Venedik’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Romantik ambiyans söz konusu olduğunda dünya genelinde akla gelen ilk şehirlerden biri şüphesiz ki Venedik. 118 adadan, 150 kanaldan ve 400’den fazla köprüden meydana gelen şehir birçok yönüyle kendine özgü bir karaktere sahip. Eğer siz de yakınlarda unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz bu eşsiz İtalya şehrine gidecekseniz “Venedik’te nerede kalınır?” diye araştırmalara da başlamışsınızdır.

Venedik’te bugüne kadar 3 kez bulundum. İlk gidişim sırt çantalı gençlik zamanlarımdaydı. Sonraki ziyaretlerim ise eşimle gerçekleşti. Hatta bir defasında anne babam da bize eşlik etti. 3 farklı bölge ve otelde konaklama deneyimi yaşadım. Konaklama konusunu ele aldığımız bu içerikte kendi deneyimlerimi de yardımcı olması amacıyla sizlerle paylaştım.

Venedik konaklama rehberini 8 temel bölge kapsamında hazırladım. Her bir bölgede farklı bütçelere uygun popüler ve hizmet kalitesi yüksek otel önerileri sundum. Aynı zamanda her bir bölgenin hangi popüler Venedik gezi noktalarına yakın olduğunu ve mutlaka yapılması gerekenleri de bu rehberde bulabilirsiniz.

Hazırsanız San Marco, Santa Croce, San Polo, Cannaregio, Dorsoduro, Castello, Giudecca ve Mestre bölgelerinde konaklamayı avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte kapsamlı olarak incelemeye başlayabiliriz…

Hızlıca Venedik Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Venedik’e ilk kez gidiyorsanız sizin için ideal konaklama bölgeleri San Marco, Santa Croce ve San Polo. Belirttiğim bölgelerde kaldığınız takdirde “Venedik gezilecek yerler” rehberindeki çoğu turistik noktaya yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Şehirde dünyaca ünlü çok sayıda ikonik yer bu üç bölgede toplanmış durumda.

Otel önerilerine gelecek olursak ben tren istasyonuna yakınlığı, elverişli konumu ve nispeten ekonomik fiyatları nedeniyle Santa Croce’daki Hotel Gardena’da kaldım. Genel olarak memnun kaldığım, zarif dekorasyonu ile dikkat çeken bir otel. Bazı odalar ise kanal manzaralı.

Venedik’e gidenler için özellikle önermek istediğim diğer iki otel seçeneği ise şunlar:

★★★★)
The St. Regis Venice (★★★★)

Venedik’te Nerede Kalınır? Venedik’in Bölgeleri

“Venedik’te nerede kalınır?” rehberimizde dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik’in 8 temel bölgesini ele aldık. Ayrıca okuduklarınızı gözünüzde canlandırabilmek için konaklama bölgelerini gösteren haritamızdan da yararlanabilirsiniz.

Öncelikle bölgeleri kısaca tanımlayalım ardından da her bir bölge için ayrıntılı açıklamalar ve otel önerileri geliyor.

Venedik'te konaklama yapılacak bölgeler
Venedik’te nerede kalınır haritası. 1 numaralı San Marco şehrin tam merkezi iken 2 numaralı Santa Croce’deki tren istasyonu şehrin ulaşım ağının merkezini oluşturuyor.

Venedik’te kalınacak en iyi bölgeler:

San Marco: Venedik’i ilk kez ziyaret edecek bir gezginseniz en ideal konaklama bölgesi San Marco. Şehrin en eski ve tarihi yeri burası. Araba trafiğine kapalı, toplu taşıma ve deniz ulaşım araçlarına yakın, tarihi yapılar hemen yanı başında. Hemen her yere yürüyerek ulaşmanın konforunu yaşayabilirsiniz. Otellerin fiyatları ise diğer bölgelere göre daha yüksek.

Santa Croce: Havaalanı ulaşımının en kolay olduğu bölgelerden biri Santa Croce. Tren istasyonu burada bulunuyor. Bölge aynı zamanda şehrin toplu taşıma ağının merkezi. Vaporetto ve su taksilerine ulaşım bu bölgeden oldukça kolay. Bir de müze gezmeyi seviyorsanız Santa Croce çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapıyor.

San Polo: Venedik’in en küçük semti olmasına rağmen San Polo’da kalmayı tercih ederseniz çok sayıda ünlü yere de yürüyerek ulaşmanız mümkün. En merkezi bölgelerden biri olan San Polo dünyaca ünlü Rialto Köprüsü’ne ve gıda pazarlarına ev sahipliği yaparken, ulaşım açısından da büyük kolaylık sağlıyor. Muhteşem kanal manzaraları da bonusları arasında.

Cannaregio: Venedik’te yerel halkın yaşamını gözlemleyebileceğiniz en iyi bölgelerden biri Cannaregio. Otantik bir havası olan bölge Büyük Kanal kıyısında ve aşırı turist kalabalıklarından uzak bir konumda. Havaalanı ulaşımı ise otobüs ve vaporetto/su taksisi ile sağlanıyor. Bölge aynı zamanda güzel kiliseleri ile de ünlü.

Dorsoduro: St. Mark’s Square ve The Doge’s Palace gibi merkezi noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Dorsoduro Venedik’te kalınabilecek en iyi bölgeler arasında. Bölgede Venedik’in en ünlü sanat galerisi olan Accademia da bulunuyor. Burada konaklarsanız çok merkezi bölgelerdeki yoğun kalabalıklardan da kaçınabilirsiniz.

Castello: Şehirdeki en büyük semt olan Castello ise yerel yaşamın turist kalabalıklarına baskın çıktığı bölgelerden biri. Bölgede çok fazla turistik yer olmamasına rağmen gezmesi keyifli küçük meydanlar ve kiliseler var. Yoğun turist kalabalıklarının bulunmadığı yerlerden birinde kalmak istiyorsanız Castello size göre olabilir.

Giudecca: Merkezden biraz uzak, pek turistik olmayan ama muhteşem manzaraları ve sakinliği deneyimleyebileceğiniz bir bölge Giudecca. Otantik ve yerel yaşamın öne çıktığı bölge aslında Venedik Lagünü’nde bir ada. Havaalanından bölgeye ulaşım ise genellikle su taksisi veya otobüse bindikten sonra feribot kullanımı ile sağlanıyor.

Mestre: Bütçesi kısıtlı gezginler için en iyi bölge ise Mestre. Burası Venedik’in anakarası olarak da tanımlanıyor. Merkeze ulaşabilmek için tren ya da otobüse binmek sizin için sorun değilse ekonomik konaklama koşulları için Mestre oldukça uygun. Eğer vaktiniz kısıtlıysa ulaşım ile zaman kaybetmemek adına Mestre’den başka bir bölgede kalmanızda yarar var.

1. San Marco

San Marco Venedik'te konaklama

Venedik’in dünyaca en çok tanınan, en eski ve turistik bölgesi olan San Marco özellikle şehri ilk kez ziyaret edecekler için ideal. Ayrıca şehirde bir ya da iki gün kalmayı düşünenler için de San Marco’da konaklamak ulaşım kolaylığı açısından oldukça avantajlı. Her yere yürüyerek gidilebilir.

Bölge Venedik ruhunu iliklerinize kadar hissettiriyor. Ünlü San Marco Meydanı’ndan dünyanın en güzel kiliselerinden biri olarak görülen San Marco Bazilikası’na, büyüleyici Dükler Sarayı’ndan Bridge of Sighs’a kadar birçok ikonik yer burada yer alıyor.

San Marco’da konaklamanın en çekici yönlerinden biri de yine dünyaya nam salmış bir yapı olan Rialto Köprüsü’ne oldukça yakın olması. Ayrıca bölgenin Büyük Kanal çevresinde olması burayı tablo güzelliğinde fotoğraflar yakalamak için ideal kılıyor. Gerçi San Marco manzaralarını kanalla sınırlamak pek doğru olmaz.

Bütün gün yoğun turist kalabalıklarıyla dolup taşan San Marco’da hangi köşeyi dönseniz ilginizi çekecek; tam da fotoğraflık diyebileceğiniz çok sayıda yer, yapı ve heykel var bulunuyor. Üstelik bazilikanın çan kulesinden birbirinden büyüleyici Venedik kareleri yakalamak mümkün.

Venedik’in en merkezi bölgesinde tarih ararsanız var, alışveriş ve aksiyon isterseniz o da fazlasıyla var. Hatta fırsat bulursanız gondolla çıkacağınız kanal gezintisini en keyifli anılarınız arasına ekleyebilir ya da ünlü La Fenice Opera Evi’nde bir performans akşamına bilet alabilirsiniz.

Sonuç olarak Venedik’te konaklama için en ideal ve bol avantajlı bir bölge San Marco. Bölgede orta ve yüksek skalada hizmet veren çok sayıda otel mevcut. Ağırlıklı olarak 4 ve 5 yıldızlı oteller hizmet verse de daha uygun fiyatlı tesisler bulmak da mümkün.

Yine de San Marco Meydanı’na ne kadar yakın bir otelde konaklarsanız kalacağınız otelin fiyatlarının da o derece yüksek olacağını belirtelim. Ayrıca bölgede alışveriş yapmak ya da bir restoranda oturmak da diğer bölgelerle kıyaslandığında daha pahalıya geliyor. Kısacası San Marco Venedik’in en pahalı bölgesi. Bir de daha sakin bir bölgede konaklamak isterseniz San Marco sizin için pek uygun değil.

Venedik San Marco Bölgesindeki En Popüler Oteller

San Marco Venedik'te konaklama

San Marco bölgesinde Venedik otel tavsiye isteyen gezginler aşağıdaki önerileri inceleyebilir:

Rosa Salva Hotel (★★★) Kaldığınız otelden dışarı çıkıp sadece 100 metre yürüyerek San Marco Meydanı’na varmak isterseniz Rosa Salva Hotel’i öneririm. Venedik geziniz için çok avantajlı bir konumu olan otelde zengin açık büfe kahvaltı de sunuluyor.

Hotel Saturnia & International (★★★★) Klasik Venedik esintileri eşliğinde konaklayabileceğiniz güzel ve çok merkezi bir tesis de Hotel Saturnia & International. San Marco’ya yalnızca 200 metrelik bir yürüme mesafesinde olmanın tüm rahatlığını yaşatan otelde kahvaltı kalitesi ve konforlu odalar da yüksek puan alıyor.

The St. Regis Venice (★★★★) Venedik’in kalbinde konaklayıp, odanızdan Büyük Kanal manzaralarını seyretmek isterseniz The St. Regis Venice beklentilerinizi karşılıyor. San Marco Bazilikası’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan otelin panoramik Venedik manzaralı restoran ve teras barında vakit geçirebilir, lüks ortamda ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

2. Santa Croce

Santa Croce Venedik'te konaklama

“Venedik’te nerede kalınır?” sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri kesinlikle Santa Croce. Başlıca nedenleri sıralayacak olursak burası Venedik’teki toplu taşıma sisteminin ana merkezi, San Marco’ya kıyasla daha az turistik ve ucuz. Ek olarak müzeseverlere ve gurmelere hitap ediyor.

Santa Croce’de çok fazla turistik yer görmeyi beklemeyin; bölge turistikten ziyade otantik ve yerel bir havaya sahip. Yine de San Marco Meydanı’na dolayısıyla ana turistik noktalara sadece 20 dakikada yürüyerek gidilebiliyor. Bölge hem ikonikleşmiş turistik yerleri görmek hem de otantik Venedik gözlemleri yapmak için ideal.

Santa Croce’de konaklamak özellikle müze severlerin sıkça tercih ettikleri bir durum. Bölge en başta ünlü Ulusal Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca International Gallery of Modern Art, Museo d’Arte Orientale ve Mocenigo Palace-Museum gibi keşfetmesi keyifli olan birçok müze de Santa Croce sınırları içinde yer alıyor.

Peki, “Santa Croce gurmeleri neden cezbediyor?” diye merak ediyorsanız bölgenin geleneksel Venedik yemekleri ile ünlendiğini belirtebilirim. Özellikle Venedik’te çıkan en güzel deniz ürünlerini Santa Croce restoranlarında bulmak mümkün. Ayrıca genellikle aperatif olarak tüketilen meşhur Venedik yemeği cicchettinin de tadına mutlaka bakın derim.

Santa Croce’de çok fazla turistik yer yok belki ama yine de çekiciliğini mimari yapılarının güzelliğinde de hissetmek mümkün. Özellikle 9. yüzyıldan kalma San Giacomo dell’Orio mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında.

Santa Croce’nin Venedik toplu taşıma sisteminin ana merkezi olması ise bölgenin en büyük avantajı. Santa Lucia Tren İstasyonu ile otobüs duraklarının bulunduğu Roma Meydanı’na ulaşım oldukça kolay. Aynı zamanda Santa Croce su taksilerinin, feribot ve vaporetto terminallerinin de bulunduğu bir bölge.

Bölümün başlarında da belirttiğimiz gibi zaten yürüyerek bile yaklaşık 20 dakika içinde San Marco’ya gidebiliyorsunuz. Ayrıca Venedik’in diğer bölgelerini de gezmek isteyenler için buradaki toplu taşıma seçeneklerinin çokluğu büyük bir avantaj. Bölgenin Venedik’in hemen her yeriyle bağlantısı oldukça kuvvetli.

San Marco’daki otellere gelecek olursak uygun fiyatlı orta karar otellerden lüks tesislere kadar geniş bir yelpaze mevcut. Özellikle Büyük Kanal’da ve çevresinde bulunan oteller yüksek fiyatlı olmalarına rağmen keyifli bir konaklama deneyimi vadediyor. Eğer otelde kalmak size pek hitap etmiyorsa AirBnB ve kiralık daire seçenekleri de var.

Venedik Santa Croce Bölgesindeki En Popüler Oteller

Santa Croce Venedik'te konaklama

Venedik Santa Croce Bölgesi’nde kalacak otel arayanlar için her bütçeye uygun alternatifler bulunuyor. Aşağıda hizmet kalitesi üst seviyede olan bazı popüler otel önerilerini görebilirsiniz:

Hotel Gardena (★★★) Benim de konaklamış olup memnun kaldığım Hotel Gardena müzelere ve tren istasyonuna oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Bazı odaları kanal manzaralı olan tesislerin şık ve zarif dekorasyonu da artı özellikler arasında.

Hotel Carlton On The Grand Canal (★★) Büyük Kanal üzerindeki otellerde kalmanın keyfini yaşamak isteyen gezginler için Hotel Carlton On The Grand Canal da favori tesisler arasında. Venedik tarzını yansıtan odalar sunan otel tren istasyonu ile Roma Meydanı’na yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otelin kahvaltı ve zengin yemek menüleri de konuklardan yüksek puan alıyor.

Hotel Papadopoli Venezia – MGallery Collection (★★★★) Tren istasyonuna ve otobüs terminaline birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan Hotel Papadopoli Venezia- MGallery Collection en iyi konaklama seçenekleri arasında. Otelde konakladığınız takdirde Tolentini Kanalı ya da ünlü Papadopoli Bahçeleri’nin manzaralı odaların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca otelin direkt deniz ulaşımı için özel bir iskelesi de bulunuyor.

3. Cannaregio

Cannaregio Venedik şehir merkezi otel önerisi

Venedik’te San Marco gibi her dakika yoğun turist kalabalığı ile karşılaşmayacağınız otantik bir yer arıyorsanız Cannaregio tam size göre! Hem nüfus hem de yüz ölçümü açısından Venedik’in en büyük yeri.

Bölge ulaşım kolaylığı açısından avantajlı. Büyük Kanal boyunca uzanan Cannaregio, Santa Lucia Tren İstasyonu ile Roma Meydanı’ndaki otobüs terminallerine yakın bir konumda bulunuyor. Bölgeden San Marco’ya ise yürüyerek yalnızca 15-20 dakika içinde gidebilirsiniz.

Cannaregio’nun öne çıkan özelliklerine değinirken buranın lokal havasından da bahsetmek gerek. Bölge Venedik’in en otantik ve yerel yaşamı yansıtan semti. Zaten Venediklilerin yaklaşık üçte biri Cannaregio’da yaşıyor. Gezdiğiniz yabancı şehirlerin popüler turistik yüzü dışında yerel kültürünü de merak ediyorsanız Cannaregio sizin için ideal bir konaklama bölgesi!

Bölgenin San Marco’ya göre daha az turistik olduğunu belirttim ama bu durum sizi yanıltmasın çünkü burada da ilginizi çekecek çok sayıda yer ve yapacak birçok şey var. Birbirinden güzel yapıları fotoğraflamak, keyifli bir akşam yemeği yemek, tarihi keşiflere çıkmak ya da kanal boyunca uzun yürüyüşler yapmak bunlardan yalnızca birkaçı.

Cannaregio özellikle tarih tutkunlarında ayrı bir heyecan uyandırıyor çünkü bölgede Avrupa’nın en eski Yahudi Bölgesi (Jewish Ghetto) ile birçok sinagog yer alıyor. Ayrıca Yahudi tarihine tanıklık edebileceğiniz Yahudi Müzesi, tarihe meraklı gezginler için mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

Alışveriş sevenler için de Cannaregio’da güzel seçenekler var. Özellikle turistlere yönelik ürünler satan dükkanları sıkça görebileceğiniz Strada Nuova alışveriş tutkunlarının favorisi. Alışveriş olanakları gibi yeme-içme seçenekleri de oldukça zengin. Öyle ki bölge sokak lezzetleri bakımından oldukça ünlenmiş! Bilhassa kızarmış deniz ürünlerinden oluşan fritoinni mutlaka denemelisiniz.

Gece yaşantısından da biraz bahsetmek istiyorum. Venedik pek gece yaşayan bir parti şehri sayılmaz ama yine de akşamları biraz daha geç saatlere kadar oturup yemek yiyebileceğiniz ya da eğlenebileceğiniz yerlere sahip. Bunlardan biri olan La Fondamenta Misericordia da Cannaregio sınırları içinde. Bu bölgede birçok restoran, bar ve pub bulunuyor.

Yerel Venedik yaşamının hakim olduğu Cannareigo’da etkileyici mimariye sahip tarihi yapılar da mevcut. Bölgede yer alan en ünlü ve büyüleyici yapı ise Büyük Kanal kıyısındaki 15. yüzyıldan kalma Ca d’Oro Sarayı. Görülmeyi hak eden ve Venedik’te mutlaka gezilmesi gereken başlıca yapılardan biri. Mimarisi, sanat eserleriyle ile ziyaretçilerini cezbediyor.

Saydığımız özelliklerin yanı sıra Cannaregio’da konaklamanın avantajlarından biri de San Marco’ya nazaran daha ekonomik fiyatlı otellere ev sahipliği yapması. Büyük Kanal’a doğru otel fiyatları genellikle biraz daha artsa da bölgede uygun fiyatlı birçok tesis yer alıyor. Tren istasyonuna yakın bölgeler ise çoğunlukla daha ekonomik fiyatla kalabileceğiniz otelleri barındırıyor.

Venedik Cannaregio Bölgesindeki En Popüler Oteller

Cannaregio Venedik'te konaklama

Venedik Cannaregio Bölgesinde konumu iyi ve kaliteli hizmet sunan bazı popüler oteller şunlardır:

Hotel Abbazia (★★) Bir manastırdan dönüştürülen Hotel Abbazia ulaşım avantajı ve keyifli konaklama deneyimi arayan gezginler için ideal bir otel. Santa Lucia Tren İstasyonu’na 100 metre, Vaporetto durağına ise 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Barı bulunan geniş avluda ise güzel vakit geçirebilirsiniz.

BW Premier Collection CHC Continental (★★) Büyük Kanal manzaraları eşliğinde lezzetli yemekler yemek, toplu taşıma duraklarına sadece birkaç dakikalık bir uzaklıkta olmak istiyorsanız BW Premier Collection CHC Continental’da kalmanızı öneririm. Vaporetto durağı otelden birkaç metre uzaklıkta yer alıyor. Merkeze ulaşım oldukça rahat sağlanıyor.

Radisson Collection Hotel, Palazzo Nani Venice (★★★★) Venedik gezinizi 1. sınıf hizmet sunan bir konaklama deneyimi ile taçlandırmak isterseniz Radisson Collection Hotel, Palazzo Nani Venice’da kalabilirsiniz. Lüks döşenmiş birimleri ile konuklarına hoş ve konforlu anlar vadeden otel Ca d’Ora’ya 1 km uzaklıkta yer alıyor.

4. San Polo

San Polo Venedik'te konaklama yapılacak bölgeler

Tarihi 9. yüzyıl öncesine uzanan San Polo Venedik’teki en küçük bölge. San Marco’ya çok yakın bir konumu var. Sınırları ise San Croce, Dorsoduro ve Büyük Kanal ile çizilmiş. Venedik’in en çok fotoğraflanan ünlü köprüsü Rialto Bridge de tam burada yer alıyor ve bölgenin diğer yerlerle bağlantısını sağlıyor.

San Polo çok küçük bir semt olmasına rağmen şehrin en dinamik, turistlere dolu dolu vakit geçirme imkanı sunan başlıca yerleri arasında. Alışverişten müzelere, tarihi kiliselerden sayısız restoran, kafe ve bara kadar çok çeşitli seçenekler sunuyor. Zaten popülerliği biraz da bundan kaynaklı. Bir San Marco kadar turistik olmasa da hemen her tarz gezgine hitap ediyor.

San Polo San Marco’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde. Ortalama 15-20 dakika yürüyüş yaparak Venedik gezi rehberi kapsamındaki çoğu ikonik yere ulaşmak mümkün. Ayrıca şehrin ana toplu taşıma ağını oluşturan su taksileri ile Vaporetto araçlarından da yararlanabilirsiniz. Bölge kanal ulaşımını kullanabileceğiniz duraklara çok yakın bir uzaklıkta yer alıyor.

Venedik’in en merkezi bölgelerinden olan San Polo aileleri ile seyahate çıkan gezginler için de çok cazibeli. Özellikle müze gezmek, alışveriş yapmak, kanal boyunca yürümek, romantik bir gondol turuna çıkmak, leziz yemekler sunan manzaralı mekanlarda anın tadını çıkarmak yapılabilecek başlıca aktiviteler arasında.

Bölge turistik olduğu kadar yerel bir atmosfere de sahip. San Marco’ya göre biraz daha sakin bir dokusu var. Bu husus aileleri çeken diğer bir etken.

16. yüzyıldan kalma Rialto Bridge San Polo’da mutlaka görmek isteyeceğiniz en turistik yapılardan biri. Bölgenin dünyaca ünlenmiş diğer bir popüler yeri ise 11. yüzyıldan beri kurulan Rialto Market. Ünlü gıda pazarında Venedik’e ait yerel ve organik ürünlerin yanı sıra taze sebze-meyve bulmanız mümkün.

San Polo’da konaklamanın avantajlarından biri de geç saatlere kadar birçok mekanın açık olması. Bölgedeki gece hayatı San Marco’ya göre biraz daha canlı. Özellikle İtalyan tapasları tadabileceğiniz sayısız küçük bar var. Aynı zamanda dış ortama kurulan masalar kanal manzarası eşliğinde içkilerinizi yudumlayıp, zengin çeşitli İtalyan-dünya lezzetlerini tatmanız için sizi bekliyor.

San Polo’da konakladığınız takdirde vakit kaybetmeden kolaylıkla görebileceğiniz diğer ünlü yapılar arasında ise Santa Maria dei Frari, Campo San Polo Meydanı (Venedik’teki ikinci büyük meydan) ve Componilo (Venedik’in en yüksek saat kulesi) de bulunuyor.

Bölge ünlü turistik yapılar açısından da zengin ancak pek bilinmeyen çok sayıda ilgi çekici yere de ev sahipliği yapıyor. Seyahat süreniz çok kısıtlı değilse San Polo’ya geniş bir zaman dilimi ayırmaktan pişman olmazsınız.

Görüldüğü gibi San Polo “Venedik’te ne yapılır?” diye düşünen hemen her tarzdaki gezgine çok yönlü yanıt veriyor. Konaklamak için tercih edeceğiniz otellere gelirsek bu konuda da birçok alternatifiniz olduğunu söyleyebilirim.

San Polo turistik olmasından ötürü pek de ucuz sayılmaz; yüksek fiyatlı otellerin sayısı fazla. Öte yandan ekonomik ve orta karar oteller de seçenekleriniz arasında yer alıyor. Bu durum otelin konumuna da bağlı. Kanala yakınlık fiyatları artıran bir etken. Ayrıca AirBnB ve kiralık daire seçenekleri de nispeten uygun fiyatlarla konaklamanıza yardımcı olabilir.

