Venedik Havaalanı Ulaşım Araçları

Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçeneleri

Lagünler üzerine kurulu Venedik‘te tıpkı şehir içi taşımacılıkta olduğu gibi havaalanından kente ulaşımda da ağırlık su taşıtlarına verilmiş. O yüzden Venedik havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevabında bol bol deniz taşıtı mevcut.

Zaten Venedik Havaalanı şehir merkezi arası transfer hizmetleri içerisindeki tek kara yolu ile ulaşım seçeneği olan otobüsleri bile tercih etseniz sadece kentin belirli bir noktasına kadar ilerleyebiliyorsunuz.

Aynı nedenden dolayı benden konaklama önerisinde bulunmamı isteyen tüm dostlarıma kanallara yakın otel seçenekler arasından seçim yapmalarını tavsiye ediyorum. Eğer siz de tatilinizi geçirirken ulaşım olanaklarına yakın konaklamak isterseniz “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlıklı yazımdaki önerilerimi değerlendirebilirsiniz.

Bu yazıda ise kentteki iki havaalanı olan Marco Polo Havaalanı ve Treviso Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım alternatiflerinden konuşalım isterseniz.

Marco Polo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Marco Polo Havaalanı Venedik

Marco Polo, kente en yakın ticari havaalanı konumunda. Tesis özellikle Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen çok sayıda yolcuyu ağırlıyor.

Bu yüzden Türk Hava Yolları’nın da düzenli olarak direkt sefer düzenlediği ana karadaki Marco Polo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri görece daha fazla.

1. Havaalanı Otobüsü

Venedik havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri

Venedik Havaalanı kent merkezi arasındaki mesafeyi otobüsle kat etmek isterseniz kullanabileceğiniz 2 seçenek bulunuyor.

Bu seçeneklerden ilki 1881 yılından beri Venedik kent içi ulaşım sistemini yöneten ACTV’nin 5 numaralı hattında sefer yapan otobüs.

Araçlar haftanın 7 günü 04.08’den 01.10’a kadar Marco Polo Havalimanı’ndan Piazzale Roma’ya yolcu taşıyor. Otobüsler ters yönde ise hafta içi 04-35-00.40 arası hizmet veriyor. Yalnız Piazzale Roma’dan hafta sonu seferler 05.40’da başlıyor.

Yolculuk ortalama 23 dakikada tamamlanırken, araca bineceklerden tek yön için 8 Euro talep ediliyor. Gidiş-dönüş biletinin fiyatıysa 15 Euro olarak belirlenmiş.

Havaalanı transfer hizmeti için tercih edebileceğiniz diğer seçenek ise ATVO’nun Express bus 35 isimli servis otobüsleri. Gezginlerin bu seçeneği daha çok tercih etmelerindeki en büyük nedenler, yolculara sunulan koltuk garantisi ve seyahatin 10-15 dakika içerisinde tamamlanması.

Araçlar tüm hafta boyunca Marco Polo‘dan Piazzale Roma’ya 05.20-00.50, Piazzale Roma’dan Marco Polo’ya ise 04.20-23.30 saatleri arasında sefer yapıyor.

Tek yön ve gidiş-dönüş bilet fiyatları, tıpkı ACTV’deki gibi 8 ve 15 Euro olarak belirlenmiş. Havalimanından kent merkezine ekspres otobüs seferlerinden yararlanarak gitmek isterseniz ihtiyacınız olan biletleri durağın hemen yanındaki ATVO otomatı aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Not: Venedik lagün üzerine kurulu olduğu için otobüsten indikten sonra gideceğiniz yere ulaşmak için tekrar vaporetto adındaki su dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

Elde bavullar, sürekli in bin yapmak istemezseniz havaalanı ulaşımında direkt su yolunu tercih edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler için Venedik’te nerede kalınır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririm.

2. Su Taksisi

Venedik Havaalanı Rehberi Su Taksisi

Consorzio Motoscafi Venezia’nın sahibi olduğu 100 su taksisi, kente gelen gezginleri kısa sürede ve konforlu bir şekilde havaalanından Piazzale Roma, Tronchetto, S. Marco, Lido ve Rialto gibi destinasyonlara taşıyor.

Tabi bu avantajlardan yararlanabilmek için diğer ulaşım yöntemlerine göre daha fazla ücret ödemeye razı olmak gerekiyor. Çünkü su taksilerinde 4 kişilik bir yolculuk için 100 ila 160 Euro arasında ücret talep ediliyor, ki örneğin Marco Polo Havaalanı’ndan Piazzale Roma’ya ücret 115 Euro tutuyor.

Bu sayıdan daha fazla kişi taşınacaksa toplam tutara kişi başı 20 Euro’ya varan eklemeler yapılıyor. Araçlarla ayrıca paylaşımlı ulaşım imkânı da sunuluyor.

Aynı anda 10 kişi ve 10 çanta taşıma kapasitesine sahip su taksilerinde paylaşımlı taşıma hizmetinin ücreti ise 35 Euro olarak belirlenmiş. Bu hizmeti, zaman kısıtlamanız yoksa tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü tekneler dolmadan hareket etmiyor.

Transfer hizmeti veren teknelerin rotaları talep olması halinde Büyük KanalRialto Köprüsü, Gallerie dell’ Accademia, Chiesa della Salute ve Peggy Guggenheim Müzesi gibi kentin popüler mekânlarını kapsayacak şekilde genişletilebiliyor. Saymış olduğum mekânlar hakkında bir fikriniz yoksa “Venedik Gezilecek Yerler” adlı liste içeriğimize göz atabilirsiniz.

3. Alilaguna

Venedik havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? Alilaguna

Venedik Havaalanı şehir merkezi ulaşım transfer hizmeti için Alilaguna tarafından işletilen su otobüslerinden de yararlanabilirsiniz.

Terminal binasına yürüyerek 10 dakika uzaklıktaki iskeleden kalkan araçlar 3 farklı hatta faaliyet gösteriyor. Bu hatlardan ikisi tüm yıl boyunca faaliyet gösterirken, kırmızı rota sadece nisan ortasından kasım ayına kadar kullanılıyor.

Mavi hatta tekneler havaalanında yola çıktıktan sonra Murano ve San Marco da dâhil olmak üzere kentin 11 farklı noktasına uğrayıp, yolculuklarını deniz otobüsü iskelesinde noktalıyor.

Turuncu hatta ise araçlar San Marco‘ya kadar yolcu taşıyor. Sezonluk kırmızı rotanın kapsamında Murano Adası‘nın yanı sıra Certosa, Lido ve San Marco yer alıyor.

Marco Polo Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tüm rotalarda teknelerin sefer sıklığı 30 dakikada bir olacak şekilde ayarlanmış.

Alilaguna’nın su otobüsleri ile havaalanından Lido, Venedik veya deniz otobüsü iskelesine gitmenin bedeli 15 Euro. Murano’ya ulaşım içinse yolculardan 8 Euro talep ediliyor. Ayrıca su otobüsü seferlerinden yararlanmak isteyenlere 24 ve 72 saat geçerlilik süresine sahip bilet seçenekleri de sunuluyor.

İhtiyacınız olan biletleri web sitesi üzerinden ya da satış ofislerinden temin edebilirsiniz. Biletlerinizi web sitesinden almanız halinde 1-2 Euro arasında değişen indirimlerden de faydalanabilirsiniz.

Treviso Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Treviso Havalimanı Venedik

Marco Polo Uluslararası Havalimanı Venedik’in sivil havacılık ihtiyacının büyük kısmını neredeyse tek başına karşılıyor. Ancak son yıllarda kent merkezine sadece 25 kilometre uzaklıktaki Treviso Havalimanı‘nın da kullanımı bir hayli artmış durumda.

Bu yüzden Venedik Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin bu bölümünü Avrupa’daki diğer tatil destinasyonlarından Ryanair, Wizzair gibi ekonomik fiyatlarıyla tanınan firmaların seferler düzenlediği havaalanında verilen transfer hizmetlerine ayırdım.

1. ATVO

Marco Polo’dan transfer hizmeti sunan ATVO‘nun Treviso Havalimanı’ndan da günün belirli saatlerinde Venedik kent merkezine giden otobüsleri bulunuyor.

Kişi başı bilet ücreti 12 Euro olan bu otobüsler her gün 07.45, 08.15, 13.10 ve 21.20’de Piazzale Roma‘ya doğru hareket ediyor.

Planlı seferler dışında havaalanının yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler de düzenleniyor. Biletleri tıpkı Marco Polo Havalimanı’nda olduğu gibi otomatlardan ya da gelen yolcu salonundaki ATVO ofisinden satın alabilirsiniz.

2. Barzi Bus

Treviso Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda transfer hizmeti sunan diğer firmaysa Barzi Bus Service Firması’nın araçları, çevre yolunu takip ederek Mestre Tren Garı‘na (30 dakika) ve Tronchetto Otobüs Terminali’ne (40 dakika) gidiyor.

Tronchetto’ya ulaştığınızda kent merkezine gitmek için 2 numaralı vaporetto hattını kullanabilirsiniz. Fiyatları ATVO ile aynı olan bu otobüslere binmek için biletleri gelen yolcu salonundaki ofisten veya araca binerken şoförden alabilirsiniz.

Özetle Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Venedik havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Venedik Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden tek tek bahsettikten sonra sizin için en uygun seçeneğin ne olabileceğine de bakalım isterseniz.

Marco Polo Havaalanı şehir merkezi ulaşımı söz konusu olduğunda, eğer bütçeniz uygunsa en hızlı ve konforlu yöntem su taksileri aslında. Ancak 100 Euro’dan başlayan fiyatlarıyla bu seçenek pahalı gelirse, Alilaguna Su Otobüsleri ile otelinize en yakın iskeleye çok daha uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Treviso Havaalanı şehir merkezi ulaşım söz konusu olduğunda ise hiçbir şekilde direkt otelinize ulaşım yok, şehre bu havaalanından gidecekseniz en iyi ihtimalle bir kez aktarma yapacaksınız. Bu durumda ATVO veya Barzi Bus firmalarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır? ve Venedik Gezilecek Yerler başlıklı yazılarımızı da okumayı unutmayın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçeneleri”

  1. MERHABA,

    VENEDİK HAVALIMANINDAN SEHIR MERKEZI DEDIGINIZ Piazzale Roma ULAŞTIGIMIZDA VENEDIĞIN İÇİNE YURUYEMIYOR MUYUZ İLLA TEKNELERE Mİ BİNMEK GEREK. .

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top