Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, güneyinde Suriye’ye sınırı da olan Mardin 800 bin nüfuslu, tarihi ve turistik şehrimiz. Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olan Mardin, M.Ö 4500’lerden itibaren Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitani, Asur, Pers, Bizans, Arap, Selçuklu, Artuklu, Osmanlı gibi medeniyetleri barındırmış, günümüzde de Türk’ün, Kürt’ün, Süryani’nin, Ermeni’nin, Arap’ın, Yahudi’nin ve Ezidi’nin bir arada mutlu yaşayabildiği “hoşgörü kenti”.

Tarihi camilerle kiliseleri, medreselerle manastırları, kalelerle mağaraları yan yana görebileceğiniz şehir, fotoğraf tutkunlarının aşık olacağı, anlatılmaz güzellikteki sarı taş evleri, daracık sokaklarıyla sizde içine girmek ve kaybolmak isteği uyandıracak. Şehrin mutfağıysa… sizi mest edecek.

Mardin kebabı, koyunun kaburga kemiğinden yapılan kaburga dolması, kara erik kebabı, kayısılı işkembe dolması, üzerine soğuk şerbet ve fıstık gezdirilen kızarmış hamur işi “zingil”, etli havuçlu pilav gibi iştah açıcı birkaç örnek verebileceğimiz Mardin mutfağı, kenti bir kere ziyaret edenlerin sonraki hafta sonu için ucuz bilet bakmalarının ana sebeplerinden.

Scroll to Top