Eskişehir Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 35 Nokta)

Avrupai ve dinamik havasıyla gezginlerin gönlüne taht kuran Eskişehir, ülkemizin en turistik kentlerinden biri. Eskişehir gezilecek yerler listesi ile İç Anadolu Bölgesi’nde sanat, tarih ve eğlence ile dolu anlar deneyimleyebilirsiniz.

Üniversite öğrencilerinin gençlik enerjisi kattığı, sanat ve kültürel faaliyetlere büyük önem verilen kentte gezip görebileceğiniz çok sayıda güzel yer bulunuyor. Ben de Eskişehir gezginleri için faydalı olması amacıyla bu yerlerden en popülerlerini seçip bir gezi listesi hazırladım.

Listede Eskişehir’in sembolü haline gelen ve kentin ruhunu yansıtan cazibeli noktalara yer verdim. Umarım listedeki yerler birçok gezgin gibi size de tatiliniz için iyi bir fikir verir.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

İçerik boyunca Eskişehir gezilecek yerler listesindeki noktalar hakkında detaylı bilgi, fotoğraf ve öneriler paylaşacağım. Ayrıca bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Eskişehir gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Mevcut koşullara göre ziyaret saatleri ve ücretlerde değişiklikler oluşabildiği için listedeki yerlerin resmi web sitelerini ziyaret ederek daha sağlıklı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT

Eskişehir’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz merkezdeki ekonomik ibis Eskişehir, Odunpazarı’ndaki butik ama lüks OMM INN‘i ve lüks ve kaliteli bir yerde konaklamak isteyenler Tasigo Hotels Bademlik Termal‘e göz atabilirsiniz.

1. Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezi rehberi Gezip Gördüm

Kentin tarih kokan nostaljik merkezi Odunpazarı Eskişehir gezilecek yerler listesinin de ilk sırasında bulunuyor. Burası turistler için çok cazibeli bir nokta. Evleri, çarşısı, sokakları, türbeleri, müzeleri, insanları ve genel tarihi dokusu ile Eskişehir’in mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan, özünü koruyan ama aynı zamanda turistik açıdan çok ilgi çeken yerlerden biri Odunpazarı. Kentin güney tepelerinde inşa edilmiş olan bu tarihi bölgede özellikle Osmanlı mimarisini yansıtan evler çok ilgi çekiyor.

Odunpazarı’na karakteristik bir özellik kazandıran ve Osmanlı mimarisini yüzyıllar öncesinden günümüze taşıyan tarihi evler çok iyi korunmuş. Cumbalı, rengarenk ve birbirlerine yapışık olan Odunpazarı Evleri dönemsel olarak restore de ediliyor.

Yenilenen evlerin bir kısmında hala yaşayan insanlar var ama çoğu restoran, kafe, müze, dükkan olarak kullanılıyor. 2-3 katlı olan evler dar sokaklar boyunca yan yana dizilmiş.

Odunpazarı’nın geleneksel evleri turistik açıdan çok etkileyici bir atmosfer yaratsa da bölgede görebileceğiniz daha birçok yer var.

Kentin ilk yerleşim yeri olarak bilinen ve tarihi milattan önce 1400’lü yıllara uzanan Odunpazarı’nda Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Balmumu Heykeller Müzesi, Modern Müze, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bölgede ziyaret edilmeye değer mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Odunpazarı Gezilecek Yerler” yazımızda bulabilirsiniz.

2. Porsuk Çayı & Adalar

Porsuk Adalar Eskişehir'de görülecek yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında kente Venedik’e benzer bir hava veren Porsuk Çayı da bulunuyor.

Eskişehir’de deniz yok ama Porsuk Çayı bu eksiği güzelliği ve sunduğu aktivite olanakları ile büyük oranda kapatıyor.

Şehrin tam ortasından geçen Porsuk Çayı’nın her iki tarafı birbirinden sevimli kafe ve restoranlarla çevrilmiş. Bölge şehrin eğlence merkezi olmaya başlamış ve günün her saati canlı.

Porsuk Çayı’nın bir bölümü ise Adalar Bölgesi olarak isimlendiriliyor. Bu bölge gerçek bir ada değil; Porsuk Çayı’nın çevresindeki hareketli alan. Eskişehir’e Venedik görünümü kazandıran yer, işte burası.

Venedik demişken aklınıza gondolların gelmesi çok doğal; Porsuk Çayı’nda da gondol ve bot turu yapabiliyorsunuz. Botlar ve gondollar Adalar Bölgesi’nden kalkıyor. Gondollara 3-4 kişi binebiliyor. Üstelik fiyatlar da oldukça uygun. Eskişehir’e gelmişken ünlü gondol ve bot turlarına katılmadan dönmeyin.

Tur Başlangıç Noktaları

Adalar bölgesinde genellikle Esbot turlarının başlangıç noktası şurası, gondol turlarının başlangıç noktası ise şurası oluyor.

3. Sazova Parkı

Sazova Parkı Eskişehir gezilecek yerler
Masal Şatosu, gezginlerin Sazova Parkı’nda en çok ilgi gösterdiği yapıların başında geliyor…

Eskişehir gezilecek yerler arasında öncelik verebileceğimiz noktalardan biri de Sazova Parkı. Parkın resmi adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olsa da burası “Sazova Parkı” olarak ünlenmiş.

Merkezi bir konumda olan Sazova Parkı Yeni Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında yer alıyor. Parka giriş ücretsiz olsa da özel etkinlik ve aktivite alanlarına girmek için farklı ücretler talep edilebiliyor.

400.000 metrekarelik bir alana inşa edilen Sazova Parkı henüz oldukça genç sayılır. Park yaklaşık 10-15 yıldır Eskişehir’in en popüler ve cazibeli yerlerinden biri olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sazova Parkı’nın birçok parka göre farklı özellikleri olduğunu söyleyebilirim. Bu açıdan bakıldığında Sazova Parkı özellikle ülkemizde nadir görülen parklardan biri olarak öne çıkıyor.

Başta çocuklar olmak üzere her yaştan bireye hitap eden park kültür, sanat, bilim ve eğlence alanlarının çokluğu ile dikkat çekiyor. Parkta gezebileceğiniz alanlar arasında Sabancı Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, yapay gölet, oyun alanları, Korsan Gemisi, Masal Şatosu gibi birçok yer bulunuyor.

Ayrıca parkta restoran ve büfeler de mevcut. Hediyelik eşya almak isteyenler için de parkta birçok alışveriş imkanı sunuluyor.

Park çok geniş olduğu için baştan aşağı burayı dolaşabilmeniz oldukça vaktinizi alabilir. İsterseniz parkı ortalama 15 dakika boyunca turlayan bir trenle de gezebilirsiniz.

Park hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Sazova Parkı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

4. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii Külliyesi Eskişehir gezi rehberi

Odunpazarı semtindeki en ünlü yapılardan biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi de Eskişehir’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Tarihi Odunpazarı evleri ile ahenkli bir duruş sergileyen külliye 16. yüzyıldan kalma bir Osmanlı yapısı. Osmanlı veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliye her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor.

Eskişehir’in en popüler tarihi yapıları arasında bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin içinde çok sayıda bölüm var. Örneğin el sanatlarına meraklıysanız Eskişehir Sanatlar Çarşısı’nda (Tabhane bölümü) lületaşı, kilim-halı dokumacılığı, gümüş, ebru ve benzeri sanat dallarına ait eserleri bulmanız mümkün. Ayrıca Lületaşı Müzesi ve Cam Atölyesi de görülmeye değer.

Kurşunlu Külliyesi’nin diğer bölümleri arasında cami, şadırvan, medrese, talimhane, iki kervansaray, Mevlevi şeyhlerine ait türbe, imaret ve harem de yer alıyor.

Külliyedeki turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği cami ise ismini kubbesinin kurşunla kaplı olmasından almış. Kare olarak tasarlanan ve içi kalem işleriyle süslenen kubbe caminin en ilgi çekici kısımlarından biri. Caminin kesme taş malzemeyle inşa edilmiş olması yapının estetiğini güçlendirmiş.

Her yönüyle nostaljik ve etkileyici olan bu geniş kapsamlı yapıyı mutlaka “Eskişehir gezilecek yerler” listenize almanızı öneririm.

5. Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler Balmumu Müzesi

Eskişehir’de görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri de Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi.

Eskişehir’de kültürel aktivitelere yönelmek ve keyifli bir yer gezmek isterseniz “Balmumu Heykeller Müzesi“ne doğru yol alabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yaptırılan balmumu müzesinde oldukça gerçekçi görünen yerli-yabancı ünlü şahsiyetlerin heykelleri ile karşılaşacaksınız.

2013 senesinden beri Eskişehir’e ayrı bir renk katan Balmumu Heykeller Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal ve Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu, Türk Liderler, Dünya Liderleri, Eskişehir Takımı Efsane Kadrosu, tiyatro, sinema, iş dünyası ve müzik gibi birçok alanda öne çıkan çok sayıda popüler ismin heykelleri sergileniyor.

5 bölümden oluşan kapsamlı müzede bir de hediyelik eşya dükkanı var. 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek olan bu müze Eskişehir’de ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

6. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir el sanatları bakımından çok gelişmiş ve ince ustalık işi ürünlerle dolu bir şehir. Bu açıdan en tatmin edici yerlerden biri de tarihi Odunpazarı bölgesinde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı.

19. yüzyılın ortalarında konaklama yeri olarak yaptırılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı zaman içerisinde bölge halkının sosyal, siyasi ve ekonomik merkezlerinden biri haline gelmiş.

20. yüzyılın ikinci yarısından sonra işlevini kaybeden yapı 2006 senesinde belediye tarafından orijinal mimarisine göre yeniden inşa edilmiş. 768 metrelik bir alana kurulan han iki katlı ve 30’a yakın sayıda atölye barındırıyor.

Atölyelerde geleneksel el sanatlarına dair üretim, teşhir ve satış yapılıyor. Dilerseniz burayı da Eskişehir gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

7. Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Odunpazarı Modern Müze OMM Eskişehir turu

Eskişehir seyahatiniz eğer ki kültürel gezileri seviyorsanız sizin için fazlasıyla doyurucu geçebilir. Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde özellikle çağdaş sanatla ilgilenenler için popüler bir müze de bulunuyor: Odunpazarı Modern Müze.

Türkiye ve dünyanın farklı yerlerden modern çağdaş sanat temalı eserleri görebileceğiniz müze ilk etapta ahşap yapısı ve Japon mimarisi ile dikkat çekiyor.

4500 metrekarelik bir alana yayılan Odunpazarı Modern Müze 2019 senesinden beri ziyaretçilere açık. Müzenin giriş katı oldukça geniş ve toplamda da gezebileceğiniz 3 kat bulunuyor. Bina üst katlara doğru daralan bir yapıda tasarlanmış.

Müzede farklı sergi alanlarında etkileyici eserler sunuluyor. Japon bambu ustası Chikkunsai IV tarafından yapılan eser ise müzenin favori parçalarından biri. Aynı zamanda kalıcı koleksiyonlar içinde Jaume Plansa, Canan Tolon, Nejad Melih Devrim, Burhan Doğançay, Julian Opie, Erol Akyavaş, Erdağ Aksel gibi sanatçıların eserleri de yer alıyor.

Resim ve heykeller başta olmak üzere müzede yeni medya akımına dair örnekleri de bulmanız mümkün. Ayrıca binada bir mağaza ve kafe de mevcut. Modern sanat temasına ilgi duyuyorsanız Eskişehir’deki bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

8. Kentpark

Kentpark Eskişehir'de gezilmesi gereken yerler

Eskişehir plajlarıyla ünlü diyemesek de Kentpark’ın ziyaretçileri için güzel bir sürprizi var: Türkiye’nin ilk yapay plajı!

Özellikle sınırları içindeki yapay plajla ünlenen Kentpark “Eskişehir gezilecek yerler” listesindeki en öncelikli turistik noktalardan biri.

Yapay plajda gerçek deniz kumu bulunuyor. Porsuk Çayı’nın kenarındaki plajda yazın yer bulmak ise oldukça zor. Ayrıca plajın orta bölümünde olimpik bir yüzme havuzu da var.

Park toplamda 300.000 metrekarelik bir alana sahip. Açık yüzme havuzları ve yapay plajın dışında kafe-restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar, yapay bir gölet ile at çiftliği de parkın gezebileceğiniz diğer önemli alanları arasında.

9. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi Eskişehir'de görülecek yerler
Tropik Merkez, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin en ilgi çekici bölümlerinden bir tanesi.

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Sazova Parkı’nın en keyifli bölümlerinden biri de Eskişehir Hayvanat Bahçesi.

Çocuklar başta olmak üzere her yaştan gezginin ilgisini çeken hayvanat bahçesi 2017 senesinden bu yana hayvanseverleri konuk ediyor.

Özellikle de çocuklu ailelerin favorisi olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi oldukça büyük ve birçok bölüme sahip. Papağan Evi ve Tropik Merkez, Japon Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası mutlaka görmenizi önerdiğim yerler arasında.

243 hayvan türünü barındıran hayvanat bahçesi zevkli olduğu kadar eğitici yönüyle de cazibeli bir yer. Belki de hiç görmediğiniz hayvanlarla ilk kez karşılaşabilir ve keşif dolu anlardan bütük bir keyif alabilirsiniz.

Peki, hayvanat bahçesinde hangi hayvanlar var? Sürüngenlerden memelilere, balıklardan eklem bacaklılara ve kuşlara kadar geniş bir yelpaze ile karşı karşıyasınız. Özellikle Papağan Evi’ndeki rengarenk papağanlar hayvanat bahçesinin ziyaretçilerini mest ediyor. Ayrıca penguen ve lemur gibi hayvanları da görebilirsiniz.

10. Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi Eskişehir'de görülecek yerler

Eskişehir çok yönlü bir şehir. Kente seyahatiniz sırasında gezebileceğiniz yerlerden bir diğeri de Eti Arkeoloji Müzesi.

1974 senesinde halka açılan Eti Arkeoloji Müzesi Neolitik Dönem’den günümüze kadar olan sürece ışık tutuyor.

Müzede yaklaşık 22.500 adet eserin sergileniyor olması buraya Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olma ünvanını vermiş.

Arkeoloji meraklıların keşfetmeye doyamayacağı müzede Neolitik, Kalkolitik, Tunç dönemlerine ait eserlerin yanı sıra Bizans, Roma, Helenistik, Selçuklular, Osmanlı, Hitit ve Frig zamanlarından kalma objeleri de görme şansınız var.

Heykeller ve mimari eserlerin ağırlıkta olduğu koleksiyon daha çok Eskişehir ile çevresindeki antik kazılar sonucu ortaya çıkarılan parçaları içeriyor. Müzenin en keyifli yanlarından biri de interaktif uygulamalara yer verilmesi.

3 bloktan meydana gelen müzede bir de kafeterya bulunuyor. Tarihe ve arkeolojiye ilgi duyuyorsanız bu müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

11. Şelale Park

Şelale Park Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir gezilecek yerler içinde şehir manzarası seyretmek adına gidebileceğiniz en güzel noktalardan biri Çankaya Mahallesi’ndeki Şelale Park.

38 bin metrekarelik parka geldiğinizde Eskişehir manzarasına oldukça hakim bir yere de ulaşmış olacaksınız.

Parkın tek özelliğinin büyüleyici şehir manzarası olduğunu düşünmeyin çünkü buradaki 1400 metrekarelik yapay şelale de en az onun kadar ilgi görüyor. Burası parka ismini verdiği gibi aynı zamanda ona etkileyici bir güzellik de katıyor.

Şelale Park’ın çehresini şekillendiren eserlerden biri olan büyük ahşap yel değirmeni de bölgedeki en güzel yapılar arasında. Ayrıca San Panço ve Don Kişot heykelleri de incelenmek için sizi bekliyor. Bu yapılar parka gelen turistler tarafından bolca fotoğraflanıyor.

Çocukların da çok eğlendiği parkta onlar için keyifli oyun alanları da inşa edilmiş. Aynı zamanda parkta acıkırsanız ya da bir şeyler içmek isterseniz çay bahçesi veya restoranlara uğrayabilirsiniz.

12. Doktorlar Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler Doktorlar Caddesi

Eskişehir’in en ünlü caddesinde turlamak için Doktorlar Caddesi’ne gidebilirsiniz. Cadde ismini burada konumlanan çok sayıdaki doktor muayenesinden almış.

Doktorlar Caddesi’ni dolaşarak Eskişehir’in sosyo-ekonomik yapısını da yakından gözlemleme fırsatı yakalayacaksınız. Cadde eğlence mekanları, restoranlar, mağazalar ve kafelerle dolu. Burası Eskişehir’in en popüler eğlence merkezlerinden biri.

Caddenin cazibesine cazibe katan bir diğer özellik ise trafiğe kapalı olması. Aynı zamanda buradan tramvay da geçiyor; bu yönüyle caddenin biraz İstiklal Caddesi’ni andırdığını da söylemek mümkün.

Eskişehir Tren Garı’na oldukça yakın bir konumda olan Doktorlar Caddesi’ni mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listenize almanızı öneriyorum.

13. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Cağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir'de gezilmesi gereken yerler

Cam işçiliğinin oldukça önem kazandığı bir Anadolu şehrinde kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi yerli-yabancı birçok sanatçının eserini aynı çatı altında buluşturuyor.

Türkiye’deki ilk çağdaş cam sanatları müzesi olma özelliğini de taşıyan bu kültür merkezi Eskişehir’in tarihi Odunpazarı semtinde bulunuyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yaklaşık olarak 125 eser var. Eserlerin yapımında soğuk şekillendirme ya da sıcak cam üfleme gibi değişik teknikler kullanılmış. Koleksiyon cam işlemeciliğine yakından ilgi duyanlar için oldukça cezbedici.

2007 senesinden beri hizmet veren müzede aynı zamanda başka sanat dallarından eserlerin sergilendiği geçici sergiler de gerçekleştiriliyor.

14. İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi Eskişehir gezisi hakkında bilgiler

Eskişehir gezilecek yerler listesindeki en önemli caddelerden biri olan “İki Eylül Caddesi” kent için manevi bir değere sahip.

Öncelikle caddenin tarihi öneminden bahsetmek istiyorum. Caddenin ismi Eskişehir’in kurtuluşunu simgeliyor. Şehrin Yunan işgalinden 2 Eylül 1922 tarihinde kurtulması nedeniyle cadde de bu ismi almış.

Eskişehir’deki merkezi yerlerden biri olan İki Eylül Caddesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda buranın oldukça dinamik yapısı da ilginizi çekebilir.

Alışveriş merkezlerinden mağazalara, otellerden çok sayıda kafe ve restorana kadar birçok eğlence mekanını bu cadde boyunca görebilirsiniz. Aynı zamanda Eskişehir’deki ilk modern alışveriş merkezi olarak açılan “Esnaf Sarayı” da buradadır.

Trafiğe kapalı olan ve Odunpazarı’nda bulunan İki Eylül Caddesi’ni de ziyaret etmeden dönmeyin.

15. Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi Eskişehir'de görülmesi gereken yerler

Eskişehir gezilecek yerler listenize tereddüt etmeden ekleyebileceğiniz Haller Gençlik Merkezi hem tarihi hem modern havasıyla son derece güzel bir ambiyansa sahip.

Haller Gençlik Merkezi’nin binası 1930’lu senelerde yaş sebze meyve halı olarak kullanılmış. Halın başka bir yere taşınmasıyla birlikte bina boş kalmış ve sonrasında belediye tarafından restore edilerek şimdiki görünümüne kavuşmuş.

Haller Gençlik Merkezi ağırlıklı olarak üniversitelilerin buluşma noktası olarak faaliyet gösteriyor. Tarihi bina doğal taş, ahşap ve ferforje kullanılarak inşa edilmiş. Gençlik merkezi oldukça sıcak bir dekorasyona sahip.

Dört tarafı kapalı olan avlunun orta yerinde masalar var. Burası ortak kullanım alanı. Restoranlar, içki içebileceğiniz barlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları, fast-food yerlerinin bulunduğu gençlik merkezinde özellikle canlı müzik yapılan geceler yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Geleneksel müziklerin yanı sıra dünya müziklerini de dinlemeniz mümkün.

Haller Gençlik Merkezi’nin bir özelliği de kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması. Sergi alanlarından tiyatro salonu ve kitabevine kadar birçok kültür-sanat mekanı var burada.

Eskişehir’in sembollerinden biri haline gelen ve şehrin genç ruhunu en iyi yansıtan yerler arasında bulunan Haller Gençlik Merkezi’ne mutlaka uğrayın. Gitmişken meşhur su muhallebisinin de tadına bakmanızı öneririm.

16. Devrim Otomobili

Devrim Otomobili Eskişehir'de gezilmesi gereken yerler

Eskişehir’de Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobilini ziyaret etmek ister misiniz? Ülkemizde üretilen dört Devrim otomobilinden birini Eskişehir’de görmeniz mümkün.

Eskişehir’e gelen turistlerin yoğun bir ilgisi ile karşılaşan Devrim Otomobili Porsuk Çayı’nın kenarındaki TÜRASAŞ Fabrikası’nın bahçesinde sergileniyor.

Türk sanayisi bakımından tarihi bir öneme sahip olan Devrim Otomobili yalnızca 4,5 ay gibi kısa bir süre içinde üretilmiş. 50 beygir gücü bulunan otomobilin maksimum çıkabildiği hız sınırı ise 140 km. Araba tamamen el yapımı motor ve kalıplarla üretilmiş.

Türk demiryolu mühendis ve ustalarının meydan okuma öyküsüne tanık olmak için TÜRASAŞ Devrim Arabaları Müzesi’ne gidebilirsiniz.

17. Eskişehir Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi Eskişehir notları

Sivil ve askeri savaş uçaklarının sergilendiği Eskişehir Havacılık Müzesi şehrin en ilgi çeken müze alanları arasında yer alıyor.

1998 senesinde açılan havacılık müzesi Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün hemen karşısında. Müzenin bulunduğu alan aslında bir park. Zaten havacılık müzesi Eskişehir Havacılık Parkı olarak da isimlendiriliyor.

Parkta artık kullanılmayan uçaklar düzenli olarak yenilenerek sergileniyor. En ilgi çeken uçak tipleri arasında ise F-4 bombardıman uçağı ve helikopter gibi eski hava araçlarını görebilmeniz mümkün. Özellikle uçaklara ilgi duyanlara gitmelerini tavsiye edebileceğim bu müzeyi de Eskişehir’de gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

18. Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi Eskişehir'de gezilecek yerler

Eskişehir’deki etkileyici müzelerden olan “Kurtuluş Müzesi” Odunpazarı semtinde bulunuyor. Müze Kurtuluş Savaşı’na adanmış tarihi bir konseptle kapılarını ziyaretçilere açıyor.

2016 senesinde kurulan Kurtuluş Müzesi’nin binası ise tarihi Mestanoğlu Halil Konağı. Bina müze olarak kullanılma amacına uygun biçimde restore edilmiş.

Tarihi konak dışarıdan da etkileyici bir görünüme sahip ama asıl önemi İsmet İnönü’nün Birinci İnönü Savaşı sırasında bu konakta kalmış olması.

Müze için seçilen binanın Kurtuluş Savaşı teması ile uyum sağlaması özellikle tasarlanmış bir durum. Kurtuluş Savaşı ile ilgili çok sayıda görsel ve yazılı belgeyi müzede bulmak mümkün.

Müzenin en güzel yönlerinden biri de çocukların sıkılmadan tarihi anlayabilecekleri uygulama ve oyunları içermesi. Müzedeki sunumlar aynı zamanda dijital teknikler ile de desteklenmiş. Karikatürler Odası ise ziyaretçilerin en sevdikleri bölümler arasında.

Türk tarihine damga vuran Kurtuluş Savaşı’na dair özel bir müze gezmek isteyenler Kurtuluş Müzesi’ni gezi planlarına dahil edebilir.

19. Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir'de görülmesi gereken yerler

Eskişehir gezilecek yerler listesinde Anadolu Üniversitesi’nin 1994 senesinde açtığı Cumhuriyet Tarihi Müzesi de bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi bir dönem yapılandırma çalışmalarından dolayı 6 yıl kadar kapalı kaldıktan sonra 2019 yılında yeniden ziyarete açıldı.

İki katlı müzenin zemin bölümünde Türk tarihi teması göze çarpıyor. Görseller, çizimler ve vitrinlerdeki objeler ile güçlü bir sunum gerçekleştiriliyor.

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 senesinde Eskişehirliler için yaptığı konuşma metni de müzede yer alıyor. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait bazı özel gemilerin (Bandırma, Savarona ve Nusrat Mayın) maketleri ise müzenin koridorlarında görebilecekleriniz arasında.

Kurtuluş Savaşı’nda neler yaşandığına dair çarpıcı fotoğraflar, metinler ve o dönemden kalma objeler çok etkileyici. Özellikle Çanakkale Savaşı’ndan kalma zengin bir koleksiyon var müzede. Eskişehirli Şehitler Anı Odası ise ziyaretçileri hüzünlendiren bölümlerden biri. Bu bölümde Eskişehirli şehitlerin isimleri yazılı.

Müzenin birinci katında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarına yer verilmiş. Burası çok özenli bir şekilde tasarlanmış. Ulu önder Atatürk’ün nadide eşyalarını görmek için bu bölümü de ziyaret edebilirsiniz.

Müze yalnızca anlattıklarımla sınırlı değil. Oldukça kapsamlı ve etkileyici bir tarih yolculuğuna çıkmak için Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi’ni mutlaka gezmenizi öneriyorum.

20. Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi Eskişehir gezi notları

Eskişehir gezilecek yerler listemizin diğer bir turistik noktası olan Lületaşı Müzesi Odunpazarı’nda Kurşunlu Külliyesi’nde bulunuyor.

2008 senesinde faaliyetlerine başlayan müzede Lületaşı’ndan yapılan birbirinden yaratıcı objeleri görmeniz mümkün. Eskişehir dünyada lületaşının çıktığı tek bölge olduğundan madenin şehir için ayrı bir önemi var.

Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Lületaşı Festivali, sergi ve yarışmalardan toplanan eserler Lületaşı Müzesi’ne getirilmiş. Burada 60 sanatçıya ait yaklaşık 400 kadar lületaşı eserleri sergileniyor.

Eskişehir’in simgesi haline gelen Lületaşı ile yapılan eserleri görmek isterseniz Kurşunlu Külliyesi’ndeki Lületaşı Müzesi’ni de dolaşabilirsiniz.

21. TCDD Müzesi

TCDD Müzesi Eskişehir gezisi

Eskişehir Garı’nın hemen yanında bulunan TCDD Müzesi de Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinde.

Demiryolları ile ünlü olan Eskişehir’de böyle bir müzenin varlığı da son derece anlamlı görünüyor. 1998 senesinde açılan TCDD Müzesi’nde demiryollarının örülmesinden bu yana yaşanan bazı sosyal, ekonomik ve kültürel süreçler de yansıtılmış.

106 yıllık tarihi bir binanın içinde olan müzenin bahçesinde lokomotifler, raylar, motorlu/elle çalışan drezinler, buharlı vidanjör gibi nesneler sergileniyor.

Müzenin iç kısmında ise bir demiryolu istasyon maketi mevcut. Vagonlardan elektrikli, dizel ya da buharlı lokomotiflere, telgraf makinelerinden lamba ve levhalara kadar çok sayıda objeyi görme şansına sahipsiniz.

Ayrıca TCDD Müzesi’nde eski trenlerin ve demiryolu istasyonların fotoğraflarına da yer verilmiş. Türkiye tarihi açısından da büyük bir önem taşıyan demiryollarına dair etkileyici bir yolculuğa çıkmak isteyenler için bu müze ideal gezi yerleri arasında bulunuyor.

22. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi Eskişehir gezilecek yerler

Nostaljiyi seven gezginler başta olmak üzere turistlerin ilgisini çeken sevimli ve tarihi bir yer Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi.

İsminden de anlaşıldığı gibi müzede birçok daktilo çeşidi sergileniyor. Özellikle eski dönem eşyalarına ilgi duyanların keşif heyecanıyla akın ettiği müzedeki daktilolar çoğunlukla bağış yolu ile toplanmış.

Ünlü TV yapımcısı ve gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun bağışlamış olduğu daktilolar ile faaliyetlerini sürdüren müzeye yerel gazeteciler de bağış yapıyor.

Tarihi Şamlıoğlu Konağı’nda bulunan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi sıcak ve nostaljik ambiyansı ile Eskişehir gezilecek yerler listesindeki keyifli müzelerden biri.

23. Alaaddin Camii

Alaaddin Cami Eskişehir Odunpazarı gezisi

Eskişehir’in en eski ve tarihi camilerinden olan 753 senelik Alaaddin Camii Anadolu Selçuklular Dönemi’nden kalma. Caminin yaptırılma emrini ise III. Gıyaseddin Keyhüsrev vermiş.

Yıllar içinde yapılan restorasyonlar sonucu özünden biraz uzaklaşsa da Alaaddin Camii Odunpazarı’ndaki en etkileyici dini ve tarihi yapılardan biri.

Alaaddin Cami 20. yüzyılın ortalarında şu anda Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlere de ev sahipliği yapmış. Eskişehir ve çevresindeki bölgelerden çıkarılan eserler şimdiki müzeye götürüldükten sonra da cami yeniden ibadete açılmış.

Caminin tavan ve kubbe kaplamalarında ahşap detaylar yer alırken, duvarlarda ise moloz taş malzeme bulunuyor. Birkaç detay dışında cami pek de süslü değil; sade mimarisi ve tarihi yapısı ile ziyaretçilere kapısını açıyor.

Siz de 13. yüzyıldan kalma bu önemli Eskişehir yapısını görmek istiyorsanız rotanızı Odunpazarı semtine doğru çevirebilirsiniz.

24. Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir seyahati Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir halkı tarafından “Kuyumcular Çarşısı” olarak da isimlendirilen Taşbaşı Çarşısı Odunpazarı’nda Arifiye Mahallesi’nde yer alıyor.

İki katlı olarak tasarlanan Taşbaşı Çarşısı’nda başta kuyumcular olmak üzere aktarlar, ayakkabıcılar, bakliyatçılar, kırtasiyeciler, börekçiler gibi birçok dükkan yan yana dizilmiş.

Eskişehir’de yerel halkın günlük alışveriş yapmak için sıkça ziyaret ettiği Taşbaşı Çarşısı’na tipik Anadolu motifleri hakim. Burada kendiniz ya da sevdikleriniz için hediyelik eşya da bakabilir, şehrin geleneksel yönüne daha yakından göz atabilirsiniz.

25. Eğitim Karikatürleri Müzesi

Eskişehir'de gezilmesi gereken yerler Eğitim Karikatürleri Müzesi

İki katlı, sarı renkli ve 20. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen tipik bir Odunpazarı evinde açılan Eğitim Karikatürleri Müzesi “Eskişehir gezilecek yerler” listesinin keyifli kültür-sanat merkezlerinden biri.

265 metrekarelik bir alana yayılan müzede hem kalıcı hem geçici sergileri dolaşmanız mümkün. Sergi bölümlerinin dışında Eskişehirli karikatürcüler ile Türk karikatür ustaları odası müzedeki en dikkat çekici alanları oluşturuyor.

Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde karikatür çalışmaları yapılabilecek alanlar bile mevcut. Ayrıca müzede bir kitaplık da var. Orijinal olma şartıyla karikatür, dergi, gazete, kitap gibi bağışlar müze tarafından kabul ediliyor.

Müzenin sabit kalmaması ve sürekli yenilenmesi amacıyla yerli-yabancı karikatüristlerin eserleri de düzenli aralıklarla sergileniyor.

Karikatür sanatına meraklı olanların ve mizah sevenlerin Eskişehir’de mutlaka görmesi gereken yerlerden burası. Eskişehir’e gelmişken burayı da görmeden dönmeyin.

26. Ahşap Eserler Müzesi

Eskişehirlilerin el sanatlarına ve bir de ahşaba duydukları ilgi oldukça aşikar. Kentin birçok yerinde karşınıza ahşap yapı ve eserler ya da el sanatları ile ilgili mekanlar çıkıyor.

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında ahşap sanatı ile ilgilenenlerin kaçırmayacağını düşündüğüm bir müze de var: Ahşap Eserler Müzesi.

Gezilecek yerler listesindeki çoğu yer gibi Ahşap Eserler Müzesi de Odunpazarı semtinde yer alıyor. Kurşunlu Külliyesi’nin içinde bulunan müzede ahşap ustalarının marifetlerini konuşturdukları eserler var.

Ortalama 162 adet ahşap eser 2015 senesinden itibaren Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivalleri’nden toplanmış.

El sanatları ve ahşap eserler ile ilgiliyseniz bu müzeyi de gezi güzergahınıza dahil edebilirsiniz.

27. Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı)

Esminyatürk Eskişehir gezisi hakkında bilgiler

Eskişehir gezilecek yerler listesinin Türk tarihi açısından önem taşıyan özgün ve etkileyici alanlarından biri de Esminyatürk. Diğer ismiyle Türk Dünyası Şaheserleri Parkı.

Türk Dünyası Vakfı tarafından yaptırılan Esminyatürk tarih tutkunlarını mest ediyor. Tarihi dönemler parkta sergilenen her bir eseri dolaşırken sanki önünüzde canlanıyor.

Türk tarihine damga vuran ve öne çıkan birçok değerli eserin minyatür örneklerinin sergilendiği parkta dolaşırken vaktin nasıl geçtiğini unutabilirsiniz. Bu kadim eserlerin sunumları son derece başarılı şekilde gerçekleştirilmiş.

Peki, parkta görebileceğiniz önemli eserler hangileri? Özellikle tarihi açıdan ilk yazılı kaynağımız olan Orhun Kitabeleri çok dikkat çekici. Ayrıca Mostar Köprüsü’nü da mutlaka görmenizi öneririm. Esminyatürk’te genel itibarıyla camiler, türbeler, saat kuleleri, çarşılar, külliyeler gibi Türk tarihinde ağırlığı olan eserler bulunuyor.

28. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Eskişehir Eskişehir gezilecek yerler

Sazova Parkı’nda bulunan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi 2017 yılından beri bilim ve teknoloji meraklılarını ağırlıyor.

Özellikle son yıllarda bilim merkezlerinin sayısının gittikçe arttığını görüyoruz. Eskişehir’deki Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi ise sadece bilim değil sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

15.000 metrekarelik geniş bir alanda inşa edilen merkezde Türk geleneksel motifler kullanılmış. Binanın üst katında Bilim Tarihi Müzesi yer alıyor.

Türk-İslam dünyasının öncü bilim insanları hakkında bilgilerin verildiği ve heykellerin sergilendiği müzede dijital unsurlardan da yararlanılmış. Tanıtım filmleri müzedeki sunumun akılda kalıcılığını ve bıraktığı etkiyi pekiştiriyor.

Binanın 10.000 metrekarelik alt katındaki rölyeflerin ise birçok kişi gibi sizin de dikkatinizi çekeceğini umuyorum. Heykeltıraş Uğur Özşengül’ün elinden çıkan bu rölyefler ünlü Türk devlet adamlarına ait. Ayrıca bu alandaki Kurtuluş Savaşı Panoraması da görülmeye değer.

Kültür, bilim ve sanat merkezinin genel olarak en dikkat çekici bölümüne geldi sıra: Musiki Tarihi Salonu. Alt katta bulunan bu salonda yine Türk-İslam dünyasına ait yaklaşık 216 enstrüman var. Her birinin sergilendiği dolapların önünde ise dijital bir aygıt yer alıyor. Bu aygıt sayesinde incelediğiniz enstrümanların sesini de dinleme şansına sahipsiniz.

Türk dünyası mutfak sunumları, geleneksel Türk sanatları atölyeleri, çocuklar için matematik atölyeleri, üç laboratuvar, sinema salonu ve sosyal alanlar da bu değerli kültür merkezinin kapsamı içinde. Bilime meraklıysanız ve özellikle çocuklu bir gezginseniz ülkemizin en kapsamlı kültür-sanat ve bilim merkezlerinden birini gezme fırsatını kaçırmayın.

29. Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı Eskişehir'de gezip görülecek yerler

Eskişehirliler ve Eskişehir gezginleri parklarda vakit geçirme açısından oldukça şanslı. Birçok güzel parka sahip olan Eskişehir’de gidebileceğiniz en güzel doğa ortamlarından biri de Kanlıkavak Parkı.

Efsaneye göre bir kavak ağacının altında ölen sevgililerden dolayı bu ismi almış. İsmi biraz ürkütücü olsa da parkın ortamı son derece huzurlu ve sakin.

“Eskişehir gezilecek yerler” arasında yoğun turist çeken bölgelerden biri olan Kanlıkavak Parkı 10 bin metrekarelik yemyeşil bir alanı önünüze seriyor. Doğada vakit geçirmeyi sevenlerin özellikle hafta sonu akın ettiği parkta çocuk oyun alanları ve spor yapılabilecek bölümler de var.

Parktan geçen Porsuk Çayı ise zaten birçok doğal güzellikle bezenmiş manzaraya ayrı bir etkileyicilik katmış. Çayın kenarında dinlenmek oldukça keyifli. Ayrıca süs havuzunun da yer aldığı parkta birçok yürüyüş ve bisiklet yolundan faydalanıp doğa ortamının tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin merkezindeki konumuyla rahat bir ulaşım imkanı sunan park Odunpazarı’nda bulunuyor. Doğa aktivitelerini seviyorsanız merkezdeki bu parkta da güzel bir mola verebilirsiniz.

30. Şehr-i Aşk Adası

Şehr-i-Aşk Adası Eskişehir seyahati

Eskişehir aşkla da sıkça anılmaya başlanan bir şehir. Özellikle Eskişehir gezilecek yerler listesinde bulunan Şehr-i Aşk Adası ile de bu imajı gittikçe pekişmeye başlamış.

Şehri-i Aşk Adası Porsuk Çayı’nın üzerinde inşa edilen yapay bir ada ve Eskişehir’in en romantik yerlerinden biri. 2010 senesinde açılışı yapıldığında ada çok sayıda yerli ve yabancı konuklara ev sahipliği yapmış.

Dört bir yanı aşk motifleriyle bezenen Şehr-i Aşk Adası’na bir köprü ile ulaşmak mümkün. Odunpazarı’nda bulunan adaya ulaşım da oldukça konforlu.

Porsuk Çayı’nın çevresindeki yemyeşil alanların güzelliği ise aşk adasını daha da cazibeli kılıyor. Burası özellikle romantik anlar yaşamak isteyen çiftlerin gözdesi.

Açıldığı yıl şehirde büyük bir heyecan yaratan ve günümüzde de Eskişehir’in en sevilen yerlerinden biri olan Şehr-i Aşk Adası’nı görmeden kenti terk etmeyin.

31. Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi Eskişehir turu

Sazova Parkı’nda astronomi ve uzay bilimleri adına çok değerli bir merkez olarak faaliyet gösteren Sabancı Uzay Evi her yaştan kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Bilim Parkı’nın içinde ve 2751 metrelik bir alanda bulunan Sabancı Uzay Evi 2012 senesinden bu yana halkın ziyaretine açık.

Türkiye’deki son teknolojinin kullanıldığı en büyük uzay evi ünvanına sahip olan bilim merkezi dünya standartlarında inşa edilmiş.

Şovlar, gösterimler ve interaktif sunumlarla evrenin kapılarını ziyaretçilere açan Sabancı Uzay Evi’nin 360 derecelik kubbesi ise dikkat çekici. Ayrıca binanın genel mimarisi de çok beğeniliyor.

Astronomi alanındaki son gelişmeler, galaksi, uzay, yıldız, evren ve gezegenlere dair çok sayıda bilgiye ulaşabileceğiniz merkezde keyifli bir seyahate çıkabilirsiniz. Farklı yaş gruplarına göre etkinliklerin de bulunduğu uzay evi özellikle çocuklar ve gençler için son derece eğitici. Sabancı Uzay Evi’ni de Eskişehir’de gezilecek yerler arasına ekleyebilirsiniz.

32. Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Eskişehir'de gezip görülecek yerler

Eskişehir’de alışveriş yapmak isterseniz birçok güzel ve tarihi yer ile karşılaşma olanağınız var. Şehirdeki alışveriş alternatiflerinden biri olan ve Odunpazarı’nın Orta Mahallesi’nde yer alan Arasta Çarşısı el sanatlarında çok çeşitli seçenekler sunuyor.

Eskişehir Odunpazarı Çarşısı olarak da adlandırılan Arasta Çarşısı’nın özelliği bir cam, çini ve seramik çarşısı olması. İlgili alanlarda özel eğitim almış kişilerin açtıkları 14 dükkan bu çarşıda yan yana dizilmiş.

2012 yılında açılan popüler turistik çarşıda cam, çini ve seramikten yapılan birbirinden değerli el emeği göz nuru ürünü bulabilirsiniz. Burası hediyelik eşya almak için en iyi adresler arasında.

Arasta Çarşısı’nın ününe ün katan bir diğer özellik de düzenlenen festivaller. Özellikle Uluslararası Cam Sanatları ve Uluslararası Ahşap Heykelleri Festivalleri çarşıya büyük bir canlılık kazandırıyor. Bu dönemlerde çeşitli workshoplar, gösteriler, sergiler de gerçekleştiriliyor.

33. Reşadiye Cami

Resadiye Cami Eskişehir'de gezilecek yerler

Cevat Ülger tarafından yaptırılan ve şık mimarisi ile dikkatleri üzerinde toplayan Reşadiye Cami Taşbaşı Çarşısı’nın karşısında konumlanıyor.

Zarif mimari stilin örneklerinden birini yansıtan ve Odunpazarı semtinde yer alan Reşadiye Cami aslında ilk olarak 1916 senesinde Osmanlı Padişahı V. Mehmet (Mehmed Reşad) tarafından yaptırılmış. Arifiye Mahallesi’ndeki iki minareli caminin tasarımı esnasında İstanbul’daki Yeni Cami’den esinlenildiği de söylenir.

Reşadiye Cami’nin yıkılıp yeniden inşa edilmesi ise 1979 senesinde gerçekleşmiş. Kentin en büyük camisi olan; minare ve kubbeleriyle Osmanlı mimarisinden izler taşıyan bu camiyi de gezmeye vakit ayırabilirsiniz.

34. Dede Korkut Parkı

Dede Korkut Parkı Eskişehir gezilecek yerler
Kaynak: eskisehir.ktb.gov.tr

Çoğu Eskişehirli’nin spor yapmak için tercihi olan Dede Korkut Parkı tertemiz bir havada biraz deşarj olmak için gidebileceğiniz yemyeşil bir yer.

Şehir merkezi Odunpazarı’na bağlı olan Dede Korkut Parkı konum açısından kolaylıkla ulaşılabilecek bir yerde. Şehir yaşantısının koşuşturmasına rahatlıkla ara vermek için oldukça ideal bir park.

Parkın en beğenilen yönü koşu ve yürüyüş parkurları. Pek çok kişi Dede Korkut Parkı’na uzun yürüyüşler ya da spor yapmak için geliyor. Tabii ki kafeler, dinlenme-oyun alanları, piknik imkanları ve tertemiz hava da parka gösterilen yoğun ilginin nedenleri arasında.

Özellikle yaz akşamları çok canlanan Dede Korkut Parkı’nı da Eskişehir’de gezilecek yerler rehberinize ekleyebilirsiniz.

35. Musaözü Tabiat Parkı

Musaözü Eskişehir gezi notları

Eskişehir gezilecek yerler listemizde son olarak Musaözü Tabiat Parkı’ndan bahsetmek istiyorum.

Bir süre önce Milli Tabiat Parkı olarak ilan edilen Musaözü Tabiat Parkı Tepebaşı ilçesine bağlı ve Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor.

Parktaki büyük gölet, nefis manzaralar, doğal güzellikler, kamp ve aktivite olanakları bölgeyi turistik açıdan da cazibe merkezi haline getirmiş.

Çeşit çeşit ağaçların olduğu yemyeşil bir ortamda dinlenebilir; dilerseniz birçok aktiviteye de katılabilirsiniz. Bisiklet turu, tabiat yürüyüşü, çadır kampı, karavan kampı, olta balıkçılığı, fotoğraf çekme ve piknik yapma gibi çok çeşitli seçenekleriniz mevcut.

Parkta aynı zamanda kır lokantası, büfe, oyun alanları, tuvalet gibi imkanlar da bulunuyor. Eskişehir’in tabiatının tadını doyasıya çıkarmak için Musaözü Tabiat Parkı’na doğru yol alabilirsiniz.

Bonus 1: Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Eskişehir gezisi Yazilikaya Midas

Eskişehir’in merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta, Yazılıköy’de bulunan Midas Anıtı’nı mutlaka görmenizi öneririm.

Bölgedeki en önemli tarihi eserler arasında bulunan Midas Anıtı Frigyalılara ait ve milattan önce 600 yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor.

Milattan önce 8. yüzyılda güçlü bir devlet kuran Frigyalılar Kral Midas ile en parlak dönemlerine ulaşmışlar. Sadece siyasi alanda değil sanatsal açıdan da oldukça iyi bir durumda olan Frigyalıların o dönemden kalan en görkemli yapıtlarından biri Midas Anıtı.

17 metre yüksekliğinde ve 16,5 metre genişliğinde yapılan anıtın üzerinde Frigce yazılar bulunmuş. Günümüzde de yazılar tamamen çözülememiştir ancak Kral Midas ve Tanrıça Matar’ın isimleri okunmuştur.

Frig fasadlarının en görkemlisi olan Midas Anıtı öne doğru çıkıntı yapan bir kayanın üzerindedir. Üzerindeki yazıtlardan ötürü Yazılıkaya olarak da adlandırılan anıtın bulunduğu yerin Antik Frigya’nın merkezi olduğu tahmin ediliyor.

Anıtın merkezindeki kapı şeklindeki Niş ise eserin en etkileyici bölümlerinden biri. Dini törenlerde Tanrıça Matar’ın heykelinin buraya koyulduğuna dair buluntular elde edilmiş.

Midas Anıtı nedeniyle bölge de “Midas Kenti” olarak isimlendirilmiş. Eskişehir’den yaklaşık 40-50 dakika içinde ulaşabileceğiniz anıtın çevresinde de tarihi açıdan zengin yapıtlar var. Anıtlar, açık hava tapınakları, sarnıçlar ve kale görebileceğiniz yapılar arasında.

Kapadokya’ya da benzetilen bu tarihi bölgeyi ve Midas Anıtı’nı fırsat bulursanız mutlaka ziyaret edin. Özellikle tarihe meraklı çoğu gezgin için Midas Anıtı unutulmaz bir Eskişehir anısı olmaya devam ediyor.

Bonus 2: Eskişehir Hamamları

Eskişehir blog hamamlar

Eskişehir, modernizm ile geleneksel unsurları en güzel şekilde harmanlayan şehirlerden biri. Şehirde sadece Türkiye’de değil dünya standartlarında birçok müze ve bilim-sanat merkezi yer alırken aynı zamanda Anadolu’ya ait birçok unsur da Eskişehir’e ayrı bir sıcaklık veriyor.

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ve devlete ev sahipliği yapması nedeniyle onlardan kalan geleneksel mekanlara, yapılara da sahip çıkmış Eskişehir. Özellikle şehrin Osmanlı Dönemi’nden kalma hamamları oldukça meşhur. Hatta Eskişehir denildiğinde çoğu kişinin aklına illa ki hamamlar da geliyordur.

Termal kaynaklar ve şifalı sular bakımından çok zengin olan kentte hamam keyfi yapmak da başlı başına bir gelenek halini almış.

Eskişehir’e gelmişken siz de kentin popüler hamamlarında rahatlayabilir, yorgunluk atabilirsiniz. Eskişehir’deki en popüler hamamlar arasında Bahçeli Şengül Hamamı, Demirkazık Termal, Erler Kaplıcası, Ferah Hamamı, Alçık Hamamı, Işık Hamamı, Güneş Termal, Ünsal Hamamı ve Has Termal bulunuyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Eskişehir gezilecek yerler harita konumları
Eskişehir gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Eskişehir gezilecek yerler listesinde bahsettiğim turistik alanların, popüler alışveriş merkezlerinin ve şehirdeki diğer bazı önemli noktaların konumlarını Google Maps haritasında işaretledim.

İhtiyaç duyduğunuz anda akıllı telefon ve tabletlerinizden aşağıdaki linke tıklayıp bu yerlerin konumlarını görebilirsiniz. Google Maps haritasını açmak için linke tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Eskişehir gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Eskişehir gezi rehberi otel tavsiyeleri
Şehrin en lüks ve kaliteli oteli Tasigo Hotels Bademlik Termal konaklama için güzel bir seçenek.

Seyahatiniz için “Eskişehir gezilecek yerler” listesi hazırlamak kadar şehirde hangi bölgede ve otelde kalacağınız da önem arz ediyor. Eskişehir’de farklı bütçe ve beklentilere göre ideal konaklama alternatifleri var. Bu konuda birçok gezgin gibi sizin de pek sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

Eskişehir’de nerede kalınır? yazımızda şehirde konaklama ilgili detaylı bir rehber arayanlar için faydalı bilgiler sunuluyor. Aşağıdaki listede temel olarak Eskişehir’de tercih edebileceğiniz 3 ideal konaklama bölgesini görebilirsiniz:

 1. Modern koşullara ve dinamizme sahip olan Bağlar Bölgesi (İsmet İnönü Caddesi)
 2. Birçok gezilecek yeri sınırları içinde barındıran tarihi şehir merkezi Odunpazarı
 3. Avrupai imajıyla dikkat çeken, genç nüfusun yoğun olduğu Porsuk Çayı ve Tren İstasyonu Çevresi

Eskişehir gezilecek yerler listesindeki birçok yere yürüme mesafesindeki Odunpazarı Bölgesi’nde sıcak dekorasyonu, şık mimarisi ve kaliteli hizmeti ile Abacı Konak Otel önerebileceğim oteller arasında bulunuyor.

Eğer Odunpazarı bölgesinde butik bir yerde konaklamak isterseniz yine Arslanlı Konak otele göz atabilirsiniz. Yine şehrin en popüler otellerinden biri olan Tasigo Hotels Bademlik Termal, Odunpazarı bölgesinde, şehir merkezini tepeden izleyebileceğiniz güzel yerde konumlanmış durumda.

Eğer şehir merkezinde güzel bir yer isterseniz ibis Eskişehir, Hilton Garden Inn ve The Merlot Hotel şehirdeki en popüler tesislerden bazıları…

Eskişehir’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Eskişehir gezi rehberi ulaşım araçları

Eskişehir birçok konuda olduğu gibi ulaşım alternatifleri ile de sizi rahat ettirecek. Şehirde bir yerden diğerine gitmek oldukça kolay.

Eskişehir’de gezilecek yerler listesindeki birçok yer birbirine yürüme mesafesinde. Ayrıca Eskişehir’in sokakları oldukça düzenli; şehir yürüyüş yapmak için çok uygun koşullara sahip. Siz de bir gezgin olarak yürümeyi ön plana alabilir, Eskişehir’i bu şekilde dolaşarak keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Eskişehir’deki en önemli ve yaygın olarak kullanılan ulaşım aracı ise tramvay. Estram olarak da isimlendirilen tramvay ile kentin birçok yerine ulaşım sağlanıyor.

Şehirde mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 ayrı otobüs türü hizmet veriyor. Özellikle tramvay ağının dışında kalan bazı yerlere belediye otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Şehirde pek de ucuz bir alternatif olarak görülmese de taksiler de ulaşım için kullanabileceğiniz araçlardan biri. Konforlu ve hızlı bir ulaşım için taksiye binebilirsiniz. Ayrıca Eskişehir’de minibüs ve taksi dolmuş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Eskişehir’e uçakla gelen gezginler ise havaalanından şehir merkezine kısa sürede ulaşabilir. Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 2 Eylül Kampüsü’nde bulunan Hasan Polatkan Havalimanı‘ndan (Eskişehir Anadolu Havaalanı) şehir merkezine ulaşmak için tramvay, otobüs ve taksileri kullanabilirsiniz. Eskişehir havaalanı ulaşım rehberi yazımızda konu ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz mümkün.

Eskişehir’de Ne Yemeli?

Eskişehir gezi notları yeme içme
Şehrin en popüler lezzeti: “Çibörek”

Eskişehir İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmasına rağmen tipik bir Anadolu kenti olmaktan biraz uzak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden üniversite okumak için gelen öğrenciler, Kırım ve Balkan’dan göç edenlerin şehrin kültürel yaşamına yapmış olduğu etkiler Eskişehir mutfağını da etkilemiş. Bilhassa Tatarların Eskişehir mutfağına kazandırdığı birçok lezzet var.

Eskişehir’de yöresel lezzetleri tatmak isteyen gezginler için aşağıda bir liste hazırladım. Listedeki yemekler hakkında Eskişehir’de ne yenir? içeriğimizde oldukça ayrıntılı bilgiler sunduk. İşte Eskişehir’in birbirinden lezzetli popüler yöresel yemekleri:

 1. Çibörek
 2. Balaban Köfte
 3. Kuzu Sorpa
 4. Met Helva
 5. Göbete (Tatar Böreği)
 6. Yufkalı Büryan
 7. Kıygaşa
 8. Cevizli Haşhaşlı Ekmek
 9. Leblebi Kurabiyesi

Eskişehir’de Alışveriş için Nereler Gezilir?

Eskişehir gezi rehberi alışveriş noktaları
Odunpazarı ara sokaklarında birbirinden güzel ve orijinal hediyelik eşya seçenekleri bulabilirsiniz.

Eskişehir’de nerede alışveriş yapılır? sorusunun cevabı gezginler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Eskişehir ülkemizde alışveriş olanakları bakımından en zengin ve keyifli şehirler arasında. El sanatları ile ünlenen kentte kendiniz ve sevdikleriniz için keyifle alışveriş yapabilirsiniz.

Öncelikle Eskişehir’deki en popüler alışveriş yerlerini listeleyelim:

 • Otantik ve tarihi Odunpazarı
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 • Kurşunlu Külliyesi
 • Çukur Çarşı
 • Espark AVM
 • Özdilek
 • Kanatlı AVM
 • Vega Outlet
 • Bit Pazarı
 • Çarşamba Pazarı
 • Arasta Çarşısı
 • Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir’e özgü ürünler almak istiyorsanız bu açıdan da seçeneklerinizin oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Örneğin lületaşından yapılan ürünler, cam/süs eşyaları, met/nuga helvaları, Sorkun Çömleği, çeşitli el sanatı ürünleri, leblebi kurabiyesi Eskişehir’den alabileceklerinizin başında geliyor.

Eskişehir’den ne alınır? yazımızda alışveriş ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler aktardık. Dilerseniz bu içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Eskişehir’de Akşam Gezilecek Yerler

Eskişehir gezisi akşam turu

Eskişehir’in en güzel özelliklerinden biri üniversite öğrencilerinin de etkisiyle günün her saati yaşayan; güvenli bir şehir olması. Dolayısıyla 7/24 canlı olan şehrin akşamları ve gece saatleri de son derece keyifli geçiyor.

Üstelik Eskişehirliler soğuk havalarda ya da hafta içlerinde bile sokak ve mekanları pek de boş bırakmıyor. Ayrıca gece saatlerinde bile sokakların güvenli olduğunu söylemek mümkün. Tabii yine de dikkatli olmanızda fayda var.

Eskişehir’de akşam saatlerinde sokakları dolaşmak, güzel bir yemek yiyip içkinizi yudumlamak veya canlı müzik dinleyip sanat/kültür etkinliklerine katılmak isterseniz birçok alternatife sahipsiniz. Eskişehir’de akşam gezilecek bazı popüler yerler için önerilerim şunlar:

 • Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
 • Barlar Sokağı
 • Doktorlar Caddesi
 • Odunpazarı
 • İki Eylül Caddesi
 • Haller Gençlik Merkezi
 • Dede Korkut Parkı

Yağmurlu/Soğuk Havada Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir gezi notları kapalı mekanlar
OMM, sahip olduğu sıra dışı tasarımı ile gezginleri büyüleyecek bir yer.

Eskişehir’de kış ayları oldukça soğuk geçiyor ama yine de şehrin olumsuz hava koşullarında bile insanlara sunduğu çok sayıda güzel yer var. Öyle ki mevsim ya da saat fark etmeksizin Eskişehir’deki dinamizm hız kesmiyor.

Müzeler ve kültür/sanat merkezleri açısından da çok zengin olan şehirde yağmurlu/soğuk havalar için gidebileceğiniz bazı yerlerin listesi:

 • Balmumu Heykeller Müzesi
 • Odunpazarı Modern Müze
 • Eti Arkeoloji Müzesi
 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 • Kurtuluş Müzesi
 • Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi
 • Lületaşı Müzesi
 • TCDD Müzesi
 • Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi
 • Alaaddin Cami
 • Eğitim Karikatürleri Müzesi
 • Ahşap Eserler Müzesi
 • Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi
 • Sabancı Uzay Evi
 • Haller Gençlik Merkezi

Özet Olarak Eskişehir’de Nereler Gezilir?

Eskişehir'de gezilecek yerler rehberi

Eskişehir gezilecek yerler listesi boyunca gezginler için faydalı olabilecek fikir, öneri ve fotoğrafları paylaştım. Modern ve aynı zamanda nostaljik yerleriyle çoğu turisti kendine hayran bırakan Eskişehir’e gitmeden önce kendiniz için aşağıdaki gibi bir liste hazırlamanın çok faydası olacaktır:

 1. Odunpazarı
 2. Porsuk Çayı & Adalar
 3. Sazova Parkı
 4. Balmumu Heykeller Müzesi
 5. Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 6. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 7. Kentpark
 8. Eti Arkeoloji Müzesi
 9. Odunpazarı Modern Müze (OMM)
 10. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Peki, siz Eskişehir gezilecek yerler konusunda neler düşünüyorsunuz? Favori yerlerinizi, deneyimlerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’deki seyahatiniz süresince ihtiyacınız olacak birçok bilgiye Eskişehir gezi rehberi başlıklı yazımızı okuyarak erişebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Eskişehir gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Eskişehir’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Odunpazarı, Porsuk Çayı & Adalar, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Balmumu Heykeller Müzesi, Kentpark, Sazova Parkı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve OMM bulunuyor.

Eskişehir’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Eskişehir’de ücretsiz gezebileceğiniz yerlerden bazıları arasında Odunpazarı, Sazova Parkı (Genel), Porsuk Çayı çevresi, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Atlıhan ve Şelale Park var.

Eskişehir’deki en ünlü müzeler hangileri?

Eskişehir’deki en ünlü müzelerin başında Balmumu Heykeller Müzesi, Odunpazarı Modern Müze, Eti Arkeoloji Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi geliyor.

Eskişehir’de kaç gün kalmalı?

Eskişehir’i gezmek için 2-3 gün genellikle yeterlidir.

Eskişehir’e ne zaman gitmeli?

Eskişehir’de turist yoğunluğunun fazla olduğu aylar Mayıs ve Haziran’dır. Kış ayları çok soğuk ve yazları da çok sıcaktır. Çok sıcak ve soğuk havalarla aranız yoksa ilkbahar ve sonbaharın erken dönemleri Eskişehir’e gitmek için en ideal zaman dilimidir.

Eskişehir’de nerede kalmalı?

Eskişehir’deki ideal konaklama bölgeleri Odunpazarı, Bağlar Bölgesi ile Porsuk Çayı ve Tren İstasyonu çevresidir.

“Eskişehir Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 35 Nokta)” üzerine 106 yorum

 1. Güzel bir yazı, elinize sağlık ama çok önemli bir yeri atlamışsınız: HAMAMYOLU Caddesi.
  Boydan boya konumlanan çay bahçeleri, kafeleri, çeşit çeşit dükkanları ile Eskişehir’in çok önemli ve tarihî bir gezi-alışveriş bölgesidir.

  Yanıtla
  • Hakan Bey selamlar, Eskişehirli olarak Hamamyolu Caddesi’ni ben de severim. Hatta eskiden Eskişehir gezilecek yerler listemizde de yer vermiştim. Son listemiz biraz daha hafta sonu, 2 günlük Eskişehir’e gelecek olanlara yönelik oldu diyebilirim. Ama ilerleyen dönemlerde listedeki madde sayımız arttığında Hamamyolu’nu da ekleyeceğiz. Sevgiler.

   Yanıtla
 2. Eskişehir bence Türkiye’de gezilecek ender şehirlerden birtanesi.daha doğrusu benim fikrimce en güzel 10 şehirden bir tanesi.İnsanları medeni,seviyeli esnafı müşteri ilişkisi gayet iyi bir şehir.Öğrenci şehri ayrıca..

  Yanıtla
 3. Merhabalar ramazan bayramında 3 gün için Eskişehir planı yapıyorum minnak bir köpeğim var onunla kalabileceğim yerler neresidir temiz olsun yeter birde bayram tatilinde de gezilmesi gereken müze ve ören yerleri açıkmıdır bilgi alsam

  Yanıtla
 4. Eline sağlık. güzel iş yapmışsın. bir yere giderken araştırıp uğraşmaya gerek kalmıyor.
  Yolu güzergahı belirtip anlatmışsın. teşekkürler

  Yanıtla
 5. Eskişehir de Bu kadar gezilecek yer olduguna aldanmayın. Toplasan sadece 2 saatinizi almaz. Porsuk çayı leş icinde çöp dolu. Muze diye gösterilen yerlerin yaninda incik boncuk satılıyor. Fiyatları cok pahalı. 2 börek kola ve ayran için 45 tl ödedim. Şelale diye söylenen yer yapay şelale içerisinde cafe var fiyatlar cok uçuk. Cok gezilecek yer var diye aldandım geldim 2 saatte hepsi bitti. Birbirine cok yakın hepsi. Pişmanım.. bir daha Eskişehir mi ??? Aslaa..

  Yanıtla
  • Fırat Bey selamlar, öncelikle gezinizden keyif alamadığınız için üzüldüm lakin yorumunuza da katılmak mümkün değil.

   Sadece Sazova Park’ı bile hakkıyla gezmek için en az yarım güne ihtiyacınız var. Müze çevrelerinde birçok hediyelik eşya satan yerin olması normal çünkü Odunpazarı şehrin en turistik ve popüler gezi noktası. Yurt içi ve yurt dışında çoğu turistik bölge bu şekilde hediyelik eşya satan dükkanlar ile çevrili olur.

   Selamlar..

   Yanıtla
  • Fırat Bey’e katılıyorum ben Muğla Fethiye’den geldim gezmek için ama iyi ki gelmişim demedim açıkcası pişman da olmadım Türkiye’mizin her bir metrekaresi ayrı güzel tabi ki fakat kendi memleketi herkese ayrı güzel geliyor

   Yanıtla
  • 2 saatte bitti efendim 2 börek kola ve ayran için 45 tl ödedim??? iyi sallamışsın ne kadar aldatmaca bir yazı yazmışsın… Eskişehir yapılan araştırmalarda DÜNYANIN en güvenli 10 şehrinden biri ve genel olarak iklim vs. çok güzel bir şehirdir..

   Yanıtla
  • Fırat bey cok haklı gercekten cok güzel yorumlamış hepi topu 2saat herşey ticaret amaçlı kimse kimseyi kandırmasın yanıltmasın Eskişehir halkından fazla doğulular yerleşmiş sanki bana öyle geldi… Nerdeeee öğrenci şehri… Nerdeee Avrupa’ya benzer yanı hikayeden öte bişey yok

   Yanıtla
 6. Çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş . Ellerinize sağlık . Eskişehir’e gidince al çıktısını gez. 🙂

  Yanıtla
 7. Gerçekten Türkiye’de Yaşanılacak en iyi şehir diyebilirim. Özellikle üniversite konusunda yasam merkezi. Gezilecek yerleri güzel bir makalede toplamaniz muhtesem olmuş. Değerli yazınız için tebrik ederim.

  Yanıtla
 8. Eskişehir hakkında çok şeye değinmişsiniz. Eskişehir’e yolu düşenler için güzel bir bilgilendirici yazı olmuş. Heralde Eskişehir hakkında en kapsamlı gezi yazısıdır. Sizi tebrik ediyor sağlıklı gezmeler diliyorum.

  Yanıtla
 9. Keşke sevgili arkadaşlar Eskişehir in çok kötü asfalt larından ve her sokaktaki çöplerinden ve pisliklerinden den de bahsedip tepebaşı odunpazarı ve Büyükşehir Belediyelerinide göreve cağırsanız. Bu arada ben de Efeler sokağı Güllük mah. Odunpazarı ndanım. Evet güzel e güzel ama Eskişehir imizin yanlışı ve eksiğinide görmemiz lazım. Selam ve saygı ile hoşçakalın

  Yanıtla
 10. Eskişehir’e gittim birçok yeri görmeden gelmişim. Yazınızı okuyunca anladım 🙁 Bir kez daha gitmek gerekti artık ne yapalım. Keşke önce yazdıklarınızı okusaymışım diyorum. Teşekkürler çok güzel anlatmışsınız.

  Yanıtla
  • Özlem Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. Eskişehir güzel yerdir, umarım keyif almışsınızdır. Hem 2. kez ziyaret için bahaneniz olmuş oldu 🙂 Tekrar görüşmek üzere, sevgiler.

   Yanıtla
 11. Bir Eskişehir’li olarak yazdıklarınızı büyük bir hayranlıkla okudum. Bizi bizden daha iyi anlatmışsınız teşekkürler.

  Yanıtla
 12. Bende ankaralıyım bazen şehrin yogunluğundan ve stresi den kaçacak yer arıyor insan inşallah bende yarın gidip gezmeyi düşünüyorum gerçi tek başına ne kadar keyifli olur bilmiyorum ama yapacak bir şey yok saglık olsun

  Yanıtla
 13. Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. 5 sene Eskişehir’de yaşamış biri olarak bayıldım.Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 14. Eskisehir bambaska bir sehirilk firsatta yine gidecegiz Odunpazari inanilmaz tarih huzur keyif mutluluk verici illaki ciborek biz odunpazarinda Ahavi ciborekte yedik sehrin en iyilerinden birisi fiyatlari cok uygun etsone cok iyi Eskisehiri birde onlardan dinleyin Ahavi ciborek sag olun

  Yanıtla
 15. Merhaba sami bey.
  Yakin zamanda eskişehire gitmek istiyorum. Acaba bu gezilecek yerlere araçla mi yoksa toplu taşımayla mı gitmek daha mantıklı. Yada nerelere özel araçla gitmek lazım . Birde kalacak yer olarak üniversitenin konuk evi secilirse ters mi düsuyor gezilecek yerler. Tesekkur ederim.

  Yanıtla
 16. Slm
  Cok yer gezdim gördüm
  Ama
  Eskişehir gibi bir yer görmedim.
  Çok güzel anlatılmış teşekürler.
  Bir gurbetçi olarak Eskişehir’i cok seviyorum
  Eskiden Adalarda ekmek arasi kofteciler olurdu ekseri yaşlı amcalar olurdu.
  Nedense tadına doyum olmazdi
  Eskişehir i cok seviyorum
  Tek görmediğim yer Devrim kalmış
  Onada gideceğim

  Saygılarımla

  Yanıtla
 17. Merhaba, geçtiğimiz haftasonu Eşkişehiri sizin sayenizde büyük bir keyifle dolaştık.Yapmış olduğunuz harita çok işimize yaradı.Teşekkür ederiz 🙂

  Yanıtla
   • Sami bey merhabalar

    Ben İstanbuldan Murat

    Biz ailece 2 günlüğüne eskişehire gelmek ve gezmek istiyorum. Anlatımlarınızdan ve fikirlerinizi okuyarak bilgi sahibi oldum. Benim merak ettiğim bu müze ve giriş ücretleri olarak beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler

    Yanıtla
 18. Harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık,bu yaz iki çocuğumuzla gitmeyi planlıyoruz Eskişehire.Sizce 2gün yeterli olur mu?

  Yanıtla
 19. 3 gün önce oradaydık inanılmaz güzel bir yer istanbuldan tren le seyahat ettik güzel bir kahvaltıdan sonra şehir içinde biraz gezdik sonrasında müze turumuz başladı fiyatlar çok uygun ve hepsi birbirine yakın yerler sazova parkı hayvanat bahçesi sualtı dünyası sabancı uzay müzesi ve masal şatosu gezimizle çok güzel bir gün geçirdik insanlar çok sıcak kanlı hava sıcak olmasına rağmen kesinlikle bunaltıcı değildi ve o kadar yurumemize ragmen hiç yorulmadık günü birlik gittik ama bir dahaki sefer kesinlikle 3 gun kalacagiz

  Yanıtla
 20. Merhabalar Sami bey,
  öncelikle harika bir makale sundugunuz için teşekkürler ben size bir de soru sormak istiyorum Eskişehir e taşınma gibi bir planım var ama hangi semti daha iyi olur kararsızım bana o konu da da yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim bu arda sormamın sebebi siz makaleninizin başında belirtmiştiniz oralı oldugunuzu da ondan

  Yanıtla
 21. Eskişehir’e gitmedim ama gitmeyi çok çok istediğim yerlerden biri. Bunca emek verilmiş hazırlanmış bir yazı var ortada. Sami beye konaklama sorulmuş biri sen ne karışıyorsun demiş. Diğeri neyini översiniz demiş. Bu ne HADSİZLİK TERBİYESİZLİK? Herkesin algısı zevki farklıdır. Kimi camisi için gider kimi porsuk çayı için. Benim için Devrim arabası yeterli bir sebeptir. Ayrıca Masal şatosu gibi bir yapıt her şehirde yok mesela. Şehir tanıtılıyor gelmiş solcuların memleketi diyor biri. Siyaset karıştırmanın mantığı ne? Solcu biri Konya’daki camileri gezemez mi? Cahil beyinlerinizle güzelim yazının anlamını batırdınız. Akşam akşam sinir geldi. Emeğinize sağlık yazı için. Sadece şunu belirtmek isterim ki Aşk Adası sizin için normal bir yer olabilir ama geldiğimde mutlaka gideceğim bir yerdir.

  Yanıtla
 22. merhaba kış tatili için eskişehir e gelmemiz orada yaşayan biri olarak size soruyorum keyifli geçer m?şubat ayı için arkadaş grubumuzla düşünüyoruz ama kararsızız mesela bu aylarda porsuk çayında gezinti yapabılır mıyz

  Yanıtla
  • Merhabalar, tabi gelebilirsiniz. Her yerde olduğu gibi Eskişehir’in de bana göre kışı yazı ayrı güzel. Tabi Porsuk’ta bahar ve yaz aylarında yapılan gondol ve bot turları kış ayalarında yapılmıyor maalesef. Ama yine de Porsuk çevresine gezebilir, çevrede bulunan kafelerde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Yalnız peşinen uyarayım, Eskişehir’in kışı serttir, ayazı ünlüdür 🙂 Mutlaka kalın bir şeyler yiyin gezerken. Sevgiler.

   Yanıtla
 23. Eskişehir’i tanıttığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlerde Eskişehir ile ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz ve sizlerinde bu değerli yazınızdan gerçekten etkilendik. Güzel Eskişehir’imizin herkesin bilmesi dileğiyle teşekkürler.

  Yanıtla
 24. Yorum:Merhaba Sami Bey,Ben Anadolu Universitesi’nde okudum Eskisehir Turkiyemizin en guzel illerinden biridir.Keske butun sehirlerimiz Eskisehir gibi olsa.Harika bir yer.Eskisehir’e doyamadim.Mecburen mezun olduktan sonra Memleketim Urfa’ya yerlestim.İs guc nedeniyle.Tabiki Urfa da cok guzel ama-bir baglactir bunu mecburuz kullanmaya-Urfa’da Eskisehir gibi Sosyal Hayat canli degil yoksa Bizim Balikligolumuz,Harranimiz,Gobekli Tepemiz,Tarihi ilk Harran Universitesi,Halfeti Evleri,Han El Bahrur Selcuklu kervansarayi,Hz.İbrahim peygamber makami,Hz.Eyyup Peygamber Makami,Hz.isa Kuyusu,Hz.Musa Coban Deresi …vs vs.Sizi Beklerim gezip gormeye Basim Gozum Ustune Kardes Guzel insan Selamlar.

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Öncelikle güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Eskişehir’de yaşayanın şehre bakışı gerçekten çok farklı olur, huzurunu, güzelliğini daha iyi anlar. Urfa şüphesiz ülkemizin önemli ve güzel yerlerinden. Henüz gezip görmek kısmet olmadı ama gerçekten çok da merak ediyorum. İnş bir gün yolumuz oralara düşer ve bir çay içip muhabbet etme şansımız olur. Sevgiler

   Sami

   Yanıtla
 25. Ortalama bir ilde olan park ve bahçeler plaj da bildiğin acik havuz. Odunpazarı evleri de Göynnük veya Taraklinin çakması.. Cadde dolaşmaya gelin.. Solcu bld olduğundan müthiş reklam yapılıyor. …

  Yanıtla
  • bahsedilen Eskişehir şehri ve bu şehir ile ilgili gezilecek ve görülecek yerler anlatılmış. Sen istediğin yere git orayı gez, bukabildiğin herhangi bir parkta da oturabilirsin, nerede rahat ediyorsan orada kal.

   Yanıtla
  • Bir eskişehirde yaşamayan eskişehirliyim eşimi çocuğumu alıp gezmeye geldik. Ama çarşı dışında hiç bir yer yok. Hoca dedikleri surekli heykel yapmış burda yaşanyanlarda onu göklere çıkartıyo anlamsız. Eskişehirde köyümüz var beylikovada tel cekmiyo bakkal market yok yolları kötü. Bence heykellerdende bunlar yapılmalı

   Yanıtla
   • arkadaşım hazırlıksız gelirsen, oraları bilen tanıdığın olmadan gezersen öyle çarşısını gezer gidersin.Sonra kendi hazırlıksızlığın yüzünden sonra bi şehre ve insanlara pislik atarsın böyle.Sazova Parkı çarşıda değil mesela, yada odunpazarı evleri çarşının çıkışında göbeğinde değil.Neyse yer çokta sende iyi niyet yok; senden olmayanı çamurlamak tiyniyetinde olanlarla çokta muhattap olmamak en iyisi.

