Venedik Havaalanı

Venedik gencinden yaşlısına tüm gezginlerin büyülü rüyası. İtalya‘nın bu dünyaca ünlü kenti her ne kadar büyüleyici olsa da kentte yaşam Avrupa’nın diğer şehirlerine nazaran biraz pahalı. İtalya turu düzenleyen birçok firmanın başlangıç rotasını Venedik oluştursa da turlar ilk önce Milano Havaalanı‘na iner ve karayolu ile Venedik’e ulaşır. İşte bu noktada bireysel olarak Venedik gezisi planlayanları büyük bir rahatlık bekliyor. Eğer Venedik gezinize 3 saatlik Milano tren yolculuğu ile başlamak istemiyorsanız  uygun bir fiyata uçak bileti bulmanız halinde Venedik Havaalanı‘nı kullanarak da başlayabilirsiniz. Venedik Havaalanı sayfasında havalaanı hakkında genel bilgileri ve Venedik Havaalanı Venedik şehir merkezi arası ulaşım seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da okuyun: Venedik'te nerede kalınır?

Venedik Havaalanı

Mestre yakınındaki kara parçası üzerinde bulunan Venedik Marco Polo Havalimanı şehrin ana tren istasyonuna 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Eğer Tükiye’den direk olarak bu havaalanına uçmayı planlıyorsanız THY ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Pegasus, Milano Havaalanı’na sefer düzenliyor.

Birçok Avrupa kentinden Venedik Marco Polo Havalimanı’na direkt uçuş düzenlenmektedir. Paris’den Air France ya da Myair ile buraya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Ryanair’in Beauvais Fransa, Bremen ve Frankfurt Almanya, Shannon ve Dublin İrlanda, Liverpool ve Londra İngiltere, Brüksel Belçika, Girona ve Barselona İspanya’dan doğrudan uçuşlar yapılmaktadır.


Eğer Venedik'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Venedik seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★  Hotel Fontana başta olmak üzere 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Venedik Marco Polo Havalimanı son zamanlarda açılan teknoloji açısından donanımlı bir havalimanıdır. Havalimanı binası mimari açıdan övgü toplayan bir yerdir. İki katlı bu havalimanı her geçen gün daha fazla yolcuyu ağırlamaktadır. Varış kısmında ilk katta araba kiralama seçeneklerini bulmak mümkündür. Bunun dışında aynı kısımda su taksi acenteleri, turist danışma noktaları ve duty free mağazaları bulunmaktadır.

Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Venedik Havaalanı ulaşım
Venedik Marco Polo Havaalanı

Venedik Marco Polo Havalimanı – Venedik arasında ulaşım birkaç şekilde sağlanabilmektedir. Bu ulaşım yolları şunlardır:

Deniz Otobüsü : Venedik Havaalanı şehir merkezi arası ulaşımda en sık kullanılan araçlardan biri deniz otobüsleridir. Havaalanından çıkıp sola döndükten sonra yaklaşık 10 dakikada deniz otobüsü iskelesine ulaşabilirsiniz. Deniz otobüsleri Venedik’in farklı noktalarına seferler düzenlenmektedir. Deniz otobüsleri ile Murano Adası (8 Euro) yarım saat, Fondamenta Nuove yarım saat, San Marco ise yaklaşık 1 saat sürmektedir. Alilaguna en çok bilinen deniz otobüsü taşıyıcısıdır. Yolculuk ücreti ise 15 Euro’dur. Deniz otobüslerinin kapasitelerinin dolması durumunda bir daha ki sefer için yarım saat beklemeniz gerekebilmektedir.

Otobüs: Venedik havaalanından şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı otobüslerdir. Otobüs istasyonu Venedik’in kuzeyinde yer almaktadır. Otobüs biletinizi havalimanı içindeki gazete büfesinden de alabilirsiniz. Otobüsler Piazzale Roma’ya gitmektedir. Burada indikten sonra gitmek istediğiniz bölgeye ulaşmak için Vaporetto adı verilen tekneleri kullanmanız gerekmektedir. Bu nedenle otobüsler deniz otobüslerine oranla daha az tercih edilmektedir.

Venedik Marco Polo Havalimanı’ndan Piazzale Roma’ya sefer düzenleyen 2 adet otobüs bulunmaktadır.

İlki ACTV denilen 5 numaralı hattır. Bilet ücreti 1 Euro’dur. Ayrıca bagaj parça başına 1 Euro daha ödemek gerekmektedir. Eğer Venice Card’ınız varsa bagaj kısmı ücretsizdir. Seyahat yaklaşık 30 dk – 45 dk sürmektedir ve hemen her yarım saatte bir sefer düzenlenmektedir. Havalimanı – Venedik arasında 04:08 – 01:10, Venedik – Havalimanı arasında ise 04:40 – 00:40 saatleri arasında sefer düzenlenmektedir.

Diğer otobüs seçeneği ATVO’dur (www.atvo.it). 35 – D2 hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İlk otobüsten nispeten hızlıdır. Seyahat 20 dakika sürmektedir. Bilet ücreti 3 Euro’dur ve buna bagaj ücreti de dahildir. Otobüs durağı hemen çıkıştadır. Hemen hemen her yarım saatte bir sefer düzenlenmektedir. Havaalanı – Venedik arasında 08:20 – 00:10, Venedik – Havaalanı arasında ise 05:00 – 08:40 saatleri arasında sefer düzenlenmektedir.

Su Taksisi: Su taksileri havaalanından merkeze gitmenizi sağlayacak en hızlı ama en pahalı ulaşım aracıdır. Taksiler deniz otobüslerinin kalktığı iskeleden kalkıyor. Taksilerde ödenecek ücret varış noktasına göre değişiklik gösterse de minimum ücret 60 Euro’dur. 30 dakikalık yolculuk ise ortalama olarak 110 Euro tutmaktadır. Taksiler ile otelinize en yakın yere ulaşabilirsiniz. Consorzio Motoscafi Venezia su taksi firmalarından biridir, dilerseniz www.motoscafivenezia.it adresinden firmayı inceleyebilirsiniz.

Venedik havaalanı ulaşım
Venedik havaalanı ile şehir merkezi arası sefer yapan havaalanı tekneleri
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. MERHABA,

    VENEDİK HAVALIMANINDAN SEHIR MERKEZI DEDIGINIZ Piazzale Roma ULAŞTIGIMIZDA VENEDIĞIN İÇİNE YURUYEMIYOR MUYUZ İLLA TEKNELERE Mİ BİNMEK GEREK. .

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın