Eskişehir alışveriş konusunda Anadolu’nun en renkli şehirlerinden biri. Şehirden kültürel ve yöresel hediyelikler alabileceğiniz gibi son yıllarda artan turist sayısından dolayı satışına başlanan birçok turistik hediyeleri de bulabilirsiniz.

Anadolu kültürüne ait tüm özellikleri bünyesinde bulunduran Eskişehir’de; bu yörelere has el sanatı ürünlerini, tarihi eşyaları ve gıdadan giyime daha birçok alışveriş seçeneğini bulmanız mümkündür. Ayrıca yerli halkın alışverişlerinde genellikle tercih ettikleri; Taşbaşı, Hamamyolu, İki Eylül Caddesi gibi yerleri ve birçok büyük alışveriş merkezini de ziyaret ederek, Eskişehir alışveriş planınızı tamamlayabilirsiniz. Gezginler için alternatifli bir şehre özgü hediye seçeneği sunan Eskişehir’de, öğrenci nüfusunun çok olması sebebiyle fiyatlar uygun olup, hesaplı alışveriş yapmanız mümkündür.

Eskişehir’den Ne alınır?

Eskişehir’i ziyaretiniz esnasında günlük ihtiyaçlarınız için ya da bu şehre özgü bir hatıra olması amacıyla yapabileceğiniz birçok alışveriş seçeneği mevcuttur. Eskişehir’de yapacağınız gezintiler süresince; lületaşından yapılan pipolar, tesbihlerden, sıcak cam üfleme atölyelerinde yapılan camdan süslere ve şehrin yöresel eşyalarından olan sorkun çömleğine kadar birçok farklı eşyayı satın almanız mümkündür. Şehirde satılan tüm hediyelik eşyalar ile ilgili bilgileri Eskişehir’den Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Lületaşı pipolar
Eskişehir’in ünlü hediyeliklerinden lületaşı pipoları

Eskişehir’de Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Eskişehir’de alışveriş yapabileceğiniz bölgeler oldukça çeşitlidir ve her kesime hitap eden alışveriş yerleri yer almaktadır. Hediyelik eşyalar, aksesuarlar, giyim eşyaları ya da bitkisel ürünler ve yöresel lezzetler. Bunların hepsini Eskişehir’in çarşılarında, cadde ve sokaklarında bulmanız mümkündür. Şehirdeki en ünlü alışveriş bölgeleri ise şunlar:

Taşbaşı ve Hamamyolu Caddesi: Taşbaşı ve Hamamyolu Caddesi, özellikle Eskişehir yerli halkının alışveriş için en çok tercih ettiği bölgedir. Baharat ürünleri, konfeksiyon, mücevherat, giyim gibi çeşitli ihtiyaç ürünlerinin satıldığı bu caddede şehrin ünlü lezzeti olan met helva da bulunmaktadır.  Şehrin merkezindeki bu caddelere; tramvayın “Çarşı“, “Belediye” veya “Atatürk Lisesi” duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezine yakın olduğundan yürüyerek ulaşmanız da mümkündür.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı: Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. Zamanında çevre köy ve kasabalardan gelen pazarcıların ve seyyahların konaklaması için kullanılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, sonrasında restore edilerek bugünkü işlevine kavuşturulmuştur. 675 metrekarelik bir alandan oluşan bu çarşıda; lületaşı, gümüş, toprak kap ve cam süslemeli el sanatı ürünlerin de içinde bulunduğu birçok hediyelik eşya seçeneği mevcuttur. Alışverişiniz sırasında çarşıda yer alan kafe ve restoranlarda da yemek yiyip, dinlenmeniz mümkündür. Şehrin merkezinde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Odunpazarı’nın, belediye otobüslerinin toplandığı yer olması sebebiyle, farklı noktalarda birçok belediye otobüsünü kullanarak da buraya ulaşmanız mümkündür.

Kurşunlu KülliyesiEskişehir’in Odunpazarı semtinde Tarihi Odunpazarı Evleri’nin yanında bulunan Kurşunlu Külliyesi; Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 ve 1525 yılları arasında yaptırılmıştır. İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese ve Tabhane gibi bölümlerden oluşan külliyenin, günümüzde bu bölümleri çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Tabhane bölümünde lületaşı, hat, ebru, tezhip, kilim halı dokuma, gümüş işlemeciliği gibi el sanatı ürünlerini inceleyip satın almanız mümkündür. Ayrıca külliyede yer alan Sıcak Cam Üfleme Atölyesi’nde üretilen; cam işlemeli ürünler, meşhur cam narları, takı ve aksesuarları ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Merkezi bir semtte yer alan Kurşunlu Külliyesi’ne de yürüyerek ve birçok belediye otobüsüyle ulaşmanız mümkündür.

Çukur Çarşı: Eskişehir’de eskiden balık pazarı olarak kullanılan Çukur Çarşı; günümüzde son derece modern, turistik bir nokta haline gelmiştir. Çukur Çarşı’da lületaşından yapılan eşyalar ve çeşitli aksesuarlar satan dükkanlardan alışveriş yapabilir, çarşıda yer alan kafede ise Porsuk Çayı manzarası eşliğinde bir şeyler içebilirsiniz. Şehrin merkezinde yer alan Çukur Çarşı’ya yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi tramvayı tercih ederseniz “Çarşı” durağında inmeniz gerekmektedir.

Esnaf Sarayı: Esnaf Sarayı, Eskişehir’in ilk alışveriş merkezi olma özelliğine sahiptir. 1973 yılında kurulan ve büyük bir alışveriş merkezi olarak 1985 yılında işletmeye açılan Esnaf Sarayı’nda birçok alışveriş seçeneğini bulmanız mümkün. Giyim açısından birçok farklı ürün yelpazesine sahip olan Esnaf Sarayı’nda ayrıca teknolojik ürünler, pet shop ve akvaryum ürünlerinin satıldığı mağazalar da mevcut. Ayrıca Eskişehir seyahatinize özel ürünler ve hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız; lületaşı ve pipo, antika, gümüş, saat, resim galerisi ve çeşitli hediyelik eşyaları Esnaf Sarayı’nda rahatlıkla bulabilirsiniz.  Şehirdeki diğer alışveriş mekanlarıyla kıyaslandığında fiyat olarak da daha hesaplı bir alışveriş imkanı sağlayan Esnaf Sarayı’na ulaşım merkezi yerlerden yürüyerek sağlanabildiği gibi tramvayı kullanacaksanız İki Eylül Caddesi’ndeki “Çarşı” durağında inerek bu mekana ulaşabilirsiniz.

Eskişehir alışveiş rehberi
Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı önemli çarşılardan Taşbaşı.

Eskişehir Sokak Pazarları

En eski alışveriş yerlerinden olan sokak pazarları birçok şehirde olduğu gibi Eskişehir’de de mevcuttur. Atatürk Bulvarı’na yakın bir noktada kurulan Çarşamba Pazarı ve Kurtuluş Mahallesi Yunus Emre Caddesi’nde yer alan, pazar günleri faaliyet gösteren Sabit pazarı gezerek bütçenize uygun, hesaplı alışverişler yapabilirsiniz.

Eskişehir Alışveriş Merkezleri

Son yılların en büyük alışveriş modası olan AVM’ler Eskişehir’de de oldukça tercih edilen bir alışveriş seçeneğidir. Ancak Eskişehir alışveriş merkezleri; şehrin bir öğrenci kenti olması ve giderek artan genç nüfus sebebiyle yetersiz kalmaktadır. Şehirdeki en ünlü alışveriş merkezleri ise şunlar:

Espark AVM: Espark AVM, Eskişehir’in Bağlar bölgesinde yer almaktadır. Eskişehir alışveriş merkezleri içinde en hareketli ve en iyi alışveriş merkezi olan Espark’ta; yüzlerce mağaza, hipermarketler, sinema salonları ve restaurantlar yer almaktadır. Birçok ünlü mağazayı bünyesinde barındıran Espark’ta, dönem dönem çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Her gün saat 10.00 ile 22.00 arası hizmet veren, Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’nde yer alan Espark’a; tramvayla, “Bağlar” durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Neo Plus: Şehirde Carrefour adıyla da anılan Neo Plus, 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Bünyesinde CarrefourSA hipermarket, birçok mağaza, kafeler, restaurantlar, sergi ve konser alanları barındıran Neo Plus; her gün saat 10.00 ile 22.00 arasında hizmet vermektedir. Tepebaşı Semti’nin Çamlıca Mahallesi’nde yer alan Neo Plus’a ulaşım; alışveriş merkezinin birçok noktadan düzenlediği ücretsiz müşteri servisleriyle ve 39 numaralı Erenköy-Tepebaşı belediye otobüsüyle sağlanabilmektedir.

Kanatlı AVM: Eskişehir’in ilk modern alışveriş merkezi olarak kabul edilen Kanatlı AVM; özellikle otantik mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Kanatlı AVM’nin bünyesinde; hazır giyim, elektronik, aksesuar gibi alışveriş mağazalarının yanı sıra eğlence ve yemek mekanları da bulunmaktadır. İsmet İnönü Caddesi’nde yer alan Kanatlı Alışveriş Merkezi’ne birçok noktadan yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi tramvayı kullanmak isterseniz “İsmet İnönü” durağında inmeniz gerekmektedir.

Özdilek AVM: Eskişehir alışveriş merkezlerinden bir diğeri olan Özdilek; 45 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Sinema, sağlık ve yaşam merkezi, lunapark, restoranları ve kendine ait mağazası bulunan Özdilek; düzenlediği çeşitli etkinliklerle de ziyaretçilerine güzel seçenekler sunan bir alışveriş merkezidir. Kafe ve restaurantları saat 08.00’da, hipermarket ve mağazaları ise saat 10.00’ da açılan alışveriş merkezinin kapanış saatleri ise 24.00’dır. Tepebaşı semtinin Hoşnudiye Mahalleleri Doğruer Sokağı’nda yer alan Özdilek Alışveriş Merkezi’ne; ücretsiz müşteri servisleri veya tramvayla, “Havacılık Müzesi” durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Metro Toptancı Market: Toptancı market özelliğine sahip olan Metro Alışveriş Merkezi; outlet giyim mağazaları, restoranları ve otomobil bakım servisiyle hizmet vermektedir. Çeşitli işletmelere özel müşteri çözümleri ve promosyon uygulamaları da sunan Metro Alışveriş Merkezi; Pazar günleri 09.00-22.00, diğer günler ise 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Eskişehir’in Erzurum Kongre Caddesi’nde yer alan Metro’ya; 39 numaralı Erenköy-Tepebaşı belediye otobüsüyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eskişehir alışveriş
Eskişehir önemli alışveriş merkezlerinden Neo Plus

Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın