Eskişehir’de Nerede Kalınır? En İyi 3 Bölge & Oteller

Eskişehir’de nerede kalınır? Son yılların en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Eskişehir‘e seyahat ettiğinizde hem doyasıya eğlenme hem de kültürel dağarcığınızı genişletme fırsatı bulabilirsiniz.

Kentin eğlence olanakları bakımından zenginleşmesinde, üniversite öğrencilerinin varlığının ve modern kent yaşamının payı bulunuyor. Kültürel açıdan cezbedici özellikler kazanmasında ise binlerce yıllık tarihinin, Kırım’dan göç eden Tatarlar’ın ve son 20 yıl içerisinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinin katkısı oldukça fazla.

Durum böyle olunca “Eskişehir’de nerede kalınır?” sorusuna en doğru cevabı bulmak gezginlerin öncelikli hedefi haline geliyor çünkü aksi halde kaçan fırsatlar, ufak çaplı pişmanlıklara dönüşebiliyor.

Acelesi olanlara…

Eskişehir’de konaklama için en ideal bölgelerin başında Bağlar, Odunpazarı ve Adalar bölgeleri geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkezdeki temiz ve ekonomik ibis Eskişehir, yine popüler The Merlot Hotel ile şehrin en lüks ve kaliteli oteli Tasigo Hotels Bademlik Termal adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Eskişehir'de nerede kalınır haritası, Eskişehir'de konaklama yapılacak bölgeler
Eskişehir’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Eskişehir’de nerede kalınır, en güzel bölgeler hangileri diye merak ediyorsanız Eskişehir’de konaklama yapabileceğiniz 3 bölge bulunuyor. Bu bölgeleri şöyle sıralayayım:

 1. Hareketli atmosfere ve modern olanaklara sahip Bağlar bölgesi (İsmet İnönü Caddesi),
 2. Tarihi dokusu ve otantik yeme-içme, alışveriş seçenekleri ile ilgi çeken Odunpazarı,
 3. Genç nüfusun yoğun olduğu, Avrupai havaya sahip Porsuk ve Tren İstasyonu Çevresi.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Bağlar (İsmet İnönü Caddesi)

Bağlar bölgesi otelleri Eskişehir'de nerede kalınır

Kentin yeni yüzü olarak tanımlanan Bağlar, “Eskişehir’de nerede kalınır?” konulu araştırmanızı kolaylaştırmak adına sizlere önereceğim ilk konaklama bölgesi.

Merkeze yakınlığı, son yıllarda popülaritesi gittikçe artan bölgeyi size önermemdeki ana nedeni oluşturuyor. Üstelik Bağlar otellerinin çoğu, görece daha yeni tesisler oluyor. Çevredeki kaliteli restoran ve eğlence mekânı sayısı da oldukça fazla diyebilirim.

Bağlar, çevre yoluna yakın konumda yer alıyor. Dolayısıyla Bursa, İstanbul ve Ankara yönünden kente seyahat etmeyi planlayan gezginler bir hayli rahat ediyor. Sazova Parkı‘na ya da Odunpazarı‘na gitmek ise 15 dakika civarından sürüyor.

Ayrıca konumları gereği kentteki turistik mekânların birçoğuna ulaşım açısından kayda değer kolaylıklar sağlıyor. Kendi aracınız olmasa bile tramvaya binerek çarşıya 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bağlar, Anadolu Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Haliyle buradaki nüfusun büyük çoğunluğu genç bireylerden oluşuyor. Eğer üniversite öğrencilerinin etkisiyle hareketli yapıya kavuşan gece hayatını deneyimlemek isterseniz şehrin en önemli eğlence mekânları arasında gösterilen 222 Park’a gidebilirsiniz.

Tabii her daim kalabalık olan İsmet İnönü (Doktorlar) Caddesi’nde dolaşırken birbirinden güzel ve lezzetli yiyecekler sunan restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Bağlar Bölgesindeki En Popüler Oteller

Hilton Garden Inn (★★★) Hem iş hem de eğlence amaçlı seyahatleriniz için tercih edebileceğiniz 3 yıldızlı Hilton Garden Inn Eskişehir, şehirdeki en yeni otellerden. Konforu ile ön plana çıkan otel, merkezi konumu sayesinde şehirdeki birçok popüler noktaya kolay ulaşım imkânı sunuyor.

Dedepark Hotel (★★) 4 yıldızlı Dedepark Hotel, Eskişehir’de nerede kalınır? sorusuna yanıt ararken kentin kalbine odaklanan gezginlere önereceğim bir diğer tesis. Odalarında sade tasarımın tercih edildiği otelden gara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Divan Express Eskişehir (★★) 2014 yılından bu yana hizmet veren 4 yıldızlı otel, gerek şehir merkezine yakınlığı gerekse de üst düzey konforu ile dikkat çekiyor.

The Merlot Hotel (★★) 4 yıldızlı The Merlot, Bağlar bölgesinde konaklama yapabileceğiniz bir diğer yeni ve güzel bir otel. Bünyesinde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak birçok olanağı barındıran otelde, özellikle yeme-içme çeşitliliği dikkat çekici seviyede.

Ramada Encore by Wyndham: Üniversite Caddesi üzerindeki tesis, misafirlerine geniş hareket alanına sahip konaklama birimleri sunuyor. Aydınlık atmosfere sahip otelden, şehirdeki ikonik yapılara rahatça ulaşabilirsiniz.

2. Odunpazarı

Odunpazarı otelleri Eskişehir'de nerede kalınır

Bağlar, modern olanaklardan yararlanmak isteyen gezginler için ideal konaklama bölgesi konumunda olmayı sürdürüyor. Ancak Odunpazarı, gerek tarihi atmosferi gerekse de konuklarına sunduğu otantik fırsatlar nedeniyle kültür turlarına çıkan bireyleri kendisine bir mıknatıs gibi çekiyor.

Eğer sizin de aklınızda kentin tarihi ve kültürü hakkında detaylı bilgi edinme fikri varsa “Eskişehir’de nerede kalınır?” sorusunun cevabını şehir merkezinin bir parçası olan bu bölgede aramanızı öneriyorum. Zaten Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli nokta Odunpazarı sınırları içerisinde yer alıyor.

Odunpazarı otelleri, genelde tarihi konaklarda faaliyet gösteren butik tarzdaki işletmelerden oluşuyor. Bölgede konaklama açısından tek istisnayı ise Tasigo oluşturuyor. Çünkü termal otel, türdeşlerine göre daha modern ve lüks olanakları bünyesinde barındırıyor.

Odunpazarı’nda konakladığınızda kent merkezindeki popüler noktalara yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tabii dilerseniz otobüs veya tramvay seferlerinden de yararlanabilirsiniz. Burası şehrin ana ulaşım ağlarından biri.

Kentin diğer bölgelerine ulaşmaktan bahsettim ancak Odunpazarı’nın gezilecek yerler açısından zengin profile sahip olduğunun da altını çizmek istiyorum. Yani dilerseniz sadece buraya odaklı bir Eskişehir tatili bile planlayabilirsiniz.

Sivil mimarinin kentteki en güzel örneklerini oluşturan Odunpazarı Evleri, 16. yüzyıldan kalma Kurşunlu Camii ve Külliyesi ile Balmumu Heykeller Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Eskişehir’deki hediyelik eşya alışverişinizi ise Atlıhan’da yapabilirsiniz.

Tren istasyonuna 15-20 dakikalık uzaklıktaki Odunpazarı, havaların iyi olduğu günlerde çok yoğun olabiliyor. Ancak geceleri sakin geçiyor. Özellikle hafta sonları araç park edecek uygun yer bulmak sorun haline gelse de oteller bu konuda misafirlerine bir hayli yardımcı oluyor.

Odunpazarı Bölgesindeki En Popüler Oteller

Abacı Konak Hotel: Çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri birçok olanağa sahip Abacı Konak Hotel, mimarisi ile gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Eğer tatilinizi ev ortamını aratmayacak konfora ve sıcak atmosfere sahip bir tesiste geçirmek istiyorsanız bu oteli “Eskişehir’de nerede kalınır?” araştırmanızın merkezine alabilirsiniz.

Arslanlı Konak Hotel: Butik tarzdaki Arslanlı Konak Hotel, Odunpazarı Evleri’nin özgün mimari özellikleri ile modern olanakları bir araya getirmek konusunda gayet başarılı olmuş gibi görünüyor. Otelin çevresinde tatilinizi daha da keyifli kılacak kütüphaneler, cam üfleme atölyeleri ve lületaşı dükkânları bulunuyor.

La Vie Konak Hotel: Merkezi konumu ve hijyen seviyesi ile konuklarını bir hayli memnun eden La Vie Konak Hotel, Odunpazarı’nın kalbinde yer alıyor. Odalarının geniş olması, özellikle çocuklu ailelerin konforlu konaklama deneyimi yaşamalarına olanak sağlıyor.

Tasigo Hotels Bademlik Termal (★★★★) Lüks olanaklar hoşunuza gidiyorsa konaklama tesisi seçimi konusundaki tercihinizi Tasigo Hotels Eskişehir Badem Termal’den yana kullanabilirsiniz.

5 yıldızlı otel, gezginlere bir yandan merkezi konumuyla kentin tarihi mekânlara kolay ulaşım imkânı verirken diğer taraftan sauna, hamam, kapalı havuz gibi olanakları sayesinde tüm yılın stresinden arınma ayrıcalığı sunuyor.

3. Porsuk ve Tren İstasyonu Çevresi

porsuk çayı ve çevresi Eskişehir'de otel tavsiyesi

Tatiliniz boyunca hareketin içerisinde olmak istiyorsanız “Eskişehir’de nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken Porsuk Çayı ve tren istasyonu çevresine odaklanabilirsiniz. Çünkü bölge, hem konaklama tesislerinin nitelikleri hem de atmosfer bakımından Bağlar ile büyük benzerlikler gösteriyor.

Çarşıya yakınlığı, kafe ve restoran sayısı açısından tatmin edici seviyede olması, Porsuk ve tren istasyonu çevresini her yaştan birey için cazip kılıyor.

Eskişehir tatilinizi yaz aylarına denk getirmeyi düşünüyorsanız özellikle Porsuk Çayı çevresindeki en önemli cazibe noktası sayılan Adalar‘daki otelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede birkaç dakika içerisinde genç nüfusun canlılık kattığı mekânlara ulaşabilirsiniz…

Porsuk Çayı ve tren istasyonu çevresinde konaklarken ulaşım konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Zira neredeyse tüm gezilecek yerlere bu bölgeden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Alternatif olarak İsmet İnönü Caddesi boyunca ilerleyen tramvaya da binebilirsiniz. Böylece Espark ya da 222 Park gibi popüler alışveriş ve eğlence yerlerine giderken zamandan kazanabilirsiniz.

Porsuk Çevresindeki En Popüler Oteller

Madame Tadia Hotel: Tren istasyonu ile arasında sadece 3 dakikalık mesafe bulunan tesis, hareketli atmosfere sahip kent merkezine yakın olmak isteyenler için en doğru seçenekler arasında gösteriliyor. Merkezi konuma sahip oteldeki geniş boyutlu odalar, sıcak renklerde dekore edilmiş.

ibis Eskişehir (★★) Kent merkezine kolayca ulaşılabilen bir konumda faaliyet gösteren Ibis Eskişehir, 3 yıldızlı olmasına rağmen konfor ve hizmet kalitesi bakımından kategorisinin çok üzerinde profil sergiliyor. Otel, kentte az sayıdaki hayvan dostu tesislerden bir tanesini gösteriyor.

Ada Life (★★★) Porsuk Çayı’na oldukça yakın konumdaki 3 yıldızlı Ada Life, “Eskişehir’de nerede kalınır?” araştırmasında eğlence olanaklarına yakın seçeneklere odaklanan gezginlere önerebileceğim bir tesis. Bazı odaları Porsuk manzalı olan otel ile tren istasyonu arasındaki mesafeyi yürüyerek 10 dakikada aşabilirsiniz.

SennaCity Hotel (★★★) Çevre dostu SennaCity Hotel, Porsuk kıyısına paralel uzanan Porsuk Bulvarı üzerinde hizmet veriyor. 3 yıldız kategorisine dâhil olan tesisin, gezginler tarafından yoğun ilgi görmesinde modern havasının ve kaliteli hizmetinin etkisi bir hayli fazla.

Tymbris Hotel Eskişehir (★★★) Haller Gençlik Merkezi’ne 500 metre uzaklıktaki otelin, fiyat/performans bakımından beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını söyleyebilirim. Her sabah kontinental ve açık büfe kahvaltının sunulduğu otelden gezilecek yerlere ulaşmak oldukça kolay.

Eskişehir’de Şehir İçi Ulaşım

Eskişehir'de nerede kalınır tramvay, otobüs, taksi

Eskişehir, ulaşım olanakları bakımından asla sıkıntı yaşamayacağınız bir şehir. Çünkü toplu taşımanın omurgasını oluşturan tramvay ve otobüs hatları, kent merkezindeki tüm önemli noktalara gün boyunca ulaşım imkânı sağlıyor. Hatta minibüs ve taksilerin varlığı da özellikle gezginler açısından işleri bir hayli kolaylaştırıyor.

Eskişehir’deki en önemli ulaşım ağı konumundaki tramvaya, “Estram” adı verilmiş. İlk seferine 2004 yılında başladığı tramvay ile kentin kalbi sayılan İsmet İnönü Caddesi çevresi dışında Bağlar ve Odunpazarı gibi popüler yerleşim bölgelere dakikalar içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tramvay hattının kapsamı dışındaki yerler içinse yolcu taşıma görevini otobüsler devralıyor. 79 farklı hatta çalışan otobüslerin kapsamı dâhilinde Şelale Park ve Sazova gibi yerler bulunuyor. Eğer gezilecek yerler listenizde Sazova Park varsa 11, 17 ve 31 numaralı hatlara binebilirsiniz. Şelale Park’a ise 1 numaralı araçlar gidiyor.

Eskişehir’deki toplu taşıma araçlarına “Eskart” isimli elektronik kartları kullanarak binebilirsiniz. Kart, durakların hemen yakınındaki gişelerde satılıyor ve bakiye sistemiyle çalışıyor. Üstelik bunu kullanan bireyler, 1 saat boyunca toplu ulaşımda aktarma hakkına sahip oluyor.

Eskişehir Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Eskişehir'de konaklama otel fiyatları

Popülaritesindeki artışa bağlı olarak Eskişehir’deki her bütçeye ve zevke uygun konaklama seçeneğine ulaşmak, her geçen gün daha da kolay hale geliyor. Tabii bu durum, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmayı ihmal etmediğiniz sürece etkisini gösteriyor.

Zira hem kara yolu ve hızlı tren seferleri sayesinde seyahat etmenin kolay olması hem de Avrupai havası, özellikle hafta sonu kaçamağı için kente gelenlerin sayısında artış yaratıyor.

Karasal iklim etkili olduğundan ayrıca gezginlerin büyük bölümü, tatillerini mayıs-haziran veya Ağustos – Eylül ayları arasındaki dönemlere denk getirmeye çalışıyor. Haliyle bu dönemlerde otellere çat kapı gidildiğinde boş oda bulmak güçleşebiliyor.

Eskişehir’e yönelik erken rezervasyon fırsatları konusunda siz de benim gibi Booking.com‘u tercih edebilirsiniz. Dünya çapında tüm önemli rezervasyon sitelerindeki güncel fiyatları bu site ile kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Üstelik rezervasyon sırasında özel isteklerde bulunabilir, esnek iptal imkânından yararlanabilir ve gerektiğinde herhangi bir ek ücret ödemeden odanızı değiştirebilirsiniz.

Özetle Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Eskişehir'de konaklama rehberi

Özetle, Eskişehir’de konaklama için sizlere önereceğim 3 bölge bulunuyor. Kente yönelik araştırma yaparken ulaşım ve güvenlik başta olmak üzere birçok kıstası göz önünde bulundurdum.

Bunun sonucunda ilk belirlediğim bölge, benim de sonradan favorim haline gelen Bağlar oldu. Yerleşim, tıpkı kendisi gibi yeni konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca kampüsün varlığı, burayı yılın her dönemi canlı kılıyor. Üstelik dilediğiniz an tramvay ve otobüs seferlerinden yararlanıp Bağlar’dan kentin diğer kesimlerine gidebilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı‘nı, kültür turlarından hoşlanan gezginlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm için listeye ekledim. Mimari açıdan gösterişli evleri ile ön plana çıkan yerleşim bölgesinde, Kurşunlu Camii başta olmak üzere birçok kültürel tesis bulunuyor.

Odunpazarı ayrıca Eskişehir’in dillere destan mutfak kültürünü tanımak için ideal fırsatları bünyesinde barındırıyor.

Porsuk Çayı ve tren istasyonu çevresi, Bağlar’a en yakın profili sergileyen bölge olma özelliği taşıyor. Kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri sayılan Adalar’ı da içerisine alan bölgede, çok sayıda uygun fiyatlı ve modern konaklama tesisine denk gelebilirsiniz.

Eğer “Sen olsan hangi otelde kalırdın?” diyecek olursanız Bağlar için Ramada Encore by Wyndham ve Dedepark Hotel cevabını verebilirim.

Odunpazarı içinse butik isteyenlere OMM INN‘i, lüks seçenekler arayanlara Tasigo‘yu önerebilirim.

Porsuk ve tren istasyonu çevresi söz konusu olduğunda, Madame Tadia Hotel bir adım öne çıkıyor. Otel; ara sokakta, istasyona yakın, çevresinde otopark olan sakin bir yerde faaliyet gösteriyor.

Porsuk kıyısında, konforlu konaklama deneyimi yaşamak size cazip gelirse Ada Life’a öncelik verebilirsiniz. Kafe ve restoranlara yakın, standart kalite otel arayışına girdiğinizde ise rezervasyonunuzu ibis Eskişehir‘de yaptırabilirsiniz.

Eskişehir’de nerede kalınır konusu kısaca bu şekilde. Eğer sizin de Eskişehir’de nerede kalınır rehberi içerisinde yer almasını düşündüğünüz konular varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Eskişehir’de Nerede Kalınır? En İyi 3 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

  • Odunpazari ile merkezin arasinda tren istasyonuna cok yakin balmumu ve modern sanatlar muzesine en yakin otel calisanlari vana yakin her konuda yardimci

   Cevapla
 1. Eskişehire taşınmak için en uygun merkeze yakın veya direk merkezde olan ilçeleri söyleyebilir misiniz ben liseye orada devam edeceğim gibi gözüküyor güzel sosyal bir yer önerebilir misiniz?

  Cevapla
 2. eskişehir de arabasız gezebilirmiyim ve kalacak konusunda ulaşım sıkıntısı çekmeyecegim ve gezecegim yerlere yakın bir otel söyleyebilirmisiniz.
  sizden birde gezilcek yerleri numaralı şekilde listesini alabilirmiyim. çok tesekkür ederim

  Cevapla
  • Otel, özellikle gençlerin takıldığı eğlence mekanlarına ve Porsuk Çayı civarında bulunan gezilecek yerlere çok yakın. Odunpazarı Bölgesi’ndeki yerlere gitmek için tramvay, otobüs kullanılabilir. Sazova Park içinse taksi düşünülebilir.

   Cevapla
 3. merhaba,hem esşkişehir’ı gezmek,ama asıltermal suları vekaplıcalrı için nereyi önererırsınız,,termal su bulunan otellermı,yoksa gündüz tkaplıcalar,konaklamaiçin herhangi bir otel’mı tercihedilmelı tşkler,

  Cevapla
  • Eskişehir’de Kütahya ve Afyon’da olduğu gibi hem kaliteli hem de termal otel yok maalesef. Yani tüm gününüzü SPA merkezinde geçirebileceğiniz bir yer yok.

   Tasigo kaliteli evet ama suyu normal kaplıca otellerine göre biraz daha soğuk. Eski tip, termal hamam diyebileceğimiz Uysal Hamam ve Atışkan Otel var merkezde. Bunlar da otel kalitesi noktasında diğerlerinden biraz geri. Bu yüzden tercihi sizin yapmanız daha sağlıklı olur. Dilerseniz merkezde kaliteli bir yerde kalıp gün içerisinde merkezdeki eski tip, sıcak ve şifalı olduğuna inanılan hamamlarda zaman geçirip otelinize geri dönebilirsiniz. Ya da dediğim gibi Uysal ve Atışkan otel gibi orta kalitede ama hamamı olan yerleri tercih edebilirsiniz. Saygılarımla.

   Cevapla

Yorum yapın