’ne çıkmayı ve feribot iskelesine doğru yürümeyi unutmayın.

Aslında yarım günlük tur burada bitiyor ama Burano Adası’nın taze deniz ürünlerini de tatmak isterseniz, Venedik’e biraz daha geç dönmenizi, akşam yemeğini Osteria al Fureghin isimli restoranda yemenizi tavsiye ederim.

Daha Fazlası: Daha fazlasını isteyenler için bir başka önerim de var. Vaporetto ile Burano Adası’na gelirken bir önceki durak olan Mazzorbo Adası’nda inin.

Burası Burano Adası’na çok yakın ve köprüyle bağlı küçük bir adacık. Mazzorbo Adası’ndaki 14. YY’dan kalma Santa Caterina Kilisesi‘ni gezdikten sonra yürüyerek köprüden Burano Adası’na geçin (ki böylece adayı bir de uzaktan seyredin) ve yukarıda bahsettiğim tura bundan sonra başlayın.

Adada dolaşırken burayı bu kadar ünlü yapan dantellerin yapılışını da görmek isterseniz aşağıdaki tur veya benzerlerini de değerlendirebilirsiniz:

Tur Tavsiyesi

Burano Adası’nda Dantel, Murano Adası’nda Cam Üfleme Gösterisi: Yaklaşık 5 saat süren bu tura katılarak önce Murano Adası’nda cam üfleme sanatını, ardından da Burano Adası’nda dantel işçiliğini canlı olarak seyredebilirsiniz.

Bu sırada bu iki sanatın en güzel örneklerini izlerken rehberlerden de bilgi alıyorsunuz. Tura Venedik’ten gidiş dönüş ulaşım da dahil. Ve bu turu daha önceden almış olanların puanı ise 4,6.

Burano Adası hakkında genel bilgiler kısaca bu şekilde. Venedik geziniz sırasında ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Venedik gezi rehberi, Venedik’te ne yapılır?, Venedik’te ne yenir? ve Venedik havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın