Eskişehir gezilecek yerler blog

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Eskişehir gezilecek yerler açısından sahip olduğu zengin çeşitlilik sayesinde turistik açıdan ülkemizin en popüler şehirlerinden biri haline gelmiş durumda.

Kentte geçireceğiniz tatil günlerinizde sizin için seçtiğim mekânları ziyarete öncelik vererek yerel kültüre ve tarihe dair paha biçilemez bilgiler edinebilirsiniz.

Hatta bütçenize uygun alışveriş ve eğlence fırsatlarını değerlendirme imkânını da kolayca yakalayabilirsiniz. Ülkemizin popüler, güzel şehrinde gezip görülmesi gereken tüm yerleri bu yazımda kapsamlı bir şekilde anlatacağım ama öncesinde şu konulara dikkat:

Nerede kalınır? Tarihi Odunpazarı bölgesi, Porsuk Çayı’nın çevresini oluşturan Adalar bölgesi ile hareketli Bağlar bölgesi konaklama için en popüler yerlerden. Detayları Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir gezilecek yerler listesi harita konumları, Eskişehir haritası
Eskişehir gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Eskişehir’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Odunpazarı Bölgesi
 2. Porsuk Çayı & Adalar
 3. Sazova Parkı
 4. Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 5. Balmumu Heykeller Müzesi
 6. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 7. Odunpazarı Modern Müze (OMM)
 8. Kentpark
 9. Şelale Park
 10. Eti Arkeoloji Müzesi
 11. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 12. Haller Gençlik Merkezi
 13. Eskişehir Hayvanat Bahçesi
 14. İki Eylül Caddesi
 15. Eskişehir Havacılık Müzesi
 16. Alaaddin Camii
 17. Taşbaşı Çarşısı
 18. Doktorlar Caddesi
 19. Devrim Otomobili
 20. Lületaşı Müzesi

1. Odunpazarı Bölgesi & Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Eskişehir gezi rehberi

Kentin kültürel açıdan sahip olduğu zenginliği deneyimlemek ve tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Eskişehir gezilecek yerler listenizin ilk sırasına evleriyle meşhur Odunpazarı Bölgesi’ni yazabilirsiniz.

Kentin ilk yerleşim bölgesi olan Odunpazarı, adını eskiden gerçekleştirilen ticari faaliyetlerden alıyor. Günümüzde Yediler Parkı’nın bulunduğu alanda, köylüler bir zamanlar çevredeki kaynaklardan elde ettikleri odunların satışını yapıyormuş.

Bölgeyi gezerken ilk önce Osmanlı sivil mimarisinin tüm özelliklerini bünyelerinde barındıran Odunpazarı Evleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Evlerin büyük çoğunluğu, hala konaklama amaçlı kullanılıyor. Ancak bölgenin turistik açıdan değerinin artmasıyla birlikte bazıları müze, butik otel, kafe ve restorana dönüştürülmüş.

Odunpazarı sokaklarını renklendiren evler dışında bölgede daha birçok gezilecek yer sizleri bekliyor. Odunpazarı Modern Müze, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Şelale Park, Alaaddin Camii ile Cumhuriyet Tarihi Müzesi başta olmak üzere birbirinden güzel mekânlara bölgeye yönelik gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Fotoğraf çekmekten hoşlanan gezginlere paha biçilemez fırsatlar sunan Odunpazarı sokaklarını arşınlarken özgün nitelikli alışveriş seçenekleriyle sık sık karşılaşacağınızı da sakın unutmayın.

El yapımı ürünlere ilgi duyuyorsanız, yerel halkın kapılarının önlerinde açtıkları tezgâhlara göz atabilirsiniz. Alternatif olarak tarihi dokularıyla öne çıkan Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Arasta’daki dükkânları gezebilirsiniz.

Odunpazarı gezintiniz esnasında Eskişehir mutfağının en özgün lezzetlerinin tadına bakma olanağına kavuşacağınızı yeri gelmişken belirteyim.

Bu lezzetlerin başında peynirli ve kıymalı çibörek geliyor. Ancak vakti zamanında Kırım’dan göç eden Tatarlar’a özgü tek lezzetin bu damak çatlatan börek çeşidi olduğunu zannediyorsanız, oldukça yanılıyorsunuz.

Zira bölgedeki restoranlar menülerinde balaban köfte, kuzu sorpa, göbete, kıygaşa gibi seçeneklere de yer veriyor. Zamanınızı daha efektif kullanmak isterseniz, cevizli haşhaşlı ekmek ya da met helvası ile açlığınızı bastırabilirsiniz.

Bölgede ziyaret edilmeye değer mekânların listesini “Odunpazarı Gezilecek Yerler” başlığı altında bulabilirsiniz.

2. Porsuk Çayı & Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir gezilecek yerler

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu Porsuk Çayı, eskiden kirlilikten dolayı kıyısına kimsenin uğramak istemediği bir yerdi. Ancak yerel halkın Adalar adıyla andığı bölge, birbiri ardına gerçekleştirilen ıslah çalışmaları sayesinde Odunpazarı’nın ardından kentin en çok rağbet gören yerine dönüşmüş durumda.

Atatürk, Şair Fuzuli ve Doktorlar caddeleri arasında yer alan Adalar, sosyal açıdan kentin en hareketli kısmı olarak öne çıkıyor.

Zira Eskişehir’in renkli gündelik yaşama sahip olmasında başrolü oynayan birçok mekân, Porsuk Çayı kıyısı boyunca uzanan bu bölgede faaliyet gösteriyor.

Özellikle yazın yoğun ilgi gören kafelerde oturmak istemezseniz, üniversite öğrencilerinin yaptığı gibi yanınıza birkaç atıştırmalık alıp Porsuk kıyısındaki çimlerde oturmayı tercih edebilirsiniz. (2019 yazında çimlere inmek yasaklanmıştı, konu hakkında güncel bilgi almakta yarar var.)

Porsuk Çayı, kıyısını süsleyen kafeleri ve cazip alışveriş fırsatları kadar tekne turlarıyla da gezginleri kendisine çekiyor. Eğer siz de bu turlara katılmak isterseniz, iki farklı seçenek arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Yani dilerseniz Venedik ile özdeşleşmiş gondollara binebilir ya da daha kapsamlı olan Esbot seferlerinde yerinizi alabilirsiniz.

Her iki tur seçeneği de yaz ve bahar aylarında her gün düzenleniyor. En fazla dört kişinin katılabildiği gondol gezintisi için 45 TL fiyat talep ediliyor. Kişi başı ücretin 9 TL olduğu Esbot seferleri ise 15 dakikalık ring turları halinde Köprübaşı ile Tülomsaş arasında gerçekleştiriliyor.

3. Sazova Parkı

Sazova Parkı Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir’in çehresinin tamamen değişmesindeki ve kentin Avrupai görünüme sahip olmasındaki en önemli etkenlerden bir diğeri ise Sazova Parkı.

Resmi adı Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan tesis, farklı yaş gruplarının ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmış bölümlere sahip.

2008 yılında ziyarete açılan parkın en dikkat çekici bölümü, 5-11 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Masal Şatosu. Ziyaretçilerin rehberli turlara katılarak gezebildiği şato, kısa sürede parkın en önemli simgesine dönüşmüş.

Şatoya ek olarak Korsan Gemisi de bir hayli ilgi çekiyor. Geminin tasarımında, Pilgrimler’in 1620 yılında Atlantik’i aşmak için bindikleri Mayflower isimli deniz taşıtı örnek alınmış. Tabii korsan temalı gemiden bahsetmişken yılın belirli dönemlerinde sportif etkinliklere sahne olan göleti de unutmamak gerekiyor.

Sazova Parkı’nda çocuklara eğitici içerik sunma görevini Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası üstleniyor. Hayvanat bahçesinde ayrıca huzur dolu atmosferi sayesinde büyükleri kendisine çeken Japon Bahçesi, çeşitli sürüngenlerin ve örümceklerin gözlemlenebildiği Tropikal Merkez ile Papağan Evi isimli üç bölüm bulunuyor.

Kentin batı kesiminde yer alan parkta zaman geçirirken bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ne zaman ayırabilirsiniz. Esminyatürk’ü dolaşırken Türk dünyasına ait 32 farklı yapının 1/25 ölçeğinde kopyalarını yakından inceleyebilirsiniz.

Gezi trenine binerek rahatça gezebileceğiniz parkta, küçük yaştaki bireylere bilim sevgisini aşılamaya odaklı alanlar da unutulmamış.

Bilim Deney Merkezi’ni ziyaret eden çocuklar, interaktif içerikten yararlanıp bir yandan eğlenirken diğer taraftan yeni bilgiler edinebiliyor.

Sabancı Uzay Evi’nde ise üç boyutlu sunumlar aracılığıyla çocuklara evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya ve diğer gezegenler hakkında bilgi aktarılıyor.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri başta olmak üzere park dâhilindeki tüm bölümler hakkında detaylı bilgiyi “Sazova Parkı” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 • Adres: Çamlıca, Ulusal Egemenlik Blv. No:209, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

4. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir'de gezilecek yerler Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’de ziyaret etmenizi önereceğim tarihi yapıları başında gelen Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezirlik yapmış Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa ettirilmiş.

Kubbesinin kaplandığı materyalden dolayı bu isimle anılan yapı kompleksinin inşasını Acem Ali üstlenmiş.

Özellikle Ramazan ayında yoğun ilgi gören cami dışında külliyede yedi farklı bölüm daha bulunuyor. Bu bölümler imarethane, aşevi, kervansaray, şadırvan, sıbyan mektebi, medrese ve tabhane olarak sıralanıyor.

Yapı grubunun medrese ya da o zamanlardaki adıyla Hanihaki bölümü, günümüzde Lületaşı Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Tabhane kısmı ise El Sanatları Çarşısı olarak kullanılıyor. Çarşıda alışveriş yapmak dışında sanatçıların nasıl üretim yaptıklarını canlı izleyebilirsiniz.

Benzer şekilde külliyenin girişindeki Sıcak Cam Atölyesi de el sanatlarına ilgi duyan gezginlere farklı fırsatlar sunuyor. Eğer ziyaretinizi eylül ayının sonuna denk getirirseniz, Uluslararası Cam Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere katılabilirsiniz.

Külliyenin yakın zamana kadar düğün organizasyonlarına ev sahipliği yapan kısmına giderseniz, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’ni ziyaret etme olanağı bulabilirsiniz.

Müzede, Tanaçan’ın Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı fotoğraf makineleri ve fotoğraflar ile kaynak niteliğindeki dergiler, kitaplar sergileniyor. Kültürel tesis, pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.

 • Adres: Mücellit Sk., 26030 Odunpazarı/Eskişehir

5. Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Müzesi Eskişehir'de görülmesi gereken yerler

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu Balmumu Heykeller Müzesi’nin açılışı 2013 yıllında gerçekleştirilmiş.

Kültürel tesis, Büyükerşen ve öğrencilerinin aslına uygun olarak hazırladıkları 160 balmumu heykele ev sahipliği yapıyor.

Müzenin koleksiyonu, televizyon dünyasının ve yaptıkları işlerle Türk siyasi tarihinde iz bırakmış önemli isimlerin heykellerinden oluşuyor.

Tesis, gerek sergilenen eserlerin yapım aşamasında kullanılan teknikler gerekse de koleksiyon zenginliği bakımından Madame Tussauds müzesine benzetiliyor.

Çocuklu ailelerin Eskişehir gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri ideal mekânlardan biri olan müzede sergilenen heykeller, beş farklı salona ayrılmış durumda.

Salon A’ya girdiğinizde Türk tarihi için önemli simaları tasvir eden heykelleri görebilirsiniz. Müzenin en zengin bölümü konumundaki Salon B’de ağırlık televizyon dünyasından isimlere verilmiş.

Salon C, Türk kültürü ve edebiyatının zenginleşmesini sağlamış isimlere, bir sonraki bölüm ise 1950’den itibaren çeşitli görevler üstlenmiş devlet adamların ayrılmış.

Müze hakkında detaylıyı bilgiyi “Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgiler & Fotoğraflar” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 • Adres: Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 15 TL
 • Web Sitesi: balmumuheykeller.com

6. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıha El Sanatları Çarşısı Eskişehir gezilecek yerler

1850’li yıllarda Takattin Bey tarafından kente odun ticareti yapmak için gelen tüccarların konaklaması amacıyla yaptırılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, günümüzde hediyelik ve hatıra değeri taşıyan eşyalar bulmayı amaçlayan alışveriş tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

Geçmişte yerel halkın politik, ekonomik ve sosyal olayları konuşmak için toplandıkları önemli bir merkez görevi de üstlenen han, 1950’li yılların ortalarında adeta kaderine terk edilmiş.

Bu dönemi ağır hasarla atlatan tarihi yapı, 2006 yılında gerçekleştirilen Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında aslına uygun olarak restore edilmiş.

Tavafçı ve Odunpazarı adlarıyla da anılan hanın içerisindeki dükkânlarda, lüle taşından yapılma birbirinden güzel objeler bulabilirsiniz. Bu mekânlarda ayrıca gümüş ve ahşap gibi çeşitli materyallerden üretilmiş magnet, dekoratif tabak, takı, pipo, biblo gibi ürünler de yer alıyor.

Hanın tarihi, mimarisi ve bünyesinde barındırdığı alışveriş fırsatları hakkında tüm detaylar “Atlıhan El Sanatları Çarşısı” başlıklı içeriğimizde yer alıyor.

 • Adres: Pazaroğlu Sk. No:26, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

7. Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Eskişehir gezilecek yerler Odunpazarı Modern Müze (OMM)

2019 yılında ziyarete açılan Odunpazarı Modern Müze projesinin hayat geçirilmesinde, mimar ve sanat koleksiyoncusu Erol Tabanca başrolü oynamış.

Müzede, tüm dünyadan modern ve çağdaş eserlerin sergilendiği bir buluşma noktası olma hedefi doğrultusunda çarpıcı çalışmalar, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Açılışının üzerinden kısa süre geçmesine rağmen Odunpazarı’nın cazibesini şimdiden birkaç kat daha artırmış gibi görünen müzenin tasarımında, Japon mimar Kengo Kuma’nın imzası bulunuyor. Bölgenin geçmişinden ilham alınan tasarımda, Osmanlı ve Japon mimarileri modern unsurlarla başarılı biçimde harmanlanmış.

Bu sayede zaman geçirmesi gayet zevkli bir mekân kimliğine bürünen müzede, Tanabe Chikuunsai IV’ün OMM için özel hazırladığı yerleştirmeyi, Erol Tabanca’nın kişisel koleksiyonundaki eserlerin bir kısmını içeren “Vuslat” isimli sergiyi detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

OMM hakkında detaylı bilgi edinmek için “Odunpazarı Modern Müze” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Adres: Atatürk Blv. No: 37, 26020 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 20 TL
 • Web Sitesi: omm.art

8. Kentpark

Eskişehir plaj, kentpark Eskişehir gezi rehberi

Daha önce bahsettiğim gibi Porsuk Çayı denildiğinde eskiden birçok kişinin aklına doğrudan kirlilik ve dayanılması güç koku geliyordu. Ancak kentte gerçekleştirilen en büyük dönüşüm projelerinden biri konumundaki Kentpark sayesinde akarsu, uzak durulması gereken bir yer kimliğinden sıyrıldı.

2009 yılında ziyarete açılan park, ülkemizin ilk suni plajına ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’in modern bir kent haline geldiğinin en önemli kanıtı niteliğindeki bu plaj, 350 metrelik uzunluğa sahip.

Ayrıca bünyesinde ailelere özel bir bölüm barındırıyor. Suni plajın hemen yanı başında ise yarı olimpik yüzme havuzu bulunuyor.

Parkı ziyaretiniz sırasında acıktığınızı hissederseniz, süs balıklarının ve kuğuların renk kattığı göletin kıyısındaki restorana yönelebilirsiniz.

Enerjinizi geri kazandıktan sonraysa rotanızı kapalı binicilik alanına çevirebilirsiniz. Alternatif olarak açık havanın tadını çıkartmak adına park boyunca uzanan parkurda yürüyüşe çıkabilirsiniz.

 • Adres: Sivrihisar-2 Cd., 26120 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 20 TL (Plaj)

9. Şelale Park

Eskişehir'de gezilmesi gereken yerler Şelale Park

Kentin kendine özgü manzarasının keyfini sürebileceğiniz en ideal noktaların başında gelen Şelale Park, 2009 yılında açılmış. 38 bin metrekare alana yayılmış park, her yaştan bireyin ilgisini çekebilecek detayları bünyesinde barındırıyor.

Adını ise seyir terası niteliğindeki oturma alanının hemen arka tarafında bulunan yapay şelaleden alıyor.

Şehirdeki cazibe merkezlerini ve alışveriş mekânlarını ziyaretle geçen yoğun bir günün ardından dinlenmek için gidebileceğiniz parkın yürüyüş parkurlarını arşınlarken özçekim yapmak isterseniz, teras biçimli oturma alanına yönelebilirsiniz.

Bu açıdan ayrıca yel değirmeni ile Don Kişot ve Sanço Panço heykelinin bulunduğu kısımlar da oldukça ilgi görüyor.

Toplu taşımadan yararlanarak rahatça ulaşabileceğiniz yeşil alana dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz, birkaç dakikanızı “Şelale Park” başlıklı yazımıza ayırabilirsiniz.

10. Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi Eskişehir gezilecek yerler

Kökenleri 1945 yılına kadar uzanan Eti Arkeoloji Müzesi‘ni, kentin tarihi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak detayları barındırdığı için Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Müze, ilk başlarda Kurşunlu Külliyesi’nde faaliyet göstermiş. 1974 yılında ise Atatürk Bulvarı üzerindeki yerine taşınmış.

Ülkemizin projelendirmesinden teşhirine kadar tüm aşamaları özel sektör tarafından üstlenilmiş ilk müzesi olma özelliği taşıyan kültürel tesis, 2010 yılında itibaren şimdiki binasında ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış.

Eti sponsorluğunda faaliyet gösteren arkeoloji müzesinin değerli koleksiyonu üç farklı salonda sergileniyor. Birinci salonda, Neolitik ve Frig çağları arasında kalan zaman dilimine odaklanılmış.

İkinci salona geçtiğinizde Hellenistik, Roma, Bizans ve İslam sonrası dönemlerden günümüze ulaşmış eserleri inceleyebilirsiniz. Üçüncü salon ise Roma ve Bizans zamanından kalma heykellere, mozaiklere ayrılmış.

Müzede sergilenen arkeolojik buluntular Şarhöyük, Pessinus Antik Kenti, Han Yeraltı Şehri, Keçiçayırı, Çavlum Köyü’ndeki Eski Hitit Nekropolü, Demircihöyük, Karacahisar ve Küllüoba gibi kazı alanlarından getirilmiş.

 • Adres: Atatürk Blv. No:64, 26020 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 10 TL

11. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir'de nereler gezilmeli Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir, kültürel açıdan Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip birçok mekâna ev sahipliği yapıyor. 2007 yılında Odunpazarı Evleri Kent Müzesi Kompleksi’nde faaliyet göstermeye başlamış Çağdaş Cam Sanatları Müzesi de bunlardan biri.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ile Cam Dostları isimli grubun ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında kurulan müzede, 75 Türk ve 12 yabancı sanatçının ürettiği eserler sergileniyor.

Binlerce yıldır kültürlerin gelişmesine katkıda bulunan camın zarafetini ve evrenselliğini vurgulayan müzede sergi alanlarına ek olarak bir de tiyatro salonu bulunuyor.

 • Adres: Arpacılar Türmen Hoca Sk. No:45, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Giriş Ücreti: 10 TL

12. Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi Eskişehir gezisi

Nüfusunun büyük bölümü üniversite öğrencilerinden oluşan Bağlar Bölgesi’ne hareket katan Haller Gençlik Merkezi, 2000 yılından bu yana uygun fiyatlı eğlence fırsatlarının peşindeki gezginleri kendisine çekiyor.

Gençlik merkezinin faaliyet gösterdiği bina, eskiden yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılıyormuş. Ancak yapının atıl hale gelmesinden sonra ortaya çıkan kötü görüntüye son vermek adına gençlerin keyifli saatler geçirebilecekleri bir mekâna dönüştürülmesine karar verilmiş.

Tasarım aşamasında ise Londra’daki Covent Garden ile Hamburg’daki Çiçek Hali örnek alınmış.

Eskişehir Şehir Tiyatrosu’nun Tepebaşı Sahnesi’ne ev sahipliği yapan merkezde hediyelik eşya dükkânları, sergi salonu ve kitabevi bulunuyor. Tabii asıl ilgiyi ise kafeler ve barlar görüyor.

 • Adres: Yılmaz Büyükerşen Blv No:11, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-00.00

13. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir'de gezilecek yerler Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın en çok ziyaretçi çeken bölümü konumundaki Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum.

Zira iki yıllık yapım sürecinin ardından 2017’de kapılarını ziyaretçilerine açan hayvanat bahçesi, bünyesindeki tematik alanlar vasıtasıyla yediden yetmişe herkese keyif dolu saatler yaşatıyor.

Tesis, toplamda 85 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş. Yalnız bu alanın 27 bin metrekaresi, Japon Bahçesi’ne ayrılmış. Bir zamanlar parkın bölümlerinden biri olan Eti Sualtı Dünyası’nı da kapsayan hayvanat bahçesinde 243 farklı türde canlı yaşamlarını sürdürüyor.

Hayvanat bahçesinde gezerken çeşitli amfibileri, balıkları, eklem bacaklıları, kuşları, memelileri ve sürüngenleri doğal yaşam alanlarına benzer koşullar altında gözlemleyebilirsiniz. Hatta zaman zaman düzenlenen etkinliklere denk gelebilirsiniz.

 • Adres: Sazova Mahallesi, Ulusal Egemenlik Blv. 209/F, 26000 Karagözler/Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 13 TL
 • Web Sitesi: eskisehirhayvanatbahcesi.com

14. İki Eylül Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler İki Eylül Caddesi

Eskişehir’in kalbi olarak anılan İki Eylül Caddesi, gerek sosyal açıdan gerekse de alışveriş imkânları bakımından gezginlere zengin içerik sunuyor. Dört bir yanı kafeler, restoranlar ve mağazalarla dolu olan cadde, adını kentin kurtuluş gününden alıyor.

Merkezi konumu sayesinde aynı zamanda kentin en popüler konaklama bölgeleri arasında sayılan cadde, Odunpazarı ile Porsuk Çayı arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Yolun motorlu taşıt trafiğine kapalı tutulması, yayalar için gayet güvenli ortam oluşturuyor.

İki önemli tramvay hattının kesiştiği caddede alışveriş yaparken Esnaf Sarayı’na da göz atabilirsiniz. Burası, şehirde açılan modern tarzdaki ilk alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor.

15. Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Parkı Eskişehir gezilecek yerler

Yunus Emre Yerleşkesi’nin tam karşısında yer alan Eskişehir Havacılık Müzesi, İl Çevre Koruma Vakfı önderliğinde ve Hava Kuvvetleri, Eti, Anadolu Üniversitesi gibi kurumların desteğiyle 1997 yılında açılmış.

Ancak tesis, vakfın kapatılmasının ardından önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na, ardındansa Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiş.

Havacılık tutkunlarının Eskişehir gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı sayılan cazibe merkezi, daha çok müze olarak tanınıyor. Ancak hiçbir zaman bu statüyü kazanmamış bir yer. Zaten girişindeki tabelayı ve web sitesini incelerseniz, resmi adının Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı olduğunu kolayca fark edebilirsiniz.

Tematik parkta ziyaretçileri, Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi Cengiz Topel’i tasvir eden heykel karşılıyor. Parkın iç kısımlarına doğru ilerlediğinizde ise Grumman S-2, AA 5B Tiger, Alouette SA 318 C, Phantom RF-4 E gibi ikonik modelleri yakından inceleyebilirsiniz.

Bu arada tesisin etkinlik takvimi de oldukça keyifli organizasyonlarla dolu. Kültürel tesis, yıl boyunca model uçak kurslarından restorasyonlara, şenliklerden konferanslara kadar birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
 • Web Sitesi: havacilikparki.anadolu.edu.tr

16. Alaaddin Camii

Alaaddin Camii Eskişehir'de görülmesi gereken yerler

Odunpazarı, ağırlıklı olarak Osmanlı eserlerinin bulunduğu bir yerleşim bölgesi. Ancak ilçe, tarihe ve mimariye meraklı gezginlerin ilgisini çekebilecek güzellikte, Anadolu’nun farklı dönemlerine ışık tutan mekânları da bünyesinde barındırıyor.

Bu yapıların başında ise II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in Anadolu Selçuklu Devleti’ni yönettiği 1267 yılında inşa edilmiş olan Alaaddin Camii geliyor. Sadeliğin ön planda olduğu cami, kendiyle aynı adı taşıyan park ile çevrelenmiş. Bu sayede de huzur dolu atmosferinin çok daha net biçimde hissedilebilmesi sağlanmış.

Dini yapı, dikkat çekici detaylarla bezenmiş minaresi ve kiremit kaplı çatısı aracılığıyla Osmanlı döneminden kalma türdeşlerinden farklı bir duruş sergiliyor.

Gerçi asırlar boyunca yapılan onarımlar ve yenileme çalışmaları sonrasında yapının özgün kimliğinden geriye bu iki kısımdaki detaylardan başka da bir şey kalmamış.

Cami, 1944’ten 1951’e kadar müze olarak kullanılmış. Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin kendi binasına taşınmasının ardındansa yeniden ibadete açılmış.

 • Adres: Alâeddin Cd. No:7, 26090 Odunpazarı/Eskişehir

17. Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler Taşbaşı

Eğer yerel halkla iç içe olmanın ve özgün bir alışveriş deneyimi yaşamanın peşindeyseniz, mutlaka Taşbaşı Çarşısı’na gitmenizi öneririm.

Tipik bir Anadolu çarşısı niteliğindeki Taşbaşı, Eskişehir halkının günlük hayatından kesintiler sunması bir yana, hediyelik ve hatıralık eşya arayışındaki gezginlere cazip olanaklar sağlamasıyla tanınıyor.

İki katlı yapılarla çevrelenmiş çarşı, Pirinç İşhanı’ndan başlayıp Sıcaksular’a kadar uzanıyor. Vilayet Meydanı’na yakın konumu ve İki Eylül, Köprübaşı, Hamamyolu caddeleriyle bağlantılı olması Taşbaşı’na ulaşım konusunda gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Etrafı dinlenmek için ideal yeşil alanlarla çevrelenmiş çarşıda çok sayıda kuyumcu bulunuyor. Zaten bölge, Kuyumcular Çarşısı adıyla da anılıyor. Kentin tarihini ve kültürünü yansıtan objelere raflarında yer veren dükkânlardan alışveriş yapmak için Çarşı Camii çevresine odaklanabilirsiniz.

Altın renkli heykellerle süslenmiş çarşıda alışverişten artakalan zamanınızda, Eskişehir’in en büyük yapıları arasında sayılan Reşadiye Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

18. Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi Eskişehir'de görülmesi gereken yerler

Gündelik yaşamı gözlemlemek ve alışveriş fırsatlarını değerlendirmek için Doktorlar Caddesi’ni de gezi programınıza dâhil edebilirsiniz.

Yalnızca yaya trafiğine açık yolun resmi adı aslında İsmet İnönü-1 Bulvarı. Ancak zaman içerisinde bölgede faaliyet gösteren muayenehanelerin sayısında artış olunca, tıpkı Taşbaşı Çarşısı’ndaki gibi gayriresmi isim değişikliği yaşanmış.

Buradan ne zaman geçsem, İstiklal Caddesi’nin eski görünümü hemen aklıma geliyor. Zira çevresini saran binaların görünümü, iki yanına dikilmiş ağaçlar ve yoğun yaya trafiği İstanbul’daki türdeşiyle 1,5 kilometre uzunluğundaki Doktorlar Caddesi arasında öne çıkan benzerlikleri oluşturuyor.

Özel günler öncesinde yapılan süslemelerle görünümü çok daha göz alıcı hale gelen cadde, Kanatlı AVM ve Espark gibi AVM’ler sayesinde alıveriş tutkunlarını kendisine çekiyor. Tabii Eskişehir’in renkli gece hayatını deneyimlemek isteyenleri de eli boş göndermiyor.

19. Devrim Otomobili

Eskişehir gezilecek yerler Devrim Arabası

Türk sanayisi için önemli mihenk taşı olacakken bilinçsizlik sonucunda devamı gelmeyen bir projeye dönüşen Devrim Otomobili, Tülomsaş Müzesi’nde ziyaret edilmeyi bekliyor.

Otomobilin hikâyesi, 1961 yılında Ankara’da gerçekleştirilen bir toplantıyla yazılmaya başlanmış. Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Daireleri’nde görevli 20 yönetici ile mühendisin çağrıldığı bu toplantıda, ordu için otomobil geliştirilmesi görevinin TCDD’ye verildiği ve o zamanın parasıyla 1,4 milyon TL ödenek ayrıldığı açıklanmış. Süreninse yalnızca 4,5 ay olduğu belirtilmiş.

Emin Bozoğlu önderliğindeki ekip, Eskişehir’deki atölyede 4,5 ay süren hummalı bir çalışmanın ardından 50 beygir gücünde, maksimum 140 kilometre hıza çıkabilen, 2070 santimetreküp hacimli motora sahip 4 binek otomobili kullanıma hazır hale getirmeyi başarmış.

29 Ekim 1961 tarihinde TBMM binasının önünde Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulan araçlarla önce Anıtkabir’e gidilmiş. Ardındansa Gürsel, Devrim ile Ankara Hipodromu’ndaki geçit törenine katılmış.

Ancak bu esnada gerçekleştirilen yakıt ikmalleri, basın tarafından kasten otomobillerin çalışmadıkları şeklinde halka aktarılmış. Oluşan kamuoyu baskısı nedeniyle de proje, bir daha asla gündeme alınmayacak şekilde rafa kaldırılmış.

Fabrikanın yerleşkesinde camekân içerisinde sergilenen Devrim Otomobili’ni ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle 0 222 224 0000 numaralı telefonu arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

 • Adres: TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26130 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

20. Lületaşı Müzesi

Eskişehir gezi notları Lületaşı Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler listesinin son sırasını, Kurşunlu Külliyesi’ni anlatırken adını andığımı Lületaşı Müzesi’ne ayırdım. 2008 yılında ziyarete açılan kültürel tesiste, 60 kadar sanatçının “Eskişehir Taşı” olarak da bilinen lüle taşından yapılma 400’e yakın eseri sergileniyor.

Müzenin koleksiyonu, Büyükşehir Belediyesi tarafından Uluslararası Lületaşı Festivali, yerel yarışmalar ve sergilerde yer alan eserler 1998 yılından itibaren toplanarak oluşturulmuş. Kültürel tesiste, sergi alanlarına ek olarak satış yapılan dükkânlara da yer verilmiş.

 • Adres: Alaeddin Cd., 26090 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Eskişehir otel tavsiyesi ibis otel
3 yıldızlı ibis Hotel, bölgede konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Eskişehir gezilecek yerler listemizde son olarak konaklama konusuna da değinmek istiyorum. Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı içeriğimizde de detaylıca belirttiğimiz gibi şehirde konaklama yapabileceğiniz birçok bölge ve otel seçeneği var.

Eskişehir’de otellerin birçoğu tren istasyonuna yakın Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü I. caddelerinde bulunuyor. Bu bölge son dönemde şehrin gelişen yeri.

Burada birçok kafe, restoran ve otel yer alıyor. Otelin konumuna göre buradan tren istasyonuna 10-20 dakika yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Merkeze de yine aynı şekilde kısa bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün.

4★ The Merlot Hotel Eskisehir, 4★ Divan Express Eskişehir, 3★ ibis Hotel ve La Vie Suite bu bölgedeki en güzel tesislerden.

Eğer tren istasyonuna daha yakın, şehrin çoğu yerine yürüyerek ulaşabileceğiniz bir tesis ararsanız Madame Tadia Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Şehrin birçok gezi noktasını bünyesinde bulunduran Odunpazarı‘nda yer alan butik otellerde konaklamak da keyifli olabilir.

Bu bölge Eskişehir tren garın ve merkeze 15-20 dakikalık bir yürüyüş uzaklığında yer alıyor. Abacı Konak Otel ve Arslanlı Konak Hotel tercih edebileceğiniz butik otellerden.

Eğer Eskişehir’e arabanız ile gelecekseniz ve gelmişken kaliteli, termal su ve spa gibi imkanların bulunduğu lüks bir tesiste konaklamak isterseniz Odunpazarı’nda yer alan 5 yıldızlı Tasigo Hotels Eskisehir Bademlik Termal‘de konaklayabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Eskişehir’de konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler yazımız boyunca son dönemin en popüler iç turizm merkezlerinden Eskişehir’de gezip görmeniz gereken yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Umarım bu rehber Eskişehir geziniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Eğer sizin de Eskişehir gezilecek yerler listemizde bulunmasını düşündüğünüz yer varsa yorum yazıp bizimle paylaşın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

88 thoughts on “Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!”

 1. Eskişehir de Bu kadar gezilecek yer olduguna aldanmayın. Toplasan sadece 2 saatinizi almaz. Porsuk çayı leş icinde çöp dolu. Muze diye gösterilen yerlerin yaninda incik boncuk satılıyor. Fiyatları cok pahalı. 2 börek kola ve ayran için 45 tl ödedim. Şelale diye söylenen yer yapay şelale içerisinde cafe var fiyatlar cok uçuk. Cok gezilecek yer var diye aldandım geldim 2 saatte hepsi bitti. Birbirine cok yakın hepsi. Pişmanım.. bir daha Eskişehir mi ??? Aslaa..

  1. Fırat Bey selamlar, öncelikle gezinizden keyif alamadığınız için üzüldüm lakin yorumunuza da katılmak mümkün değil.

   Sadece Sazova Park’ı bile hakkıyla gezmek için en az yarım güne ihtiyacınız var. Müze çevrelerinde birçok hediyelik eşya satan yerin olması normal çünkü Odunpazarı şehrin en turistik ve popüler gezi noktası. Yurt içi ve yurt dışında çoğu turistik bölge bu şekilde hediyelik eşya satan dükkanlar ile çevrili olur.

   Selamlar..

 2. Evden Eve Nakliyat

  Gerçekten Türkiye’de Yaşanılacak en iyi şehir diyebilirim. Özellikle üniversite konusunda yasam merkezi. Gezilecek yerleri güzel bir makalede toplamaniz muhtesem olmuş. Değerli yazınız için tebrik ederim.

 3. Eskişehir hakkında çok şeye değinmişsiniz. Eskişehir’e yolu düşenler için güzel bir bilgilendirici yazı olmuş. Heralde Eskişehir hakkında en kapsamlı gezi yazısıdır. Sizi tebrik ediyor sağlıklı gezmeler diliyorum.

 4. Keşke sevgili arkadaşlar Eskişehir in çok kötü asfalt larından ve her sokaktaki çöplerinden ve pisliklerinden den de bahsedip tepebaşı odunpazarı ve Büyükşehir Belediyelerinide göreve cağırsanız. Bu arada ben de Efeler sokağı Güllük mah. Odunpazarı ndanım. Evet güzel e güzel ama Eskişehir imizin yanlışı ve eksiğinide görmemiz lazım. Selam ve saygı ile hoşçakalın

 5. Eskişehir’e gittim birçok yeri görmeden gelmişim. Yazınızı okuyunca anladım 🙁 Bir kez daha gitmek gerekti artık ne yapalım. Keşke önce yazdıklarınızı okusaymışım diyorum. Teşekkürler çok güzel anlatmışsınız.

  1. Özlem Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. Eskişehir güzel yerdir, umarım keyif almışsınızdır. Hem 2. kez ziyaret için bahaneniz olmuş oldu 🙂 Tekrar görüşmek üzere, sevgiler.

 6. Eskişehir Çilingir

  Bir Eskişehir’li olarak yazdıklarınızı büyük bir hayranlıkla okudum. Bizi bizden daha iyi anlatmışsınız teşekkürler.

 7. Suskun yüreğim

  Bende ankaralıyım bazen şehrin yogunluğundan ve stresi den kaçacak yer arıyor insan inşallah bende yarın gidip gezmeyi düşünüyorum gerçi tek başına ne kadar keyifli olur bilmiyorum ama yapacak bir şey yok saglık olsun

 8. Sinem Karaman

  Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. 5 sene Eskişehir’de yaşamış biri olarak bayıldım.Emeğinize sağlık.

 9. Eskisehir bambaska bir sehirilk firsatta yine gidecegiz Odunpazari inanilmaz tarih huzur keyif mutluluk verici illaki ciborek biz odunpazarinda Ahavi ciborekte yedik sehrin en iyilerinden birisi fiyatlari cok uygun etsone cok iyi Eskisehiri birde onlardan dinleyin Ahavi ciborek sag olun

 10. Merhaba sami bey.
  Yakin zamanda eskişehire gitmek istiyorum. Acaba bu gezilecek yerlere araçla mi yoksa toplu taşımayla mı gitmek daha mantıklı. Yada nerelere özel araçla gitmek lazım . Birde kalacak yer olarak üniversitenin konuk evi secilirse ters mi düsuyor gezilecek yerler. Tesekkur ederim.

 11. Slm
  Cok yer gezdim gördüm
  Ama
  Eskişehir gibi bir yer görmedim.
  Çok güzel anlatılmış teşekürler.
  Bir gurbetçi olarak Eskişehir’i cok seviyorum
  Eskiden Adalarda ekmek arasi kofteciler olurdu ekseri yaşlı amcalar olurdu.
  Nedense tadına doyum olmazdi
  Eskişehir i cok seviyorum
  Tek görmediğim yer Devrim kalmış
  Onada gideceğim

  Saygılarımla

 12. Merhaba, geçtiğimiz haftasonu Eşkişehiri sizin sayenizde büyük bir keyifle dolaştık.Yapmış olduğunuz harita çok işimize yaradı.Teşekkür ederiz 🙂

   1. Sami bey merhabalar

    Ben İstanbuldan Murat

    Biz ailece 2 günlüğüne eskişehire gelmek ve gezmek istiyorum. Anlatımlarınızdan ve fikirlerinizi okuyarak bilgi sahibi oldum. Benim merak ettiğim bu müze ve giriş ücretleri olarak beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler

 13. Harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık,bu yaz iki çocuğumuzla gitmeyi planlıyoruz Eskişehire.Sizce 2gün yeterli olur mu?

 14. 3 gün önce oradaydık inanılmaz güzel bir yer istanbuldan tren le seyahat ettik güzel bir kahvaltıdan sonra şehir içinde biraz gezdik sonrasında müze turumuz başladı fiyatlar çok uygun ve hepsi birbirine yakın yerler sazova parkı hayvanat bahçesi sualtı dünyası sabancı uzay müzesi ve masal şatosu gezimizle çok güzel bir gün geçirdik insanlar çok sıcak kanlı hava sıcak olmasına rağmen kesinlikle bunaltıcı değildi ve o kadar yurumemize ragmen hiç yorulmadık günü birlik gittik ama bir dahaki sefer kesinlikle 3 gun kalacagiz

 15. Merhabalar Sami bey,
  öncelikle harika bir makale sundugunuz için teşekkürler ben size bir de soru sormak istiyorum Eskişehir e taşınma gibi bir planım var ama hangi semti daha iyi olur kararsızım bana o konu da da yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim bu arda sormamın sebebi siz makaleninizin başında belirtmiştiniz oralı oldugunuzu da ondan

 16. Eskişehir’e gitmedim ama gitmeyi çok çok istediğim yerlerden biri. Bunca emek verilmiş hazırlanmış bir yazı var ortada. Sami beye konaklama sorulmuş biri sen ne karışıyorsun demiş. Diğeri neyini översiniz demiş. Bu ne HADSİZLİK TERBİYESİZLİK? Herkesin algısı zevki farklıdır. Kimi camisi için gider kimi porsuk çayı için. Benim için Devrim arabası yeterli bir sebeptir. Ayrıca Masal şatosu gibi bir yapıt her şehirde yok mesela. Şehir tanıtılıyor gelmiş solcuların memleketi diyor biri. Siyaset karıştırmanın mantığı ne? Solcu biri Konya’daki camileri gezemez mi? Cahil beyinlerinizle güzelim yazının anlamını batırdınız. Akşam akşam sinir geldi. Emeğinize sağlık yazı için. Sadece şunu belirtmek isterim ki Aşk Adası sizin için normal bir yer olabilir ama geldiğimde mutlaka gideceğim bir yerdir.

 17. merhaba kış tatili için eskişehir e gelmemiz orada yaşayan biri olarak size soruyorum keyifli geçer m?şubat ayı için arkadaş grubumuzla düşünüyoruz ama kararsızız mesela bu aylarda porsuk çayında gezinti yapabılır mıyz

  1. Merhabalar, tabi gelebilirsiniz. Her yerde olduğu gibi Eskişehir’in de bana göre kışı yazı ayrı güzel. Tabi Porsuk’ta bahar ve yaz aylarında yapılan gondol ve bot turları kış ayalarında yapılmıyor maalesef. Ama yine de Porsuk çevresine gezebilir, çevrede bulunan kafelerde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Yalnız peşinen uyarayım, Eskişehir’in kışı serttir, ayazı ünlüdür 🙂 Mutlaka kalın bir şeyler yiyin gezerken. Sevgiler.

 18. Eskişehir’i tanıttığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlerde Eskişehir ile ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz ve sizlerinde bu değerli yazınızdan gerçekten etkilendik. Güzel Eskişehir’imizin herkesin bilmesi dileğiyle teşekkürler.

 19. Yorum:Merhaba Sami Bey,Ben Anadolu Universitesi’nde okudum Eskisehir Turkiyemizin en guzel illerinden biridir.Keske butun sehirlerimiz Eskisehir gibi olsa.Harika bir yer.Eskisehir’e doyamadim.Mecburen mezun olduktan sonra Memleketim Urfa’ya yerlestim.İs guc nedeniyle.Tabiki Urfa da cok guzel ama-bir baglactir bunu mecburuz kullanmaya-Urfa’da Eskisehir gibi Sosyal Hayat canli degil yoksa Bizim Balikligolumuz,Harranimiz,Gobekli Tepemiz,Tarihi ilk Harran Universitesi,Halfeti Evleri,Han El Bahrur Selcuklu kervansarayi,Hz.İbrahim peygamber makami,Hz.Eyyup Peygamber Makami,Hz.isa Kuyusu,Hz.Musa Coban Deresi …vs vs.Sizi Beklerim gezip gormeye Basim Gozum Ustune Kardes Guzel insan Selamlar.

  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Eskişehir’de yaşayanın şehre bakışı gerçekten çok farklı olur, huzurunu, güzelliğini daha iyi anlar. Urfa şüphesiz ülkemizin önemli ve güzel yerlerinden. Henüz gezip görmek kısmet olmadı ama gerçekten çok da merak ediyorum. İnş bir gün yolumuz oralara düşer ve bir çay içip muhabbet etme şansımız olur. Sevgiler

   Sami

 20. Ortalama bir ilde olan park ve bahçeler plaj da bildiğin acik havuz. Odunpazarı evleri de Göynnük veya Taraklinin çakması.. Cadde dolaşmaya gelin.. Solcu bld olduğundan müthiş reklam yapılıyor. …

  1. bahsedilen Eskişehir şehri ve bu şehir ile ilgili gezilecek ve görülecek yerler anlatılmış. Sen istediğin yere git orayı gez, bukabildiğin herhangi bir parkta da oturabilirsin, nerede rahat ediyorsan orada kal.

  2. Bir eskişehirde yaşamayan eskişehirliyim eşimi çocuğumu alıp gezmeye geldik. Ama çarşı dışında hiç bir yer yok. Hoca dedikleri surekli heykel yapmış burda yaşanyanlarda onu göklere çıkartıyo anlamsız. Eskişehirde köyümüz var beylikovada tel cekmiyo bakkal market yok yolları kötü. Bence heykellerdende bunlar yapılmalı

   1. arkadaşım hazırlıksız gelirsen, oraları bilen tanıdığın olmadan gezersen öyle çarşısını gezer gidersin.Sonra kendi hazırlıksızlığın yüzünden sonra bi şehre ve insanlara pislik atarsın böyle.Sazova Parkı çarşıda değil mesela, yada odunpazarı evleri çarşının çıkışında göbeğinde değil.Neyse yer çokta sende iyi niyet yok; senden olmayanı çamurlamak tiyniyetinde olanlarla çokta muhattap olmamak en iyisi.

   2. Sana silah zoruyla mı bu yorumu yaptırdıar.Nasıl Eskişehirliymişsin sen.Senin o hoca dediğin ilk önce Anadolu Üniversitesini sonra bir zamanlar pis kokan Eskişehir’i adam etti.Adam etti derken insanları değil tabii şehri.Ama senin gibileri de adam etmesi lazımmış aslında.Buradan hocaya seslenmek lazım.Merve gibilerden başlayın hocam

   3. ya ben eskisehir i hic bilmiyorum ve ilk defa esim ve kizimla gittik ben bile eskişehirin gezilecek yerlerini öğrendim ve kusura bakma ama çok güzel modern bir şehri kotuluyorsunuz ben erzincanliyim istanbulda yaşıyorum eskişehir bana çok güzel bir deneyim kattı tarihsel ve kültürel açıdan istanbuldan gitmek istersem bir gün gideceğim ilk yerlerden birisi eskişehir dir.

  3. Eski yazdıklarınla cehaletini de perçinlemişsin.Odunpazarı evleri aslına göre restore edilmiş veya yeniden yapılmış tarihi eserlerdir.Yani oranın buranın çakması olamaz.Sonradan taklit edilmiş olmadığı için çakma olamaz. Bende solcu değilim ama kendimden değil diye çamur atmaya gerek yok; Sezar ın hakkı Sezar a di mi?

 21. Hangi otelde kalırsak hem kaliteli hemde heryere yürüme ve ulaşım imkanı sağlayan bir otel bulabiliriz E postama yazabilirsiniz sevinirim bu bilgiyi buraya da baylasdikdan sonra
  Teşekürler …

 22. Merhabalar 🙂 biz Ankara’dan arkadaşlarımızla gitmeyi düşünüyoruz da, paraya gitsek ne kadar harcayacağız?

  1. Merhabalar, bütçeniz şu demek yanlış olur bence. Ama Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan önemli yerlerin birçoğu ya ücretsiz ya da sembolik giriş ücreti olan yerler. Eskişehir’de yeme içme oldukça ucuz. Gerek yemek gerekse de gece eğlencesi oldukça ekonomik.

 23. Gelmeyin arkadaşım istemiyoruz turist sizin yüzünüzden hafta sonu dışarıya çıkamıyoruz,gidin başka yerde gezin …

  1. Bırak bu önyargıları çağdaş Sen gel kardeşim sakaryaya başım üstüne misafir veya turist ol farketmez en iyi şekilde biz ağırlarız hafızzz….

  2. asaf duranbeyeva

   gelmeyin gelmeyin derlersiniz asker öğrenci sırtından geçinirsiniz hap kadar yere 3 üniversite 3 kışla yapmasalardı nah kalkınırdı o kadar nankörler

   1. Nakör sana derler, 2 üniversite var 3 değil bu bir, bol keseden sallama. Bilgin yok fikrin var! Buraya öğrenci memleketi diye etiket yapan başkaları; biz yapmadık etiketi.Buranın sanayisi de çok gelişmiş araştırıver cahil insan.Sallamışsın senden olmayanları aşşağılamak içinbo.hap kadar dediğin yerin milyona yakın nüfusu var, ben kendimi bildim bileli büyükşehir burası.ne zaman olmuş araştırıver bilgisiz fikir sunan cühela.

    1. sanayisi gelişmiş mi???? 800 tane firma var, adam gibi üretim yapan, çalışanına ve memleketine katma değer sağlayan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

  3. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Memleketimizin toprağında gezerken senin gibilere soracak değiliz. Haddini bilmeli herkes. Tapusu mu var üzerinde? Hayırdır?

 24. merhabalar ben kız arkadaşımla gitmeyi planlıyorum da otel yerine haftalık evler varmış sizce güvenli midir? bütçemiz kısıtlı olduğu için böyle bir şey düşündük.

  1. Mustafa Bey merhabalar. İşin aslı ben düşünce yapım gereğince bu tip konaklamaları doğru bulmuyorum. Ne kendi evimi bu tip konaklamalar için kiralarım ne de başkasının evini kiralarım. Ufak, tefek ama temiz bir otelde kalmanızı tavsiye ederim.

   1. Sen öyle düşünüyorsun da milletin konaklamasına niye karışıyorsun? Sana tersse sen kalmazsın o kadar.

    1. 🙂 sayın “Dayanamadım Bey/Hanım?” ben milletin konaklamasına karışmıyorum. Bana sorulan soruya cevabımı veriyorum. Kimsenin konaklamasına karışmıyorum, eğer çıkar kaybınız yoksa bence siz de karışmazdınız. Yine tekrar ediyorum bene kalmayın güvensiz evlerde. Gece vakti evi kiralayan adamın sapık arkadaşı ile kapıya dayanmayacağının garanti nedir? İmkanınız varsa biraz daha fazla verip düzgün tesislerde konaklayın.

     1. sami bey haklısınız ev biraz tehlikeli gibi , peki ama ben attığınız linkten otellere baktım da en düşüğü bile bizi aşar , ögrenciye uygun güven açısından iyi düzeyde başka neresi olabilir , ? :((( enazından bir gece kalmak istiyoruz , zaten başka bir şehirden gelmek için yol parası cabası ,, :(((

 25. Ben 30 sene önce gelmiştim gerçekten çok değişmiş sayın belediye başkanı Büyükerşen Avrupa kentine ulaştırmış temiz ve düzenli harika. Kaldığımız Turunç Otel temiz güleryüzlü hizmet çok memnun kaldık görmek isteyenlere tavsiye ederim

 26. Merhaba. Benim kısıtlı zamanım varda acaba bu yerleri birgunde gezebilir miyim ayrıca her yere ulasım(otobus tramvay) var mı ? Şahsi araba ile gelmeyecegim.

  1. Merhaba, Eskişehir’deki parklar haricindeki çoğu önemli yeri 1 tam günde gezebilirsiniz. Sazova Parkı ve Kent Park şehrin iki ayrı kenarında. 1 tanesini seçerseniz çok uzun durmamak kaydı ile bu parklardan birini de hızlıca gezebilirsiniz. Merkezdeki çoğu yere yakın tramvay durağı var. Odunpazarı bölgesi ve parklar için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Bana kalırsa en azından 1 gece konaklama şansınız olursa merkezdeki önemli yerleri ve azından Sazoca Parkı daha rahat gezebilirsiniz. Sevgiler…

 27. ESKİŞEHİR HARİKA BİR YER HAKİKATEN. AVRUPAYA GİDEMİYORSANIZ ÜZÜLMEYİN, ÜLKEMİZDE BİR AVRUPA ŞEHRİ VARMIŞ BİZ DE GİDİNCE GÖRDÜK

 28. bir günler bede ordaydım orası harika bir yer bence sizde gezin ben ordayken gezdim dayıma tatile dayımın adı Gazi yengemin adı Canan ben gelirken ağladım sizde benim gibi yapmayın oranın değerini bilin

 29. BEN GEZDİM HİÇ BEĞENMEDİM BU KADARA ABARTILDIĞI KADAR BİR YER DEĞİL BU TÜR YERLERİ ÜLKEMİZDEKİ GİTTİĞİNİZ HER BÖLGEDE BULABİLİRSİNİZ FARKLILIK OLMALI ŞAHSİ KANAATİM BU YÖNDE HERKESİN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYUYORUM TABİKİDE.

  1. Yuvarlak cümlelelr; nereleri gördünüz, nereleri görmediniz? Belki avare dolaşıp sadece çarşıda gezdiniz? Can alıcı yerleri gezmediniz belki. Ayrıca farklıdan kasıt ne? yerçekiminin 150 kat arttığı bir oramda kuş gibi uçarken nargileyi tersten içebileceğiniz bi şehir mi mesela.He o yok bizde. Gittiğin her yerde ortasından bi nehrin kolu geçen bi şehir göster de görelim.Çekememzlikten ölceksiniz illa di mi?

  2. Mesela gülhan hanım neyi beğenmediniz.Sahil bile var 30 yıldır melih gökçekin yapamadığını yapan bir kişi için çok iddalı konuşmuşsunuz.Örnek ben Ankara’ya da gittim.Eskişehir’dekilerin 10 da 1i yok hatta hiçbişey yok bi Kızılay var oda bizim apartmanın yanındaki park kadar bi yer

  1. Çiğdem Hanım merhaba,

   İlginiz için teşekkür ederim. Şehr-i Aşk Adası belki biz Eskişehirliler için arada bir yürüyüş yapılabilecek güzel bir gezi alternatifi ama bana göre şehrin en güzel 15 yerine girebilecek bir yer değil. Seyitgazi ve Yazılıkaya’daki eserler ise merkez dışında yer alan önemli noktalar. Merkez dışı olduğu için listeye dahil etmedim ama sitede bulabilirsiniz. Saygılar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top