Venedik San Polo Bölgesindeki En Popüler Oteller

San Polo Venedik'te konaklama

Venedik’te kalabileceğiniz en keyifli bölgelerden biri olan San Polo’da birçok otel alternatifi mevcut. Aşağıda sizin için seçmiş olduğum popüler otel önerileri seçim yapmanıza yardımcı olabilir:

Riva del Vin Boutique Hotel (★★★) Venedik’in en güzel manzaralı otellerinden birinde konaklamak isteyenler sık sık Riva del Vin Boutique Hotel’i tercih ediyor. Rialto Köprüsü’nün hemen yanıbaşında olan otel San Marco Meydanı ve Bazilikası’na da 10 dakika yürüyüş mesafesinde. Otelde açık büfe kahvaltı ile güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.

Palazzetto Madonna (★★) Klasik Venedik stili tarihi binası ile çok çekici bir görünüm sunan Palazzetto Madonna San Polo’daki favori oteller arasında. Konuklarına kanal ya da bahçe manzaralı odalar sunan tesisler tren istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Her sabah zengin içerikli Amerikan kahvaltı servisi yapılıyor.

H10 Palazzo Canova (★★★★) Meşhur Rialto Köprüsü’nden çarpıcı manzaraları seyredebileceğiniz, San Marco Bazilikası’ndan sadece 700 metre uzaklıkta olan bir otelde kalmak isterseniz H10 Palazzo Canavo’yu öneririm. Konukların özellikle teras ve bar birimlerinde keyifli vakit geçirdikleri otel kahvaltı servisi ile de yüksek puan alıyor.

5. Dorsoduro

Dorsoduro Venedik'te nerede kalmalı?

Venedik’te çoğunlukla üniversite öğrencilerinin mesken tuttuğu bir bölge olan Dorsoduro konaklama açısından birçok avantaja sahip.

Öncelikle tahmin edebileceğiniz gibi daha çok gençlere ve öğrenci kesime hitap ettiği için bölgede birçok ucuz otel var. Üstelik uygun fiyat avantajı yalnızca konaklama tesislerini değil çok sayıda bar, restoran ve kafe gibi mekanları da kapsıyor.

Venedik’te ne yenir?” diye düşünen gezginler için hem çok çeşitli hem de ucuz alternatifler sunuyor Dorsoduro. Kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız yeme-içme masraflarınızı Dorsoduro’da kalarak minimum seviyelere indirmek mümkün.

Konaklama açısından sunabileceğim bir diğer avantaj ise özellikle sanat ve tarih severleri mutlu edecek çünkü bölgede ünlü galeriler, müzeler var. Bunlardan biri Galleria dell’Accademia iken diğeri ise Peggy Guggenheim Foundation. Yalnız müzelerin yakınlarında yer alan oteller biraz daha pahalı olabiliyor.

Dorsoduro’da kaldığınız takdirde aktivite seçenekleriniz oldukça fazla. Bunlar arasında ünlü cadde Zattere’de uzun yürüyüşler yapıp etrafı keşfetmek ve sonrasında kanal kenarında güzel bir akşam yemeği yemek de yer alıyor.

Bölge en çok genç gezginlerin favorisi durumunda. Bunda ucuz fiyatların yanı sıra çok canlı gece hayatı da büyük bir etken. Öte yandan bakarsak ailesi ile seyahat eden gezginler bölgede konaklamaktan rahatsız olabilirler çünkü eğlence ve gürültü gecenin geç saatlerine kadar sürüyor.

“Peki, Dorsoduro Venedik’in popüler gezi noktalarına yakın mı?” diye merak ediyorsanız bir San Marco kadar her şeyin merkezinde değil ancak yine de en turistik noktalara kısa sürede ulaşma imkanı sunuyor.

Zaten bölge çok turistik olmaktan ziyade yerel ve otantik bir atmosfere sahip. Bundan dolayı da özellikle yoğun kalabalık bölgeleri tercih etmeyen gezginler için iyi bir konaklama seçeneği oluşturuyor.

Son olarak bölgede kalmaya karar verir ya da konaklamasanız bile Dorsoduro’yu ziyaret ederseniz mutlaka Pont dell’Accademia’ya da uğrayın derim. Buradan harika Venedik kareleri yakalayabilirsiniz.

Venedik Dorsoduro Bölgesindeki En Popüler Oteller

Dorsoduro Venedik'te konaklama

Venedik’te ucuz kalacak yer arayanlar için ideal seçeneklerden biri olan Dorsoduro gece hayatını sevenlerin de favorileri arasında. Bu bölgede kalmaya karar verirseniz aşağıdaki kaliteli ve temiz otellerden birinde konaklayabilirsiniz:

Hotel Pausania (★★★) Eski zamanlarda aristokratik bir Venedik ailesinin yaşadığı tarihi binada hizmet veren Hotel Pausania konuklarına keyifli anlar yaşatıyor. Yemyeşil bahçesi, zarif dekorasyonu, keyifli veranda kahvaltısı ve merkezi konumu ile yüksek puan alan tesisler Maritime İstasyonu’na yakın bir mesafede.

Palazzo Veneziano – Venice Collection (★★) Feribot durağının hemen yanında yer alan Palazzo Veneziano-Venice Collection San Marco Meydanı’na ise 1,8 km uzaklıkta bulunuyor. Bir bölümü kanal manzaralı olan şık konforlu odalarda rahat bir uyku çekebilir, zengin açık büfe kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Excess Venice Boutique Hotel & Private Spa (★★★★) Sakin konumdaki 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada konaklamak isteyenler için Excess Venice Boutique Hotel & Private Spa’yı tavsiye ederim. Lüks tesislerin suit odaları kanal manzarası görüyor ve her sabah zengin bir kahvaltı servisi var. Ayrıca 2 dakika yürüme mesafesindeki su otobüsü istasyonu sayesinde merkez San Marco’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

6. Castello

Castello Venedik'te nerede kalmalı?

San Marco’dan daha sessiz sakin ve ekonomik bir bölgede kalmak istiyorsanız Castello’da konaklamanızı öneririm. Castello Venedik’teki en büyük bölge olmasına rağmen aşırı turistik değil; daha çok otantik ambiyansı ile ünlü. Tabii fiyatların da birçok bölgeden daha ekonomik olduğunu söylemek mümkün.

Castello Venedik’te konaklayabileceğiniz en güzel bölgelerden biri. İkonik denilebilecek turistik yerleri barındırmasa bile bölgenin San Marco’ya oldukça yakın bir konumu var. Dolayısıyla istediğiniz zaman San Marco’daki popüler Venedik noktalarına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Burası daha ziyade otantik bölgeleri, yeşil alanları ve ada gezilerini sevenlerin favorisi. Venedik’te pek fazla yeşil alan bulunmadığını düşünürseniz bölgenin bu özelliği ile ayrı bir cazibe sunduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla yemyeşil geniş bahçelerde gezintiye çıkıp kendinizi deşarj etmek yapabilecekleriniz arasında.

Castello’nun konum açısından önemli avantajları var. Örneğin bölgede kalmayı tercih eden gezginlerin en büyük nedenlerinden biri de adalara ulaşım kolaylığı. Venedik’in ünlü Murano ve Burano Adaları’nı da ziyaret etmeyi planlıyorsanız vaktinizi daha iyi değerlendirmek adına Castello’da kalmak oldukça iyi bir fikir olacaktır. Malum sadece adaları hakkıyla gezebilmek için bile tam bir gün ayırmanız gerekebilir.

Castello’da konaklamayı en çok seven gezgin tipleri arasında sanat ve tarih aşıkları da yer alıyor. örneğin Uluslararası çapta ünlü olan Venice Biennale de her yıl Castello’da düzenleniyor. Sanat ve mimari eserlerin sunulduğu ünlü festivaldeki galerileri gezmek isteyenler için bölgede konaklamak büyük kolaylık sağlıyor.

Castello’da kaldığınız takdirde eskiden dünyanın en büyük gemi tersanesi olan Arsenal Bölgesi’ni de gezebilirsiniz. Özellikle donanma tarihi ile ilgili geniş bilgiler alabileceğiniz Museo Storico Navale’i de mutlaka keşfetmenizi öneriyorum. Bir de ilginizi çekerse teknede satılan taze ürünlerden satın almayı da unutmayın.

Otel seçeneklerinize gelirsek başta da belirttiğimiz gibi fiyatlar diğer birçok bölgeyle kıyaslandığında daha ekonomik. Ağırlıklı olarak orta gelir grubuna hitap eden ekonomik oteller hizmet sunuyor ancak lüks tesis alternatifleri de mevcut. Aynı zamanda AirBnB ve kiralık daire seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Venedik Castello Bölgesindeki En Popüler Oteller

Castello Venedik'te konaklama

Venedik’te kalınacak ucuz oteller için yönlenebileceğiniz bölgelerden biri de Castello. Yoğun turist kalabalıklarından uzak rahat rahat yürüyüş imkanı sunan Castello’daki bazı popüler oteller şunlar:

Hotel Paganelli (★★★) Terastan büyüleyici Venedik manzaraları izlemek isterseniz Hotel Paganelli size oldukça keyifli gelecektir. Otelin hemen karşısındaki deniz otobüsü durakları ile havaalanı ve tren istasyona ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Aynı zamanda tesislerden yürüyerek San Marco Meydanı’na gidebilirsiniz.

Hotel Bisanzio (★★) Venedik’in nostaljik tarzını konakladığınız otelde de görmek istiyorsanız Hotel Bisanzio’nun tarihi atmosferi size keyifli anlar vadediyor. Otelde kaldığınız takdirde San Marco Meydanı’na ortalama 10-15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Tesislerden 200 metre uzakta su otobüsü durağı da bulunuyor.

Londra Palace Venezia (★★★★) San Marco Meydanı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Londra Palace Venezia lüks konaklama hizmeti veriyor. Antika mobilyalarla döşenmiş otel odaların bir kısmı kanal manzaralı ve çok konforlu. Aynı zamanda modern Venedik mutfağı ile öne çıkan otelin terasında yemek yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

7. Giudecca

Giudecca Venedik'in hangi bölgesinde kalmalı

“Venedik’te nerede kalınır?” diye araştıran ve şehri birden fazla kez ziyaret etmiş olan gezginler için iyi bir konaklama önerisi de Giudecca. Giudecca aslında Dorsoduro sınırları içinde ancak ayrı bir ada konumunda bulunuyor.

Venedik’i ilk kez ziyaret eden gezginler için Giudecca’yı pek önermiyorum çünkü adanın diğer altı bölge gibi köprü bağlantıları yok. Bu da San Marco gibi merkezi bölgelere su araçları ile ulaşmak anlamına geliyor. Yani bölge popüler noktalara yürüyerek kısa sürede ulaşım olanağı sunmuyor.

Her ne kadar diğer bölgelerde olduğu gibi yürüyerek Venedik’in en ikonik ve turistik yerlerine gidebilme avantajı olmasa da ulaşım zor değil. Giudecca çoğu kişiye biraz izole edilmiş gibi hissettirse de aslında birçok su aracı ile kısa sürede merkez bölgelere gitmek mümkün. Üstelik sakin sessiz kanallardan geçerken büyüleyici manzaraları seyretmenin tadına doyum olmuyor.

Yine de konaklamak için Giudecca’yı tercih edecekseniz adanın çok turistik olmadığını daha çok otantik Venedik yaşamını yansıttığını vurgulayalım. Eğer gittiğiniz yerlerin yerel yaşamını ve kültürünü merak ediyorsanız Murano ve Burano kadar turistik olmasa bile bu adada da çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Giudecca hakkında detaylı bilgilere geçecek olursak, ada Venedik’in en geniş adası ve özellikle genç yaratıcı kesim ile öğrencileri çekiyor. Bölgede sanat atölyelerinden bağımsız tasarım dükkanlarına kadar yaratıcılığın konuştuğu birçok yer görmek mümkün.

Ayrıca “Venedik’ten ne alınır?” sorusuna yanıt arıyorsanız şarap dükkanlarına da uğramanızı tavsiye ederim. Venedik’in en özgün şarapları bu adada bulunuyor ve direkt fıçıdan satılıyor.

Ada ile ilgili dikkat çekici bir başka özellik de çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapması. Tarihi kiliseleri gezip keşfetmeyi seviyorsanız bölgede görmenizi önerdiğim yapıların başında Santissimo Redentore Church ve San Giorgio Maggiore geliyor.

Giudecca Adası’nda tarihi yapıları keşfe çıkmışken bir yandan da çılgın turist kalabalıkları olmadan birbirinden etkileyici Venedik manzaralarını fotoğraflamak mümkün. Yeme-içme konusuna gelirsek adadaki birçok restoranda ağırlıklı olarak yöresel lezzetler sunuluyor. Meraklıysanız seveceğinizi umuyorum. Aynı zamanda biraz daha sakin, sofistike bir gece hayatı da deneyimleyebilecekleriniz arasında.

Giudecca’da kalmanın dezavantajlarından biri de konaklama alternatiflerinin kısıtlı olması. Beş yıldızlı bazı oteller ve orta fiyatlı tesisler dışında çok fazla seçenek bulunmuyor.

Venedik Giudecca Bölgesindeki En Popüler Oteller

Giudecca Venedik'te konaklama

Yerel kültürü yakından gözlemlemek için ideal yerlerden biri olan Giudecca’da konaklayabileceğiniz bazı popüler oteller:

Hotel Giudecca Venezia (★★★) Adada konaklayan gezginlerin en sık kaldıkları otellerden biri Hotel Giudecca Venezia. Tesislerin zarif, rahat ve şık döşenmiş odalarında huzurlu bir konaklama deneyimi yaşamak mümkün. Ayrıca birçok oda Palada Kanalı’na bakıyor. Ulaşım derseniz o da rahat; San Marco’ya su araçları ile yaklaşık 10 dakika içinde gidebilirsiniz.

Al Redentore Di Venezia (★★★★) Venedik’in sakin ve huzurlu adasında konaklarken merkeze de kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Al Redentore Di Venezia favoriler arasında. Vaporetto durağının 100 metre ötede olması büyük bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca otelin 19. yüzyıldan kalma tarihi binası görülmeye değer.

Hotel Cipriani, A Belmond Hotel (★★★★) Adada 5 yıldızlı lüks hizmetiyle ünlenen Hotel Cipriani, A Belmond Hotel ise konuklarına hemen her türlü olanağı sağlıyor. Açık yüzme havuzu, tenis kortu, SPA merkezi, zengin yemek menüleri, kanal manzaraları ve çok sayıda dış alan sunan tesislerde özel bot servisi de var. Bu hizmet ile 4-5 dakika içinde San Marco Meydanı’na gitmek mümkün.

7. Mestre

Mestre Venedik'te kalınacak yerler

“Venedik’te nerede kalınır?” diye merak eden gezginlere sunabileceğim son öneri ise Mestre. Burası Venedik’in anakarası gibi ve merkezin dışında kalan bir bölge. En büyük avantajı diğer bölgelere göre çok daha ekonomik konaklama imkanları sunması.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve konaklamadan mümkün oldukça fazla tasarruf etmeyi planlıyorsanız sizin için en uygun bölge Mestre. Bölgede çok sayıda ekonomik fiyatlı otel hizmet veriyor. Ayrıca odalar da genellikle merkezdekilere göre biraz daha geniş.

Mestre’de kalmanın dezavantajı ise merkeze tren ya da otobüs ile ulaşılıyor olması. Her seferinde tren ya da otobüs saatlerini yakalama durumundasınız. Ulaşım için ekstra vakit harcamak istemiyorsanız bölgede konaklamak sizi pek tatmin etmeyebilir.

Peki, Mestre’den San Marco Meydanı’na ulaşım nasıl sağlanıyor? Bölgeden tarihi merkeze gitmek için en yaygın kullanılan yöntem otobüs ile Roma Meydanı’na gelmek ve sonrasında deniz araçlarına binmek. İsterseniz meydandan San Marco’ya kadar yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

Mestre Venedik’te en ucuz şekilde konaklayabileceğiniz bölge ancak popüler gezi noktalarına ev sahipliği yapmıyor ya da pek çekici bir havası yok. Yine de burada da ilginizi çekecek şeylerle karşılaşabilirsiniz.

Bölgenin San Marco’ya karşılık gelen yeri Piazza Ferretto. Meydanda çok sayıda alışveriş yapma imkanı ve yeme-içme alternatifleri mevcut. Aynı zamanda Mestro Bölgesi Venedik’in en güzel parklarından biri olan Parco San Giuliano’ya da ev sahipliği yapıyor. Parkta ise piknik, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler gerçekleştirmek mümkün.

Sonuç olarak Venedik’e ilk kez geliyorsanız muhtemelen zamanınızı Mestre’yi dolaşmaya ayırmayacaksınız. Yine de ucuz Venedik otelleri için bölgeyi tercih edebilir, toplu taşıma araçları ile merkezi yerlere geçiş yapabilirsiniz.

Venedik Mestre Bölgesindeki En Popüler Oteller

Mestre Venedik'te konaklama

Venedik’in en ucuz konaklama bölgesinde olan Mestre’de birçok tesis hizmet veriyor. Aşağıda sizin için seçtiğim farklı otel önerilerini inceleyebilirsiniz:

Campanile Venice Mestre (★★★) Şehirdeki en iyi fiyat-performans otellerinden biri olan Campanile Venice Mestre, Santa Lucia Tren İstasyonu’na yaklaşık 9 km uzaklıkta yer alıyor. Havaalanı ile tesisler arasındaki mesafe ise 10 km. Otelde her sabah açık büfe kahvaltı servisi var.

Hotel Lugano Torretta (★★) Otobüsle 10 dakika içinde Venedik merkeze gidebileceğiniz bir konumda bulunan Hotel Lugano Torretta hem otobüs durağına hem de tren istasyonuna çok yakın. Ayrıca soğuk-sıcak açık büfe kahvaltı ile geleneksel Venedik yemekleri sunuluyor.

Leonardo Royal Hotel Venice Mestre (★★★★) Ferretto Meydanı’na sadece 2,8 km mesafede bulunan Leonardo Royal Hotel Venice Mestre iyi bir konuma sahip. Venedik merkeze gitmek için yakınlardaki tren istasyonundan faydalanabilirsiniz. Ayrıca tesislerde zengin bir açık büfe kahvaltı hizmeti ile spor salonu ve bar da mevcut.

Venedik’te Ben Hangi Bölgede Kaldım? Konakladığım Venedik Otelleri

Venedik'te nerede kalınır blog

“Venedik’te nerede kalınır?” yazımız boyunca konaklama bölgeleri hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra otel önerilerimi de paylaştım. Bu bölümü ise kendi konaklama deneyimime ayırmak istedim.

Venedik’i şimdiye kadar 3 kez ziyaret ettim. Her defasında da ayrı bir bölge ve otelde konakladım. Bunlardan ilki biraz izole gibi gözükse de merkeze vaporetto gibi su araçları ile kısa sürede ulaşım sağlayan Giudecca’daki bir hosteldi. O zamanlar sırt çantalı üniversiteli bir gezgin olduğum için öncelik bütçe ve merkeze yakınlıktı. Şimdi olsa aynı seçimi yapmam.

İkinci gelişim ise ailemle beraberdi dolayısıyla mümkün olduğunca San Marco Meydanı’na yakın bir otele yöneldik. Seçimimiz ise meydana yalnızca birkaç dakikalık bir yürüme mesafesindeki Hotel Fontana oldu. Böylece hem en popüler gezi noktalarına yakın olma hem de yorulduğumuz zaman kolaylıkla otele dönüp dinlenme fırsatı yakaladık. Konum dışında oteldeki hizmetten de oldukça memnun kaldık.

Venedik’e en son gidişimizde ise yaz dönemiydi. Otellerin pahalılığının yanı sıra havaalanı ulaşımının kolaylığı bakımından da gara yakın bir tesiste kalmak avantajlı geldi. Ayrıca dönüşte de trenle İtalya içini dolaşabilirdik. Havaalanı otobüslerinin şehir merkezine gitmek için son durağı olan meydana 5 dakika uzaklıktaki Hotel Gardena’da kaldık.

Kaldığımız tesis Venedik Kanalı’nın kıyısında, küçük sevimli ve tam da geleneksel Venedik stilinde bir oteldi. Kahvaltısı ise Türk kahvaltısı ile karşılaştırdığımızda biraz zayıf kalsa da otelin genel ambiyansı bize oldukça keyifli geldi. Ayrıca dönerken elimizde bavulla yoğun turist kalabalıkları arasında yürümek zorunda kalmadık. Köprüden geçtiğimizde tren garına ulaşmak son derece konforluydu.

Konakladığım oteller hakkında detaylı bilgilere geçelim…

Hotel Gardena (★★★)

Venedik otel önerisi Hotel Gardena

Son Venedik seyahatimizde biz Booking.com’da yaklaşık 2500 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi muazzam bir puana sahip 3 yıldızlı Hotel Gardena adlı otelde konakladık.

Venedik’in en popüler otellerinden biri olan 3 yıldızlı Hotel Gardena sevimli, butik ve güzel bir otel. Yukarıda da detaylıca bahsettiğim üzere bizim bu oteli seçmemizdeki en büyük etkenlerin başında otelin sahip olduğu konumu oldu.

İlk olarak havaalanından şehir merkezine bizim gibi otobüsler ile gelecekseniz Venedik merkezinde sizin de son durağınız Piazzale Roma olacak. Burası otelin hemen karşı çaprazında kalıyor.

Biz şehirden ayrılırken de trenler ile İtalya içinde gezimize devam ettik. Zaten çoğu gezgin şehre direkt uçakla gelmek yerine hızlı trenler ile gelip gidiyor. Otelin sahip olduğu konum her iki durumda da sizin için büyük avantaj sağlayacak zira Venedik’in merkez tren istasyonu Stazione di Venezia Santa Lucia da otelin karşısında bulunuyor.

Tabi burada aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli konu ise şehir içi ulaşım. Venedik’te nerede kalınır içeriğimizin genelinde bahsettiğim gibi şehir içindeki en sık kullanacağınız ulaşım aracı vaporetto adındaki ufak tekneler. Bu araçlar turizm sezonunun en yoğun olduğu bahar ve yaz aylarında tıklım tıklım oluyor.

Elde bavul bu araçlara binmek eziyete dönebiliyor. Bu yüzden konaklama yapacağınız yerin hem havaalanı otobüslerinin kalkış noktasına hem de tren istasyonuna yakın olması çok değerli.

Gelelim otel hakkındaki diğer özelliklere. Burası kanal kıyısında, sevimli, ufak bir tesis. Otelin odaları otantik, tam eski dönem konaklama tesisleri gibi ama temiz. Tesisisin kahvaltısında çok seçenek yok ama öğün geçiştirmek için yeterli.

Biz Venedik’te konaklama yaptığımız dönemde otele kahvaltı dahil (KDV ve vergiler hariç) €143 gecelik oda ücreti ödemiştik. Tabi fiyatın belirlenmesindeki en önemli kriterlerden bir tanesi erken rezervasyon. Bu yüzden gezi programınız belli olduğunda ne kadar çabuk rezervasyon yaparsanız o kadar uygun rakama konaklama şansınız olur.

Kısacası ben Venedik seyahatimde Hotel Gardena’daki konaklamamdan memnun ayrıldım. Venedik’e tekrar gittiğimde müsaitlik durumunu kontrol edeceğim otellerden biri. Otel hakkında daha detaylı bilgi almak ya da rezervasyon yaptırmak isterseniz şu linke tıklayabilirsiniz.

Hotel Fontana (★★★)

Venedik otel önerisi Hotel Fontana

San Marco Meydanı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan Hotel Fontana konum olarak güzel bir yerde. 18. yüzyıldan kalma tarihi binasında hizmet veriyor. Sıcak bir aile işletmesi olan otel Booking.com’da da 8.8 puan almış.

Geleneksel Venedik evi ambiyansı, merkeze yakınlık ve fiyat-performans oteli olması Hotel Fortana’yı tercih etmemdeki etkenler.

San Marco’nun kalbinde yer alan otel aynı zamanda Vaporetto duraklarına da çok yakın. Böylece havaalanı ya da gara da kolaylıkla ulaşabildik. (Son gezimde şehir merkezine havaalanı otobüsleri gelmiştik. Bu gezimizde ise Venedik’ten havaalanına su otobüsleri ile geçmiştik.)

Otelin eksisine gelirsek fiyatlar biraz yüksek ancak erken rezervasyon fırsatlarını kovalarsanız daha ekonomik fiyatlarla da konaklayabilirsiniz. Biz bir ay öncesinde rezervasyon yaptırmıştık. Kahvaltı dahil, ücretsiz iptal seçeneği ile çift kişilik oda için €269 ödedik. Tabii ki yaz dönemi de fiyatların en çok arttığı dönem. Mesela o yıl Ocak sonu aynı odada kalma ücreti €80 idi.

Venedik’te konaklamak genel olarak pahalı. Yine de nacizane tavsiyem otelden çıkar çıkmaz kanallarda ve Venedik’in tüm popüler yerlerinde dolaşabilmenin keyfini çıkarmak için mümkünse ekstra bütçe ayırmanız. Hotel Fontana için erken rezervasyon yaptırmak ve güncel bilgi almak için linke tıklayın.

Venedik’te Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Venedik'te konaklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

1. Venedik City Pass satın alın!

Venedik’te daha ekonomik gezmenin en iyi yollarından biri 24, 48 ya da 72 saat geçerli olan Venedik City Pass satın almak. Kart ile toplu taşıma araçlarına, bazı müze ve turistik yerlere ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

2. Venedik’i en güzel zamanında gezin!

Venedik’te havanın en güzel olduğu zamanlar Mart-Mayıs ile Ekim-Kasım dönemleri. Bu dönemlerde hava ılık ve fazla yağmur yok. Yaz aylarında havanın çok sıcak olması sizi zorlayabilir. Kış mevsimi (Aralık-Şubat) ise oldukça yağışlı geçiyor.

3. Murano ve Burano Adaları için yarım gün ayırın!

Venedik’in en turistik adalarını hakkıyla gezebilmek için en az yarım gün ayırın. Bunun için özel ada turlarına da katılabilirsiniz.

4. Venedik’te yoğun kalabalıklara dikkat edin!

Venedik’in en turistik ve pahalı dönemi Nisan ile Ağustos ayları arası. Aşırı kalabalıklar sizi bunaltıyorsa ve yüksek fiyatlar ödemek istemiyorsanız yaz ayı dışında şehri ziyaret edebilirsiniz.

5. Venedik’e ilk kez geliyorsanız San Marco’da konaklayın!

Venedik’teki tüm ikonik yerler merkez San Marco’da! Otel fiyatları diğer bölgelere kıyasla daha yüksek olsa da her yere yürüyerek gitmenin konforunu yaşayabilirsiniz.

6. Gece hayatı seviyorsanız San Polo, Cannaregio ve Dorsudora’da kalın!

Venedik’te gece hayatının en canlı olduğu bölgeler San Polo, Cannaregio ve Dorsudora. Dorsudora daha çok genç ve üniversiteli kesime hitap ediyor.

7. En ucuz konaklama için Mestre’yi tercih edin!

Bütçeniz kısıtlıysa ve mümkün olduğunca ekonomik bir otel arıyorsanız Mestre sizin için ideal. Diğer bölgeler gibi merkeze yürüyerek ulaşım imkanı sunmaması ise dezavantajlı bir durum.

8. Havaalanı ulaşımı için gara yakın otellerde konaklayın!

Santa Lucia Tren İstasyonu’nun yer aldığı Santa Croce bölgesi havaalanı ulaşımı için en ideal yer. Ayrıca havaalanı otobüslerinin şehre varış noktası olan Roma Meydanı da bölgeden yaklaşık 120 metre uzaklıkta.

Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Venedik havaalanı otel ulaşımı, havaalanı otobsü

Venedik Havaalanı Şehir İçi Ulaşım yazımızda detaylı şekilde anlattığımız gibi havaalanından şehir merkezine gitmek için de ağırlıklı olarak su araçları kullanılıyor. Kara yolu ile direkt merkeze ulaşım yok ancak belli bir yere kadar gelip oradan yine su otobüs ya da taksisine binmeniz gerekiyor.

Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz popüler toplu taşıma araçları şunlar:

Havaalanı Otobüsü

Haftanın her günü son durak olan Roma Meydanı’na havaalanı otobüsleri kalkıyor. Özellikle express servis otobüslerine bindiğiniz takdirde hem rahat bir yolculuk gerçekleştirebilir hem de 10-15 dakika gibi kısa bir sürede meydana ulaşabilirsiniz. Havaalanı ulaşımının en kolay olduğu bölge olan Santa Croce’de konaklamak bu bakımdan avantajlı.

Su Taksisi

Su taksisi biraz pahalı da olsa havaalanından merkeze gitmenin en konforlu yolu. Havaalanından su taksisine bindiğinizde Roma Meydanı, Rialto, San Marco gibi birçok destinasyona direkt olarak ulaşabilirsiniz. Su taksisi duraklarına ulaşmak için en avantajlı konaklama bölgeleri ise San Marco, Santa Croce, San Polo ve Cannaregio.

Su Otobüsleri (Alilaguna)

Havaalanından Venedik şehir merkezine gitmek için en sık tercih edilen toplu taşıma araçlarından bir diğeri de Alilaguna firması tarafından işletilen su otobüsleri. Araçlar San Marco’ya ve kentin birçok noktasına direkt ulaşım sağlıyor. Havaalanından kalkış noktası ise terminale 10 dakika yürüme mesafesindeki iskele.

Venedik Şehir Merkezi Nasıl Gezilir?

Venedik şehir içi ulaşım

Venedik şehri lagünlerden meydana geldiği için şehir içi ulaşım da çok büyük oranda su taşıtları tarafından sağlanıyor. Kanallardan Venedik’i dolaşmak bir hayli keyifli ancak şehri yürüyerek keşfetmenin da farklı bir tadı var.

Venedik şehir merkezini gezmek için temelde 3 popüler yöntem bulunuyor:

Yürümek

Venedik daracık, Arnavut kaldırımlı sokakları ile de ünlü. Gerçi çoğu sokağın labirenti andırması zaman zaman zorlayıcı olabiliyor ama yine de Venedik’i yürüyerek gezmek çok keyifli. Zaten su taşıtları dışında ulaşım için biraz da mecbur kalıyorsunuz. Kent merkezi San Marco’da konaklamak ise tabii ki tüm gezilecek yerlere yürüyerek ulaşmak için birebir.

Vaporetto

“Venedik’te nerede kalınır?” yazımız boyunca sık sık ismini geçirdiğimiz Vaporetto şehrin temel toplu taşıma araçlarından biri. Santa Croce, San Polo gibi kanala yakın bölgelerde ve şehir merkezi San Marco’da konakladığınız takdirde Vaporetto (Su otobüsü) ağından daha rahat yararlanabilirsiniz.

Gondol

Eski zamanlarda Venedik’teki ana ulaşım taşıtlarından biri olan gondollar ise bugün daha çok turistik gezi noktalarına seyahat için tercih ediliyor. Venedik’e gidip gondola binmedim demek istemeyen gezginler 30 dakikalık özel turlara katılabilir. Gondol gezintisi yapmayı planlıyorsanız yine San Marco gibi kıyı bölgelere yakın merkezi noktalarda konaklayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım konusunda daha detaylı bilgileri Venedik nasıl gezilir? başlıklı içeriğimizde de bulabilirsiniz.

Venedik Otel Fiyatları & Rezervasyon

Venedik otel fiyatları

Venedik dünyanın en yoğun ilgi gören turistik kentlerinden biri. Keşke daha ucuz olsaydı ancak ne yazık ki genel olarak oldukça pahalı bir şehir. Yüksek fiyatları ile Avrupa’nın en pahalı birkaç kenti arasına giriyor.

Venedik otel fiyatları gecelik ortalama olarak €150’dan başlıyor €800-900 bandına kadar genişliyor. Booking.com verilerine göre genel ortalama €310 civarlarında. Orta karar bir otelde konaklarsanız gecelik olarak €150-300 arası bir ödeme yapmanız gerek. Tabii ki bu fiyatlar yaz dönemi için geçerli. Kış döneminde bu fiyatların yarısı hatta daha da aşağısı ile karşılaşabiliyorsunuz.

Otel fiyatları Venedik’in merkezinde ve çevre adalarda genellikle yüksek. İstisna arıyorsanız ve mutlaka ekonomik bir otelde kalmanız gerekiyorsa lagünden uzak konumda olan Mestre diğer yerlere göre çok daha ucuz seçenekler sunuyor.

Venedik’le özdeşleşen kanal manzaraları çoğu Venedik otelinde mevcut tabii bu eşsiz manzara keyfi konaklama fiyatlarını da yukarıya çekiyor. Ayrıca çoğu Venedik otelinde oda fiyatlarına kahvaltı dahil. Yalnız belirtmeliyim ki genelde kahvaltılar biraz zayıf. Türk kahvaltısının zenginliğini özellikle orta karar otellerde bulmak biraz zor.

Otel ücretlerine %10 KDV dahilken şehirde gecelik kişi başı €3,5 şehir vergisi ise check-in esnasında ödeniyor. 4 yıldızlı otellerde bu miktar €4,5, 5 yıldızlı tesislerde ise kişi başı €5’ya kadar çıkabiliyor.

Benim de her zaman seyahatlerim için yararlandığım internetin en popüler ve güvenilir sitesi Booking.com’da oteller hakkında detaylı bilgiler sunuluyor. Çoğu odada ücretsiz iptal seçeneği ve hatta otelde ödeme ayrıcalıkları mevcut.

Avantajlı erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmek, Venedik’te merkezi konumdaki otellerde daha uygun fiyatlarla konaklamak ve güncel bilgileri öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

Özetle Venedik’te Nerede Kalınır?

Venedik'te konaklama yapılacak yerler

Venedik gezisi için geri sayım başladıysa muhtemelen tüm gezginler gibi siz de bir an önce konaklama konusunu halledip rahatlamış şekilde uçağınıza binmeyi hayal ediyorsunuzdur. Umarım hazırlamış olduğum “Venedik’te nerede kalınır?” rehberi en iyi seçimi yapma esnasında işinizi oldukça kolaylaştırır.

Venedik’e ilk kez gidiyorsanız belirttiğim gibi en ideal seçim San Marco’da konaklamak. Bölgede Venedik’te gezilecek en popüler yerler bulunuyor. Burada konakladığınız takdirde hepsine yürüyerek gidebilir, kanalları dolaşabilir ve ulaşımla ilgili sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca su taşıtları için kullanılan duraklar da bölgeye yakın.

Santa Croce ise Venedik’teki ulaşım ağının merkezi. Bölge hem merkeze çok yakın hem de havaalanına ulaşım açısından çok avantajlı. Gar da yakın havaalanı otobüslerinin varış noktası olan Roma Meydanı da.

Ünlü Rialto Köprüsü ve gıda pazarlarının yer aldığı San Polo da Venedik’in en popüler konaklama bölgeleri arasında. Merkeze kısa bir yürüyüş sonunda ulaşmayı mümkün kılıyor. Aynı zamanda kendi içinde de canlı ve keyifli bir bölge.

Cannaregio’ya gelirsek burası Venedik’in otantik yönünü yansıtan başlıca bölgelerden biri. Büyük Kanal kıyısında olması da cezbedici bir unsur. Tabii ki San Marco kadar kalabalık değil. Su taşıtlarının kalktığı duraklara yakın olması sebebiyle buradan hem havaalanına hem diğer yerlere ulaşım rahat.

San Marco Meydanı ile Dükler Sarayı gibi ikonik yerlere kısa bir yürüme mesafesindeki merkezi bölgeler arasında Dorsoduro da bulunuyor. Fiyatlar görece ekonomik çünkü ağırlıklı olarak öğrenci kesiminin takıldığı bir bölge. Gece hayatı da canlı. Yani hem ekonomik hem merkezi ve gece yaşayan bir bölge arayışındaysanız Dorsoduro’yu da değerlendirebilirsiniz.

Venedik’teki en büyük bölge olan Castello ise çok turistik değil ama yerel kültürü gözlemlemek açısından ideal. Ailelerin de sıklıkla kalmak istediği nispeten sakin bölgelerden biri burası. San Marco’ya da yakın bir konumu var.

Ada yaşamını seven, daha sessiz sakin bir ortamda konaklamak isteyen gezginler için önerim ise Giudecca. Bölge otantik bir ambiyansa sahip. Merkeze yürüyerek olmasa da su taşıtları ile 5-10 dakika içinde ulaşabilme konforu sunuyor.

Otel fiyatlarının diğer yerlere göre çok daha ekonomik olduğu bir bölge arıyorsanız rotanızı Venedik merkezin biraz dışında kalan Mestre’ye çevirin. Mestre en ekonomik konaklama imkanı sunan bölge, ayrıca havaalanı ulaşımı bakımından da rahatlık sağlıyor. Yine de Venedik merkeze sadece toplu taşıma ile ulaşmak size zor gelebilir.

Son olarak Venedik’te hızlıca otel tavsiyesi isteyenlere son gezimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Hotel Gardena‘yı önerebilirim. Tren istasyonun hemen karşısındaki otel gerek havaalanından merkeze gelip giderken gerekse de şehir içinde gezerken büyük kolaylık sağlıyor.

Eğer tercihinizi şehrin tam merkezi olan San Marco’dan yana kullanacaksanız da bir önceki seyahatimdeki konakladığım 3 yıldızlı Hotel Fontana‘yı önerebilirim.

Eğer konaklama bütçeniz rahatsa 4 yıldızlı The St. Regis Venice adlı otellere de göz atabilirsiniz.

Kısacası Venedik’te nerede kalınır konusu bu şekilde. Peki, siz “Venedik’te konaklama” hakkında neler düşünüyorsunuz? Deneyimlerinizi, öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır? Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Venedik'te nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

“Venedik’te nerede kalınır?” ile ilgili gezginlerin sıkça merak ettikleri sorular ve cevapları aşağıda görebilirsiniz.

Venedik’te konaklamak için en ideal bölge hangisi?

Venedik’te konaklamak için en ideal bölge şehir merkezi San Marco’dur.

Venedik’teki en ekonomik konaklama bölgesi neresi?

Venedik’te en ekonomik fiyatlarla kalabileceğiniz bölge Mestre’dir.

Venedik’te kaç gün kalmalıyım?

Venedik merkezi bir günde bile gezmek mümkün ancak ideal süre en az 2-3 gün.

Venedik’te kalmak pahalı mı?

Evet, Venedik Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında.

Venedik’e gitmek için en ideal zaman hangisi?

Venedik’in en turistik sezonu Nisan ve Ağustos arasındaki dönem. Fiyatlar da bu dönemde en yüksek seviyesine ulaşıyor. Biraz daha ekonomik koşulların yanı sıra az yağışlı ve ılık bir havada gezmek isteyenler ise Mart-Mayıs ve Ekim-Kasım aylarını tercih edebilir.

“Venedik’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine bir yorum

 1. Merhaba, Polonya’da erasmus öğrencisiyim ve yaklaşık 1 ay önce arkadaşımla İtalya planı yaptık biletlerimiz hazır yani. İtalya planımızda Venedik de var ancak şu sıralar Venedik’in durumu malum, biraz korkuyoruz. Eğer bilginiz varsa, sel felaketi olan yerler dışında gezebileceğimiz yerler var mıdır, şehrin her kısmında mı durum böyledir? Herhangi bir tavsiyeniz var mı?
  Şimdiden çok teşekkürler….

  Yanıtla
  • Merhabalar, Acqua Alta yani su baskını Venedik’teki gündelik hayatı oldukça etkileyen bir durum. Normalde sular belirli bir düzeyde yükselirken bu see hem süreç uzadı hem de sular çok daha fazla uzadı. Acqua Alta’nın güncel durumunu öğrenebileceğiniz çeşitli siteler mevcut. Eğer şehri ziyaret ettiğiniz zaman sular çekilmemiş olursa bence pek keyif almayabilirsiniz. Gezi öncesinde mutlaka güncel duruma bakın derim. Sevgiler

   Yanıtla
 2. Merhabalar..çok aydinlatici yardimci bilgiler..tebrik ederim.Bir sorum olucak size..venedik te iki aksam yeterli olur mu ne tavsiye edersiniz?

  Yanıtla
  • Korhan Bey merhabalar,

   Eğer Venedik merkezinde konaklarsanız ve Palazzo Ducale gibi uzun süre isteyecek yerlere girmezseniz 2 gece fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer zamanınız olursa mutlaka Murano & Burano Adalraı’na da gidin derim. Saygılarımla…

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  Bloğunuzy kuduktan sonra, tavsiyelerinize göre otel seçimi yaptım. Mart 2019 son hafta (5 gece 4 gün) Hotel Fontana’dan yerimizi aldık.
  Deneyimlerimi -umarım harika geçecek- sizinle de paylaşmak isterim.
  Ve belki bir kaç sorum olabilir size.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhabalar, ilginizden ötürü çok teşekkürler. Otelden, özellikle de konumundan oldukça memnun kalacaksınız. Büyüleyici Venedik’i gece gündüz, doyasıya keşfetmek için mükemmel bir konumda yer alıyor. Her zaman sorabilirsiniz, şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim…

   Yanıtla

Yorum yapın