Eskişehir

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan Eskişehir, İç Anadolu’da yer almasına rağmen ortasından geçen Porsuk Çayı sayesinde adeta bir sahil kasabası gibi görünüyor. Porsuk Çayı’nda gondolla gezi keyfi ünlü Venedik Kanalı’nı aratmıyor.

Şehrin en karakteristik özelliği ise genç ve dinamik sosyal hayatı. Eskişehir’de bulunan iki büyük üniversite sayesinde şehir çok genç bir nüfusa sahip, bu yüzden şehir turistler için de oldukça çekici ve eğlenceli bir sosyal hayat sunuyor.

Anadolu’nun yıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir bölgesinde yer alan Eskişehir’de birçok müze de bulunuyor. İnönü Savaşı Müzesi’nden Balmumu Müzesi’ne birçok tarihi mekan ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor. Odunpazarı semtinde bulunan koruma altındaki Osmanlı dönemi evleri de, turistlere nostaljik bir deneyim yaşatıyor.

Dinamik bir kültürel hayata sahip olan Eskişehir, sanat meraklılarına birçok etkinlik alternatifi sunuyor. Eskişehir’in, Balkan, Kırım ve Kafkas mutfaklarından etkilenen Toyga Çorbası, Kelem Dolması, Kaşık Börek gibi gurme lezzetleri bulunuyor. Eskişehir’in en ünlü lezzeti ise Çibörek.

Eskişehir’e, İstanbul ve Ankara arasında yer alan konumu sayesinde kolayca ulaşılabiliyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Blog Rehber

6 Maddede Eskişehir Balmumu Müzesi

“Tarihimizin ürünüyüz ve yetiştirdiğimiz insanlar kadarız” diyor Eskişehir Balmumu Müzesi’nin kurucusu ve 1999 yılından bu yana görevini sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

Eskişehir'den ne alınır?

Eskişehir’den Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye

Eskişehir, köklü tarihinin etkisiyle alışveriş açısından adeta bir cenneti andırıyor. Biliyorum, biraz klasik bir giriş oldu. Ama “Eskişehir’den ne alınır?” sorusuna odaklanarak hazırladığım bu yazımda yer verdiğim seçeneklere göz atarsanız, ne demek istediğimi gayet rahat biçimde anlayabilirsiniz.

Eskişehir'de ne yenir?

Eskişehir’de Ne Yenir? En Popüler 9 Lezzet

“Eskişehir’de ne yenir?” Tipik bir Anadolu kentinden çok daha farklı atmosfere sahip Eskişehir, gerek hafta sonu kaçamakları gerekse de uzun süreli tatiller için tercih edilebilecek ideal destinasyonlar arasında yer alıyor.

Eskişehir alışveriş yapılacak bölgeler, hediyelik eşya nereden alınır

Eskişehir’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Eskişehir’de nerede alışveriş yapılır? Eskişehir, gerek tarihi gerekse de kültürel zenginliği ile dikkat çeken, Avrupai havaya sahip bir şehir. Yaşam kalitesi son derece yüksek olan kent, çok kültürlü yapısı ve huzurlu atmosferi sayesinde gezginlere birçok aktivite imkânı sunuyor.

Eskişehir gezi rehberi hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar, Eskişehir gezisi

Eskişehir Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Gerek kısa süreli, gerekse uzun süreli tatiller için olsun İç kesimlerde gerek kültürü ve tarihi gerekse de eğlence olanakları ile ilgiyi hak eden pek çok şehir bulunuyor. Eskişehir, işte tam da bu özellikleri nedeniyle son yılların gözde tatil rotaları arasına girmiş durumda.