    Yanıtla
   • Sana silah zoruyla mı bu yorumu yaptırdıar.Nasıl Eskişehirliymişsin sen.Senin o hoca dediğin ilk önce Anadolu Üniversitesini sonra bir zamanlar pis kokan Eskişehir’i adam etti.Adam etti derken insanları değil tabii şehri.Ama senin gibileri de adam etmesi lazımmış aslında.Buradan hocaya seslenmek lazım.Merve gibilerden başlayın hocam

    Yanıtla
   • ya ben eskisehir i hic bilmiyorum ve ilk defa esim ve kizimla gittik ben bile eskişehirin gezilecek yerlerini öğrendim ve kusura bakma ama çok güzel modern bir şehri kotuluyorsunuz ben erzincanliyim istanbulda yaşıyorum eskişehir bana çok güzel bir deneyim kattı tarihsel ve kültürel açıdan istanbuldan gitmek istersem bir gün gideceğim ilk yerlerden birisi eskişehir dir.

    Yanıtla
  • Eski yazdıklarınla cehaletini de perçinlemişsin.Odunpazarı evleri aslına göre restore edilmiş veya yeniden yapılmış tarihi eserlerdir.Yani oranın buranın çakması olamaz.Sonradan taklit edilmiş olmadığı için çakma olamaz. Bende solcu değilim ama kendimden değil diye çamur atmaya gerek yok; Sezar ın hakkı Sezar a di mi?

   Yanıtla
 26. Hangi otelde kalırsak hem kaliteli hemde heryere yürüme ve ulaşım imkanı sağlayan bir otel bulabiliriz E postama yazabilirsiniz sevinirim bu bilgiyi buraya da baylasdikdan sonra
  Teşekürler …

  Yanıtla
  • Merhabalar, plaj geçtiğimiz yıl hijyenikti. Bayanlar, aileler için özel bir bölüm var. Buraya girişi geçtim uzaktan fotoğraf çekilmesi bile yasak.

   Yanıtla
 27. Merhabalar 🙂 biz Ankara’dan arkadaşlarımızla gitmeyi düşünüyoruz da, paraya gitsek ne kadar harcayacağız?

  Yanıtla
  • Merhabalar, bütçeniz şu demek yanlış olur bence. Ama Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan önemli yerlerin birçoğu ya ücretsiz ya da sembolik giriş ücreti olan yerler. Eskişehir’de yeme içme oldukça ucuz. Gerek yemek gerekse de gece eğlencesi oldukça ekonomik.

   Yanıtla
 28. Gelmeyin arkadaşım istemiyoruz turist sizin yüzünüzden hafta sonu dışarıya çıkamıyoruz,gidin başka yerde gezin …

  Yanıtla
  • Bırak bu önyargıları çağdaş Sen gel kardeşim sakaryaya başım üstüne misafir veya turist ol farketmez en iyi şekilde biz ağırlarız hafızzz….

   Yanıtla
  • gelmeyin gelmeyin derlersiniz asker öğrenci sırtından geçinirsiniz hap kadar yere 3 üniversite 3 kışla yapmasalardı nah kalkınırdı o kadar nankörler

   Yanıtla
   • Nakör sana derler, 2 üniversite var 3 değil bu bir, bol keseden sallama. Bilgin yok fikrin var! Buraya öğrenci memleketi diye etiket yapan başkaları; biz yapmadık etiketi.Buranın sanayisi de çok gelişmiş araştırıver cahil insan.Sallamışsın senden olmayanları aşşağılamak içinbo.hap kadar dediğin yerin milyona yakın nüfusu var, ben kendimi bildim bileli büyükşehir burası.ne zaman olmuş araştırıver bilgisiz fikir sunan cühela.

    Yanıtla
    • sanayisi gelişmiş mi???? 800 tane firma var, adam gibi üretim yapan, çalışanına ve memleketine katma değer sağlayan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

     Yanıtla
  • Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Memleketimizin toprağında gezerken senin gibilere soracak değiliz. Haddini bilmeli herkes. Tapusu mu var üzerinde? Hayırdır?

   Yanıtla
 29. merhabalar ben kız arkadaşımla gitmeyi planlıyorum da otel yerine haftalık evler varmış sizce güvenli midir? bütçemiz kısıtlı olduğu için böyle bir şey düşündük.

  Yanıtla
  • Mustafa Bey merhabalar. İşin aslı ben düşünce yapım gereğince bu tip konaklamaları doğru bulmuyorum. Ne kendi evimi bu tip konaklamalar için kiralarım ne de başkasının evini kiralarım. Ufak, tefek ama temiz bir otelde kalmanızı tavsiye ederim.

   Yanıtla
   • Sen öyle düşünüyorsun da milletin konaklamasına niye karışıyorsun? Sana tersse sen kalmazsın o kadar.

    Yanıtla
    • 🙂 sayın “Dayanamadım Bey/Hanım?” ben milletin konaklamasına karışmıyorum. Bana sorulan soruya cevabımı veriyorum. Kimsenin konaklamasına karışmıyorum, eğer çıkar kaybınız yoksa bence siz de karışmazdınız. Yine tekrar ediyorum bene kalmayın güvensiz evlerde. Gece vakti evi kiralayan adamın sapık arkadaşı ile kapıya dayanmayacağının garanti nedir? İmkanınız varsa biraz daha fazla verip düzgün tesislerde konaklayın.

     Yanıtla
     • sami bey haklısınız ev biraz tehlikeli gibi , peki ama ben attığınız linkten otellere baktım da en düşüğü bile bizi aşar , ögrenciye uygun güven açısından iyi düzeyde başka neresi olabilir , ? :((( enazından bir gece kalmak istiyoruz , zaten başka bir şehirden gelmek için yol parası cabası ,, :(((

 30. Ben 30 sene önce gelmiştim gerçekten çok değişmiş sayın belediye başkanı Büyükerşen Avrupa kentine ulaştırmış temiz ve düzenli harika. Kaldığımız Turunç Otel temiz güleryüzlü hizmet çok memnun kaldık görmek isteyenlere tavsiye ederim

  Yanıtla
 31. Merhaba. Benim kısıtlı zamanım varda acaba bu yerleri birgunde gezebilir miyim ayrıca her yere ulasım(otobus tramvay) var mı ? Şahsi araba ile gelmeyecegim.

  Yanıtla
  • Merhaba, Eskişehir’deki parklar haricindeki çoğu önemli yeri 1 tam günde gezebilirsiniz. Sazova Parkı ve Kent Park şehrin iki ayrı kenarında. 1 tanesini seçerseniz çok uzun durmamak kaydı ile bu parklardan birini de hızlıca gezebilirsiniz. Merkezdeki çoğu yere yakın tramvay durağı var. Odunpazarı bölgesi ve parklar için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Bana kalırsa en azından 1 gece konaklama şansınız olursa merkezdeki önemli yerleri ve azından Sazoca Parkı daha rahat gezebilirsiniz. Sevgiler…

   Yanıtla
 32. ESKİŞEHİR HARİKA BİR YER HAKİKATEN. AVRUPAYA GİDEMİYORSANIZ ÜZÜLMEYİN, ÜLKEMİZDE BİR AVRUPA ŞEHRİ VARMIŞ BİZ DE GİDİNCE GÖRDÜK

  Yanıtla
  • Eskişehir böyle bir projeyle sıralamalarda bulunduran Belediye başkanına çok teşekkürler.yolunuz açık olsun emeklerinize saglik

   Yanıtla
 33. bir günler bede ordaydım orası harika bir yer bence sizde gezin ben ordayken gezdim dayıma tatile dayımın adı Gazi yengemin adı Canan ben gelirken ağladım sizde benim gibi yapmayın oranın değerini bilin

  Yanıtla
 34. BEN GEZDİM HİÇ BEĞENMEDİM BU KADARA ABARTILDIĞI KADAR BİR YER DEĞİL BU TÜR YERLERİ ÜLKEMİZDEKİ GİTTİĞİNİZ HER BÖLGEDE BULABİLİRSİNİZ FARKLILIK OLMALI ŞAHSİ KANAATİM BU YÖNDE HERKESİN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYUYORUM TABİKİDE.

  Yanıtla
  • Yuvarlak cümlelelr; nereleri gördünüz, nereleri görmediniz? Belki avare dolaşıp sadece çarşıda gezdiniz? Can alıcı yerleri gezmediniz belki. Ayrıca farklıdan kasıt ne? yerçekiminin 150 kat arttığı bir oramda kuş gibi uçarken nargileyi tersten içebileceğiniz bi şehir mi mesela.He o yok bizde. Gittiğin her yerde ortasından bi nehrin kolu geçen bi şehir göster de görelim.Çekememzlikten ölceksiniz illa di mi?

   Yanıtla
   • Aynen katılıyorum geçen ay iki defa günü birlik gittim yetmedi 3 ağustosta tekrar gidip daha bilinçli olarak gezicem

    Yanıtla
  • Mesela gülhan hanım neyi beğenmediniz.Sahil bile var 30 yıldır melih gökçekin yapamadığını yapan bir kişi için çok iddalı konuşmuşsunuz.Örnek ben Ankara’ya da gittim.Eskişehir’dekilerin 10 da 1i yok hatta hiçbişey yok bi Kızılay var oda bizim apartmanın yanındaki park kadar bi yer

   Yanıtla
   • Ben İspanya’yi böyle gördüm Türkiye’de Eskişehir. Bayıldım bu şehir insanları nezih , heryer park tertemiz müthiş.

    Yanıtla
  • belliki gezmemissiniz .porsuk cayi adalar gondol turlari vesayre turkiyenin hic biryerinde yok.dogu haric ben heryeri gezdim.eskisehir gibisi yok.gurbetciyim bide.eskisehir safranbolu bu ikisi turkiyenin en guzel gezilcek yerleri.

   Yanıtla
  • Tüm fikirlere sonsuz saygı……
   Ama Bu yorum bir şaka olmalı… Eskişehir bir aşk bence… Bu kadar doğal içten samimi küçük ama çok muazzam güzellikte yaşanılası bir şehir…

   Yanıtla
  • Çiğdem Hanım merhaba,

   İlginiz için teşekkür ederim. Şehr-i Aşk Adası belki biz Eskişehirliler için arada bir yürüyüş yapılabilecek güzel bir gezi alternatifi ama bana göre şehrin en güzel 15 yerine girebilecek bir yer değil. Seyitgazi ve Yazılıkaya’daki eserler ise merkez dışında yer alan önemli noktalar. Merkez dışı olduğu için listeye dahil etmedim ama sitede bulabilirsiniz. Saygılar.

   Yanıtla

Yorum yapın