Eskişehir gezilecek yerler

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eskişehir gezilecek yerler konusunda sahip olduğu imkanlar ile Türkiye‘nin en popüler şehirlerinden. Doğma büyüme Eskişehirli biri olarak şehrin turistik olarak bugünlere gelmesi beni çok mutlu ediyor. Hızlı tren seferlerinin başlaması ve son yıllarda şehirdeki gezilecek yerlerin hızla artması Eskişehir‘e olan ilginin de artmasına neden oldu. Eskişehir’e dilerseniz düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz.

Eskişehir’de gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yakın konumda yer alsa da şehri 3-4 parçada gezmeniz gerekiyor. Gezinize ilk olarak şehrin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı semtini gezerek başlayabilirsiniz. Bu bölgede birçok tarihi ve turistik yapı yer alıyor. Buradan şehir merkezinde yürüyerek Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Eğer gezi için birden fazla gününüz varsa Eskişehir’in popüler ve güzel parklarından olan Sazova Parkı, Şelale Park ve Kentpark‘a da zaman ayırabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezisi için bana göre 2 günlük bir süre yeterli. Bu süre içinde şehirdeki önemli çoğu yer rahatlıkla görülebilir. Sayfa boyunca Eskişehir’de gezip görmeniz gereken en önemli yerler yer alıyor. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Bu arada Eskişehir’de otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

1. Odunpazarı

Eskişehir gezilecek yerler Odunpazarı Bölgesi

Odunpazarı, Eskişehir’in en eski ve turistik yerleşim bölgesi. Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Alaaddin Cami bu bölgede görebileceğiniz en önemli gezi noktalarından. Devamını oku.

2. Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri Eskişehir gezilecek yerler

Kısa zaman önce restore edilerek yeni görünümlerine kavuşan Tarihi Odunpazarı Evleri, adını taşıdığı Odunpazarı bölgesinin en önemli yapılarını oluşturuyor. Geleneksel Osmanlı mimarisine sahip evler arasında dolaşırken zamanda yolculuk ediyor hissine kapılabilirsiniz. Bölgede birçok müze, butik otel ve hediyelikçi dükkanı bulabilirsiniz. Devamını oku.

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler, Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Odunpazarı’nda yer alan külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış. Külliye içerisinde yer alan bölümler günümüzde Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı gibi bölümlere ayrılıyor. Devamını oku.

4. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Adalar Bölgesi ve Porsuk Çayı Eskişehir

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçiyor. Şehir merkezinin Porsuk Çayı çevresinde kalan alan ise Adalar olarak adlandırılıyor ve bu bölge Eskişehir’in hareketli öğrenci yaşantısında adı geçen birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Porsuk’ta düzenlenen bot ve gondol turları ise bölgeye ayrı bir hava katıyor. Devamını oku.

5. Sazova Parkı

Sazova Parkı Eskişehir

Son yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı kuşkusuz Sazova Parkı. Tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Parkın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm var. Parkta yer alan kafe ve restoranlarda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Devamını oku.

6. İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi Eskişehir gezilecek yerler

İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in en hareketli noktalarından biri. Şehrin tam merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan cadde aynı zamanda iki önemli tramvay hattının da kesişim noktası. Şehirde yer alan birçok gezi noktasını birbirine bağlayan cadde üzerinde restoranlar ve mağazalar yer alıyor. Devamını oku.

7. Kentpark

Eskişehir gezilecek yerler, Kentpark

Eskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında yer alan Kentpark, Eskişehir’in ünlü parklarından bir diğeridir. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olduğundan uzunca bir süre haber bültenlerinde yer bulmuştu. Günümüzde büyük küçük her yaştan insan bu güzel parkta eğlenceli vakit geçiriyor. Devamını oku.

8. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler Atlıhan Çarşısı

Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin tarihi ve turistik yapılarından. Atlıhan, eskiden han olarak kullanılsa da yakın dönemde yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. Devamını oku.

9. Şelale Park

Eskişehir gezilecek yerler, Şelale Park

Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer güzel park olan Şelale Park, özellikle Eskişehir manzarası izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir noktada yer alıyor. Odunpazarı Bölgesi’nin üst kısımlarında yer alan park içerisinde yapay bir şelale, yel değirmeni ile bir oyun parkı, kafe ve restoranlar yer alıyor. Eskişehir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Devamını oku.

10. Doktorlar Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler, Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi, Eskişehir’in en ünlü caddelerinden biri. Araç trafiğine kapalı olan cadde, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Caddenin resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle “Doktorlar Caddesi” olarak anılıyor. Devamını oku.

11. Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler, Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı, Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği yerlerden biri. Bölgedeki dükkanlar klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşuyor. Çarşı; kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmış durumda. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi, Reşadiye Camii gibi birçok önemli yer bu çarşının çevresinde yer alıyor. Devamını oku.

12. Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi

Tam adıyla Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden biri içerisinde yer alan müzede yerli ve yabancı birçok kişinin balmumundan heykeli bulunuyor. Müzedeki heykeller Madame Tussauds balmumu müzelerindekiler kadar başarılı olmasa da müzeyi ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Devamını oku.

13. Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir gezilecek yerler Haller

Üniversitelilerin yaşadığı Bağlar Bölgesi’ne yakın bir konumda yer alan Haller Gençlik Merkezi şehrin turistik noktalarından biri. Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş durumda. Devamını oku.

14. Alaaddin Camii

Alaaddin Camii Eskişehir

Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapılardan olan Alaaddin Camii, Anadolu’da az sayıdaki Anadolu Selçuklu eserleri arasında yer alıyor. 1267 yılında inşa edilen cami 1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılmış. Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin açılması ile cami tekrar ibadete açılmıştır. Devamını oku.

15. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden biri. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinde yer alan müze içerisinde birçok sanatçıya ait çeşitli eserler sergileniyor. Müzenin yanında bir butik otel ve balmumu müzesi de yer alıyor. Bu ilgi çekici müzeye vakit ayırabilirsiniz. Devamını oku.

Bunlara da göz atın

Yukarıda adı geçen Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken noktalardan. Bunlar dışında şehirde daha birçok gezi noktası var. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, Eskişehir Sualtı Dünyası, Reşadiye Camii, Lületaşı Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Hamamyolu Caddesi, Devrim Otomobili, TCDD Eskişehir Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Havacılık Müzesi, Çukur Çarşı, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Midas Anıtı zamanı olan gezginler içi şehir merkezi ve çevresinde yer alan diğer önemli gezi noktalarından. Tüm bu yerleri incelemek için tıklayın.

Eskişehir’de nerede, hangi otelde kalmalı?

Eskişehir’de otellerin birçoğu tren istasyonuna yakın Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü I. Caddelerinde bulunuyor. Bu bölge son dönemde şehrin gelişen yeri. Burada birçok kafe, restoran ve otel yer alıyor. Otelin konumuna göre buradan tren istasyonuna 10-20 dakika yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Merkeze de yine aynı şekilde kısa bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün.  4★ The Merlot Hotel Eskisehir, 4★ Divan Express Eskişehir, 3★ ibis Hotel, 3★ Grand Namlı Hotel ve La Vie Suite bu bölgedeki en güzel tesislerden. Eğer tren istasyonuna daha yakın, şehrin çoğu yerine yürüyerek ulaşabileceğiniz bir tesis ararsanız  Madame Tadia Hotel‘e göz atabilirsiniz.

ramada-eskisehir
Yeni açılan Ramada Hotel, Eskişehir’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi. Otelin en büyük artısı yeni oluşu. Konumu güzel, üstelik açılışa özel fiyatları çok ekonomik

Şehrin birçok gezi noktasını bünyesinde bulunduran Odunpazarı’nda yer alan butik otellerde konaklamak da keyifli olabilir. Bu bölge Eskişehir tren garın ve merkeze 15-20 dakikalık bir yürüyüş uzaklığında yer alıyor. Abacı Konak Otel, Arslanlı Konak Otel ve Han Royal Otel tercih edebileceğiniz butik otellerden. Eğer daha lüks olanaklara sahip, termal bir otel ararsanız Odunpazarı’nın tepelerinde yer alan 5★ Rixos Thermal Hotel‘i seçebilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Eskişehir’de konaklama hakkında detaylı bilgileri ve diğer tavsiye ettiğim otelleri Eskişehir’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

30 Yorum

 1. Ortalama bir ilde olan park ve bahçeler plaj da bildiğin acik havuz. Odunpazarı evleri de Göynnük veya Taraklinin çakması.. Cadde dolaşmaya gelin.. Solcu bld olduğundan müthiş reklam yapılıyor. …

 2. Hangi otelde kalırsak hem kaliteli hemde heryere yürüme ve ulaşım imkanı sağlayan bir otel bulabiliriz E postama yazabilirsiniz sevinirim bu bilgiyi buraya da baylasdikdan sonra
  Teşekürler …

 3. Merhabalar 🙂 biz Ankara’dan arkadaşlarımızla gitmeyi düşünüyoruz da, paraya gitsek ne kadar harcayacağız?

  • Merhabalar, bütçeniz şu demek yanlış olur bence. Ama Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan önemli yerlerin birçoğu ya ücretsiz ya da sembolik giriş ücreti olan yerler. Eskişehir’de yeme içme oldukça ucuz. Gerek yemek gerekse de gece eğlencesi oldukça ekonomik.

 4. Gelmeyin arkadaşım istemiyoruz turist sizin yüzünüzden hafta sonu dışarıya çıkamıyoruz,gidin başka yerde gezin …

  • Bırak bu önyargıları çağdaş Sen gel kardeşim sakaryaya başım üstüne misafir veya turist ol farketmez en iyi şekilde biz ağırlarız hafızzz….

 5. merhabalar ben kız arkadaşımla gitmeyi planlıyorum da otel yerine haftalık evler varmış sizce güvenli midir? bütçemiz kısıtlı olduğu için böyle bir şey düşündük.

  • Mustafa Bey merhabalar. İşin aslı ben düşünce yapım gereğince bu tip konaklamaları doğru bulmuyorum. Ne kendi evimi bu tip konaklamalar için kiralarım ne de başkasının evini kiralarım. Ufak, tefek ama temiz bir otelde kalmanızı tavsiye ederim.

   • Sen öyle düşünüyorsun da milletin konaklamasına niye karışıyorsun? Sana tersse sen kalmazsın o kadar.

    • 🙂 sayın “Dayanamadım Bey/Hanım?” ben milletin konaklamasına karışmıyorum. Bana sorulan soruya cevabımı veriyorum. Kimsenin konaklamasına karışmıyorum, eğer çıkar kaybınız yoksa bence siz de karışmazdınız. Yine tekrar ediyorum bene kalmayın güvensiz evlerde. Gece vakti evi kiralayan adamın sapık arkadaşı ile kapıya dayanmayacağının garanti nedir? İmkanınız varsa biraz daha fazla verip düzgün tesislerde konaklayın.

 6. Ben 30 sene önce gelmiştim gerçekten çok değişmiş sayın belediye başkanı Büyükerşen Avrupa kentine ulaştırmış temiz ve düzenli harika. Kaldığımız Turunç Otel temiz güleryüzlü hizmet çok memnun kaldık görmek isteyenlere tavsiye ederim

 7. Merhaba. Benim kısıtlı zamanım varda acaba bu yerleri birgunde gezebilir miyim ayrıca her yere ulasım(otobus tramvay) var mı ? Şahsi araba ile gelmeyecegim.

  • Merhaba, Eskişehir’deki parklar haricindeki çoğu önemli yeri 1 tam günde gezebilirsiniz. Sazova Parkı ve Kent Park şehrin iki ayrı kenarında. 1 tanesini seçerseniz çok uzun durmamak kaydı ile bu parklardan birini de hızlıca gezebilirsiniz. Merkezdeki çoğu yere yakın tramvay durağı var. Odunpazarı bölgesi ve parklar için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Bana kalırsa en azından 1 gece konaklama şansınız olursa merkezdeki önemli yerleri ve azından Sazoca Parkı daha rahat gezebilirsiniz. Sevgiler…

 8. ESKİŞEHİR HARİKA BİR YER HAKİKATEN. AVRUPAYA GİDEMİYORSANIZ ÜZÜLMEYİN, ÜLKEMİZDE BİR AVRUPA ŞEHRİ VARMIŞ BİZ DE GİDİNCE GÖRDÜK

 9. bir günler bede ordaydım orası harika bir yer bence sizde gezin ben ordayken gezdim dayıma tatile dayımın adı Gazi yengemin adı Canan ben gelirken ağladım sizde benim gibi yapmayın oranın değerini bilin

 10. BEN GEZDİM HİÇ BEĞENMEDİM BU KADARA ABARTILDIĞI KADAR BİR YER DEĞİL BU TÜR YERLERİ ÜLKEMİZDEKİ GİTTİĞİNİZ HER BÖLGEDE BULABİLİRSİNİZ FARKLILIK OLMALI ŞAHSİ KANAATİM BU YÖNDE HERKESİN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYUYORUM TABİKİDE.

  • Çiğdem Hanım merhaba,

   İlginiz için teşekkür ederim. Şehr-i Aşk Adası belki biz Eskişehirliler için arada bir yürüyüş yapılabilecek güzel bir gezi alternatifi ama bana göre şehrin en güzel 15 yerine girebilecek bir yer değil. Seyitgazi ve Yazılıkaya’daki eserler ise merkez dışında yer alan önemli noktalar. Merkez dışı olduğu için listeye dahil etmedim ama sitede bulabilirsiniz. Saygılar.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın